PDA

View Full Version : Ποιο ειναι το πιο ακριβο service που εχετε κανει;



Ταξιδευτής
14/07/2008, 16:52
Ποιο ειναι το πιο ακριβο service που εχετε κανει, σε τι μηχανακι και τι εγινε κ ηταν τοσο ακριβο;

Το θεμα δεν ειναι να δειξει καποιος ποσο φτηνα σερβις εχει σε σχεση με τους αλλους.
Απλα ειναι χρησιμο να δουμε τελικα τι χρεωνουν οι διαφορες εταιριες στην αγορα και να κανουμε τις αναλογες συγκρισεις...

Για πειτε λοιπον... :)


(και μετα θα πω το δικο μου....) :bigcry:

gcrook
14/07/2008, 17:01
Το πιο ακριβο σερβις για μενα ηταν την μερα που ειχα το παπι στο συνεργειο για λαστιχα και σερβις,τη μηχανη για γενικο και επισης για τεντωτηρες και καδενες,τον υπολογιστη (ταχε φτυσει η τζιφορς) και οδοντιατρο (απονευρωση) .

Γαματα πολλα λεφτα το σερβις εκεινη τη μερα.:sad:

kawasaki ZX-12
14/07/2008, 17:13
περσι το καλοκαιρι ειχα παει το 12 για το μεγαλο σερβις και εδωσα συνολικα 450 ευρω!!!!!

οι εργασιες ηταν λαδια,φιλτρο,λαδια στο μπροστινο, μπουζι και βαλβιδες
ρυθμισμα αναρτησεων και τακακια μπροστα!!!!!!

δεν θυμαμαι τιμες μεμονωμενα αλλα το συνολικο θα το θυμαμαι για παντα....

χαχχαχαχχαχαχα

axtarmas
14/07/2008, 20:57
ego gia to WR450F sto proto servise itan giro sta 95 euro theli kathe 1000 xiliometra servise,edosa 24euro gia to ladi kai 70 euro gia ton kopo tou mixanikou na mou vali ta zigler tou(ksiloma olo to piso sistima gia topothetisi ta zikler sto karmpirater)

MUSTILI
14/07/2008, 21:24
300 ευρω για κομπλερ μιζα σε AX-1

Το πιο σωστο θα ηταν ενας λογαριθμος μια εξισωση τυπου

Κακος μαστορας + κλεψια + μηχανακι αναξιο λογου + χαμηλες απολαβες δηλαδη αυτα θα θυμαμαι για παντα: παιδι για ολες τις δουλειες για κατι που δεν αξιζε τοποθετημενα απο εναν αλητη:mad: :lol:

MitsosNaked
14/07/2008, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki ZX-12
περσι το καλοκαιρι ειχα παει το 12 για το μεγαλο σερβις και εδωσα συνολικα 450 ευρω!!!!!

οι εργασιες ηταν λαδια,φιλτρο,λαδια στο μπροστινο, μπουζι και βαλβιδες
ρυθμισμα αναρτησεων και τακακια μπροστα!!!!!!

δεν θυμαμαι τιμες μεμονωμενα αλλα το συνολικο θα το θυμαμαι για παντα....

χαχχαχαχχαχαχα


Το μεγάλο δέν εννοείς στα 10.000 χλμ;;;;

tifoefs
14/07/2008, 21:53
2500 ευρω οταν με τρακαρε η βαρεμενη κανοντας οπισθεν !

Ευτυχως τα πληρωσε η ασφαλεια !

:mad:

T.R.E
14/07/2008, 23:18
Νομιζω οτι οταν λεμε σερβις,ενοουμε την περιοδικη συντηρηση της μηχανης,προληπτικα...

Οι επισκευες απο τα τρακαρισματα και οι βλαβες δεν θεωρουνται σερβις,απο μενα τουλαχιστον...Αλλα απ'οτι βλεπω ειμαι η εξαιρεση...:bigcry: :bigcry:

tifoefs
14/07/2008, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Νομιζω οτι οταν λεμε σερβις,ενοουμε την περιοδικη συντηρηση της μηχανης,προληπτικα...

Οι επισκευες απο τα τρακαρισματα και οι βλαβες δεν θεωρουνται σερβις,απο μενα τουλαχιστον...Αλλα απ'οτι βλεπω ειμαι η εξαιρεση...:bigcry: :bigcry:

Αυτα πανε μαζυ μετα απο καθε στουκα !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ταξιδευτής
15/07/2008, 08:05
O TRE εχει δικιο. Μιλαμε για περιοδικο service. Προφανως αν μαζι με το σερβις ειχαμε και καποιο μαζεμα απο τρακαρισμα θα πηγαινε πολλα λεφτα, αλλα ετσι δεν βγαινει ακρη.

Εγω εβαλα χθες τη μηχανη μεσα για το τακτικο service των 24Κ + αλυσιδογραναζα (ειμαι κοπροσκυλο του κερατα και δεν λαδωνω ποτε αλυσιδα). :rolleyes:

Ιμαντες 150 ευρω

Λαδια/φιλτρο 70 ευρω

Μπουζι (ιριδιου δυστυχως), φιλτρα αερα (αγωνιστικα δυστυχως), φιλτρο βενζινης +κλπ μαντζαλα 100 ευρω
* δυστυχως για την τσεπη μου

Εργασια 150 ευρω

Αλυσιδογραναζα 250 ευρω

Συνολο 720 ευρω :bigcry:

Ειναι πολλα ρε σεις η μου φαινεται;;; :bigcry: :bigcry:

makis206
15/07/2008, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Συνολο 720 ευρω :bigcry:
Ειναι πολλα ρε σεις η μου φαινεται;;; :bigcry: :bigcry:

Tο ποσό είναι μεγάλο όμως δικαιολογείται, οι μεγάλες κυρίες φοράνε κι ακριβές κυλότες κύριε Νίκο μας ! :o

:lol: :beer: :lol:

catmaster
15/07/2008, 08:54
:rolleyes:

κοντά στις εκατόν πενήντα χιλιάδες δραχμές το 1992 παρακαλώ ....

μιλάμε ήταν ΠΟΛΛΑ τα λεφτά ... Άρη ... εγώ ο φουκαράς έβγαζα γύρω στα εκατό με εκατόν δέκα χιλιάρικα το μήνα τότε για να φανταστείτε για τι μέρος του λόγου μιλάμε ...


Δεσμοδρομικό μπουρδέλο και αλανιάρης μάστουρας είναι θανατερός συνδιασμός

(και να έλεγα ότι το' φτιαξε πάει στο διάολο ... :sick: ήμουν μικρός και αθώος τότε ... )

dirtbird
15/07/2008, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
O TRE εχει δικιο. Μιλαμε για περιοδικο service. Προφανως αν μαζι με το σερβις ειχαμε και καποιο μαζεμα απο τρακαρισμα θα πηγαινε πολλα λεφτα, αλλα ετσι δεν βγαινει ακρη.

Εγω εβαλα χθες τη μηχανη μεσα για το τακτικο service των 24Κ + αλυσιδογραναζα (ειμαι κοπροσκυλο του κερατα και δεν λαδωνω ποτε αλυσιδα). :rolleyes:

Ιμαντες 150 ευρω

Λαδια/φιλτρο 70 ευρω

Μπουζι (ιριδιου δυστυχως), φιλτρα αερα (αγωνιστικα δυστυχως), φιλτρο βενζινης +κλπ μαντζαλα 100 ευρω
* δυστυχως για την τσεπη μου

Εργασια 150 ευρω

Αλυσιδογραναζα 250 ευρω

Συνολο 720 ευρω :bigcry:

Ειναι πολλα ρε σεις η μου φαινεται;;; :bigcry: :bigcry:

Ποιά είναι τα 'αγωνιστικά' φίλτρα αέρα που αλλάζονται?
Και οι ιμάντες έχουν 150?, ανταλλακτικά μόνο?
Επίσης 250? για αλ/γράναζα πολλά φαίνονται, αλλά το παρτάλι που καβαλάς έχει 'περίεργο' πίσω γρανάζι, οπότε....:confused: :confused:

Πάντως καλός αιμοδότης είσαι....:a22: :a22:

AVATOS
15/07/2008, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
O TRE εχει δικιο. Μιλαμε για περιοδικο service. Προφανως αν μαζι με το σερβις ειχαμε και καποιο μαζεμα απο τρακαρισμα θα πηγαινε πολλα λεφτα, αλλα ετσι δεν βγαινει ακρη.

Εγω εβαλα χθες τη μηχανη μεσα για το τακτικο service των 24Κ + αλυσιδογραναζα (ειμαι κοπροσκυλο του κερατα και δεν λαδωνω ποτε αλυσιδα). :rolleyes:

Ιμαντες 150 ευρω

Λαδια/φιλτρο 70 ευρω

Μπουζι (ιριδιου δυστυχως), φιλτρα αερα (αγωνιστικα δυστυχως), φιλτρο βενζινης +κλπ μαντζαλα 100 ευρω
* δυστυχως για την τσεπη μου

Εργασια 150 ευρω

Αλυσιδογραναζα 250 ευρω

Συνολο 720 ευρω :bigcry:

Ειναι πολλα ρε σεις η μου φαινεται;;; :bigcry: :bigcry:

ολα καλα... αλλα τα αλυσιδογραναζα 250€:uplate:

kawasaki ZX-12
15/07/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Το μεγάλο δέν εννοείς στα 10.000 χλμ;;;;

το μεγαλο στις 40.000 εννοω!!!!!!

αν και στο 12αρι εκανα βαλβιδες ανα 20.000

αλλα η KAWASAKI λεει ανα 40.000

kawasaki ZX-12
15/07/2008, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από AVATOS
ολα καλα... αλλα τα αλυσιδογραναζα 250€:uplate:


γιατι σου φαινεται ακριβα?

εγω στο 12 εδωσα 190 ευρω μονο για αλυσιδα τις DID !!!!!!

AntoD
15/07/2008, 10:51
Στο Κ1200

Σερβις 40.000

Φιλτρα λαδιου, βενζινης, αερος, Βαλβολινη αξονα/διαφορικου, Ρυθμιση βαλβιδων, Αλλαγη υγρων φρενων(πρεπει να λυσεις την μιση μοτο λογω σερβο), λαδιων, μπουζι, τακακια

450.....φιλικη τιμη.

Cpt. Haddock
15/07/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
...Λαδια/φιλτρο 70 ευρω.....

ποσα λιτρα παίρνει; :confused:

Στον τιγρη που χωραει 4λιτρο για λαδια φιλτρο δινω 50κατι ευρω (μεχρι τώρα γιατι τα επόμενα θα τα αλλάζω μονος μου :winka: )

AVATOS
15/07/2008, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki ZX-12
γιατι σου φαινεται ακριβα?

εγω στο 12 εδωσα 190 ευρω μονο για αλυσιδα τις DID !!!!!!

...απλα μου εκατσε βαρυ!!!
:cry:

dirtbird
15/07/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
(πρεπει να λυσεις την μιση μοτο λογω σερβο)

Στα τετράτροχα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο....... :confused: :confused:

Μάλλον το ειδικό εργαλείο (αντλία κενού more or less) της Facom, εδώ θα βοηθούσε....:winka:

sniper
15/07/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.... γιατι τα επόμενα θα τα αλλάζω μονος μου ....


Να σου δείξει κάποιος πάντως την 1η φορά πόσο να σφίξεις την τάπα αποστράγγισης.......


Μην μπλέκεις μετά και με κολαούζα..... :D

makis206
15/07/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να σου δείξει κάποιος πάντως την 1η φορά πόσο να σφίξεις την τάπα αποστράγγισης.......
Μην μπλέκεις μετά και με κολαούζα..... :D

Γεια σου Κάπταιν με το βαρύ σου χέρι !:lol:

catmaster
15/07/2008, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στα τετράτροχα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο....... :confused: :confused:

Μάλλον το ειδικό εργαλείο (αντλία κενού more or less) της Facom, εδώ θα βοηθούσε....:winka:

Νομίζω και με μια απλή Vacuum Pump θα έκανε δουλειά Σωτήρη ...

(άσε μη μου πείς πόσο κάνει η αντλία κενού της Facom ... πριν βάλω τη Voltaren :lol: :lol: )

:wave2:

AntoD
15/07/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στα τετράτροχα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο....... :confused: :confused:

Μάλλον το ειδικό εργαλείο (αντλία κενού more or less) της Facom, εδώ θα βοηθούσε....:winka:

οχι ακριβως....


πρεπει να κανεις και μια εξαέρωση πάνω στην μοναδα και εχει 4 εξαερωτηρες....ασε που τα δοχεια για να βαλεις υγρο ειναι 2 πισω!!! ενα στο συμπλεκτη και ενα στο μπροστα φρενο...

:lol:

Aggelos_SV
15/07/2008, 12:10
Στα 24.000χλμ

Λάδια,φίλτρο λαδιού,φίλτρο αέρα,μπουζιά,ρύθμιση βαλβίδες(καπελώτα ΔΕΝ χρειάστηκαν,πράγμα που θα πήγαινε το κόστος στα ύψη).

Κόστος γύρω στα 200€

Τώρα στα 48.000χλμ αναμένεται κωλοδαχτύλιασμα καλό,καθώς και η αλυσίδα μου είναι στα τελευταία της

Ταξιδευτής
15/07/2008, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ποιά είναι τα 'αγωνιστικά' φίλτρα αέρα που αλλάζονται?
Και οι ιμάντες έχουν 150?, ανταλλακτικά μόνο?
Επίσης 250? για αλ/γράναζα πολλά φαίνονται, αλλά το παρτάλι που καβαλάς έχει 'περίεργο' πίσω γρανάζι, οπότε....:confused: :confused:


Τι να κανουμε Σωτο μου.... Τα βιτσια πλερωνονται. :p

By the way, τα αγωνιστικα/whatever φιλτρα δεν αλλαζονται.
Απλα μεχρι τωρα ειχα τα "μαμα" φιλτρα και ο μηχανικος προτεινε τα αγωνιστικα που απλα πλενονται και ξαναχρησιμοποιουνται.
(το κοστος ειναι μεγαλο γιατι η 999 εχει 2 φιλτρα αερα).

250 ευρω ειναι δικη μου εκτιμηση. Ξερω οτι το μπροστα γραναζι κοστιζει 30 ευρω. Τωρα απο εκει και περα η χρυση σειρα της DID ειναι τουλαχιστον 150 ευρω (στο Ζ τοσο πηγαινε) συν το πισω γραναζι....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ποσα λιτρα παίρνει; :confused:



Παιρνει σχεδον 4 λιτρα λαδι. Torco 4RS φουλ συνθετικα 58 ευρω με αγαπη απο τον "παππου". ;)
Συν 10 ευρω το φιλτρο λαδιου, 68~70.

alximistis
15/07/2008, 18:03
μάλλον αυτό που ΘΑ κάνω στα 20.000 χλμ στο multi. :D

power hornet
15/07/2008, 18:09
εχουμε και λεμε στην σφιγγα μου το μεγαλο σερβις.
αλλαγη λαδιων,αλλαγη φιλτρο λαδιου,αλλαγη 6 καπελωτων στις βαλβιδες ρυθμιση βαλβιδων,καθαρισμα και ρυθμιση καρμπυρατερ,αλλαγη καδενας εκεντροφορων,αλλαγη μπουζιων 2ακιδα,αλλαγη παραφλου στο ψυγειο και τελος αλλαγη υγρων στα μπροστινα 490 ευρω.

GATHAN
16/07/2008, 08:08
και εγώ νόμιζα οτι μόνο τα bmw έχουν ακριβά σέρβις :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :D :D :D :D :D

arxaios
16/07/2008, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
μάλλον αυτό που ΘΑ κάνω στα 20.000 χλμ στο multi. :D
Και έχεις το κουράγιο να χαμογελάς ;;;:confused: :confused: :confused:

Βέβαια αφού όλο με γερμανούς κυκλοφορείς :evil: :lol: ............. η ιταλίδα θα κάνει τα χλμ αυτά μετά από 3+ χρόνια !!! Έχεις καιρό να αποταμιεύσεις ...........:lol: :lol: :lol:

lilipoua
16/07/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Βέβαια αφού όλο με γερμανούς κυκλοφορείς :evil: :lol: ............. η ιταλίδα θα κάνει τα χλμ αυτά μετά από 3+ χρόνια !!! Έχεις καιρό να αποταμιεύσεις ...........:lol: :lol: :lol:


:evil:




Δεν πειράζει, θα πληρώσει το service του propeller!! :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

DUKASII
16/07/2008, 08:51
240 ε μεγαλο σερβις στο σουπερ δουκα.

arxaios
16/07/2008, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
:evil:




Δεν πειράζει, θα πληρώσει το service του propeller!! :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αυτά λέει και του το δίνεις ;;; :lol: :lol: :lol:

lilipoua
16/07/2008, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Αυτά λέει και του το δίνεις ;;; :lol: :lol: :lol:





Όχι.....................



....................μου λέει άλλα!! :winka:





:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

arxaios
16/07/2008, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
Όχι.....................



....................μου λέει άλλα!! :winka:





:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Προς Θεού μόνο μην σε πείσει για ανταλλαγή με το multi-moulinette ............
:lol: :lol: :lol:

lilipoua
16/07/2008, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Προς Θεού μόνο μην σε πείσει για ανταλλαγή με το multi-moulinette ............
:lol: :lol: :lol:






Λες να μην υποκύψω εε? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54591&perpage=15&pagenumber=28)


:lol: :lol: :lol:

arxaios
16/07/2008, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
Λες να μην υποκύψω εε? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54591&perpage=15&pagenumber=28)


:lol: :lol: :lol:
ΔΕΝ πρόλαβα, εεεεεεεε ;;;:smilea: :smilea: :smilea:

Για να σε πείσει ........... υποθέτω ............... ότι εκείνα τα "άλλα" που έλεγες ............. τα λέει πολύ καλά !!!:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

lilipoua
16/07/2008, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
ΔΕΝ πρόλαβα, εεεεεεεε ;;;:smilea: :smilea: :smilea:



Μπορεί και να πρόλαβες!! :lol: :lol:


spam mode off

το ξεσκίσαμε το θρεντάκι!!! φτάνει!! :smilea:

sas
16/07/2008, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
240 ε μεγαλο σερβις στο σουπερ δουκα.

Τι μας λες ρε Σπυράκο τώρα.......στον κολλητό σου το έκανες?
Θες να αρχίσουμε να τραβάμε τα βυζιά μας?????

Αφού 150€ πλέον ΦΠΑ είναι μόνο τα εργατικά για το μεγάλο.:rolleyes:

arxaios
16/07/2008, 09:20
Στο θέμα μας λοιπόν ............. 720 Ε για σέρβις (προγραμματισμένο) είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ !!!
Δεν κάνω πολλά χλμ. αλλά δεν θυμάμαι τα τελευταία χρόνια να έχω πληρώσει πάνω από 170-200 Ε ............
Βέβαια δεν έχω φτάσει στο "μεγάλο" σέρβις κανένα σχεδόν από τα τελευταία μηχανάκια μου ....... συνήθως τα δίνω στα 10-12000 χλμ.

Ταξιδευτής
16/07/2008, 12:43
Κωστη, σκεψου οτι αν ενα Hornet πληρωνει 490 ευρω για το μεγαλο σερβις, τοτε τα 700 ευρω ειναι λογικα για Ducati αν υπολογισεις και 200 ευρω αλυσιδογραναζα μεσα (κατι που απλα ετυχε να γινει μαζι με το σερβις). ;)
Τα ιδια λεφτα με το μεγαλο σερβις του Hornet (βεβαια εκει το παιδι ειχε κανει περισσοτερες εργασιες, αλλα και παλι....)

Αλχημιτζουρα, ρε ΜΛΚ! ΑΚΟΜΑ δεν εκανες το μεγαλο σερβις;;; ΤΩΝ 20Κ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ Τ Ρ Ι Α ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ;;;;; :uplate: :uplate: :uplate:

DUKASII
16/07/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Τι μας λες ρε Σπυράκο τώρα.......στον κολλητό σου το έκανες?
Θες να αρχίσουμε να τραβάμε τα βυζιά μας?????

Αφού 150€ πλέον ΦΠΑ είναι μόνο τα εργατικά για το μεγάλο.:rolleyes: TI NA PO..
TOSA MOY PHRE.:rolleyes:

sniper
16/07/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
TI NA PO..
TOSA MOY PHRE.:rolleyes:


Είσαι καλός πελάτης.... :D :lol:

AntoD
16/07/2008, 13:08
ΚΤΜ εχει...

...κακος θα ηταν αν ειχε χοντα ή μπεμβε!!

arxaios
16/07/2008, 14:46
Νίκο, ότι και να λέμε 720 Ε είναι 1 βήμα πριν το εγκεφαλικό !!! :eyepop: :eyepop: :eyepop:

alximistis
16/07/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Κωστη, σκεψου οτι αν ενα Hornet πληρωνει 490 ευρω για το μεγαλο σερβις, τοτε τα 700 ευρω ειναι λογικα για Ducati αν υπολογισεις και 200 ευρω αλυσιδογραναζα μεσα (κατι που απλα ετυχε να γινει μαζι με το σερβις). ;)
Τα ιδια λεφτα με το μεγαλο σερβις του Hornet (βεβαια εκει το παιδι ειχε κανει περισσοτερες εργασιες, αλλα και παλι....)

Αλχημιτζουρα, ρε ΜΛΚ! ΑΚΟΜΑ δεν εκανες το μεγαλο σερβις;;; ΤΩΝ 20Κ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ Τ Ρ Ι Α ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ;;;;; :uplate: :uplate: :uplate:


ρε κατεστραμμένε!!!!! Πότε θα σταματήσεις (ελπίζω κάποτε πως θα γίνει αυτό) να εκφέρεις άποψη για όλα;;;;;;; Λες να μην πήγα σε μηχανικό;;;; Λες να μην την έψαξα;;;;;
Το πήγα για σέρβις το είχα γράψει κιόλας του άλλαξα ιμάντες του βάλαμε και τακάκια πίσω και μια χαρά. Θα το κοιτάξω και άλλη μία καλή (κανά λαδάκι κανά τετοιο) ΑΝ θέλει τίποτα πριν την κάνω για Ευρώπη κι αυτό είναι.
Για το σέρβις των 20.000 τώρα το οποίο θα γίνει μόλις γυρίσω... θα τσούξει πραγματικά όχι γιατί είναι πολλά τα λεφτά αλλά γιατί θα γυρίσω με άδεια τσέπη.
Ρώτησα λοιπόν και ΑΝ χρειαστούν και δισκογράναζα (ωχ αμάν αμάν) θα φτάσει συνολικά το κόστος στα 550-600 ευρώ! Για ένα μεγάλο στον τίγρη είχα πληρώσει γύρω στα 480 με 520 δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό. Μάλλον 480 ήταν. Επομένως οκ δεν το βρίσκω κάτι τόοοσο τρομερό να σκάσω 500+ γιατο Ducati και με δισκογράναζα. Αρκεί... να μείνει εκεί η τιμή!!!
Τα 720 όντως είναι εγκεφαλικό. Έχω πληρώσει και 800+ για τον Τίγρη αλλά είχα βάλει και εξάτμιση είχα βάλει και άλλο τιμόνι και και και.

ΥΓ Για το σέρβις των 20Κ δεν μιλάς;;; :lol: :lol: :lol:

catmaster
16/07/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
.....Ρώτησα λοιπόν και ΑΝ χρειαστούν και δισκογράναζα .....

Στέλιο ... ρώτησες η απλά έκανες μια παρατήρηση ;;; Στο λέω γιατί οι δίσκοι σου φαίνοταν εντάξει ...

και κάνουν πολλά λεφτά ...

(δεν πρόσεξα τα αλυσιδογράναζα )

:wave2:

dirtbird
16/07/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Στέλιο ... ρώτησες η απλά έκανες μια παρατήρηση ;;; Στο λέω γιατί οι δίσκοι σου φαίνοταν εντάξει ...:wave2:

Προφανώς εκτιμά ότι δεν διαθέτουν την ίδια αντοχή με αυτή των ελαστικώνενε του...:D :D

μάλλον πταίει ότι αυτοί (οι δίσκοι), ΔΕΝ πολυμερίζονται... :D:bigcry: :bigcry: :bigcry:

catmaster
16/07/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Προφανώς εκτιμά ότι δεν διαθέτουν την ίδια αντοχή με αυτή των ελαστικώνενε του...:D :D

μάλλον πταίει ότι αυτοί (οι δίσκοι), ΔΕΝ πολυμερίζονται... :D:bigcry: :bigcry: :bigcry:

είσαι παλιοτόμαρο τελικά .... :blush:


(τώρα που θα σε ρωτάει ο άλλος σε λίγο πως πολυμερίζονται οι δίσκοι θα σΕ πώ εγώ ... ):D :D

alximistis
16/07/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Στέλιο ... ρώτησες η απλά έκανες μια παρατήρηση ;;; Στο λέω γιατί οι δίσκοι σου φαίνοταν εντάξει ...

και κάνουν πολλά λεφτά ...

(δεν πρόσεξα τα αλυσιδογράναζα )

:wave2:


Πως... πολυμερίζονται οι δίσκοι;;; :lol: :lol:

Άκη όπως έχω γράψει κατ επανάληψη χωρίς ντροπή από μηχανολογικά δεν σκαμπάζω. Γρι. Επομένως βασίζομαι στους μηχανικούς μου για την σωστή λειτουργία της μοτοσικλέτας και στο ένστικτο μου-παρατηρητικότητα μου αν τύχει και καταλάβω κάτι.
Ο Νταής στον οποίον πήγαι και είναι ειδικός στα Ducati και όχι μόνο το βρήκε μια χαρά το Multi μου. Άλλαξε τους ιμάντες του έβαλε και τα τακάκια του πίσω... εγώ τον ρώτησα για το σέρβις των 20.000 χλμ τι θα κάνουμε καθώς και μία τιμή μέσες άκρες να ξέρω. Και μου είπε ο άνθρωπος περίπου τόσα ΑΝ χρειαστούν και δίσκοι. ΑΝ χρειαστούν τότε.
Επειδή όμως εγώ ως οδηγός χρησιμοποιώ πολύ τις ταχύτητες (φρενάρω πολύ με αυτές) και παίζω πάρα πολύ ίσως υπερβολικά με τον συμπλέκτη (πατινάρω που λέμε σωστά το λέω) :D
ίσως να χρειαστούν τότε. Αυτά. :)

latris mixanis
16/07/2008, 15:37
410? για το τούμπανο....


Πίκρα μόνο αυτό έχω να πω πίκρα :bawl: :bawl: :bawl:

VIDAS
16/07/2008, 19:19
Το πιο ακριβο μηχανλογικο ηταν 60ε για τη τοποθετιση των εκκεντροφορων + ελεγχο βαλβιδων στα 19000 και απο αναλωσιμα 280ε για λαστιχα .