PDA

View Full Version : Θερμοκρασία για καινουριο 1000rr '08...



dooper
13/07/2008, 22:03
Ρε παλουκαρια (…πιο συγκεκριμενα, αυτά που εχουν το 1000RR ’08) ξερετε κατά ποσο είναι φυσιολογικο να σηκωνει θερμοκρασια 80 βαθμων μεσα σε 3-4 λεπτα λειτουργιας? (μοτερ σβηστο για 24 ωρες και εξωτ. θερμοκρασια περιπου 32 βαθμοι)

Ειχα το προηγουμενο Blade (του ’04), το οποίο επίσης ζεσταινόταν πολύ εύκολα. Ελεγα μηπως στο καινουριο διορθώθηκε η κατασταση αλλα βλεπω ακριβως το αντιθετο!


Επιπλεον, στην αττικη οδο με 110χλμ/ωρα και 6η (το στρωνω ακομα... :rolleyes: ) εχω περι τους 92 βαθμους.
…Βεβαια ηταν μεσημερι και στα ορια καυσωνα (εξωτ. θερμοκρασια 36-37 βαθμοι)

Δεδομενου ότι ειμαι ακομα στο στρωσιμο, κατά ποσο μπορει να επηρεασουν μελλοντικα αυτές οι θερμοκρασιες τον κινητηρα?

Εσας ποσο γρηγορα και τι θερμοκρασια σηκωνει?


..

Bavarian
13/07/2008, 22:14
Χωρίς να έχω blade μια χαρά μου φαίνονται οι θερμοκρασίες...για Honda :winka:

Alarm
14/07/2008, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dooper
Ρε παλουκαρια (…πιο συγκεκριμενα, αυτά που εχουν το 1000RR ’08) ξερετε κατά ποσο είναι φυσιολογικο να σηκωνει θερμοκρασια 80 βαθμων μεσα σε 3-4 λεπτα λειτουργιας? (μοτερ σβηστο για 24 ωρες και εξωτ. θερμοκρασια περιπου 32 βαθμοι)

Ειχα το προηγουμενο Blade (του ’04), το οποίο επίσης ζεσταινόταν πολύ εύκολα. Ελεγα μηπως στο καινουριο διορθώθηκε η κατασταση αλλα βλεπω ακριβως το αντιθετο!


Επιπλεον, στην αττικη οδο με 110χλμ/ωρα και 6η (το στρωνω ακομα... :rolleyes: ) εχω περι τους 92 βαθμους.
…Βεβαια ηταν μεσημερι και στα ορια καυσωνα (εξωτ. θερμοκρασια 36-37 βαθμοι)

Δεδομενου ότι ειμαι ακομα στο στρωσιμο, κατά ποσο μπορει να επηρεασουν μελλοντικα αυτές οι θερμοκρασιες τον κινητηρα?

Εσας ποσο γρηγορα και τι θερμοκρασια σηκωνει?


..

Oι θερμοκρασιες ειναι λογικοτατες, μην ξεχνας την εξωτερικη θερμοκρασια. Με το που το αναβεις τα λαδια εχουν 30+ βαθμους και οχι 10+ οπως τον χειμωνα.
Οσο για την αττικη οδο, το ψυγειο μπορει να κριωνει γρηγορα, αλλα οχι και τα λαδια. Θελει αρκετα χιλιομετρα για να πεσει λιγο η θερμοκρασια τον λαδιον. Για αυτο αν κανεις λιγα χιλιομετρα και σταματησεις, η θερμοκρασια στο ψυγειο θα εχει πεσει πχ στους 85, αλλα μεσα σε 1-2 λεπτα λογο καυτων λαδιον θα φτασεις παλι τις 100αρες. Μην τρελενεσε ομως, ειναι καλοκαιρι.
Μεσα στην κινηση θα δεις και 105 και 110 βαθμους.

Οσο για τα 110χλμ/ωρα... με 6η!!! διαφωνω. Ειπαμε στροσημο, αλλα οχι να χαλασεις τον κινητηρα πριν την ωρα του. με 110χλμ στο 600αρι ειχα 4η και 5η εγω στο στροσημο. Το να εχεις 3000στροφες στην 6η , μονο καλο δεν κανεις στον κινητηρα, και σιγουρα οχι καλο στροσημο. Και να περασεις 500-1000 στροφες το "οριο" για λιγο, δεν θα παθει τιποτα ο κινητηρας,δεν ειναι απο ζαχαρη.


Ποσο γρηγορα την σηκωνει την θερμοκρασιας ? Καλοκαιρι σε 1-2 λεπτακια (δεν το χρονομετρω) εχω πιασει 50αρα και ξεκιναω

sakisdani750
14/07/2008, 15:14
+1 ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ

εγω το 600 το κ8 το εστρωνα τα πρωτα 600 χλμ με 150χλμ\ω μεχρι 8000 στροφες δλδ και μετα τα 600χλμ που εκανα μεχρι 12000 στροφες χλμ\ω δεν γραφω θα φριξεις....τωρα παω με 280 χιχιχι:D

dooper
14/07/2008, 22:47
Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις!

Και κατι ασχετο, αν αποφασισει να βαλει κανεις τη βαση πινακιδας της Valtermoto ας οπλιστει με πολυ υπομονη... ξεκινησα σημερα τ'απογευμα και θα ολοκληρωσω αυριο..
(ελπιζω τουλαχιστον το αισθητικο αποτέλεσμα να μ'ανταμειψει)..





..