PDA

View Full Version : Οδηγοί-δολοφόνοι στα τιμόνια



Gandalf dr685sm
21/07/2008, 08:15
Τι θα γίνει επιτέλους με τους «υποψήφιους δολοφόνους» , που κυκλοφορούν κάθε μέρα στους δρόμους της Ελλάδος; Γνωρίζουμε όλοι οτι ο Έλληνας οδηγός είναι , επιεικώς, ανεκπαίδευτος και σίγουρα επικίνδυνος. Να τολμήσω να δώσω μια εικόνα;

Ας πάρουμε την κίνηση εντός πόλης. Οι δρόμοι σαφώς και είναι σχεδιασμένοι για το 1/3 του σημερινού στόλου οχημάτων και αποδυκνείεται σίγουρα πολύ δύσκολο να υποστηρίξουν την καθημερινότητα των πολιτών. Παρόλα αυτά , αντί οι ίδιοι να αντιληφθούμε πως σε μια τέτοια κατάσταση , θα ήταν καλύτερα για όλους ο μετριασμός της χρήσης των Ι.Χ και η στροφή σε δίκυκλο (ποδήλατο/μηχανή) ή στα ΜΜΜ (Μέσα Μαζικής Μεταφοράς) θα διευκόλυνε πάρα πολύ την κατάσταση , εμείς αντίθετα λοιπον , στρεφόμαστε σε απόκτηση αγοράς SUV θηρίων που σίγουρα θέλουν τον διπλάσιο χώρο κίνησης και παρκαρίσματος.

Αποτέλεσμα;... ακόμα περισσότερο «πήξιμο» και μποτιλιάρισμα στον δρόμο. Αυτό φυσικά οδηγεί στην αύξηση του βαθμού αναμονής εντός του Ι.Χ. και στην μεγαλύτερη δημιουργία εκνευρισμού στον οδηγό.

Οδηγός λοιπόν , ανεκπαίδευτος , εκνευρισμένος σε μια περιοχή που ο χώρος κίνησης , υπολογίζεται στα 5-20km/hr , σπαταλά περίπου 2 με 3 ώρες καθημερινώς ( !!! ) μέσα στο όχημα του , μόνο για την διαδρομή σπίτι – εργασία. Αυτό ορίζεται ώς περίπου 2 μέρες μέσα στο αυτοκίνητο μόνο για τις εργάσιμες μέρες του μήνα. Είναι αναμενόμενο λοιπόν να υπάρξει μια αίσθηση εκνευρισμού. Το δυστυχές όμως της υπόθεσης , είναι οτι μαζί με αυτόν , λόγω της ηλίθιας νοοτροπίας και της ανύπαρκτης παιδικής αγωγής μας, να οδηγούμαστε σε παραβιάσεις ΚΟΚ και αψυχολογήτες κινήσεις απο αυτούς, που θα βάλουν σε κίνδυνο και την ακεραιότητα των άλλων αλλά και των ιδίων.

Παράδειγμα αψυχολόγητης κίνησης , είναι η άσκοπη αλλαγή λωρίδας , για να κερδισούν 5-10 μέτρα χώρου , κάτι όμως που συνεπάγεται και περαιτέρω καθυστέρηση στους υπόλοιπους που θα περιμένουν την κίνηση αυτού του οδηγού. Επιπροσθέτως σε αυτό , η κίνηση αλλαγής θα γίνει ώς επι το πλείστον χωρίς να γίνει χρήση του φλάς και έλεγχο καθρέφτη για επερχόμενο όχημα. Ειδικά εδώ να βάλουμε το θέμα μηχανή στην πόλη , που με την ανοχή του νόμου , μπαίνει στην διαδικασία της διύθησης. Σίγουρα αυτό σύμφωνα με τον νόμο απαγορεύεται , αλλά κανείς δεν το απαγορεύει στην πρακτική , αφού αν προστεθούν στους στοίχους κατά ακολουθία , ο στόλος του ενός εκατομμυρίου δικύκλων , μάλλον θα πρέπει να τα παρκάρουν όλοι τα οχήματα τους ώς έχουν και να αρχίσουν να περπατούν. Κάτι βέβαια που σύμφωνα με έρευνες κοντά στο έτος 2010 θα συμβεί με την γεωμετρική αύξηση του πληθυσμού εντός της πρωτεύουσας και τις πωλήσεις Ι.Χ.

Μένοντας όμως στο θέμα ας προσπαθήσω να μείνω και λίγο στο θέμα κυκλοφοριακής αγωγής.
Στην πόλη αλλά και εκτός πόλης, θα δούμε οδηγούς που πλέον εμπιστεύονται πιο πολύ απο όσο πρέπει το όχημα τους οτι θα φρενάρει , ενώ οι ίδιοι δεν γνωρίζουν καν τα βασικά μηχανολογικά του , άρα και τις οριακές του αντιδράσεις. Πρόσφατα ας πούμε, επέστρεφα με την μηχανή απο την μεριά του Διονύσσου , (Γερμανικό Νεκροταφείο) κινούμενος ώς συνήθως με την ταχύτητα που θα είχε ενα πούλμαν με συμπαθείς Γιαπωνέζους τουρίστες που φωτογραφίζουν τα πάντα... δηλαδή με 30-40χιλιόμετρα την ώρα, περισσότερο απολαμβάνοντας την διαδρομή, αλλά και επειδή γνωρίζοντας την διαδρομή, υπάρχει και γνώση των πολύ σοβαρών ατυχημάτων που γίνονται στην περιοχή.

Μερικές δεκάδες μέτρα μετά , υπάρχει κλειστή ανηφορική αριστερή (δεξιά κατηφορική για όσους πάνε προς Ν.Μάκρη) όπου πριν φτάσω εκεί μείωσα ακόμα περισσότερο για καλή μου τύχη, όπως φάνηκε! Στα επόμενα δεύτερα επερχόμενο μπλέ Hundai με 4 νεαρούς μάλλον επιβάτες, έχασε την στροφή αφού πήγαινε σίγουρα με πολλά χιλιόμετρα, αφού ο οδηγός σίγουρα προδόθηκε απο την ανικανότητα του και την έλλειψη γνώσης του οχήματος του. Το αυτοκίνητο δεν μπόρεσε απλά να στρίψει , μιας και δεν είναι στημένο για να μπαίνει με αγωνιστικά χιλιόμετρα και να συγκρατήσει μια κλειστή γραμμή. Ακόμα όμως και αν ήταν αυτό εφικτό , μιλάμε για δημόσιο δρόμο, όπου ο παράγοντας άγνωστο είναι εκείνος που θα κάνει 9 στις 10 την εμφάνιση του , σε αναπάντεχο χρονικό σημείο. Ο οδηγός λοιπόν της υπόθεσης δείχνει σαφώς οτι χάνει τον έλεγχο , μπαίνει στην δική μου λωρίδα (αντίθετη) με εμένα να έχω φυσικά κοκκαλώσει την μηχανή απο το φρενάρισμα και προσπαθώντας να κερδίσω λίγα μέτρα προς το κέντρο για να μην πέσω πάνω του αφού έβγαινε δεξιά μου. Ο οδηγός αφού διαπίστωσε οτι είχε φύγει το όχημα του , φρενάρει ακόμα περισσότερο και για να μην με χτυπήσει κόβει και πάλι αριστερά και μπαίνει σε ενα παράδρομο. Για καλή του τύχη βέβαια δεν είχε άλλο αυτοκίνητο πίσω του και φυσικά η δική μου κίνηση είχε μπλοκάρει την άλλη λωρίδα και τα οχήματα πίσω μου.

Ο άνθρωπος αυτός λοιπόν, λόγω σαφής υπερεκτίμησης των οδηγικών ικανοτήτων του αλλά και του οχήματος του, ρίσκαρε εκείνη την στιγμή 5 ζωές που δεν του έφταιγαν απολύτως τίποτα. Και γιατί αυτό, αλήθεια;... για να αποδείξει τι ακριβώς;.. ποιός είναι εκείνος ο sponsor που θα του δώσει τα ευρώ για την επιτυχή διαδρομή του σε λίγα δεύτερα κάτω ή επιτυγχάνοντας να πάει τον Κορεάτικο ματρακά του σε οριακές διαδρομές; Έχοντας μάλιστα και 3 ακόμα ανθρώπους μέσα , επιβαρρύνοντας ακόμα περισσότερο το μηχανολογικό όριο του οχήματος του; Μήπως τελικά σε αυτούς τους ανθρώπους θα έπρεπε να αφαιρείται η άδεια οδήγησης αλλά και ο περιορισμός τους κατ’ οίκον , σε ημέρες εκδρομών και εξόδων αφού είναι ικανοί για το χειρότερο αυτές τις ημέρες; Βέβαια αν γίνει κάτι τέτοιο μιλάμε για το 70-80% των Ελλήνων οδηγών που θα μείνουν περιορισμένοι.

Ας αφήσουμε όμως τους υποψήφιους Schumacher του Ελληνικού δημόσιο δρόμου και ας πιάσουμε τους υποψήφιους Rossi. Μιλώ για τους «δήθεν» αναβάτες μοτοσυκλετών και μοτοποδηλάτων. Πρόκειται για την άλλη τάξη οδηγών που θεωρούν οτι οι σφήνες σε πηγμένος δρόμους, η παράνομη αντίθετη κίνηση σε μονόδρομους ή πάνω σε πεζοδρόμια καθώς και η παραβίαση ερυθρού σηματοδότη, αποτελεί προνόμιο τους. Ειδικά κάποια δίκυκλα μικρού κυβισμού (παπιά, scooters) που με την δικαιολογία του «παραδίδω κάτι» δεν δίνουν σημασία στον κώδικα και φυσικά ρισκάρουν τόσο την ζωή τους, αλλά μερικές φορές και των υπόλοιπων. Βλέπεις λοιπόν μηχανές να κάνουν διύθηση με 100-120 χλμ/ωρα μέσα στην Κηφισίας ή στην Πατησίων και αναρρωτιέσαι σε ποιό ακριβώς σημείο , θα γίνει ο αναβάτης αυτός , «ήχος και φώς» σε μια πρόσκρουση του. Φαινόμενο αυξητικό ιδιαίτερα τις καλοκαιρινές μέρες που αυξάνονται οι εποχικοί αναβάτες μηχανών. Εποχικοί κυρίως επειδή όλες τις άλλες εποχές προτιμούν το Ι.Χ. τους. Αυτό βέβαια δεν είναι κακό , αλλά η εν γέννει συμπεριφορά τους και νοοτροπία τους, είτε με Ι.Χ. είτε με δίκυκλο είναι εκείνη που προκαλεί αυτή την εντύπωση.

Επειδή όμως μιλάμε για θεωρία μέχρι στιγμής ας βάλω και μερικά κακώς κείμενα που όλοι βλέπουμε στους δρόμους μας.
Ι.Χ. και οδηγοί λοιπόν...




Gandalf

Gandalf dr685sm
21/07/2008, 08:16
- Άσκοπη αλλαγή λωρίδος ή στροφή σε στενό χωρίς φλάς που θα ανάψει σε σωστό χρόνο και οχι την ίδια ώρα που γυρνάει το τιμόνι.

- Χρήση κινητού. Μουσική , Κλιματισμός και κινητό, είναι ο καλύτερος συνδυασμός για εναν οδηγό να γίνει φονιάς των συνανθρώπων του. Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου, οτι ο επόμενος/η που θα με κλείσει ή θα πάει να με ρίξει επειδή μιλά στο κινητό , θα αγοράσει νέα συσκευή καθώς αυτή που έχει θα την κάνω , βιαίως... ανταλλακτικά. Για να μην μιλήσω για τους ίδιους.

- Παραβίαση σηματοδότη... ΦΥΛΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ! Είναι εν γνώσει τους , φονιάδες.

- Κίνηση στην Ε.Ο. ή στην Α.Ο με 80-90 χλμ στην αριστερή λωρίδα... Κυρίες και κύριοι ... η αριστερή λωρίδα είναι ΜΟΝΟ για προσπεράσεις... οχι για να πάτε εκδρομούλες με χαμηλές ταχύτητες. Μόνο όταν όλα είναι πηγμένα είναι , ας πούμε, δικαιολογημένη ή ύπαρξη οχημάτων εν πορεία εκεί. Όπου και πάλι αν είναι εφικτό να κάνεις δεξιά για να περάσει κάποιος που πάει για προσπέραση , τότε απλά το κάνεις... δεν πεισματώνεις σαν το μουλάρι εκεί.

- Καθρέφτες... ειδικά στις κυρίες αυτό που το έχουν κουσούρι να μην τους κοιτάνε στο μεγαλύτερο ποσοστό τους. Οι καθρέφτες λοιπόν είναι το 70% της σωστής οδήγησης.. δεν είναι για διόρθωση makeup , ούτε διακοσμητικοί. Ρυθμίστε τους και χρησιμοποιήστε τους.
- Ψεκαστήρες παρμπρίζ... Λοιπόν θα το κάνω... θα έχω ενα μπουκάλι νερό μαζί μου και ο επόμενος που θα πετάξει τον πίδακα του εν κινήσει και δεν είναι ρυθμισμένος σωστά με αποτέλεσμα να με κάνει μπάνιο.... θα του δώσω την ίδια αίσθηση με το μπουκάλι μου. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τασάκια και αποτσίγαρα. Φωτιά στην φωτιά όπως λένε, μπας και καταλάβουν.

- Ταχύτητες «αγωνιζόμενου»... Δεν είναι κανείς Schumacher , δεν είναι κανείς Rossi... αυτό ισχύει και για τους δύο τύπους οδηγών. Ο δημόσιος δρόμος δεν είναι πίστα και στην επόμενη στροφή ή διαδρομή θα υπάρχει ενα παιδάκι, μια γιαγιά, μια λακκούβνα-κρατήρας, λάδια, ή άσφαλτο γυαλί. Το χρέπι που καβαλάτε ακόμα και αν έχει τα φόντα να πάει σωστά... ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΧΕΡΙΑ. Το απλό είναι οτι κανείς μέσος οδηγός δεν είναι οδηγός αγώνων. Ακόμα όμως και οι οδηγοί αγώνων , ξέρουν πολύ καλά πως οι δικές τους ικανότητες στον δημόσιο δρόμο δεν φτάνουν για να προφυλάξουν και τους άλλους. Κανείς μέσος οδηγός δεν μπορεί να μαζέψει το όχημα του με πάνω απο 140 χλμ την ώρα... είτε αυτό λέγεται σκασμένο μπροστινό λάστιχο ή καφάσι στην μέση του δρόμου. Κανείς επίσης μέσος οδηγός (κυρίως Ι.Χ.) δεν είναι ικανός να αποφύγει εμπόδιο μέσα στην διαδρομή του ενώ στρίβει. Ή θα πέσει πάνω του ή θα βγεί εκτός δρόμου. Στις μηχανές μπορεί αν ο οδηγός έχει κάνει ενα δύο μαθήματα σε ειδικές σχολές που υπάρχουν να έχει καλύτερες πιθανότητες , αλλά και εδώ ο μέσος όρος δεν θα τα καταφέρει. Υπο κλίση φρενάρισμα στην μηχανή οδηγεί σε σήκωμα και μετά σε εκατοστά του δεύτερου για αντίδραση.

- Σφήνες και διύθηση για μηχανές... Να το πω αλλιώς... όταν πάς με 20-30χλμ την ώρα ανάμεσα με τα αυτοκίνητα , μπορείς να προλάβεις ενα χέρι απο παράθυρο , ενα κλείσιμο απο Ι.Χ. , ή ακόμα και άνοιγμα πόρτας. Αν πας με 60-100χλμ την ώρα... απλά... ήχος και φώς. Στις σφήνες αφήνουμε εαυτόν στην ικανότητα οδήγησης του άλλου οδηγού. Δηλαδή αν θα μας δεί... αν θα φρενάρει... αν θα κάνει χώρο... αν δεν θα περάσει απο πάνω μας. Οι σφήνες είναι πάντα μια οδηγική κίνηση στην μηχανή που θα την φέρει στα όρια αναρτήσεων και ελαστικού. Το περιθώριο αντίδρασης εκεί είναι ελάχιστο, ακόμα και στο φρενάρισμα καθώς η αδράνεια του μοτέρ υπό ρυθμό στροφών .
- Εξοπλισμός.. σε διάφορα μοτοσυκλετιστικά forum το έχουμε συζητήσει πολλάκις.. Καλό το κράνος (ειδικά αν δεν είναι κιούπι...βλ... κράνος απο διάφορα super market… και έχει και κάποιες προδιαγραφές), αλλά ρε παιδιά... με σορτσάκι, σανδάλι και τιράντα ή καθόλου μπλουζάκι , ποιός μας λέει οτι η άσφαλτος θα μας «λυπηθεί» σε μια περίπτωση πτώσης και τριβής; Ο βαθμός τριβής δεν αλλάζει με γνώμονα τις εποχές. Αντίθετα μάλιστα το καλοκαίρι ενα έγκαυμα σημαίνει τέρμα διακοπές και τέρμα βουτιές στην θάλασσα. Ενα τζινάκι , δετό παπούτσι και ενα καλοκαιρινό μπουφανάκι , μια χαρά χωράνε μέσα στο top case και μας προστατεύει και στον δρόμο. Προτιμώ να με βλέπουν σαν διαστημάνθρωπο , παρά σαν κακομοίρη με γάζες και εγκαύματα με νερό σε ιάση.

- Ταχύτητα και οδηγοί. Αποδεδειγμένα οι μηχανές πιάνουν πολύ πιο γρήγορα την τελική τους ταχύτητα. Ειδικότερα αν μιλάμε για κάποιο SS τα 200+ είναι στο κοντέρ μέσα στα 10 δεύτερα... τα πρώτα 100 είναι μάλιστα στα 3-4 δεύτερα!!!Δηλαδή μετράω ώς το 4 και έχω 100χλμ στο κοντέρ. Μπορεί κάποιος να μου πεί πως θα αντιδράσει σε κάτι που θα πεταχτεί μπροστά του σε αυτή την κίνηση όταν ο μέσος όρος αντίδρασης είναι 2-3 δεύτερα; Βλέπουμε πιτσιρικάδες κυρίως με άγνοια μηχανολογικών και κινδύνου να μπαίνουν σε τέτοια διαδικασία αύξησης ταχύτητας χωρίς καν να έχουν ιδέα πως θα μεταχειριστούν μια μεταλλική βολίδα σε δύο τροχούς που σε τέτοια κατάσταση θα ζυγίζει κοντά στους 50 τόνους εν αδράνεια; Μήπως θα ήταν καλό να έχουμε το μυαλό μας στο κεφάλι και οχι στο δεξί grip;

- Συνεπιβάτες/συν-αναβάτες... Έχοντας στο όχημα μας, 1-3 ψυχές ακόμα , ο βαθμός υπευθυνότητας αυξάνει. Ακόμα δηλαδή και αν είμαστε έτοιμοι να ρισκάρουμε το τομάρι μας, γιατί είμαστε ανεγκέφαλοι , θα πρέπει να γνωρίζουμε οτι οι άνθρωποι που είναι μαζί μας, στηρίζονται πάνω μας για να πα΄νε και να έρθουν σώοι. Έχουν οικογένειες που τους περιμένουν και θα ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ για ότι τους συμβεί απο δική μας κακοδιαχείριση του οχήματος μας. Εκτός αυτούς καλό είναι να ξέρουμε οτι μηχανολογικά το όχημα , συμπεριφέρεται τελείως διαφορετικά όταν έχει επιπλέον βάρος απο τα παραπάνω άτομα και σίγουρα θέλει ιδιαίτερο τρόπο μεταχείρισης σε σύγκριση με το να είμαστε μόνοι μας. Δεν μας φταίνε σε τίποτα κοινώς αν εμείς είμαστε αυνάνες και κάνουμε του κεφαλιού μας στον δρόμο.
Σίγουρα το κείμενο είναι μεγάλο... σίγουρα κάποιοι θα πουν οτι μας τα έχουν ξαναπεί αυτά... εγώ εκείνο που θα πω, είναι πόσοι απο εμάς πραγματικά τα έχουν κάνει βίωμα και τα έχουν περάσει στην οδήγηση τους; Ας τα έχουμε στην άκρη του μυαλού μας, για να είμαστε καλά και στις διακοπές μας τώρα, αλλά και στην καθημερινότητα μας , μετά.

Gandalf

AntoD
21/07/2008, 08:31
Ρε συ Γκαννταλφ....

καλα τα λες φιλε....λιγοι ομως θα τα διαβασουν και ακομα λιγοτεροι θα τα καταλάβουν....

XJR_Billy
21/07/2008, 09:16
Φίλε μάγε, η σκέψη σου είναι πολύ σωστή και οι προβληματισμοί σου είναι αποδεκτοί από μεγάλο μέρος αναβατών.

Όποιος δεν έχει πέσει, δεν έχει πάθει εγκαύματα από την άσφαλτο, δεν έχει δει φίλους να χάνονται ή να ζουν σαν φυτά από την μη χρήση κράνους, νοιώθει άτρωτος και δεν καταλαβαίνει τον κίνδυνο του να είσαι τόσο εκτεθειμένος.

Όπως λες, καλύτερα να λούζομαι στον ιδρώτα παρά στο Betadin...

Καλύτερα να με λένε σαλιγκάρι παρά βρόντακα...

Και χίλες φορές καλύτερα να φτάσω στον προορισμό μου λίγο αργότερα αλλά σώος, να γυρίσω το κλειδί, να σβήσω τον κινητήρα, να ακούσω το τελευταίο τσαφ του μονοκύλινδρου και μετά τη μουσική των εξατμίσεων που κρυώνουν...

Να βγάλω το κράνος, το γαντάκι, το καλοκαιρινό μπουφανάκι με τον λίγο ιδρώτα στην πλάτη, να χαιδέψω λίγο την kwλ@ρ@ της μηχανής...

Είναι ένα αίσθημα από αυτά που χαρακτηρίζουν την απόλαυση του να οδηγείς μοτοσυκλέτα...

Θα συμφωνήσω επίσης με τον Antod ότι λίγοι θα τα διαβάσουν, λίγοι θα τα καταλάβουν και ακόμα πιο λίγοι θα τα ακολουθήσουν...

Πάντα ωραία κείμενα φίλε!!!:beer: :beer:

Ταξιδευτής
21/07/2008, 09:24
+απειρο Μαγε!
Ολα παρα πολυ σημαντικα και σωστα, αλλα εγω θα τονισω και θα σταθω στο εξης:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
πρέπει να γνωρίζουμε οτι οι άνθρωποι που είναι μαζί μας, στηρίζονται πάνω μας για να πα΄νε και να έρθουν σώοι. Έχουν οικογένειες που τους περιμένουν και θα ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ για ότι τους συμβεί απο δική μας κακοδιαχείριση του οχήματος μας.



ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ για ότι τους συμβεί απο δική μας κακοδιαχείριση του οχήματος μας. .+_

deusXT
21/07/2008, 10:33
ασφαλης οδηγηση για μενα ειναι να μπορεις να εχεις επιλογες.

εγω το εμαθα με το δυσκολο τροπο. 2 φορες μαλιστα για να το εμπεδωσω.
Πρεπει να γινεις και λίγο τζενται για να προβλεπεις τη μλκια του αλλου.
Η ταχυτητα, η περιορισμενη ορατοτητα (γκαμω τα σουβ και τα φιμε τζαμια) οι κακοι δρόμοι και αλλα πολλά ειναι σημεια αναφορας για το τι μπορεις να θεωρησεις επιλογές.
Ο καθενας μετα πορευεται αναλογα τις δυνατοτητες που εχει

efstathia
21/07/2008, 11:24
Η κατάσταση είναι όντως , απαράδεκτη και παράλογη!!
Αντί να δωθούν κίνητρα στον κόσμο να στραφούν σε δίτροχα οχήματα , αφήνουν ατιμώρητα τα εγκλήματα (όπως πολύ σωστά λέει ο φίλος, π.χ. η παραβίαση σηματοδότη) αποτρέποντάς μας να τα χρησιμοποιούμε.
Το βλέπουμε και στην καθημερινότητά μας....
Το ξέρουμε ότι δεν υπάρχει οδική παιδεία, αλλά το αγνοούμε.
Λες σε κάποιον ότι θέλεις να πάρεις μηχανή και σου λέει ότι θα σκοτωθείς!
Εμ, βέβαια θα σκοτωθείς με τόσους ασυνείδητους που κυκλοφορούν!!!
Αν όμως το θέμα αντιμετωπίζονταν σοβαρά από όλους, δε θα υπήρχε λόγος να το λέμε αυτό....
Άκουσα και το αδιάσειστο επιχείρημα κάποια στιγμή:
"Φυσικά και έχω περισσότερα δικαιώματα ως χρήστης του δρόμου εγώ που οδηγώ αυτοκίνητο. Τα ίδια τέλη κυκλοφορίας πληρώνω εγώ κι εσύ που έχεις μηχανή?" :hypnotize

Σχόλιο: Δεν ξέρω καμία γυναίκα να οδηγεί χωρίς καθρέφτες....:nono:

XJR_Billy
21/07/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από efstathia
Η κατάσταση είναι όντως , απαράδεκτη και παράλογη!!
Αντί να δωθούν κίνητρα στον κόσμο να στραφούν σε δίτροχα οχήματα , αφήνουν ατιμώρητα τα εγκλήματα (όπως πολύ σωστά λέει ο φίλος, π.χ. η παραβίαση σηματοδότη) αποτρέποντάς μας να τα χρησιμοποιούμε.
Το βλέπουμε και στην καθημερινότητά μας....
Το ξέρουμε ότι δεν υπάρχει οδική παιδεία, αλλά το αγνοούμε.
Λες σε κάποιον ότι θέλεις να πάρεις μηχανή και σου λέει ότι θα σκοτωθείς!
Εμ, βέβαια θα σκοτωθείς με τόσους ασυνείδητους που κυκλοφορούν!!!
Αν όμως το θέμα αντιμετωπίζονταν σοβαρά από όλους, δε θα υπήρχε λόγος να το λέμε αυτό....
Άκουσα και το αδιάσειστο επιχείρημα κάποια στιγμή:
"Φυσικά και έχω περισσότερα δικαιώματα ως χρήστης του δρόμου εγώ που οδηγώ αυτοκίνητο. Τα ίδια τέλη κυκλοφορίας πληρώνω εγώ κι εσύ που έχεις μηχανή?" :hypnotize

Σχόλιο: Δεν ξέρω καμία γυναίκα να οδηγεί χωρίς καθρέφτες....:nono:

Ευσταθία μου καλά τα λες.
Τέλη κυκλοφορίας!!!! :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:
Απολύτως γελοίο!! Καραγκιοζιλίκι σκέτο!! (Ρε λες να το πιστεύουνε αυτό):confused:

Και πιστεύω ότι ο μάγος εννοούσε ότι τους καθρέπτες δεν τους χρησιμοποιούν, όχι ότι τους βγάζουν :winka:

:wave2:

peskandritsos
21/07/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από efstathia
Η κατάσταση είναι όντως , απαράδεκτη και παράλογη!!
Αντί να δωθούν κίνητρα στον κόσμο να στραφούν σε δίτροχα οχήματα , αφήνουν ατιμώρητα τα εγκλήματα (όπως πολύ σωστά λέει ο φίλος, π.χ. η παραβίαση σηματοδότη) αποτρέποντάς μας να τα χρησιμοποιούμε.
Το βλέπουμε και στην καθημερινότητά μας....
Το ξέρουμε ότι δεν υπάρχει οδική παιδεία, αλλά το αγνοούμε.
Λες σε κάποιον ότι θέλεις να πάρεις μηχανή και σου λέει ότι θα σκοτωθείς!
Εμ, βέβαια θα σκοτωθείς με τόσους ασυνείδητους που κυκλοφορούν!!!
Αν όμως το θέμα αντιμετωπίζονταν σοβαρά από όλους, δε θα υπήρχε λόγος να το λέμε αυτό....
Άκουσα και το αδιάσειστο επιχείρημα κάποια στιγμή:
"Φυσικά και έχω περισσότερα δικαιώματα ως χρήστης του δρόμου εγώ που οδηγώ αυτοκίνητο. Τα ίδια τέλη κυκλοφορίας πληρώνω εγώ κι εσύ που έχεις μηχανή?" :hypnotize

Σχόλιο: Δεν ξέρω καμία γυναίκα να οδηγεί χωρίς καθρέφτες....:nono: Δηλαδη μερικοι απο εμας που εχουμε και αυτοκινητο και μηχανη και πληρωνουμε πιο πολλα τελη κυκλοφοριας θα επρεπε να εχουμε περισοτερα δικαιωματα??? :eyepop: :sick:

ΟΙ φορτηγατζηδες με τις διπλες νταλικες τι να πουν τοτε??:dizzy: :dizzy:

efstathia
22/07/2008, 10:30
Σωστά.......... Οι νταλικιέρηδες δηλαδή πρέπει να βγουν και να μας ισοπεδώσουν όλους!!!:lol:

peskandritsos
22/07/2008, 12:55
:a53: :a53: :a53:

Road67
22/07/2008, 14:50
Νομιζω οτι χανουμε την ουσια. Υπαρχουν οντως αυτοι οι δυο τυποι οδηγων. Ο Σουμ και ο Ρος [χαιδευτικα :D ] οι οποιοι ομως ειναι ανεξαρτητοι απο την πρωτη παραγραφο που αφορα την οδηγηση υπο την επηρεια εκνευρισμου, εντασης και πολυ ιδρωτα που προκαλει η κυκλοφοριακη συμφορηση. Αυτου τους δυο τυπους τους συναντας και μεσα στην κινηση, οι οποιοι εντεινουν και τα νευρα των αλλων οδηγων, αλλα τους συναπαντας ακομη κι οταν βγαινεις για μια χαλαρη βολτα. Ναι μεν δεν μπορεις να κρατησεις ενα οχημα πανω απο τα 140, αλλα μπορεις να το επαναφερεις. Κι αυτο ειναι που εξιταρει τους Σουμ και Ροσσι. Δε μας λενε ομως τι θα κερδισουν; Χορηγοι δεν υπαρχουν, δωρακι θα βρουν μονο κατω απο το παγωτο κυπελακι. Επομενως, μιλαμε για αδρεναλινη; Ωραια, υπαρχουν και ενεσεις αδρεναλινης και μερικα παιχνιδια στο λουνα παρκ ικανα να διεγειρουν τη φυσικη αδρεναλινη. Γιατι πρεπει να κανεις παντια που δεν ξερεις 100 τα 100 οτι θα το επαναφερεις και να κινδυνευσω κι εγω μαζι σου, που μπορει να ειμαι καλος οδηγος αλλα μπορει να ειμαι και τελειως απειρος και να μην ξερω τι να κανω. Αποψη μου ειναι πως οτι οχημα κι αν εχεις, τα δικαιωματα σου δεν ειναι περισσοτερα απο καποιου αλλου. Και τα δικαιωματα στα οποια αναφερομαι, ειναι τα δικαιωματα στη ζωη. Μπορει το κρατος να μη στο λεει, αλλα σαν εθιμικο δικαιο να σου περναει το μηνυμα οτι εσυ που εχεις το Καγιεν η ο αλλος που εχει το Bmw L, εχετε περισσοτερα δικαιωματα απο εμενα που εχω ενα ταπεινο fazer η ενα ακομα πιο ταπεινο xmax, αλλα η ζωη μου ειναι πολυτιμη και θα κανω οποιο χειρισμο πιστευω οτι θα με σωσει απο τη σαχλαμαρα σου και ειδικα αμα εχω απο πισω κι αλλο ατομο. Τοτε αν κινδυνευσουμε θα με κανεις εχθρο σου για παντα. Και ναι, ο 20χρονος που του πηρανε το ΤΤ ειναι ανωριμος και δε θα τον νοιαξει να μαθει τα ορια του, ομως αυτο τι καθιστα τη μανα και τον πατερα του που του το πηρανε; Καταλαβαινω οτι θελεις να παρεις στο παιδι σου ενα καλο και ασφαλες αυτοκινητο, υπαρχουν τοσα, γιατι ειναι ασφαλεστερο και καλυτερο ενα αμαξι μονο και μονο επειδη ξεπερναει τα 30 χιλιαρικα και τα 150 αλογα. Και στο κατω κατω της γραφης, εσυ του το πηρες, που ξερεις οτι αυτο το παιδι θα πετυχει στη ζωη του και θα αποκτησει ακομα πιο ακριβο τουτου, που ξερεις οτι δε θα αποτυχει οικτρα και θα βλεπει την παλια του πανακριβη μουν//παγιδα και α στενοχωριεται ακομη περισσοτερο που ο ιδιος δεν πετυχε. Βεβαια αυτο ειναι αλλο θεμα, αλλα ηθελα να το αναφερω.
Ολοι εχουμε δικαιωμα στη ζωη. Κι ο γρηγορος κι ο αργος κι ο πλουσιος κι ο φτωχος κι ο εξυπνος κι ο χαζος κι ο καλος κι ο κακος. Δικαιωμα σου να φτασεις το οχημα σου στα ορια, αλλα οχι στο δρομο που κινουμαι κι εγω, στο δρομο που ο κυρ Λευτερης που δεν εχει ουτε πολλα λεφτα, ουτε ειναι ασσος οδηγος εβγαλε με σταρλετακι του βολτα τις κορες του. Σε αυτο το δρομο το μοναδικο δικαιωμα που εχεις ειναι να κινεισαι. Αλλα να κινεισαι με σεβασμο προς τη ζωη μας, οπως θελεις κι εμεις αν πεταχτει η μανα σου, η αδερφη σου, η κορη σου, ο γιος σου απο το πεζοδρομιο απερισκεπτα να κανουμε οτι μπορουμε για να μην τους χτυπησουμε. Και για να το κανουμε αυτο, δε μπορουμε μεσα στην πολη να πηγαινουμε πανω απο 40, δε μπορουμε σε επαρχιακο δρομο να πηγαινουμε πανω απο 70, δε μπορουμε σε ΕΟ χωρις μπαρες και χωρις τρεις ανοιχτες λωριδες να πηγαινουμε πανω απο 130. Αρα τι σου μενει; Καποια τμηματα της Αθηνων - Λαμιας και καποια της Πατρων, οπου και παλι αν εχει σταματησει καποιος να κατουρησει στην Ακρατα κι επειδη δεν προσεξε, δε φροντισε πεταχτηκε ο μικρος του γιος απο το αμαξι και βγηκε στην εθνικη. Συμφωνει, αυτο δε γινεται καθε ημερα, αλλα αν γινει; Κι αν αναρωτιεσαι αν εχει περισσοτερα δικαιωματα στη ζωη το παιδακι αυτο απο 'σενα και την κοπελα σου, απο τη στιγμη που εχεις ξεπερασει τα 200 χιλιομετρα την ωρα εχεις στερησει μονος σου τα δικαιωματα απο την κοπελα σου κι απο σενα κι απο αυτο το παιδακι.
Τι μενει; Αν αναρωτιεσαι μηπως πρεπει ολοι να κυκλοφορουμε με τσοπερ και να απολαμβανουμε αργα τη φυση και τη διαδρομη, χανεις το νοημα και του μοτοσυκλετισμου [αρα ποτε δεν το 'χες] και γενικοτερα αυτου που θα λεγαμε με μια λεξη roadtrip.

efstathia
22/07/2008, 15:06
Φίλε road, έχεις δίκιο, παρεκτραπήκαμε λίγο...
Η αλήθεια είναι ότι κάτι πρέπει να γίνει, να σεβόμαστε όλοι οι οδηγοί αυτό που λέγεται τιμόνι ( ΟΚ, δεν είναι μόνο η ταχύτητα το επικίνδυνο) για να μπορούμε να απολαμβάνουμε τη χαρά της μηχανής και στο κάτω - κάτω να μην το στερήσουμε από τα παιδιά μας σε λίγα χρονάκια..........

XJR_Billy
22/07/2008, 15:31
Μαζί σου road67!! :beer: :beer:

TROOPER
22/07/2008, 20:14
μαγε ξερεις οτι εκτιμω τις αποψεις σου και σε διαβαζω αλλα αν θες να κανεις κατι καλο φροντισε να ΜΗΝ γραφεις σεντονια γιατι υποθετω οτι ελαχιστοι μπαινουν στο κοπο να δουνε τι γραφεις.

σορυ για την παρεμβαση :beer: :beer: :beer: :beer:

TOLISTOLAROS
22/07/2008, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Και για να το κανουμε αυτο, δε μπορουμε μεσα στην πολη να πηγαινουμε πανω απο 40, δε μπορουμε σε επαρχιακο δρομο να πηγαινουμε πανω απο 70, δε μπορουμε σε ΕΟ χωρις μπαρες και χωρις τρεις ανοιχτες λωριδες να πηγαινουμε πανω απο 130. Αρα τι σου μενει; Καποια τμηματα της Αθηνων - Λαμιας και καποια της Πατρων, οπου και παλι αν εχει σταματησει καποιος να κατουρησει στην Ακρατα κι επειδη δεν προσεξε, δε φροντισε πεταχτηκε ο μικρος του γιος απο το αμαξι και βγηκε στην εθνικη. Συμφωνει, αυτο δε γινεται καθε ημερα, αλλα αν γινει; Κι αν αναρωτιεσαι αν εχει περισσοτερα δικαιωματα στη ζωη το παιδακι αυτο απο 'σενα και την κοπελα σου, απο τη στιγμη που εχεις ξεπερασει τα 200 χιλιομετρα την ωρα εχεις στερησει μονος σου τα δικαιωματα απο την κοπελα σου κι απο σενα κι απο αυτο το παιδακι.

Συμφωνώ και να συμπληρώσω ότι το μόνο που μένει είναι κάποια τμήματα της Αττικής Οδού με μεγάλη ορατότητα ή της Εγνατίας.Όπως και να το κάνουμε 1 να γίνει η μλκία αρκεί να κλείσει σπίτια.
Α, πιστεύω να'χετε καταλάβει ότι στις στροφές ΔΕΝ ΧΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΕΞΟΔΟ,όσο φλώρικο κι αν ακούγεται


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Τι μενει; Αν αναρωτιεσαι μηπως πρεπει ολοι να κυκλοφορουμε με τσοπερ και να απολαμβανουμε αργα τη φυση και τη διαδρομη, χανεις το νοημα και του μοτοσυκλετισμου [αρα ποτε δεν το 'χες] και γενικοτερα αυτου που θα λεγαμε με μια λεξη roadtrip.
Δεν έχει καμμία σχέση το τσόπερ :yuck: με αργή και απολαυστική διαδρομή παρά μόνο με καταπόνηση της μέσης!
Υπάρχει κάτι άλλο στο οποίο έχουμε και οι δυο αναφερθεί: ΠΙΣΤΑ

Road67
23/07/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
ΠΙΣΤΑ

Πιασε το μεγεθυντικο φακο μπας και εντοπισουμε καμια εντος Ελλαδας :beer: :wave2:

Εξαιρουμενης των Μεγαρων που παει περιπατο και των Σερρων που πρεπει να κανεις ενα μηνα ταξιδι

TOLISTOLAROS
23/07/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Πιασε το μεγεθυντικο φακο μπας και εντοπισουμε καμια εντος Ελλαδας :beer: :wave2:

Εξαιρουμενης των Μεγαρων που παει περιπατο και των Σερρων που πρεπει να κανεις ενα μηνα ταξιδι
Μη μου τα χαλάς!Δεν είπαμε θ'αγοράσουμε νησί;:lol: :beer:

Road67
24/07/2008, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Μη μου τα χαλάς!Δεν είπαμε θ'αγοράσουμε νησί;:lol: :beer: Ναι αλλα δε φτανει το 1.600.000 θελουμε και φραγκα για την πιστα, οποτε σφιχτητε :rotflmao: