PDA

View Full Version : Ελαστηρια μπροστινου....



Drake21
16/07/2008, 13:05
Καλησπερα....

Ειμαι κατοχος cbf1000abs και σκεφτομαι να κανω κατι για να διορθωσω τις κακες αναρτησεις του....

Σκεφτομαι για ολοκληρη αναρτηση πισω αδιαπραγματευτα ohlins?(μιας και ειναι θεωρητικα εστω οι καλυτερες η οι πιο γνωστες εστω...)....

Μπροστα ομως?Η ohlins βγαζει ελατηρια για αντικατασταση αλλα στο site της δεν διευκρινιζει αν ειναι διαβαθμισμενης συμπιεσης η γραμμικα....

Και ακομα βασικοτερο,πρεπει να προτιμισω διαβαθμισμενης η γραμμικα?Ποια ειναι καλυτερα και γιατι?Δεν εχω ιδεα....

Και αν δεν βγαζει η ohlins τετοια να προτιμησω αλλης εταιριας,και να ξανασκευτω και την πισω αναρτηση???Συμπληρωνω οτι η πισω της ohlins αν διαβασα καλα στο site ειναι πληρως ρυθμιζομενη κτλ κτλ κτλ....

Παρακαλω βοηθηστε...ευχαριστω!!!

dirtbird
16/07/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
διαβαθμισμενης συμπιεσης

Βάλε αρνητικού συντελεστή διάνθισης....

:evil:

sapila racing
16/07/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Βάλε αρνητικού συντελεστή διάνθισης....

:evil:

Τι κακός :lol: :wave2:

Drake21 τα προοδευτικά εννοείς. Η Ohlins δεν εχει προοδευτικά, τα πιο γνωστά προοδευτικά ειναι τα Hyperpro κι εχω πολύ καλή εντύπωση απο τα συγκεκριμένα.

dirtbird
16/07/2008, 13:55
.......

anyway, αν προτιμήσεις να βάλεις πίσω Ohlins με ΓΡΑΜΜΙΚΟ ελατήριο είναι προτιμότερο και μπροστά να βάλεις τα αντίστοιχα του ιδίου κατασκευαστή.

Ελατήρια ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ σκληρότητας διαθέτει μόνο η Hyperpro.

sniper
16/07/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
Καλησπερα....

Ειμαι κατοχος cbf1000abs και σκεφτομαι να κανω κατι για να διορθωσω τις κακες αναρτησεις του....

....


Σε τι ακριβώς δεν ανταποκρίνονται οι μαμά αναρτήσεις;

Χλμ που έχει κάνει το μηχανάκι μ' αυτές;

Drake21
16/07/2008, 14:00
αρα μου προτεινεται να παω με οδηγο αυτα που δινει η ohlins και να μην το ψαξω πιο πολυ???

να προτιμησω μπρος πισω hyperpro?

εχω την αισθηση πως κατι αναλογο με το προοδευτικο που λετε βγαζει και η wp....

anyway ευχαριστω,αν και θα ηθελα και παραπανω βοηθεια....

catmaster
16/07/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
αρα μου προτεινεται να παω με οδηγο αυτα που δινει η ohlins και να μην το ψαξω πιο πολυ???

να προτιμησω μπρος πισω hyperpro?

εχω την αισθηση πως κατι αναλογο με το προοδευτικο που λετε βγαζει και η wp....

anyway ευχαριστω,αν και θα ηθελα και παραπανω βοηθεια....


Στα πολύ πεταχτά ...

Διάβασε εδώ (http://www.wilbersusa.com/hyperpro-springs.htm) τις πρώτες παραγράφους ...

(βαριέμαι που ζώ τώρα για να το μεταφράσω , σόρρυ )

:wave2:

dirtbird
16/07/2008, 14:11
Tα ελατήρια μπροστινού της WP συνήθως είναι διπλής σκληρότητας ειδικότερα όταν και τα εργοστασιακά ελατήρια της συγκεκριμμένης μοτό είναι διπλής σκληρότητας. Απλώς τα WP είναι λίγο πιο σκληρά (συνήθως 10 με 15%).

Εάν δεν κάνω λάθος, η μοτό σου ΔΕΝ έχει μοχλικό στην πίσω ανάρτηση, συνεπώς η χρήση προοδευτικού ελατηρίου πίσω μπορεί και να έκανε λίγο πιο προοδευτική την λειτουργίας της.

Πάντως δεν είναι εύκολη η επιλογή ανάμεσα στους 2 τύπους ελατηρίων.
Αυτό που σίγουρα μπορώ να σου πω είναι ότι με το προοδευτικό πίσω ελατήριο προσαρμογή της ανάρτησης σε μεγαλύτερο έυρος χρήσεων χωρίς να χρειάζεται να επέμβεις στις ρυθμίσεις (πχ, οδήγηση με 1 άτομο-2 άτομα και φορτίο).

Δεν μας λες ΤΙ ακριβώς σε ενοχλεί στις αναρτήσεις σου, όχι ότι είναι τίποτα της προκοπής αλλά αυτό θα σε βοηθήσει να κάνεις καλύτερη επιλογή.

Drake21
16/07/2008, 17:18
το πισω εχει μοχλικο....


και μιλαμε παντα για την επιλογη ελατηριου για μπροστα,πισω θα αγορασω ολοκλαρη αναρτηση οποιας εταιριας ειναι τα μπροστα για να ταιριαζει και αναλογα καλυτερα....

και θελω να κανω το μηχανακι απλα λιγο πιο στρυφτερο...τιποτα αλο...

τωρα ειναι τελειως βουτυρο.

Drake21
22/08/2008, 14:09
Λοιπον παιδια ακομα δεν εχω αποφασισει αλλα κατεφθυνομαι δε μπρος πισω ελατηρια hyper pro προοδευτικα γιατι μας γραψανε για κρανος στις διακοπες μετα την παραλια με το παπακι και εφαγα πικρα οικονομικη....

Θα εχω καποιο προβλημα με το πισω απλα με ελατηριο και το μπροστα θα δουλευει καλυτερα...

τωρα το μηχανακι εχει 22.000χλμ και ειναι πιο μαλακο απο το παπακι μου....πρεπει κατι να γινει αμεσα....

Θα ηταν καλο να εβαζα και ρυθμιστες προφορτισης μπροστα μαζι με τα ελατηρια...ευχαριστω...


Συγνωμη για την ασχετοσυνη αλλα ποτε δεν ειχα προβληματιστει με αναρτησεις εως τωρα,το cbf 1000 ειναι πραγματικα πολυ πολυ μαλακο για το βαρος του,μια μικρη ανομαλια και τρελενεσαι στο φοβο,λες νατο,τωρα ερχεται η τουμπα...και δεν το συζηταω αν χρειαστει να φρεναρεις αποτομα πριν τη στροφη,πεφτει τοσο μπροστα που δε μαζευεται...

kordix
22/08/2008, 14:33
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
[B]Λοιπον παιδια ακομα δεν εχω αποφασισει αλλα κατεφθυνομαι δε μπρος πισω ελατηρια hyper pro προοδευτικα γιατι μας γραψανε για κρανος στις διακοπες μετα την παραλια με το παπακι και εφαγα πικρα οικονομικη....




Για οικονομικούς λόγους (γύρω στα 300Ε) έχω κάνει και γω το ίδιο σε ZZR 1100 και το μηχανάκι πατάει πολύ καλά στο δρόμο.

OldMan
22/08/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Βάλε αρνητικού συντελεστή διάνθισης....:evil:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Πως την κόβεις την δουλειά τώρα ρε κύριος ???? :smokin:

dirtbird
22/08/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Πως την κόβεις την δουλειά τώρα ρε κύριος ???? :smokin:
Για τώρα δε ξέρω, για πριν 1,5 μήνα .... μόλις είδες..:cool: :cool: