PDA

View Full Version : Metzeler Tourance EXP & αλλαγή ρουλεμάν σε Tiger 955i



Cpt. Haddock
16/07/2008, 15:23
στο 955i

Το πίσω είχε ήδη παραδώσει το πνεύμα μετά και απο 3,000 χλμ σε ευρωπαϊκή άσφαλτο κι έχοντας φάει 3 ( :eyepop: ) καρφιά το γ@μημένο, το τελευταίο το Σάββατο το πρωί που έφευγα για Επίδαυρο

(γι' αυτό δεν έξυνα πηγαίνοντας για Στορκ :smokin: )

Το μπροστινό είχε λίγο ακόμα, αλλά μια και θα κάνω 1,000 σήμερα και αύριο είπα "δε γ@μιέται" (το ίδιο είπε κι η τσέπη μου :sick: ) και τα άλλαξα.

Δεν έβαλα πάλι Bridgestone Battlewing γιατί απλούστατα δεν βρήκα, υπάρχει έλλειψη. Metzeler Tourance EXP, πιο χωμάτινα :rotflmao:

Εντυπώσεις απο μεθαύριο, πάντως μου φαίνονται να έχουν πιο "μυτερή" κορώνα απο τα άλλα (τα οποία είχαν γίνει τετράγωνα βέβαια)

Αλλάξαμε και μπροστινά τακάκια καθως και ρουλεμάν πίσω τροχου

350 ευρώ :a021:

Τα λέμε την Παρασκευή :beer:

filipp0s
16/07/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
στο 955i

Το πίσω είχε ...

... Τα λέμε την Παρασκευή :beer:

σε άφησαν πιο γρήγορα γιατί το χες κάνει μπαλόνι το λάστιχο με τις πιεσεις που έβαζες... :D

catmaster
16/07/2008, 15:30
Μάλλον παίζει ρόλο και το γεγονός ότι στην Ελλάδα βάζουμε πολύ μαλακά λάστιχα που στην Ευρωπαϊκή άσφαλτο δεν αντέχουν ... :winka:

καλοφόρετα καπετάνιο ... :beer:

XJR_Billy
16/07/2008, 15:30
Καλοφόρετα βαζιβουζούκε καπταιν!!

Τα Tourance EXP που αναφέρεις είναι καινούργια Tourance?

:beer:

McGyver
16/07/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
350 ευρώ

Όλα μαζί ή μόνο τα λάστιχα;

katana
16/07/2008, 15:31
Μήπως θυμάσαι πόσα χιλιόμετρα είχες κάνει με τα battlewing?

Ρωτάω γιατί στον Τίγρη μου έχω πιάσει τα 28.000 χλμ πάνω σε Michelin Pilot Road και αν και δε γλυστράει ακόμα από Σεπτέμβρη μάλλον θα τα αλλάξω. Ελεγα να βάλω Anakee II αλλά μου αρέσουν και τα Tourance.

Περιμένω εντυπώσεις...

alximistis
16/07/2008, 15:31
Καλοφόρετα Ηλία και καλόστριφτα. :)

McGyver
16/07/2008, 15:32
Άμα συνεχίσετε μόνο με ευχές, θα το στείλω στα ευχολόγια...

Cpt. Haddock
16/07/2008, 15:36
Τα tourance EXP ειναι τα καινούρια, ναι.

Τα Battlewing τα είχα για περίπου 17,000 χλμ πάνω εκ των οποίων 3,000 σε ευρωπαϊκούς δρόμους. Το οτι τα είχα σα μπαλόνι φουσκωμένα παίζει ρόλο.

350 ευρώ όλα, λαστιχα, τακάκια, ρουλεμάν (τροχου και γραναζιερας) και τοποθέτηση



:beer:

sniper
16/07/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.... ρουλεμάν (τροχου και γραναζιερας) .......


Παρακαλώ; :confused:

catmaster
16/07/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Παρακαλώ; :confused:

Μήπως εννοεί σινεμπλόκ ρε man ...


πάντως καλή είναι η τιμή για όλα αυτά ...

:beer:

sniper
16/07/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μήπως εννοεί σινεμπλόκ ρε man ...

πάντως καλή είναι η τιμή για όλα αυτά ...

:beer:


Ρουλεμάν τροχου το καταλαβαίνω.....


Εκείνο το "και γραναζιέρας" με μπερδεύει....


Η τιμή είναι τζάμπα....

dirtbird
16/07/2008, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Παρακαλώ; :confused:

από τις λίγες φορές...... :confused: :confused:

anyway....

Τί είναι τα '21'?
Τι είναι το'20'?



η διαφάνεια φυσικά προέρχεται από real life bike for real people... ουδεμία σχέση :D :D :bigcry:


136725

sniper
16/07/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
από τις λίγες φορές...... :confused: :confused:

anyway....

Τί είναι τα '21'?
Τι είναι το'20'?



η διαφάνεια φυσικά προέρχεται από real life bike for real people... ουδεμία σχέση :D :D :bigcry:


Ίσως δεν κατάλαβες..... αναφερόμουν στην ανάγκη αλλαγής ρουλεμάν εκεί.... :alien:

dirtbird
16/07/2008, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ίσως δεν κατάλαβες..... αναφερόμουν στην ανάγκη αλλαγής ρουλεμάν εκεί.... :alien:

ααααα....

Είναι επειδή έχεις Honda.....

στη ninja το έβγαζα κομμάτια με κάθε αλλαγή ελαστικού.... :evil:

Cpt. Haddock
17/07/2008, 19:07
:D

Κατ' αρχήν τα ρουλεμάν ειναι όπως τα περιγράφει ο βρωμόπουλος (δύο μικρά κι ενα μεγάλο :look: )

Στα λάστιχα τώρα...

Εκανα, χθες κ σήμερα περίπου 900 χλμ και

...








:a54: :a54: :a54: :a54:

Οκ, μπορεί η άμεση σύγκριση με το διαλυμένο πίσω battlewing και τα φθαρμένα ρουλεμάν να ειναι άτυχη, πάντως τα λάστιχα μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Σε μεικτή κίνηση, Αττική Οδό, Αθ-Κορίνθου, Κορ-Πατρών, επαρχιακό Αντιρίου-Αμφιλοχίας, δευτερεύοντα επαρχιακο Αμφιλοχίας-Βόνιτσας.

Μου έδωσαν μια φοβερή άισθηση σιγουριάς, ένιωθα οτι το μηχανάκι έστριβε άνετα. Πρέπει η κορώνα να ειναι σαφώς πιο "μυτερή", το μηχανάκι πλάγιαζε πολύ γρήγορα και μέχρι να το συνηθίσω είχε πλάκα :lol:

Γενικώς, με άφησαν ενθουσιασμένο, η δε επιστροφή σήμερα ήταν με αρκετά σβέλτους ρυθμούς με φοβερή ανεση σε όλα τα σημεία του δρομου.

Μια χαρά

:beer: :beer:

Υ.γ. Η εικόνα της πολωνέζικης νταλίκας που έκανε ξαφνικά αριστερά για να προσπεράσει, κλεινοντάς μου δρόμο και οπτικό πεδίο λιγο μετα το Αιγιο, θα μεινει για καιρό αξέχαστη :uplate: :lol:

dirtbird
17/07/2008, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
......κορώνα να ειναι σαφώς πιο "μυτερή",

Τριγωνική γμτΙ μου....:confused: :alien: :alien: