PDA

View Full Version : Αγροτικα μπλοκα



illuminatios
31/01/2005, 12:17
Προς όλους τους συντροφους αγροτες

Προς όλους όσους εποφθαλμιουν μια θέση στον πολιτικό στίβο γύρω από θέματα αγροτιάς ντυμένοι τον μανδύα του Μαρίνου Αντύπα.

Προς τους πρωτεργάτες της αγροτικής κοινιτοποίησης και των μπλόκων....






ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΣΚΑΤΑΔΕΣ

idi
31/01/2005, 12:25
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GST
31/01/2005, 12:36
ΖΗΤΩ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ :lol: :lol: :rotflmao:

gmakris
31/01/2005, 15:35
Να στειλουνε τα ΜΑΤ να τους σκασουνε τα λαστιχα παλι......:rotflmao:
Και εαν δεν πανε αυτοι προτεινω να παμε εμεις....

Αλλα οσο μετρανε οι ψηφοι τους ασχετως κυβερνησεως θα τους τρωμε στη μαπα καθε χειμωνα......

Επεσε κρυο παντως και ανοιξανε τα μπλοκα.....:lol:

periklisk
31/01/2005, 22:49
Ναι ρε με νταβαντζιλίκι να πάρουνε λεφτά τα βρωμοτυρόγαλα!

Ουστ!

free rider
01/02/2005, 22:44
Αστεία αστεία όμως η κολο ονε με τις επιδοτήσεις και την δήθεν αγροτική της πολιτική έχει καταστρέψει μια μεγάλη μερίδα αγροτών που έχουν μάθει πιά και περιμένουν να ζήσουν με τα μπαγιάτικα λεφτά….

Όχι ότι η δουλειά των αγροτών είναι και τόσο εύκολη …
Αλλά τι φταίμε εμείς που κλίνουν τους δρόμους ..
Με το πρόσχημα της δημοσιοποίησης..???
Τόσος κόσμος περιμένεις να ζήσει από τον δρόμο…

Julius
02/02/2005, 08:31
Ναι μωρέ οι μ@λάκες, δεν έχουνε τι να κάνουνε και βγήκανε χειμερινή διαβίωση με τα τρακτερ στην εθνική, όλα για την καρέκλα γίνονται μωρέεεεεε. Ευτυχώς το κλιματιστικό μου δουλεύει φούλ και είμαι μια χαρά στο γραφειάκι μου.

Και να πάνε να γ@μηθούνε οι αγρότες, τι φταίω που η πολιτική για τους αγρότες ήτανε ανέκαθεν για τον π0ύτσ0 και έχουμε φτάσει τους μισούς να πεινάνε και τους άλλους μισούς που έχουνε άκρες να ξενυχτάνε στα μπουζούκια? Εγώ τις ντομάτες μου θέλω και το ψωμάκι μου άσχετα εάν το στάρι το πουλάνε οι αγρότες παραγωγοί 25 λεπτά το κιλό και φτάνει η φρατζόλα 1 euro στον καταναλωτή.

Ξυπνήστε και ανοίξτε τα μάτια σας και τα αφτιά σας, χωρίς αγώνες και χωρίς ξεβόλεμα δεν γίνετε τίποτα.

Να κλείσουμε τα parking για τα αυτοκίνητα ή να κάνουμε μια πορεία στο κέντρο της Αθήνας για να την φρακάρουμε αλλά να μην κάνουνε οι άλλοι απεργία γιατί περιμένουνε άδικα στην στάση, στην ουρά στο νοσοκομείο, κάνει διακοπές η Δεη, δεν μας αφήνουνε να περάσουμε οι αγρότες

angels_gr
02/02/2005, 08:59
Δεν συμφωνώ με το κλείσιμο των δρόμων αλλά και οι αγρότες πρέπει κάπως να διαμαρτυρηθούν. Η ΕΕ δίνει τις μικρότερες επιδοτήσεις στους έλληνες γεωργούς και κτηνοτρόφους. Επίσης οι έλληνες έχουν και τις μικρότερες ποσοστώσεις. Οι ισπανοί, πορτογάλοι, ιταλοί, πολωνοί παίρνουν μεγαλύτερες επιδοτήσεις από τους έλληνες. Όπως και εμείς οι εργαζόμενοι έχουμε από τους μικρότερους μισθούς μέσα στην ΕΕ. Και αντί να είμαστε και μια φτηνή χώρα, είμαστε από τις πλέον ακριβότερες στα βασικά είδη!!! Πριν λίγο καιρό είχα διαβάσει στο in.gr ένα άρθρο που έλεγε τους μέσους όρους μισθών που παίρνουν οι εργαζόμενοι στην ΕΕ. Οι έλληνες κατείχαν από τις τελευταίες θέσεις με μέσο όρο 1.500 euro!!!! Ήθελα να ήξερα ποιοι είναι αυτοί που παίρνουν τέτοιους μισθούς και τι δουλειά κάνουν.

CHRISTINE
02/02/2005, 12:22
αληθεια? ολοι εμεις που ειμαστε εδω στην Αθηνα δεν εχουμε καταγωγη απο χωριο??? μμμ.. περιεργο.... αναρωτιεμαι... κανεις δεν εχει στο σοι του αγροτες?

..ακομα και ετσι να ειναι στις τοσες εκδρομες που εχετε παει δεν εχει δει πουθενα αγροτη να "παλευει" στο χωραφι???


...ξερω οτι ειναι σπασιμο να ειναι κλειστος ο δρομος και να μην μπορεις να περασεις... τι μεσο εχουν ομως να αγωνιστουν αυτοι οι ανθρωποι???

...ας μην ειμαστε απολυτοι.... λιγη κατανοηση δεν βλαπτει...


και αγωνας χωρις ταλαιπωρια και ξεβολεμα που λεει και ο julius δεν γινεται... αλλιως δεν θα ηταν αγωνας...

..μακαρι να υπηρχαν κυβερνησεις που να στηριζαν αυτους τους ανθρωπους... να μην περνει ο βουλευτης 2 μυρια τον μηνα μισθο και ο αγροτης να περνει συνταξη 100 χιλιαρικα..


illu! δεν μΕ αρεσε το ποστ σου ρεεε.... ελπιζω να εκανες πλακα... τα υπολοιπα απο κοντα οποτε θελεις παρεα με καφε.... φιλια...

idi
02/02/2005, 12:33
ο βασικος μισθος ακομα ειναι κοντα 600 ευρω εχω φιλαρακια που περνουν τοσα για 8ωρο εργασιας

-εκλεισε κανενας τους δρομους για αυτο?
-μηπως οι αγροτες ειναι οι μοναδικοι που πεινανε σε αυτη τη χωρα?
-να τα δωσουμε ολα στους αγροτες γιατι εχουν το τσαμπουκα να κλεινουν τους δρομους?

τεσπα εγω παντα ειμαι με το βιοπαλεστη και οχι με το κεφαλαιο

αλλα τελικα εχω ψιλιαστει οτι οι αγροτες μας πουλανε ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ και δεν ειναι ετσι οπως τα λενε... (ξερω και 2 αγροτες ΜΙΑΑΑΑΑΑ ΧΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ φραγκα βγαζουν κοροιδευοντας το κρατος και τη ΕΕ... περισσοτερα δε μπορω να πω...)

CHRISTINE
02/02/2005, 12:42
οκ ρε idi ξερεις 2 αγροτες και ειναι ολοι ετσι... ωραιαααα...

..εισαι απολυτος και δεν θα απαντησω συγκεκριμενα αλλα απλα να ρωτησω αφου το να εισαι αγροτης ειναι τοσο τρελλη καβατζα γιατι ο φιλος σου που περνει 600 ευρω για το 8ωρο, ή εγω που μπορει να περνω παραπανω, ή εσυ που μπορει να παιρνεις λιγοτερα δεν παμε να οργωσουμε κανενα χωραφακι να γουσταρουμε??? να σπερνουμε και να μην ξερουμε αν θα θερισουμε επειδη πιθανον ο καιρος να τα τσακισει ολα... και να περιμενουμε την επιδοτηση απο την ΕΕ....


εμπρος ολοι να γινουμε αγροτεεεεεες να πλουτισουμεεεεε!!!







..μην λεμε οτι θεμεεεε!!!

idi
02/02/2005, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTINE
οκ ρε idi ξερεις 2 αγροτες και ειναι ολοι ετσι... ωραιαααα...

..εισαι απολυτος και δεν θα απαντησω συγκεκριμενα αλλα απλα να ρωτησω αφου το να εισαι αγροτης ειναι τοσο τρελλη καβατζα γιατι ο φιλος σου που περνει 600 ευρω για το 8ωρο, ή εγω που μπορει να περνω παραπανω, ή εσυ που μπορει να παιρνεις λιγοτερα δεν παμε να οργωσουμε κανενα χωραφακι να γουσταρουμε??? να σπερνουμε και να μην ξερουμε αν θα θερισουμε επειδη πιθανον ο καιρος να τα τσακισει ολα... και να περιμενουμε την επιδοτηση απο την ΕΕ....
εμπρος ολοι να γινουμε αγροτεεεεεες να πλουτισουμεεεεε!!!
..μην λεμε οτι θεμεεεε!!!

θες να μου πεις οτι εσυ ξερεις οτι οι περισσοτεροι πεινανε?

ή πεινανε οι λιγοι?

καλα αν ειναι ετσι ...

CHRISTINE
02/02/2005, 12:50
οχι ρε ΄συ idi περνανε γαμω οι περισσοτεροι...

γι΄αυτο η επαρχια ΔΕΝ εχει ερημωσει!!! απο τα τρελλα λεφτα που βγαζουν ολοι καθονται εκει και δεν φευγουν!! ειναι τσιφλικαδες και κληρονομουν ολοι οι νεοι τα χωραφια των πατεραδων τους και τα καλιεργουν για να μεγαλωσουν κι αλλο την ηδη μεγαλη περιουσια τους!!!

...ρε ΄συ γιατι δεν βαζεις λιγο τον εαυτο σου στην θεση του αλλου.. θεωρητικα λεμε.. ολα ειναι αλυσιδα.. δεν το βλεπεις???


..εισαι νεος ανθρωπος... μην εισαι απολυτος και στενομυαλος... ειναι κριμα...

idi
02/02/2005, 13:00
στενομυαλος εγω δε θα το ελεγα

απλα λεω οτι σε αυτη τη χωρα υπαρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ περισσότερο αδικημένοι απο τους αγροτες

κλεινοντας το δρομο στερείς μεροκαματα απο αλλες κοινωνικές ομαδες που και αυτοι εχουν τα ιδια ή και χειρότερα οικονομικα προβλήματα

τεσπα αν ειναι να δεχομαστε τις αποψεις σου γιατι τα ξέρεις καλυτερα.. ε δε θα μαλωσουμε κι'ολλα

τη κουβέντα αυτη πρεπει πρωτα να την κανετε με οσους ειναι μεσα στα πραματα (δηλαδη με αγρότες...) και αυτοι θας σας τα πουνε φορα παρτιδα ...

οι πολλοι αγρότες ειναι μια χαρα (εξου και τα super duper τρακτέρ των 30 μηριων οπου πας και οπου σταθεις... )

οι αλλοι ειναι θύματα της κοινωνικής αδικιας και ανισότητας, γνωστο χαρακτηριστικό της ελληνικης πραγματικότητας (βιλες διπλα στα χαμοσπιτα)

επαναλαμβάνω οτι οσοι περνουν 600 ευρω το μηνα τι πρέπει να κανουν? να καψουν τη βουλη?

angels_gr
02/02/2005, 13:30
Οι πολιτικοί της Ελλάδας κατάφεραν να διώξουν ότι βιομηχανία είχαμε σε άλλες χώρες. Τώρα προσπαθούν να διώξουν και τις λιγοστές πρώτες ύλες που παράγουμε. Το κακό με την γεωργία είναι ότι τα χωράφια είναι μοιρασμένα σε λίγους μεγαλογεωργούς και οι περισσότεροι ανήκουν στην μικρομεσαία τάξη. Και το κακό είναι ότι αυτοί οι μεγαλογεωργοί είναι που κατευθύνουν και τους υπόλοιπους.

angels_gr
02/02/2005, 13:34
Και πληροφοριακά οι συντάξεις για την γεωργία ξεκινάνε από τα 200 euro.

afrotwin
02/02/2005, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από illuminatios
Προς όλους τους συντροφους αγροτες

Προς όλους όσους εποφθαλμιουν μια θέση στον πολιτικό στίβο γύρω από θέματα αγροτιάς ντυμένοι τον μανδύα του Μαρίνου Αντύπα.

Προς τους πρωτεργάτες της αγροτικής κοινιτοποίησης και των μπλόκων....






ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΣΚΑΤΑΔΕΣ

NOMIZO OTI DEN EXOUME KE TIN KALITERI IKONA GIA TA AGROTIKA 8EMATA TIS ELADAS
KE EGO DEN 8ELO NA MILISO GIA AFTA GIATI DEN EXO SFERIKI APOPSI
DILADI PREPI NA KSERO TA PROVLIMATA TON AGROTON KE TI LEEI TO KRATOS EPI TOUTOU..

AFTO POU 8ELO NA PO INE OTI KAPOTE EMIS APOFASIZAME NA KANOUME MIA DIADILOSI MOTOSIKLETISTIKOU PERIEXOMENOU IXAME KAPIA ETIMATA KE LIPA KE KLINAME TON DROMO

KE ERXOTAN KAPIOS POU XESTIKE GIA TO PROVLIMA MAS KE ELEGE TIN PARAPANO ATAKA TOU ILU POS 8A MAS FENOTAN


TORA TO MOTOSIKLETISTIKO PROVLIMA MPORI NA ITAN KAPIA PROSTIMA KAPIOS NOMOS I KATI ALO TETIOU PERIEXOMENOU

ENO AFTI I AN8ROPOI SIGOURA EXOUN PROVLIMA DIAVIOSIS ALIOS DEN 8A AFINAN TA XORIA TOUS GIA NA ER8OUN STIN A8INA
DILADI INE SOVARO TO 8EMA INE METANASTES MESA STIN IDIA TOUS TIN XORA
KE DIADILONOUN GIA NA VROUN ENA TROPO EPIVIOSIS
ZITOUN VOI8IA DILADI
KE DEN INE KAPIO ELAFRI 8EMA AFTO

TORA STA ZITIMATA TON AGROTON EMPLEKONTE POLI MIN TOUS VAZETE OLOUS STO IDIO KALA8I

GIA AFTO KE DEN INE APLO TO 8EMA

EGO SALTARO OMOS OTAN KATA KEROUS VLEPO NA PETAGONTE TROFIMA GIA LOGOUS ENTIPOSIASMOU OTAN AKOMA KE SIMPOLITES ELINES PINANE

TESPA..

LIGO COOL DEN VLAPTI

milaber
02/02/2005, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
επαναλαμβάνω οτι οσοι περνουν 600 ευρω το μηνα τι πρέπει να κανουν? να καψουν τη βουλη?

Μερικοί από εμάς παίρνουν και 360!
Έρχομαι να την κάψω την πουτάνα!

:lol: :lol: :lol:

free rider
03/02/2005, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTINE
οχι ρε ΄συ idi περνανε γαμω οι περισσοτεροι...

γι΄αυτο η επαρχια ΔΕΝ εχει ερημωσει!!! απο τα τρελλα λεφτα που βγαζουν ολοι καθονται εκει και δεν φευγουν!! ειναι τσιφλικαδες και κληρονομουν ολοι οι νεοι τα χωραφια των πατεραδων τους και τα καλιεργουν για να μεγαλωσουν κι αλλο την ηδη μεγαλη περιουσια τους!!!

...ρε ΄συ γιατι δεν βαζεις λιγο τον εαυτο σου στην θεση του αλλου.. θεωρητικα λεμε.. ολα ειναι αλυσιδα.. δεν το βλεπεις???


..εισαι νεος ανθρωπος... μην εισαι απολυτος και στενομυαλος... ειναι κριμα...

Το αγροτικό ζήτημα έχει πλευρές που ίσως να μην τις ξέρουμε και εμείς εδώ μέσα απλά γιατί είμαστε έξω από τον χορό…
Όμως έχω μια εμπειρία να μεταφέρω από συζήτηση με κάποιους στην Λιβαδειά που είναι αγρότες.
Λοιπόν το ρεζουμέ είναι ότι όποιος έχει από 100 στερέματα και πάνω μπορεί να το παίξει αγρότης, αυτός νοικιάζει και καμιά πενηντάρα ακόμα και καλλιεργεί , όμως δεν ζει με το άλογο και το υνί μέσα στο κρύο και στο χιόνι αλλά με την βοήθεια γεωπόνων εξειδικευμένων στην παραγωγή. Η λειτουργία είναι λοιπόν σαν μια σύγχρονη επιχείρηση όπου παίζονται σημαντικά ποσά πάνω από κατοστάρες.
Οι μικροί λοιπόν που δεν έχουνε γη είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσουν γι αυτό και αλλάξανε επάγγελμα με αποτέλεσμα τα τελευταία δέκα χρόνια να είναι το επάγγελμα των αγροτών που έχει υποστεί την μεγαλύτερη μείωση.
Τώρα δεν ξέρω αν είναι απλά ένα επιχειρηματικό παιχνίδι να ζουν από τις επιδοτήσεις και όχι να επιβιώνουν σαν μια υγιείς επιχείρηση με έσοδα έξοδα και κόστη.

Με αυτά δεν παίρνω θέση εναντίον ή υπέρ καθώς δεν πιστεύω ότι για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα που για να είμαι και ειλικρινής δεν έχω το μυαλό να ασχοληθώ και να ψάξω και ίσως τελικά να μην ξέρω και τόσα πολλά για το θέμα αυτό, που λάθος μου και θα έπρεπε…

Απλά αν μπορώ να εκφράσω μια υπόνοια αυτή είναι ότι σε κάθε αγώνα που γίνεται στην εποχή μετά την βιομηχανική επανάσταση δηλ στην εποχή την τεχνολογικής επανάστασης που ζούμε σήμερα, υπάρχουν εκείνοι που πραγματικά έχουν συμφέροντα και εκείνοι που απλά υποκινούνται…

Και σίγουρα είναι ηθικό να μην παίρνει γελοία αγροτική σύνταξη κάποιος αλλά όχι να συζητάμε για εκείνους που κατεβαίνουν στο δρόμο και τον κλίνουν με τρακτέρ των 100 εκατομμυρίων. Πού τα βρήκε ρε και πήρε το αγροτικό μηχάνημα και τι παραγωγή καλύπτει…???

Φοβάμαι λοιπόν ότι αντί να γίνει κάτι για μια ακόμη φορά για τα γεροντάκια των 100 χιλιάδων το μήνα, θα γίνει για τα τρακτέρ των 100 εκατομμυρίων και αυτό δεν μου αρέσει…


Με αυτά που έγραψα θα ήθελα να πω ότι είναι προτιμότερο να δούμε μια αγροτική πολιτική που να ενδιαφέρεται για τους νέους αγρότες και επιχειρηματίες που είναι τώρα σε άλλες δουλειές απλά γιατί καταστράφηκαν λόγω αδυναμίας να ανταγωνιστούν, καθώς επίσης και για την Τρίτη ηλικία αλλά τελικά έχω την αίσθηση ότι το παζάρι παίζεται για τα μεγάλα κεφάλια που έχουν τα πολλά στερέματα