PDA

View Full Version : σχετικα με ασφαλιστικες κ κλασσικες μοτο



tools
16/07/2008, 22:28
αυτες τις μερες θα ξεκινησω μονος μου την αναπαλεωση μιας παλιας βεσπας.απ'οσο υπολογιζω περαν του χρονου κ του κοπου μου θα χρειαστει να διαθεσω κ ενα σεβαστο*(για τα δεδομενα μου) χρηματικο ποσο..

ακουγοντας διαφορα για την ευκολια με την οποια ''βγαινουν ολικη'' σχετικα παλιες μοτοσυκλετες φοβαμαι τι μπορει να ισχυει με μια πολυ παλια,αντικα,εντος ή εκτος εισαγωγικων.δηλαδη μηπως η καποιας-αξιας*-βεσπα βγει με το παραμικρο ολικη κ μου δωσουν 500 ευρω για αλκοολ να πνιξω τον πονο μου...

μηπως ξερει κανεις τιποτα να με υποψιασει λιγο μεχρι να ρωτησω στην ασφαλιστικη μου?
θενξ:wave2:

AntoD
17/07/2008, 07:30
Ειναι να μην σου συμβει....

Μπορεις να πας δικαστηκα και να αξιωσεις περισσοτερα εαν εχεις κρατησει τα τιμολογια που για τα χρηματα που εχεις ξοδεψει για την ανακατασκευη, μαζι με καποια λίστα - περιοδικο που να φαινεται η αξια την μοτό σου.

hidefnick
17/07/2008, 09:55
Ρίξε κανένα τηλέφωνο εδώ. (http://www.classicbike.gr/) Είναι οι πλέον αρμόδιοι να σου απαντήσουν:wave2: :wave2:

sapila racing
17/07/2008, 11:50
H διαδικασία ειναι η εξης.
Γραφεσαι μέλος στην Λέσχη Φιλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας, περνας την μοτο σου απο διαδικασία πιστοποίησης και εχεις ενα εγκυρο χαρτί που αποδυκνύει την αξία της, αλλά πρέπει να ειναι κατασλευης πριν το 1978.
Μπορείς επιπλέον να βγαλεις πινακίδα της λέσχης και να πληρωνεις χαμηλότερη ασφάλεια και να σταματησεις να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας, αλλά η πινακίδα αυτη δεν ειναι γοα καθημερινη κυκλοφορία.
Αν σου συμβεί ατύχημα θα πληρωθείς σύμφωνα με την αξία που αναγράφεται στην πιστοποίηση της μοτο.
Οπως και να χει ελα στην Λέσχη και θα σου αρέσει :wave2:
Τα γραφεία στο Θησείο ειναι ανοιχτα Δευτερα και Πέμπτη μετα τις 9. Βέβαια τωρα με το καλοκαίρι ειναι πιο χαλαρα...

tools
17/07/2008, 12:50
καταρχην ευχαριστω

@σαπιλα,
θυμαμαι για την λεσχη,μου ειχες πει τοτε με την bmw(ακομα θελω το manual!...),αλλα ειμαι πατρα.
ειναι '62,μπορω να βγαλω πινακιδα αλλα δεν θελω,θελω να μπορω να την κυκλοφορω οποτεδηποτε.αν ισχυσει αυτο που ακουγεται για διχρονα κ σκ θα το ξανασκευτω...δεν ηξερα ομως οτι σε εξασφαλιζει σε περιπτωση τρακαρισματος.θα προσπαθησω να επικοινωνησω τηλεφωνικα να δω πως γινεται η πιστοποιηση.

sapila racing
17/07/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tools
καταρχην ευχαριστω

@σαπιλα,
θυμαμαι για την λεσχη,μου ειχες πει τοτε με την bmw(ακομα θελω το manual!...),αλλα ειμαι πατρα.
ειναι '62,μπορω να βγαλω πινακιδα αλλα δεν θελω,θελω να μπορω να την κυκλοφορω οποτεδηποτε.αν ισχυσει αυτο που ακουγεται για διχρονα κ σκ θα το ξανασκευτω...δεν ηξερα ομως οτι σε εξασφαλιζει σε περιπτωση τρακαρισματος.θα προσπαθησω να επικοινωνησω τηλεφωνικα να δω πως γινεται η πιστοποιηση.

Tωρα θυμήθηκα οτι ειχαμε επικοινωνήσει για το μανιουαλ!:wave2:

Νομίζω οτι μπορείς να κανεις πιστοποίηση και χωρίς να βγάλεις πινακίδα, παρε τηλ Δευτερα η Πέμπτη μετα τις 9 στη λέσχη.
Τις αλλες μέρες δεν ειναι κανείς εκει.

Antwnis
18/07/2008, 21:48
Αυτό που θες γίνεται, κατόπιν συμφωνίας με ασφαλιστική εταιρία που είναι διατεθειμένη να αναλάβει την ασφάλιση. Δεν την αναλαμβάνουν όμως όλες.
Συντάσεται ειδικό συμβόλαιο που όπως θα φαντάζεσαι βέβαια, θα έχει ειδικό επασφάλιστρο.
Αν είσαι διατεθειμένος να διαθέτεις ποσά άνω των 500 ? το χρόνο για ασφάλιστρα, μπορείς να έρθεις σε αντίστοιχη συμφωνία.
:beer: