PDA

View Full Version : ΕΝΤΕΧΝΟΣ



super_toto
14/07/2008, 10:39
Θα γράψω λίγα πράγματα για την τεχνική εταιρία ΕΝΤΕΧΝΟΣ Α.Ε. γιατί καλό είναι να γνωρίζουμε τι γίνεται γύρω μας.

Η ΕΝΤΕΧΝΟΣ Α.Ε. είναι μια τεχνική εταιρια που αναλαμβάνει υπεργολαβίες της ΔΕΗ στην Αττική (και δεν ξέρω αν και που αλλού).

Θα σας ανεφέρω δυο περιστατικά που δείχνουν πόσο μα πόσο κώτσους μας έχουν πιάσει σε αυτή τη χώρα.

Περιστατικό 1. Πρίν από κάνα 6αμηνο γυρίζοντας από την δουλειά μου και περνώντας από την συνηθισμένη μου διαδρομή για το σπίτι, σε ένα δρόμο πολύ κοντά στο σπίτι μου, πραγματοποιούνταν κάποια έργα της ΔΕΗ από την ΕΝΤΕΧΝΟΣ Α.Ε. Κάποιοι εργάτες είχαν σκάψει το δρόμο και είχαν περιφράξει κακην κακώς το σημείο των έργων. Ο δρόμος για τον οποίο μιλάω είναι πολυ κατηφορικός. Το σημείο των έργων ήταν αμέσως μετά από μια δεξια στροφή, δηλαδή με το που έστριβες έπεφτες πάνω στα έργα.

Μέχρι εδώ καλά. Το κακό ήταν ότι είχαν περιφράξει τα 2/3 του δρόμου αφήνοντας ένα μικρο κομμάτι για την κυκλοφορία των οχημάτων. Ομως σε αυτό το μικρό κομάτι είχαν αφήσει χωματα και χαλίκια. Περνώντας από εκει τα χρειάστικα καθώς βρέθηκα σε ένα πολυ κατηφορικό κομάτι, γεμάτο χαλικια και χώματα. Αν είχα χρησιμοποιήσει μπροστινό θα είχα πεσει σίγουρα.

Την επόμενη μέρα μαθαίνω ότι στο συγκεκριμένο σημείο έπεσε τελικά ο αδερφός της γυναίκας μου επιστρέφοντας κι αυτός σπίτι. Χτυπησε ελαφρά το πόδι του και το monsteraki του έπαθε κάποιες ζημιές αλλά όχι πολύ σοβαρές. Αρχικά θέλησε να κινηθεί δικάστικά. Όμως επειδή μεσολάβησε σαββατοκύριακο (καθηστέρησε να κινηθεί) και επειδή δεν υπήρχε μάρτυρας, η δικηγόρος του, του είπε ότι είναι πολυ δύσκολο να κερδίσει κάτι από την υπόθεση και τελικά το άφησε.


Περιστατικό 2. Πριν από 4 εβδομάδες γύρω στις 7 το πρώί, το κουδούνι του σπιτιού μου άρχισε να χτυπάει δαιμονισμένα. Σηκωθήκαμε με την τσίμπλα στο μάτι βγήκαμε έξω και είδαμε ένα συνεργείο του ΕΝΤΕΧΝΟΥ. Οι αλλοδαποί εργάτες μας έλεγαν να πάρουμε τα αυτοκίνητά μας γιατι θα έκαναν έργα. Δεν είχαν ξυπνήσει μόνο εμάς αλλά και όλη τη γειτονιά. Να σημειώσω ότι δεν είχαν τοποθετηθεί προειδοποιητικά ταμπελάκια, όπως έπρεπε, από την προηγούμενη.
Όπως καταλαβαίνετε έγινε μπαχαλο από τους ενοχλημένους γείτονες. Κάποιος λοιπόν ζήτησε να δεί την άδεια που είχε το συνεργείο για τα έργα. Αδεια όμως δεν υπήρχε και για αυτό τα μαζέψανε και φύγανε.

Ακριβώς το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε την επόμενη εβδομάδα. Δηλαδή πρώινό ξύπνημα, απουσία ταμπελακίων και άδειας. Με τα πολλά για να τελείωνει το πανηγύρι οι κάτοχοι των όχημάτων απομάκρυνάν τα οχήματά τους και τα έργα ξεκίνησαν.
Δεν θα αναφερθώ σε κωμικοτραγικά σκηνικά που είδαν τα ματάκια μου στις δύο εβδομάδες που κράτησαν τα έργα (μέχρι και πετροπόλεμο μεταξύ των εργατων είδα), αλλά θα επικεντρωθώ σε 2 περιστατικά που αφορούν την ασφάλειά μας.

Τις τρύπες που άνοιξαν στην άσφαλτο, όλον αυτό τον καιρό, τις έκλεισαν τελικά όχι με άσφαλτό ώς όφειλαν άλλά με τσιμέντο. Πρόχειρα και καλύπτοντας το τσιμέντο μέχρι να στεγνώσει με ταβλες και μια κορδελίτσα. Θέλω να δώ τι θα γίνει όταν βρέξει
Αλλά αυτό που με έβλαλε από τα ρούχα μου και με έφερε στο σημείο να γράψω αυτό το ποστ ήταν το ακόλουθο.

Κατά την διάρκεια των έργων οι εργάτες είχαν κατεβάσει μια πινακίδα STOP. Την τελευταία μέρα των έργων, και αφού είχαν τελειώσει με οτιδήποτε άλλο, συνέβει το εξής.
Κατεβαίω από το σπίτι μου για να φύγω και βλέπω 4 εργάτες, που μετα βίας μπορούσαν να συνενοηθούν μεταξύ τους να κρατάνε την πινακίδα του STOP και να προσπαθούν να καταλάβουν ή να θυμηθούν από που την έχουν κατεβάσει και που πρέπει να μπει. Έντελώς γελοίο σκηνικό. Επειδή επρόκειτο για διασταυρώση την οποία είχαν σκάψει σε 3 διαφορετικές γωνίες, δεν είχαν ιδέα που έπρεπε να βάλουν το STOP.
Με σταματάνε λοιπόν και με ρωτάνε. "Ε φιλε, αυτο που πάει?".
Τους υποδεικνύω το σωστό σημείο και φευγω. Ευτυχώς δηλαδή που περναγα γιατι θα μπορούσαν να το είχαν βάλει οπουδήποτε, με συνέπειες που όλοι μπορούμε να φανταστούμε.

Και ρωτάω εγώ τώρα.
Με ποιό δικαίωμα ένα συνεργείο μιας ιδιωτικής εταιρείας (που ούτε άδεια δεν είχαν μαζί τους) κατεβάζει ένα σήμα της τροχαίας?
Εγώ ξέρω ότι πίσω από κάθε πινακίδα αναγράφει ότι η ποινή για φθορά είναι μέχρι 2 χρόνια φυλάκιση.
Τι θα γίνονταν αν δεν έβρισκαν κάποιο κάτοικο της περιοχής και έβαζαν το σήμα όπου τους κάπνιζε?
Πως είναι δυνατόν μια ιδιωτική εταιρία να βάζει το πλέον ανειδίκευτο προσωπικό, να χειρίζεται θέματα οδικής κυκλοφορίας?
Ποιός είναι υπευθυνος για αυτό το καραγκιοζιλίκι?

Θα δημοσιευσω το παρόν και σε άλλα φόρουμ για να γίνει γνωστό σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο.

Cpt. Haddock
14/07/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Θα δημοσιευσω το παρόν και σε άλλα φόρουμ για να γίνει γνωστό σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο.

Δε θα ήταν καλύτερο να στείλεις ενα γράμμα στη ΔΕΗ με κοινοποίηση Υπουργείο Αναπτυξης, τον αρμόδιο δήμο, Συνήγορο του Πολίτη και κανα δυο κόμματα;

:winka:

Road67
14/07/2008, 10:59
Εχεις πμ :winka:

MitsosNaked
14/07/2008, 11:31
Παίρνεις επιτόπου τηλ την τροχαία και τους λές "παιδιά κάποιοι εδώ έχουν βγάλει ένα stop και τώρα δέν ξέρουν πού να το βάλουν". Έρχεται η τροχαία, και αφήνεις την ΕΝΤΕΧΝΟΣ να βγάλει άκρη(και να δείς τι θα γίνει άν το έκαναν χωρίς άδεια). Κάνεις και ένα σκηνικό στην τροχαία για τις τρύπες που βουλώθηκαν με τσιμέντο και όχι με άσφαλτο, και άν υπάρχει αντίρρηση από άτομα αρμόδια για τους δρόμους, ζητάς να σου δώσουν ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ αυτοί που έχουν αντίρρηση και να τη διατυπώσουν γραπτώς(πχ 'εγώ ο Γιώργος **** με αριθμό ***** διαφωνώ ότι το τσιμέντο αποτελεί κίνδυνο για τα διερχόμενα οχήματα.....ημερομηνία και υπογραφή). Έτυχε πρόσφατα σε γνωστό μου και με το που ζήτησε τα στοιχεία των ατόμων που είχανε αντίρρηση, ΧΕΣΤΗΚΑΝΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ και η δουλειά έγινε κανονικά και ζητήσανε και 10 συγγνώμες. Δυστυχώς αφού δέ γίνεται τίποτ'αλλο πρέπει να απειλείς για να γίνει κάτι σωστά σ'αυτή τη χώρα.

Operater
14/07/2008, 12:34
Σ'αυτή την εκπομπή (http://www.skai.gr/master_avod.php?id=86396) γύρω στο 38 λεπτό, δίνουν συμβουλές για το τι πρέπει να γίνει σε περίπτωση που πάθεις κάτι από κακοτεχνία στο δρόμο και απο τέτοιου είδους 'έργα'..

nic mor
14/07/2008, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Σ'αυτή την εκπομπή (http://www.skai.gr/master_avod.php?id=86396) γύρω στο 38 λεπτό, δίνουν συμβουλές για το τι πρέπει να γίνει σε περίπτωση που πάθεις κάτι από κακοτεχνία στο δρόμο και απο τέτοιου είδους 'έργα'..



πολυ καλος φιλε μου!!:a19: :a18:

H.A.Balafoutre
14/07/2008, 22:59
Εγώ χρειάστηκε να μαλώσω με πολιτικό μηχανικό όπου επέβλεπε έργο ασφαλτόστρωσης πρίν 1,5χρόνο για το αυτονόητο. Να βάλει στο ίδιο ύψος την άσφαλτο με τα λούκια των υπονόμων...τα στοιχειώδη για πολυτεχνείο δηλαδή για να μην κοπανιούντε τα αμάξια, μηχανές ολονών και δικά τους....

Πρίν 3 μήνες ξεκίνησε αυτό ακριβώς. Εργολαβία αλλουνού, αλλά ξεκίνησε.....

Από τους τσομπάνηδες δεν πάει σκατά αυτή η χώρα. Από τους "επιστήμονες" όλων των γνωστικών αντικειμένων πάει σκατά διότι δεν χρησιμοποιούν την επιστήμη προς κοινωνικό όφελως ως οφείλουν. Αλητεία. Αυτοί με την εξειδίκευσή τους απαγορεύουν και επιβάλουν τις αλητείες από προσωπική αλαζωνεία. Αφού δεν βρίσκουν κάποιους να τους σταματήσουν.

TOLISTOLAROS
15/07/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Εγώ χρειάστηκε να μαλώσω με πολιτικό μηχανικό όπου επέβλεπε έργο ασφαλτόστρωσης πρίν 1,5χρόνο για το αυτονόητο. Να βάλει στο ίδιο ύψος την άσφαλτο με τα λούκια των υπονόμων...τα στοιχειώδη για πολυτεχνείο δηλαδή για να μην κοπανιούντε τα αμάξια, μηχανές ολονών και δικά τους....

Πρίν 3 μήνες ξεκίνησε αυτό ακριβώς. Εργολαβία αλλουνού, αλλά ξεκίνησε.....

Από τους τσομπάνηδες δεν πάει σκατά αυτή η χώρα. Από τους "επιστήμονες" όλων των γνωστικών αντικειμένων πάει σκατά διότι δεν χρησιμοποιούν την επιστήμη προς κοινωνικό όφελως ως οφείλουν. Αλητεία. Αυτοί με την εξειδίκευσή τους απαγορεύουν και επιβάλουν τις αλητείες από προσωπική αλαζωνεία. Αφού δεν βρίσκουν κάποιους να τους σταματήσουν.
"τα στοιχειώδη για πολυτεχνείο"...εδώ τραβάνε σε οικοδομές καλώδια διαγώνια για κερδίσουν πόσα cent απ'την υποτείνουσα;Πρίζες και φώτα στην ίδια γραμμή και άντε ψάξε βρες το αν χρειαστεί να κάνεις κάτι αργότερα!Στη Ρόδου Λίνδου έχουν φανάρια χωρίς προειδοποιητικά πορτοκαλί που ν'αναβοσβήνουν πιο πριν, κάποια απ'αυτά έχουν τοποθετηθεί παράτυπα!
Τα φανάρια 364 δε δουλεύουν,1 δουλεύουν και βλέπεις το κόκκινο στο παρά 0!
Αν είσαι μηχανικός έχουν να δούν τα μάτια σου...:uplate: :uplate: Καλό κουράγιο και γερό στομάχι!!
:beer: