PDA

View Full Version : υψόμετρο και καρμπυρατερ



HLIASCBF
15/07/2008, 00:02
Καλημέρα παίδες...
Να ρωτησω μερικά πραγματάκια θέλω...
1.Πρώτη αυγούστου φεύγω για Barcelona αλλά δεν θέλω να πάω κατευθείαν.Σκέφτομαι να περάσω από passo Stelvio.Γνωρίζοντας ότι το υψόμετρο εκεί είναι αρκετά μεγάλο υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω πρόβλημα λόγω του αραιού αέρα???.Η μηχανή μου ειναι μια cbf 500 με καρμπυρατέρ.Θα είμαι δικάβαλος και φορτωμένος...
2.Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα ποστ στο οποίο κάποιος εξηγούσε νοήματα συνενόησης κατά την πορεία πολλών μηχανών.Στην αναζήτηση δε βρήκα τίποτα οπότε αν κάπιος τα έχει θα του ήμουν υπόχρεος.

Ktm.Prestige
15/07/2008, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από HLIASCBF
Καλημέρα παίδες...
Να ρωτησω μερικά πραγματάκια θέλω...

2.Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα ποστ στο οποίο κάποιος εξηγούσε νοήματα συνενόησης κατά την πορεία πολλών μηχανών.Στην αναζήτηση δε βρήκα τίποτα οπότε αν κάπιος τα έχει θα του ήμουν υπόχρεος.

Καλημέρα.
ΕΔΩ (http://www.2x4.gr/) και συγκεκριμένα στο δεξιό κορμό της σελίδας θα βρείς αυτο που ζητάς.
:beer:

tifoefs
15/07/2008, 10:40
Βαλε ενα DNA η ΚΝ φιλτρο και θασαι οκ. Θα ρουφαει λιγο παραπανω βενζινη στο υψομετρο αλλα δε θαχεις προβλημα.

Καλο ταξιδι.

:beer:

AntoD
15/07/2008, 10:58
Λογικα στο μεγαλυτερο υψομετρο του στελβιο θα νιωσεις μια πτωσει στην αποδοση της μοτο σου.
Καλο θα ειναι να προσεξεις την θερμοκρασια της και να την τσεκαρεις τακτικα διοτι η μειωση του ατμοσφαιρικου αερα θα την μπουκωνει με καυσιμο και θα την ζεσταινει-πνιγει (οπως το τσοκ)
Ενα πιο ελευθερο φιλτρο ισως να βοηθήσει αλλα και παλι ιδανικα θα ηταν καλο να γνωριζεις πως να αλλαξεις σκαλα στην βελονα του καρμπιρατερ σου.

Προσεχε την θερμοκρασια!!!!!! και λογικα εστω και λιγο πιο αργα θα περασεις....

Καλου κακου απεφυγε σε υψομετρο και τις προσπερασεις που ηξερες!!!