PDA

View Full Version : Πολλαπλασιαστες απο αλλον κινητηρα



George-3-
19/07/2008, 12:52
Γνωριζει καποιος αν ειναι δυνατον να δουλεψουν πολλαπλασιαστες απο αλλο μοτερ σε αλλο? Δεν εννοω να ειναι εντελως διαφορετικοι αλλα απο CBR250 (MC14) να ταιριαζουν απο Hornet 600 ή κατι αλλο απο την στιγμη που η συνδεσμολογια τους ειναι ιδια και το ιδιο και ο πολλαπλασιαστης εξωτερικα - διαφερει ομως η εδραση.

Anty12
21/07/2008, 09:21
Θα πρέπει από τεχνικής άποψης , τα πηνία (πρωτεύον και δευτερεύον) να έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια χαρακτηριστικά (με αυτά που θέλεις να αλλάξεις) δηλ. αριθμό σπειρών, επαγωγική αντίσταση , ωμική αντίσταση κλπ, έτσι ώστε να πολλαπλασιάζουν την τάση στην έσοδο στην τιμή που απαιτείται για να προκαλέσουν σπινθήρα στο μπουζί που είναι συνδεδεμένο στην έξοδο.

Πάνω κάτω όλα δουλεύουν στην ίδια περιοχή τάσεων. Υπάρχει όμως σοβαρή πιθανότητα , (ανάλογα με την ηλεκτρονική της μηχανής) , μία μικρή διαφορά να προκαλεί misfiring………

Ένας πρόχειρος τρόπος να ελέγξεις ή μάλλον να σιγουρευτείς ότι ΔΕΝ κάνουν είναι να μετρήσεις τις αντιστάσεις των πηνίων και στα μεν και στα δε, και να δεις αν είναι ίδιες.


Επαναλαμβάνω, αν είναι ίδιες δεν σημαίνει ότι θα δουλέψουν.

Έχω αλλάξει πηνία από άλλη μηχανή στην δικιά μου, αλλά ήταν διαφορετικά μοντέλα από τον ίδιο κατασκευαστή με ίδιο μοτέρ.
Γνώμη μου...... βρες ακριβώς τα ίδια σε ηλεκτρολόγο και άλλαξε τα με αυτά.

George-3-
21/07/2008, 10:25
Tελικα βρηκα τα ιδια. Απλα η Honda ή ο προμηθευτης της χρησημοποιει σε παρα πολλα μοντελα ιδιο ακριβως καβουκι και ιδια -τελικα- εδραση αλλα εχουν σημαντικες διαφορες. Εγω εψαχνα για CBR250/400 που απο ολα αυτα που ειναι ιδια (απο οσο μου ειπαν) λειτουργουν σε χαμηλοτερη ενταση (Ampere = Ενταση σωστα;). Οπως και να εχει βρηκα και μαγαζι που εχει αρκετα πραματακια απο CBR250 και ο τυπος φανηκε ΟΚ.

yorgos1
23/07/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Tελικα βρηκα τα ιδια. Απλα η Honda ή ο προμηθευτης της χρησημοποιει σε παρα πολλα μοντελα ιδιο ακριβως καβουκι και ιδια -τελικα- εδραση αλλα εχουν σημαντικες διαφορες. Εγω εψαχνα για CBR250/400 που απο ολα αυτα που ειναι ιδια (απο οσο μου ειπαν) λειτουργουν σε χαμηλοτερη ενταση (Ampere = Ενταση σωστα;). Οπως και να εχει βρηκα και μαγαζι που εχει αρκετα πραματακια απο CBR250 και ο τυπος φανηκε ΟΚ.

Κανονικά μετριούνται σε joule και κιλοβολτ αλλά τέλος πάντων λεπτομέρειες :cool: Μην το πεις σε κανέναν όμως γιατί θα νομίζει ότι κατέβηκες από το φεγγάρι :look: Πρόσεξε όμως, πολλά κιλοβολτ δεν σημαίνουν και απαραίτητα πολλά joule, αν και αυτά πάνε συνήθως μαζί... Μία λεπτομέρεια τώρα, τα υπερβολικά πολλά joule θα σου τρώνε τα μπουζί έτσι για πλάκα :eyepop:

Καλό είναι πάντα να βάζεις το δικό του αλλά εάν συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος μπορείς να "βάλεις" μέχρι και από αυτοκίνητο, την ευθύνη την αναλαμβάνεις εσύ φυσικά :rotflmao: αλλά την πρόταση, επιλογή και εργασία άσε να την κάνει κάποιος ηλεκτρολόγος :sun: η κάποιος έμπειρος τέλος πάντων που σκαμπάζει από ηλεκτρικά. Δουλεύει όμως και έτσι, το έχω δοκιμάσει :lol:

Anty12
25/07/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από yorgos1
Δουλεύει όμως και έτσι, το έχω δοκιμάσει :lol:

Σε όλη την γκάμα....?
Από ρελαντί μέχρι κόκκινα......?