PDA

View Full Version : Εξάτμιση Cbr1000rr '08



XJR_Billy
17/07/2008, 14:38
Χαιρετώ σας χοντάκηδες.

Ένας φίλος μου πήρε την καινούργια CBR1000 Fireblade και δεν του αρέσει η εξάτμιση:confused: :eyepop: .

Έχει αποφασίσει να δώσει μέχρι 1500 ευρεόπουλα για να πάρει καινούργια τουμπανιασμένη εξάτμιση και επειδή είναι άσχετος με το ιντερνετ με παρακάλεσε να ρωτήσω τους κατόχους για να μου προτείνουν.

:lol: Όταν τον ρώτησα γιατί θέλει να την αλλάξει, μου είπε ότι η μηχανή είναι φιμωμένη και δεν πάει...:confused: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol:

Αν έχετε υπόψη σας κάτι... :wave2:

XJR_Billy
17/07/2008, 14:54
:lol: :lol: :bawl:

Σόρυ, ακόμα γελάω!!!

Μηχανή με 175 άλογα και δεν πάει μία γιατί είναι φιμωμένη!!!

Και αν σκεφτείς ότι την στρώνει ακόμα!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μήπως θα'πρεπε να ποστάρω στα ανέκδοτα?:lol:

Είστε ρε πστμ οι στριτάδες... (χωρίς παρεξήγηση)

:beer: :beer: :D

peskandritsos
17/07/2008, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
:lol: :lol: :bawl:

Σόρυ, ακόμα γελάω!!!

Μηχανή με 175 άλογα και δεν πάει μία γιατί είναι φιμωμένη!!!

Και αν σκεφτείς ότι την στρώνει ακόμα!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μήπως θα'πρεπε να ποστάρω στα ανέκδοτα?:lol:

Είστε ρε πστμ οι στριτάδες... (χωρίς παρεξήγηση)

:beer: :beer: :D Πες του αν θελει να το αλαξει με το τενερε μου που ειναι τουμπανο απο μαμα..:beer: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :sun:

XJR_Billy
17/07/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Πες του αν θελει να το αλαξει με το τενερε μου που ειναι τουμπανο απο μαμα..:beer: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :sun:

Άσε.... τότε θα ψάχνεται για δύο εξατμίσεις!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl:

sniper
17/07/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
....


Πες στον φίλο σου να πάει στον γιατρό....



































































τον Ρόσσι εννοώ.... Να του δείξει πως πάνε τα τουμπανα γιατί τώρα τελευταία όλο 2ος βγαίνει.....

Αν θέλει πάντως.... AKRAPOVIC RACING

Ολόσωμη, δίνει 4,7 αλογα παραπάνω..... δεν ξέρω αν θα του φτάσουν τα 1500 όμως....


136856

AntoD
17/07/2008, 15:27
Στα 1000αρια καθεται καλα και η ARROW 4 σε 2, κοντή.

καπου 1500 μεταχειρο ολοσωμη

XJR_Billy
17/07/2008, 15:30
Ευχαριστώ παιδιά!!

Μήπως ξέρετε αν έχουν έρθει αυτές οι εξατμίσεις στην Ελλάδα?

Είναι διαθέσιμες?

:beer: :beer:

sniper
17/07/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Στα 1000αρια καθεται καλα και η ARROW 4 σε 2, κοντή.

καπου 1500 μεταχειρο ολοσωμη


Eσύ συγκεντρώσου.....


Δεν μιλάμε για κανένα 600ρι που δοκιμάζουμε κάτι κι ότι γίνει.... Άσε που για να βάλεις 2 εξατμίσεις στο συγκεκριμένο πρέπει να ζητήσεις καινούργιο ψαλίδι από Ιάπωνα σχεδιαστή....

@ΧΤ_Billy : Μπορεί να πάρει ένα τηλ και να ρωτήσει αλλά σίγουρα θα χρειαστεί και Power Commander μαζί με τον σχετικό χάρτη (που αμφιβάλλω αν υπάρχει) για να δουλέψει σωστά....

Πάνω από 2χιλιαρο να το υπολογίζει....

XJR_Billy
17/07/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eσύ συγκεντρώσου.....


Δεν μιλάμε για κανένα 600ρι που δοκιμάζουμε κάτι κι ότι γίνει.... Άσε που για να βάλεις 2 εξατμίσεις στο συγκεκριμένο πρέπει να ζητήσεις καινούργιο ψαλίδι από Ιάπωνα σχεδιαστή....

@ΧΤ_Billy : Μπορεί να πάρει ένα τηλ και να ρωτήσει αλλά σίγουρα θα χρειαστεί και Power Commander μαζί με τον σχετικό χάρτη (που αμφιβάλλω αν υπάρχει) για να δουλέψει σωστά....

Πάνω από 2χιλιαρο να το υπολογίζει....

Ευχαριστώ.

Θα μεταβιβάσω.

Αν και δεν συμφωνώ καθόλου για την αλλαγή...

:beer:

Daemon
17/07/2008, 15:40
2150? με λαιμους τιτανιου :winka:

sniper
17/07/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
2150? με λαιμους τιτανιου :winka:

Θενκιου..... :D

XJR_Billy
17/07/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
2150? με λαιμους τιτανιου :winka:

Η τιμή που αναφέρεις φίλε είναι για την Acrapovits χωρίς power commander, έτσι?

sniper
17/07/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Η τιμή που αναφέρεις φίλε είναι για την Acrapovits χωρίς power commander, έτσι?


Ε κάπου στα 300 είναι και το PCIII

Daemon
17/07/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Η τιμή που αναφέρεις φίλε είναι για την Acrapovits χωρίς power commander, έτσι?

Ναι, εξατμιση μονο :)

XJR_Billy
17/07/2008, 15:49
Είστε φοβεροί παίδες, ευχαριστώ.

Δηλαδή για καινούργια εξάτμιση και power commander θα χρειαστούν γύρω στα 2500 χωρίς την εργασία τοποθέτησης.

:beer: :wave2:

sniper
17/07/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Είστε φοβεροί παίδες, ευχαριστώ.

Δηλαδή για καινούργια εξάτμιση και power commander θα χρειαστούν γύρω στα 2500 χωρίς την εργασία τοποθέτησης.

:beer: :wave2:



600E το κάθε άλογο που θα πάρει :D :winka:

XJR_Billy
17/07/2008, 16:00
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!:lol: :lol:

Εμένα μου άρεσε πολύ η μαμά εξάτμιση και του έχω πει επανειλημένα να μην την αλλάξει...

Αλλά...

Το κέφι, το άλογο και η μ...... ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ!!!:rolleyes:

sniper
17/07/2008, 16:01
Να σου πω ρε Billy....



Είναι εκείνο το φιλαράκι σου που δεν ήξερε πως να το στρώσει το 1000;

Αν ναι..... ε λίγα είναι τ' άλογα... :lol: :lol: :lol:

XJR_Billy
17/07/2008, 16:07
Αυτός είναι! Σωστά μάντεψες!:lol:

Έχει κάνει γύρω στα 800χλμ μέχρι τώρα και έχοντας πάει μερικές βολτίτσες μαζί του, και επειδή τον ξέρω από πιτσιρικά, απορώ που δεν την έχει ανοίξει μέχρι τώρα...

Ίσως να μπήκε λίγο μυαλό στο κεφαλάκι του μετά την πτώση...

Αλλά... η δίψα για άλογα... ακόρεστη...:lol: :lol:

Αφού όταν την πήραμε και την πήγα σπίτι του, δεν ξέρω γιατί είχα ιδρώσει πιο πολύ...

Από την τρομερή ζέστη που ερχόταν απ' τον κινητήρα...

Η απ' την αγωνία μου καβάλα στο θερίο!!!:D :D :D

AntoD
18/07/2008, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eσύ συγκεντρώσου.....


Δεν μιλάμε για κανένα 600ρι που δοκιμάζουμε κάτι κι ότι γίνει.... Άσε που για να βάλεις 2 εξατμίσεις στο συγκεκριμένο πρέπει να ζητήσεις καινούργιο ψαλίδι από Ιάπωνα σχεδιαστή....

@ΧΤ_Billy : Μπορεί να πάρει ένα τηλ και να ρωτήσει αλλά σίγουρα θα χρειαστεί και Power Commander μαζί με τον σχετικό χάρτη (που αμφιβάλλω αν υπάρχει) για να δουλέψει σωστά....

Πάνω από 2χιλιαρο να το υπολογίζει....


Μην γραφουμε ανοησιες......

Εαν δεν γνωριζουμε την μοτο....

...την εχει ο κολλητος μου και εχει βαλει αυτην ακριβως
Arrow 4 σε 2 ή καλυτερα σε 3 μιας και πισω κατω απο το σελακι ειναι διπλή....

Sorry!

DimST
18/07/2008, 10:06
4-2 βγάζει η arrow αλλά για της προηγούμενης γενιάς CBR1000 που είχαν ήδη εξάτμιση κάτω απο την ουρά.

Αναφορικά με εξατμίσεις για το 08 CBR του φίλου σου φίλε XT_Billy, πές στο φίλο σου να πάρει τις γνωστότερες εταιρίες τηλ, να μιλήσει με τον αντιπρόσωπο αν μπορεί ας πάει να τις δεί να κουβεντιάσει και μέχρι πόσο μπορεί να την αγοράσει. Είναι κουραστικό αλλά θα πάρει αυτή που θα του αρέσει περισσότερο...
Μη κολλάει στην akrapovic, υπάρχουν και οι arrow, giannelli, leo vince, arata, hamaguchi και πολλές άλλες που είναι εξαιρετικές επιλογές. Απλά να υπολογίζει και ένα κόστος για power commander και custom χάρτη.
H arata είναι εξαιρετική επιλογή, έχει και δύο options για το 08 CBR που αξίζει να δεί ο φίλος

Οι τιμές εννοείτε πως είναι τσουχτερές και κοντά στα 2000Ε μόνη εξάτμιση (full τιτάνιο)

Και μη ακούσει κανέναν έξυπνο πωλητή οτι η εξάτμιση δουλεύει και χωρίς power commander γιατί είναι η μισή αλήθεια


Ps. Arrow 2008
PDF (http://www.arrow.it/oggetti/2959_Honda%20CBR%201000%20RR%2008%20PK.pdf)

XJR_Billy
18/07/2008, 10:31
Η αλήθεια είναι ότι τον έχουν παραμυθιάσει για την εξάτμιση ότι δίνει παραπάνω από 4,7 ίππους που μου είπε ο φίλος sniper. Του είχαν πει για 10+, και ούτε κουβέντα για power commander...

Μάλιστα του είχαν πει ότι η Arrow 4-2 μπαίνει και στο '08 μοντέλο:confused:

Όταν πήρε τηλέφωνο στη Honda να ρωτήσει, του είπαν να μην αλλάξει την εξάτμιση γιατί ΘΑ ΧΑΣΕΙ ιπποδύναμη!:look:

Βρεθήκαμε χτες το βραδάκι και μιλήσαμε, του έδειξα και τα ποστ και τρελλάθηκε.

Μου την ψιλοείπε και λίγο για το ελαφρό μου χιούμορ :D :D αλλά είναι αμετανόητος να σκάσει χρήμα για εξατμισόνι, οπότε..

Εγώ προσωπικά νομίζω ότι σε μιά τέτοια μηχανή, οι 5 ίπποι παραπάνω είναι αμελητέοι. Αν βάλω στο ΧΤ μου 5 ίππους μπορεί να καταλάβω κάποια ελαφριά διαφορά.

Αλλά να κάνω τους 175, 180, έ, δεν νομίζω ότι αξίζει τόσα χρήματα... Και επειδή είναι καλό παλληκάρι, δεν γουστάρω τον κάθε έξυπνο πωλητή που εκμεταλεύεται την άγνοια και την κ@βλ@ του καθενός τάζοντάς του λαγούς με πετραχήλια για να πουλήσουν...:mad:

Ρε συ, είναι κόσμημα η μαμά εξάτμιση... μικρή... όμορφη...

Αλλά είναι και η ρημάδα η μόστρα...:D :rolleyes:

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Να τα καλά των φόρουμ... :beer:

DimST
18/07/2008, 12:37
Όπως πολύ σωστά έγραψες, οι πωλητές δε δείχνουν τον ανάλογο σεβασμό, ακόμα και σ'αυτόν που είναι έτοιμος να σκάσει πάνω απο 2000Ε

Η διαφορά των 3-4 ή 10 ίππων ναι μέν μπορεί να εμπεριέχει μια αλήθεια αλλά δεν είναι μόνο αυτό το όφελος απο μια ολόκληρη εξάτμιση, οπότε μη το βλέπεις έτσι. Η βελτίωση είναι συνολική και αφορά σημαντική μείωση βάρους, αύξηση της ευστροφίας, γέμισμα τις απόδοσης στη χαμηλή και μεσαία κλίμακα της μοτοσυκλέτας και άλλα μικρότερα οφέλη. Εννοείτε πως τελικός κριτής για την αγορά ή όχι είναι ο αγοραστής. Αν ο φίλος είναι αρχάριος ας περιμένει λίγο στο θέμα εξάτμισης... υπάρχουν άλλα πράγματα που μπορεί να κάνει, με βασικότερο και ουσιαστικότερο η δική του βελτίωση.

Τι να το κάνεις το τούμπανο μηχανάκι όταν δεν ανοίγεις το γκάζι στην ευθεία και στις στροφές σε περνάνε δικάβαλες πάπιες...

φιλικά ;) :beer: :beer: :wave2:

XJR_Billy
18/07/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Όπως πολύ σωστά έγραψες, οι πωλητές δε δείχνουν τον ανάλογο σεβασμό, ακόμα και σ'αυτόν που είναι έτοιμος να σκάσει πάνω απο 2000Ε

Η διαφορά των 3-4 ή 10 ίππων ναι μέν μπορεί να εμπεριέχει μια αλήθεια αλλά δεν είναι μόνο αυτό το όφελος απο μια ολόκληρη εξάτμιση, οπότε μη το βλέπεις έτσι. Η βελτίωση είναι συνολική και αφορά σημαντική μείωση βάρους, αύξηση της ευστροφίας, γέμισμα τις απόδοσης στη χαμηλή και μεσαία κλίμακα της μοτοσυκλέτας και άλλα μικρότερα οφέλη. Εννοείτε πως τελικός κριτής για την αγορά ή όχι είναι ο αγοραστής. Αν ο φίλος είναι αρχάριος ας περιμένει λίγο στο θέμα εξάτμισης... υπάρχουν άλλα πράγματα που μπορεί να κάνει, με βασικότερο και ουσιαστικότερο η δική του βελτίωση.

Τι να το κάνεις το τούμπανο μηχανάκι όταν δεν ανοίγεις το γκάζι στην ευθεία και στις στροφές σε περνάνε δικάβαλες πάπιες...

φιλικά ;) :beer: :beer: :wave2:

Έχεις δίκιο φίλε για τα συν της καλής εξάτμισης. Όντως, δεν το είχα δει από αυτή τη μερία.

Απλά, ο φιλαράκος είναι μισθωτός και δεν παίρνει πολλά. Έχει χρεωθεί (πολλά) για να πάρει την μηχανή, πήρε καλό κράνος, μπουφανάκι, μποτούλες, έχει παραγείλει ψηλότερη ζελατίνα, tankbag, κάτι μανέτες... απλά προσπαθώ να τον προφυλάξω από το να χρεωθεί ακόμα περισσότερο...

Αλλά και πως θα κυκλοφορήσει στην Πλατεία Ηρακλείου με μαμά εξάτμιση?:rolleyes:

:a013: :a013: :beer:

DimST
18/07/2008, 14:21
Τότε ρώτησε τον το εξής... εάς πέσει (ώ μη γέννετο) και ξετινάξει το μισό μηχανάκι (πλαστικά φώτα), πώς θα το φτιάξει αν έχει δόση για το μηχανάκι, δόση για τα κρανομπούφανα, δόση για την εξάτμιση κλπ κλπ... μήπως θα κλέψει καμμια τράπεζα? Λάστιχα ξέρει πόσο κοστίζουν - με αυτές τις δόσεις, του φτάνει δε του φτάνει το υπόλοιπο του μηνιάτικου για ένα ζευγαράκι και πάλι πακέτο το βλέπω... Είναι τραγικό να κάνεις όλ'αυτά και στο τέλος να μην έχεις χρήματα για βενζίνη...

τέσπα δε με αφορά.. εσύ βέβαια καλά κάνεις... ;)

Καλά ξεμπερδέματα :beer: :beer:

XJR_Billy
18/07/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Τότε ρώτησε τον το εξής... εάς πέσει (ώ μη γέννετο) και ξετινάξει το μισό μηχανάκι (πλαστικά φώτα), πώς θα το φτιάξει αν έχει δόση για το μηχανάκι, δόση για τα κρανομπούφανα, δόση για την εξάτμιση κλπ κλπ... μήπως θα κλέψει καμμια τράπεζα? Λάστιχα ξέρει πόσο κοστίζουν - με αυτές τις δόσεις, του φτάνει δε του φτάνει το υπόλοιπο του μηνιάτικου για ένα ζευγαράκι και πάλι πακέτο το βλέπω... Είναι τραγικό να κάνεις όλ'αυτά και στο τέλος να μην έχεις χρήματα για βενζίνη...

τέσπα δε με αφορά.. εσύ βέβαια καλά κάνεις... ;)

Καλά ξεμπερδέματα :beer: :beer:

Πολύ σωστή παρατήρηση...

Thanks!:beer: :wave2: