PDA

View Full Version : Βοηθεια επιλογης Aprilia rs 125?



Soile
21/07/2008, 06:12
καλησπερα σας.εδο και μισο μηνα δουλευω και εχω στοχο να παρω το aprilia rs 125 model 2007 η 2008 μα δεν ειμαι σιγουρος για την τιμη του την αποδοση του και φυσικα την αντοχη του θα ηθελα να μου πιτε εσεις που φυσικα εισται περισοτερο εμπηροι στις μηχανες απο τι εγώ μα θα ηθελα αν ξερει κανεις την τιμη του aprilia rs 125 model 2008 στην Γερμανια γιατι εχω καπιους συγκενεις εκει και ετσι μπορω να το κατεβασω πιο ευκολα και πιστευω πος θα ειναι πολλη φθινοτερα εκει .
θα ηθελα να μο διευκρινησετε κιολας .... το aprilia 125 2002 ειναι πιο αργο απο το 08? πια η διαφορα στα νεα μοντελα απο τα παλια?(δυστηχος δεν ειμαι τοσο γνωστηκος σε αυτα τα θεματα μα σε λιγο καιρο ελπιζο να ειμαι ;) εγω προσοπικα πιστευω πος πρεπει να ειναι και πιο γρηγορο μα και γενικα πιο καλο αλλα θα ηθελα τη δικη σας γνωμη



<<παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας και τη βοηθια σας για να διαλεξο κατι σωστο και για κατι που θα αξιζει να χασο ολο το καλοκαιρη στα εργοστασια και στι δουλια Σας Ευχαριστω>>

byron
21/07/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Soile
καλησπερα σας.εδο και μισο μηνα δουλευω και εχω στοχο να παρω το aprilia rs 125 model 2007 η 2008 μα δεν ειμαι σιγουρος για την τιμη του την αποδοση του και φυσικα την αντοχη του θα ηθελα να μου πιτε εσεις που φυσικα εισται περισοτερο εμπηροι στις μηχανες απο τι εγώ μα θα ηθελα αν ξερει κανεις την τιμη του aprilia rs 125 model 2008 στην Γερμανια γιατι εχω καπιους συγκενεις εκει και ετσι μπορω να το κατεβασω πιο ευκολα και πιστευω πος θα ειναι πολλη φθινοτερα εκει .
θα ηθελα να μο διευκρινησετε κιολας .... το aprilia 125 2002 ειναι πιο αργο απο το 08? πια η διαφορα στα νεα μοντελα απο τα παλια?(δυστηχος δεν ειμαι τοσο γνωστηκος σε αυτα τα θεματα μα σε λιγο καιρο ελπιζο να ειμαι ;) εγω προσοπικα πιστευω πος πρεπει να ειναι και πιο γρηγορο μα και γενικα πιο καλο αλλα θα ηθελα τη δικη σας γνωμη



<<παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας και τη βοηθια σας για να διαλεξο κατι σωστο και για κατι που θα αξιζει να χασο ολο το καλοκαιρη στα εργοστασια και στι δουλια Σας Ευχαριστω>>

H τιμή του RS είναι στα 4600-4700?, ενώ κάπου εκεί είναι και στην Γερμανία. Σε γενικές γραμμές, αν μιλάμε για καινούργιο μηχανάκι δεν αξίζει τον κόπο (μεταφορά-εκτελωνισμό-τρέξιμο) να το φέρεις απ΄έξω. Οι διαφορες είναι μικρές ενω κάποια μοντέλα (Dorsoduro πχ) είναι πιο ακριβά.
Σε ότι αφορά την αντοχή του, εξαρτάται απ΄την χρήση που θα κάνεις. Το μοτέρ του είναι αρκετά εως πολύ δυνατό (περίπου 30 άλογα) και αυτό έχει τις απαιτήσεις του. Μέσα στην κίνηση και σε χαλαρές βολτούλες δεν θα το ευχαριστηθείς, ενώ αν αρχίσεις και τα ψιλοφτιαξιματάκια (εξατμίσεις κλπ), το πιθανότερο είναι να το πάρεις στο χέρι. Αντίθετως σε σβέλτη οδήγηση και ακόμα καλύτερα σε πίστα (που να βρεθεί ; ), το RS είναι ένα SS 125, χωρίς ανταγωνιστή στην κατηγορία του.
Αν το έχεις φανταστεί ως ένα διαφορετικό CBR125, ξέχασε το.

Το μοντέλο μέχρι το 2003-4 ήταν λίγο πιο γρήγορο. Οι προδιαγραφές Euro2-3-4-54 «έπνιξαν» λίγο το νεώτερο μοντέλο (σε νορμάλ κατάσταση κινητήρα). Εκτός του κινητήρα υπάρχουν πολλές διαφορές, μιας και το 2004 το μοντέλο αλλαξε ριζικά και παντού.

Για παρόμοια θέματα κοίτα εδώ, κάτω κάτω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=56571) που είναι τα ποστ για το RS.
Για ακόμα περισσότερες πληροφορίες διάβασε τα ποστ των κατόχων (http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?board=66.0)

:wave2:

ΥΓ: Αν σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε το RS, ξέρω ότι υπάρχει ένα RS125 2008, που χρησιμοποιήθηκε στο test ride της aprilia στα Μέγαρα. Εχει περίπου 1.000 χλμ και η τιμή του είναι στα 3.600?. Εγγυήσεις υπάρχουν κανονικά.

teok8
22/07/2008, 02:06
arxige egw eixa ena rs mexri prin 2 mines(montelo 07 to replica) alla dn exw kai polla na sou pw gt ta prolabe ola o prolalisan:a46:!
egw tha sou pw apo tin 6mini peripou empiria mou oti to minanaki dn ekane kix kai to pigaina sinexeia koftes!
to kako einai oti mesa stin poli kourazei kai oti otan pas na to pouliseis tha aganaxtiseis!dn to pernoun sxedwn pouthena kai tha sto paroun kopsoxronias.emena m dinan gia mixanaki 6 minwn apo 2.500 mexri 2.900 o poio aisiodoxos!se mantra panta etsi..
egw tha sou elega oti axizei apla tha xaseis kapoia lefta parapanw..
an xreiasteis tipota sfira :wacko: :wave2:

xampos
22/07/2008, 02:16
παρε κατι πιο ''ευχρηστο'' θα προτεινα το νιντζα το 250 :wave2:

teok8
22/07/2008, 02:16
etsi gia na zilepseis ligo :D


137326

Soile
22/07/2008, 06:24
Σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε τόσο γρήγορα στο post μου με βοη8ησατε αρκετά (τεο θα σε απογοητεύσω μα δεν ζηλεύω μακάρι όλοι να είχαν αυτό που θέλουν ;)και κάτι ακόμα... είναι αλήθεια πως καπιο μοντέλο aprilia rs 125 έχει τελική 170 χιλιόμετρα?

byron
22/07/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Soile
είναι αλήθεια πως καπιο μοντέλο aprilia rs 125 έχει τελική 170 χιλιόμετρα?

Αλήθεια είναι :wave2:

teok8
22/07/2008, 12:26
egw piga mexri 167 mama!mexri 150kati paei aneta..meta to skeftetai ligo!
an bgaleis ton kofti kai tin tapa stin exatmisi tha baras 180+

X-SFIGA
17/09/2008, 10:31
και αμα βγαλεις και ολη την εξατμιση βαρας 200 +


ΕΛΕΟΣ

byron
17/09/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
και αμα βγαλεις και ολη την εξατμιση βαρας 200 +


ΕΛΕΟΣ


Κράτα μικρό καλάθι φίλε. :wave2:

Road67
17/09/2008, 10:46
Γεννηθηκες το 1991. Τα 18 τα εχεις κλεισει;
Αλλες εμπειριες εχεις;
Πριν αρχισετε να φωναζετε, οχι δεν το θεωρω γενικα δυσκολο για πρωτοπειρο, αλλα οταν μια απο τις βασικες ερωτησεις ειναι αν πιανει 170 επιτρεψτε μου καποιο σκεπτικισμο και ανησυχια. Το μηχανακι μπορει να γινει οπλο στα καταλληλα χερια και στα ακαταλληλα σκοτωστρα. Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε ειναι ενα μικρο ss που παιζει χωρις ανταγωνιστη. Αν δεν εχεις καβαλησει το ιδιο δεν υπαρχει κανενα μηχανακι στην κατηγορια του, η ακομη και σε λιγο περισσοτερα κυβικα αντιστοιχο. Δεν στριβει το ιδιο με το CBR125 αν εχεις κατι τετοιο στο μυαλο σου, ειναι πολυ πιο ''κοφτερο''.
Αποψη μου παντα.

karaferas
22/09/2008, 22:28
παρε νιντζα 250, γαματο κ ο,τι πρεπει για πρωτο μηχανακι... σε πρασινο βεβαιως βεβαιως.. κανε αν μπορεις τεστ ραιντ κ στα 2 (απριλια κ καβασακι) στους ιδιους δρομους κ οποιο σου καθεται καλυτερα, σιγουρη λυση... μην αγορασεις κατι μονο απο εμφανιση, πολλοι την πατησαν ετσι...:wave2:

EVI
22/09/2008, 22:50
εαν ενδοιαφερεσε για rs στειλε πμ

AkHeNaDoN
27/09/2008, 18:02
Αν θες ενα μηχανακι να πηγαινεις στην δουλεια σου και για κανα καφε τοτε παρε το ninja..
Aν θες ενα μηχανακι που να το καβαλας και να σου φτανει το χαμογελο μεχρι τ'αυτια τοτε παρε RS.

Γουστα παντα ετσι..! και αναλογα τι χρηση θα του κανεις.. για μενα αν και θεωρουνται στην ιδια κατηγορια δεν υπαρχει συγκριση.. ειναι 2 τελειως διαφορετικα μηχανακια για 2 τελειως διαφορετικες χρησεις.
Γνωμη μου..





:D


143311