PDA

View Full Version : Tank Slapping -αναλυση-αποφυγη



BILL VUZAS
31/01/2005, 14:50
ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΠΟΡ ΟΔΗΓΗΣΗ.ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΠΟΦΥΓΗΣ.

gmakris
31/01/2005, 16:25
Φυσικα το σταμπιλιζατερ βοηθαει και κατα προτιμηση το ρυθμιζομενο.

Σε οτι αφορα την οδηγηση χαλαρη λαβη, σπασμενοι καρποι και εαν συμβει ΔΕΝ αφηνουμε γκαζι ή παταμε φρενο για να μην βαρυνει το μπροστινο.....

Σε καταστασεις πανικου δυσκολα να τα σκεφτεις ολα - το tank slapping oμως δεν ειναι τοσο αποτομο και ερχεται σχετικα προοδευτικα δινοντας στον οδηγο την δυνατοτητα να σκεφτει & αντιδρασει αναλογα....

Spazz
01/02/2005, 00:41
tank slapping μπορει να συμβει και στο χωμα.

συμβαινει αρκετα συχνα αλλα συνηθως λογω κουρασμενων χεριων.

εγω παντως οσες φορες μου εχει συμβει αφηνω το γκαζι και διορθωνεται.

μου χει τυχει ομως και να το κρατησω ανοιχτο κι ας βαραει το τιμονι και διορθωσε και παλι.


στο χωμα μπορει να ειναι αρκετα διαφορετικα ομως.

BILL VUZAS
01/02/2005, 18:53
ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΕ?ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ?ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΤΙΝΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΤΟ?
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ,ΕΛΑΦΡΑ ΠΛΑΓΙΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΓΚΑΖΙ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΛΑΦΡΥ ΠΙΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΘΗ.ΑΝ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!.

gRim
01/02/2005, 22:57
Θα μπορούσε κάποιος αν είναι εύκολο να εξηγήσει τι είναι το Tank Slapping ?

hornet
08/02/2005, 15:20
κατι πολυ κακο
Ειναι μια ταλαντωση της μοτοσυκλεττας που μεταφραζεται σε βιαια ταλαντωση του τιμονιου και καταληγει σε τρελλη τουμπα μιας και εμαφανιζεται σε μεγαλες ταχυτητες

x-rider
08/02/2005, 15:35
Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο αλλα μου συνεβη γυρνωντας απο

Χαλκιδικη με βαλιτσες δικαβαλλο φορτωμενος τιγκα,πηγαινωντας

200 και χ@@κα μεχρι να το κατεβασω στα180 μου φανηκε αιωνας

&σιγουρα θα ειχα διανυσει πανω απο 3 χλμ.Πηγαινα να αφησω το

γκαζι λιγο, & τιναζα σαν να εισουν πανω σε ταυρο!!

Σ αυτην τη περιπτωση μαλλον εγινε γιατι ειχα πολυ , μα πολυ

βαρος πισω.

OldMan
08/02/2005, 17:21
Συμφωνώ με τον Spatzz, ότι στο χώμα είναι διαφορετικά (έρχεται πιο εύκολα αλλά αποφεύγεται - διορθώνεται και εξίσου εύκολα).

Sorry για την ορολογία, αλλά το φαινόμενο είναι γνωστό στους κατόχους παλαιότερων γιαπωνέζικων moto ως "καρσιλαμάς του εμπρόσθιου συστήματος" και οφείλεται στις εξαναγκασμένες διαμήκεις ταλαντώσεις του σκελετού - και κατ'επέκταση των αναρτήσεων, όταν εφαρμόζονται έκκεντρες δυνάμεις στην εφαπτομενική συνισταμένη της κίνησης και ώθησης.

π.χ. σε μια υπερστροφή ισχύος (πάρτα μωρή άρρωστη!!) την ώρα που η μηχανή διαγράφει τροχιά με βάση την μειωμένη πρόσφυση του πίσω τροχού (σπινάρει το βρωμόγκαζο !!) ξαφνικά αναγκάζεται απότομα να αλλάξει την τροχιά της λόγω επαρκούς πλέον πρόσφυσης (κρέμασε το μπουρδ@#λο) και να μεταπέσει σε υποστροφή βάρους πλέον λόγω αλλαγής της φοράς και του σημείου εφαρμογής της κινητήρια δύναμης.
(Εάν αποφευχθεί η σαβούρδα, δικαιούσαι τον ισχυρισμό "Είδα τον Χριστό Φαντάρο").

Η όλη αυτή "βίαιη" εφαρμογή δυνάμεων προσπαθεί να εξισορροπηθεί από τον σκελετό (δράση - αντίδραση) με αποτέλεσμα να φύγει πετώντας πάνω από την moto ότι δεν είναι καλά βιδωμένο (βλ. αναβάτης).:lol:

Επειδή το κέντρο βάρους συνήθως βρίσκεται κάτω από το τεπόζιτο, ο αναβάτης φεύγει πετώντας πάνω από αυτό - εξ ού και ο ορισμός του φαινόμενου.

Μηχανές με άκαμπτο (μη ενδοτικό) σκελετό εμφανίζουν συχνότερα το φαινόμενο αυτό (οποιοσδήποτε σοβαρός κάτοχος ευρωπαϊκής supermoto μπορεί να επιβεβαιώσει ότι έχει δει τον Κύριο Ημών Ιησού κατά την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας)

:wave2: :wave2:

Μικρή Λουλού
08/02/2005, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Sorry για την ορολογία, αλλά το φαινόμενο είναι γνωστό στους κατόχους παλαιότερων γιαπωνέζικων moto ως "καρσιλαμάς του εμπρόσθιου συστήματος" και οφείλεται στις εξαναγκασμένες διαμήκεις ταλαντώσεις του σκελετού - και κατ'επέκταση των αναρτήσεων, όταν εφαρμόζονται έκκεντρες δυνάμεις στην εφαπτομενική συνισταμένη της κίνησης και ώθησης.

π.χ. σε μια υπερστροφή ισχύος (πάρτα μωρή άρρωστη!!) την ώρα που η μηχανή διαγράφει τροχιά με βάση την μειωμένη πρόσφυση του πίσω τροχού (σπινάρει το βρωμόγκαζο !!) ξαφνικά αναγκάζεται απότομα να αλλάξει την τροχιά της λόγω επαρκούς πλέον πρόσφυσης (κρέμασε το μπουρδ@#λο) και να μεταπέσει σε υποστροφή βάρους πλέον λόγω αλλαγής της φοράς και του σημείου εφαρμογής της κινητήρια δύναμης.
(Εάν αποφευχθεί η σαβούρδα, δικαιούσαι τον ισχυρισμό "Είδα τον Χριστό Φαντάρο").

Η όλη αυτή "βίαιη" εφαρμογή δυνάμεων προσπαθεί να εξισορροπηθεί από τον σκελετό (δράση - αντίδραση) με αποτέλεσμα να φύγει πετώντας πάνω από την moto ότι δεν είναι καλά βιδωμένο (βλ. αναβάτης).:lol:
Μηχανές με άκαμπτο (μη ενδοτικό) σκελετό εμφανίζουν συχνότερα το φαινόμενο αυτό (οποιοσδήποτε σοβαρός κάτοχος ευρωπαϊκής supermoto μπορεί να επιβεβαιώσει ότι έχει δει τον Κύριο Ημών Ιησού κατά την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας)

:wave2: :wave2: [/B]




Μ'ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ..

:beer: :beer: :beer:

OldMan
08/02/2005, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
Μ'ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ..
:beer: :beer: :beer:

Θανάση, όπως μάθει ο καθένας ....:lol: :lol: :lol:

(Δεν μου αρέσουν καθόλου οι αφορισμοί, αλλά τελικά αν δεν έχεις καβαλήσει CB Four του '76 ή XR του '80, οπότε και δεν έχεις΄"ιδίαν αντίληψη" του τι σημαίνει σκελετός-μαστίχα με άλογα στο δεξί, δέχεσαι κάποια πράγματα (κράτημα, ευχρηστία, συμπεριφορά) των σημερινών moto σαν δεδομένα !!!)

Υ.Γ.

Ρε μπας και ακούγομαι σαν τον πατέρα μου ????:beer: :beer:

Μικρή Λουλού
08/02/2005, 18:26
FOUR 750K....CBX 1050....GS 1000E.......

NAI...ΑΚΟΥΓΕΣΑΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ...!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer: :beer:

OldMan
09/02/2005, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
FOUR 750K....CBX 1050....GS 1000E.......
NAI...ΑΚΟΥΓΕΣΑΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ...!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:beer: :beer: :beer:

Ευτυχώς, γιατί προς στιγμήν, ΑΝΥΣΥΧΗΣΑ !!!!:wave2:

:wave2: :rotflmao: :wave2:

DUKASII
09/02/2005, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Συμφωνώ με τον Spatzz, ότι στο χώμα είναι διαφορετικά (έρχεται πιο εύκολα αλλά αποφεύγεται - διορθώνεται και εξίσου εύκολα).

Sorry για την ορολογία, αλλά το φαινόμενο είναι γνωστό στους κατόχους παλαιότερων γιαπωνέζικων moto ως "καρσιλαμάς του εμπρόσθιου συστήματος" και οφείλεται στις εξαναγκασμένες διαμήκεις ταλαντώσεις του σκελετού - και κατ'επέκταση των αναρτήσεων, όταν εφαρμόζονται έκκεντρες δυνάμεις στην εφαπτομενική συνισταμένη της κίνησης και ώθησης.

π.χ. σε μια υπερστροφή ισχύος (πάρτα μωρή άρρωστη!!) την ώρα που η μηχανή διαγράφει τροχιά με βάση την μειωμένη πρόσφυση του πίσω τροχού (σπινάρει το βρωμόγκαζο !!) ξαφνικά αναγκάζεται απότομα να αλλάξει την τροχιά της λόγω επαρκούς πλέον πρόσφυσης (κρέμασε το μπουρδ@#λο) και να μεταπέσει σε υποστροφή βάρους πλέον λόγω αλλαγής της φοράς και του σημείου εφαρμογής της κινητήρια δύναμης.
(Εάν αποφευχθεί η σαβούρδα, δικαιούσαι τον ισχυρισμό "Είδα τον Χριστό Φαντάρο").

Η όλη αυτή "βίαιη" εφαρμογή δυνάμεων προσπαθεί να εξισορροπηθεί από τον σκελετό (δράση - αντίδραση) με αποτέλεσμα να φύγει πετώντας πάνω από την moto ότι δεν είναι καλά βιδωμένο (βλ. αναβάτης).:lol:

Επειδή το κέντρο βάρους συνήθως βρίσκεται κάτω από το τεπόζιτο, ο αναβάτης φεύγει πετώντας πάνω από αυτό - εξ ού και ο ορισμός του φαινόμενου.

Μηχανές με άκαμπτο (μη ενδοτικό) σκελετό εμφανίζουν συχνότερα το φαινόμενο αυτό (οποιοσδήποτε σοβαρός κάτοχος ευρωπαϊκής supermoto μπορεί να επιβεβαιώσει ότι έχει δει τον Κύριο Ημών Ιησού κατά την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας)

:wave2: :wave2:

ΝΑΙ ΝΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ..ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΩΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΚΛΗΡΟ..

ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΜΙΛΑΜΕ.....ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΓΚΑΖΙ..ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΙΣΩ..ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΠΡΟΣΤΑ..ΔΙΠΛΩΝΕΙΣ..ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ..ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ ΤΡΟΧΟΣ....ΕΝΩ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΙ..
ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ..ΧΑΙΡΕΤΑΣ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΔΕΚΑΝΕΑ...ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ Ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ..
...ΞΑΝΑΤΕΖΑΡΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΕΣΥ..ΒΡΙΣΚΕΙ Ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ ΣΕ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ..[ΣΠΑΝΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..] ΞΑΝΑΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ 4 ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ..ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΣΕ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΑ ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟ ΜΙΑ ΚΑΤΩ ΜΙΑ ΠΑΝΩ..ΜΙΑ ΠΛΑΙ..


ΡΕ ΔΕ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΧΑΝΕΤΕ ΛΕΜΕ..:p

ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΕΝ..ΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΝΕΙ..ΤΑΝΚ ΣΑΛΠΙΝΚΓ..ΚΡΑΤΑ ΜΕ ΝΑ ΣΕ ΚΡΑΤΩ..ΒΟΗΘΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΜΕ..
ΔΩΣΕ ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΚΑΖΙ?
ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΓΩ…

ΡΕ ΤΙ ΚΑΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΤΜ…!!

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.!

ktm640lc4
22/04/2005, 12:06
Αγχωθηκα τωρα. Ειμαι και εγω κατοχος ευρωπαικης μοτο αλλα αυτο δεν μου εχει τυχει ποτε. Φτου σκορδα παναγια μου!!!!

Συμβαινει μονο στις μεγαλες ταχυτητες η και στα λιγα? Βασικα συμβαινει και σε καλο δρομο ή συμβαινει μονο αν πεσεις σε καποια ανωμαλια??? Εγκαρσια ανωμαλια? Τι ειναι το εγκαρσια????

Εχασα την μπαλα τωρα, εξηγηστε μου πλιζ


:eek: :eyepop: :uplate: :hypnotize :sick:

OldMan
22/04/2005, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
??? Εγκαρσια ανωμαλια? Τι ειναι το εγκαρσια????:

:wave2: :wave2: :wave2:

Καλώστηνα την πέρδικα που ξεθάβει παλιά posts !!!

Εγκάρσιο είναι το κάθετο του διαμήκους (σε οποιοδήποτε επίπεδο)!!!:lol: :lol: :lol:

Αν προσέξεις το πως ξεκινάει να τινάζεται ένας βρεγμένος σκύλος, τότε θα καταλάβεις το ανωτέρο φαινόμενο !!!
(Στην θέση του νερού μπαίνει ο αναβάτης).

:lol: :beer: :lol:

ktm640lc4
22/04/2005, 21:25
Καλησπερα

Εγινε αναφορα σε σουπερμοτο οτι το παθαινουν συχνα. Εγω δεν το εχω παθει αυτο (μακρια φτου φτου) και προσπαθω να καταλαβω αφου ειναι τοσο ευκολο να γινει πως και δεν μου εχει τυχει!!!!!!!!!!

Το πολυμελεταω μου φαινεται και δεν λεει.........:hypnotize

Τεσπα ευχαριστω για την απαντηση, ελπιζω να μην γνωρισω ποτε πως ειναι αυτο το πραμα η τεποζιτοσφαλιαρα!!!!!:lol:

Φιλικα οπως παντα.

OldMan
23/04/2005, 11:36
:wave2: :wave2: :wave2:

Προσπάθησε σε μια σχετικά ανοιχτή σρτοφή να στρίψεις με πλαγιολίσθηση ισχύος (γκάζι) και συνέχισε μέχρι να "κρεμάσει" το μοτέρ (κάντο με χαμηλή ταχύτα, 2η -3η το πολύ!!).

Από την στιγμή που θα ξαναβρεί ο πίσω τροχός πρόσφυση (λόγω μειωμένης πλέον ιπποδύναμης)....

....θα σου φύγει η περιέργεια !!! (μαζί με αρκετά € για τιμόνι, χούφτες, κανένα πλαϊνό καπάκι, κ.λ.π.)

:wave2: :beer: :wave2:

Bladerunner
23/04/2005, 11:59
Καλημέρα.
Αυτό που περιγράφετε είναι το "highsiding" και όχι το "tankslapping"...

Όταν είμαστε σε επιτάχυνση, το μπροστινό ελαφρώνει. Αν βρει λοιπόν μια ανωμαλία εκείνη τη στιγμή, κι ακόμα χειρότερα όταν είμαστε υπό κλίση, αρχίζει να κινείται δεξιά αριστερά. Αν δεν χαλαρώσουμε τη λαβή στα κλιπόν, αυτή η ταλάντωση θα περάσει μέσα από το σώμα μας στην υπόλοιπη μοτοσυκλέτα με τουλάχιστον τρομακτικά αποτελέσματα.

Χαλαρώνουμε τα χέρια λοιπόν, δεν κλείνουμε το γκάζι, και το αφήνουμε να ταλαντωθεί για όσο χρόνο χρειάζεται ώστε να επανέρθει σε ηρεμία. Όσο η ταλάντωση μένει στο τιμόνι, δεν υπάρχει κανένας φόβος!

free rider
23/04/2005, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Καλημέρα.
Αυτό που περιγράφετε είναι το "highsiding" και όχι το "tankslapping"...

Όταν είμαστε σε επιτάχυνση, το μπροστινό ελαφρώνει. Αν βρει λοιπόν μια ανωμαλία εκείνη τη στιγμή, κι ακόμα χειρότερα όταν είμαστε υπό κλίση, αρχίζει να κινείται δεξιά αριστερά. Αν δεν χαλαρώσουμε τη λαβή στα κλιπόν, αυτή η ταλάντωση θα περάσει μέσα από το σώμα μας στην υπόλοιπη μοτοσυκλέτα με τουλάχιστον τρομακτικά αποτελέσματα.

Χαλαρώνουμε τα χέρια λοιπόν, δεν κλείνουμε το γκάζι, και το αφήνουμε να ταλαντωθεί για όσο χρόνο χρειάζεται ώστε να επανέρθει σε ηρεμία. Όσο η ταλάντωση μένει στο τιμόνι, δεν υπάρχει κανένας φόβος!

αρα οσο πιο βαρύ μπροστινο τόσο καλύτερα...

Bladerunner
23/04/2005, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
αρα οσο πιο βαρύ μπροστινο τόσο καλύτερα...

Όχι απαραίτητα... Το μπροστινό ελαστικό είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να μπορεί να αντέξει συγκεκριμένο βάρος. Αν του μεταφέρεις παραπάνω από αυτό, θα έχεις πρόβλημα πρόσφυσης.

Πέρα από αυτό, σκέψου το εξής: Πότε θα είναι πιο βίαια η ταλάντωση; (Εφόσον ξεκινήσει βέβαια.) Έχοντας να κινήσει ένα ελαφρύ ή ένα βαρύ σύνολο;

free rider
23/04/2005, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Όχι απαραίτητα... Το μπροστινό ελαστικό είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να μπορεί να αντέξει συγκεκριμένο βάρος. Αν του μεταφέρεις παραπάνω από αυτό, θα έχεις πρόβλημα πρόσφυσης.

Πέρα από αυτό, σκέψου το εξής: Πότε θα είναι πιο βίαια η ταλάντωση; (Εφόσον ξεκινήσει βέβαια.) Έχοντας να κινήσει ένα ελαφρύ ή ένα βαρύ σύνολο;


εντάξει ...
ολα έως ενα όριο,

Και συγνώμη που θα αναφερθώ σε άλλο θέμα στο πόστ αυτο αλλά μια και μου δόθηκε η ευκαιρία να το συζητήσω ...
με ενδιαφέρει η γνώμη σου..
η απάντηση που έγραψα μου ήρθε καθώς σκεφτόμουνα την διαφορροποίηση που είδα στην μηχανή μου οταν κατέβασα τις πλάκες του τιμονιού..αν το είδες σε κάποιο άλλο ποστ ..
η μηχανή έχει αλλάξει τελείως..
και σκέφτομαι :
ωραία έγινε πιο γρήγορη γεωμετρία,
τα μειονεκτήματα γνωστά και τα δέχομαι ..
1 στα φρένα πανικού
2 μπροστόβαρο μηχανάκι μαλάκωμα οσο παει η πισω ανάρτηση
3 φόβος αν τελικά το pailot δεν αντέξει την πίεση μπροστά...

απο τα τρία μόνο το 3 είναι το δύσκολο να αντιμετωπιστεί..
έτσι κι αλλιώς λόγω ύψους οδηγώ τέρμα πίσω σχεδόν στην σέλα,
τώρα το μπροστινό δεν τερματίζει με τίποτα και δίχνει να μην χαμπαριάζει ..εδω όμως παίρνει πολύ νερό η κουβέντα...

έχεις καμιά πρόταση για καλύτερο ζύγισμα την μοτό??

Bladerunner
23/04/2005, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
(...)έχεις καμιά πρόταση για καλύτερο ζύγισμα την μοτό??

Αν μου πεις τί ήταν αυτό που σε οδήγησε να ανεβάσεις τα καλάμια και τί ακριβώς θα ήθελες από αυτή, και βέβαια το συζητάμε.

free rider
23/04/2005, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Αν μου πεις τί ήταν αυτό που σε οδήγησε να ανεβάσεις τα καλάμια και τί ακριβώς θα ήθελες από αυτή, και βέβαια το συζητάμε.



αυτό που ήθελα να πετύχω είναι:

να μειώσω την αργή ανταπόκριση και την αδράνεια να αλάξει κατευθυντικότητα οταν αμεσα και απότομα της το ζητούσα...
καστερ των 25 μοιρών είναι τουριστική

μεγαλύτερη ευκολία στο πλάγιασμα της μηχανής να μην κάνω τελείως τον πίθηκο...
το σώμα πάντα ρυθμίζει το κέντρο βάρους αλλά μόνο αυτό ..οχι να τραβάει παρά και την χρήση του ανάποδου τιμόνιού στο γυροσκοπικό.....

ελπίζω να στα εξηγησα κάπως κατανοητά

μια και σε πρήζω ..

έχεις κανενα σχέδιο σε λίνκ της πίστας των μεγάρων..

ευχαριστώ για την αντοχή ..

apav
23/04/2005, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
μια και σε πρήζω ..

έχεις κανενα σχέδιο σε λίνκ της πίστας των μεγάρων..

ευχαριστώ για την αντοχή ..

Χρήστο κοίτα πάλι ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=114112#post114112)

Bladerunner
23/04/2005, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
αυτό που ήθελα να πετύχω είναι:(...)
(...)μεγαλύτερη ευκολία στο πλάγιασμα της μηχανής να μην κάνω τελείως τον πίθηκο...(...)


Αυτό που μπορείς να κάνεις σε πρώτη φάση, είναι να κατανοήσεις απόλυτα πώς αλλάζει κατεύθυνση η μοτοσυκλέτα. Ανέφερες την εφαρμογή του γυροσκοπικού. Κάνε μια βόλτα και παρατήρησε πόσο γρήγορα (δυνατά) σπρώχνεις το κλιπόν προκειμένου να αλλάξεις κατεύθυνση. Αν το σπρώξεις πιο γρήγορα, τί νομίζεις θα κάνει η μοτοσυκλέτα;

free rider
23/04/2005, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Αυτό που μπορείς να κάνεις σε πρώτη φάση, είναι να κατανοήσεις απόλυτα πώς αλλάζει κατεύθυνση η μοτοσυκλέτα. Ανέφερες την εφαρμογή του γυροσκοπικού. Κάνε μια βόλτα και παρατήρησε πόσο γρήγορα (δυνατά) σπρώχνεις το κλιπόν προκειμένου να αλλάξεις κατεύθυνση. Αν το σπρώξεις πιο γρήγορα, τί νομίζεις θα κάνει η μοτοσυκλέτα;

θα γύρει πιο γρήγορα και αν εκείνη την στριγμή μετά το πλάγιασμα ανοίξω το γκάζι θα ξανασηκωθεί..

οπως είμαι μέσα στην στροφή...

αρα θα χρειαζεται να έχω το σώμα στην σωστή θέση δηλ να είμαι παράλληλος προς τον άξονα της μηχανής , το χέρι περίπου στον άξονα του ντεπόζιτου.

ετσι τουλάχιστον στρίβω ως τώρα χωρίς να πλαγιάζω την μηχανή και να εξαντλώ τα περιθώρια της.

Bladerunner
23/04/2005, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
θα γύρει πιο γρήγορα και αν εκείνη την στριγμή μετά το πλάγιασμα ανοίξω το γκάζι θα ξανασηκωθεί..


Το γκάζι πρέπει να αρχίσεις να το ανοίγεις [B]εφόσον[B] πάρει η μοτοσυκλέτα την επιθυμητή κλίση. Συνεχίζεις να το ανοίγεις συνεχώς, προοδευτικά και ομαλά καθ΄όλη τη διάρκεια της στροφής. Αν γίνει σωστά, η μηχανή στρίβει ομαλά χωρίς να απαιτούνται διορθώσεις μέσα στη στροφή.

Αν χρειάζεται να κάνεις έστω και κάτι παραπάνω από το διαρκή άνοιγμα του γκαζιού μέσα στη στροφή, δε φταίει το μηχανάκι. Κάτι έχει πάει στραβά. Και είναι πολλά τα σενάρια. (Λάθος σημείο ή ταχύτητα εισόδου, κακός χειρισμός του γκαζιού, σφιγμένοι μυς, κι ένα σωρό άλλα)

Εφόσον απ΄ ότι κατάλαβα ψάχνεσε αρκετά, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να παρακολουθήσεις ένα σχολείο.

free rider
23/04/2005, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Το γκάζι πρέπει να αρχίσεις να το ανοίγεις [B]εφόσον[B] πάρει η μοτοσυκλέτα την επιθυμητή κλίση. Συνεχίζεις να το ανοίγεις συνεχώς, προοδευτικά και ομαλά καθ΄όλη τη διάρκεια της στροφής. Αν γίνει σωστά, η μηχανή στρίβει ομαλά χωρίς να απαιτούνται διορθώσεις μέσα στη στροφή.

Αν χρειάζεται να κάνεις έστω και κάτι παραπάνω από το διαρκή άνοιγμα του γκαζιού μέσα στη στροφή, δε φταίει το μηχανάκι. Κάτι έχει πάει στραβά. Και είναι πολλά τα σενάρια. (Λάθος σημείο ή ταχύτητα εισόδου, κακός χειρισμός του γκαζιού, σφιγμένοι μυς, κι ένα σωρό άλλα)

Εφόσον απ΄ ότι κατάλαβα ψάχνεσε αρκετά, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να παρακολουθήσεις ένα σχολείο.

χμμ...

εδω που τα λέμε θα ήθελα πολύ να πάω στο css στις Σέρρες..

θα δούμε...ελπίζω να μπορέσω να ξεκλέψω λίγο χρόνο...
ειδικά το καλοκαίρι..

πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές..


:beer: :beer: :beer:

GTZ750
25/05/2005, 18:47
μετα απο μελετη αυτου του post τελικα δεν καταλαβα πιο ειναι το tank-slapping και πιο το high-siding..:confused:
μπορει καποιος να βοηθησει?:smilea: :smilea:

BAD BOY
25/05/2005, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
μετα απο μελετη αυτου του post τελικα δεν καταλαβα πιο ειναι το tank-slapping και πιο το high-siding..:confused:
μπορει καποιος να βοηθησει?:smilea: :smilea: ΤΟ ΤΑΝΚ-SLAPPING ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ ΟΤΑΝ Η ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΡΟΔΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΔΕΞΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΙGH-SIDING ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΛΑΓΙΑΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ ΤΟ ΠΙΣΩ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΛΑΓΙΟΛΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΠΙΑΣΕΙ ΞΑΝΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ.:wave2: :beer:ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑΤΙ...

GTZ750
25/05/2005, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΤΟ ΤΑΝΚ-SLAPPING ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ ΟΤΑΝ Η ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΡΟΔΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΔΕΞΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΙGH-SIDING ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΛΑΓΙΑΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ ΤΟ ΠΙΣΩ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΛΑΓΙΟΛΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΠΙΑΣΕΙ ΞΑΝΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ.:wave2: :beer:ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑΤΙ...
eyxaristv poly!!!:wave2: :wave2: :wave2: :beer:

sporky
25/05/2005, 22:22
έχετε δει βρεγμένο σκύλο να τινάζεται φαντάζομαι...αυτό είναι το tankslapping, το νερό είναι ο αναβάτης, ο σκύλος η μηχανή

πως αντιμετωπίζεται; σωστό στήσιμο αναρτήσεων (ρωτάμε κάποιον ειδικό και όχι το μητσάρα με το στημένο παπί), ώρες πτήσεως, throtte handling, σταμπιλιζατέρ (κρύβει το πρόβλημα αλλά δεν το διορθώνει) και καθαρή σκέψη

s..

kostom
25/05/2005, 23:00
Μακριά από εμάς.....:hypnotize :hypnotize




tank slapping (http://www.tl1000.com/tt99.mpg)

BILL VUZAS
26/05/2005, 11:45
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ Z-BADBOY'STOY ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΙ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ.HIGH-SIDING ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΗ ΙΣΧΥΟΣ(ΣΟΥ ΦΕΥΓΕΙ Ο ΠΙΣΙΝΟΣ ΤΡΟΧΟΣ ΑΠΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΠΡΟΣΦΥΣΗΣ).ΕΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΗ (ΣΠΙΝΙΑΡΙΣΜΑ) ΠΙΑΣΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ,ΤΟΤΕ ΑΠΟ HIGH-SIDING ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ TANK-SLAPPING ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΠΛΑΓΙΑΣΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ.

gmakris
26/05/2005, 21:15
Καπως ετσι το high siding γινεται συνηθως στην εξοδο της στροφης οταν εχεις ακομη κληση.
Στο σημειο αυτο ανοιγεις περισσοτερο γκαζι - εαν το κανεις αποτομα ή νωριτερα απο οσο χρειαζεται, ο πισω τροχος χανει στιγμιαια προσφυση, πλαγιολισθαινει λιγο, γραπωνει στην ασφαλτο, και "κλοτσαει" (κατι σαν rodeo) τον αναβατη απο τη σελα - οι πιθανοτητες να το σωσεις ειναι ελαχιστες εως ανυπαρκτες......

Τωρα με το tank slapping δεν εχει σχεση (το high siding) εκτος και εαν εννοεις καποιο γλυστριμα του πισω, που σε αναγκασει να κανεις αναποδο αλλα και παλι δεν ειναι το ιδιο......

BAD BOY
27/05/2005, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ Z-BADBOY'STOY ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΙ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ.HIGH-SIDING ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΗ ΙΣΧΥΟΣ(ΣΟΥ ΦΕΥΓΕΙ Ο ΠΙΣΙΝΟΣ ΤΡΟΧΟΣ ΑΠΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΠΡΟΣΦΥΣΗΣ).ΕΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΗ (ΣΠΙΝΙΑΡΙΣΜΑ) ΠΙΑΣΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ,ΤΟΤΕ ΑΠΟ HIGH-SIDING ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ TANK-SLAPPING ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΠΛΑΓΙΑΣΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΤΟ HIGH-SIDING ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ TANK-SLAPPING ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ ΒΕΒΑΙΑ:beer:ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ...

Rezeguet
01/06/2005, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom

tank slapping (http://www.tl1000.com/tt99.mpg)

το βιντεακι ειναι απο το ΤΤ Isle of man. Tank slaping. Συμβαινει και αμα κατεβασεις με μεγαλη ταχυτητα 2-3 ταχυτητες και αφησεις συμπλεκτη :hypnotize :hypnotize (καλα οχι οτι το κανει κανεις αλλα λεμε τωρα) η πατησεις υπερβολικο πισο φρενο με μεγαλη ταχυτητα (πιστευω) :hypnotize :hypnotize

Το χαι σαιντινγκ ειναι αυτο που λενε τα παιδια παραπανω, και συγκεκριμενα γινεται λογω συμπιεσης και αποτομης εκτασης του πισω αμορτισερ, που αποσυμπιεζεται αποτομα μολις βρει προσφυση το ελαστικο και με την δυναμη του ελατηριου που μεταφερεται στη σελα πεταγεται ο αναβατης πανω απο το ντεποζιτο. Συμβαινει σε μηχανακια με ''εκρηκτικη'' ισχυ οπως μονοκυλινδρα SM αλλα και σε στριτ και ss αμα το παραξηλωσεις στο γκαζι στην στροφη. Συμβαινει κυριως σε απειρους οδηγους με μοτοσυκλετες με μεγαλη ισχυ που δεν μπορουν να ελεγξουν :rolleyes: . Αμα δε, εισαι τυχερος θα πεσεις πλαγια απο το γλιστρημα και θα ξυσεις λιγο την ασφαλτο, ηα αμα εισαι πολυ τυχερος θα βρεις ομαλα την προσφυση (δηλ εκανες επιτηδες το γλιστρημα) και θα νιωσεις μονο μια ταλαντωση του πισω συστηματος για μια στιγμη.

Τανκ σλαπινγκ ειναι πολυ χαρακτηριστικο το βιντεακι απο πανω. Δες το και θα καταλαβεις τι ειναι.

Υπαρχει και το low-siding αντιστοιχο του high-siding μονο που αυτο αναφερεται στο μπροστα συστημα, και ειναι το γνωστο ''επεσα απο φρενα'' δηλαδη μπλοκαρισμα του μπροστινου. Συμβαινει στην πιστα συνηθως πριν την στροφη η αν καποιος ειναι τοσο χαζος να πατησει μπροστινο φρενο μες στην στροφη :uplate: (απο απειρια η για να δοκιμασει την τυχη του δοκιμαζοντας διορθωση της πορειας του με το φρενο)

Με κλατι μεταξυ λοου και χαϊ σαιντινγκ (δεν μπορω να διακρινω απο το βιντεο, δεν δειχνει το πισω μερος της μηχανης οποτε αμα εχει κανεις καλυτερο βιντεακι να το στειλει!) αμα θυμαμαι καλα ειχε πεσει και ο gibernau πριν ενα μηνα στο gp εστοριλ...ειχε ενα λινκ το μπαικνετ στ αγωνιστικα με ολα τα βιντεο των gp. Κατεβαστε το πιο μικρο (8.87ΜΒ) που εχει την πτωση μεσα.



:wave2:

Rezeguet
03/06/2005, 14:56
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=134578#post134578

ενα ωραιοτατο high-siding και η μεθοδος αποφυγης πτωσης οταν παρουσιαστει το φαινομενο σε σας! ;)


:ninja:

GTZ750
05/06/2005, 06:31
Λοιπον μαλλον μου λυθικε η απορια για το tank-slapping γιατι μου ετυχε!!!χθες που γυρναγαμε απο Λεωνιδιο εκει που πηγαινα σε μια ευθεια με 120-130 χιλιομετρα,ειχε στο δρομο μια γεφυρουλα και ενα ανασηκωμα καθολο το μηκος του δρομου!!!καθως "χτηπησε" η προστινη ροδα σε αυτο, αισθανομαι το τιμονι να πηγαινει μια ολο αριστερα ,μετα δεξια και μετα παλι αριστερα σε εντονο βαθμο αναταρασοντας ολη την ισορροπια της μηχανης!!!
να σας πω την αληθεια αντεδρασα πολυ φυσιολογικα,δηλαδη δεν εκανα τιποτα,κραταγα χαλαρα το τιμονι και το αφησα να ηρεμησει μονο του!!!και το σημαντικοτερο δεν πανικοβληθικα και δεν ταρακτικα καθολου!!!!ελπιζω παντως να μην μου ξανατυχει!!!!!:wave2: :wave2:

gmakris
05/06/2005, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
Λοιπον μαλλον μου λυθικε η απορια για το tank-slapping γιατι μου ετυχε!!!χθες που γυρναγαμε απο Λεωνιδιο εκει που πηγαινα σε μια ευθεια με 120-130 χιλιομετρα,ειχε στο δρομο μια γεφυρουλα και ενα ανασηκωμα καθολο το μηκος του δρομου!!!καθως "χτηπησε" η προστινη ροδα σε αυτο, αισθανομαι το τιμονι να πηγαινει μια ολο αριστερα ,μετα δεξια και μετα παλι αριστερα σε εντονο βαθμο αναταρασοντας ολη την ισορροπια της μηχανης!!!
να σας πω την αληθεια αντεδρασα πολυ φυσιολογικα,δηλαδη δεν εκανα τιποτα,κραταγα χαλαρα το τιμονι και το αφησα να ηρεμησει μονο του!!!και το σημαντικοτερο δεν πανικοβληθικα και δεν ταρακτικα καθολου!!!!ελπιζω παντως να μην μου ξανατυχει!!!!!:wave2: :wave2:

Eτσι Γιωργο, χαλαρα το τιμονι και δεν κλεινουμε γκαζι. Και εμεις με τον αλλο Γιωργο (Ducati 999) οταν γυρνουσαμε και πιεσαμε λιγο, χορευαμε ζειμπεκικο στις εξοδους ενω σε δυο σημεια ειχαμε επισης κουνηματα απο το μπροστινο.
Εδω Βοηθησε το σταμπιλιζατερ το οποιο δινει στιβαρη αισθηση στο μπροστινο και προφυλασει απο τετοιες περιπτωσεις.....


:wave2: :wave2:

pissaman
06/06/2005, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
Λοιπον μαλλον μου λυθικε η απορια για το tank-slapping γιατι μου ετυχε!!!χθες που γυρναγαμε απο Λεωνιδιο εκει που πηγαινα σε μια ευθεια με 120-130 χιλιομετρα,ειχε στο δρομο μια γεφυρουλα και ενα ανασηκωμα καθολο το μηκος του δρομου!!!καθως "χτηπησε" η προστινη ροδα σε αυτο, αισθανομαι το τιμονι να πηγαινει μια ολο αριστερα ,μετα δεξια και μετα παλι αριστερα σε εντονο βαθμο αναταρασοντας ολη την ισορροπια της μηχανης!!!
να σας πω την αληθεια αντεδρασα πολυ φυσιολογικα,δηλαδη δεν εκανα τιποτα,κραταγα χαλαρα το τιμονι και το αφησα να ηρεμησει μονο του!!!και το σημαντικοτερο δεν πανικοβληθικα και δεν ταρακτικα καθολου!!!!ελπιζω παντως να μην μου ξανατυχει!!!!!:wave2: :wave2:

Να ξέρεις ότι στις περισσότερες περιπτώσεις, η μοτοσυκλέτα, έχει την τάση να διορθώνει τις ανωμαλίες που αντιμετωπίζει από τον δρόμο, ακόμα και να διορθώνει μ@λ@κίες, δικές μας!
Το να χαλαρώνεις είναι η καλύτερη λύση! Γιατί, αν σφίξεις το τιμόνι, πάνω που πάει να διορθώσει το μηχανάκι, επεμβαίνεις εσύ και δημιουργείς περισσότερους κραδασμούς και : πάρτο κάτω!

Όσο για τα σταμπιλιζατέρ, δυστηχώς τα εργοστασιακά, δεν κάνουν τόσο καλή δουλειά! Πρόσφατα αλλάξαμε σε δύο r1 2005, και βάλαμε ohlins! Καμία σχέση με τις άλλες! Άσχετα που το εργοαστασικό, έχει πολύ τζόγο στην αρχή της λειτουργίας, οπότε τους αρχικούς κραδασμούς δεν τους μαζεύει με αποτέλεσμα να ξεκινάει το κούνημα και άντε να το μαζέψεις!! :( Ενώ το ohlins δεν έχει καθόλου τζόγο και δεν επιτρέπει στο κούνημα να ξεκινήσει!

alfa156
25/08/2005, 13:26
εγω ρε παιδια τηςν εχω πατησει 2 φορεσ απο τις γραμμες του τραμ στην παραλιακη μια στον φλοισβο και μια στον αγιο κοσμα.
exv ena r6 toy 03 και πατησα πανω με σκασμενη τεταρτη σε κατασταση επιταχυνσης και τετοιο tank slapping δεν εχω ξαναδει στην ζωη μου,μπορει και να σκαμπιλησε και 6 φορες!
2 φορες την εχω πατησει ετσι στην ευθεια!αφου οταν ο τροχος επιασε ασφαλτο ακουστηκε σαν φρεναρισμα απο την πιεση!
λετε να φταινε οι αναρτησεις?να ειναι μαλακο το πισω και στην επιταχυνση να καθεται περισσοτερο πισω και να ελαφραινει το μπροστινο?

Dexter
27/08/2005, 20:15
..αν οι ρυθμισεις των αναρτησεων ειναι μαμα μην ανησυχεις,ειναι στην φυση των ss να σκαμπιλιζουν λογω ακραιας γεωμετριας.Η βαζεις stabilizater η μαθαινεις να ζεις με το ενδεχομενο να σε πεταξει κατω την στιγμη που δεν εισαι συγκεντρωμενος...

Greg61
28/11/2007, 19:26
:beer:

b_bong12
01/12/2007, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
έχετε δει βρεγμένο σκύλο να τινάζεται φαντάζομαι...αυτό είναι το tankslapping, το νερό είναι ο αναβάτης, ο σκύλος η μηχανή

πως αντιμετωπίζεται; σωστό στήσιμο αναρτήσεων (ρωτάμε κάποιον ειδικό και όχι το μητσάρα με το στημένο παπί), ώρες πτήσεως, throtte handling, σταμπιλιζατέρ (κρύβει το πρόβλημα αλλά δεν το διορθώνει) και καθαρή σκέψη

s..

Oι επαγγελματιες στα moto gp,εχω προσεξει, οποτε παει να συμβει ο αλλος δαιμονας(highsiding) σαν να σηκωνουν τον ανω κορμο του σωματος και βγαζουν τα ποδια απο τους μαρσπιεδες ασκοντας ολο το βαρος του σωματος τους πανω στη μηχανη ετσι ωστε να σταθεροποιηθει.

Tpap
01/12/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
και οφείλεται στις εξαναγκασμένες διαμήκεις ταλαντώσεις του σκελετού - και κατ'επέκταση των αναρτήσεων, όταν εφαρμόζονται έκκεντρες δυνάμεις στην εφαπτομενική συνισταμένη της κίνησης και ώθησης.:wave2: :wave2:

μου ειναι σχεδον αδιανοητο να βγαλω ακρη απο την ανωτερω περιγραφη.




Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή το κέντρο βάρους συνήθως βρίσκεται κάτω από το τεπόζιτο, ο αναβάτης φεύγει πετώντας πάνω από αυτό - εξ ού και ο ορισμός του φαινόμενου.
:wave2: :wave2:

δεν νομιζω..
ο ορισμος του φαινομενου (tank slapping) οφειλεται στο χαστουκισμα (slapping) του δοχειου καυσιμου απο το τιμονι.



το οποιο φαινομενο οφειλεται καθαρα στην αδυναμια αναρτησεων/πλαισιου να αποσοβησουν αρμονικες ταλαντωσεις συγκεκριμενης ιδιοσυχνοτητος ομοιας εκεινης του πλαισιου....

δεν μας απασχολει (προς το παρον)τι θα μπορουσε να το προκαλεσει μιας και ειναι αρκετα τα αιτια...

η μοναδικη θεραπεια του επικυνδυνου φαινομενου (δυστυχως) ειναι ΟΤΙ ΔΕΝ θα εκανε ενστικτωδως καθε αναβατης...
Πρεπει να χαλαρωσεις χερια ΚΑΙ να αποφορτισεις μπροστινο.
Ετσι ''δινεις'' διεξοδο διαφυγης/εκτονωσης του συντονισμου, προς το μπροστινο συστημα το οποιο εφ'οσον το εχεις προηγουμενως αποφορτισει δεν σε απασχολει για λιγο να κανει τα ''δικα'' του.

Αλλιως, αποσβεστηρας τιμονιου.

Tpap
01/12/2007, 15:31
εξ'αιτιας του φαινομενου αυτου, ο μικρος μου αδελφος επεσε στην βουτα (σαμαρακια) το '98 ακριβως γιατι εσφιξε με δυναμη τιμονι και μηχανη με ποδια.
Το μηχανακι δεν τον ''πεταξε'' απο πανω του--γιατι ειχε γαντζωθει γερα--, παρα τον ''εριξε'' δεξια βιαια, μηχανη και αναβατης μαζι.
Αφου συρθηκε για αρκετα μετρα ανασκελα μονο, αποχωριστηκε απο το μηχανακι.
Ευτυχως παρεμειναν σε ευθεια τροχια αν και ειχαν σταματησει εγκαιρως τα υπολοιπα αμαξια.

Την εβγαλε με καψιματα στα χερια και πλατη μονον, φορουσε μεν κρανος αλλα απο πανω κοντομανικο.
--Πρεπει να τον δειτε τωρα πως ντυνεται πριν ανεβει, ακομη κ καλοκαιρι...--

Το μηχανακι οτι εχει στη δεξια πλευρα, ελιωσε απο την τριβη (ειχε φτασει σχεδον στην γεφυρα).