PDA

View Full Version : Νέος όδηγος μηχανής- V Strom



jeddah81
20/07/2008, 17:00
Καλησπέαρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος και θα γίνω και νέος μοτοσυκλετιστής. Είμαι 27 χρονών και δεν είναι πολύ καιρό που έχω πάρει το δίπλωμα μηχανής. Ο λόγος που πήρα το δίπλωμα ήταν μόνο και μόνο να αποκτήσω όπως όλοι μας την V STROM. Απο τότε που τη είδα να κυκλοφορει την ερωτέυθικα.

Τώρα η ερωτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Επειδή προέρχει πάνω απο όλα η ασφάλεια μας και η σωστή οδήγηση, σαν άπειρος οδηγός που είμαι, ίσως θα έπρεπε να καβαλούσα πρώτα μια μηχανη max 250cc (και ίσως και μονοκύλινδρο), για να ψηθώ πρώτα και μετα να αλλάξω κατηγορία?

Επειδή δεν έχω φίλους που να οδηγούν μηχανες (θα είμαι ο πρωτος της παρεας μου) δεν έχω ποιον να με συμβουλέψει. Τι θα πρέπει να είναι η πρωτη μου μηχανη? Εσείς με τι ξεκινήσατε? Ένας γνωστος μου που έχει scooter μου είπε: "Ξεκινα και μάθε να οδηγείς στην μηχανη που θέλεις, απ'ευθειας"

H V STROM ειναι "ευκολοδηγιτη" για εναν άπειρο? (Εχω σκοπο για την DL 650, ABS, 2009). Μάλιστα αυτο το καιρο εργαζομαι στημ Μεση Ανατολη που έχει μεγάλους και καλους δρομους και χωρις πολυ κίνηση όπως η Αθηνα. Έτσι θέλω να πιστέυω οτι θα μπορέσω να μάθω.

Σας παρακαλω πείτε μου την γνώμη σας.

Georgaras
20/07/2008, 19:12
Η μηχανουλα ειναι πανευκολη,

να φανταστεις οτι εγω ειχα 8 χρονια ενα παπι supra και δεν ειχα καμια σχεση με μεγαλες μηχανες.

Εγω την αγορασα πριν 2 περιπου εβδομαδες και απο την πρωτη στιγμη που την καβαλησα ενιωθα ανετα.

ειχα βεβαια το αγχος πριν την παρω αν καταφερω να την οδηγησω αλλα πηγαν ολα καλα!!!!

μην το σκεφτεσαι καθολου ...παρτην ειναι πανευκολη.

βεβαια να της δηχνεις και τον αναλογο σεβασμο... θελει παρα μα παρα πολυ προσοχη!!!! στους δρομους γινεται ο χαμος και δεν υπολογιζουν και πολυ εμας με τις μηχανες..

Φιλαρακι να την παρεις, και μαζι παρε ενα καλο κρανακι (εγω τα εσκασα χοντρα για καλο κρανος αλλα δεν τα λιπυθηκα καθολου διοτι ειναι για την ασφαλεια μου) και καλοκαιρινο μπουφανακι και θα εισαι οκ!

και σιγα σιγα στην αρχη ε?


Αντε και καλες βολτες
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

(εγω εκανα τα πρωτα 150 χιλιομετρα μου και δεν εχω ξεκαβαλησει απο πανω...:D )

Nommos
20/07/2008, 20:21
Καλησπερα !!

Ακρiβως ιδια περιπτωση με του georgara ειμαι και εγω. Ειχα για χρονια παπακια και μετα αμεσως στο V (πριν 2 βδομαδες) !! Δε χρειαζεται να εχεις αγχος και τετοια πραγμτα. Ουτε εγω εχω γνωστους που να εχουν μηχανες αλλα αμα το γουσταρεις ....!!!! Ειπες οτι τωρα πρσφατα εβγαλες το διπλωμα και προφανως εκανες τα μαθηματα με μεγαλη μοτο. Αυτο που θα σου πω ειναι οτι τα μαθηματα αυτα σου προσφεραν ενα χαρτι και τπτ παραπανω. Οταν με το καλο παρεις τη μοτο σου θα το καταλαβεις αυτο μολις κανεις την πρωτη βολτα σου...
Φιλε georgara εκανες τα πρωτα 1000? αν οχι κατεβα κατω, καλαματα (μαζι αν θυμαμαι καλα το συζηταγαμε)
:beer: :beer:

Georgaras
20/07/2008, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nommos
Καλησπερα !!

Ακρiβως ιδια περιπτωση με του georgara ειμαι και εγω. Ειχα για χρονια παπακια και μετα αμεσως στο V (πριν 2 βδομαδες) !! Δε χρειαζεται να εχεις αγχος και τετοια πραγμτα. Ουτε εγω εχω γνωστους που να εχουν μηχανες αλλα αμα το γουσταρεις ....!!!! Ειπες οτι τωρα πρσφατα εβγαλες το διπλωμα και προφανως εκανες τα μαθηματα με μεγαλη μοτο. Αυτο που θα σου πω ειναι οτι τα μαθηματα αυτα σου προσφεραν ενα χαρτι και τπτ παραπανω. Οταν με το καλο παρεις τη μοτο σου θα το καταλαβεις αυτο μολις κανεις την πρωτη βολτα σου...
Φιλε georgara εκανες τα πρωτα 1000? αν οχι κατεβα κατω, καλαματα (μαζι αν θυμαμαι καλα το συζηταγαμε)
:beer: :beer:


1000???? οχι ακομα!!! 150 εκανα :D

Ερχομαιιιιιιιιιιιιιιιι καλαματα!!!! την Κυριακη 27 Αναχωρω!!!!!

που εισαι??? κατω ???αντε να κανουμε κανα χιλιομετρο !!!!



:beer: :beer: :beer: :beer:

Nommos
20/07/2008, 20:40
Ακομα ρε 150 ??? Αθηνα ειμαι αλλα δεν τη παλευω αλλο και λεω να κατεβω τριτη η τεταρτη για 4-5 μερουλες και μετα αυγουστο..συζηταγα με ενα φιλαρακι μ πριν που σκεφτεται να παρει και αυτος μοτο να κατεβαιναμε κατω και να πηγαιναμε προς καρδαμυλι-στουπα-ταυγετο κ τετοια αλλα μου ειπε οτι εχουν καει ολα απο περυσι :( :( ηταν φανταρος καλαματα στο κεβ και μ το ειπε..ξερεις τπτ εσυ?

Α!!! φιλε jedah κρανακι και μπουφανακι απαραιτητα...

Georgaras
20/07/2008, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nommos
Ακομα ρε 150 ??? Αθηνα ειμαι αλλα δεν τη παλευω αλλο και λεω να κατεβω τριτη η τεταρτη για 4-5 μερουλες και μετα αυγουστο..συζηταγα με ενα φιλαρακι μ πριν που σκεφτεται να παρει και αυτος μοτο να κατεβαιναμε κατω και να πηγαιναμε προς καρδαμυλι-στουπα-ταυγετο κ τετοια αλλα μου ειπε οτι εχουν καει ολα απο περυσι :( :( ηταν φανταρος καλαματα στο κεβ και μ το ειπε..ξερεις τπτ εσυ?

Α!!! φιλε jedah κρανακι και μπουφανακι απαραιτητα...

ασε ρε που να τα κανω τα χιλιομετρα...θελω Εθνικη εχω ξενερωσει με την Αθηνα και την κινηση...

Οχι ρε φιλαρακι δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα, βεβαια οπως κατεβαινεις απο μεγαλοπολη και τσακωνα, θα μαυρισει η ψυχη σου, αλλα απο Ταυγετο ολα καλα, η διαδρομη καλαματα - σπαρτη ειναι φοβερη και καταπρασινη, ειναι και το χωριο μου εκει, αντε να φαμε και κανα κοψιδι και να πιουμε καμια μπιριτσα εκει πανω!!!.

καρδαμυλη-Στουπα , πηγα πριν 2 μηνες, τα ιδια οπως τα ξερεις.

Nommos
20/07/2008, 20:54
Και εγω ξενερωσα με τη κινηση στην Αθηνα και εφυγα για κατω...
Ναι, απο μεγαλοπολη κ αυτα τα εχω δει κ μ μαυρισε η ψυχη μου. Πωπω μη μου λες για κοψιδια και μπυρες γιατι τρελενομαι :beer: :beer:

cyclist777
21/07/2008, 01:28
H V STROM ειναι "ευκολοδηγιτη" για εναν άπειρο? (Εχω σκοπο για την DL 650, ABS, 2009).

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ στο jeddah81..
Λες ότι θα πάρεις το μοντέλο του 2009,Έχει κυκλοφορήσει ή θα το πάρεις όταν κυκλοφορήσει;
Ενημέρωσε γιατί και εγώ είμαι έτοιμος να πάρω τη στροματαρα και αν είναι να κυκλοφορήσει σύντομα να περιμένω...(αν και δεν την παλεύω άλλο-θέλω v-strom)

jeddah81
21/07/2008, 07:38
V STROM 2009?

Φίλε ciclist 777 να σου πω! Αυτο το καιρο δουλευω στην Τζέντα της Σ. Αραβίας. Εδώ οι Άραβες δεν έχουν την κατηγορια ON-OFF παρα μόνο Street, Sport & Custom.

Αφού πήγαινα σχεδόν κάθε μέρα στην SUZUKI μου είπαν οτι θα την παραγγείλουν μονο για εμένα. Είπα ωραιά και μετα απο επικοινωνια που είχαν με Japan μου είπαν οτι τον Αυγουστο ξεκινάει η παραγωγη της V STROM 2009 και οτι θα μου την έχει φέρει στα μέσα Σεπτεμβρη. (Εννοείτε του έκανα την παραγγελεια!)

Πραγματικα δεν ξέρω πότε θα έρθει Ελλαδα. Η γνώμη μου είναι, να την πάρεις γιατι να περιμένεις αφού θα είναι ίδια μηχανη με του 2008, μόνο το σήμα αλλάζει.

ΥΓ: Μην σου πω για την τιμη εδω στην Τζέντα

AntoD
21/07/2008, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
Καλησπέαρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος και θα γίνω και νέος μοτοσυκλετιστής. Είμαι 27 χρονών και δεν είναι πολύ καιρό που έχω πάρει το δίπλωμα μηχανής.

Επειδή προέρχει πάνω απο όλα η ασφάλεια

άπειρος οδηγός που είμαι,

θα έπρεπε να καβαλούσα πρώτα μια μηχανη max 250cc (και ίσως και μονοκύλινδρο), για να ψηθώ πρώτα και μετα να αλλάξω κατηγορία?


.


Τα ειπες όλα μόνος σου.

Μετα απο 20 ετη μου με μοτο αυτη ειναι η πιο εξυπνη κινηση.

Ξεκινα με κατι ελαφρυ και μικρο...να τριφτεις...σε κανα χρονο το αλλαζεις.

Μην βιαζεσαι ....ισχυει οτι και με τις γυναικες...εαν πέσεις με τα μουτρα...μάλλον θα καεις.

Καλα χλμ

Tpap
21/07/2008, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
..... να αποκτήσω όπως όλοι μας την V STROM.
δεν έχουμε όλοι βεστρομ.



Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
Ένας γνωστος μου που έχει scooter μου είπε: "Ξεκινα και μάθε να οδηγείς στην μηχανη που θέλεις, απ'ευθειας"
κλασσικός Έλλην αναβάτης.


Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
ίσως θα έπρεπε να καβαλούσα πρώτα μια μηχανη max 250cc (και ίσως και μονοκύλινδρο), για να ψηθώ πρώτα και μετα να αλλάξω κατηγορία?
Αντίθετα, ενώ δηλώνεις άπειρος, με τον παραπάνω προβληματισμό σου δείχνεις να έχεις ορθότερη κρίση από τον φίλο σου με το σπούτερ.
Και εννοείται ότι πρέπει να ξεκινήσεις με κάτι μικρότερο...δε χωρά καμία αμφισβήτηση.
Με το καλό.

hristos13gr
21/07/2008, 10:00
Δυστυχώς το θέμα ειναι σχετικό φίλε μου & ο καθένας θα σου λέει το μακρύ του & το κοντό του.
Η γνώμη είναι πάντως ότι μπορείς να κάνεις αυτό το άλμα αν εχεις κάποια εμπειρία με δικυκλο (ακόμη & με παπί), αλλά θέλει πολύ προσοχή. & εγώ ειχα ενα Supra για 7 χρόνια & πήγα αμέσως στο v-strom. Θέλει πολύ προσοχή στην αρχή με τους ελιγμούς γιατί είναι βαρή εργαλείο. Την πρώτη εβδομάδα μου έπεσε όταν ήθελα να κατέβω ένα πεζοδρόμιο, & την κάρτησα τελευταία στιγμή άλλες 2 φορές με τέρμα τιμόνι & σχεδόν 0 χλμ.:sick: :sick:
Από τότε έχουν 10μήνες & όλα ειναι ΟΚ (φτου, φτου μην το ματιάσουμε το θέμα):lol: :lol: :lol:
Πάντως όσο περνάει ο καιρός έχω όλο & πιο πολύ εμπιστοσύνη σε μενα & το στρώμα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Υ.Γ. μιλάμε πάντα για το 650 γιατι το 1000 είναι άλλη ιστορία.:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
21/07/2008, 10:11
Εγώ δε θα μπω τόσο στη λογική του μικρότερο/μεγαλύτερο (προσυπογράφοντας αυτα που λέει ο tpap πάντως), απλα θα επαναλάβω αυτό που λέω παντα για καποιον που ξεκινάει.

Μεταχειρισμένη μηχανή.

Οσο και εύκολη να είναι, στην αρχη θα τη ξαπλώσεις 5-6 φορές, κυρίως απο στάση ή σε μανουβρες.

Και, πιστεψέ με, θα σε χαλάσει...

:beer:

Nommos
21/07/2008, 10:32
Μεταχειρισμένη μηχανή.
Συμφωνω μαζι σου, δεν εχεις ή εχεις εμπειρια (μικρη) ειναι προτιμοτερο να παρεις μια μεταχειρισμενη. Θα τριφτεις πανω σε αυτη θα κανεις και καμια μαλακια και δε θα σε πειραξει κ τοσο. Εγω βεβαια τη πηρα καινουργια και ετσι ειμαι αρκετα προσεχτικος σε ολα τα θεματα..

cyclist777
21/07/2008, 12:41
efxaristo gia tin enimerosi file jeddah81 eixa akousei oti tha to allaze to montelo gia afto se rotisa....alla mallon itan fimes gia na mou plasaroun to transalp......

me to kaolo na tin pareis kai kales voltes......

Road67
22/07/2008, 15:41
Καλοριζικη και καλες διαδρομες. Κρανος και μπουφαν παντα. Δε μπαινω στη διαδικασια να σου πω με τι θα επρεπε να ξεκινησεις γιατι νομιζω οτι κοντευω να χαρακτηριστω ως ο κακος, κομπλεξικος κλπ του φορουμ. Κι οσον αφορα το βαρος, αν ειναι αυτο που σε απασχολει, εν κινησει ειναι το λιγοτερο. Αφου φρεναρεις για να ακινητοποιησεις τοτε θα σε απασχολησει, αλλα οχι για πολυ. Υπαρχουν αλλα πιο σημαντικα θεματα που καθιστουν μια μηχανη καλη η κακη επιλογη για απειρο-πρωτοπειρο, αλλα τι νοημα εχει να το αναφερω. Θα κανεις αυτο που νομιζεις.

jeddah81
22/07/2008, 18:47
Σας ευχαριστω πάρα πολυ για τις γνώμες σας μέχρι στιγμής.

Ναι μεν του εχω παραγγείλει την νεα VSTROM αλλα δεν του εχω δώσει ακομα προκαταβολη, για αυτο ακομα δεν είναι σίγουρο εαν θα την πάρω για πρώτη μου μηχανη. Διαβαζω τις αποψεις σας/συμβουλες σας.

Πάντως το σίγουρο είναι οτι: το καλό κράνος, μπουφαν, μποτακι, γαντι και παντελόνι θα τα παρω ειτε πάρω scooter ή παπακι ή 250cc μηχανη ή την V STROM. Και το κυριότερο απο όλα , επειδη εχω το μυαλό μου μέσα στο κεφαλι, ("δεν πεταει") θα μαθω να φορω τον εξοπλισμο μου στην καθε μου βόλτα.

SOTHRHS
28/07/2008, 23:03
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΣΟΥΜΑΣ ΑΠΟ ΣΤΑΣΗ Η ΣΕ ΜΑΝΟΥΒΡΑ ΑΝΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥ 1 Η 2.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΕΛΕΙ ΤΗ ΡΕΓΟΥΛΑ ΤΟΥ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΛΟΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΛΟΤΟΙ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΦΑΓΩΜΕΝΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ:D :bigcry: :beer:

dim40
28/07/2008, 23:40
πόσο εχει εκεί ;

jeddah81
29/07/2008, 10:32
Η τιμη της νέας VSTROM 2009 650 ABS είναι στα 5000 ευρω.

K0K0$
29/07/2008, 11:11
:confused: :hypnotize :a018:

tazakos
29/07/2008, 11:53
:a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018::a021:

Sapadak
29/07/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
Η τιμη της νέας VSTROM 2009 650 ABS είναι στα 5000 ευρω.


Α ρε σφακιανακη chief....


Μηπως γνωριζεις ετσι απο περιεργια τη τιμη του νεου τρανσαλπ?

jeddah81
29/07/2008, 12:50
Δεν φέρνουν οι Αραβες τις ON-OFF μηχανές. Και στην HONDA που πήγα τους παρακάλαγα να μου την παραγγείλουν αλλα...

Αρα δεν ξέρω πόσο έχει η TRANSALP or VARADERO.

domiemic65
30/07/2008, 13:06
Πάρε CBF 1000.... (ή και 600). Αλλά με τέτοιες τιμές γιατί να μην πάρεις 1000αρι;;

Εξαιρετική μοτοσυκλέτα και πιστεύω αρκετά πιο ευκολοδίγητη απο το Strom... ακόμα και απο το 650...
Γενικά πιστεύω οτι οι μοτοσυκλέτες της Honda στο θέμα ..."νιώθω σαν να την οδηγώ μήνες".... δεν συγκρίνονται με τις άλλες εταιρίες.... ΙΜΗΟ!!!

Εκτός αν θές οπωσδήποτε On-Off οπότε το V-Strom650 είναι πιο καλή επιλογή για αρχή... σε σχέση πάντα με την ευκολία χρήσης 650 Vs 1000.... To Transalp τώρα είναι σαφώς πιο εύκολο απο το strom αλλά αφού δεν στο φέρνουν....

tazakos
30/07/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Πάρε CBF 1000.... (ή και 600). Αλλά με τέτοιες τιμές γιατί να μην πάρεις 1000αρι;;

Εξαιρετική μοτοσυκλέτα και πιστεύω αρκετά πιο ευκολοδίγητη απο το Strom... ακόμα και απο το 650...
Γενικά πιστεύω οτι οι μοτοσυκλέτες της Honda στο θέμα ..."νιώθω σαν να την οδηγώ μήνες".... δεν συγκρίνονται με τις άλλες εταιρίες.... ΙΜΗΟ!!!

Εκτός αν θές οπωσδήποτε On-Off οπότε το V-Strom650 είναι πιο καλή επιλογή για αρχή... σε σχέση πάντα με την ευκολία χρήσης 650 Vs 1000.... To Transalp τώρα είναι σαφώς πιο εύκολο απο το strom αλλά αφού δεν στο φέρνουν....

Domiemic IMHO τι σημαίνει? In My Honest Opinion?

domiemic65
30/07/2008, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
Domiemic IMHO τι σημαίνει? In My Honest Opinion?

Ναι...

Elle
09/08/2008, 21:53
5000 ευρώ στην Αραβία...
Ε ρε π0yστh μου κοίτα να δεις! Κι εγώ ο μ@λ@κ@ς πλήρωνα!!
Πάντως φίλε σε νέο οδηγό δεν εγκρίνω τόσο τη V-Strom.
Θέλει κι αυτή το σεβασμό της, έχει και κάποια κιλάκια εκτός από κυβικά.
Πρέπει να μάθεις να τη στρίβεις, να τη φρενάρεις, να τη μανουβράρεις...
όλα αυτά! Οκ μια 250cc είναι ευκολότερη. Αλλά το δύσκολο είναι κάποια Α' υπόθεση.
Εγώ ακόμη και στην πόλη παρόλο που την έχω σχεδόν 2 χρόνια και ουσιαστικά
είναι η τρίτη μου μοτοσυκλέτα τα βρίσκω μπαστούνια!
Χθες μετά από μια τρελή και μεγάλη κατηφόρα που κατέληξε σε αδιέξοδο έπρεπε να
κάνω αναστροφή. Άντε γύρνα τη, κάν' την πίσω με τα πόδια γιατί ΔΕΝ έχει όπισθεν
και να μην έχεις περιθώριο δρόμου. Αυτά είναι λίγα. Υπάρχουν πολλά.
Τη V-Strom δεν την εγκρίνω και τόσο για πρώτη μηχανή.

dimdil
10/08/2008, 10:08
πολυ βαρος --πολυς ογκος--- για ξεκινημα:rolleyes:
προτεινω να το ξανασκεφτεις:winka:
ειμαι στην ιδια σχεδον φαση με σενα:smilea: και γω γουσταριζα 600αρι:smilea:
ευτυχως που ακουσα τους παλιοτερους και αρχισα με μικροτερο:blush:
ειδικα το μηχανημα που γουσταρεις φιλε μου --ντουλαπα :blush:
την εχεις καβαλησει?? εστω και στατικα:eyepop:
με το καλο οτι αποφασισεις--καλα χιλιομετρα:beer: :beer:

Elle
10/08/2008, 17:08
Υπογραφή του dimdil
θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
Ο. ΕΛΥΤΗΣ

Ω φοβερέ τρισμέγιστε αετέ, τι είπες τώρα;
Ο Ελύτης το έγραψε; Τρόμαξα τώρα!:sun: :sun: :uplate: :uplate:

dimdil
12/08/2008, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Ω φοβερέ τρισμέγιστε αετέ, τι είπες τώρα;
Ο Ελύτης το έγραψε; Τρόμαξα τώρα!:sun: :sun: :uplate: :uplate:


κανονικα η κουταμαρα σου θα επρεπε να σε τρομαζει μονο:rolleyes:
καλα ειναι να μη σχολιαζεις πραγματα που απλα ειναι πολυ...περα απο σενα:mad:
και μπορει για καποιους να σημαινουν πολλα και σημαντικα:rolleyes:

Elle
13/08/2008, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
κανονικα η κουταμαρα σου θα επρεπε να σε τρομαζει μονο:rolleyes:
Που την είδες εσύ την κουταμάρα μου και ποιά είναι αυτή;


Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
καλα ειναι να μη σχολιαζεις πραγματα που απλα ειναι πολυ...περα απο σενα:mad: Ναι 1000 συγνώμη γι' αυτό. Είναι κακό να σχολιάζει κάποιος τέτοια πράγματα
που είναι πολύ πέρα από εκείνον.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
ειναι πολυ...περα απο σενα:mad:
Συγνώμη κι εδώ φίλε, δεν ήξερα ότι με γνωρίζεις προσωπικά για να ξέρεις τι είναι πέρα από μένα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
και μπορει για καποιους να σημαινουν πολλα και σημαντικα:rolleyes:
ΑΥΤΟ είναι ακριβώς το θέμα μας! Το λες και μόνος σου! Για κάποιους! Ξέρεις όμως ποιούς;
Για μένα λες να μη σημαίνει τίποτα; Το οτι δεν ήξερα οτι είναι του Ελύτη δεν σημαίνει οτι
δεν ξανάκουσα το στίχο. Για μένα σημαίνε τότε πολλά, κι ακόμα σημαίνει, και ο στίχος αλλά
και αυτός από τον οποίο το άκουσα.

dimdil
14/08/2008, 14:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
[B]Που την είδες εσύ την κουταμάρα μου και ποιά είναι αυτή

..........


αυτο το μηνυμα σου για μενα δεν εχει καμια σχεση με το προηγουμενο!
ομως οταν διαβασα το <<τρομαξα τωρα>> θεωρησα οτι ειρωνευτηκες την συγκεκριμενη προταση, τον δημιουργο, και εμενα που το εχω επιλεξει για <<υπογραφη>> ;)
γι αυτο η αντιδραση που ειδες
:rolleyes:
αν δεν το ειπες ετσι (ειρωνικα δηλαδη) τοτε εγω δεν το καταλαβα ζητω συγνωμη και ανακαλω :beer:
εσυ ξερεις ......;)

οσον αφορα το περα απο σενα δεν εννοουσα τη σχεση σου με το θειο (θεο) απλα οτι μερικοι ανθρωποι (και γω μεσα σ αυτους) οταν δεν καταλαβαινουν την τεχνη (ποιηση) την χλευαζουν και αυτο ειναι λαθος...:blush:

Elle
16/08/2008, 02:35
Παρεξήγηση... Δεν πειράζει, κι από μένα σόρυ για τον τρόπο μου.

jent
23/08/2008, 11:14
Οδηγούσα για 14 χρόνια παπί. Μηχανή δεν είχε τύχει, ούτε για λίγο, γιατί κανένας στη παρέα δεν οδηγεί.

Μηχανή βέβαια ήθελα πάντα και όταν το επέτρεψαν τα οικονομικά κατέληξα στο vstrom (είχε βγει πριν λίγο καιρό, οι περισσότεροι μου έλεγαν να μη το πάρω γιατί δεν ήξερα τι προβλήματα θα έβγαζε κτλ κτλ και να πάρω το transalp).

Και εγώ φοβόμουνα τη μετάβαση και το σκεφτόμουνα αλλά δεν ήθελα να πάρω κάτι άλλο (που δεν ήθελα κιόλας (250άρι)) και άμα σε τρώει η αλήθεια είναι ότι το συναίσθημα επικρατεί κατι τις της λογικής.

Για να μη πολυλογώ το πήρα. Ο μεγάλος τρόμος ήταν όταν το καβάλησα στο κατάστημα για να το πάω σπίτι, δέος, φόβος, χαρά, τρόμος όλα μαζί. Γενικά όμως όλα καλά, φοβόμουνα ότι θα είχα πρόβλημα με το αμπραγιάζ αλλά μια χαρά.

Το πακέτο στην αρχή ήταν να συνηθίσω το βάρος και το πως στρίβεις το θηρίο. Το πρώτο μήνα ήμουν πολύ συγκρατημένος και έκανα λάθη τα οποία καταλάβαινα αλλά έλειπε η εμπειρία και η γνώση. Πήγα λοιπόν και παρακολούθησα ένα σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης το οποίο με βοήθησε πολύ. Τα άλλα ήρθαν με το χρόνο.

Δε το μετάνιωσα ποτέ. Έχω κάνει μικρά και μεγάλα ταξίδια, φορτωμένος με δυο άτομα, έχω κάνει και λίγο χώμα όταν βρέθηκε μπροστά μου και για να πάω στις παραλίες που ήθελα. Το μηχανάκι είναι σκυλί, δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα.

Φυσικά σε σχέση με το παπί δεν έχει καμιά σχέση. Έτη φωτός από άποψη ασφάλειας, άνεσης κτλ.

Όσο για όσα διαβάζω ότι στη πόλη είναι δύσκολο και κουράζει ποτέ δε τα κατάλαβα. Πηγαίνω πολύ πιο γρήγορα από το παπί, πηγαίνω όπου και τα παπιά κατά 90% (και το ψηλό τιμόνι που δε βρίσκει στους καθρέπτες πραγματικά κάνει τα πράγματα πολύ εύκολα). Ειλικρινά στη κυκλοφορία της πόλης είμαι πολύ καλύτερα με το vstrom σε σχέση με το παπί.

Το πρώτο καιρό το έριξα τρεις φορές σε στάση (θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσεις το βάρος) αλλά πέρα από ψιλογρατζουνιές στα κάγκελα και στις χούφτες δε τρέχει τίποτα, η μηχανή δε παθαίνει τίποτα και άμα μάθεις το τρόπο το σηκώνεις πανεύκολα μόνος σου. Τη μεγαλύτερη ζημιά μου την έκανε ένα καλόπαιδο που μου χάραξε το ντεπόζιτο με κλειδί... Έκτοτε το έχω ρίξει άλλες τόσες από δισκόφρενο :blush:

Έχω περάσει και περνάω πολύ καλά, είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει και δε σκοπεύω να το αλλάξω. Αν είσαι προσεκτικός και το σεβαστείς στην αρχή νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα. Αν μπορέσεις να βρεις και κάποιον να σου δείξει κάποια πράγματα στην αρχή, να πάτε κάποιες βόλτες παρέα κτλ ακόμα καλύτερα.

Καλή αγορά ότι και να πάρεις και πάντα όρθιος και συγνώμη αν ξέφυγα στην απάντησή μου.