PDA

View Full Version : Tι σπρώχνεις, κύριος ???



OldMan
31/01/2005, 13:13
Ερώτηση απευθυνόμενη σε όλους τους κατόχους moto άνευ μανιβέλλας (kick starter ελληνιστί) και σε ορισμένους οι οποίοι δεν διατηρούν άριστη σχέση με το παραπάνω εξάρτημα, με αφορμή ερώτηση σε ανάλογο post :

Γιατί ρε κούκλοι (κούκλες) δεν αγοράζετε ένα Φορτιστή (της πλάκας και πάμφηνο) να κάνετε την δουλειά σας τις αποφράδες τούτες (και όλες τις υπολοιπες) μέρες ?????
:confused: :confused: :confused: :confused:

adam_tsouk
31/01/2005, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ερώτηση απευθυνόμενη σε όλους τους κατόχους moto άνευ μανιβέλλας (kick starter ελληνιστί) και σε ορισμένους οι οποίοι δεν διατηρούν άριστη σχέση με το παραπάνω εξάρτημα, με αφορμή ερώτηση σε ανάλογο post :

Γιατί ρε κούκλοι (κούκλες) δεν αγοράζετε ένα Φορτιστή (της πλάκας και πάμφηνο) να κάνετε την δουλειά σας τις αποφράδες τούτες (και όλες τις υπολοιπες) μέρες ?????
:confused: :confused: :confused: :confused:

Ε;;;;
Τι;;;;


Αγαπητέ, είχα ένα ΚΤΜ μέχρι πρότεινος.... (Lc4 620) και πολλές φορές το σκεφτόμουν να αφοράσω τον φορτιστή στον οποίο αναφέρεσαι....
Λοιπόν, μιλώντας από την προσωπική μου άποψη πάντα, και σε κολώνα της ΔΕΗ να το είχα συνδεδεμένο αν δεν ήθελε να πάρει δεν θα έπερνα (με τη μίζα εννοώ) ανώ με τη μανιβέλα (kick starter ελληνιστι!!!!) άμα το παίδευες θα έπερνε΄(ή θα το παράταγες)

Ξαναλέω πως ήταν η δική μου περίπτωση αλλά πολλές φορές του είχα δώσει ρεύμα και από αυτοκίνητο αλλά δεν έπερνε! Μπορεί να βοηθούσε ώστε να πάρει πιο εύκολα με τη μανιβέλα!!!


Α! Μιλάω πάντα για περιπτώσεις όπου το μηχανάκι το είχα σε ακινησία μέρες. Σε περίπτωση που απλά είχα μείνει από μπαταρία και ζόριζε η μανιβέλα σίγουρα θα ήταν φοβερή λύση, αλλά που; θα κουβαλάμε και τον φορτιστή παρέα μας;



Το αποτέλεσμα ήταν να το δώσω να υσυχάσω!! :rotflmao:

free rider
31/01/2005, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ερώτηση απευθυνόμενη σε όλους τους κατόχους moto άνευ μανιβέλλας (kick starter ελληνιστί) και σε ορισμένους οι οποίοι δεν διατηρούν άριστη σχέση με το παραπάνω εξάρτημα, με αφορμή ερώτηση σε ανάλογο post :

Γιατί ρε κούκλοι (κούκλες) δεν αγοράζετε ένα Φορτιστή (της πλάκας και πάμφηνο) να κάνετε την δουλειά σας τις αποφράδες τούτες (και όλες τις υπολοιπες) μέρες ?????
:confused: :confused: :confused: :confused:

γιατι σπρώξε σπρώξε....

ε! δεν μπορεί θα ξεθυμάνεις....


μετά

χαλααααρααααα........

:rotflmao: :rotflmao:

OldMan
31/01/2005, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Ε;;;;
Τι;;;;

Το αποτέλεσμα ήταν να το δώσω να υσυχάσω!! :rotflmao:

Για φορτιστή μιλάω, ΟΧΙ για ψυχίατρο !!!!

:lol: :lol: :lol:

GST
31/01/2005, 13:44
τι γιατι....γιατι δεν μενει ουτε μερα ακουνητη:smokin: :ZZZ:

gdevelek
31/01/2005, 13:49
Χε χε...

Νομίζεις πως θα τη βγάλεις καθαρή με δύο λέξεις;

Πρέπει τώρα να μας πεις τι λειτουργία ακριβώς παρέχουν, τι τύποι υπάρχουν και ποιός είναι ο καλύτερος, ποιές φίρμες υπάρχουν, και πού τους βρίσκει κανείς (αν και δε φαντάζομαι να είναι σπάνιο είδος)

:beer:

sniper
31/01/2005, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Χε χε...

Νομίζεις πως θα τη βγάλεις καθαρή με δύο λέξεις;

Πρέπει τώρα να μας πεις τι λειτουργία ακριβώς παρέχουν, τι τύποι υπάρχουν και ποιός είναι ο καλύτερος, ποιές φίρμες υπάρχουν, και πού τους βρίσκει κανείς (αν και δε φαντάζομαι να είναι σπάνιο είδος)

:beer:

Η φαντασία είναι καλό πράγμα....

crs-k
31/01/2005, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
τι γιατι....γιατι δεν μενει ουτε μερα ακουνητη:smokin: :ZZZ:

Τωρα μιλησες σωστα! :cool:

Αυτα ειναι προβληματα για "κοτες" :D

:lol: :rotflmao: :lol:

gdevelek
31/01/2005, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Η φαντασία είναι καλό πράγμα....

ABSOFUCKINLUTELY!!!

xxxristos
31/01/2005, 14:11
Άν η μηχανή έχει καλά ηλεκτρικά (τριφασική γεννήτρια που παράγει σωστή τάση και καλό ανορθωτή) ΔΕΝ χρειάζεσαι φορτιστή.

Αρκεί η μίζα να μη προκαλεί σημαντική πτώση τάσης στην μπαταρία κάθε φορά που πας να βάλεις μπροστά (δηλαδή να μη χρειάζεται να πατάς μίζα για πάνω από 5 δευτερόλεπτα συνεχόμενα). Έτσι έχει προβλευτεί να δουλεύει η μίζα και βάσει αυτής της λειτουργείας είναι βασισμένη η επιλογή του μεγέθους της μπαταρίας από τον κατασκευαστή της μοτό.

Να έχετε υπόψην πως όσο πιο παρατεταμένα χρησιμοποιείτε τη μίζα τόσο ανεβαίνει η θερμοκρασία στα τυλίγματα της. Επίσης, αποδεικνύεται μαθηματικά πως η ισχύς που τραβάει η μίζα ισούται με τον κύβο της μεταβολής της θερμοκρασίας των τυλιγμάτων της.

Επομένως είναι πολύ εύκολο να "ξελιγώσουμε" την μπαταρία με κακή χρήση της μίζας και ακόμα πιο εύκολο να χαλάσουμε και την ίδια τη μίζα, αφού ώς γνωστόν οι ηλεκτρικοί κινητήρες δεν τα πάνε καλά με τις υψηλές θερμοκρασίες και πολύ λίγες μίζες έχουν θερμική προστασία.

Επιπροσθέτως, ένας φορτιστής χρειάζεται περίπου 24 ώρες για να φορτίσει, οχι πλήρως, αλλά ικανοποιητικά μια μπαταρία. Οι ταχυφορτιστές που φορτίζουν τις μπαταρίες μέσα σε μισή ώρα μειώνουν δραματικά τη ζωή της μπαταρίας (μια ταχυφόρτιση ισούται με 200 κανονικές φορτίσεις). Επομένος για να φορτίσουμε την μπαταρία πρέπει η μοτο να τεθεί μια μέρα τουλάχιστον εκτός λειτουργείας.

Οι κλασσικές (και πολύ βλαβερές για το περιβάλλον και για τον ανθρώπινο οργανισμό) μπαταρίες βολύβδου σιγά σιγά εγκαταλείπονται. Οι νέες μπαταρίες κλειστού τύπου που περιέχουν ζελέ και οι ξηρού τύπου ΔΕΝ φορτίζονται με φορτιστή παρά μόνο από το κύκλωμα φόρτισης του κινητήρα (το γράφει και στο φυλλαδιάκι με τις οδηγείες χρήσης της μπαταρίας αλλά ποιός το διαβάζει μωρέ....

Συμπέρασμα: Άν μια μηχανή δε παίρνει μπρος εύκολα κάτι φταίει. Κοιτάμε να το επισκευάσουμε και δεν επαναπαυόμαστε οτι πέρνει μπρός με την 200η μιζιά. Όταν μια μπαταρία αποφορτίζει απότομα ήρθε η ώρα να την πετάξουμε και να πάρουμε καινούργια. Άν την φορτίσουμε κερδίζουμε το πολύ μια εβδομάδα ζωής ακόμα. Και τέλος, καλό είναι να αναβαθμίσουμε το ηλεκτρικό μας σύστημα με μια μπαταρία κλειστού τύπου.

Εννοείται πως δε βάζουμε ασφάλειες μεγαλύτερες από αυτές που λέει ο κατασκευαστής. Άν δεν έχουμε διαρροές στο ηλεκτρικό μας κύκλωμα δε χρειάζεται να βγάζουμε τον πόλο από την μπαταρία όταν αφήνουμε τη μηχανή σταματημένη για καιρό αλλά καλό είναι να το κάνουμε για προληπτικούς λόγους.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

OldMan
31/01/2005, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Η φαντασία είναι καλό πράγμα....

Αν και συμφωνώ απόλυτα, ας κάνουμε λίγο πιο πεζά τα πράγματα:

Οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες μολύβδου χρειάζονται σταθερή Τάση φόρτισης. (Το ρεύμα που τις διαρρέει κατά την φόρτιση ρυθμίζεται από την (μεταβαλόμενη) εσωτερική τους αντίσταση).

Είναι κατάλληλη ΟΛΟΙ οι φορτιστές μπαταριών αυτοκινήτου (12V)γιατί η χωρητικότητα -άρα και το μέγιστο ρεύμα- είνα μεγαλύτερη από αυτήν των moto.
Δεν βολεύουν γιατί είναι ογκώδεις (αν και βρίσκεις αρκετά φθηνούς σε πολυκαταστήματα).

Κυκλοφορούν (επίσης φθηνοί) μικροί και βολικοί για μοτό σε αξεσουαράδικα.

Σε γενικές γραμμές, όσο πιο μικρός (σε όγκο) είναι ο φορτιστής τόσο πιο φθηνός είναι αλλά και πιο αργός στην φόρτιση της μπαταρίας (με εξαίρεση αυτούς που έχουν κύκλωμα switching το τροφοδοτικό).

Μια πολύ απλή και φθηνή λύση είναι κάποιο σταθεροποιημένο τροφοδοτικό (στα 12Volts) από συσκευή γραφείου (ΡC, εκτυπωτή, φαξ κ.λ.π.).

Αυτά συνήθως έχουν ικανότητα ρεύματος 0.8 - 1.5 Α οπότε για μια πλήλως εκφορτισμένη μπαταρία των 6-8 Ah φτάνουν 6-7 ώρες φόρτισης. Προυποτίθεται ιδιοκατασκευή με κροκοδειλάκια ώστε να "πιάνει" στους πόλους.

Πάω για κατούρημα και συνεχίζω με απλή ρουτίνα του τύπου τι είναι χωρητικότητα, πως φορίζεται μια μπαταρία, για πόσο διάστημα κ.λ.π.

:wave2: :wave2: :wave2:

gmakris
31/01/2005, 15:16
Δεν θα σας πρηξω με τεχνικα διοτι δεν εχω ασχοληθει περα καποιων μετρησεων μπαταριας/δυναμο/φορτιστη.

Εχω αρκετες εμπειριες με τετοιου ειδους προβληματα και η λυση που μου εχει προσφερει ο φορτιστης που εχω με εχει βοηθησει σε σημειο που και 3-πλασια τιμη να ειχε παλι θα τον επαιρνα.

Ολοι οσοι αφηνετε το αμαξι ή μηχανη > 3 εβδομαδες με συναγερμο αργα η γρηγορα (ακομη και με νεα μπαταρια) θα την πατησετε.

Εχω μεινει απο μπαταρια σε 3 μηχανες και 2 αυτοκινητα τα τελευταια χρονια και καθε φορα ηταν ο ιδιος λογος - καταναλωση συναγερμου (sleep-mode, χωρις διαρροες).

Ο φορτιστης εχει 2 mode - κανονικο για 15-20 ωρες και ταχυ για 6-10 ωρες.
Οσες φορες εμεινα εβαλα τον φορτιστη στο ταχυ και μεσα σε 5 λεπτα ειχα αρκετη ισχυ για τη μιζα!
Οσο για τη συντηρηση, οταν ξεπερασω 2 εβδομαδες ακινησιας βαζω τον φορτιστη στο "αργο" το αφηνω ολο βραδυ και ολα ok.

Υπενθυμιζω η μπαταρια εκτος της εκκινησης χρειαζεται και για δινει την σωστη ταση/ ενεργεια στα ηλεκτρικα δηλαδη μια μπαταρια που εχει προβλημα ακομη και μετα την εκκινηση η λειτουργια του κινητηρα μπορει να παρουσιασει προβληματα

OldMan
31/01/2005, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Άν η μηχανή έχει καλά ηλεκτρικά (τριφασική γεννήτρια που παράγει σωστή τάση και καλό ανορθωτή) ΔΕΝ χρειάζεσαι φορτιστή.

Είπαμε να μην αρχίσουμε του ανατριχιαστικούς παραλογισμούς!!!

Αν δεν έχει "καλά ηλεκτρικά" την έχεις βαμένη ούτως ή άλλως....



Επίσης, αποδεικνύεται μαθηματικά πως η ισχύς που τραβάει η μίζα ισούται με τον κύβο της μεταβολής της θερμοκρασίας των τυλιγμάτων της.

Θα με ενδιέφερε η εν λόγω μαθηματική απόδειξη, ιδιαίτερα αν αναλογισθούμε ότι η ισχύς μετριέται σε Watt (ή Joule ή Νm ή ότι άλλο γουστάρεις) αλλά όχι σε βαθμούς Κελσίου (ή Φαρενάιτ ή Κέλβιν ή ότι άλλο γουστάρεις επίσης) που είναι η θερμοκρασία.


Επιπροσθέτως, ένας φορτιστής χρειάζεται περίπου 24 ώρες για να φορτίσει, οχι πλήρως, αλλά ικανοποιητικά μια μπαταρία.

Νέα δεδομένα στην παγκόσμια βιβλιογραφία !!!!
Μια πλήρως εκφορτισμένη μπαταρία χρειάζεται το ΠΟΛΥ 12 ώρες για να φορτισθεί ΠΛΗΡΩΣ (100% χωτηρικότητας) σε συνθήκες αργής φόρτισης (ρεύμα φόρτισης 1/10 της χωρητικότητας της)
Αλήθεια, αναρωτήθηκε κανείς οι μοτο σε τι συνθήκς φορτίζουν τις μπαταρίες τους?? (ΤΑΧΙΣΤΑ και με τεράστιο ρεύμα)



Οι νέες μπαταρίες κλειστού τύπου που περιέχουν ζελέ και οι ξηρού τύπου ΔΕΝ φορτίζονται με φορτιστή παρά μόνο από το κύκλωμα φόρτισης του κινητήρα (το γράφει και στο φυλλαδιάκι με τις οδηγείες χρήσης της μπαταρίας αλλά ποιός το διαβάζει μωρέ....

Είδες οι μαλ@#$ οι κατασκευαστές των μοτό που ενώ οι αντίστοιχοι των μπαταριών δεν τους επιτρέπουν την εξωτερική φόρτιση, οι ίδιοι στα manual των μηχανών δίνουν οδηγίες για το πώς και πόσο να φορτίζονται οι μπαταρίες !!!!!




Κλείνω συμφωνόντας ΑΠΟΛΥΤΑ με τον προλαλίσαντα Τραχταμπιδουλίνο....

:beer: :beer: :beer:

michalispap
31/01/2005, 19:29
Ρε μπαταριολόγοι, πείτε μου το εξής:

Στο ντακαρίδιον που έχει τη μπαταρία εκεί που έχετε εσείς τη βενζίνα σας, δηλαδή σε σημείο που ειδικά το καλοκαίρι βράζει και ψήνεται, να του πάρω κλειστού τύπου μπαταρία ή θα την φάω στα μούτρα μόλις βράσει;

δεν ξέρω γιατί ανυσηχώ, απλά μου έχει καρφωθεί η ιδέα....

τι λέτε;

Asotos
31/01/2005, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ερώτηση απευθυνόμενη σε όλους τους κατόχους moto άνευ μανιβέλλας (kick starter ελληνιστί) και σε ορισμένους οι οποίοι δεν διατηρούν άριστη σχέση με το παραπάνω εξάρτημα, με αφορμή ερώτηση σε ανάλογο post :

Γιατί ρε κούκλοι (κούκλες) δεν αγοράζετε ένα Φορτιστή (της πλάκας και πάμφηνο) να κάνετε την δουλειά σας τις αποφράδες τούτες (και όλες τις υπολοιπες) μέρες ?????
:confused: :confused: :confused: :confused: [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan



Είμαι γραμμένος στην Express Service.
Και ναι, είναι γρήγοροι. Ούτε ολόκληρο τσιγάρο δεν προλαβαίνω να κάνω.

fallenheaven
02/01/2007, 18:06
Re paidia,na rotikso kai ego kati?
Uparxoun fortistes pou na einai teleios foriti,diladi na min xriazontai tin paroxi 220V???

dirtbird
02/01/2007, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fallenheaven
Re paidia,na rotikso kai ego kati?
Uparxoun fortistes pou na einai teleios foriti,diladi na min xriazontai tin paroxi 220V???

Αυτό που -νομίζω ότι- σκέφτεσαι , όχι.

Υπάρχουν τα booster, τα οποία τα μπριζώνεις-φορτώνουν και τα έχουν συνεργεία για να βάζουν μπροστά τον κινητήρα όταν έχει πέσει η μπαταρία (εννοείται χωρίς να είναι στην μπρίζα).

Atsatsos
02/01/2007, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
τι γιατι....γιατι δεν μενει ουτε μερα ακουνητη:smokin: :ZZZ:

Εκτός από αυτό, και 2 βδομάδες να την αφήσω ακίνητη και με συναγερμό, μετά πέρνει με την πρώτη.

Ασωτος
02/01/2007, 19:54
Δεν σπρώχνω Αντώνη...
.
.
Καλώ την οδική βοήθεια ........ μεγαλύτερος χρόνος τα 8 λεπτά.

fallenheaven
02/01/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αυτό που -νομίζω ότι- σκέφτεσαι , όχι.

Υπάρχουν τα booster, τα οποία τα μπριζώνεις-φορτώνουν και τα έχουν συνεργεία για να βάζουν μπροστά τον κινητήρα όταν έχει πέσει η μπαταρία (εννοείται χωρίς να είναι στην μπρίζα).


Kati einai kai outo!Logika sto praktiker tha uparxei kati tetio...E?
Tha to tsekaro aurio....!

dirtbird
02/01/2007, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από fallenheaven
Kati einai kai outo!Logika sto praktiker tha uparxei kati tetio...E?
Tha to tsekaro aurio....!

:nono: :nono:

Επαγγελματικό εργαλείο ΣΕΒΑΣΤΟΥ μεγέθους.

Σε εξοπλισμούς συνεργείων πρέπει να κοιτάξεις και ασύμφορο για ΙΧ χρήση.


Τώρα αν βρεις, πρόσεχε τι θα πάρεις....:wave2:

STOYBI
02/01/2007, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:nono: :nono:

Επαγγελματικό εργαλείο ΣΕΒΑΣΤΟΥ μεγέθους.

Σε εξοπλισμούς συνεργείων πρέπει να κοιτάξεις και ασύμφορο για ΙΧ χρήση.


Τώρα αν βρεις, πρόσεχε τι θα πάρεις....:wave2:


Υπαρχει και ενα ερασιτεχνικο στο Πρακτικερ και σε καλη τιμη !!! Ικανο να δωσει 3-4 καλες μιζιες σε αυτοκινητο !!!! Ειναι μαζι και τρομπα για τα λαστιχα !!!! Καλο--Καλο !!


:wave2:

fallenheaven
02/01/2007, 23:03
Katse na sou eksigiso pou pige to mualo mou...!
Molis mou to periegrapses thumithika ena skiniko pou eixa dei,enas gnostos mou eixe minei me to autokinito tou kai eskase muti o "expres-servisas" me mia foriti plastikoura me duo terastia krokodilia kai to ebale mprosta!

Apo tin opsi kai mono,mou fanike praktiker-plastikoura!
Aurio tha peraso apo Praktiker gia starter (gia na to bgalo ekso apo to gkaraz) kai meta apo Tzortzopulo (gia fortisti)
Ta postaro apotelesmata gia kapion pou mporei na endiaferete!

:beer: :wave2:

dirtbird
02/01/2007, 23:09
οκ, δεν έχω υπόψιν τα 'ερασιτεχνικά'

:wave2: :beer: :beer:

STOYBI
02/01/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fallenheaven
Katse na sou eksigiso pou pige to mualo mou...!
Molis mou to periegrapses thumithika ena skiniko pou eixa dei,enas gnostos mou eixe minei me to autokinito tou kai eskase muti o "expres-servisas" me mia foriti plastikoura me duo terastia krokodilia kai to ebale mprosta!

Apo tin opsi kai mono,mou fanike praktiker-plastikoura!
Aurio tha peraso apo Praktiker gia starter (gia na to bgalo ekso apo to gkaraz) kai meta apo Tzortzopulo (gia fortisti)
Ta postaro apotelesmata gia kapion pou mporei na endiaferete!

:beer: :wave2:

Με εξυπηρετησε περαστικος περυσι οταν ειχα μεινη απο μπαταρια με το αυτοκινητο !!! :rolleyes:

Τον ειχα ρωτησει και αυτος μου ειχε πει για το προαναφερθεν καταστημα...

Κατα τα αλλα εχεις δικιο πλαστικουρα του κερατα,αλλα εκανε την δουλεια του !!!

:wave2:

KaTaNaS
03/01/2007, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Με εξυπηρετησε περαστικος περυσι οταν ειχα μεινη απο μπαταρια με το αυτοκινητο !!! :rolleyes:

Τον ειχα ρωτησει και αυτος μου ειχε πει για το προαναφερθεν καταστημα...

Κατα τα αλλα εχεις δικιο πλαστικουρα του κερατα,αλλα εκανε την δουλεια του !!!

:wave2:

για το συγκεκριμένο... μιάς και υπάρχετε πολλοί χωματεροί στην συζήτηση να πώ πώς

τις προάλλες στη τούμπα της τατις, το παιδί με το drz έμεινε απο λάστιχο...


ξεκίνησε την αλλαγή της σαμπρέλας...

όταν έφθασε η ώρα της τρόμπας έβγαλε ενα κούτάκι πλάτους 15χ15 ποντους υψους 7 πόντων



το συνέδεσε με το βίσμα του (φορτιστή κινητού για αυτοκίνητο) που είχε τοποθετήσει συννδεδεμένομε το δυναμό...


και στο τσακ μπαμ και ξεκούραστα φούσκωσε το λάστιχο... :smokin:

OldMan
03/01/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ενα κούτάκι πλάτους 15χ15 ποντους υψους 7 πόντων

Καλέ μου Γουίνυ ...

Αν μπεις στην διαδικασία της αφαίρεσης του τροχού για την αλλαγή / επιδιόρθωση της σαμπρέλας, τα 14-15 psi που θα βάλεις στην καινούρια είναι 20-25 "τρομπιές" από μικρή (σπαστή) ποδηλατική τρόμπα (30 sec maximum time).!!



θα μας κάψει ο θεός, ρε πούστη μου... :rolleyes:

crs-k
03/01/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
............................
τα 14-15 psi που θα βάλεις στην καινούρια είναι 20-25 "τρομπιές" από μικρή (σπαστή) ποδηλατική τρόμπα
............................


Δυο "60αρες" μετρησαμε ρε μαστορα, για το λαστιχο του Γιαννη ... :(

dirtbird
03/01/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλέ μου Γουίνυ ...

Αν μπεις στην διαδικασία της αφαίρεσης του τροχού για την αλλαγή / επιδιόρθωση της σαμπρέλας, τα 14-15 psi που θα βάλεις στην καινούρια είναι 20-25 "τρομπιές" από μικρή (σπαστή) ποδηλατική τρόμπα (30 sec maximum time).!!



θα μας κάψει ο θεός, ρε πούστη μου... :rolleyes: Epr;okeito peri ceytoentoyroy mhxanakioy (δεν το ξαναγράφω ελληνικά...)

Και επειδή ο καμμένος φυσάει και το γιαούρτι, μετά έβαλε 22-24 (καλύτερα πηδηχτά παρά σπρωχτά)





φαντάσου Ktm με lighter socket, μετά δεν θα ξέρω που να βάλω τις ποτηροθήκες ...... :rolleyes: :rolleyes:

OldMan
03/01/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
φαντάσου Ktm με lighter socket, μετά δεν θα ξέρω που να βάλω τις ποτηροθήκες ...... :rolleyes: :rolleyes:

Σκάσε γιατί έχω lighter socket για το κινητό .... :blush:

dirtbird
03/01/2007, 12:53
hands free?? πρέπει να χωράει μπροστά από τα ψυγεία...

OldMan
03/01/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
hands free?? πρέπει να χωράει μπροστά από τα ψυγεία...

Όχι ρε...
Με κροκοδειλάκια στους πόλους (αφαιρούμενη) κάτω από την σέλλα

dirtbird
03/01/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι ρε...
Με κροκοδειλάκια στους πόλους (αφαιρούμενη) κάτω από την σέλλα

..σωστά , δε θα μαζεύει και λάσπες αλλά για να βγάλεις το κινητό θα πρέπει να βγάζεις τη σέλλα. :rolleyes:

Λες απ' του χρόνου που θα'ναι (λέω τώρα) ψεκαστά να υπάρχει πρόβλημα παρεμβολών? :wacko:

OldMan
03/01/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
..σωστά , δε θα μαζεύει και λάσπες αλλά για να βγάλεις το κινητό θα πρέπει να βγάζεις τη σέλλα. :rolleyes:
Στα '03 βγαίνει εύκολα (χωρίς τα πλαϊνά..)


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Λες απ' του χρόνου που θα'ναι (λέω τώρα) ψεκαστά να υπάρχει πρόβλημα παρεμβολών? :wacko:

Σε 4Τ Gas-Gas που το δοκίμασα, του γάμησε την μάνα (και τον πατέρα...) :alien:

stefanos
03/01/2007, 13:15
Μπαταρίες, μίζες, φορτιστές,
http://www.4atvtires.com/atvTires/showCategory.php?id=23

Μόλις βρώ τρέιλερ ,θα βάλω και ένα ψυγείο στο vit, θα φορτώνουμε τα μοτόρια στο τρέιλερ και τα παγάκια στο ψυγείο και θα ρίχνουμε κάτι πολύ πρώτες enduroβολτες.(εννοείται οτι τα μοτο θα μένουν στο τρέιλερ).

STOYBI
03/01/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σκάσε γιατί έχω lighter socket για το κινητό .... :blush:

Το βεντιλατερακι μου σε πειραξε μετα....:sick: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
03/01/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Το βεντιλατερακι μου σε πειραξε μετα....:sick: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

I'm sucking my egg ... :sad:

dirtbird
03/01/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μπαταρίες, μίζες, φορτιστές,
http://www.4atvtires.com/atvTires/showCategory.php?id=23

Μόλις βρώ τρέιλερ ,θα βάλω και ένα ψυγείο στο vit, θα φορτώνουμε τα μοτόρια στο τρέιλερ και τα παγάκια στο ψυγείο και θα ρίχνουμε κάτι πολύ πρώτες enduroβολτες.(εννοείται οτι τα μοτο θα μένουν στο τρέιλερ).

Έχει δύναμη το μοτόρι σου να ανέβει το τρέιλερ ή θα σπρώχνουμε?

(έτσι κι αλλιώς θα σπρώχνουμε το βιταμζούκι του...):rolleyes:

OldMan
03/01/2007, 14:17
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΡΕ σεις...

Συζήτηση 2 χρόνων πριν, να την φάει η μαρμάγκα..??? :look:

(κρίμας ντεν είναι, για..??):sad:

dirtbird
03/01/2007, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΡΕ σεις...

Συζήτηση 2 χρόνων πριν, να την φάει η μαρμάγκα..??? :look:

(κρίμας ντεν είναι, για..??):sad:

Kαλά Οκ, εγώ απλώς -για άλλη μια φορά- προειδοποίησα.:confused:

GIXXERAKIAS
03/01/2007, 23:04
Βρε παιδακια αφου ξεθαφτηκε που ξεθαφτηκε το θρεντ να ρωτηξω και γω κατιτις:look:

Σημερα μετα απο 2 βδομαδες ακινησιας ξεκινησα και γω να παω βολτιτσα με την μηχανη μου,μεχρι εδω ολα καλα!Την κατεβαζω απο τα σταντ που εχω με τα ροδακια,την βγαζω εξω (την μηχανη:blush: ) και μπαιν σπιτι λογω ψ@λοκρυου:D !

Βαζω δερματινο..CHECK,

Το Κρανακι μου..CHECK,

Τα γαντια μου..CHECK,

Και βγαινω να την παρω μπροσταααα!!

@@@ΡΧΙΔΙ@@:evil: :evil:

Ανοιγω τον διακοπτη,φωτα,λαμπακια ολα ΟΚ!!Κανει το τσεκ η μηχανη κανονικα(πολυ μΕ αρεσει το στροφομετρο που χτυπαει 18αρες:D )και παταω την μιζαααα!!Κια επανερχομαι στο προαναφερθεν...@@ΡΧΙΔΙ@@:evil: μιζαρισε,αλλα πολυ αργα προφανως λογω των ημερων ακινησιας και δεν πηρα μπροστα με την μια,οποτε στην δευτερη αρχισε να τα παιζει τελειως και σταματησα!Βγαζω κρανος,γαντια και μπουφαν και την εσπρωξα με κλειστο διακοπτη λιγο πιοπ πανω σε μια ανηφοριτσα,την γυρισα,ανεβηκα πανω και εσπρωξα μεχρι να πιασει ικανοποιητικη ταχυτητα,μολις τα καταφερνω ανοιγω διακοπτη,βαζω 2α και πηρε μπροστα με την μια!

Και η ερωτηση τωρα!Πριν 2 εβδομαδες ειχε παλι πεσει η μπαταρια αλλα πηρε μπροστα και την πηγα βολτα για κανενα 20λεπτο.Ηταν αρκετα για να φορτισει καπως η μπαταρια?Σημερα πηγα μεχρι την παλια καντινα και στο ριμπας με ενα φιλαρακι σκοπιμως για να φορτισει,λετε να καταφερα τιποτα η παμε για αλλη μπαταρια συντομα??:sad:

stefanos
04/01/2007, 11:16
Αν θέλει κανα δεκάωρο στο φορτιστή η μπαταρία ,εφόσον είναι σε καλή κατάσταση, λες να γέμισε σε μια βολτούλα?
Πάντως νομίζω οτι αν δεν βγαίνει συχνά βόλτα το μηχανάκι έχει πρόβλημα η μπαταρία.
Επείσης αν βγαίνει πολύ νύχτα με όλα τα φώτα και στην κίνηση πάλι έχει πρόβλημα.
Και το μέγεθος και η ποιότητα των μπαταριών στις μοτό πλέον είναι για κλάματα.
Και ο φορτιστής είναι μια λύση αλλά πόσους κύκλους φόρτισης-πλήρους αποφόρτισης νομίζεις μπορεί να βγάλει μια μπαταρία πρίν παραδόσει πνεύμα?
Νομίζω οτι όσον αφορά την μπαταρία η λύση είναι να χρησιμοποιείται το μηχανάκι κάθε μέρα.

GIXXERAKIAS
04/01/2007, 17:23
Δυστηχως την μηχανη την εχω μονο για την καβλα μου και οποτε μπορω λογω φορτου εργασιας και εξοδου μετα τις 'γυναικας' που δεν πολυγουσταρει μηχανες,την βγαζω βολτα καθε 2 η τρεις εβδομαδες ισα ισα για να μην μεινει απο μπαταρια.Το ξερω μ@λ@και να την πληρωνω ακομα και να μην την χαιρομαι αλλα τι να κανω?Δεν θελω να την πουλησω,οποτε την καβαλαω τρελενομαι!!!:D :D :D

Τα φωτα τις ειναι αναμμενα ουτως η αλλως μερα νυχτα δεν εχει διακοπτη παρα μονο μεσαια-μεγαλη σκαλα!

Υσ. Το καλοκαιρι την κυκλοφορω καθε σαββατοκυριακο και ενδιαμεσα στην εβδομαδα σε βολτες με φιλαρακια και δεν εχει κανενα προβλημα με την μπαταρια της,το χειμωνα ειναι το προβλημα!!Απλα θελω να μαθω αν θα παεθει κατι η μηχανη αν την σπρωχνω οποτε μενει απο μπαταρια!!Οπως ειπα και πιο πανω η μηχανη παιρνει μπροστα με το αφησω συμπεκτη και χωρις γκαζι αμεσως,ΤΣΑΚΜΑΚΙ!!:winka:

pavlaras1
05/01/2007, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Δυστηχως την μηχανη την εχω μονο για την καβλα μου και οποτε μπορω λογω φορτου εργασιας και εξοδου μετα τις 'γυναικας' που δεν πολυγουσταρει μηχανες,την βγαζω βολτα καθε 2 η τρεις εβδομαδες ισα ισα για να μην μεινει απο μπαταρια.Το ξερω μ@λ@και να την πληρωνω ακομα και να μην την χαιρομαι αλλα τι να κανω?Δεν θελω να την πουλησω,οποτε την καβαλαω τρελενομαι!!!:D :D :D

Τα φωτα τις ειναι αναμμενα ουτως η αλλως μερα νυχτα δεν εχει διακοπτη παρα μονο μεσαια-μεγαλη σκαλα!

Υσ. Το καλοκαιρι την κυκλοφορω καθε σαββατοκυριακο και ενδιαμεσα στην εβδομαδα σε βολτες με φιλαρακια και δεν εχει κανενα προβλημα με την μπαταρια της,το χειμωνα ειναι το προβλημα!!Απλα θελω να μαθω αν θα παεθει κατι η μηχανη αν την σπρωχνω οποτε μενει απο μπαταρια!!Οπως ειπα και πιο πανω η μηχανη παιρνει μπροστα με το αφησω συμπεκτη και χωρις γκαζι αμεσως,ΤΣΑΚΜΑΚΙ!!:winka:

Εγω αλλαξα προσφατα την μπαταρια μου πριν μια εβδομαδα και μου κανει μια απο τα ιδια.

Που σημαινει οτι η μπαταρια σιγουρα δεν φταιει.

Οταν χρησιμοποιω μιζα κανει τον ηχο οτι κατι γυρναει αλλα χωρις να παρει μπρος.

Αν πατησω καμια 3-5 φορες την μιζα τοτε περνει και ας το χρησιμοποιω καθημερινα το μηχανακι και ας εχει πληρη ρευμα η μπαταρια.

Αν αντι πατησω την μιζα τραβηξω μια μανιβελια περνει με την πρωτη αντε στην εσχατη περπτωση με την δευτερη αν εχει πολλη κρυο.

Παραξενο.

zolotas
05/01/2007, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Αν αντι πατησω την μιζα τραβηξω μια μανιβελια περνει με την πρωτη αντε στην εσχατη περπτωση με την δευτερη αν εχει πολλη κρυο.

Παραξενο.

και γω τα ιδια ........μανιβελα ολα τα λεφτα φιλε ,σωθηκα

pavlaras1
05/01/2007, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν θέλει κανα δεκάωρο στο φορτιστή η μπαταρία ,εφόσον είναι σε καλή κατάσταση, λες να γέμισε σε μια βολτούλα?
Πάντως νομίζω οτι αν δεν βγαίνει συχνά βόλτα το μηχανάκι έχει πρόβλημα η μπαταρία.
Επείσης αν βγαίνει πολύ νύχτα με όλα τα φώτα και στην κίνηση πάλι έχει πρόβλημα.
Και το μέγεθος και η ποιότητα των μπαταριών στις μοτό πλέον είναι για κλάματα.
Και ο φορτιστής είναι μια λύση αλλά πόσους κύκλους φόρτισης-πλήρους αποφόρτισης νομίζεις μπορεί να βγάλει μια μπαταρία πρίν παραδόσει πνεύμα?
Νομίζω οτι όσον αφορά την μπαταρία η λύση είναι να χρησιμοποιείται το μηχανάκι κάθε μέρα.

Θα συμφωνησω μαζι σου.

Συνεχεια βλεπω σε ολες τις μηχανες ενω τα ηλεκτρολογικα και τα ηλεκτρονικα συνεχεια βελτιωνονται και αυξανεται η ζητηση ρευματος στα κυκλωματα αυτοι κρατανε λιγο πολλη τις ιδιες γεννητριες και τις ιδιες μπαταριες αντι να βαλουν μεγαλυτερες γεννητριες και μαγαλυτερες μπαταριες.

Ξερω θα μου πειτε για το βαρος ή το χωρο που πιανουν στην μηχανη αλλα αυτο δεν ειναι λυση να βαζουν οριακα ή και κατω του οριου απο αυτα που ζηταει το κυκλωμα.

Δηλαδη αν κανω εναν προχειρο υπολογισμο σε καταναλωση ρευματος που μπορει να χρειαζεται μια μηχανη ειναι ο εξης:

Φως εμπρος (Μεσαια-Μεγαλη) 25+45=60Watt.

Φως πισω (Πορειας-Φρενο) 25+45=60Watt.

Φως Φλας (Αριστερο-Δεξι) (15x2)+(15x2)=60Watt.

Ηλεκτρονικη + ABS + Φως Πινακιδας Κυκλοφοριας + Φορτιση Μπαταριας = 15+15+15+15=60Watt.

Βεντιλατερ Ψυγειου + Βεντιλατερ Βενζινης + Βεντιλατερ Λαδιου = 15+15+15=60Watt.

Φως Πινακα Ελεγχου - Ενδειξεων Ταχυτητας - Στροφων - Βενζινης - Λαδιων - Ταξιδιου - Θερμοκρασιας = 30 Watt.

Χρειαζομαστε μια γεννητρια τουλαχιστον 330-335Watt.

Τα εργοστασια μηχανων βαζουνε συνηθως γεννητριες των 180Watt μονο σε μηχανες ανω των 1000cc.

Δυσκολα να βρεις σε μικρου κυβισμου τετοια γεννητρια εκτος απο κανα δυο μοντελα που μπορει να ειναι ακριβα πολλη για την αγορα τους.

Αν θελησεις να βαλεις καλυτερες λαμπες προβολεα ή τιποτα αλλο οπως θερμαντηρες χειρολαβων δεν μπορεις .

OldMan
05/01/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Θα συμφωνησω μαζι σου.

Και εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου για τα παραπάνω, αλλά δεν λαμβάνεις υπόψη ότι (εκτός από το κόστος...) :

1. ΠΟΤΕ δεν γίνεται κάποιος υπολογισμός για την ΜΕΓΙΣΤΗ δυνατή κατανάλωση !!
Συνήθως υπολογίζεται η παροχή της πηγής για το 60-65% της μέγιστης (σε καλές περιπτώσεις).

(φαντάσου ΤΙ θα γίνει αν ανοίξουν ταυτόχρονα ΟΛΕΣ οι ηλεκτρικές (ή υδραυλικές) καταναλώσεις μια πόλης/περιοχής !!!):eyepop:

2. Μεγαλύτερης ισχύος γεννήτρια σημαίνει περσσότερα "φαγωμένα" άλογα από το μοτέρ !!
(ειδικά στα μικρά μηχανάκια, είναι μεγάλο πρόβλημα...)

dirtbird
05/01/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:nono: :nono:

Επαγγελματικό εργαλείο ΣΕΒΑΣΤΟΥ μεγέθους.

Σε εξοπλισμούς συνεργείων πρέπει να κοιτάξεις και ασύμφορο για ΙΧ χρήση.


Τώρα αν βρεις, πρόσεχε τι θα πάρεις....:wave2:

Nα διορθώσω ότι το booster δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλου μεγέθους (περίπου όσο ένα laptop) αλλά και πάλι μεγάλο για να το κουβαλάς σε μηχανή.. :wave2:

STOYBI
05/01/2007, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Nα διορθώσω ότι το booster δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλου μεγέθους (περίπου όσο ένα laptop) αλλά και πάλι μεγάλο για να το κουβαλάς σε μηχανή.. :wave2:

Τι να κουβαλας στην μηχανη ???? Τον μιζαδορο για αν μεινεις 1 φορα στα δυο χρονια ???:confused: :confused: :eyepop:

pavlaras1
05/01/2007, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου για τα παραπάνω, αλλά δεν λαμβάνεις υπόψη ότι (εκτός από το κόστος...) :

1. ΠΟΤΕ δεν γίνεται κάποιος υπολογισμός για την ΜΕΓΙΣΤΗ δυνατή κατανάλωση !!
Συνήθως υπολογίζεται η παροχή της πηγής για το 60-65% της μέγιστης (σε καλές περιπτώσεις).

(φαντάσου ΤΙ θα γίνει αν ανοίξουν ταυτόχρονα ΟΛΕΣ οι ηλεκτρικές (ή υδραυλικές) καταναλώσεις μια πόλης/περιοχής !!!):eyepop:

2. Μεγαλύτερης ισχύος γεννήτρια σημαίνει περσσότερα "φαγωμένα" άλογα από το μοτέρ !!
(ειδικά στα μικρά μηχανάκια, είναι μεγάλο πρόβλημα...)

Σωστος.

1.Αν ανοιξουν ολες οι ηλεκτρικες καταναλωσεις μιας πολεις Standard θα εχουμε Black Out οπως συμβαινει τα καλοκαιρια με τα κλιματιστικα.

Επισης πραγματι αν ανοιξουν ολες οι υδραυλικες καταναλωσεις μιας πολεις βλεπω να σπανε σωληνες, βαλβιδες , διακοπτες και να πλυμηριζουμε για τα καλα.

Οπως γινεται των χειμωνα με τις μεγαλες βροχες.

Αντι τα νερα να πανε μεσα στις αποχετευσεις αυτα θα βγαινουν απο εξω.

2. Αυτο ξεχασα να το αναφερω.

Πραγματι και αυτο ισχυει αλλα ποσα αλογα μπορει να φαει μια γεννητρια 1-2-3 αλογα?

Αν ειναι ετσι ας σταματησουν να κατασκευαζουν 50αρια και να βγαζουν μονο απο 100αρια και πανω.

Ποια μηχανη ανεξαρτητου κυβισμου και οικονομικων ειναι απο ολες τις πλευρες καλη?

Οδηγησης, ηλεκτρικων, μηχανικων, ανεση οδηγου και συνεπιβατη, ευχρηστη?

Υπαρχει τετοια μηχανη?

dirtbird
05/01/2007, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τι να κουβαλας στην μηχανη ???? Τον μιζαδορο για αν μεινεις 1 φορα στα δυο χρονια ???:confused: :confused: :eyepop:


...κουβέντα να μην πέσει κάτω...


Ο GIXXERAKIAS ψάχνει με το θέμα. ΟΧΙ εγώ..... :smokin:












καμιά βόλτα θα πάμε?

GIXXERAKIAS
06/01/2007, 02:07
κανω κοπι αυτο που πραγαμτικα ηθελα να μαθω και οχι αυτα που λετε ποαιδακια απο το ποστ μου και για πειτε αν ξερετε


Απλα θελω να μαθω αν θα παθει κατι η μηχανη αν την σπρωχνω οποτε μενει απο μπαταρια!!






Ευχαριστω:D :D :D

dirtbird
06/01/2007, 03:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
κανω κοπι αυτο που πραγαμτικα ηθελα να μαθω και οχι αυτα που λετε ποαιδακια απο το ποστ μου και για πειτε αν ξερετε


Απλα θελω να μαθω αν θα παθει κατι η μηχανη αν την σπρωχνω οποτε μενει απο μπαταρια!!






Ευχαριστω:D :D :D

μπα....

STOYBI
07/01/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...κουβέντα να μην πέσει κάτω...


Ο GIXXERAKIAS ψάχνει με το θέμα. ΟΧΙ εγώ..... :smokin:












καμιά βόλτα θα πάμε?



Αμαν πια.... Παρεξηγησιαρη...... :rotflmao: :rotflmao:


Για την βολτα θα το κανονισουμε συντομος !!!! :D

Να ταυτιστουμε και με τoν ακατανομαστο..... Ναι αυτον με τις ασπρες μποτες !!!!


:rotflmao: :rotflmao:




:wave2:

pavlaras1
07/01/2007, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
κανω κοπι αυτο που πραγαμτικα ηθελα να μαθω και οχι αυτα που λετε ποαιδακια απο το ποστ μου και για πειτε αν ξερετε


Απλα θελω να μαθω αν θα παθει κατι η μηχανη αν την σπρωχνω οποτε μενει απο μπαταρια!!






Ευχαριστω:D :D :D

Δεν παθαινει τιποτα.

Μην στεναχωριεσαι.

Ποσο μου την πουλας?

:beer:

:wave2: