PDA

View Full Version : Κατανάλωση φυσιολογική (zzr 1100)



eXJey
19/07/2008, 11:00
Το λαμπάκι ρεζέρβας μου ανάβει μόλις κάνω 120km περίπου από γεμάτο ρεζερβουάρ. Για όσους έχουν αντίστοιχο όχημα, είναι φυσιολογικό; Το ντεπόζιτο ειναι 18λιτρο. Μήπως η ρεζέρβα δίνει άλλα 50-70 km οπότε είναι οκ; Με αγχώνει ιδιαίτερα σε ταξίδι να ανάβει και πάω σαν τρελός για να βρω βενζινάδικο, δεν το έχω τρενάρει ποτέ μέχρι τέρμα για να διαπιστώσω από μόνος μου πόσο αντέχει.

Η μηχανή προέρχεται από σέρβις στα καρμπυρατέρ, ο καπνός από τις εξατμίσεις είναι καθαρός (όχι μαυρίλες-ασπρίλες) ενώ παίρνει πολύ εύκολα μπροστά.

Και κάτι άλλο, η ρύθμιση βαλβίδων επηρεάζει πολύ την κατανάλωση; Δηλ. αρρύθμιστες βαλβίδες (αν και παίρνει εύκολα μπρος όπως είπα), θα μπορούσε να έχει αποτέλεσμα αύξηση στην κατανάλωση 25-30%?

FZR1000
20/07/2008, 21:42
Kαλησπερα! Η καταναλωση μου φαινεται λιγο υψηλη, εκτος αν εισαι συνεχως στα κοκκινα!!! Οι βαλβιδες δεν παιζουν τοσο ρολο στην καταναλωση, οσο η ρυθμιση μιγματος απο τα καρμπ.

Πιθανοτατα το μιγμα σου ειναι υπερβολικα πλουσιο σε βενζινη. Για να διαπιστωσεις αν οντως ειναι απο εκει το προβλημα δες τα μπουζι και την εξατμιση, αν ειναι μαυρα/η ειναι απο εκει.

kordix
20/07/2008, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Το λαμπάκι ρεζέρβας μου ανάβει μόλις κάνω 120km περίπου από γεμάτο ρεζερβουάρ. Για όσους έχουν αντίστοιχο όχημα, είναι φυσιολογικό; Το ντεπόζιτο ειναι 18λιτρο. Μήπως η ρεζέρβα δίνει άλλα 50-70 km οπότε είναι οκ; Με αγχώνει ιδιαίτερα σε ταξίδι να ανάβει και πάω σαν τρελός για να βρω βενζινάδικο, δεν το έχω τρενάρει ποτέ μέχρι τέρμα για να διαπιστώσω από μόνος μου πόσο αντέχει.

Η μηχανή προέρχεται από σέρβις στα καρμπυρατέρ, ο καπνός από τις εξατμίσεις είναι καθαρός (όχι μαυρίλες-ασπρίλες) ενώ παίρνει πολύ εύκολα μπροστά.

Και κάτι άλλο, η ρύθμιση βαλβίδων επηρεάζει πολύ την κατανάλωση; Δηλ. αρρύθμιστες βαλβίδες (αν και παίρνει εύκολα μπρος όπως είπα), θα μπορούσε να έχει αποτέλεσμα αύξηση στην κατανάλωση 25-30%?



To ZZR 1100 έχει ρεζερβουάρ 24 λίτρων με ρεζέρβα τα 6. (Τα μοντέλα D σίγουρα αλλά έχω την εντύπωση ότι και τα C κάπου εκεί είναι).

Με οικονομικές 180ρες γυρίζω ρεζέρβα κοντά στα 200+ χιλιόμετρα ενώ αν του πιείς το αίμα είναι λογικό να γυρίσεις ρεζέρβα αρκετά πιο νωρίς περίπου στα 160+ χιλιόμετρα.

Το φίλτρο αέρα είναι σε καλή κατάσταση;

Έχει μαμά τζιγκλέρ, μαμά φίλτρο, φοράει εξάτμιση;

eXJey
21/07/2008, 00:07
Ευχαριστω για τις πληροφοριες, μαλλον κατι παιζει στο δικο μου. Τα 2 λαμπακια της ρεζερβας αναβουν στα 120km.........! Θα κοιταξω αυτα που αναφερεις. Το ρεζερβουαρ πρεπει να ειναι 21L οπως ειδα στα specs του C1.

kordix
21/07/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Ευχαριστω για τις πληροφοριες, μαλλον κατι παιζει στο δικο μου. Τα 2 λαμπακια της ρεζερβας αναβουν στα 120km.........! Θα κοιταξω αυτα που αναφερεις. Το ρεζερβουαρ πρεπει να ειναι 21L οπως ειδα στα specs του C1.



Δεν είναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση, πρέπει να το τσεκάρεις.

Σε πρώτη φάση φρόντισε να ελέγξεις αν είναι καλά κουμπωμένοι οι σωλήνες του ram air αλλά αφού θα βγάλεις ντεπόζιτο άνοιξε μια το φιλτροκούτι να δεις σε τι κατάσταση είναι το φίλτρο αέρα και να καθαρίσεις από έντομα και χώματα την προστατευτική σίτα του ram air.






αυτό το μοτέρ αν δεν κάνεις σούζες και προσέχεις τα λαδάκια του θα ζήσει πολλά πολλά χρόνια.... :beer: