PDA

View Full Version : Συγκρουση αμαξοστοιχιών...



latris mixanis
14/07/2008, 11:00
Σύγκρουση αμαξοστοιχίας με βαγόνια εμπορικής σημειώθηκε λίγο μετά τις 4 το πρωί της Δευτέρας κοντά στη γέφυρα της Παπαδιάς λίγο πριν το σιδηροδρομικό σταθμό του Μπράλου.

Η αμαξοστοιχία 605 που κινούνταν από τα Δίκαια προς την Αθήνα μόλις πέρασε το σταθμό του Λιανοκλαδίου και κατευθυνόταν προς το Μπράλο χωρίς καν να το αντιληφθεί κάποιος βρήκε μπροστά της στην ίδια γραμμή βαγόνια που είχαν αποκολληθεί από εμπορική αμαξοστοιχία.

Με την επιβατική αμαξοστοιχία ταξίδευαν 502 επιβάτες. Εκτελούσε το δρομολόγιο Αλεξανδρούπολη-Θεσσαλονίκη-Αθήνα.

Σύμφωνα με τους αυτόπτες μάρτυρες η σύγκρουση ήταν σφοδρή. Συνολικά 15 επιβάτες τραυματίστηκαν ελαφρά, ενώ σοβαρά είναι τα τραύματα του μηχανοδηγού.

Εκατοντάδες επιβάτες που βρίσκονταν στην αμαξοστοιχία επιβιβάστηκαν σε λεωφορεία για να κατευθυνθούν προς την Αθήνα.

Η σιδηροδρομική συγκοινωνία Αθηνών - Θεσσαλονίκης έχει διακοπεί.

Συνελήφθησαν και κρατούνται στην αστυνομική διεύθυνση Φθιώτιδας οι δυο μηχανοδηγοί της εμπορικής αμαξοστοιχίας από την οποία αποκολλήθηκαν τα βαγόνια και οι οποίοι φέρονται ως υπαίτιοι του ατυχήματος.

Πληροφορίες από το in.gr (http://http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=919110&lngDtrID=244)


Τι να πεις, σκατά τα χουν κάνει ... :sad:

Πάει η Atdranz


136578

Cpt. Haddock
14/07/2008, 11:01
Η φωτό είναι αρχείου, απο σύγκρουση τρενου με φορτηγο στη Μακεδονία... :winka:

(μου θες να γίνεις κ παλτό.... :evil: )

doctor x
14/07/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η φωτό είναι αρχείου, απο σύγκρουση τρενου με φορτηγο στη Μακεδονία... :winka:

(μου θες να γίνεις κ παλτό.... :evil: )

:bigcry:


136581

latris mixanis
14/07/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η φωτό είναι αρχείου, απο σύγκρουση τρενου με φορτηγο στη Μακεδονία... :winka:

(μου θες να γίνεις κ παλτό.... :evil: )

A! γλυκέ μου αυτήν είχε στον in που να ξέρω από ποιο ατύχημα είναι :sick:

Τουλάχιστον ξέρω τι μηχανή βλέπω :D

Εγώ είμαι μικρό παλτο ακόμα, μη σου πω ημίπαλτο :lol: :lol: :lol:


Το θέμα μας Ηλία δεν είναι αν η φωτογραφία είναι από τη Μακεδονία ή τη Παπαδιά, αλλά τι σκατά κάνουν. Τη μια δεν εχουμε τροχούς, την άλλη ξέχασε να γυρίσει το κλειδί, την άλλη ξέχασαν να βγάλουν τα βαγόνια ή δε ξέρω εγώ τι...

Cpt. Haddock
14/07/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Το θέμα μας Ηλία δεν είναι αν η φωτογραφία είναι από τη Μακεδονία ή τη Παπαδιά, αλλά τι σκατά κάνουν. Τη μια δεν εχουμε τροχούς, την άλλη ξέχασε να γυρίσει το κλειδί, την άλλη ξέχασαν να βγάλουν τα βαγόνια ή δε ξέρω εγώ τι...

Και να 'ταν μονο αυτά... :sick:

sniper
14/07/2008, 11:14
Ταξιδέψτε με μηχανή, ασφαλώς.....


136582

Tropeas
14/07/2008, 11:19
τρενο!?
ποιο τρένο????
χαχαχαχαχαχ:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl:

latris mixanis
14/07/2008, 11:30
Τρένα υπάρχουν, αλλά για άλλη μια φορά βλέπουμε πως το κράτος προσπαθεί να απαξιώσει μια υπηρεσία ώστε να τη πουλήσει με άνεση:sick:

Το θέμα τροχών το χει κόψει το υπουργείο πόσες φορές... Τι να λέμε τώρα

sniper
14/07/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
....Τι να λέμε τώρα

Ας μιλήσουμε για μηχανάκια.... :winka: :D

makis206
14/07/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ας μιλήσουμε για μηχανάκια.... :winka: :D

Τρένο το CBF :D :lol:

latris mixanis
14/07/2008, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ας μιλήσουμε για μηχανάκια.... :winka: :D


Για μηχανές πάντως μιλούσαμε και πριν...

Ας μιλήσουμε γι αυτές που έχουν 2 ροδες:
Λένε ότι θα έρθει στα ευρωπας cb400 sf!! :lol:

Aggelos_SV
14/07/2008, 12:56
Ο alximistis είναι καθ'οδόν.

Θα μας/σας πει περισσότερα αυτός (μάλλον)...:D

Boxer
14/07/2008, 13:19
ο ΟΣΕ απαξιωνεται μερα με τη μερα και κυρια ευθυνη εχει το κρατος.

Με ελλειμα γυρω στα 7 δις θελουν σιγα σιγα να τον στειλουν.

Με ζημια το 2007 780 εκ. εκ των οποιων 360 εκ. τοκοι επι των δανειων που συναπτει για την εκτελεση των εργων και 150 εκ. αποσβεσεις (χοντρα χοντρα).

Και χωρις να εισπρατει μια για υπηρεσιες γενικου οικονομικου συμφεροντος (ΥΓΟΣ) οπως π.χ. οι ναυτιλιακες για να πανε στο Καστελοριζο , οι οποιες υπολογιστηκαν για το 2007 με μετριους υπολογισμους στα 120 εκ.

Με το 70% του προσωπικου του γερασμενο στα προθυρα της συνταξης.
Με τελευταια προσληψη μηχανοδηγων το 1985. Οι οποιοι δουλευουν κατα μεσο ορο 15 ωρες ημερησιως 30 ημερες το μηνα.

Με μειωση προσωπικου τα τελευταια 6 χρονια κατα περιπου 5000 ατομα.

Και ρωτω.

Γιατι ο ΟΣΕ πρεπει να εμφανιζει στα αποτελεσματα του το κοστος της υποδομης ;
Τα ΚΤΕΛ γραφουν στις καταστασεις του την κατασκευη των δρομων;
Οι εφοπλιστες το κοστος των λιμανιων ;
Οι αεροπορικες το κοστος των αεροδρομιων ;

Με γρηγορους υπολογισμους η ζημια του ΟΣΕ απο την εκμεταλευση ειναι γυρω στα 20 εκ. το χρονο.

Και θα ερχονταν καπακι αν κοιταζε τα εσοδα του λιγο περισσοτερο.


Τα γραφω αυτα γιατι οσονουπω ερχεται θεμα ΟΣΕ και μεγαλη συζητηση για τα ελλειματα του.

hidefnick
14/07/2008, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
ο ΟΣΕ απαξιωνεται μερα με τη μερα και κυρια ευθυνη εχει το κρατος.
Με ελλειμα γυρω στα 7 δις θελουν σιγα σιγα να τον στειλουν.
Με ζημια το 2007 780 εκ. εκ των οποιων 360 εκ. τοκοι επι των δανειων που συναπτει για την εκτελεση των εργων και 150 εκ. αποσβεσεις (χοντρα χοντρα).
Και χωρις να εισπρατει μια για υπηρεσιες γενικου οικονομικου συμφεροντος (ΥΓΟΣ) οπως π.χ. οι ναυτιλιακες για να πανε στο Καστελοριζο , οι οποιες υπολογιστηκαν για το 2007 με μετριους υπολογισμους στα 120 εκ.
Με το 70% του προσωπικου του γερασμενο στα προθυρα της συνταξης.
Με τελευταια προσληψη μηχανοδηγων το 1985. Οι οποιοι δουλευουν κατα μεσο ορο 15 ωρες ημερησιως 30 ημερες το μηνα.
Με μειωση προσωπικου τα τελευταια 6 χρονια κατα περιπου 5000 ατομα.
Και ρωτω.
Γιατι ο ΟΣΕ πρεπει να εμφανιζει στα αποτελεσματα του το κοστος της υποδομης ;
Τα ΚΤΕΛ γραφουν στις καταστασεις του την κατασκευη των δρομων;
Οι εφοπλιστες το κοστος των λιμανιων ;
Οι αεροπορικες το κοστος των αεροδρομιων ;
Με γρηγορους υπολογισμους η ζημια του ΟΣΕ απο την εκμεταλευση ειναι γυρω στα 20 εκ. το χρονο.
Και θα ερχονταν καπακι αν κοιταζε τα εσοδα του λιγο περισσοτερο.
Τα γραφω αυτα γιατι οσονουπω ερχεται θεμα ΟΣΕ και μεγαλη συζητηση για τα ελλειματα του.

Ρε φίλε, με αυτή την λογική να κυκλοφορούμε με ομπρέλες, για τα αεροπλάνα της Ολυμπιακής...... Τα ΚΤΕΛ πληρώνουν διόδια. Τα καράβια πληρώνουν για να δένουν. Τα αεροπλάνα επίσης. Στα τρένα έχουμε ένα ανύπαρκτο και ανεπαρκές δίκτυο, που έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες (μορφολογία εδάφους πρώτα από όλα) και μόνο τον ΟΣΕ να το χρησιμοποιεί. Ποιός θα έπρεπε δηλαδή να πληρώνει τις αναβαθμίσεις? Και για πες, σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα, πόσο προσωπικό θα έπρεπε να έχει και πόσους είχε καταλήξει να έχει?

Ελεος με την συνδικαλολογία του κιλού. Κάποιοι δεν έκαναν την δουλειά τους όπως έπρεπε και έγινε ένα ατύχημα. Καλά θα κάνουν να τους στείλουν εκεί που πρέπει για να μην το ξανακάνουν. Γιατί για άλλη μια φορά η μαλακία πήγε σύννεφο, και οι αρμόδιοι απλώς άρχισαν την γκρίνια για τα συνδικαλίστικά τους.

Καλά θα κάνουν, πάντως, τα θύματα να τους λυσσάξουν στην μήνυση. Και φυσικά θα ακούσουμε και κανένα κουφό για τοποθέτηση ζωνών ασφαλείας, μέσα στην γενική βλακεία που έπεται.

tifoefs
14/07/2008, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
ο ΟΣΕ απαξιωνεται μερα με τη μερα και κυρια ευθυνη εχει το κρατος.

Με ελλειμα γυρω στα 7 δις θελουν σιγα σιγα να τον στειλουν.



Τα γραφω αυτα γιατι οσονουπω ερχεται θεμα ΟΣΕ και μεγαλη συζητηση για τα ελλειματα του.

Αφου παει για πουλημα !! Αν ειχε κερδος θα λεγανε ολοι γιατι τον πουλατε !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: