PDA

View Full Version : Hayabusa κοσμημα



JIMK7
19/07/2008, 01:28
Σημερα μολις εβαλα μερικα καλουδια :eyepop: στου φιλο μου του Μιχαλη και εγινε τα ατιμο κουκλα:a8: :a8: :a8: και ειπα να το βαλω εδώ να το δειτε και σεις εδώ μεσα :D
Ένα μονο εχω να πω η φωτογραφια το αδικει από κοντα είναι πολύ πιο ωραιο
:beer: :beer:


137101

JIMK7
19/07/2008, 01:32
:rolleyes: :D


137102

the Italian
19/07/2008, 02:33
Να ρωτησω κατι?Στη συγκεκριμενη μηχανη πως ξεχωριζετε ποιο ειναι το μπροστα και ποιο ειναι το πισω??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Band(age)it
19/07/2008, 02:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από the Italian
Να ρωτησω κατι?Στη συγκεκριμενη μηχανη πως ξεχωριζετε ποιο ειναι το μπροστα και ποιο ειναι το πισω??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:


Tip για να το θυμασαι ευκολα : Το πισω ειναι αυτο που βλεπεις καθε φορα ...

the Italian
19/07/2008, 02:58
χλωμο σε κοβω γιατι τρχω μονο σε πιστα.Η Busa σε πιστα θελει και ρυμουλκο σαν αυτα που περνανε τα καραβια μεσα απο τον ισθμο!!!!:yuck: :wave2:

katana
19/07/2008, 03:54
από ότι βλέπω έχει ακόμα καθρέπτες, οπότε έχει μέλλον μέχρι να γίνει χειρουργικό εργαλείο...
:cool: :cool: :cool:

DimST
19/07/2008, 13:09
Οι δικές σου ζάντες είναι Δημήτρη? Μπήκαν δύσκολα?

teok8
19/07/2008, 14:53
einai teras man!peta kai 1 fimedia mprosta kai eisai komple!

arxaios
19/07/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από the Italian
χλωμο σε κοβω γιατι τρχω μονο σε πιστα.Η Busa σε πιστα θελει και ρυμουλκο σαν αυτα που περνανε τα καραβια μεσα απο τον ισθμο!!!!:yuck: :wave2:
Φυσικά και μόνο σε πίστα ............ στο δρόμο πως θα σε ακολουθεί το βαν - συνεργείο για το παρτάλι σου !!!
Πήγαινε εσύ μόνο πίστα, για να μην γεμίζεις και λάδια το δημόσιο δρόμο, και άσε εμας να γυρίζουμε τον κόσμο !!!
:lol: :lol: :lol: :evil: :evil: :evil: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Road67
19/07/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Ένα μονο εχω να πω η φωτογραφια το αδικει από κοντα είναι πολύ πιο ωραιο

Το ελπιζω γιατι αν ειναι αυτο που φαινεται το χρωμα της μηχανης
:yuck: :yuck: :yuck:

JIMK7
19/07/2008, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Tip για να το θυμασαι ευκολα : Το πισω ειναι αυτο που βλεπεις καθε φορα ...


+1000000 :a013: :a013: :a013: :beer: :beer: :beer:

JIMK7
19/07/2008, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana
από ότι βλέπω έχει ακόμα καθρέπτες, οπότε έχει μέλλον μέχρι να γίνει χειρουργικό εργαλείο...
:cool: :cool: :cool:

Τις εχει για καμουφλαζ :smokin: :smokin:

JIMK7
19/07/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Οι δικές σου ζάντες είναι Δημήτρη? Μπήκαν δύσκολα?


Δυστυχως φιλε Δημητρη οι δικες μου δεν κανανε :confused: γιατι ειχαν οι δισκοπλακες αλλο οφσετ αλλα μαλλον θα τις παρει ενας με ενα Κ5:smilea:

:beer: :beer:

JIMK7
19/07/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Το ελπιζω γιατι αν ειναι αυτο που φαινεται το χρωμα της μηχανης
:yuck: :yuck: :yuck:


ΕΙΠΑΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ :D οσο για το χρωμα ειναι τελειως υποκειμενικο στο καθενα αρεσει κ αλλο ;) (προσωπικα εμενα είναι αυτό το πιο ωραιο χρωμα αλλα τι να λεμε γουστα είναι αυτά ) :D φανταζεστε σε ολους να αρεσε το ιδιο χρωμα τι θα γινοτανε μετα :a14: :a14: :a14: :a14: :a14:

Road67
19/07/2008, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
φανταζεστε σε ολους να αρεσε το ιδιο χρωμα τι θα γινοτανε μετα :a14: :a14: :a14: :a14: :a14: Κατι σαν τα αυτοκινητα; ΑΜΑΝ ΠΙΑ μ' αυτο το ΑΣΗΜΙ :a14: ...

Αν ειναι το μπορντω - κοκκινο που φανταζομαι ειναι πολυ ωραιο, αλλα αν εχει ''ψηθει'' γιατι ετσι φαινεται :yuck:

Παντως εμενα μ' αρεσουν [κι ειναι απο τις λιγες μηχανες που τους παει αυτο το χρωμα] σε λευκο :)

JIMK7
19/07/2008, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Κατι σαν τα αυτοκινητα; ΑΜΑΝ ΠΙΑ μ' αυτο το ΑΣΗΜΙ :a14: ...

Αν ειναι το μπορντω - κοκκινο που φανταζομαι ειναι πολυ ωραιο, αλλα αν εχει ''ψηθει'' γιατι ετσι φαινεται :yuck:

Παντως εμενα μ' αρεσουν [κι ειναι απο τις λιγες μηχανες που τους παει αυτο το χρωμα] σε λευκο :)


Για το ασημι θα συμφωνησω :lol: οσο για το χρωμα τι να εχει ψηθει ρε φιλαρακι το μηχανακι ειναι μερων :winka: απλως εχει τραβηχτει απο κινητο οχι πως το κινητο βγαζει κακες φωτο αλλα με 100KB αναλυση τι περιμενες να δεις δηλαδη :confused:


137177

JIMK7
19/07/2008, 22:15
:sun: :sun:


137178

madox
20/07/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
:rolleyes: :D


Η πισω ζαντα δεν εχει σινεμπλοκ?

madox
20/07/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από the Italian
χλωμο σε κοβω γιατι τρχω μονο σε πιστα.Η Busa σε πιστα θελει και ρυμουλκο σαν αυτα που περνανε τα καραβια μεσα απο τον ισθμο!!!!:yuck: :wave2:


το δικο σου παντως το ρυμουλκ-α-ει ανετα παντου και παντα οτι και να κανεις:rotflmao:

arxaios
20/07/2008, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
το δικο σου παντως το ρυμουλκ-α-ει ανετα παντου και παντα οτι και να κανεις:rotflmao:
:nono: :nono: :nono:
ΔΕΝ ΤΟ ΡΥΜΟΥΛΚΕΙ !!! ........................ ΤΟ ΚΩΛΟΣΕΡΝΕΙ !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gsx-r 750
21/07/2008, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Σημερα μολις εβαλα μερικα καλουδια :eyepop: στου φιλο μου του Μιχαλη και εγινε τα ατιμο κουκλα:a8: :a8: :a8: και ειπα να το βαλω εδώ να το δειτε και σεις εδώ μεσα :D
Ένα μονο εχω να πω η φωτογραφια το αδικει από κοντα είναι πολύ πιο ωραιο
:beer: :beer:

Φίλε πολύ ωραίο το busa έχω και εγώ ένα το ίδιο αλλά σε μαύρο. Μπορείς να μου πεις πόσο πήγανε η ζάντες;
Είδα ότι έχεις αλλάξει και πίσω ανάρτηση. Τι είναι ohlins; και πόσο πήγε. Άλλαξες και μπροστά μήπως ελατήρια και λάδια;

JIMK7
21/07/2008, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx-r 750
Φίλε πολύ ωραίο το busa έχω και εγώ ένα το ίδιο αλλά σε μαύρο. Μπορείς να μου πεις πόσο πήγανε η ζάντες;
Είδα ότι έχεις αλλάξει και πίσω ανάρτηση. Τι είναι ohlins; και πόσο πήγε. Άλλαξες και μπροστά μήπως ελατήρια και λάδια;


Γεια σου φιλε μου τα ζαντακια ΛΙΑΝΙΚΗ κανουνε 2200 το παιδι τα πηρε λιγο ποιο κατω απο τα 2000 και λεγονται GALLE SPEED οσο απο αποδοση δεν το συζητω ειναι οτι καλυτερο εχει βαλει η διαφορα που ειδε ειναι τεραστια :D αλλα αν σκεφτεσαι για ζαντες ειναι κορυφη μαζι βεβαια με τις BVM αυτες φοραω εγω τωρα στο GSXR 1000K7 :smokin:
Τωρα για το πισω αμορτισερ ναι ειναι ohlins το ποσο κανει δεν ξερω αλλα θα τον ρωτησω και θα σου πω οσο για την εμπρος αναρτιση ακομα ειναι μαμα και περιμενει να βαλει ολα τα εντοσθια της ohlins :D ακομα φοραει ενα αντικοφτη που εχει διακοπτη και οποτε θελει τον ενεργοποιει η οχι :p
Ακομα εχει δυο τελικα τις γιουσουμουρα αλλα σε δυο μερες θα τα αλλαξει και θα βαλει απο το πατο φουλ τιτανιο Tiforce με PS :smokin: τοτε θα βαλω και μια δυναμομετρηση για να δουμε τι θα βγαλει το εργαλειο :evil:


:beer: :beer:


137315

gsx-r 750
22/07/2008, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Γεια σου φιλε μου τα ζαντακια ΛΙΑΝΙΚΗ κανουνε 2200 το παιδι τα πηρε λιγο ποιο κατω απο τα 2000 και λεγονται GALLE SPEED οσο απο αποδοση δεν το συζητω ειναι οτι καλυτερο εχει βαλει η διαφορα που ειδε ειναι τεραστια :D αλλα αν σκεφτεσαι για ζαντες ειναι κορυφη μαζι βεβαια με τις BVM αυτες φοραω εγω τωρα στο GSXR 1000K7 :smokin:
Τωρα για το πισω αμορτισερ ναι ειναι ohlins το ποσο κανει δεν ξερω αλλα θα τον ρωτησω και θα σου πω οσο για την εμπρος αναρτιση ακομα ειναι μαμα και περιμενει να βαλει ολα τα εντοσθια της ohlins :D ακομα φοραει ενα αντικοφτη που εχει διακοπτη και οποτε θελει τον ενεργοποιει η οχι :p
Ακομα εχει δυο τελικα τις γιουσουμουρα αλλα σε δυο μερες θα τα αλλαξει και θα βαλει απο το πατο φουλ τιτανιο Tiforce με PS :smokin: τοτε θα βαλω και μια δυναμομετρηση για να δουμε τι θα βγαλει το εργαλειο :evil:


:beer: :beer:

Τα ίδια τελικά φοράω και εγώ και ενδιαφέρομαι για πίσω ανάρτηση και μπροστά ελατήρια και λάδια. Τώρα για τις ζάντες μπορεί να είναι κορυφή αλλά και 2200 είναι πάρα πολλά τα χρήματα για μένα αυτήν την εποχή.
Περιμένω απάντηση για το αμορτισέρ , πόσο και από πού
ευχαριστώ

JIMK7
22/07/2008, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx-r 750
Τα ίδια τελικά φοράω και εγώ και ενδιαφέρομαι για πίσω ανάρτηση και μπροστά ελατήρια και λάδια. Τώρα για τις ζάντες μπορεί να είναι κορυφή αλλά και 2200 είναι πάρα πολλά τα χρήματα για μένα αυτήν την εποχή.
Περιμένω απάντηση για το αμορτισέρ , πόσο και από πού
ευχαριστώ

Αν θες τη γνωμη μου καλυτερα να βαλεις ζαντες παρα αναρτηση βεβαια το ιδανικο ειναι και τα δυο :D οσο για ζαντες, μπορεις να βαλεις BVM που ειναι το ιδιο καλες αν οχι και καλυτερες κανουνε 1800 ευρω αυτες εχω βαλει και στο Κ7 μου:beer: :beer:


137417

gsx-r 750
22/07/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Αν θες τη γνωμη μου καλυτερα να βαλεις ζαντες παρα αναρτηση βεβαια το ιδανικο ειναι και τα δυο :D οσο για ζαντες, μπορεις να βαλεις BVM που ειναι το ιδιο καλες αν οχι και καλυτερες κανουνε 1800 ευρω αυτες εχω βαλει και στο Κ7 μου:beer: :beer:


Το μηχανάκι το έχω μόνο για βόλτες (αρκετές από αυτές γρήγορες). Σκέφτομαι να αλλάξω ανάρτηση για καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο. Τώρα για να τα αλλάξω και τα δυο δεν το βλέπω. Αν είναι να επιλέξω ένα από τα δυο τι παραπάνω θα κερδίσω από τις ζάντες και όχι από τα αμορτισέρ

sakisdani750
22/07/2008, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx-r 750
Το μηχανάκι το έχω μόνο για βόλτες (αρκετές από αυτές γρήγορες). Σκέφτομαι να αλλάξω ανάρτηση για καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο. Τώρα για να τα αλλάξω και τα δυο δεν το βλέπω. Αν είναι να επιλέξω ένα από τα δυο τι παραπάνω θα κερδίσω από τις ζάντες και όχι από τα αμορτισέρ


τωρα χωρις πλακα δεν ξερω τι σοι οδηγος εισαι αλλα αν νομιζεις οτι αν βαλεις αναρτηση θα εισαι πιο γρηγορος στον δρομο?και καλυτερη συμπεριφορα?:confused: :lol: ...ρε παιδια σταματηστε στα πεταμενα λεφτα οχι οτι δεν κανουν τπτ ολα αυτα που λετε αλλα ελεος:eek:

jimk7 δεν λεω για σενα που μπαινεις στην πιστα....οπως και κανεναν αλλον που κυνηγαει δεκατα στην πιστα αλλα οποιος μου πει οτι μπορει να στήσει αμορτισερ για μηχανη για τον δρομο...μου φαίνεται καπως

DimST
22/07/2008, 23:49
Φίλε gsx-r 750, σου έχω στείλει ένα προσωπικό μήνυμα (πήγαινε στην επιλογή π.δ. μέλους)


Τώρα σχετικά με τις ζάντες και τα οφέλη της...

Οι βασικότερες βελτιώσεις που θα δεις είναι η Βελτίωση φρένου, επιτάχυνσης και ταχύτητας αλλαγής κατεύθυνσης. Η διαφορά εννοείτε πως είναι ανάλογη της μείωσης βάρους στις ζάντες.

Με μια ανάρτηση και με τη προϋπόθεση να την σετάρεις σωστά θα έχεις λιγότερα σπιναρίσματα και σούζες ισχύος (λέμε τώρα... :D ), μικρότερη διαφορά λειτουργίας ανάρτησης σε σχέση με τη θερμοκρασία/μικρότερες μεταβολές στις αποσβέσεις.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Πρέπει βέβαια να πώ πως μεγαλύτερη βελτίωση θα δείς αν σηκώσεις την ουρά αλλάζοντας τα λεγόμενα dog bones με πιο κοντά (απλή και φθηνή αλλαγή) για να μεταφερθεί περισσότερο βάρος μπροστά, παρά με ένα αμορτισέρ που δεν είναι πολύ άσχημο για στόκ, το μηχανάκι είναι πισώβαρο και με αυτή την αλλαγή αλλάζει δραματικά προς το καλύτερο η οδική συμπεριφορά του...

:beer: :beer: :wave2:

JIMK7
23/07/2008, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx-r 750
Το μηχανάκι το έχω μόνο για βόλτες (αρκετές από αυτές γρήγορες). Σκέφτομαι να αλλάξω ανάρτηση για καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο. Τώρα για να τα αλλάξω και τα δυο δεν το βλέπω. Αν είναι να επιλέξω ένα από τα δυο τι παραπάνω θα κερδίσω από τις ζάντες και όχι από τα αμορτισέρ

Tο μπουσα το εχω οδηγησει με ζαντες και η διαφορα στους ελιγμους ειναι απιστευτη :a8: :a8: :a8: γιατι η μαμα ζαντες είναι πολυ βαριες :winka: απο κι και περα οπως λεει και ο φιλος
DimST εχει απολυτο δικιο βαλε τιποτα PVM και θα με θυμηθεις .:D

Στο GSXR μου η διαφορες που ειδα ηταν πολυ μικρες :( γιατι ειδη η μαμα ζαντες στο GSXR 1000 K7 ειναι πολυ ελαφριες :winka: κατι που δεν ισχυει στο μπουσα :smilea:

:wave2: :wave2:

madox
23/07/2008, 15:55
χωρις σινεμπλοκ στην πισω ζαντα η αλυδα-γραναζια ποσο θα αντεξουν στο busa?μπορει καποιος να διαφωτισει:uplate:

gsx-r 750
23/07/2008, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisdani750
τωρα χωρις πλακα δεν ξερω τι σοι οδηγος εισαι αλλα αν νομιζεις οτι αν βαλεις αναρτηση θα εισαι πιο γρηγορος στον δρομο?και καλυτερη συμπεριφορα?:confused: :lol: ...ρε παιδια σταματηστε στα πεταμενα λεφτα οχι οτι δεν κανουν τπτ ολα αυτα που λετε αλλα ελεος:eek:

jimk7 δεν λεω για σενα που μπαινεις στην πιστα....οπως και κανεναν αλλον που κυνηγαει δεκατα στην πιστα αλλα οποιος μου πει οτι μπορει να στήσει αμορτισερ για μηχανη για τον δρομο...μου φαίνεται καπως


Φίλε δεν είμαι και ο rosi απλά ψάχνομαι λίγο με το μηχανάκι μου στο θέμα τις οδικής συμπεριφοράς. Τι θέλω να πω. Αν σε κάποιες βόλτες που πάω σε κάποια στροφή μπω με χ χιλιόμετρα με τις μαμά αναρτήσεις και την ίδια στροφή την πάρω με τα ίδια ακριβώς χιλιόμετρα αλλά με αλλαγμένες αναρτήσεις τι θα κερδίσω εγώ σαν οδηγός από θέμα συμπεριφοράς. Για να σου δώσω να καταλάβεις δεν θέλω να γίνω ποιο γρήγορος από ότι είμαι απλά θέλω όπως πάω τώρα να πάω με μεγαλύτερη ασφάλεια
Τώρα αν αυτό που θέλω το κερδίσω με αλλαγή στις ζάντες και όχι στα αμορτισέρ αυτό είναι το θέμα.
Σε πιστά δεν έχω μπει ποτέ στη ζωή μου και από ότι φαίνεται ούτε θα μπω.
Ο φίλος DimST έγραψε ότι αλλάζοντας τα dog bones με ποιο κοντά αλλάζει η συμπεριφορά προς το καλύτερο. Αν είναι έτσι προτιμώ να δοκιμάσω πρώτα αυτήν την επιλογή που είναι και ποιο φτηνή και μετά βλέπουμε για τα αλλά.
Πάντως φίλε sakisdani750 αν είχα τις γνώσεις για αυτά πω σας ρωτάω θα τα έκανα και μόνος μου και δεν θα ρωτούσα την δικιά σας γνώμη
Φιλικά πάντα ευχαριστώ

sakisdani750
23/07/2008, 17:15
και εγω παντα φιλικα στο λεω επειδη νομιζω τετοιες ακριβες βελτιωσεις δεν αξιζουν για τον δρομο...καλυτερα δωσε λεφτα σε λαστιχα και track day εκει νομιζω θα γινεις πιο γρηγορος και θα μαθεις και καλυτερα και τη μηχανη σου και τι μπορει να κανει μαμισια!
τωρα το αν βαλεις ελαφρυτερη ζαντα σιγουρα θα το καταλαβεις αλλα σκεψου το τι δινεις και το τι περνεις και σύγκρινε...
ετσι και αλλιως ο kevin με μαμισιο gsxr1000 εριξε πολλους την ψυχολογια στις σερρες με τους χρονους που εκανε...κατι τετοιο πηραν τα αυτια μου:D :D

DimST
23/07/2008, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
χωρις σινεμπλοκ στην πισω ζαντα η αλυδα-γραναζια ποσο θα αντεξουν στο busa?μπορει καποιος να διαφωτισει:uplate:


Οι Galespeed όπως και οι PVM έχουν κανονικά σινεμπλόκ :)

JIMK7
23/07/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
χωρις σινεμπλοκ στην πισω ζαντα η αλυδα-γραναζια ποσο θα αντεξουν στο busa?μπορει καποιος να διαφωτισει:uplate:

Για να ξερεις και η PVM αλλα και η GALE SPEED εχουν σινεμπλοκ κανονικα :winka:



ουπψ με προλαβες Δημητρο :lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:

JIMK7
25/07/2008, 20:12
Φωτο με τα καινουργια οπως ειχα πει εξατμισακια :D
Τα ατιμα περα απο πανεμορφα ειναι και αποδοτικα στο δυναμομετρο μαζι με pc εβγαλε στο τροχο 199,9 αλογα ουτε 200 καλα καλα :lol: οσο απο ποιοτητα δεν παλευονται αλλα θα μου πεις ΙΑΠΩΝΑΣ τα εφτιαξε :winka:


137727

JIMK7
25/07/2008, 20:15
Κοιταξτε κατι μπουκες περναει ολοκληρο χερι μεσα :eyepop: :D :smokin:


137730

JIMK7
25/07/2008, 20:19
Επεται και συνεχεια :look: γιατι ο ιδικοτητης δεν είναι ακομα ικανοποιημενος :look: αν δεν ξεπερασει τα 215 αλογα δεν σταματαω μου ειπε :look: :lol: :lol:

:beer: :beer:


137731

the Italian
26/07/2008, 00:01
το συγκεκριμενο πραγμα ειναι μονο γι 0-300.Τιποτα αλλο.Αντε και με 500 αλογα 7 τουρμπο'4 ιντερκουλερ.υαλοκαθαριστηρες και φωτακαια στα πιτσιλιστιρια,λασπωτηρες και 4 πορτες.....μπλιαχ.Η γνωμη μου ετσι!!!!

JIMK7
26/07/2008, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από the Italian
το συγκεκριμενο πραγμα ειναι μονο γι 0-300.Τιποτα αλλο.Αντε και με 500 αλογα 7 τουρμπο'4 ιντερκουλερ.υαλοκαθαριστηρες και φωτακαια στα πιτσιλιστιρια,λασπωτηρες και 4 πορτες.....μπλιαχ.Η γνωμη μου ετσι!!!!

Oταν θα κανεις βολτα ενα καλο μπουσα τοτε θα αναιρεσεις ολα αυτα που λες :D τα ιδια ακριβος ελεγε μεχρι χτες ενας καλος μου φιλος κολλημενος με τα DUCATI και μαλιστα εχει ενα 1098s και ακομα παραμιλαει :winka:προσεχε μη παθεις και συ το ιδιο :lol: :lol:

the Italian
26/07/2008, 00:48
χωρις παρεξηγηση για τους κολλημενους.Τσιγκλαω φιλικα απλα για να ανταλλαξουμε αποψεις.Αυτο με ενδιαφερει και αυτο μετρα`ει.ΟΠοιος δεν καταλαβαινει απο χιουμορ δεν ασχολουμαι.Φιλε εχεις δικιο.Αν δεν δοκιμασεις ολα τα αλλα ειναι λογακια!! : )

reinmeister
26/07/2008, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7

Τα ατιμα περα απο πανεμορφα ειναι και αποδοτικα στο δυναμομετρο μαζι με pc εβγαλε στο τροχο 199,9 αλογα ουτε 200 καλα καλα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ζεύκας
26/07/2008, 04:16
τι είναι τα dog bones? :confused:

JIMK7
26/07/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε μεγαλε τοση κακια και τοση ζηλια δεν εχω ξαναδει εδω μεσα :( τι ζορι τραβας με το καινουργιο μπουσα ακομα δεν εχω καταλαβει αλλα μαλλον επιδεις ψυλλιαζομαι περιπου τι συμβαινει μην αγχωνεσαι δεν θα σου παρει κανεις το στεμμα το δικο σου μπουσα ειναι το καλυτερο και δυνατοτερο του κοσμου ερε γλεντια :rolleyes:

gixxerpap
26/07/2008, 12:28
κοίτα μητσάρα, τα 199 ακουγονται κάπως .......μη παραμυθιάζεστε τόσο εύκολα ρε γμτ .....

ας έρθει το παλληκάρι να περάσει το δικό μου μπούσα που βγάζει δε βγάζει 190 στη ρόδα, και μετά ξαμολάμε και του reinmeister ...

πίστεψέ με, κατά βάθος είναι καλό παιδί, απλά όταν έχει περίοδο, είναι λίγο περίεργος ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimST
26/07/2008, 13:03
Ψυχραιμία πια μ'αυτά τα άλογα, ο Δημήτρης (JimK7) ξέρει πάρα πολύ καλά πως βγάζοντας τα μέγιστα στο δυναμόμετρο η μοτοσυκλέτα δεν αποδίδει σε καμία περίπτωση τα μέγιστα στο δρόμο... οπότε δεν υπάρχει και λόγος για διαξιφισμούς.

reinmeister
26/07/2008, 13:06
αν ειναι το καινουριο με εξατμιση και commander να παιρνει 25 αλογα κι εμεις οι πτωχοι με το παλιο,για να παρουμε 40 να πρεπει να λυσουμε ολο το μοτερ τοτε στανταρ μας πιασανε μ@λ@κες απο το εργοστασιο...

ειναι δυνατον λοιπον να μην ζηλεψω?


:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

υ.γ.το δικο μου δεν παιρνει τα ποδια του με τιποτα...ενας ακομη λογος που ζηλευω τοσο...

υ.γ.2.επισης εχει γινει ολος ο κοσμος ειδημων στο σετ απ πλεον κι αισθανομαι πολυ λιγος...

JIMK7
26/07/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
κοίτα μητσάρα, τα 199 ακουγονται κάπως .......μη παραμυθιάζεστε τόσο εύκολα ρε γμτ .....

ας έρθει το παλληκάρι να περάσει το δικό μου μπούσα που βγάζει δε βγάζει 190 στη ρόδα, και μετά ξαμολάμε και του reinmeister ...

πίστεψέ με, κατά βάθος είναι καλό παιδί, απλά όταν έχει περίοδο, είναι λίγο περίεργος ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μακαρι να ημασταν πιο κοντα να παιζαμε και καμια γκαζια αλλα δυστυχος απο τοσο μακρια δεν γινετε τιποτα :winka: :beer:

Φαινεται ομως οτι εχει περιοδο 365 μερες το χρονο :D αλλα θα μου πεις υπαρχει και ο δισεκτος :lol: :lol: :lol:

JIMK7
26/07/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν ειναι το καινουριο με εξατμιση και commander να παιρνει 25 αλογα κι εμεις οι πτωχοι με το παλιο,για να παρουμε 40 να πρεπει να λυσουμε ολο το μοτερ τοτε στανταρ μας πιασανε μ@λ@κες απο το εργοστασιο...

ειναι δυνατον λοιπον να μην ζηλεψω?


:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

υ.γ.το δικο μου δεν παιρνει τα ποδια του με τιποτα...ενας ακομη λογος που ζηλευω τοσο...

υ.γ.2.επισης εχει γινει ολος ο κοσμος ειδημων στο σετ απ πλεον κι αισθανομαι πολυ λιγος...

Μ αρεσει που εισαι και υπερανω τρομαρα σου αλλα να ξερεις οτι γελαει καλυτερα αυτος που γελαει τελευταιος :winka:

reinmeister
26/07/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Μ αρεσει που εισαι και υπερανω τρομαρα σου αλλα να ξερεις οτι γελαει καλυτερα αυτος που γελαει τελευταιος :winka:

εγω γελαω απο την πρωτη στιγμη...απλως στο τελος το γελιο γινεται βροντερο...

Road67
26/07/2008, 13:54
Γνωστος εχει πιασει 265 σε λιγοτερο απο 11 δευτερολεπτα με νιντζα. Φανταζομαι καπου εκει κυμαινεστε κι εσεις. Διαδρομη ευχαριστιεστε, αναρωτιεμαι

JIMK7
26/07/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω γελαω απο την πρωτη στιγμη...απλως στο τελος το γελιο γινεται βροντερο...

ΟΚ :a54: :a54: :a54: :a54:

:a46: :a46: :a46: :a46: :a46: :a46: :a46: :a46: :a46: :a46: :a46:

reinmeister
26/07/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Γνωστος εχει πιασει 265 σε λιγοτερο απο 11 δευτερολεπτα με νιντζα. Φανταζομαι καπου εκει κυμαινεστε κι εσεις. Διαδρομη ευχαριστιεστε, αναρωτιεμαι

τοσο αργα οχι...αν τα πιασουμε σε κατω απο 10 τοτε αρχιζει κι εχει ενδιαφερον...:D

madox
26/07/2008, 14:01
τι νοημα εχουν ολα αυτα τα αλογα(αν ειναι αληθινα)αν το μηχανακι δεν στηνεται για κοντρες.Ειναι εντελως εκτος Ελληνικης πραγματικοτητας και χρησιμευουν μονο για τις εντυπωσεις:wave2:

Road67
26/07/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τοσο αργα οχι...αν τα πιασουμε σε κατω απο 10 τοτε αρχιζει κι εχει ενδιαφερον...:D πρωτον το νιντζα ειναι στοκ. Δευτερον, η ουσια παραμενει διαδρομη φχαριστιεσαι; Αν για παραδειγμα πεις οτι θα πας Γιαννενα, αντεχεις ολη την ωρα να το πας ετσι. Για φιλολογικους λογους εστω οτι ο δρομος δεν αποτελειται απο την Πατρων και την Αντιριου αλλα ειναι ΕΟ ευρωπαικων προδιαγραφων.
Δηλαδη αν το κανω εγω για 400 χιλιομετρα σε τι κατασταση θα φτασω στον προορισμο μου και θα εχω φχαριστηθει τιποτα απο τη διαδρομη; Παλι για φιλολογικους λογους εστω οτι το fazer αντι για 98 εχει 198 αλογα :rotflmao: :lol:

gixxerpap
26/07/2008, 14:20
για τη αδρεναλινη έχετε ακούσει τίποτα? .....μπααα.....

gixxerpap
26/07/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67

Παλι για φιλολογικους λογους εστω οτι το fazer αντι για 98 εχει 198 αλογα :rotflmao: :lol:


τι να ακούς απο ενα ραδιοφωνάκι απο το καλάθι, τι να ακούς απο ένα hi-end συστημα.... τα ίδια κομμάτια θ' ακούσεις ..... μα τι λέτε ρε παιδιά?

Road67
26/07/2008, 14:45
Εισαι εριστικος η κανω λαθος. Ενα δε συγκρινα το fazer με τη haya και δυο για την αδρεναλινη υπαρχουν κι ενεσουλες οπως και μερικα παιχνιδια στο λουνα παρκ που στην ανεβαζουν κατακορυφα. Τρια, δε ρωτησα τι καταλαβαινεις η τι αισθανεσαι αλλα αν σε μεγαλο ταξιδι, ευχαριστιεσαι διαδρομη και δε μιλαω για ολα αυτα που βλεπεις με τα 200 συν χιλιομετρα να παιρνανε σα στατικα απο μπροστα σου, αλλα αν φχαριστιεσαι διαδρομη; Καταλαβαινεις η οχι; Και στην τελικη κι εσυ εισαι εριστικος που εχεις μια μηχαναρα που ειναι κουκλαρα και ταχυτατη κι εισαι εγκλωβισμενος εδω μεσα τετοια μερα κι εγω ειμαι επιθετικος που εχω δυο αργα μηχανακια που μ' αρεσουν πολυ και που δεν εχω παει γ//μω την πουτ//να μου ουτε για ενα μπανιο φετος.

reinmeister
26/07/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εισαι εριστικος η κανω λαθος.

ειναι ειναι...;)

Aggelos_SV
26/07/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
τι είναι τα dog boneπρωτον το νιντζα ειναι στοκ. Δευτερον, η ουσια παραμενει διαδρομη φχαριστιεσαι; Αν για παραδειγμα πεις οτι θα πας Γιαννενα, αντεχεις ολη την ωρα να το πας ετσι. Για φιλολογικους λογους εστω οτι ο δρομος δεν αποτελειται απο την Πατρων και την Αντιριου αλλα ειναι ΕΟ ευρωπαικων προδιαγραφων.
Δηλαδη αν το κανω εγω για 400 χιλιομετρα σε τι κατασταση θα φτασω στον προορισμο μου και θα εχω φχαριστηθει τιποτα απο τη διαδρομη; s? :confused:

Τα dog bones είναι δύο μεταλλικά ελάσματα(στη φωτό τα #13) τα οποία συνδέουν το κάτω σημείο στήριξης του αμορτισέρ με το ψαλίδι.
Αλλάζωντας σε μακρύτερα/κοντύτερα ψηλώνεις/χαμηλώνεις το πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας,αν το αμορτισέρ σου δεν έχει ρύθμιση ύψους.Βέβαια αλλάζει και ο μοχλισμός της πίσω ανάρτησης παράλληλα πράγμα που συνεπάγεται περαιτέρω ψάξιμο σε αποσβέσεις και σκληρότητα ελατηρίου.
Άμα το σηκώσεις (το κωλαράκι) 3-5 χιλιοστά όλα οκ ,από κει και πάνω αλλάζουν οι μεταβιβαζόμενες ροπές στο αμορτισέρ κι αρχίζουν οι πειραματισμοί με τις ρυθμίσεις.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67 πρωτον το νιντζα ειναι στοκ. Δευτερον, η ουσια παραμενει διαδρομη φχαριστιεσαι; Αν για παραδειγμα πεις οτι θα πας Γιαννενα, αντεχεις ολη την ωρα να το πας ετσι. Για φιλολογικους λογους εστω οτι ο δρομος δεν αποτελειται απο την Πατρων και την Αντιριου αλλα ειναι ΕΟ ευρωπαικων προδιαγραφων.
Δηλαδη αν το κανω εγω για 400 χιλιομετρα σε τι κατασταση θα φτασω στον προορισμο μου και θα εχω φχαριστηθει τιποτα απο τη διαδρομη;

Aν πάνε με τέτοιους ρυθμούς μέχρι τα Γιάννενα θα χρειαστούν κι ένα βυτίο βενζίνη να τους ακολουθεί από πίσω:lol:
Κάθε 100-120 χλμ και γέμισμα:lol:


137750

gixxerpap
26/07/2008, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εισαι εριστικος η κανω λαθος. Ενα δε συγκρινα το fazer με τη haya και δυο για την αδρεναλινη υπαρχουν κι ενεσουλες οπως και μερικα παιχνιδια στο λουνα παρκ που στην ανεβαζουν κατακορυφα. Τρια, δε ρωτησα τι καταλαβαινεις η τι αισθανεσαι αλλα αν σε μεγαλο ταξιδι, ευχαριστιεσαι διαδρομη και δε μιλαω για ολα αυτα που βλεπεις με τα 200 συν χιλιομετρα να παιρνανε σα στατικα απο μπροστα σου, αλλα αν φχαριστιεσαι διαδρομη; Καταλαβαινεις η οχι; Και στην τελικη κι εσυ εισαι εριστικος που εχεις μια μηχαναρα που ειναι κουκλαρα και ταχυτατη κι εισαι εγκλωβισμενος εδω μεσα τετοια μερα κι εγω ειμαι επιθετικος που εχω δυο αργα μηχανακια που μ' αρεσουν πολυ και που δεν εχω παει γ//μω την πουτ//να μου ουτε για ενα μπανιο φετος.


δεν είχα σκοπό να γίνω εριστικός .... το ότι καβαλάω μια μηχανή με χχχ άλογα δε σημαίνει ότι θα πάω στα γιάννενα σε 2 ωρες ... φχαριστιέμαι διαδρομή όπως θα φχαριστιόμουν οποιοδήποτε μηχανάκι κι αν οδηγούσα...το γκάζι θα το ανοίξω τέρμα σε 2-3 σημεία σε όλη τη διαδρομή κι αυτό είναι όλο! στην υπόλοιπη διαδρομή θα στρίψω περίπου όπως και με ένα ss, όταν το στροφιλίκι θα έχει ενδιαφέρον, θα ρολάρω χαλαρά με το μοτέρ να γουργουρίζει στις 4000 στροφές, όταν θέλω να απολαυσω εικόνες και στο τέλος θα φτάσω πολύ πιο ξεκούραστος...υπάρχουν πολλοί λόγοι για ν α πάρει κάποιος 'ενα hayabusa, όπως υπάρχουν άλλοι τόσοι για να προτιμήσει κάτι άλλο!
γούστα είναι αυτά και ανάγκες και ο καθένας έχει τις δικές του προτεραιότητες!

απλά έχω βαρεθεί να με ρωτάνε ''και τι καταλαβαίνεις που έχεις τόσα άλογα η μηχανή σου'', ''μα καλά είσαιο τρελός που θέλεις να τη βελτιώσεις κι άλλο'', ''τσάμπα πεταμένα λεφτά ρε φίλε'' κλπ κλπ κλπ ....

blackbusa
26/07/2008, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Μακαρι να ημασταν πιο κοντα να παιζαμε και καμια γκαζια αλλα δυστυχος απο τοσο μακρια δεν γινετε τιποτα :winka: :beer:

Φαινεται ομως οτι εχει περιοδο 365 μερες το χρονο :D αλλα θα μου πεις υπαρχει και ο δισεκτος :lol: :lol: :lol:

ποσο μακρια εισαι δηλαδη????:a014: :a014: :a014: :a014:

JIMK7
26/07/2008, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ποσο μακρια εισαι δηλαδη????:a014: :a014: :a014: :a014:

ΕΠΑ ΚΡΗΤΗ :sun:

xysterman
27/07/2008, 00:05
παιδια εγω πηρα μπουσα γιατι η γυναικα μου δεν θελει να καθεται πισω στο gixxer1000 k7.

xysterman
27/07/2008, 00:09
το πισω καθισμα ειναι ποιο αναπαυτικο και απο μεγαλο cruiser to τερπνο μετα του ωφελιμου.

gixxerpap
27/07/2008, 10:28
παιδια εγω πηρα μπουσα γιατι η γυναικα μου δεν θελει να καθεται πισω στο gixxer1000 k7.


το πισω καθισμα ειναι ποιο αναπαυτικο και απο μεγαλο cruiser to τερπνο μετα του ωφελιμου.


... μας ξεμπρόστιασε ο κερατάς ....:lol:

madox
27/07/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
δεν είχα σκοπό να γίνω εριστικός .... το ότι καβαλάω μια μηχανή με χχχ άλογα δε σημαίνει ότι θα πάω στα γιάννενα σε 2 ωρες ... φχαριστιέμαι διαδρομή όπως θα φχαριστιόμουν οποιοδήποτε μηχανάκι κι αν οδηγούσα...το γκάζι θα το ανοίξω τέρμα σε 2-3 σημεία σε όλη τη διαδρομή κι αυτό είναι όλο! στην υπόλοιπη διαδρομή θα στρίψω περίπου όπως και με ένα ss, όταν το στροφιλίκι θα έχει ενδιαφέρον, θα ρολάρω χαλαρά με το μοτέρ να γουργουρίζει στις 4000 στροφές, όταν θέλω να απολαυσω εικόνες και στο τέλος θα φτάσω πολύ πιο ξεκούραστος...υπάρχουν πολλοί λόγοι για ν α πάρει κάποιος 'ενα hayabusa, όπως υπάρχουν άλλοι τόσοι για να προτιμήσει κάτι άλλο!
γούστα είναι αυτά και ανάγκες και ο καθένας έχει τις δικές του προτεραιότητες!

απλά έχω βαρεθεί να με ρωτάνε ''και τι καταλαβαίνεις που έχεις τόσα άλογα η μηχανή σου'', ''μα καλά είσαιο τρελός που θέλεις να τη βελτιώσεις κι άλλο'', ''τσάμπα πεταμένα λεφτά ρε φίλε'' κλπ κλπ κλπ ....

τα ιδια θα κανεις και με το normal σε μια οποιαδηποτε διαδρομη
τα κατι χιλιοστα που εισαι γρηγοροτερος μετρανε μονο στην κοντρα

το τι κανεις η εκανες με τα λεφτα σου δεν αφορα τους αλλους αλλα ουτε ειναι και απαραιτητο για τους αλλους το τι εκανες η κανεις εσυ με τα λεφτα σου.:beer:

gixxerpap
27/07/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
τα ιδια θα κανεις και με το normal σε μια οποιαδηποτε διαδρομη
τα κατι χιλιοστα που εισαι γρηγοροτερος μετρανε μονο στην κοντρα

το τι κανεις η εκανες με τα λεφτα σου δεν αφορα τους αλλους αλλα ουτε ειναι και απαραιτητο για τους αλλους το τι εκανες η κανεις εσυ με τα λεφτα σου.:beer:

μάλλον δε μιλάμε την ίδια γλώσσα....η αίσθηση του να έχεις 20-30 άλογα παραπάνω αναπάσα στιγμή στο δεξί σου χέρι, δε μεταφράζεται σε χρόνους.... η διαφορά σε χρόνους είναι απειροελάχιστη και όντως μετρήσιμη μόνο σε μια στημένη κόντρα, η διαφορά σε αίσθηση για τον οδηγό είναι όμως τεράστια!!!

θέμα χρημάτων δεν έθεσε ποτέ κανείς και κακώς αναφέρθηκε!

teok8
27/07/2008, 13:33
re gixxerp min agxwnesai gia to ti lene oi alloi..polles fores oti dn ftanei i alepou ta kanei kremastaria :winka:

alexk
27/07/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Στο GSXR μου η διαφορες που ειδα ηταν πολυ μικρες :( γιατι ιδη η μαμα ζαντες στο GSXR 1000 K7 ειναι πολυ ελαφριες :winka: κατι που δεν ισχυει στο μπουσα :smilea:

:wave2: :wave2:

Jim, με 7 κιλά πίσω ζάντα δεν νομίζω ότι είναι και ελαφρυές.
Εξαρτάται βέβαια άν η αφτερμάρκετ είναι 6.9...

Κατά τα άλλα, ναι συμφωνώ οι ζάντες είναι μια πολύ καλή βελτίωση.

ΥΓ : gixxerpap, φίλε μην ακούς και μη συγχίζεσαι. Βάλε εσύ πράγματα στο μπούσα να γίνει τούμπανο ! (ψιτ, με το ψαλίδι τι θα κάνουμε ? χαχαχα)

Band(age)it
27/07/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
re gixxerp min agxwnesai gia to ti lene oi alloi..polles fores oti dn ftanei i alepou ta kanei kremastaria :winka:


Ο ορισμος του "Ριχνω λαδι στη φωτια" !!!

:a19:

gixxerpap
27/07/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Jim, με 7 κιλά πίσω ζάντα δεν νομίζω ότι είναι και ελαφρυές.
Εξαρτάται βέβαια άν η αφτερμάρκετ είναι 6.9...

Κατά τα άλλα, ναι συμφωνώ οι ζάντες είναι μια πολύ καλή βελτίωση.

ΥΓ : gixxerpap, φίλε μην ακούς και μη συγχίζεσαι. Βάλε εσύ πράγματα στο μπούσα να γίνει τούμπανο ! (ψιτ, με το ψαλίδι τι θα κάνουμε ? χαχαχα) που το θυμήθηκες πάλι το ψαλίδι? θα σου στειλω με πμ το τηλεφωνο του ιδιοκτήτη να μιλήσετε μαζί!

7 κιλά για μαμά χυτή ζάντα αλουμινίου δεν είναι και πολλά ρε συ ...

το μπούσα αργά ή γρήγορα θα γίνει τούμπανο!!!! την υγειά μας να χουμε και όλα θα έρθουν σιγά σιγά...;)

teok8
27/07/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Ο ορισμος του "Ριχνω λαδι στη φωτια" !!!

:a19:


:lol: :lol: :lol:

xerw kialla!...popo ti sou 'pan....emena ta misa na mou 'legan....:rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
27/07/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
η διαφορά σε χρόνους είναι απειροελάχιστη


μεχρι να κουμπωσει η 5η...:rotflmao: :rotflmao:

alexk
27/07/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
που το θυμήθηκες πάλι το ψαλίδι? θα σου στειλω με πμ το τηλεφωνο του ιδιοκτήτη να μιλήσετε μαζί!

7 κιλά για μαμά χυτή ζάντα αλουμινίου δεν είναι και πολλά ρε συ ...

το μπούσα αργά ή γρήγορα θα γίνει τούμπανο!!!! την υγειά μας να χουμε και όλα θα έρθουν σιγά σιγά...;)

Πόσα έπρεπε να είναι ρε φίλε ? 12 ???
Ε όχι και ελαφρυά όμως με 7 κιλά ρε συ !
Δηλαδή η BST που είναι 3.5 τι πρέπει να πούμε, ότι είναι ανύπαρκτη?

nitros
27/07/2008, 16:05
polles fores oti dn ftanei i alepou ta kanei kremastaria

μην σου πουν μια ατακα εσενα, αμεσως να την χρησιμοποιησεις!!!!!!!!!!!!

madox
27/07/2008, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μάλλον δε μιλάμε την ίδια γλώσσα....η αίσθηση του να έχεις 20-30 άλογα παραπάνω αναπάσα στιγμή στο δεξί σου χέρι, δε μεταφράζεται σε χρόνους.... η διαφορά σε χρόνους είναι απειροελάχιστη και όντως μετρήσιμη μόνο σε μια στημένη κόντρα, η διαφορά σε αίσθηση για τον οδηγό είναι όμως τεράστια!!!

θέμα χρημάτων δεν έθεσε ποτέ κανείς και κακώς αναφέρθηκε!

τα 20-30 αλογα παραπανω τα εχεις στην κορυφη του στροφομετρου χαμηλα ειναι σαφως λιγοτερα-εκτος και αν πηγαινεις με 10000 στροφες συνεχεια


τα περι χρηματων αναφερθηκαν απο σενα λιγο πιο πανω εκτος και αν δεν καταλαβα εγω καλα

alexk
27/07/2008, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
τα 20-30 αλογα παραπανω τα εχεις στην κορυφη του στροφομετρου χαμηλα ειναι σαφως λιγοτερα-εκτος και αν πηγαινεις με 10000 στροφες συνεχεια


τα περι χρηματων αναφερθηκαν απο σενα λιγο πιο πανω εκτος και αν δεν καταλαβα εγω καλα

Φίλε μερικά πράγματα στη ζωή υπάρχουν ή τα κάνουμε απλά και μόνο για να γουστάρουμε και όχι γιατί τα έχουμε πραγματικά ανάγκη.

Άλλος τη βρίσκει στα μπουζούκια Σάββατο βράδυ να πίνει 2 μπουκάλια σίβας, άλλος τη βρίσκει να παίζει σε συγκρότημα μουσικής και να αγοράζει κιθάρες και ενισχυτές, άλλος τη βρίσκει κυριακή πρωί να αφήνει γόμμα στην εθινική οδό...

Περί ορέξεως κοινώς κολοκυθόπιττα.

Road67
27/07/2008, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap


απλά έχω βαρεθεί να με ρωτάνε ''και τι καταλαβαίνεις που έχεις τόσα άλογα η μηχανή σου'', ''μα καλά είσαιο τρελός που θέλεις να τη βελτιώσεις κι άλλο'', ''τσάμπα πεταμένα λεφτά ρε φίλε'' κλπ κλπ κλπ .... Οχι εγω δεν ειχα τετοια προθεση. Καταλαβαινω και που τα εχεις και γιατι θες να τα ανεβασεις περισσοτερο. Ηταν αποκλειστικα και μονο η απορια για ταξιδι, αν το κανεις εντονα η οπως κι εγω. Με καλυψες, το ιδιο κανουμε. Βεβαια εγω εχω 98 αλογα [εννοειται στοκ :D :rotflmao: ] κι εσυ εχεις και παραπανω απο τα διπλασια. Σιγουρα στα 2-3 σημεια δεν μπορω να το καταλαβω τα λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα για να δεις τα 250, αλλα καταλαβαινω τι ειναι το ξυσιμο και την επιθυμια μου καποιες φορες πανω στο ξυσιμο να δινει κι αλλο τοσο που η αδρεναλινη να προκαλει πονο. Διολου αντιθετος δεν ειμαι. Και θα επαιρνα hayabusa που τη θεωρω και κατι πολυ ανωτερο απο απλο ss.

reinmeister
27/07/2008, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
τα 20-30 αλογα παραπανω τα εχεις στην κορυφη του στροφομετρου χαμηλα ειναι σαφως λιγοτερα-εκτος και αν πηγαινεις με 10000 στροφες συνεχεια




οπως βλεπεις μονο στο τερμα ειναι η διαφορα...:D


137825

madox
27/07/2008, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οπως βλεπεις μονο στο τερμα ειναι η διαφορα...:D


δεν αναφερθηκα στο δικο σου που εχεις ανοιξει κινητηρα.....
ενταξει και η busa του ghostrider εχει 450 και μια veyron 1000 so what

JIMK7
27/07/2008, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Πόσα έπρεπε να είναι ρε φίλε ? 12 ???
Ε όχι και ελαφρυά όμως με 7 κιλά ρε συ !
Δηλαδή η BST που είναι 3.5 τι πρέπει να πούμε, ότι είναι ανύπαρκτη?

Σιγουρα υπαρχουν και πιο ελαφριες ζαντες απο τις GALESPEED αλουμινιου αλλα αν υπολογισεις οτι η μαμα του μπουσα μονο η πισω ειναι κοντα στα 9 κιλα τοτε οπως καταλαβενεις τα 7 κιλα ειναι αρκετα :winka: φαντα σου οτι σε συνολο κερδιζεις 4 κιλα :eyepop: κατι που εσυ με τις BST δεν νομιζω αυτα τα κιλα να τα εχεις κερδισει γιατι στα 1000 ρια οι ζαντες που εχουν ειναι ηδη ελαφριες :D
:wave2: :wave2:

alexk
28/07/2008, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Σιγουρα υπαρχουν και πιο ελαφριες ζαντες απο τις GALESPEED αλουμινιου αλλα αν υπολογισεις οτι η μαμα του μπουσα μονο η πισω ειναι κοντα στα 9 κιλα τοτε οπως καταλαβενεις τα 7 κιλα ειναι αρκετα :winka: φαντα σου οτι σε συνολο κερδιζεις 4 κιλα :eyepop: κατι που εσυ με τις BST δεν νομιζω αυτα τα κιλα να τα εχεις κερδισει γιατι στα 1000 ρια οι ζαντες που εχουν ειναι ιδει ελαφριες :D
:wave2: :wave2:

Μπα όχι,

3.5 κιλά από την πίσω και άλλο 1.5 από την εμπρός... δηλαδή 5 κιλά ;)

JIMK7
28/07/2008, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Μπα όχι,

3.5 κιλά από την πίσω και άλλο 1.5 από την εμπρός... δηλαδή 5 κιλά ;)

Μια χαρα σε βρισκω :D αλλα για να φτασεις αυτα τα νουμερα πηρες καρπον ζαντες ενω ενα μπουσα αυτα σχεδον τα νουμερα τα βλεπει και με αλουμινιου :D φαντα σου να βαλει σαν τις δικε σου η τιποτα μαγνησιου τι εχει να γινει μετα :p

JIMK7
28/07/2008, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Μπα όχι,

3.5 κιλά από την πίσω και άλλο 1.5 από την εμπρός... δηλαδή 5 κιλά ;)

Τωρα που το ξαναβλεπω για την πισω ζαντα μου φαινοται λογικα τα κιλα που λες αλλα για την εμπρος μηπως κανεις λαθος γιατι το 1.5 :eyepop: ειναι υπερβολικα λιγα τα κιλα :sick:

blackbusa
28/07/2008, 06:21
Eχω Στοκ και ειμαι ενταξει......

Ζεύκας
28/07/2008, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Eχω Στοκ και ειμαι ενταξει......

καλά μας έπεισες.τράβα κοιμήσου τώρα.:lol:

reinmeister
28/07/2008, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
δεν αναφερθηκα στο δικο σου που εχεις ανοιξει κινητηρα.....
ενταξει και η busa του ghostrider εχει 450 και μια veyron 1000 so what

ο παπ ειπε για την αισθηση του να εχεις 30 αλογα ανα πασα ωρα και στιγμη στην διαθεση σου...

εσυ ειπες οτι τα 30 θα τα εχει στο τερμα μονο...

εγω σου δειχνω οτι τα 30 μπορεις τα εχεις απο πολυ νωριτερα...

κι εσυ μου λες ιστοριες για gostrider και Bugatti...οτι να ναι δηλαδη...

θα ξαναπω για μια ακομη φορα...μην κρινετε το κεφι του οποιουδηποτε,ειτε αυτο περιλαμβανει βελτιωση μοτερ,ειτε βελτιωση περιφερειακων,ειτε φουλ νικελ,εικονισματα,στερεοφωνικα κλπ...

δικο του ειναι,δικα του τα φραγκα,δικο του το κεφι...το πως και γιατι δεν αφορα κανεναν παρα μονον τον ιδιο...

ειδικα σε θεματα ιπποδυναμης,καθε φορα γινεται της παλαβης...τι να τα κανεις τοσα αλογα,οι δρομοι,οι μπατσοι,η γκομενα,το μωρο...ελεος πια...το οτι καποιος δεν τα "χρειαζεται" δεν σημαινει οτι απαγορευεται να κανει κεφι μια στα τοσα(η και συνεχεια) να ανοιγει το γκαζι τερμα και να του κουνιεται ο εγκεφαλος...γουσταρει και τελος...αν εσυ(τριτο προσωπο) δεν γουσταρεις,μην το κανεις...μην προσπαθεις ομως να πεισεις αυτον που το εκανε οτι ειναι λαθος...

υ.γ..1. κανενα μηχανακι (ειδικα supersport) δεν παιρνει 30 αλογα χωρις να ανοιξεις μοτερ...

υ.γ.2 ΔΕΝ ειναι το δικο μου μηχανακι...ειναι ενα busa που εφτιαξα ,του οποιου ο ιδιοκτητης ηθελε να ειναι δυνατοτερο παντου...απο το ρελαντι μεχρι το τερμα...

arxaios
28/07/2008, 12:00
Άντε τώρα μην σας βάλει και καμιά δυναμομέτριση του FMX που σκάλιζε !!!:evil: :evil: :evil:
Αλήθεια ρε 'συ αυτό τι έγινε τελικά ;;;
Πάντως το στοκ του TROOPER μάλλον το πατάει, εεεεεεεε ;;;
:wave2: :wave2: :wave2: :lol: :lol: :lol:

T.R.E
28/07/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Πόσα έπρεπε να είναι ρε φίλε ? 12 ???
Ε όχι και ελαφρυά όμως με 7 κιλά ρε συ !
Δηλαδή η BST που είναι 3.5 τι πρέπει να πούμε, ότι είναι ανύπαρκτη?


Oχι να μας πεις ποσο κανει! :D :D

madox
28/07/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ο παπ ειπε για την αισθηση του να εχεις 30 αλογα ανα πασα ωρα και στιγμη στην διαθεση σου...

εσυ ειπες οτι τα 30 θα τα εχει στο τερμα μονο...

εγω σου δειχνω οτι τα 30 μπορεις τα εχεις απο πολυ νωριτερα...

κι εσυ μου λες ιστοριες για gostrider και Bugatti...οτι να ναι δηλαδη...

θα ξαναπω για μια ακομη φορα...μην κρινετε το κεφι του οποιουδηποτε,ειτε αυτο περιλαμβανει βελτιωση μοτερ,ειτε βελτιωση περιφερειακων,ειτε φουλ νικελ,εικονισματα,στερεοφωνικα κλπ...

δικο του ειναι,δικα του τα φραγκα,δικο του το κεφι...το πως και γιατι δεν αφορα κανεναν παρα μονον τον ιδιο...

ειδικα σε θεματα ιπποδυναμης,καθε φορα γινεται της παλαβης...τι να τα κανεις τοσα αλογα,οι δρομοι,οι μπατσοι,η γκομενα,το μωρο...ελεος πια...το οτι καποιος δεν τα "χρειαζεται" δεν σημαινει οτι απαγορευεται να κανει κεφι μια στα τοσα(η και συνεχεια) να ανοιγει το γκαζι τερμα και να του κουνιεται ο εγκεφαλος...γουσταρει και τελος...αν εσυ(τριτο προσωπο) δεν γουσταρεις,μην το κανεις...μην προσπαθεις ομως να πεισεις αυτον που το εκανε οτι ειναι λαθος...

υ.γ..1. κανενα μηχανακι (ειδικα supersport) δεν παιρνει 30 αλογα χωρις να ανοιξεις μοτερ...

υ.γ.2 ΔΕΝ ειναι το δικο μου μηχανακι...ειναι ενα busa που εφτιαξα ,του οποιου ο ιδιοκτητης ηθελε να ειναι δυνατοτερο παντου...απο το ρελαντι μεχρι το τερμα...


Ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα ειναι η ασυνεννοησια πακετο με την ελλειψη κατανοησης των γραφομενων καποιου.
Το γουστο του καθενος,οπως και το δικο μου ,δεν ειναι οπως επισημαινες καθεστως ουτε νομος του κρατους για να το λαβω υποψιν a priori.Απλα εκανα αντιλογο σε μια επιφαινομενη κουλτουρα που επιβαλει οτι για να ευχαριστηθεις μια μηχανη(καλα τα μηχανακια με λιγοτερα απο 100 αλογα πρεπει να θεωρουνται ποδηλατα) πρεπει να ριξεις επανω δεκα χιλιαρικα σε μορφη αξεσουαρ.
Επιτερεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσο μια μηχανη σαν την αναφερομενη με μια εξατμιση-φιλτρο-pc μπορει να εχει παντου και παντα 20 αλογα παραπανω απο την νορμαλ(δηλαδη αν στις 3000σαλ εχει 20 στις 9000 ποσα εχει 100?).Δεν ειμαστε μικρα παιδακια που ξεγελιουνται απο ενα λαχταριστο ματζουνι.
Οσο αφορα τις δικες σου βελτιωσεις θεωρω οτι τζαμπα αρπαχτηκες καθως δεν αναφερομουν σε αυτες.(και καπου εδω κολλανε τα busa turbo και τα λοιπα γρηγοροτερα οχηματα)
αυτα

:wave2: :wave2:

reinmeister
28/07/2008, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα ειναι η ασυνεννοησια πακετο με την ελλειψη κατανοησης των γραφομενων καποιου.
Το γουστο του καθενος,οπως και το δικο μου ,δεν ειναι οπως επισημαινες καθεστως ουτε νομος του κρατους για να το λαβω υποψιν a priori.Απλα εκανα αντιλογο σε μια επιφαινομενη κουλτουρα που επιβαλει οτι για να ευχαριστηθεις μια μηχανη(καλα τα μηχανακια με λιγοτερα απο 100 αλογα πρεπει να θεωρουνται ποδηλατα) πρεπει να ριξεις επανω δεκα χιλιαρικα σε μορφη αξεσουαρ.
Επιτερεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσο μια μηχανη σαν την αναφερομενη με μια εξατμιση-φιλτρο-pc μπορει να εχει παντου και παντα 20 αλογα παραπανω απο την νορμαλ(δηλαδη αν στις 3000σαλ εχει 20 στις 9000 ποσα εχει 100?).Δεν ειμαστε μικρα παιδακια που ξεγελιουνται απο ενα λαχταριστο ματζουνι.
Οσο αφορα τις δικες σου βελτιωσεις θεωρω οτι τζαμπα αρπαχτηκες καθως δεν αναφερομουν σε αυτες.(και καπου εδω κολλανε τα busa turbo και τα λοιπα γρηγοροτερα οχηματα)
αυτα

:wave2: :wave2:

σε καμια των περιπτωσεων δεν αρπαχτηκα...απλως εδειξα την δυναμομετρηση ετσι ωστε να γινει αντιληπτο πως βελτιωση μοτερ δεν ειναι απαραιτητα και μονο το τερμα γκαζι...και δεν εχει να κανει με "δικες" μου βελτιωσεις...με τελειως γενικο σκεπτικο την εδειξα...
αλλωστε ο οποιοσδηποτε εχει ουσιαστικες γνωσεις επι του θεματος , μπορει να την κανει...δεν ειναι δα και τιποτα το φοβερο να βγαλεις 190 αλογα απο ενα μπουσα πρωτης γενιας...

κανεις δεν λεει οτι "πρεπει" να κανεις οτιδηποτε για να ευχαριστηθεις μια μοτοσυκλεττα...ακομη και το fmx μου ,επι παραδειγματι, που ειναι πιο νορμαλ κι απο καλογρια, το ευχαριστιεμαι υπο συνθηκες...(οταν ειναι πλυμμενο και σβηστο ειναι μια κουκλα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

περαν αυτων,κανενος ειδους παραξηγηση δεν υφισταται...





:beer: :beer:

billsouzas
21/10/2008, 11:48
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΚΩΛΟΣ ΤΟ Κ8 HAYABUSA ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ?ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΗΔΙΑ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ Κ5 ΚΑΙ FAN HAYABUSA ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΩΛΟΣ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ LIBERTY.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ.

JIMK7
26/11/2008, 21:25
Σημερα περασα το ΒΑΖΖΑΖ στο μπουσα τα αποτελεσματα ηταν εξαιρετικα ακομα κρυφοχαμογελαει σατανικα ο ιδιοκτητης του :evil: :lol:
:wave2:


149062

JIMK7
26/11/2008, 21:26
Α οποιος ενδιαφερεται πουλαει το Pawer Coommander 3 που φορουσε με αυτα τα τελικα σε αριστη κατασταση ολα μαζι 1000 ευρω :D


149063

Tak-Attack
27/11/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από billsouzas
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΚΩΛΟΣ ΤΟ Κ8 HAYABUSA ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ?ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΗΔΙΑ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ Κ5 ΚΑΙ FAN HAYABUSA ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΩΛΟΣ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ LIBERTY.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ.


Σου έχω την λύση :)
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59224&perpage=15&pagenumber=1

ThanosGSXR
05/01/2009, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Σημερα περασα το ΒΑΖΖΑΖ στο μπουσα τα αποτελεσματα ηταν εξαιρετικα ακομα κρυφοχαμογελαει σατανικα ο ιδιοκτητης του :evil: :lol:
:wave2:

Ρε συ Jim, τι είναι το ΒΑΖΖΑΖ? Εγώ τώρα έβαλα PC3 usb με ολόσωμη εξάτμιση. Δεν έκανα καλά? Μήπως ρυθμίζει και άλλα πράγματα εκτος απο καύσιμο ( αβανς, κόφτη στροφών)?

JIMK7
05/01/2009, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ThanosGSXR
Ρε συ Jim, τι είναι το ΒΑΖΖΑΖ? Εγώ τώρα έβαλα PC3 usb με ολόσωμη εξάτμιση. Δεν έκανα καλά? Μήπως ρυθμίζει και άλλα πράγματα εκτος απο καύσιμο ( αβανς, κόφτη στροφών)?

Πήγαινε εδώ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες :D

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=69057&perpage=15&pagenumber=1


:wave2: :wave2:

ThanosGSXR
05/01/2009, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Πήγαινε εδώ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες :D

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=69057&perpage=15&pagenumber=1


:wave2: :wave2:

E τελικά δεν εχει καμία σχέση, μπορει στο θέμα της διαχείρησης καυσίμου να μοιάζει (με το Power Commander) αλλα κανει και πολλά άλλα πράγματα. Πιστεύω οτι θα ήταν υπερβολή να το βαλω στο 750 μου, γιατι δεν ασχολούμαι και ιδιαίτερα με την πίστα αλλα δεν εχει και τόση δύναμη το 750 που να θέλει και traction control.
Βέβαια αν δεν υπήρχε και θέμα χρήματων μπορεί και να το σκεφτόμουν...:wave2: