PDA

View Full Version : Απιστευτη πτωση :(



Zerotronic
17/07/2008, 18:27
Καλησπερα.

Σημερα το απογευμα γυρω στις 5 στην λεωφορο Καβάλας στο ύψος της Wind ενα παιδι γυρω στα 30 με ενα μαυρο CBR 1100 XX, φορωντας μονο ενα κρανος αλλα κατα τα αλλα τιποτα αλλο προστατευτικο, ξεκιναει απο το φαναρι μαλια κουβαρια, πηγαινει με παντες για μερικα μετρα και μετα σηκωνεται σουζα μεχρι που τον εφερε τελειως καπακι.

Βρηκε ασφαλτο ο κ@λος της μηχανης και μεσα σε κλασματα του δευτερολεπτου μηχανη και αναβατης αρχιζουνε να κανουνε κολωτουμπες μες τη μεση της λεωφορου Καβαλας για πανω απο 30 40 μετρα. Ευτυχως δεν ειχε πολυ κινηση εκεινη τη στιγμη και δεν ερχοτανε κανενας απο πισω με πολλα χιλιομετρα και το παλικαρι γλιτωσε τα χειροτερα.

Μολις το βλεπω αυτο λεω παει ο τυπος, γιατι η πτωση ηταν φοβερη (θεαματικοτερη και απο αυτες που βλεπουμε στα GP) :( ... αλλα μεχρι να κανω δεξια και να παω να βοηθησω, το παιδι ειχε σηκωθει και περπατουσε και μιλουσε, αλλα ειχε καει αρκετα ασχημα απο την ασφαλτο σχεδον παντου.

Καλεσα ασθενοφορο και ηρθαν μετα απο κανα 20λεπτο και του δωσαν τις πρωτες βοηθειες και τον πηραν.

Εχει κανεις καποιο νεο πως ειναι το παιδι; Η μηχανη παντως εγινε κομματια :(

Μεγαλη προσοχη παιδια!! ποτε καγκουριες μες στην πολη και ιδιαιτερα οταν δεν φορατε προστατευτικα μπουφαν μποτες κλπ, γιατι η ασφαλτος ειναι χειροτερη και απο παγοδρομιο ειδικα τωρα το καλοκαιρι

Xigo
17/07/2008, 18:51
σηκωσε επιτηδες σουζα αδερφε η απλα εκεινη την ωρα "επιασε" το λαστιχο κατω?
αν μπορεσες να κρινεις..
απλη απορια

Xigo
17/07/2008, 18:52
μαλακια εκανα...σβηστε το αυτο :p

Zerotronic
17/07/2008, 19:00
Η σουζα δεν εγινε επειδη επιασε το λαστιχο κατω. Εγινε αργα και με σταθερο σηκωμα της μηχανης οπως ακριβως ξεκιναει μια σουζα ισχυος. Υποθετω πως i)ανοιξε πολυ το γκαζι και η μηχανη σηκωθηκε μονη της λογω ισχυος χωρις να το καταλαβει οποτε και δεν το περιμενε πως θα τον φερει καπακι ή ii)ηθελε να σηκωσει σουζα και απλα σε καποια φαση εχασε τον ελεγχο και εγινε οτι εγινε. Ειχε φυγει αρκετα μπροστα μου (γυρω στα 50 60 μετρα) και δεν μπορω να πω με σιγουρια τι εγινε γιατι δεν τον εβλεπα τοσο καλα με τον ηλιο μες στα ματια.

MitsosNaked
17/07/2008, 19:12
εδώ μιά σούζα που παραλίγο να ήταν επικίνδυνη και για άλλους...

http://www.youtube.com/watch?v=5U6BDKFDAto&feature=related

Zerotronic
17/07/2008, 19:18
Καταπληκτικη ομοιωτητα με το ατυχημα που περιεγραψα, μονο που στην προκειμενη περιπτωση ο οδηγος πηγαινε με αρκετα περισσοτερα χιλιομετρα απ οτι στο βιντεακι, ηταν καθιστος την ωρα που ηρθε καπακι και συρθηκε με τουμπες μαζι με τη μηχανη πολυ περισσοτερο απ οτι στο βιντεο... και φυσικα δεν φορουσε προστατευτικα :(

MitsosNaked
17/07/2008, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zerotronic
Καταπληκτικη ομοιωτητα με το ατυχημα που περιεγραψα, μονο που στην προκειμενη περιπτωση ο οδηγος πηγαινε με αρκετα περισσοτερα χιλιομετρα απ οτι στο βιντεακι, ηταν καθιστος την ωρα που ηρθε καπακι και συρθηκε με τουμπες μαζι με τη μηχανη πολυ περισσοτερο απ οτι στο βιντεο... και φυσικα δεν φορουσε προστατευτικα :(

μα δέν το έβαλα για να είναι ίδιο. για εκπαιδευτικούς λόγους. Πέραν αυτού εύχομαι το παιδί να μήν έχει τίποτα σοβαρό ώστε πλέον να γίνει(μακάρι) πιό σοβαρός οδηγός.

Road67
17/07/2008, 19:55
Haya εχεις ; Κι αναρωτιεσαι γιατι εκανε ολες αυτες τις αηδιες με το CBR ; Λογικο δεν ειναι να εχει απωθημενο το θηριο; Μην κοιτας φυσιολογικους ανθρωπους σαν κι εμενα που ξερω οτι θα σε ξεφτυλιζα με το fazer και δε θ' ασχολιομουν :D :D :rotflmao:








Ελπιζω να ειναι καλα το παλικαρι. Παντα εξοπλισμο οταν εχουμε ορεξη εστω και για μια απλη βολτουλα ποσο μαλιστα για καρακαγκουριες.

MitsosNaked
17/07/2008, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Haya εχεις ; Κι αναρωτιεσαι γιατι εκανε ολες αυτες τις αηδιες με το CBR ; Λογικο δεν ειναι να εχει απωθημενο το θηριο;


Ελπιζω να ειναι καλα το παλικαρι. Παντα εξοπλισμο οταν εχουμε ορεξη εστω και για μια απλη βολτουλα


+ 675 000

Zerotronic
17/07/2008, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Haya εχεις ; Κι αναρωτιεσαι γιατι εκανε ολες αυτες τις αηδιες με το CBR ; Λογικο δεν ειναι να εχει απωθημενο το θηριο; Μην κοιτας φυσιολογικους ανθρωπους σαν κι εμενα που ξερω οτι θα σε ξεφτυλιζα με το fazer και δε θ' ασχολιομουν :D :D :rotflmao:
Ελπιζω να ειναι καλα το παλικαρι. Παντα εξοπλισμο οταν εχουμε ορεξη εστω και για μια απλη βολτουλα ποσο μαλιστα για καρακαγκουριες.

Ναι Haya black edition 2004 μοντελο :cool:

Δεν αναρωτιεμαι γιατι εκανε καγκουριες... προς θεου, για να εχεις τετοια μηχανη οπως το 1100ΧΧ παει να πει οτι κατι σκαμπαζεις απο μοτοσυκλετες.

Αναρωτιεμαι γιατι να θεσει σε κινδυνο καποιος τη σωματικη ακεραιοτητα τη δικη του και ισως και των υπολοιπων γυρω του (για να μην μιλησω για το κοστος επισκευης της μηχανης... αν επισκευαζεται) κανοντας μια καγκουρια σε ενα τοσο πολυσυχναστο δρομο σε ωρα αιχμης ΜΕΣΑ στην πολη.

Εχεις ορεξη για βλακειες; Εχεις ορεξη για πειραματισμους; Θελεις απλα να ξεδωσεις βρε αδερφε; Περιμενε το ΣΚ η παρε μια μερα αδεια απο τη δουλεια σου, ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΣΟΥ και βγες στην εθνικη σε καποιο αυτοκινητοδρομο βρες ενα σημειο που η κινηση περιοριζεται σε ενα ελαχιστο δυνατο και κανε οτι τραβαει η ορεξη σου.

Εγω προσωπικα αυτο κανω. Τη μηχανη δεν την κουναω μεσα στην πολη εκτος απο τη διαδρομη γκαραζ-συνεργειο-βενζιναδικο.

Κανενα αποθυμενο η παθος δεν αξιζει να το κυνηγησεις μεχρι τον σχεδον βεβαιο τραυματισμο η το θανατο κατα τη γνωμη μου

οπως ειπες και εσυ ας ειναι καλα το παλικαρι και παντα ορθιος και τα υπολοιπα περισσευουν

ΠΑΝΤΑ προστατευτικα ακομα και για τσιγαρα απ το περιπτερο

Χμμμ πιστευεις πως το fazer μπορει να την μπει σε haya;;; :eek: :eek: :wacko: Δεκτη η προκληση :) :p

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

gdevelek
17/07/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zerotronic
Περιμενε το ΣΚ η παρε μια μερα αδεια απο τη δουλεια σου, ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΣΟΥ και

...ΜΠΕΣ ΠΙΣΤΑ :wave2:

Zerotronic
17/07/2008, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
...ΜΠΕΣ ΠΙΣΤΑ :wave2:

Ναι ειναι και αυτο μια πολυ σωστη αποψη :) απλα για να πας πιστα πιστευω πως πρεπει να μαζευτειτε παρεα με φιλους. Δεν πας και μπενεις ετσι απλα μονος σου. Οποτε μεχρι να κανονιστει κατι για πιστα αναλογα με τις δουλειες και τις υποχρεωσεις του καθενος μπορει να παρει παααρα πολυ καιρο μεχρι να κανονιστει κατι... και δεν νομιζω να μπορουνε ολοι να περιμενουν και να εχουν εγκρατεια και να αποφευγουν τις καγκουριες στο δρομο σε μια εκδρομουλα πχ :smilea:

GIXXERAKIAS
17/07/2008, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
...ΜΠΕΣ ΠΙΣΤΑ :wave2:

Ναι ε??Οποτε γουσταρει ο καθε Ζαφειροπουλος??:winka:
Οχι κυριε εγω θελω να μπαινω καθε σκ αλαλ δεν γινεται βλεπεις ειναι κλειστη η πιστα εδω,ενω στου δια@Λ@υ την μανα ειναι ανοικτη ολη μερα ΚΑΘΕ μερα,αι σιχτιρ με τους μακακες πια...:evil: :evil:

(τα ειπα και ξεθυμανα..:rotflmao: :rotflmao: )

Τεσπα πλεον δεν θα εχουμε ουτε αυτην την πιστα οποτε μην τσακωνεστε εγω θα εχω pole po0sition σε καθε φαναρι απο εδω και μπρος..:D :blush:

Ας ειναι καλα μονο το παιδι και τιποτα αλλο...:wave2:

ps:Εγινε και το πρωι ενα ατυχημα με παπακι στην γεφυρα του κηφισοου με πειραιως,μαλλον τον εκλεισε φορτηγακι (δεν καταλαβα κιολας) αλλα φοιραγε κρανος (δεν ειδα κτυπημα στο κεφαλι) ομως ολο του το σωμα (βερμουδα και κοντομανικο) ειχε καψιματα αρκετα καλα και απο τον αριστερο αγκωνα εχανε αιμα.Ειχε παθει ψιλοσοκ και ελεγε συνεχεια "γιατι θεε μου σε εμενα" συνεχεια και ηταν ετοιμος να κλαψει,αλλα επειδη ειχα πολυ δουλεια,μολις ειδα οτι ηταν ενταξει γενικα εφυγα.Απλα καναμε στην ακρη το innova του με ενα παληκαρι που σταματησαμε για να μην ενοχλει την κινηση.

Το παπι ηταν απο την δεξια μερια και αυτος ειχε βρεθει στην αριστερη λωριδα,παλι καλα που δεν τον μαζεψε κανεις...αγιο ειχε.:uplate:

gdevelek
17/07/2008, 21:49
δεν υπάρχει καμία απολύτως ανάγκη να πας με παρέα, όταν έχει track day απλα πληρώνεις και μπαίνεις

βέβαια με τα μέγαρα να κλείνουν τα περιθώρια επιλογών στενεύουν

ωστόσο δεν παύει να είναι ΠΟΛΥ επικίνδυνο να κάνεις τρέλες σε δημόσιο δρόμο

gdevelek
17/07/2008, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ναι ε??Οποτε γουσταρει ο καθε Ζαφειροπουλος??:winka:


καλά πήγαινε και ξεθύμανε στην επίδαυρο, να αγκαλιαστείς με το πρώτο τζιπ που θα γουστάρει να κάνει τυφλή προσπέραση από απέναντι σε στροφή

:confused:

GIXXERAKIAS
17/07/2008, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
καλά πήγαινε και ξεθύμανε στην επίδαυρο, να αγκαλιαστείς με το πρώτο τζιπ που θα γουστάρει νακάνει τυφλή προσπέραση από απέναντι σε στροφή

:confused:

Δεν παω επιδαυρο αγαπητε ...αλλα δεν εισαι αξιος να καταλαβεις το χουμορ μου οποτε τι μιλαω μαζι σου....:D :wacko:

edit:Αυτο μπορει να γινει πολυ ευκολα και στο κεντρο της Αθηνας.;)

gdevelek
17/07/2008, 22:00
αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα που ασχολήθηκες μαζί μου θα τα κρατήσω σφιχτά για το υπόλοιπο της ζωής μου

σ' ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!

GIXXERAKIAS
17/07/2008, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα που ασχολήθηκες μαζί μου θα τα κρατήσω σφιχτά για το υπόλοιπο της ζωής μου

σ' ευχαριστώ!!!!!!!!!!!! Μην τα σφιξεις πολυ μονο γιατι πονανε!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Road67
18/07/2008, 10:18
Δεν ξερω ρε γαμωτο εγω οποτε φοραω το μπουφανακι μου νιωθω οτι κανω κατι σημαντικο και μου φαινεται σα μαγκια οταν το φοραω η βλεπω αλλους να το φορανε, μπορει να ειμαι ηλιθιος εγω και μερικοι ακομα :confused: :confused:

Zerotronic
18/07/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Δεν ξερω ρε γαμωτο εγω οποτε φοραω το μπουφανακι μου νιωθω οτι κανω κατι σημαντικο και μου φαινεται σα μαγκια οταν το φοραω η βλεπω αλλους να το φορανε, μπορει να ειμαι ηλιθιος εγω και μερικοι ακομα :confused: :confused:

+1000 :D :D

Εγω οποτε φοραω το μπουφαν μου εχω την ψευδαισθηση πως ειμαι ατρωτος και ασφαλης :rotflmao:

λαθος σκεπτικο... το ξερω

okipouros
28/07/2008, 01:10
otan foras eksoplismo exeis ligoteres pithanotites na peseis kai na sas eksigiso giati

giati otan vretheis se diskoli thesi skeftete aftos pou exei eksoplismo "e kai na peso ante kana plastiko kamia maneta klp" me apotelesma na pigenei grigora alla xoreis na fovate min xasei olo to derma tou se kamia soupa

eno aftos me to fanelaki stin malakia skeftete oti tha ginei san apofliomeno tomataki kai antidra ilithia me to apotelesma na tin faei

kalos malakas aftos me to cbr

atom_smasher
28/07/2008, 18:02
ημουν και εγω δεξιά στο φανάρι στο συγκεκριμένο ατύχημα.ούτε που το κατάλαβα πως το έχασε.εγώ τον είδα να κοπανίεται κάτω και το μηχανάκι να σκάει και εξαρτήματα να πετάγονται!!:eyepop:
φαντάστηκα ότι ήταν μάλλον σούζα αλλά εγώ είδα όταν έπεφτε.

devil's animal
29/07/2008, 13:37
ας ειναι καλα.
:rolleyes:

Ζεύκας
29/07/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από okipouros
otan foras eksoplismo exeis ligoteres pithanotites na peseis kai na sas eksigiso giati

giati otan vretheis se diskoli thesi skeftete aftos pou exei eksoplismo "e kai na peso ante kana plastiko kamia maneta klp" me apotelesma na pigenei grigora alla xoreis na fovate min xasei olo to derma tou se kamia soupa

eno aftos me to fanelaki stin malakia skeftete oti tha ginei san apofliomeno tomataki kai antidra ilithia me to apotelesma na tin faei

kalos malakas aftos me to cbr

εγώ πάλι έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη.

στις ελάχιστες περιπτώσεις που θα τύχει να μη φορέσω γάντια ή μπουφάν θα οδηγώ πολύ πιο
συνετά ακριβώς γτ θα ξέρω ότι άμα φάω καμιά σαβούρα θα τσούξει.

άμα όμως θα φοράω τα πάντα θα πάω πιο σβέλτα ακριβώς γτ ξέρω ότι και να πέσω δεν θα
τραυματιστώ τόσο όσο θα τραυματιζόμουν αν δν είχα τον προστατευτικό εξοπλισμο

TOLISTOLAROS
29/07/2008, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εγώ πάλι έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη.

στις ελάχιστες περιπτώσεις που θα τύχει να μη φορέσω γάντια ή μπουφάν θα οδηγώ πολύ πιο
συνετά ακριβώς γτ θα ξέρω ότι άμα φάω καμιά σαβούρα θα τσούξει.

άμα όμως θα φοράω τα πάντα θα πάω πιο σβέλτα ακριβώς γτ ξέρω ότι και να πέσω δεν θα
τραυματιστώ τόσο όσο θα τραυματιζόμουν αν δν είχα τον προστατευτικό εξοπλισμο
+++ πολλά.Αυτό το κανα τις πρώτες μέρες(δεν έχω οδηγήσει ποτέ χωρίς εξοπλισμό,χωρίς πλάκα) δηλαδή είχα αυτή την ψευδαίσθηση,αλλά μετά οδηγούσα(μέχρι να με τρακάρουν βεβαίως βεβαίως :D :D :D :D :D :D ) με τη λογική ότι δε φοράω τίποτα,πιστεύω είναι ότι καλύτερο για να σε κρατάει συνετό οδηγό.Το ότι μου τη φόρεσε μια άσχετη είναι αλλουνού παππά βαγγέλιο...