PDA

View Full Version : Nikko Racing. Για DL 1000



WWW
13/07/2008, 17:34
Σήμερα (11-07-08) βρέθηκα για πρώτη φορά με τον φίλο τον Δημήτρη (Respect 1000).

Ο λόγος της συνάντησης ήταν να βάλουμε πάνω στο μηχανάκι μου (DL 1000 K4, όπως και του Δημήτρη) το Nikko Racing Over 3 που αγόρασα από το Internet.

Η διαδικασία ήταν πολύ απλή. Ο Νίκος το ξεπέταξε με τη μια. Μάλιστα ο ίδιος είχε βάλει παλαιότερα στη μηχανή του ένα άλλο τσιπάκι, το SMART TRE.

Τα αποτελέσματα που έχω να πω είναι τα εξής

- Το μηχανάκι απέκτησε ΡΟΠΗ σε όλες τις ταχύτητες. Ιδιαίτερα μετά τις 4.000, μεταφέρει απότομα δύναμη στον τροχό και αρχίζει το γράψιμο.
- Παρουσιάζεται επομένως μεγάλη διαφορά ΣΕ ΟΛΕΣ τις ταχύτητες και όχι μόνο 5η και 6η. Το μηχανάκι είναι ΤΡΕΛΑΜΕΝΟ κυριολεκτικά. Γράφει και σουζάρει για ΠΛΑΚΑ.

Αυτά για τις χαμηλές στροφές. Τώρα ας πούμε λίγο και για τις υψηλές.

Μετά την τοποθέτηση πήρα τη μηχανή και βγήκα (για όσους γνωρίζουν) στην περιμετρική των Πατρών. Μπήκα στην περιμετρική από την είσοδο της Οβρυάς. Ακολουθεί μακρής και ασφαλής δρόμος με αρκετή ανηφορίτσα, μέχρι και την έξοδο του Γλαύκου.

Εκεί άνοιξα το μηχανάκι αρκετά. Φανταστείτε πως για πρώτη φορά στην 4η είδα 205 km/h !!!!!. Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό αποδίδεται στο Nikko Racing γιατί στο παρελθόν δεν το είχα ανοίξει καθόλου ώστε να έχω συγκριτικό.

Η μηχανή όπως και περιέγραψα πριν τρελαινόταν και στην επιτάχυνση έγραφε. Άρχισε αν εξομαλύνει την συμπεριφορά της στην 3η. Στην 4η τα έχωσα έως 9.000 στροφές και ακολούθησε η 5η και 6η. Η 5η πολύ πολύ γρήγορα (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ) σήκωσε 230 Km / h ΚΟΝΤΕΡΙΣΙΑ πάντα. Χωρίς να το σπάσω το μηχανάκι έβαλα την 6η η οποία πολύ χαλαρά τα συντήρησε. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ.

Αν έσπαγα την 5η θα είχα 240 ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ στο κοντέρ.

Αυτά έχω να πω. Όποιος το αμφισβητεί μπορεί πολύ χαλαρά να έρθει να με μετρήσει (με κανα καλύτερο εργαλείο φυσικά) :rotflmao: :rotflmao:

Όμως εμένα δεν μου αρέσει η ταχύτητα στα πολλά. Άλλωστε δεν τρέχω γιατί η μηχανή αυτή δεν είναι για τέτοια (εξαιτίας των άθλιων φρένων που έχει - το ξέρετε όλοι καλά και μην πείτε μαλακία).

Όμως ΜΕ ΕΧΕΙ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ η συμπεριφορά στα χαμηλά. Για πλάκα πετάει κόλους, σηκώνει σούζα. Με 2α και από πολύ χαμηλά χάνεις το πίσω για πλάκα. Ακόμα και με 3η, αν ανοίξεις απότομα.

Δεν το περίμενα. Είχα την αίσθηση πως αυτό το εργαλειάκι με τα 200 ευρώ, θα έδινε λιγάκι τελική.

ΤΕΛΙΚΑ ΕΔΩΣΕ ΠΑΝΤΟΥ. Και η απόλαυση στα χαμηλά είναι πραγματικά εκπληκτική.

Επομένως σύστασή μου είναι να το δοκιμάσετε. Σύντομα θα το βάλουμε πάνω στην μηχανή του Δημήτρη να το δει και αυτός (αυτό που είχε βάλει ο ίδιος - SMART TRE - δεν έκανε πολλά πράγματα), έτσι για να εξαλείψουμε και οποιοδήποτε θέμα υποκειμενικότητας που μπορεί να έχω.

Επίσης πιστεύω πως με Power Commander και εξατμίσεις-φίλτρο παίρνεις πολύ λιγότερα και για πολύ περισσότερο κόστος, απ' ότι με αυτό το απλό και φθηνό εργαλειάκι.

Έχω χάσει μόνο το λαμπάκι του O/D. Δεν με πειράζει όμως. Αξίζει τον κόπο πραγματικά.

Καλή επιτυχία και προσοχή.

Δημήτρη πάρε με τηλέφωνο να το δοκιμάσεις κι εσύ στο δικό σου !!!!

Respect
13/07/2008, 19:19
Η αλήθεια είναι πως μετά τη πολύ μικρή δοκιμή που έκανα και τη διαπίστωση του πως αρπάζει χαμηλά έχω αρρωστήσει!! :eek:
Δε βλέπω την ώρα και τη στιγμή να παραγγείλω και εγώ ένα!! :cry:
Παρασκευή απόγευμα μάλλον θα είμαι free. Οπότε αν μπορείς και εσύ θα κανονίσουμε μια mini δοκιμή με το δικό μου και τα της παραγγελίας!

kalant
13/07/2008, 20:12
για πειτε λεπτομερεις ρε παιδια, πως και που μπαινει?

ποσο κοστιζει να το αγορασει καποιος απο μαγαζι?

WWW
13/07/2008, 20:29
Εδώ είσαι

http://direct.nikkoracing.com/boutique_us/liste_produits.cfm?type=1&code_lg=lg_us&num=1

Από αυτό το Link το αγόρασα On line κι εγώ.

Σοβαρή εταιρεία, σε 10 ημέρες το αργότερο στην πόρτα σου.

WWW
13/07/2008, 20:31
Προσοχή. Τo Over 3 Μοντέλο να πάρετε και όχι το απλό.


136518

WWW
13/07/2008, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Η αλήθεια είναι πως μετά τη πολύ μικρή δοκιμή που έκανα και τη διαπίστωση του πως αρπάζει χαμηλά έχω αρρωστήσει!! :eek:
Δε βλέπω την ώρα και τη στιγμή να παραγγείλω και εγώ ένα!! :cry:
Παρασκευή απόγευμα μάλλον θα είμαι free. Οπότε αν μπορείς και εσύ θα κανονίσουμε μια mini δοκιμή με το δικό μου και τα της παραγγελίας!

Μέσα. Ρίξε τηλέφωνο. Μετά τις 17.30 είμαι ελεύθερος.

Είναι κορυφή το τσιπάκι !!!!

Τώρα ξέρετε τι θέλω έ

Φέρτε μου τα TDMάκια να τα σκίσω :a9:
που όταν φορούσαμε την 5η και 6η είχαμε τα ίδια άλογα με το δικό τους.




Τώρα η διαφορά είναι ...:a029:

kalant
13/07/2008, 20:37
φιλε μονο με παραγγελια το αποκταει καποιος?

δεν πολυεμπιστευομαι τις αγορες απο το net, γι'αυτο ρωτησα για μαγαζι...

που μπαινει? ειναι ευκολο?

Respect
13/07/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
φιλε μονο με παραγγελια το αποκταει καποιος?

δεν πολυεμπιστευομαι τις αγορες απο το net, γι'αυτο ρωτησα για μαγαζι...

που μπαινει? ειναι ευκολο? Πάρα πολύ εύκολο. Κουμπώνει κάτω από τη Βίδα του ντεπόζιτου σε μια φύσα. Δε χρειάζεται να λύσεις τίποτα. Αν μπορέσω κάποια στιγμή θα βάλω μια φωτογραφία.

domiemic65
13/07/2008, 22:40
Απο οτι βλέπω έχει και για το 650.... Μόνο απλό όμως... Το έχει δοκιμάσει κανείς;;;

Αραγε επιρεάζει την εγγύηση; Αλλά αφου αφαιρείται σε dt μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

Βρε λές...;;;;...;;;

low__rider
14/07/2008, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Απο οτι βλέπω έχει και για το 650.... Μόνο απλό όμως... Το έχει δοκιμάσει κανείς;;;

Αραγε επιρεάζει την εγγύηση; Αλλά αφου αφαιρείται σε dt μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

Βρε λές...;;;;...;;;

χμμ για πειτε!

Road67
14/07/2008, 08:59
Καλησπερα και μεγιες :) :)

Εχει και για αλλες μαρκες με αναλογα αποτελεσματα;

makis206
14/07/2008, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εχει και για αλλες μαρκες με αναλογα αποτελεσματα;

Fazer δεν έχεις ;

Για ρίξε μια ματιά εδώ (http://direct.nikkoracing.com/boutique_us/liste_produits.cfm?type=12&code_lg=lg_us&num=1) :winka:

Road67
14/07/2008, 09:17
149.67 EURO Exc VAT
182.61 USD Exc VAT

G-Pack FZS 600 Fazer
98-03
GP-Y618
ignition 2nd. 4100-12000
ignition 3rd. 3800-12000

Εμενα ειναι του 06, οποτε μαλλον δεν κανει :( Ευχαριστω πολυ παντως :)


136570

makis206
14/07/2008, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εμενα ειναι του 06, οποτε μαλλον δεν κανει :( Ευχαριστω πολυ παντως :)

Έλα αχόρταγε, δεν σου χρειάζονται τέτοια πράγματα εσένα, μια χαρά είναι η ιπποδύναμή σου :lol:

:beer:

vstrider
14/07/2008, 12:35
και να ρωτήσω...
γιατί βρε παιδιά να τo βάλετε στο dl1000?
το ίδιο μηχανάκι έχω και εγώ αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω ροπή-δύναμη
Το μοτέρ μπορεί, το πλαίσιο κρατάει, οι αναρτήσεις θα δουλέψουν
αλλα...
πως θα το σταματήσεις με τα -επιεικώς- μέτρια φρένα που έχει το 1000 όταν θα έχεις φορτώσει 230 ή όταν θα γκαζώνεις και θα πεταχθεί ξαφνικά ένα εμπόδιο?
Εδώ έτσι όπως είναι το μηχανάκι και δυσκολεύεται να σταματήσει, σκέψου με +15 ίππους στη ρόδα...
Σε τέτοιες ταχύτητες θα υπάρχει θέμα και με τη ρόδα...
Για τέτοια οδήγηση-ταχύτητες δεν είναι προτιμότερο ένα 600άρι που έχει και φρένα και τροχό?
η άποψή μου.

vestromas
14/07/2008, 13:41
Απο θεμα αξιοπιστιας κινητηρα και καταναλωση, τι παιζε;
Αξιζει να το βαλω στο 650 του 2005;
Εξατμιση φιλτρο εχετε αλαξει; Ο συνδιασμος ολων ειναι καλο πραμα;:beer: :wave2:

Road67
14/07/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
μια χαρά είναι η ιπποδύναμή σου Αν μπορουσε να τονωθει λιγο στις χαμηλες, δε θα 'λεγα οχι, αλλα και παλι μεσα στην πολη εχω το xmax, οποτε μαλλον εχεις δικιο :D

Panos82gr
14/07/2008, 15:02
Αυτο το μαραφετι τι ακριβως υποτιθεται πως ειναι, εναλακτικη ηλεκτρονικη για το μηχανακι, η επηρεαζει μονο τους εργοστασιακους "κοφτες"?

WWW
14/07/2008, 17:45
Βρε παίδες εννοείται πως δεν θα το βάλεις για την τελική.

Δεν πιστεύω όμως πως δεν θα θέλαμε όλοι μας καλύτερη ροπή στα χαμηλά. Αυτό το προσφέρει εύκολα, χωρίς μετατροπές, με ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ.

Από αυτή την άποψη αξίζει.

Τώρα, ως αναφορά την κατανάλωση, δεν είμαι ακόμα σε θέση να σας απαντήσω.

Το κύκλωμα αυτό δεν λειτουργεί ως αντικόφτης. Οι κόφτες στο μηχανάκι λειτουργούν κανονικά αποτρέποντας το στροφόμετρο να φτάσει στο επικίνδυνο φάσμα στροφών. Άρα δεν μιλάμε πρακτικά για αντικόφτη, ο οποίος θεωρείται και επικίνδυνος για τον κινητήρα.

Στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται για έναν μηχανισμό που ξεγελά το σύστημα ψεκασμού ως εξής:

1- Το κάνει να νομίζει πως έχει συνέχεια 4η (επειδή εκεί βγαίνουν τα 98 bhp).

2- Το Over 3 Μοντέλο αφαιρεί την εσκεμένα προγραμματισμένη καθυστέρηση-απόκριση που υπάρχει όταν ανοίγουμε το γκάζι. Χωρίς το Nikko, το μηχανάκι δίνει μεν απότομα δύναμη στον τροχό αλλα δεν την δίνει όλη με τη μία. Αυτό το κάνανε για να είναι πιο ευκολοοδήγητο, γιατί πρακτικά έχουμε να κάνουμε με έναν κινητήρα V2-90o, στα 1000 cc που είναι ιδιαίτερα ροπατος. Έτσι αφαίρεσαν από το μηχανάκι την τάση που είχε ο κινητήρας του για ... "καγκουριές" :rotflmao: :rotflmao:


... όχι πως δεν θα θέλαμε λίγες.

Η περίπτωση 1 γνωρίζω πως ισχύει και για το 650. Δεν γνωρίζω αν ισχύει και το 2 που είπα παραπάνω.

Προσωπική ΑΠΟΨΗ είναι πως δεν πρέπει να υπάρχει το 2 στο DL-650, δεδομένου πως δεν προσφέρει η Nikko κάποιο Over 3 κύκλωμα για το μικρό Strom (έχει μόνο μια διαφοροποίηση ως προς τη χρονολογία του μοντέλου).

Αυτά είχα να πω. Θα σας μεταφέρω και νέες εντυπώσεις. Ήδη περιμένω κάτι Acrapovic να τις πετάξω επάνω. Θα δούμε και τότε τι θα πει ...

WWW
08/08/2008, 16:54
Καλώ τον φίλο Respect στο βήμα, ως μάρτυρα υπεράσπισης του Nikko Racing Over 3.

Χθες έκανε Test Drive το δικό μου κι εγώ το δικό του.

Ας μοιραστεί μαζί μας πως το είδε. Δύο απόψεις είναι πολύ καλύτερες από μια.

Φίλε Respect περιμένουμε τις εντυπώσεις σου ...


PS. Το δικό σου σε καμια εβδομάδα θα είναι εδώ.

Tpap
08/08/2008, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Φέρτε μου τα TDMάκια να τα σκίσω :a9:


ευτυχώς κρατήθηκες και δεν είπες και για κανένα 955i....γιατί θα γελούσαμε. :bigcry:

εδιτ: προσέχετε με αυτά τα μπλιμπλίκια γιατί έχω ακούσει ότι ανατινάζονται -δεν μπιστεύω να το βαλες κάτω από την σέλα...?:lol: :bigcry:

WWW
08/08/2008, 18:12
:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


Τα Tiger δεν τα λαμβάνω καν υπόψη ρε. Τα μετράω κανονικά :rotflmao: :rotflmao:

Χωρίς πλάκα τώρα. Το μηχανάκι (Vstrom 1000) το έχουν ΕΝΤΕΛΩΣ ξεφτυλισμένο σε Stock κατάσταση.

Τώρα φάνηκε η διαφορά.

Το Nikko Racing δεν έχει κάνενα πρόβλημα αξιοπιστίας.


Ένα Check θα πείσει όλους τους διστακτικούς. Με τόσα λίγα λεφτά, τόσο καλό Upgrade !!!

Respect
08/08/2008, 21:21
Χθες βράδυ κύριοι είχαμε 2 ίδια (μέχρι και στο χρώμα) μηχανάκια όπου στο ένα υπήρχε το over3. Ένα θα πω: η διαφορά στα αρπάγματα ήταν...
Η ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ !!!

Περιμένω το δικό μου με τα σάλια να τρέχουν ασταμάτητα... :evil: :evil: :evil:

(και την αγωνία της κυρίας Respect ζωγραφισμένη στο πρόσωπο κατά δήλωσή της.. :rotflmao: )

akamarinos
08/08/2008, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
φιλε μονο με παραγγελια το αποκταει καποιος?

δεν πολυεμπιστευομαι τις αγορες απο το net, γι'αυτο ρωτησα για μαγαζι...

που μπαινει? ειναι ευκολο?

νομιζω τα φερνει και ο γεωργοπουλος
στην βουλιαγμενης (προς τις στηλες ολ.διος)

Respect
08/08/2008, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
νομιζω τα φερνει και ο γεωργοπουλος
στην βουλιαγμενης (προς τις στηλες ολ.διος) Χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος, νομίζω πως υπάρχει έλλειψη αυτή την εποχή.

WWW
08/08/2008, 22:48
Ας είναι καλά το Internet. Αγορά απευθείας από την πηγή.

Πολύ καλή εξυπηρέτηση οι Γάλλοι.

Για τα λεφτά που ξόδεψα έχω μείνει ιδιαίτερα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Η πλάκα είναι πως άλλοι πάνε και πετάνε ένα κάρο λεφτά για Power Commander και εξατμίσεις.

Θα μου επιτρέψετε να πως πως είναι σα να μαστιγώνουν δεμένο άλογο για να πάει γρηγορότερα.

Στην αρχή όταν το πρωτοέβαλα, όπως είπα και του Respect-Δημήτρη, με τα παλαιά λάστιχα, αισθανόμουν το μηχανάκι ιδιαίτερα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ. Το γλίστριμα ήταν συνεχές φαινόμενο.

Τα λάστιχα της μαμάς έγραφαν στα χαμηλά για πλάκα. Τα φρένα φάνταζαν και φαντάζουν ακόμα και τώρα ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ, μετά το τσιπάκι.

Τώρα που άλλαξα τα λάστιχα σε εντελώς τουμπανιασμένα δρόμου (Continental Road Attack), αισθάνομαι πολύ πιο ασφαλής, αν και με το τσιπαρισμένο μηχανάκι, ο Δημήτρης τα ξεφτύλιζε με 2α-3η για πλάκα, από τις 1500 στροφές !!!!!

Την Δευτέρα θα έχω βάλει και τα σωληνάκια της "υψηλής πιέσεως" για να βελτιώσω τα φρένα (Thanks to Respect).

Πάντως στα χαμηλά δεν είναι πως έχει δώσει άλογα, αλλά ο τρόπος που τα βγάζει στον δρόμο ο οποίος είναι

απλά ...

ΕΚΡΗΚΤΙΚΟΣ !!!

Όσο για τους φίλους που είχαν καβαλήσει το 1000 κι έλεγαν "ε ... σιγά μικρές οι διαφορές με το 650", ας έρθουν να κουβεντιάσουμε τώρα που το 1000άρι ΞΕΜΠΟΥΚΩΣΕ κι έγινε πραγματικό 1000άρι.

:wave2:

Περισσότερα Reviews από τον φίλο Respect, όταν θα το φορέσει στο δικό του.

WWW
08/08/2008, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Χθες βράδυ κύριοι είχαμε 2 ίδια (μέχρι και στο χρώμα) μηχανάκια όπου στο ένα υπήρχε το over3. Ένα θα πω: η διαφορά στα αρπάγματα ήταν...
Η ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ !!!

Περιμένω το δικό μου με τα σάλια να τρέχουν ασταμάτητα... :evil: :evil: :evil:

(και την αγωνία της κυρίας Respect ζωγραφισμένη στο πρόσωπο κατά δήλωσή της.. :rotflmao: )

Ρε συ δεν μου είχες πει πως η κα Respect είναι Gazo-killer ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

T.R.E
09/08/2008, 00:36
Πάντως υποτίθεται ότι το TRE και το NikkoRacing κάνουν ακριβως τα ίδια πράγματα.Μάλιστα,στα Suzuki ιδιαίτερα,δεν βάζει κανένας NikkoRacing γιατί με το 1/5 του κόστους βάζεις ενα TRE και τελειώνεις...

Τώρα γιατί στο V-Strom έχει τόσο μεγάλη διαφορά το ένα απ'το άλλο δεν μπορώ να το καταλάβω... :look:

Respect
09/08/2008, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Πάντως υποτίθεται ότι το TRE και το NikkoRacing κάνουν ακριβως τα ίδια πράγματα.Μάλιστα,στα Suzuki ιδιαίτερα,δεν βάζει κανένας NikkoRacing γιατί με το 1/5 του κόστους βάζεις ενα TRE και τελειώνεις...

Τώρα γιατί στο V-Strom έχει τόσο μεγάλη διαφορά το ένα απ'το άλλο δεν μπορώ να το καταλάβω... :look: Eγώ έχω το Smart TRE και το έβγαλα γιατί όπως πολύ καλά λες, υποτίθεται!

hardworker
09/08/2008, 09:15
Σου δειχνει σωστα την ενδειξη σχεσεων;

WWW
09/08/2008, 11:54
Απ' ότι φαίνεται Nikko και Smart TRE, δεν είναι το ίδιο πράγμα. Τα έχουμε και τα 2 (εγώ Nikko και ο Respect Smart Tre).


Το Smart TRE δείχνει να μη δουλεύει σωστά από τα μοντέλα 2004 και μετά και δη Ευρωπαϊκά.

Του Respect του έκανε διάφορα κόλπα στα ψηλά και το εγκατέλειψε.

Τώρα, η διαφορά που παρουσιάζουν δύο ίδια μηχανάκια (κυβικά - χρονολογία - ακόμα και χρώμα :rotflmao: ), είπαμε που αποδίδεται.

Στο ότι το Nikko Over 3 μοντέλο αλλάζει την απόκριση της μοτοσυκλέτας στο γκάζι, βγάζοντας τα ιπποδύναμη απευθείας στο δρόμο (μάλλον ανοίγουν απότομα οι πεταλούδες και όχι σταδιακά ...)

+

αυτό που κάνει το Smart TRE (περί 5ης κι 6ης). Άλλο να έχεις στην 5η κι 6η ένα μηχανάκι με 98 άλογα και άλλο να σου το κάνει 85 !!!!! Τρελή ξεφτύλα.

Αν θέλεις να έχεις μόνο ότι κάνει το Smart Tre, τότε παίρνεις το απλό μοντέλο Nikko Racing, που είναι φθηνότερο κι ελεγμένο για τα Ευρωπαϊκά και όχι το Over 3 Nikko, με τα έχτρα χαρακτηριστικά στα χαμηλά.

Μάλλιστα θα δείτε στην ιστοσελίδα τους, πως όλα τα μοντέλα Nikko για το 1000, είναι από 04 και μετά, ακριβώς επειδή τα παλαιότερα μοντέλα δουλεύουν εντελώς διαφορετικά.

Η μόνη παρενέργεια είναι πως έπαψε να υπάρχει το O/D στο κοντέρ. Ούτε τσαφ τσουφ, μπαμ μπουμ κλπ θορύβους. Στα χαμηλά η κατανάλωση παραμένει ως έχει. Στα ψηλά δεν ξέρω, γιατί δεν τρέχω ποτέ. Εξαίρεση αποτελεί η δοκιμή που έκανα στην αρχή (μεγάλη ανηφόρα περιμετρικής πατρών, από Οβρυά έως Γλαύκο), είδα 230 χαλαρότατα. Τώρα θα δώσω λιγάκι παραπάνω καύσιμο στις υψηλές στροφές γιατί πλέον εκεί το μηχανάκι στεγνώνει.

Για το 650, δεν υπάρχει αντίστοιχο Over 3 από Nikko. Μόνο ένα μοντέλο De-Restrictor (και όχι αντικόφτης όπως λέγεται από πολλούς. Οι κόφτες είναι πάντα εκεί, αποτρέποντάς μας να φτάσουμε στο επικίνδυνο φάσμα των υψηλών στροφών), το οποίο δεν γνωρίζω τι ακριβώς κάνει στο μικρό Strom.

Κάποιος από το Moto.gr είχε πάρει για το 650. Για ρωτήστε τον αν είδε διαφορά.

Γι' αυτούς που έχουν 1000άρι, από 04 και μετά, ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ χωρίς φόβο και πάθος. Θα έχουν άλλο μηχανάκι, μόλις με 200 ευρώ.

SOS: ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΜΑΜΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ Α Μ Ε Σ Α , ΑΝ ΠΡΟΒΕΙΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ! ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΡΙΣΑΘΛΙΑ.

Respect
09/08/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Απ' ότι φαίνεται Nikko και Smart TRE, δεν είναι το ίδιο πράγμα. Τα έχουμε και τα 2 (εγώ Nikko και ο Respect Smart Tre).


Το Smart TRE δείχνει να μη δουλεύει σωστά από τα μοντέλα 2004 και μετά και δη Ευρωπαϊκά.

Του Respect του έκανε διάφορα κόλπα στα ψηλά και το εγκατέλειψε.

Και χαμηλά δεν έχει καμία σχέση στο δούλεμα με το Nikko.

athanaso77
14/08/2008, 13:02
Θα με ενδιέφερε και εμενα να δω αυτό το μηχανηματάκι μιας και είμαι και εγώ από Πάτρα. Στο δικό μου έχω Yoshimura και θα ήταν ένα καλο συγκριτικό, τι λέτε;

Respect
14/08/2008, 13:49
Από μέρα σε μέρα θα παραλάβω και εγώ το δικό μου . Οπότε στην επόμενη συνάντηση αν είναι βρισκόμαστε όλοι μαζί.

Στείλε ένα πμ με τηλέφωνο.
:wave2:

athanaso77
14/08/2008, 13:54
Στείλε ένα πμ με τηλέφωνο.
:wave2: [/B]

done! ;)

WWW
14/08/2008, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Από μέρα σε μέρα θα παραλάβω και εγώ το δικό μου . Οπότε στην επόμενη συνάντηση αν είναι βρισκόμαστε όλοι μαζί.

Στείλε ένα πμ με τηλέφωνο.
:wave2:

Σωστός. Όλοι μαζί για τσεκαρίσματα ...

motorpsycko
16/08/2008, 09:00
Παιδες μην τρελαινεστε! Ολα τα "νεα" μοτερια ειναι κομμενα απο το εργοστασια σε χιλια δυο σημεια του στροφομετρου για μετρησεις ρυπων καταναλωσεις και ισως για να μην τσακιστει κανα κουλαδι που πρωτοκαβαλαει(γι αυτο μου λενε κατι παλιοι οτι τα μηχανακια 80's τους φευγαν απ τα χερια)!!! Οταν εβαλα G-PACK στο Κ4 εχασα κι εγω τη μπαλα με τη διαφορα στην αποκριση παντου!!! Μαλιστα πηρα χαμπαρι οτι εβγαινε και για το πρωην μοτο μου DR-Z ενω πιστευα οτι αυτα τα κολπα ειναι μονο για ψεκαστα μοτερ!!! Εβαλα λοιπον 200 ευρουλακια στη τσεπουλα της ΝΙΚΚΟ και το GSX-Rακι μου εγινε λιγο πιο πυραυλος. Παραγγελνω κι ενα ακομα για ενα Hayabusa ενος φιλου τον Απριλιο κι ακομα ερχεται... Και περιμενω να δω ποτε σκοπευουν να μου δωσουν τα λεφτα μου πισω. Αφου ειχα δει και αποδει περιμενοντας αρχισα να ψαχνω για κατι αντιστοιχο για το BUSA σε αλλη αγορα και εταιρια. Για μπειτε στο E-BAY και ψαξτε για Τiming Retard Eliminator(TRE) και δειτε τι τιμες παιζουν σε καποια μερη του πλανητη που ο ανταγωνισμος λειτουργει προς οφελος του αγοραστη. Κι αποτελεσματα? Τα ιδια... γιατι το G-PACK δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα TRE σε μεγαλη συσκευασια.

Respect
16/08/2008, 15:40
Αν λες αυτό εδώ, δεν αξίζει μια.


139061

motorpsycko
17/08/2008, 12:47
Αυτο παντως δουλευει καλα.


139098

Respect
17/08/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από motorpsycko
Αυτο παντως δουλευει καλα. Ποιας εταιρείας είναι;

T.R.E
17/08/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ποιας εταιρείας είναι;


Δεν ξέρω ποιανής είναι αυτο,αλλά τα καλύτερα είναι τα JSD και τα Ivan's.. :beer:

Respect
17/08/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Δεν ξέρω ποιανής είναι αυτο,αλλά τα καλύτερα είναι τα JSD και τα Ivan's.. :beer: Το δικό μου Ivan's είναι.

T.R.E
17/08/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Το δικό μου Ivan's είναι.

Τι να σου πω δεν ξέρω,Nikko Racing δεν έχω δοκιμάσει γιατί η διαφορά τιμής είναι τεράστια,μπορείς να βρεις ας πουμε S-TRE με 50 ? ίσως και λιγότερο...

Βασικά εγώ να βγάλω τον κόφτη τελικής ήθελα,αλλά υπάρχει διαφορά και στις υπόλοιπες ταχύτητες,ανοίγιε η μηχανή πιο απότομα...Αυτός που έιχα πάνω ήταν Chequeredflagmotorsports... :look:

Respect
18/08/2008, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Chequeredflagmotorsports... :look: :eyepop: :look: :dizzy:

motorpsycko
18/08/2008, 08:44
Μην αφηνετε τους εμπορους να παιζουν μπιλιαρδο στις πλατες μας!!! Υπαρχουν σχεδια για TRE στο διαδικτυο και για οποιον το κατεχει και λιγο το κοστος ειναι μικροσκοπικο. Το δυσκολο ισως ειναι να βρεθουν οι φυσσες που εχει το καθε μηχανακι αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο πανακριβες που να δικαιολογει τετοιες τιμες. Η μαρκα γι αυτο που εβαλα φωτογραφια ειναι τελειως ξεκαρφωτη Α&S racing η κατι τετοιο, απο ιντερνετ εκανα αγορα το εβαλα στο BUSA ενος φιλου και παιζει μια χαρα.

WWW
18/08/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από motorpsycko
Μην αφηνετε τους εμπορους να παιζουν μπιλιαρδο στις πλατες μας!!! Υπαρχουν σχεδια για TRE στο διαδικτυο και για οποιον το κατεχει και λιγο το κοστος ειναι μικροσκοπικο. Το δυσκολο ισως ειναι να βρεθουν οι φυσσες που εχει το καθε μηχανακι αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο πανακριβες που να δικαιολογει τετοιες τιμες. Η μαρκα γι αυτο που εβαλα φωτογραφια ειναι τελειως ξεκαρφωτη Α&S racing η κατι τετοιο, απο ιντερνετ εκανα αγορα το εβαλα στο BUSA ενος φιλου και παιζει μια χαρα.


Έχω διαβάσει κι εγώ με πολύ λεπτομέρεια όλα τα σχέδια που κυκλοφορούν στο Internet, όπως αυτά με τις αντιστάσεις, ακόμα και για παρεμβάσεις απευθείας στην μία από τις 2 πεταλούδες.

Σε όλες τις περιπτώσεις όμως, κανένα από τα σχέδια που βρήκα, δεν δικαιολογούν αυτό που κάνει το Over 3 μοντέλο της Nikko. Δηλαδή την απότομη απόκριση στο γκάζι.

Επομένως, με τις αντιστάσεις σίγουρα θα ξεγελούσα το σύστημα ανάφλεξης πως έχουμε πάντα 4η. Δεν θα έδινα όμως την έκρηξη ισχύος που παρατήρησα από την πρώτη κιόλας ταχύτητα (είπαμε δεν αύξησε ισχύ αλλά σου δίνει την εντύπωση πως τα δίνει όλα απότομα). Άλλωστε το κολπάκι με τις αντιστάσεις το παρουσιάζουν ως συμβατό για όλα τα μοντέλα Κ1-Κx. Αντίθετα το Nikko είναι μόνο από 04 και πάνω, που ως γνωστόν άλλαξαν το σύστημα ψεκασμού και χαρτογράφησης.

Που οφείλεται όμως η συμπεριφορά του Nikko Over 3? Δεν είμαι σίγουρος. Ένα σύστημα ανάφλεξης σίγουρα δεν είναι μόνο μείγμα. Είναι και ρεύμα. Και έχω αρχίσει να πιστεύω (μετά από κουβέντα και με τον πολύ ικανό μηχανικό που φτιάχνει το μηχανάκι του φίλου Respect), πως υπάρχει παρέμβαση του Nikko κυρίως στο ρεύμα που αφορά την ανάφλεξη ή την χαρτογράφηση της μοτοσυκλέτας.

Οδηγούμε στο θέμα της χαρτογράφησης, επειδή μετά την εφαρμογή του Nikko, πάω σημειωτών μέσα στην πόλη, με ακραίες θερμοκρασίες, με αρύθμιστο εντελώς μηχανάκι (έχει παραπάνω από 1 χρόνο να μπει στη φίσα) και ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ εντελώς τα ΤΣΑΦ ΤΣΟΥΦ, σκασίματα κλπ, τα οποία έκανε σαν τρελό πριν την ίδια ημέρα πριν το τοποθετήσω. Δεν στάθηκα όμως ποτέ σε αυτό γιατί ήθελα πρώτα να το τσεκάρω. Μετά απο 15 ημέρες άδεια και καθημερινή χρήση εντός πόλης, τώρα μπορώ να το πω εγγυημένα.

Επομένως θέλω να υποστηρίξω το Nikko Over 3, λέγοντας πως είναι προφανές πως δεν κάνει ότι και το TRE (το οποίο το δοκιμάσε ο Respect και με πολλά προβλήματα όπως σκασίματα στις υψηλές, αρρυθμίες κλπ).

Τώρα αν τα 200 ευρώ είναι πολλά ή ακόμα και δεν μπορείτε να το πιστέψετε, προσφέρω για Test Ride τη δική μου μοτοσυκλέτα σε όποιον ενδιαφερόμενο (με 1000άρι πάντα ώστε να δει τις διαφορές) θα ήθελε να το δοκιμάσει.

motorpsycko
18/08/2008, 16:44
Ριξε μια ματια και εδω http://wotid.com/tls/content/view/17/57/ . Εχω g-pack στη μηχανη μου κι εχω καβαλησει πριν και μετα ενα GSX1400 ενα DL1000, το δικο μου φυσικα αλλα και το BUSA που σου λεω με το TRE κι απλα το 200αρι που ξαλαφρωσε την τσεπη μου , ηταν δυσκολο στην πεψη!!!

WWW
18/08/2008, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από motorpsycko
Ριξε μια ματια και εδω http://wotid.com/tls/content/view/17/57/ . Εχω g-pack στη μηχανη μου κι εχω καβαλησει πριν και μετα ενα GSX1400 ενα DL1000, το δικο μου φυσικα αλλα και το BUSA που σου λεω με το TRE κι απλα το 200αρι που ξαλαφρωσε την τσεπη μου , ηταν δυσκολο στην πεψη!!!

Σε βρίσκω πολύ ψαγμένο. Το Site το έχω δει στο παρελθόν.

Πρόσεξε όμως στην σελίδα
2nd Page (http://wotid.com/tls/content/view/35/57/)

Θα δεις πως αλλάζει άρδην η συνδεσμολογία, ανάλογα με το μοντέλο.

Επομένως θα πρέπει να τσεκάρουμε πολλά πραγματάκια πριν πάμε να το φτιάξουμε μόνοι μας.

Επιπρόσθετα, EU και US έχουν διαφορετικά Specs αναφορικά στα καυσαέρια. Ίσως να έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις. Θέλουν όλα αυτά μεγάλη προσοχή.

Το Smart TRE είναι ένα προϊόν. Το Nikko Over 3 είναι ένα προϊόν επίσης. Προσωπικά γνωρίζω το ένα καθώς και μια έκδοση του Smart TRE. Μεταξύ τους η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη.

Ίσως το Smart TRE πλέον να έχει βελτιωθεί. Εδώ εσύ έχεις τον πρώτο λόγο μια και προφανώς κατέχεις κάποια καλύτερη έκδοση.

motorpsycko
18/08/2008, 21:16
Τι να σου πω ισως σταθηκα τυχερος γιατι ψαχνοντας για το tre αφου ειχα χασει τα λεφτα μου με το g-pack που ποτε δεν ηρθε, βρηκα στις προδιαγραφες των περισσοτερων τα ιδια με τη nikko, και η τιμη με τα μεταφορικα σηκωνε πειραματισμους. Παρ ολο που δεν σκοπευω να αλλαξω συντομα μηχανη θα το ψαξω παλι παρα πολυ γιατι εχω βρει εξωφρενικες διαφορες στις τιμες πχ. λαστιχα 110ευρω φθηνοτερα απ'οτι τα παιρνω εδω, μανιταρια, τακακια,σαμαρια,γαντια κι οτι φανταζεσαι πως χρειαζεσαι. Αρα δεν αναρωτιεμαι τι κερδιζουν αλλα ποσο μας κλεβουν!!! Εχουμε ενα εισαγωγεα ανα προιον και μαρκα σε καθε τι και απολυτως μονοπωλιακη συμπεριφορα. Δεν υπαρχει ανταγωνισμος η επαρκης ανταγωνισμος για να οδηγησει σε πτωση τιμων σε προιοντα που αγοραζονται τσαμπα και πωλουνται τρεις φορες πανω.Ηδη δινουμε παρα πολλα παντου (διοδια τελη κυκλοφοριας βενζινες service λαδια κτλ)χωρις πολλες φορες να παιρνουμε την ποιοτητα που απαιτουμε, κι αν δεν μας ενδιεφερε η ποιοτητα μαλλον κανεις μας δεν θα ασχολιοταν με μηχανες η θα συμμετειχε στο παρον φορουμ:beer:

WWW
19/08/2008, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από motorpsycko
Τι να σου πω ισως σταθηκα τυχερος γιατι ψαχνοντας για το tre αφου ειχα χασει τα λεφτα μου με το g-pack που ποτε δεν ηρθε, βρηκα στις προδιαγραφες των περισσοτερων τα ιδια με τη nikko, και η τιμη με τα μεταφορικα σηκωνε πειραματισμους. Παρ ολο που δεν σκοπευω να αλλαξω συντομα μηχανη θα το ψαξω παλι παρα πολυ γιατι εχω βρει εξωφρενικες διαφορες στις τιμες πχ. λαστιχα 110ευρω φθηνοτερα απ'οτι τα παιρνω εδω, μανιταρια, τακακια,σαμαρια,γαντια κι οτι φανταζεσαι πως χρειαζεσαι. Αρα δεν αναρωτιεμαι τι κερδιζουν αλλα ποσο μας κλεβουν!!! Εχουμε ενα εισαγωγεα ανα προιον και μαρκα σε καθε τι και απολυτως μονοπωλιακη συμπεριφορα. Δεν υπαρχει ανταγωνισμος η επαρκης ανταγωνισμος για να οδηγησει σε πτωση τιμων σε προιοντα που αγοραζονται τσαμπα και πωλουνται τρεις φορες πανω.Ηδη δινουμε παρα πολλα παντου (διοδια τελη κυκλοφοριας βενζινες service λαδια κτλ)χωρις πολλες φορες να παιρνουμε την ποιοτητα που απαιτουμε, κι αν δεν μας ενδιεφερε η ποιοτητα μαλλον κανεις μας δεν θα ασχολιοταν με μηχανες η θα συμμετειχε στο παρον φορουμ:beer:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αν έχεις κανα αξιόπιστο link καλό θα ήταν να το μοιραστείς μαζί μας. Διαφορετικά καλό είναι και το ebay

motorpsycko
19/08/2008, 11:00
Ως επι το πλειστον e-bay γιατι μετα το χουνερι με τη nikko αποφευγω να παραγγειλω με καρτα απο αλλου. Για δες http://www.moto-endisi.gr/ γαι λαστιχα και εδω http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&prod_id=479 για λιπαντικα.

Respect
20/08/2008, 12:26
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64563

suzukimaniac
28/10/2008, 19:50
Τελικα να το βαλουμε σε 650 στρομακι η τσαμπα τα λεφτα...?

Elle
28/10/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
Τελικα να το βαλουμε σε 650 στρομακι η τσαμπα τα λεφτα...?

:nono: :nono:
Δεν είναι το ίδιο και για το 650