PDA

View Full Version : R 1200 GS/A



icem4n
20/07/2008, 12:48
σκεφτομαι να πουλήσω το vstrom 650 και να προχωρήσω στην αγορά ενός R 1200 GS/A κυρίως επειδή μου αρέσει η εμφάνισή του και όχι επειδη εχω βλεψεις για περιπέτειες around the world, λεφτά για πέταμα ή ειχα καποιο προβλημα με το strom που το θεωρω οτι καλυτερο/αξιοπιστο/γαματο εχω οδηγησει εως σήμερα.
γενικότερα με σωστή χρήση, service, κλπ.
είναι αξιόπιστο? (δεν μου πολυαρέσουν οι συχνές επισκέψεις σε μαστορες), ο boxer τι λέει?
είναι οικονομικό? (service,ανταλλακτικά, κατανάλωση)- κάπου άκουσα για πισω τακάκια ανα 5000?:confused:
είναι ευκολο στην οδήγηση όσο το strom?
γνωρίζετε κάποιο καλό μαγαζί που να δέχεται ανταλλαγές?
ευχαριστω για τις απαντησεις
:beer:

suzukimaniac
15/05/2009, 17:22
ελα που ευχαριστεις εσυ, αλλα απαντησεις δεν εχεις....και εχω και τις ιδιες αποριες....:(

1200 adv
15/05/2009, 21:43
Καλησπέρα.Το έχω το μηχανάκι από 3/2008 και πρόβλημα ουδέν.18.000ΧΛΜ και τακάκια δεν έχω αλλάξει ακομα ούτε μπροστά ούτε πίσω.Ο boxer απροβλημάτιστος.Ότι άλλο θες και μπορώ να σε βοηθήσω ρώτα.:beer:
servis :ανα 5.000 λαδάκια κόστος 50e(απλό ορυκτέλαιο) ,στα 10.000 χλμ με αλλαγή λαδιών και φιλτρου ,ρύθμιση βαλβίδων και γενικώς έλεγχος 135e.Κατανάλωση εντός πόλης 6,6λl και εκτός σε ταξίδια 5,4-5,6l.Ιδιαίτερη προσοχή θέλω να δώσεις στό βάρος του καθώς και στο ύψος της μηχανής(αν είσαι πάνω από 1,80 κανένα πρόβλημα) επίσης θα σε δυσκολέψει στην κίνηση λόγω του όγκου του.

felter
16/05/2009, 01:17
πρόβλημα ουδέν:beer:

GATHAN
20/05/2009, 06:57
Δύο φίλοι αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα με το συγκεκριμένο μηχανάκι. Και των δύο μοντέλο 2008. Και τα δύο είχα πρόβλημα στους πίσω τροχούς, πίσω φρένα, τσιμούχες στεγανοποίησης κιβωτίου ταχυτήτων (πέρναγε βαλβολίνη στον συμπλέκτη), πρόβλημα με τα γκρίπ( αλλάχθηκαν στα 18.000 χλμ.) και ο ένας έμεινε απο ιμομπιλάϊζερ στην..... Αίγυπτο.
Εγω έχω το 1150 gsa και παρ'όλο που μου αρέσει αρκετά το 1200 πολύ φοβάμαι ότι η bmw αλλάζοντας τους προμηθευτές έριξε πολύ την ποιότητα κατασκευής.
Το 2009 μοντέλο μπορεί να είναι βελτιωμένο σε όλα οπότε...... απλά το ρισκάρεις.

1200 adv
20/05/2009, 11:05
Θα μπορούσες αν σου είναι εύκολο να γίνεις ποιο συγκεκριμένος όσον αφορά τα προβλήματα που αφορούν τους τροχούς ,τα γκριπ και τα πίσω φρένα?Οσον αφορά το ιμπομπιλάιζερ πρέπει να είναι το γνωστό πρόβλημα antenna ring στο οποίο υπάρχει και σχετική ανάκληση δηλ δεν αναγνωρίζει το κλειδί ,κάτι το οποίο δεν παρουσιαζόταν συχνά αλλά σε όποιον του τύχαινε τον έπινε κανονικά.

GATHAN
20/05/2009, 11:12
τα γκρίπ καταστράφηκαν και στις δύο μηχανές (έλιωσαν και άφηναν μαυρίλα στο χέρι) πρίν απο τα 20.000 χλμ, οι πίσω τροχοί 'έπαιζαν' αριστερά -δεξια με αποτέλεσμα να τρώνε τα τα κάκια (στα 5.000 χλμ !!!! του ενός και στα 8.000!!! χλμ του άλλου) και του ενός (που είχε και το πρόβλημε με το imobilizer) χάνει η τσιμούχα του σασμάν με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος να περάσει βαλβολίνη στο συμπλέκτη. Την άλλαξε στο motogenesis αλλά σήμερα που μιλήσαμε μου είπε ότι δακρύζει πάλι. Ξέρω ότι είναι σπαστικό να γουστάρεις μια μηχανή και να ακούς διάφορα προβλήματα που βγάζει αλλά πιστεύω ότι καλό είναι να είσαι πλήρως ενημερωμένος πρίν κάνεις μια αγορά αρκετών χιλιάδων € :beer:
Εξ' αλλου δεν είναι μονόδρομος η αγορά bmw σήμερα. Υπάρχουν και άλλα αξιόλογα και ίσως καλύτερα μηχανάκια στην αγορά.

1200 adv
20/05/2009, 11:29
Τα γκριπ όντως έτσι είναι όπως τα λες αφού είναι από καουτσούκ και ίσως για να τα σώσεις για λίγα παραπάνω χιλιόμετρα πρέπει να φοράς συνέχεια γάντια ή πας σε άλλη λύση εκτός BMW.Για το θέμα του τζόγου του πίσω τροχού υπήρχε ένα θέμα εκεί αλλά είχε παρατηρηθεί σε μοντέλα του '07 κ όπως και για την διαρροή και σε '08 το διαβάζω για πρώτη φορά.Πάντως όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ελπίζω να βοηθήθηκαν όσοι ενδιαφέρονται για την αγορά τις GSA.:beer:

GATHAN
20/05/2009, 11:31
:beer:

DimChios
20/05/2009, 17:11
Εγω παντως, 59.000 χλμ δεν ειχα κανενα προβλημα!

Δεν θεωρω προβλημα οτι στις 58.000 περιπου, δακρυσε το τσιμουχακι στον αξονα πισω και αλλαχτηκε με κοστος 5+ ευρω το ανταλλακτικο και 15 η εργασια!

Δεν θεωρω επισης προβλημα οτι τα φτυσε η μπαταρια και εβαλα καινουρια!

Τελος, οσων αφορα τα τακακια...μπροστα φοραει ακομα της μανας του και δεν παταω πισω καθολου παρα μονο οσο παταει το servo απο μονο του!

Για τα grip συμφωνω αλλα να φορατε γαντια! Ετσι κι αλλιως εγω το κανω για θεμα ασφαλειας πανω απ ολα!

Αυτα!

Μοντελο 5/2006

:wave2:

Cpt. Haddock
21/05/2009, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Μοντελο 5/2006

:wave2:

ναι, αλλα όχι το Adventure (για αυτό ενδιαφέρεται ο φίλος) :winka: :D

DimChios
21/05/2009, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ναι, αλλα όχι το Adventure (για αυτό ενδιαφέρεται ο φίλος) :winka: :D


:alien: :lol:

miraze
25/05/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από icem4n
σκεφτομαι να πουλήσω το vstrom 650 και να προχωρήσω στην αγορά ενός R 1200 GS/A κυρίως επειδή μου αρέσει η εμφάνισή του και όχι επειδη εχω βλεψεις για περιπέτειες around the world, λεφτά για πέταμα ή ειχα καποιο προβλημα με το strom που το θεωρω οτι καλυτερο/αξιοπιστο/γαματο εχω οδηγησει εως σήμερα.
γενικότερα με σωστή χρήση, service, κλπ.
είναι αξιόπιστο? (δεν μου πολυαρέσουν οι συχνές επισκέψεις σε μαστορες), ο boxer τι λέει?
είναι οικονομικό? (service,ανταλλακτικά, κατανάλωση)- κάπου άκουσα για πισω τακάκια ανα 5000?:confused:
είναι ευκολο στην οδήγηση όσο το strom?
γνωρίζετε κάποιο καλό μαγαζί που να δέχεται ανταλλαγές?
ευχαριστω για τις απαντησεις
:beer:

Την ίδια αλλαγή έκανα και εγώ και επίτρεψέ μου να σου πω και τη γνώμη μου

Αν δεν έχεις βλέψεις για περιπέτειες και για πεταμένα χρήματα γιατί να κάνεις την αλλαγή?
Δεν μιλάμε για μικρή χρηματική διαφορά. 18.000 περίπου με τα εξτρα βγαίνει το καινούργιο, αν είναι να μην το αξιοποιήσεις γιατί να μπείς σε αυτή τη διαδικασία από τη στιγμή που λές ότι είσαι ευχαριστημένος με το Στρομ.

Κοίτα.....μιλάμε για διαφορετικά τελείως μηχανάκια και πιστεύω ότι το adv δεν το παίρνεις μόνο γιατί σου αρέσει εμφανισιακά. Το ξέρω ότι δυστυχώς :rolleyes: στην Αθήνα έχει καταντήσει must μηχανή για τον απογευματινό καφέ στην παραλία όμως....ήμαρτον, το μηχανάκι δεν είναι φτιαγμένο για αυτό.

Το πιό σημαντικό πράγμα που μου πρόσφερε σε εμένα το adv σε σχέση με το Στρομ είναι ότι ακόμα και για μία διαδρομή 6 χλμ μου δίνει το συναίσθημα ότι μπορώ να ξεκινήσω γιατί έτσι μου τη βάρεσε να κάνω χωρίς στάση 500+ χλμ, να δώ τον κολλητό μου στην Καβάλα και να γυρίσω στο καπάκι σπίτι.

Όσο για την αξιοπιστία ...........δεν είναι και Japan. Προσωπικά 2 μικροπροβληματάκια μου τα έβγαλε και αν σκεφτείς ότι και στην επαρχεία δεν υπάρχει δίκτυο κάληψης και επίσης ότι οι λοιποί μάστορες δεν βάζουν "χέρι" για εμένα είναι ένα πρόβλημα.

Για οτιδήποτε άλλο ΠΜ

:wave2: