PDA

View Full Version : Πριν φύγετε για διακοπές, απαντήστε!!



Dimitas
20/07/2008, 17:22
Γεια και χαρά,
Ελπίζω να μην έχετε φύγει όλοι για διακοπές γιατί χρειάζομαι βοήθεια!
Έχω αποφασίσει εδώ και καιρό να πάρω africa και να πετάξω σε ένα γκρεμό με βαθιά θάλασσα από κάτω το ερείπιο το srx.
Για πείτε τη γνώμη σας στο παρακάτω ζήτημα...
Σκέφτομαι να πάρω κάποιο μοντέλο από 90 μέχρι 92, 750cc βέβαια, για τους δύο εξίσου σημαντικούς λόγους:
α) μου αρέσει πιο πολύ σε εμφάνιση, μάλιστα αν το 650 δεν ήταν τόσο παλιό θα έψαχνα εκείνο
β) ο οικονομικός, έχω κάποια φράγκα στην άκρη, δεν θέλω όμως να μπλέξω με δόσεις και τράπεζες.
Τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι, σε άρκετά καλή κατάσταση και να μην είναι όλα διαλυμένα;Να μπορέσω να το κρατήσω για πολλάααα πολλάαα χρόνια!!; Ακούω από πολλούς ότι είναι αθάνατα, και από το forum που παρακολουθώ αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία από africa. Ανταλλακτικά θα βρίσκω; Και όχι μόνο του μοτέρ αλλά και φέρινγκ κτλ.
Η αλήθεια είναι ότι αν βρω κάποια μηχανή πιο καινούργια σε καλή τιμή θα την πάρω και ας μην είναι του 91 ή του 92 για να μη τρέχω στα συνεργεία μετά, αλλά δεν έχω δει κάτι ως τώρα.
Τη μηχανή την παίρνω για να την κρατήσω και δεν σκέφτομαι μεταπώληση.
Ελπίζω να πιάσατε το σκεπτικό, όποιος χριστιανός (ή μουσουλμάνος, ή βουδιστής, δεν είναι εκεί το πρόβλημα) μπορεί ας πει τη γνώμη του, ότι ξέρει κτλ. Όπως λέγανε και οι *&%# καθηγητές στο σχολείο στη διάρκεια μιας συζήτησης στην τάξη: "λάθος απαντήσεις δεν υπάρχουν" και όταν πήγαινες να πάρεις βαθμούς στο τρίμηνο αναρωτιόσουν τι έγινε...

xristoforos
20/07/2008, 20:59
Φίλε Dimitas



Σχεδόν σε ζηλεύω που θα μπεις στη διαδικασία ψαξίματος για να παντρευτείς την μοτοσικλέτα σύμβολο και εργαλείο παραγωγής μοναδικών συγκινήσεων όπως έκανα εγώ λίγο πριν το Γενάρη . Ας μην πολυλογούμε όμως . Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν θα επιλέξεις εσύ το Africa αλλά αυτό εσένα .
Για το μόνο που έχεις να ανησυχείς είναι όταν τα διυλιστήρια σταματήσουν να προμηθεύουν τα βενζινάδικα με super , μηχανολογικά και πλαστικά βρίσκει ο μηχανικός σου εύκολα η πολλή δύσκολα . Καλό κυνήγι και μην εγκαταλείψεις το srx ότι και αν σου έχει κάνει .

NightArk
21/07/2008, 14:18
File mou ypsrxei ena Africa opos to psaxneis.. an se endiaferei steile mou ena minima na sou doso tilefono apo to filaraki mou na ta peite..

AntoD
21/07/2008, 14:36
Ειναι λιγο περιεργο που ψαχνεις για ενα μοτο 17 ετων και θελεις να μην εχει προβληματα και να σου κρατησει πολλα πολλα χρονια....

Φτιαξε ενα ρεαλιστικο προυπολογισμο μονο για τα απαραιτητα υψους 2000 ευρω και το βλεπεις!
(δισκους, τακακια, καρμπυρατερ συντηρηση, λαστιχα, αναρτησεις, σελα, ηλεκτρικα αλλα μικρα-χωρις ανοιγμα μοτερ!!!-που θα εχει 200.000 χλμ!!!)

winbox
21/07/2008, 17:02
Βρε παιδία... εγώ που την δικία μου την βάζω αμόλυβδη θα έχω κάνα πρόβλημα??? '96 μοντελο ειναι!

Dimitas
22/07/2008, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από NightArk
File mou ypsrxei ena Africa opos to psaxneis.. an se endiaferei steile mou ena minima na sou doso tilefono apo to filaraki mou na ta peite..
Σου έστειλα πμ

Dimitas
22/07/2008, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Ειναι λιγο περιεργο που ψαχνεις για ενα μοτο 17 ετων και θελεις να μην εχει προβληματα και να σου κρατησει πολλα πολλα χρονια....

Φτιαξε ενα ρεαλιστικο προυπολογισμο μονο για τα απαραιτητα υψους 2000 ευρω και το βλεπεις!
(δισκους, τακακια, καρμπυρατερ συντηρηση, λαστιχα, αναρτησεις, σελα, ηλεκτρικα αλλα μικρα-χωρις ανοιγμα μοτερ!!!-που θα εχει 200.000 χλμ!!!)
Κοίτα δεν είναι τόσο περίεργο, αν το αφρικα είναι τόσο καλό όσο λένε όλοι. Δεν περιμένω να πάρω τζάμπα μια μηχανή σε τέλεια κατάσταση, αλλά είναι πολύ πιθανό να είναι σε καλή κατάσταση μετά από τόσα χρόνια από πολλές άλλες μηχανές, και να κρατήσει. όσο για τα αναλώσιμα είναι αναλώσιμα εντάξει ειναι αναμενόμενα έξοδα. Μέχρι πριν λίγους μήνες είχα ένα (αυτοκίνητο) suzuki samurai μοντ. 1990 και ήθελε μόνο νορμάλ πράγματα. είχε άπειρα χιλιόμετρα αλλά συνέχιζε και μάλιστα ένα πρόσφατο καλοκαίρι με πήγε μέχρι Αυστρία και πίσω. Κάτι ανάλογο ακούω από όλους ότι είναι το άφρικα. Αν γράφει made in japan πάει τελείωσε δεν χαλάει!!

byron
22/07/2008, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimitas
Αν γράφει made in japan πάει τελείωσε δεν χαλάει!!

Το srx σου Japan δεν είναι; :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από xristoforos
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν θα επιλέξεις εσύ το Africa αλλά αυτό εσένα .


Δηλαδή ; :look:

Dimitas
22/07/2008, 21:42
Βρε το srx made in japan ειναι κι αυτό αλλά πέρσι ένας βγήκε από ένα στοπ, με στούκαρε και δεν μπόρεσα να το συμμαζέψω από τότε, αλλά εντάξει το πήρα με 500 ευρώ αντί για παπί, πάντως χείμωνα καλοκαίρι πρωί βράδυ, παίρνει μπρος. Μια μανιβελιά για συμπίεση και στη δεύτερη πήρε, ούτε λάδια θέλει, για την δουλειά που το θέλω το "made in japan = δεν χαλάει" ισχυεί πλήρως!

Dimitas
23/07/2008, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από NightArk
File mou ypsrxei ena Africa opos to psaxneis.. an se endiaferei steile mou ena minima na sou doso tilefono apo to filaraki mou na ta peite..

Όλα καλά φίλε, πήρα τον αριθμό και θα επικοινωνήσουμε, να σαι καλά

TOLISTOLAROS
23/07/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimitas
Μέχρι πριν λίγους μήνες είχα ένα (αυτοκίνητο) suzuki samurai μοντ. 1990 και ήθελε μόνο νορμάλ πράγματα. είχε άπειρα χιλιόμετρα αλλά συνέχιζε και μάλιστα ένα πρόσφατο καλοκαίρι με πήγε μέχρι Αυστρία και πίσω. Κάτι ανάλογο ακούω από όλους ότι είναι το άφρικα.
Φίλε δεν είναι το ίδιο,τα μοτέρ της μηχανής δεν έχουν τη διάρκεια ζωής μοτέρ αμαξιού(μιλάμε για ίδιας ποιότητας μοτέρ και αντίστοιχη χρήση).Δουλεύουν σε ψηλότερες στροφές και δεν έχουν τη λαμαρίνα του καπό να τα προστατεύει από χτυπήματα,καιρικές συνθήκες κτλ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimitas
Κάτι ανάλογο ακούω από όλους ότι είναι το άφρικα. Αν γράφει made in japan πάει τελείωσε δεν χαλάει!!
ΟΛΑ ΣΠΑΝΕ,ΟΛΑ ΧΑΛΑΝΕ,μηχανήματα είναι.Τα japan ναι,είναι αξιόπιστα,δεν είναι όμως αθάνατα.

Μην ενθουσιάζεσαι με κανένα μηχάνημα και όπου ακούς πολλά κεράσια...
Δε σου λέω "μην πάρεις το Africa" μια χαρά μηχανάκι είναι αλλά είναι παλιό.Μακάρι να το πάρεις και να βγει το καλύτερο κομμάτι Africa που'χει βγάλει η Honda,απλά μην πορώνεσαι ούτε να ενθουσιάζεσαι με τίποτα ώστε να μην ξενερώσεις αν κάτι πάει στραβά.
Καλή αγορά και ακόμα καλύτερες βόλτες!:wave2:

Elle
23/07/2008, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristoforos
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν θα επιλέξεις εσύ το Africa αλλά αυτό εσένα .

Παναγίτσα μου! Έτσι στα καλά καθούμενα; Υπάρχει τέτοια περίπτωση να επιλέξει κι εμένα;;;; :bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl:

gregorgeous89
23/07/2008, 23:20
Φίλε Dimitas...
Με πολύ προσοχή διάβασα αυτά που γράφεις και ομολογώ ότι προβληματίστηκα αρκετά!
Βλέπεις αυτά που ζητάς (μηχανή 20ετίας, σε άριστη κατάσταση, και γύρο στα 2000ευ.) δεν είναι καθόλου υπερβολικά. Είμαι σίγουρος θα βρεις πολλές τέτοιες ευκαιρίες.
Ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός ότι εγώ και πολλοί άλλοι μα...εεε μοτοσυκλετιστές θύματα του άκρατου καπιταλιστικού συστήματος και βομβαρδιζόμενη από διαφήμισης στην τηλεόραση (και όχι μόνο) πήγαμε και αγοράσαμε καινούρια ή ελαφρός μεταχειρισμένα μοτό :mad:
Μακάρι να διάβαζα το θέμα σου νωρίτερα (κανα 15 χρόνια) να μην έμπενα σε όλα αυτά τα έξοδα.
Βέβαια (βεβαίος-βεβαίος) όποτε αγόρασα πολύ παλιό μηχανάκι μου βγήκε τελικά ακριβότερο αλλά μάλλον είμαι άτυχος ;)
Τέσπα
εχτές το βράδυ είδα σε όραμα την μηχανή που πρέπει να πάρεις...
Σε παρακαλώ να το σκεφτείς σοβαρά καθος έχει όλα τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις μόνο που δεν είναι Japan!


137557

Dimitas
27/07/2008, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Φίλε Dimitas...
Με πολύ προσοχή διάβασα αυτά που γράφεις και ομολογώ ότι προβληματίστηκα αρκετά!
Βλέπεις αυτά που ζητάς (μηχανή 20ετίας, σε άριστη κατάσταση, και γύρο στα 2000ευ.) δεν είναι καθόλου υπερβολικά. Είμαι σίγουρος θα βρεις πολλές τέτοιες ευκαιρίες.
Ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός ότι εγώ και πολλοί άλλοι μα...εεε μοτοσυκλετιστές θύματα του άκρατου καπιταλιστικού συστήματος και βομβαρδιζόμενη από διαφήμισης στην τηλεόραση (και όχι μόνο) πήγαμε και αγοράσαμε καινούρια ή ελαφρός μεταχειρισμένα μοτό :mad:
Μακάρι να διάβαζα το θέμα σου νωρίτερα (κανα 15 χρόνια) να μην έμπενα σε όλα αυτά τα έξοδα.
Βέβαια (βεβαίος-βεβαίος) όποτε αγόρασα πολύ παλιό μηχανάκι μου βγήκε τελικά ακριβότερο αλλά μάλλον είμαι άτυχος ;)
Τέσπα
εχτές το βράδυ είδα σε όραμα την μηχανή που πρέπει να πάρεις...
Σε παρακαλώ να το σκεφτείς σοβαρά καθος έχει όλα τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις μόνο που δεν είναι Japan! :

:a024: :a46: :a46: :a028: :rotflmao: :rotflmao:

Dimitas
27/07/2008, 18:03
Λοιπόν διευκρίνηση,
ας γραψουν όσοι έχουν ή είχαν άφρικα. Αυτοί θέλω να μου πουν τι συμβαίνει σχετικά με αυτήν τη μηχανή και αυτά που ρωτάω από την εμπειρία τους. Οι υπόλοιποι δεν χρειάζεται να ασχοληθούν να γράψουν τι φαντάζονται ή συμπεραίνουν οτι συμβαίνει, έχω και εγώ φαντασία. Στην ουσία των πραγμάτων δηλαδή αν έχετε την καλοσύνη...

Dimitas
27/07/2008, 19:28
Όσοι αμφισβητούν και κοροιδεύουν με αυτά που λέω, ας ρίξουν μια ματιά στο www.motorcyclespecs.co.za/Honda/honda_xrv650 διαβάστε το κείμενο που έχει μετά τα χαρακτηριστικά. Διαβάστε για έναν ελβετό που έχει ένα αφρικα του 88 με 243000 χλμ, τα τελευταία 100000 τα έχει κάνει χωρίς αλλαγή λαδιών και χωρίς service.

apav
27/07/2008, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimitas
αφρικα του 88 με 243000 χλμ, τα τελευταία 100000 τα έχει κάνει χωρίς αλλαγή λαδιών και χωρίς service

Συγνώμη, αλλά africa με τόσα χλμ καίει περισσότερο λάδι από βενζίνη. Πώς δουλεύει αυτό για 100.000χλμ χωρίς λάδια;

DrIoannis
27/07/2008, 20:50
Αν δεν κάνω λάθος κάπου διάβασα ότι υπάρχει ένα Africa με 0χλμ πρόσφατα.Ψάξε κάπου σε αυτό το forum το είχαν γράψει.Δες αγγελίες μπας...

avlihos
27/07/2008, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Αν δεν κάνω λάθος κάπου διάβασα ότι υπάρχει ένα Africa με 0χλμ πρόσφατα.Ψάξε κάπου σε αυτό το forum το είχαν γράψει.Δες αγγελίες μπας...

νομίζω πουλήθηκε! πριν ένα μήνα μπήκε κάπου εδώ....:wave2:

gregorgeous89
27/07/2008, 23:12
Όσοι αμφισβητούν και κοροιδεύουν με αυτά που λέω,
Δεν πιστεύω να υπονοείς εμένα?
Αν ναι τσέκαρε αυτό πριν δώσεις τα λεφτά σου στο Africa! http://www.imz-ural.com/downloads/movies/Dirt_TrailW.wmv

Vorios
28/07/2008, 12:55
Check this:rolleyes: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1166357#post1166357

Dimitas
28/07/2008, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Δεν πιστεύω να υπονοείς εμένα?
Αν ναι τσέκαρε αυτό πριν δώσεις τα λεφτά σου στο Africa! http://www.imz-ural.com/downloads/movies/Dirt_TrailW.wmv

Εσυ δεν πας καλύτερα στη ρωσία με τα ural και το caponord σου;;

Dimitas
28/07/2008, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vorios
Check this:rolleyes: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1166357#post1166357

Φίλε βόρειε από τον μακρινό βορρά, μπορείς να μου στείλεις το τηλ σου με ένα πμ; Ξέρεις καθόλου άτομα από τον Σκοπό; Έχω κάτι φιλαράκια από εκεί.

daskalos
15/08/2008, 17:32
Φίλε μου,γειά χαρά!Το Πάσχα πήρα ένα μηχανάκι σαν κι αυτό που σκέφτεσαι στα 1800 ευρώ!31000 χμ!Ψάξε με υπομονή και θα ανταμοιφθείς,αρκεί να ξέρεις τι ζητάς.Καλά αποτελέσματα στην έρευνα και χωρις κινήσεις πανικού!Φωτό για τους δυσπιστοι...


139046

Dimitas
19/08/2008, 20:13
Γειά σου πατρίδα, επιτέλους και ένας με θετικά μηνύματα!! Φαίνεται πολύ καλό εξωτερικά και πιστεύω και θα είναι ανάλογα προσεγμένο εσωτερικά. Έχω αφήσει το ψάξιμο για λίγο, λόγω υποχρεώσεων αλλά σε λίγο θα συνεχίσω. Εχω βρει αρκετές μηχανές αλλά δεν είχα ποτέ άφρικα και έτσι θα πάρω κανέναν παλιό μαζί μου αν μπορέσω όταν θα πάω να δω κάποιες από αυτές. Εάν έχεις κάποια tips για το τι να κοιτάξω εκτός από τα προφανή, είναι ευπρόσδεκτα.

makis 71
27/08/2008, 04:10
ηλεκτρικα απαραιτητα .καποιες απο αυτες καινε ανορθωτες για πλακα .και οταν πας για σερβις μην παρεις το γνησιο φιλτρο λαδιου .ενα σουζουκι μικρο αυτοκινιτακι εχει ακριβως το ιδιο και κανει τα μισα λεφτα .πανε με δειγμα σε αυτους που πουλανε φιλτρα αυτοκινητων και θα στο δωσουν γιατι δεν θυμαμαι ποιο μοντελο ειναι .δεν ειχα ποτε το αφρικα εγω ο ιδιος το ειχε ενας φιλος στην γερμανια και του το εφτιαχνα εγω και ετσι εμαθα 5 πραγματα .τωρα απο οδηγηση πως ειναι δεν ξερω να σου πω .μηχανολογικα σχεδον οτι θες .θα βρεις μαλιστα μηχανη που ζητας και σχετικα ευκολα γιατι απο τοτε που βγηκε το vstrom ολοι πουλανε τα παλια και παιρνουν αυτο το ακατονομαστο μηχανημα (ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΑΠΛΑ ΠΑΝΑΣΧΗΜΟ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΨΕΚΑΣΜΟΥΣ ΤΑ ABS ΚΤΛ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ .ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΤΟΣΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ .ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΟΤΕ)

winbox
27/08/2008, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis 71
.... γιατι απο τοτε που βγηκε το vstrom ολοι πουλανε τα παλια και παιρνουν αυτο το ακατονομαστο μηχανημα (ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΑΠΛΑ ΠΑΝΑΣΧΗΜΟ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΨΕΚΑΣΜΟΥΣ ΤΑ ABS ΚΤΛ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ .ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΤΟΣΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ .ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΟΤΕ)

Συμφωνώ και επαυξάνω..... Αυτά τα μηχανάκια ειναι που λέμε ότι γιορτάζουν των Αγιίων Πάντων.....

vagtav
27/08/2008, 14:07
Είχα το 650 για 7 χρόνια. Το αγόρασα με 110.000 και βάλε...χλμ και του έκανα άλλα τόσα. (μέχρι και φαντάρος στο Διδυμότειχο πήγαινα με αυτή)

Δεν ξέρω αν έχει μεγάλες διαφορές με το 750 αλλά αν κάνεις μια πλήρη αλλαγή στην πλεξούδα και κάνεις ένα πλήρη έλεγχο στα ηλεκτρικά του, όχι λόγω κακής κατασκευής αλλά λόγω των χρόνων που κουβαλάει, νομίζω ότι το μηχανάκι θα βγάλει πολλά χλμ ακόμα.
Εκτός από ένα "βράσιμο" των υγρών της μπαταρίας από τον ανορθωτή, δεν με άφησε ποτέ και πουθενά.
Τσάμπα την οδική βοήθεια για 7 χρόνια...:D

Πάρτο λοιπόν, αλλά μην τσιγκουνευτείς τον έλεγχο της μηχανής. Δεν αρκεί το "αυτί" κάποιου φίλου σου που έχει μηχανάκι για να σου πει τη γνώμη του. Θα έχει χρόνια και χιλιόμετρα πάνω του και εάν θέλεις να το παντρευτείς πρέπει να το πας ακόμα και σε δυναμόμετρο. Αυτό λέει πάντα την αλήθεια...

gregorgeous89
01/09/2008, 09:35
Εμένα θα με ακούσεις ποτέ στην ζωή σου να γίνεις άνθρωπος ?