PDA

View Full Version : ατυχημα



Rezeguet
31/01/2005, 14:27
το ξερω οτι εχει απειρα τετοια ποστ αλλα αφτο το μερος του φορουμ ειναι για να ξεσπαμε οποτε το βαζω και εγω εδω.

Σημερα 2.30 μεσημερι πηγαινω το μοτορι σπιτι απο το σερβις των 1000χλμ και καθως πηγαινω με αρκετη ταχυτητα βλεπω ενα αμαξι στην μεση του δρομου σταματημενο και παταω λιγο φρενο να μην πεσω πανω του. Πλησιαζω λοιπον κι αυτος τιποτα. Πλησιαζω κι αλλο στα 5 μετρα με αρκετη ταχυτητα τιποτα παλι. Πατω γκαζι να τον προσπερασω απο αριστερα, και ταυτοχρονα βγαζει αριστερο φλας και στριβει αεριστερα... τα υπολοιπα τα μαντευετε. Κρασαρα πανω του γερα και του ανοιξα τρυπα στην πορτα και πεταγομαι στο αμαξι με το κεφαλι. παλι καλα που φορουσα τζιν, μπουφαν χοντρο και κρανος καλο (350 Ε εκανε το ρημαδι) και δεν επαθα σχεδον τιποτα και παλι καλα το μοτορι (χοντα γαρ) δεν επαθε τιποτα. Τωρα ''τιποτα'' ειναι σχετικο. Εγω με γρατσουνιες και μικρες πληγες στο ποδι, ενα δαχτυλο χτυπημενο και εναν ωμο πιασμενο καθοτι επεσα με αυτον στο αμαξι με φορα και του ανοιξα και τρυπα. Το μοτορι κατι γρατσουνιες στα φλας, μαρσπιε, μανετες, στραβωμενος καθρεφτης (βιδωμα θελει) τον μοχλο των ταχυτητων στραβο (δεν αλλαζουν οι ταχυτητες) το τιμονι στρεβλομενο και το στρογγυλοφαναρο στραβο (!!!).

Τωρα το σκηνικο περιεργο ητανε ο τυπας βγαινει εξω με ρωταει εισαι καλα κλπ, εγω σοκαρισμενος του λεω ναι ναι και μετα μου λεει τι λε ρε παιδι μου πως εγινε αυτο? και εγω του λεω εγω φταιω (σε τελικη αναλυση εγω εφταιγα γιατι δεν προσπερνανε σε τετοιο στενο δρομο και ειχε βγαλει φλας εστω και καθυστερημενα) με ξαναρωταει αν ειμαι καλα και μου δειχνει το αμαξι του με την τρυπα απο τον ωμο και το κεφαλι μου. εγω τι να πω του λεω συγνωμη εγω εφταιγα κλπ μην τσακωθουμε κιολας και μου λεει ενταξει μωρε δεν πειραζει οι ανθρωποι ναναι καλα και ολα τα αλλα φτιαχνονται. Του λεω αμα εχετε τιποτα και δεν πληρωνει η ασφαλεια κλπ να με παρετε τηλεφωνο (του το αφησα πριν φυγω) και μου λεει ενταξει ενταξει τιποτα μωρε δεν πειραζει εσυ να σαι καλα και δεν πειραζει. Ηρθε και μια γυναικα με το αμαξι με ρωταει αν ειμαι καλα να βοηθησει κλπ και ο τυπος με το αμαξι μου λεει να σε παω καπου κλπ να σε παω νοσοκομειο, και ηρθε και ενας μηχανικος που εχει συνεργειο απεναντι απο εκει που επεσα και με ρωταει αν ειμαι καλα και αυτος και μου φτιαχνει και τον λεβιε κ τον καθρεφτη. Στο τελος ειπα σ'ολους ευχαριστω κλπ και εφυγα και τωρα σας γραφω. Τελικα υπαρχουν και καλοι ανθρωποι ακομα και αν δεν φταινε και που σεβονται τον μοτοσυκλετιστη (και ας μην τον βλεπουν οταν ερχεται). Αυτα, να πω και εγω τα δικα μου.

ΥΓ) απ το μηχανακι πως να φτιαξω το τιμονι (σιδερενιο) και ειδικα το φαναρι? εχει στραβωσει το φαναρι προς τα δεξια και εχουν σταβωσει οι βασεις του. Να το βαρεσω μερικες φορες με σφυρι και μαξιλαρι στο φαναρι η να ισιωσω τις βασεις 9δεν ξερω πως ισιωνουν)?

melsaltas
31/01/2005, 14:40
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΟΤΟΡΙ ΣΟΥ.

:sad: :sad: :sad:

ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

gmakris
31/01/2005, 14:55
Οπως το περιεγραψες ο τυπος μαλλον εψαχνε καποια διευθυνση, γι'αυτο και οι αποτομες & αψυχολογητες κινησεις.

Το γεγονος οτι σε αντιμετωπισε ετσι μπορει να ειναι και επειδη "ψαρωσε" εφοσον με τυχον τραυματισμο σου θα εμπλεκε με τροχαια κλπ.

Παντως ειναι γεγονος οτι πολλοι οδηγοι σε χτυπανε & ζητανε τα ρεστα γι΄αυτο η συμπεριφορα του ξεχωριζει θετικα!

Περαστικα

afrotwin
31/01/2005, 15:28
PERASTIKA SOU RE FILE KE SIMPASXOUME

ALA MIA EROTISI

GIATI TON PROSPERASES?
TI I8ELES NA APODIKSIS?
GIATI DEN KA8OSOUN APO PISO NA DIS TI 8A KANI O MALAKAS
DILADI TI SKEFTOSOUN?


KRIMA.....

Alexander
31/01/2005, 15:51
Όχι ρε φίλε, κρίμα. Είμαστε λίγοι οι CBFάδες, μην μας συμβαίνουν και τέτοια...

Πάντως παίδες, ένα πράγμα που έχω μάθει τόσο καιρό που οδηγάω αμάξι (μηχανή τώρα ξεκινάω), είναι να μην προσπερνάω άλλο όχημα με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτήν που κινείται αυτό. Μια στραβή να σου κάνει, ακόμα κι αν δεν σε χτυπήσει, στην προσπάθειά σου να τον αποφύγεις, έχεις φύγει...

Και να κοιτάμε τον καθρέπτη του άλλου αν μπορούμε, να δούμε το βλέμμα του και ότι μας έχει δει... Τέτοια ώρα τέτοια λόγια θα μου πείτε, αλλά...

Rezeguet
31/01/2005, 16:47
to ξερω ρε αφρο αλλα βιαζομουν παρα πολυ ειχα αργησει πολυ στο ραντεβου και εγινε αυτο που εγινε. Τωρα δεν ξερω αν προλαβαινα να τον αποφυγω ακομα και αν τον εβλεπα τι πηγε να κανει. Τι να κανουμε μθαινουμε απ τα λαθη μας. Παντως τωρα εχω χεστει πανω μου παντου βλεπω μαλακες με κουτια και κλανω μεντες μην με σκοτωσουν. Βιδωσα και τους καθρεφτες μην μου την κατσει κανενας απο πισω και σκεφτομαι σοβαρα να σταματησω την καθημερινη μετακινηση με τη μηχανη η τουλαχιστον να πηγαινω σαν σαλιγκαρος πισω απο τα κουτια. Ασε που στραβοτιμονιασε και δεν στριβει καλα... Ασε λεμε εχω φριξει. Αλλα δεν μπορω να αφησω τη μηχανη για συναισθηματικους και πρακτικους λογους. Τι να κανουμε. Απλα μαθαινω παθαινοντας.

gdevelek
31/01/2005, 17:01
Φίλε μου τόσο το δικό σου ατύχημα όσο και το δικό μου την Αύγουστο (εγώ είχα χειρότερες συνέπειες) θα είχαν πιθανότατα αποφευχθεί αν και οι δυό μας είχαμε κάνει μια πολύ απλή ενέργεια:

Ένα κορνάρισμα πριν την τελική κίνηση.

Χαίρομαι που δεν χτύπησες περισσότερο, είναι μεγάλη πίκρα ακόμη και το απλούστερο κάταγμα.

Rezeguet
31/01/2005, 17:05
α και τα νεα. 200Ε ζημια στον τυπο. Μετρητα καθοτι δεν θελαμε να μπλεξουμε με αστυνομιες ασφαλειες κλπ. Τι να κανουμε, χαρτζιλικι. Στον πατερα μου δεν το λεω γιατι θα με γ@μησει οποτε παει ο χαρτζιλικι μισης χρονιας... Πω ρε πουστη μου... Δηλαδη για μια μαλακια μου 200Ε... Αδικος κοσμος. και το δικο μου μοτορι πρεπει ναναι 20-50Ε ζημια και μπορει και παραπανω. Πω ρε γαμωτη μου.

stukas
31/01/2005, 18:01
κ κανα lotto(λεμε τωρα...),ρε δε λες παλι καλα που δεν περασες παντα-παντα μεσα απο το κουτι,να παρεις αγκαλια κ τον θειο...τωρα θα μας εγραφες απο το κατ,αν σου ειχε μεινει κοκκαλο γερο!Παλι καλα που δεν εσπαες τιποτα εσυ,τα σιδερα φτιαχνονται,ελπιζω παντως-ειμαι σιγουρος-οτι θα εισαι καλο παιδι απο δω κ στο εξης κ δεν θα ξανακανεις καγκουριες!

gdevelek
31/01/2005, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
και το δικο μου μοτορι πρεπει ναναι 20-50Ε ζημια και μπορει και παραπανω. Πω ρε γαμωτη μου.

Φίλε μου αν κλαις τώρα τα 20-50Ε, καλύτερα πούλα τη τη μηχανή για να αποφύγεις το καρδιακό επεισόδιο αν χτύπα ξύλο κάνεις κανένα πραγματικό τράκο και σου έρθει λυπητερή αρκετών εκατοντάδων ευρώ


Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι την έβγαλες καθαρή μια χαρά στην υπόθεση αυτή. Συνολικό κόστος 250Ε και 1-2 μόλωπες = ΤΙΠΟΤΕ

Μακάρι το συμβάν να είναι το χειρότερο που θα σου συμβει ποτέ

Alexander
31/01/2005, 18:23
Φίλε μου, πάλι καλά να λες που δεν άνοιξε καμιά πόρτα ο τύπος και δεν σε έκοψε στη μέση ή που δεν χτύπησες/έσπασες τίποτα.

Όσο για τα λεφτά, μου φαίνεται μικρό το ποσό των 250€. Πρέπει να ήταν παλιό το αμάξι, έτσι; Εγώ γρατζούνισα τον προφυλακτήρα μου και μου ζητάνε 150 χωρίς ΦΠΑ...

SaraMaritis
31/01/2005, 18:36
...φιλε Rezeguet-μαν :wave2:
:smokin:

vassilis88
31/01/2005, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Ένα κορνάρισμα πριν την τελική κίνηση.

gdevelek exeis dikio. ego xrisimopoio polu spania tin korna(kalo i kako den ksero). se pollous dromous eno exo proteraiotita prosexo ta aftokinita apo deksia kai aristera pou theloun na stripsoun giati kai 2 metra apostasi na exo tha stripsoun. 2-3 fores isa pou prolaba na stamatiso stin porta tou allounou alla tin teleftaia fora pou patisa korna eftyxos perimene. einai san na eimai aoratos kai mou spaei ta nevra pou strivoun tin ora pou pernao! tora koitao synexeia an pane na kinithoun ligo oi troxoi opote kovo taxytita kai an tous blepo pos me koitane.
rezeguet perastika se sena kai sto mixanaki.

Rezeguet
31/01/2005, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φίλε μου αν κλαις τώρα τα 20-50Ε, καλύτερα πούλα τη τη μηχανή για να αποφύγεις το καρδιακό επεισόδιο αν χτύπα ξύλο κάνεις κανένα πραγματικό τράκο και σου έρθει λυπητερή αρκετών εκατοντάδων ευρώ


Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι την έβγαλες καθαρή μια χαρά στην υπόθεση αυτή. Συνολικό κόστος 250Ε και 1-2 μόλωπες = ΤΙΠΟΤΕ

Μακάρι το συμβάν να είναι το χειρότερο που θα σου συμβει ποτέ

ενταξει μην το παραχεσουμε δεν κανω ετσι για τα 50Ε αλλα για τα συνολικα 250 + 50 που εδωσα στο σερβις με συναρτηση το αρκετα χαμηλο χαρτζιλικι και τα υψηλα εξοδα που εχω γενικα. Σε καθαρα αποταμιευμενα λεφτα αυτα ειναι λεφτα ενος εξαμηνου για μενα. Αλλα οπως λετε οντως φτηνα πρεπει να την γλυτωσα καθως υπαρχουν και 500 αρες και 1000αρες περιπτωσεις. Και παλι καλα στη χοντα που τα βλεπουν αυτα και φτιαχνουν τα μοτορια ανθεκτικα. Μεχρι στιγμης 2 πτωσεις και εχω μονο ξυσμενα μασπιε και μανετες αντε και καθρεφτες (και τις αλλες βλακιτσες) αλλα απο πλαστικα οθτε ιχνος γρατσοθνιας. Δεν ξερω πως το κανουν αλλα αμα οδηγουσα τωρα το απριλια RS 125 τωρα θα χα 500αρα τουλαχιστον ζημια στο μοτορι και κανα μηνα στο συνεργειο η μηχανη.

periklisk
31/01/2005, 19:56
Περαστικά και ποτέ ξανά!

Polifer
31/01/2005, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
το ξερω οτι εχει απειρα τετοια ποστ αλλα αφτο το μερος του φορουμ ειναι για να ξεσπαμε οποτε το βαζω και εγω εδω.

Σημερα 2.30 μεσημερι πηγαινω το μοτορι σπιτι απο το σερβις των 1000χλμ και καθως πηγαινω με αρκετη ταχυτητα βλεπω ενα αμαξι στην μεση του δρομου σταματημενο και παταω λιγο φρενο να μην πεσω πανω του. Πλησιαζω λοιπον κι αυτος τιποτα. Πλησιαζω κι αλλο στα 5 μετρα με αρκετη ταχυτητα τιποτα παλι. Πατω γκαζι να τον προσπερασω απο αριστερα, και ταυτοχρονα βγαζει αριστερο φλας και στριβει αεριστερα... τα υπολοιπα τα μαντευετε. Κρασαρα πανω του γερα και του ανοιξα τρυπα στην πορτα και πεταγομαι στο αμαξι με το κεφαλι. παλι καλα που φορουσα τζιν, μπουφαν χοντρο και κρανος καλο (350 Ε εκανε το ρημαδι) και δεν επαθα σχεδον τιποτα και παλι καλα το μοτορι (χοντα γαρ) δεν επαθε τιποτα. Τωρα ''τιποτα'' ειναι σχετικο. Εγω με γρατσουνιες και μικρες πληγες στο ποδι, ενα δαχτυλο χτυπημενο και εναν ωμο πιασμενο καθοτι επεσα με αυτον στο αμαξι με φορα και του ανοιξα και τρυπα. Το μοτορι κατι γρατσουνιες στα φλας, μαρσπιε, μανετες, στραβωμενος καθρεφτης (βιδωμα θελει) τον μοχλο των ταχυτητων στραβο (δεν αλλαζουν οι ταχυτητες) το τιμονι στρεβλομενο και το στρογγυλοφαναρο στραβο (!!!).

Τωρα το σκηνικο περιεργο ητανε ο τυπας βγαινει εξω με ρωταει εισαι καλα κλπ, εγω σοκαρισμενος του λεω ναι ναι και μετα μου λεει τι λε ρε παιδι μου πως εγινε αυτο? και εγω του λεω εγω φταιω (σε τελικη αναλυση εγω εφταιγα γιατι δεν προσπερνανε σε τετοιο στενο δρομο και ειχε βγαλει φλας εστω και καθυστερημενα) με ξαναρωταει αν ειμαι καλα και μου δειχνει το αμαξι του με την τρυπα απο τον ωμο και το κεφαλι μου. εγω τι να πω του λεω συγνωμη εγω εφταιγα κλπ μην τσακωθουμε κιολας και μου λεει ενταξει μωρε δεν πειραζει οι ανθρωποι ναναι καλα και ολα τα αλλα φτιαχνονται. Του λεω αμα εχετε τιποτα και δεν πληρωνει η ασφαλεια κλπ να με παρετε τηλεφωνο (του το αφησα πριν φυγω) και μου λεει ενταξει ενταξει τιποτα μωρε δεν πειραζει εσυ να σαι καλα και δεν πειραζει. Ηρθε και μια γυναικα με το αμαξι με ρωταει αν ειμαι καλα να βοηθησει κλπ και ο τυπος με το αμαξι μου λεει να σε παω καπου κλπ να σε παω νοσοκομειο, και ηρθε και ενας μηχανικος που εχει συνεργειο απεναντι απο εκει που επεσα και με ρωταει αν ειμαι καλα και αυτος και μου φτιαχνει και τον λεβιε κ τον καθρεφτη. Στο τελος ειπα σ'ολους ευχαριστω κλπ και εφυγα και τωρα σας γραφω. Τελικα υπαρχουν και καλοι ανθρωποι ακομα και αν δεν φταινε και που σεβονται τον μοτοσυκλετιστη (και ας μην τον βλεπουν οταν ερχεται). Αυτα, να πω και εγω τα δικα μου.

ΥΓ) απ το μηχανακι πως να φτιαξω το τιμονι (σιδερενιο) και ειδικα το φαναρι? εχει στραβωσει το φαναρι προς τα δεξια και εχουν σταβωσει οι βασεις του. Να το βαρεσω μερικες φορες με σφυρι και μαξιλαρι στο φαναρι η να ισιωσω τις βασεις 9δεν ξερω πως ισιωνουν)?

Μπράβο φίλε που είσαι μάγκας και φοράς το ριμάδι το κράνος! Και απο δω και πέρα είσαι μάρτυρας σε όλη σου τη ζωή ότι αυτό το πανάκριβο για μερικούς κρανος 350 € σου έσωσε τη ζωή! Άμα δε το φόραγες μπορεί και να μη μας μίλαγες τώρα. Να το λες σε όλους όσους γνωρίζεις που νομίζουν ότι το κράνος ειναι μαλακια!!
Έχω 200€ κράνος και όλοι με κοροιδεύουν ότι το πήρα για μόστρα κλπ άλλα τους έχω γραμμένους!!!!!

Δε ξέρω για τους υπόλοιπους πάντος εγώ τη κόρνα την χτυπάω καμια 500αρια φορες τη μέρα τουλάχιστον, πριν τη προσπέραση (πως λέμε πριν απο το φαί;) και σε περίεργα σημεία κόβω κιολας, έχω δεν έχω προτερεότητα έχω δεν έχω πράσινο φανάρι.

Σημερα μου πετάχτικε γκομενίδιο, με αυτοκίνητο, παρα-βιαζόμενη κοκκινου σηματοδότη και ευτυχώς την lockara κι αυτην και το αυτοκίνητο απο πίσω μου [το είχα aware ολη την ωρα] και προλαβα και σταμάτησα δεξια στο δρόμο γιατί το οπίσθιο όχημα θα σταματούσε μετά απο μένα όπως και έγινε. Κρίμα τελικά λειτούργησε το ABS του τύπου και δεν έπεσε απάνω της ώστε να την εμβολίσει να μην έχει αυτοκίνητο για κάνα μηνα, να τρέχει στις ασφαλιστικές και να πληρώσει κι απο πάνω!

Έτσι το γίδιο(εξου και γύναιο) τη γλυτωσε με απλα λαικά μπινελίκια και με μουσική χωροδία απο κορνες!

Να σαι παντα καλά και να μη στεναχωριέσαι για την HONDA! Να πας να τη φτιάξεις! Το αξίζει αφού δεν έπαθες τπτ να σε κάνει όσες βόλτες θες!

johnpan
01/02/2005, 14:46
Είπα να σου γράψω λίγα λόγια μιας κι έχουμε το ίδιο μηχανάκι και σε κόβω και για νέο τόσο σε ηλικία όσο και σε εμπειρία.

Καταρχήν πολλά συγχαρητήρια που αντί να φωνάξεις «Μαλάκα θα με σκοτώσεις» όπως κάνουμε όλοι συνήθως, είχες το θάρρος και την ψυχραιμία να «ξαναδιαβάσεις» το συμβάν και να παραδεχτείς ότι έφταιγες. Πρέπει να θεωρείς το εαυτό σου πάρα πολύ τυχερό που την έβγαλες με λίγες γρατσουνιές και λίγα ευρώ, γιατί με τέτοιου τύπου ατυχήματα σαν κι αυτό που μου περιγράφεις έχουν σκοτωθεί πάρα πολλοί, και με λίγη ατυχία θα μπορούσες να ήσουν κι εσύ ένας από αυτούς. Θανατηφόρα έχουν γίνει και με 10 χ.α.ω. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι τώρα πρέπει να πηγαίνεις με 9, ούτε σαν κότα, ούτε πίσω από τα αυτοκίνητα (κι αυτό επικίνδυνο είναι)

Σε έχω ψυχολογήσει για καγκουράκι. Τη μηχανή την έχεις λίγο καιρό (λόγω σέρβις 1000 χλμ) κι όμως έχεις αρχίσει τα έντο και τις δηλώσεις ότι την πάτησες στο θέμα γκάζια. Αυτά με οδηγούν στο ότι βιάζεσαι… πολύ. Δε λέω ότι έχει γκάζια, μην παρεξηγηθώ επειδή έχω κι εγώ την ίδια, απλά όλες μαζί οι προτάσεις σου σε παρουσιάζουν καλό μεν, αλλά βιαστικό οδηγό.

Μη γίνεσαι επικίνδυνος για σένα και τους άλλους. Όπως λέει κι ο Άφρο, αν θες να ξεδώσεις τράβα ένα κοντινό ταξιδάκι, μην τρέχεις και μην κάνεις καγκουριές μέσα στην πόλη. Από τις τρεις πτώσεις σου πρέπει να το καταλάβεις κάποτε. Συγχώρεσε το ύφος μου, δεν έχω καμία διάθεση να σου την πω, απλά πιστεύω ότι κάποιος έπρεπε να σου τα πει. Από το ότι το κρύβεις από τον πατέρα σου, αυτό δείχνει επιπολαιότητα και έχεις πολλά ακόμα να μάθεις, δεν χρειάζεται όμως και να πάθεις. Από εσένα εξαρτάται, πίστεψέ το, και όχι από κάθε μαλάκα στο δρόμο. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να μάθει, να αποκτήσει την έκτη αίσθηση μέσα στην πόλη, και ποτέ μα ποτέ μην ξεσπάς εντός. Ταξιδάκι στο Κιάτο από την παλιά, στροφές κλπ, και επιστροφή από την Καινούρια, για τελική. Όχι στην Αθήνα, σκοτώνει.

Τη βάση του φαναριού, αν καλοπιάσεις ένα μάστορα σε μηχανουργείο, μπορεί να σου τη βάλει στην πρέσα και να την κάνει καινούρια, έτσι έφτιαξα το ΑΧ μου όταν έπεσα σε εντουράδα. Συνήθως ο μάστορας δεν το αναλαμβάνει γιατί φοβάται τις ανοχές και τα γλιστρήματα από την πρέσα. Θα σου πουν ότι δεν έχουν μπούσουλα για να το ισιώσουν, ή κάτι τέτοιο. Αν βρεις κανένα καλόκαρδο να το αναλάβει θα στο φτιάξει μέσα σε δέκα λεπτά.

Για το τιμόνι δεν ξέρω τι να σου πω, η πρέσα δεν κάνει για αυτή τη δουλειά.

Καλές βόλτες και πάντα όρθιος.

sniper
01/02/2005, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
ενταξει μην το παραχεσουμε δεν κανω ετσι για τα 50Ε αλλα για τα συνολικα 250 + 50 που εδωσα στο σερβις με συναρτηση το αρκετα χαμηλο χαρτζιλικι και τα υψηλα εξοδα που εχω γενικα. Σε καθαρα αποταμιευμενα λεφτα αυτα ειναι λεφτα ενος εξαμηνου για μενα. Αλλα οπως λετε οντως φτηνα πρεπει να την γλυτωσα καθως υπαρχουν και 500 αρες και 1000αρες περιπτωσεις. Και παλι καλα στη χοντα που τα βλεπουν αυτα και φτιαχνουν τα μοτορια ανθεκτικα. Μεχρι στιγμης 2 πτωσεις και εχω μονο ξυσμενα μασπιε και μανετες αντε και καθρεφτες (και τις αλλες βλακιτσες) αλλα απο πλαστικα οθτε ιχνος γρατσοθνιας. Δεν ξερω πως το κανουν αλλα αμα οδηγουσα τωρα το απριλια RS 125 τωρα θα χα 500αρα τουλαχιστον ζημια στο μοτορι και κανα μηνα στο συνεργειο η μηχανη.

Τώρα δεν θέλω να σε στενοχωρήσω κι άλλο αλλά

1. Το ότι έχεις γυμνό μηχανάκι σε γλύτωσε από ζημιές εκατοντάδων ή χιλιάδων ευρώ.
2. Το ότι είναι Honda δεν έχει να κάνει με το ότι άντεξε
3. 20-50Ε για τιμόνι, λεβιέ ταχυτήτων, φανάρι και ότι άλλο έχεις; Χμμμμμ κάτι μάλλον είναι λάθος στην όλη εικόνα... Το φλας του Innova έχει κάπου στα 50 Ευρώ.... και όλα αυτά 50;

Περαστικά πάντως και μακάρι να είναι το τελευταίο...

Rezeguet
01/02/2005, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα δεν θέλω να σε στενοχωρήσω κι άλλο αλλά

1. Το ότι έχεις γυμνό μηχανάκι σε γλύτωσε από ζημιές εκατοντάδων ή χιλιάδων ευρώ.
2. Το ότι είναι Honda δεν έχει να κάνει με το ότι άντεξε
3. 20-50Ε για τιμόνι, λεβιέ ταχυτήτων, φανάρι και ότι άλλο έχεις; Χμμμμμ κάτι μάλλον είναι λάθος στην όλη εικόνα... Το φλας του Innova έχει κάπου στα 50 Ευρώ.... και όλα αυτά 50;

Περαστικά πάντως και μακάρι να είναι το τελευταίο...


1) το ξερω. ενας τυπας ειχε cbr 125 και με μια στουκα εφτασε ζημια 2800 Ε δηλ οσο κανει καινουργιο το μοτορι. εγω του ειπα να το κανει streetfighter αλλα δεν μ'ακουγε :lol:
2)Μου φαινεται ειναι λογος. Εχει και ενα ιταλικο γυμνο ο πατερας και οταν πεφτει πληρωνει τα κερατα του (1-2 φορες που τον τρακαρανε) .
3) Οπως ειπα τον λεβιε τον στραβωμενο τον εφτιαξε ο μηχανικος επιτοπου. τα φλας τελικα δεν παθανε τιποτα τα ξαναβαλα στην θεση τους. Οι μανετες γρατσουνιστηκανε αλλα δεν θελουν αλλαγμα (μονο λιγο ανεξιτηλο στις ακρες). Οι ακρες του τιμονιου (στις ακρες του χειρηστηριου) γρατσουνιστηκανε και το πολυ να αγορασω εγχρωμα βαριδια στο τιμονι. το φαναρι το εφτιαξα μονος μου με ταναλια και μυικη δυναμη, και το μονο που μενει ειναι το ψιλοστραβομενο τιμονι που θα μου παρει τα 20-50 ε αναλογα με την αντικατασταση η επιδιορθωση του.

Rezeguet
01/02/2005, 17:38
johnpan ενταξει οσο αφορα την ηλικια επεσες μεσα. Αρχαριος επισης (1000χλμ big bike + 10000χλμ σκοοτερ) αλλα αυτο δεν ηταν καγκουρια. Ειμαι μεν καγκουρας πολλες φορες αλλα σε αυτην την περιπτωση απλα ηταν λαθος συνδυασμος βιασυνης μου απροσεξιας του και κακου συγχρονισμου. Wrong place wrong time που λενε. το ξερω οτι επρεπε να το παθω μια φορα (δεν επεσα 3 φορες, πως σου'ρθε? Ο πατερας μου μια φορα και μια φορα επεσε επειδη δεν ητανε στην στεκα καλα) αλλα τωρα ειμαι 10Χ πιο προσεκτικος και παντα σε πληρη συγκεντρωση. Τωρα ενταξει το οτι ετυχε και κανω εντο δεν ξερω αλλα απλα ειναι ωραιο αισθημα να κανεις εντο και μαρεσει. Σουζιλικια κλπ ειναι μεσα στην φυση καθε μοτοσυκλετιστη και αν δεν σε εχει πιασει θα σε πιασει αργοτερα. Τωρα περι γκαζιων ειναι αλλο θεμα λεω απλα οτι θα μπορουσε να εχει περισσοτερη επιταχυνση το μοτορι και περισσοτερη δυναμη οχι τιποτα αλλο. Απλα για καμια κοντριτσα κλπ να μην στη λενε (αν και τωρα δεν κανω κοντρα ουτε κατα διανοια). Επισης με το σκουτερακι εχω παει για εντουραδες στα βουνα με πετροδρομους και αμμο εκανα σουζες εντο κπ και εχει φαει τοσες στουκες που εχουν διαλυθει ολα του τα πλαστικα και το μοτορι ισα ισα που σερνεται. (εγω ευτυχως δεν εχω παθει απολυτως τιποτα απο στουκες αλλα δεν εχω τρακαρει και ποτε με αμαξι).

Επισης μενω στην κρητη και οχι αθηνα οποτε εχει παντου δρομους να πας (ολοι χαλια αλλα δεν πειραζει). :)

KaTaNaS
01/02/2005, 18:50
file Rezeguet


perastika kai nanai to teleytaio sou.


tha se symbouleya me ta epomena 200 eyra apo to xartzhlikh sou na pareis ena dermatino h cordura mpoufanaki me enisxyseis kai ena zeygari epigonatides-epikalamides na tis foras mesa apo to panteloni!

to timoni jebidwse to kai phgaine se kanena mhxanoyrgeio na sou to isiwsei kanas mastoras sthn meggenh. pes tou na to metrhsei kiolas.

oi mhxanourgoi einai gates , tha brei aytos tropo.

pantws an otan se xtyphse o allos eisoun sth dikh sou lwrida reymatos kykloforias kai oxi sthn antitheth, mporei kai na eftaige.


panta na fwnazeis astynomia.

gispy
02/02/2005, 01:54
φίλε Rezeguet περαστικά και ποτέ ξανά ξάπλα με την μηχανή.

Από προσωπικής εμπιρείας θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις πολύ καλά το τιμόνι και γενικά τον σκελετό της μηχανής μετά από το τρακάρισμα.. και γενικά πες στον μηχανικό σου να την προσέξει πάρα πολύ καλά. Στο λέω αυτό γιατί μετά από τρακάρισμα δικό μου οπου έσκασα κάθετα σε αμάξι την ξαναεφτιαξα αλλά μετά από λίγο καιρό το γκάζι μου έμεινε στο χέρι (κυριολεκτικά) και ο τροχός ο πίσω έφυγε από την θέση του (ευτυχώς που μιλάω για βέσπα και για τον πίσω οπου κρατήθηκε από το σκελετό της μηχανής).

Επίσης μπράβω για το ντύσιμό σου και καλό είναι να κοροϊδεύεις εσύ τους φίλους σου τώρα.


Για προσπεράσεις ακόμα και στην κίνηση δεν παίζουμε Motoracer 3 σε κίνηση. Όταν γίνονται πολύ κλειστά με άλλα οχήματα απαγορεύεται να έχουμε ταχύτητα μεγαλύτερη απο 10-15 το πολύ χιλιόμετρα από αυτά που έχει το όχημα που προσπερνάμε έτσι ώστε να προλαβαίνουμε όσο μπορούμε να αντιδράσουμε.

Ο φόβος που έχεις λογικός. Φάτονα για να μην σε φάει. Το καλό μετά από όλα είναι οτι θα σε κάνει πιο συνετό. Κρίμας που δεν είσουν πριν. Έτσι λειτουργισε και σε μένα.

free rider
03/02/2005, 07:00
Φίλε η πείρα δεν μεταβιβάζεται ....

αποκτιέται...

αλλά το κακό είναι οτι πληρώνεις πάντα για να πάρεις.........

περαστικά σου..

powerphot
03/02/2005, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
johnpanΣουζιλικια κλπ ειναι μεσα στην φυση καθε μοτοσυκλετιστη και αν δεν σε εχει πιασει θα σε πιασει αργοτερα. Τωρα περι γκαζιων ειναι αλλο θεμα λεω απλα


Φίλε Rezeguet περαστικά για το πάθημα-μάθημα σου.
Καταλαβαίνω πως νιώθεις μια και πριν τρεις μήνες πέρασα κι
εγώ κάτι παρόμοιο όταν παππούς είδε το κόκκινο πράσινο.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που γράφεις παραπάνω.
Οδηγώ 25 χρόνια σε 2 ρόδες, και δεν έχω κάνει ακόμα σούζα.
Πότε κατα τι γνώμη σου θα πρέπει να γίνει αυτό;

Έχω αργήσει;

Έπρεπε ήδη να το έχω κάνει;

Δηλαδή αφού δεν είναι στην φύση μου δεν είμαι μοτοσυκλετιστής;

Πρέπει να το κοιτάξω η θα μου περάσει σύντομα;

Αν μπορείς να μου πεις τι να κάνω η κάποιος άλλος ειδικός.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ Η ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ.....

ΦΩΝΕΣ

Rezeguet
03/02/2005, 13:39
θα συνιστουσα ιατρικη περιθαλψη και ειδικη θεραπεια σε ειδικευμενο μοτυσικλετιστοψυχολογο και 10 πατερ ημων! :lol: :lol:

Παντως αμα θες επιτοπου διαγνωση μαλον φταιει το τρανσαλπ που οδηγας (αν οδηγας αυτο). :lol: :lol:

Οχι πλακα κανω μην το παρεις προσωπικα. Απλα λεω οτι το μηχανακι αν το μαθεις και το εμπιστευεσαι σε προκαλει να δοκιμασεις σουζα η εστω ενα παντιλικι, εφοσων εχεις εμπιστοσυνη στον εαυτο σου και στην μηχανη σου. Δηλαδη δεν σου εχει ουτε περασει απο το μυαλο να δοκιμασεις μια σουζα η ενα παντιλικι εστω και αν τελικα φοβηθηκες η δεν την εκανες? Εγω λεω σιγουρα πρεπει να εχει γινει κατι απο αυτα. Σκεψου καλυτερα.

Μικρή Λουλού
03/02/2005, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot


Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που γράφεις παραπάνω.
Οδηγώ 25 χρόνια σε 2 ρόδες, και δεν έχω κάνει ακόμα σούζα.
Πότε κατα τι γνώμη σου θα πρέπει να γίνει αυτό;

Έχω αργήσει;

Έπρεπε ήδη να το έχω κάνει;

Δηλαδή αφού δεν είναι στην φύση μου δεν είμαι μοτοσυκλετιστής;

Πρέπει να το κοιτάξω η θα μου περάσει σύντομα;

Αν μπορείς να μου πεις τι να κάνω η κάποιος άλλος ειδικός.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ Η ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ.....

ΦΩΝΕΣ [/B]








ΜΗ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΙΣ ΟΛΑ Μ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ...
ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΤ/ΤΗΣ.
ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ..
ΒΑΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ.
ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΕ...(ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ,ΙΝΔΙΑΝΟΣ,ΚΟΤΑ,ΚΑΜΠΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ..)
ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ...

ΟΨΟΜΕΘΑ..

powerphot
07/02/2005, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
θα συνιστουσα ιατρικη περιθαλψη και ειδικη θεραπεια σε ειδικευμενο μοτυσικλετιστοψυχολογο και 10 πατερ ημων! :lol: :lol:

Παντως αμα θες επιτοπου διαγνωση μαλον φταιει το τρανσαλπ που οδηγας (αν οδηγας αυτο). :lol: :lol:

Οχι πλακα κανω μην το παρεις προσωπικα. Απλα λεω οτι το μηχανακι αν το μαθεις και το εμπιστευεσαι σε προκαλει να δοκιμασεις σουζα η εστω ενα παντιλικι, εφοσων εχεις εμπιστοσυνη στον εαυτο σου και στην μηχανη σου. Δηλαδη δεν σου εχει ουτε περασει απο το μυαλο να δοκιμασεις μια σουζα η ενα παντιλικι εστω και αν τελικα φοβηθηκες η δεν την εκανες? Εγω λεω σιγουρα πρεπει να εχει γινει κατι απο αυτα. Σκεψου καλυτερα.

Rezeguet όχι δεν το πήρα προσωπικά, αλίμονο μια…οικογένεια είμαστε όλοι εδώ ε;:lol:
Δεν οδηγώ transalp δεν έτυχε, τώρα έχω μια aprilia και πριν μια aprilia είχα αλλά παει μας άφησε χρόνους μετά από ένα ατύχημα. Ευτυχώς δεν πήγα κι εγώ μαζί της.:ninja:
Σκέφτηκα αυτό που λες και κατέληξα ότι δεν έχω προσπαθήσει να κάνω κάτι απ’ αυτά και τώρα πια ούτε πρόκειται.:winka:
Μπα.α.α.α. δεν φοβάμαι να πω ότι φοβάμαι. Τελικά για να μη το κουράζουμε άλλο το θέμα
η άποψή μου είναι τελείως αντίθετη με τις «γυμναστικές επιδείξεις» στους δρόμους και θεωρώ ότι είναι σεβαστή όπως είναι κι η δικιά σου και όλων όσων ασχολούνται με το.….«άθλημα».
Μόνο κάτι τελευταίο. Λίγη περισσότερη προσοχή θα κάνει καλό σε όλους.:wave2:

powerphot
07/02/2005, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΜΗ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΙΣ ΟΛΑ Μ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ...
ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΤ/ΤΗΣ.
ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ..
ΒΑΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ.
ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΕ...(ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ,ΙΝΔΙΑΝΟΣ,ΚΟΤΑ,ΚΑΜΠΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ..)
ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ...

ΟΨΟΜΕΘΑ..

Dirty tanasi
Συμφωνώ με αυτό που λες, ότι είναι μια διαφορετική αντίληψη, γι αυτό και απάντησα έτσι ειρωνικά
χωρίς να έχω τίποτα με κανένα. Ήθελα να εκφράσω πιο έντονα την διαφορετική μου αντίληψη γιατί συνήθως αυτές τις «καγκουριές» που λες τις βλέπω γύρω μου και δίπλα μου με κίνδυνο να επηρεάσουν την ασφάλειά μου χωρίς να φταιω.
Μ’ αρέσουν οι σούζες και τα παντιλίκια, και ξέρω πως αν δοκιμάσω θα μ’ αρέσει, όταν βέβαια σταματήσω να φοβάμαι, και δεν χάνω ευκαιρία να τα βλέπω, μόνο να τα βλέπω όμως, κι αυτά όχι στους δρόμους, αλλά εκεί που θα έπρεπε να γίνονται. Σε κάνα βουνό, σε καμιά πίστα, σε καμιά έρημη περιοχή, κι όχι την ώρα που είμαι στο δρόμο και πάω στην βόλτα μου, στην εκδρομή μου, στην δουλειά μου.
Ξέρω ότι είναι ένα θέμα που καιει και δεν θέλω να αρχίσω καμιά ανάλυση, όπως δεν έχω και καμιά πρόθεση να προσπαθήσω να βάλω μυαλό σε κανένα. Πιάστηκα απ’ το θέμα με το ατύχημα και τις «σούζες», και τον τελευταίο καιρό είμαι ευέξαπτος με τις «καγκουριές», νομίζω ότι σε κάθε λεπτό θα γίνει κι ένα ατύχημα. Ίσως να φταίει το δικό μου αλλά νομίζω θα μου περάσει κάποια στιγμή, μα δεν με βλέπω να κατεβαίνω ποτέ με σούζα στην παραλιακή η όπου αλλού. :beer: :wave2:

Rezeguet
07/02/2005, 13:54
φιλε παουερφωτη συμφωνω απολυτα μαζι σου, οι σουζες δεν ειναι για τον δρομο. Ποτε. Ποτε δεν εκανα ουτε θα κανω σε δημοσιο δρομο που με εστω και την παραμικρη κυκλοφορια. Αυτα σε επαρχιακα ερημα δρομακια η σε απομερα μερη της πολης και στις σχολες οδηγων (που να δειτε το βλεμα του δασκαλου στην σχολη οδηγων μου εδωσε την cb400 και του σηκωσα σουζα! :lol: :rotflmao: . Μετα μου δωσε cbr125 και του εκανα εντο και μου αρχισε να γελαει) :lol:


Τελος παντων, τελος καλο ολα καλα ο τυπος με το κουτι ειναι ψαρας και του εδωσα τα 200Ε να τελειωνει η υποθεση και μου πε θα μου δωσει κανα ψαρι να φαω :lol: γιατι και ο τυπος δεν ενιωθε καλα με την ολη κατασταση (ειναι και αθωα φυσιογνωμια, χοντρος με μικρη φατσουλα και χοντρα μαγουλα και γυαλια)! :lol: Ο πατερας μου δεν πηρε χαμπαρι τιποτε, οτι ζημια εχει το μοτορι τη διορθωσα οποτε τελος καλα ολα καλα. :smilea:

Μήτσος1
21/02/2005, 15:35
Περαστικά ρε φίλε, και μακάρι να είναι το τελευταίο σου...