PDA

View Full Version : ducati st2.help !



Dodok edessa
01/02/2005, 09:53
Ήρθε η ώρα να ζητήσω και εγώ λοιπόν την βοήθεια σας.

Λέω να πάρω τώρα ,έτσι για γενική χρήση (πόλη- βόλτα -ταξίδι) μια Ducati καθώς είναι και η αγαπημένη μου εταιρία.

Στο θέμα λοιπόν .Ζητάω στοιχεία για την ducati st2 1000.
Δεν θέλω τεχνικά χαρακτηριστικά γιατί αυτά τα ξέρω ,Θέλω να μου πείτε αν ξέρει κάποιος ,στην πράξη τι λέει.???

MONO ΓΙΑ DUCATI ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ.

Και για τους κακοπροαίρετους ……όχι παραμένω εντουρας !



:wave2: :lol:


8143

crs-k
01/02/2005, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
.....................
Και για τους κακοπροαίρετους ……όχι παραμένω εντουρας !

:wave2: :lol:


Ουφφφ!

:lol: :rotflmao: :lol:

Dodok edessa
01/02/2005, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ουφφφ!

:lol: :rotflmao: :lol:



Ναι ναι καλά κατάλαβες ….για σένα λέω



:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

afrotwin
01/02/2005, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
Ναι ναι καλά κατάλαβες ….για σένα λέω



:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

AFTOUNOU DOSTOU ENA HUSKY 370 AS POUME NA PAI STA VOUNA
NA DOUME AN 8A TOU FIGI I KOLOSFIRIDA
GIATI NOMIZI OTI EMIS ME TA AFRICA IMASTE ENDURADES..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GST
01/02/2005, 10:34
εγω παντως θα το σκεφτομουνα αρκετα :rolleyes: το τελευταιο που βγηκε ηταν το 2001 ...τα μοντελα 98 99 ειχαν καποια recalls και εχουν ακουστει καποια προβληματα οποτε θελει αρκετο ψαξιμο το μηχανακι γενικα ωσ προς την κατασταση που βρισκετε... και μηνξεχνασ οτι παιρνεις ducati 5ετιασ (σιγουρα αλλαγη δισκων και καλαθι καμπανασ αν δεν εχει αλλαχθει) ....
--------------------------------------------------------------------------------
τωρα μηχανη sport touring ειναι οποτε το αγαπημενο στοιχειο της το ταξιδη ...ε μεσ την πολη ...υπομονη...
προσωπικα δεν θα την επερνα ......st4 rules.....

μπεσ και εδω θα βρεις πολλα
http://www.bike-gizmos.com/DucatiSTFAQ.html

Dodok edessa
01/02/2005, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
εγω παντως θα το σκεφτομουνα αρκετα :rolleyes: το τελευταιο που βγηκε ηταν το 2001 ...τα μοντελα 98 99 ειχαν καποια recalls και εχουν ακουστει καποια προβληματα οποτε θελει αρκετο ψαξιμο το μηχανακι γενικα ωσ προς την κατασταση που βρισκετε... και μηνξεχνασ οτι παιρνεις ducati 5ετιασ (σιγουρα αλλαγη δισκων και καλαθι καμπανασ αν δεν εχει αλλαχθει) ....
--------------------------------------------------------------------------------
τωρα μηχανη sport touring ειναι οποτε το αγαπημενο στοιχειο της το ταξιδη ...ε μεσ την πολη ...υπομονη...
προσωπικα δεν θα την επερνα ......st4 rules.....

μπεσ και εδω θα βρεις πολλα
http://www.bike-gizmos.com/DucatiSTFAQ.html



Ρε γαμώτο το st4 ξεφεύγει στο οικονομικό αν και είναι κατά πολύ ανώτερο .
Με την καμπάνα έχω ακούσει σχετικά !
Κάθε πότε θέλει συντήρηση ?

:sad:

DimST
01/02/2005, 11:42
To είχε ένας φίλος φίλου.
Όταν είχα μιλήσει μαζί του πέρυσι τέτοια εποχή είχε περίπου 20.000χλμ χωρίς κάποιο πρόβλημα (σοβαρό ή μή). Όλη η σειρά ST2-4 και 4S είναι εξαιρετικά αντιεμπορική και δεν πούλησε καλά. Προσοχή σε τί κατάσταση θα το αγοράσεις, ψάχτο καλά πριν προχωρίσεις, λεφτά παζάρεψε το μια και είναι στον πάτο της εμπορικότητας.
Λίγα άλογα για την κατηγορία, κάπου 85 με 90 αν θυμάμαι καλά αλλά αρκετά καλά στημένη μοτοσυκλέτα που δεν θα ζοριστεί λόγο χαμηλής απόδοσης και θα σου καλύψει τις όποιες σπόρ ανησυχίες μπορεί να έχεις.

Μοτέρ απο 900SS μεγαλωμένο στα 944cc αλλά με υγρόψυξη. Ίσως καλύτερη επιλογή απο τα 4αβάλβιδα μιας και πέρα απο την πολύ (μα πάρα πολύ όμως) ακριβότερη συντήρηση έχουν βγάλει και διάφορα προβλήματα, ειδικά στα ηλεκτρικά.

Θεωρώ οτι πάς να μπλέξεις αλλά η απόφαση είναι καθαρά δική σου.

:D

Dodok edessa
01/02/2005, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
To είχε ένας φίλος φίλου.
Όταν είχα μιλήσει μαζί του πέρυσι τέτοια εποχή είχε περίπου 20.000χλμ χωρίς κάποιο πρόβλημα (σοβαρό ή μή). Όλη η σειρά ST2-4 και 4S είναι εξαιρετικά αντιεμπορική και δεν πούλησε καλά. Προσοχή σε τί κατάσταση θα το αγοράσεις, ψάχτο καλά πριν προχωρίσεις, λεφτά παζάρεψε το μια και είναι στον πάτο της εμπορικότητας.
Λίγα άλογα για την κατηγορία, κάπου 85 με 90 αν θυμάμαι καλά αλλά αρκετά καλά στημένη μοτοσυκλέτα που δεν θα ζοριστεί λόγο χαμηλής απόδοσης και θα σου καλύψει τις όποιες σπόρ ανησυχίες μπορεί να έχεις.

Μοτέρ απο 900SS μεγαλωμένο στα 944cc αλλά με υγρόψυξη. Ίσως καλύτερη επιλογή απο τα 4αβάλβιδα μιας και πέρα απο την πολύ (μα πάρα πολύ όμως) ακριβότερη συντήρηση έχουν βγάλει και διάφορα προβλήματα, ειδικά στα ηλεκτρικά.

Θεωρώ οτι πάς να μπλέξεις αλλά η απόφαση είναι καθαρά δική σου.

:D



THANKS !:sad:

DimST
01/02/2005, 12:21
Θέλει σκέψη το πράγμα, μη σε πάρει απο κάτω ;)

Εξαιρετική λύση για αγορά μια τέτοιας μοτοσυκλέτα ή να την ξέρεις εσύ ή φίλος σου, αν δεν βιάζεσαι δώσε χρόνο στον εαυτό σου καί ψάχτο όσο γίνεται.

Τη λύση της Aprilia την έχεις σκεφτεί; Futura ή Falco; ή παλιότερο VFR800; το τελευταίο με τους εκκεντροφόρους με γρανάζια;
Οι τιμές τους σαν μεταχειρισμένα πρέπει να είναι κοντα.
Έξτρα κακο με τα ντουκάτια είναι πως δεν κατεβάζουν και τις τιμές, ξέρω για παράδειγμα ένα ST4s που έχει πρόβλημα στα ηλεκτρικά (που και που τον άφηνε) δεν κατάφερε να το εντοπισει κανένας μηχανικός-ηλεκτρολόγος τι ακριβώς έφταιγε και ζητάει 10.000Ε σταθερα!
Θα το αγοράσεις κάποιος δηλαδή και μετά θα τραβάει τα μαλλιά του. Θα αλλάξει ότι έχει καλωδίωση στο μηχανάκι μπάς και βρεί τι φταίει με άγνωστο κόστος και αν τελικά βγάλει άκρη... και δεν είναι το μόνο παράδειγμα δυστυχώς ;)


Σκέψη και όχι ενθουσιασμός κατα την αγορά... οι έμπορες δεν θα στα πούν όλα,(και φυσικά ούτε οι ιδιώτες) αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Οπότε ξεκαθάρισε την θέση σου και την 6μηνη εγγύηση που δικαιούσαι...:) Απέφυγε τον ιδιώτη, δεν μπορείς να εξασφαλιστείς νομικά σε περίπτωση που παρουσιαστεί πρόβλημα... εκτός και αν, όπως είπα και πιο πάνω, ξέρεις το μηχανάκι!

Καλές αγορές εύχομαι... και το χώμα, πολύ σωστά θα κάνεις και δεν θα το αφήσεις! :beer:

Dodok edessa
01/02/2005, 12:58
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
[B]Θέλει σκέψη το πράγμα, μη σε πάρει απο κάτω ;)

ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΑ DUCATI.
ΠΑΙΔΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ ΒΛΕΠΕΙΣ. ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΚΑΝΑ MONSTER.




:beer: :wave2:

tsoukas77
01/02/2005, 19:16
Kαλησπερα,

να συνεχισω στο θεμα του φιλου.
Ειμαι ενα βημα απο την αποκτηση μιας Ducati 748,μοντ.98 ή 99.Θα γινει εισαγωγη απο Γερμανια.Σαφως,εδω θα την δει και ο δικος μου μηχανικος.
Αλλα θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι θα πρεπει να προσεχτει ιδιαιτερως,περα απο τα ηλεκτρικα της.
Αν γνωριζει καποιος,ας απαντησει.

Ευχαριστω...

GST
02/02/2005, 07:45
αναφορικα με την καμπανα που ειχα αναφερει και πριν αυτο που πρεπει να τσεκαρεις ειναι η κατασταση των δισκων και του καλαθιου ...οταν αρχιζουν και φαγονονται οι δισκοι σιγα σιγα τρωνε και το καλαθι ....βεβαια το μονο προβλημα που δημιουργειται ειναι ο θορυβος και η δυσκολια στο να βρεις νεκρα...πραγματα που για πολλους ειναι ανεκτα....συνηθως καπου στα 40.000 χιλιομετρα ισως να χρειαστει κατι τετοιο .... με ανοικτο το καπακι της καμπανασ μεγαλωνει και η ζωη των δισκων....παντως αν βαλεις καινουργιους καλο ειναι να αλλαξεις και το καλαθι ...το κοστος ειναι περιπου στα 400 εουρο........απο κει και περα τσεκαρεις μοτερ για διαρροεσ λαδιου και γενικα οτι θα τσεκαρεσ σε μια οποιαδιποτε μεταχειρο μηχανη...........παντως η αγορα ενος τετοιου μοντελου και τετοιασ χρονολογιασ θελει μεγαλη προσοχη γιατι το κοστος συντηρησεις μπορει να φτασει πολυ ψηλα ...οποτε θελει πολυ ψαξιμο το θεμα............ισως αλλοι να εχουν να πουν περισσοτερα εγω ενα χρονο τα εχω με την ιταλιδα και ακομα κανουμε φυσιολογικο σεχ ..ελπιζω σε λιγα χρονια να μη μου αρχισει τα σαδομαζο:lol: :ninja:

tsoukas77
04/02/2005, 19:45
Για εισαγωγη απο Ιταλια,τι γνωριζετε;Απο εκει θα μου φερουν την 748.Μοντελο ΄98-΄99,γυρω στα 6500 ευρω.
Τι λετε;

Ευχαριστω τον φιλο για την προηγουμενη απαντηση...

GST
04/02/2005, 22:18
στο ειπα και πιο πανω θελει ελεγχο απο πολυ καλο μηχανικο που να γνωριζει απο ducati και τις ιδιοτροπιες τους.......και επισης να γνωριζεις οτι το κοστος συντηρησης για ενα τετοιο μηχανακι 7ετιας ειναι αρκετα υψηλο..........αν εισαι ετοιμος και συνηδητοποιημενος για τα παραπανω θα απολαυσεις σιγουρα τισ δυνατοτητεσ του......:)

tsoukas77
13/02/2005, 23:51
Να ρωτησω και κατι αλλο.
Γινεται την biposto να την κανω monoposto;Μπορω να βαλω καποιο καπακι στην σελα του συνοδηγου ή πρεπει να αλλαξω ολοκληρη την ουρα;

Ευχαριστω...

GST
14/02/2005, 08:00
HELLINSTORE 002-DUCATI STORE 210-9248996

παρε και ρωτα ...ξερουν καλυτερα:D :wave2:

OldMan
14/02/2005, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
[BΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΑ DUCATI.
ΠΑΙΔΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ ΒΛΕΠΕΙΣ. ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΚΑΝΑ MONSTER. :beer: :wave2: [/B]

Dodok, αν τελικά το πήρες, καλορίζικο και καλό κουράγιο !!!!

Αν όχι ακόμη, να σου 1-2 πράγματα ειδικά για τα monster, επειδή κυκλοφοράω ένα 800 ενός φίλου (αραιά και πού) για 2 χρόνια.

Το μηχανάκι ΔΕΝ κάνει για την πόλη !!!:nono: :nono: :nono:

Το χειμώνα καπνίζεις τουλάχιστον 2 τσιγάρα μέχρι να ζεσταθεί αξιοπρεπώς (αλλιώς σβήνει. μπουκώνει, κλάνει, σφυρίζει και τρώει ανατριχιαστικές ανάποδες ο πίσω κύλινδρος).
ΜΗΝ σκεφτείς να ξεκινήσεις με τσοκ τραβηγμένο !!!!

Το καλοκαίρι μπορεί να την βγάλεις και με 1 τσιγάρο. :lol: :lol:

Σε κίνηση πόλης, βραχυκυκλώνει περίπου 1 μπουζί την βδομάδα...

Δεν είναι και το πιο ευέλικτο μηχανάκι για σφήνες και επί τόπου μανούβρες !!!

ΕΑΝ όμως βγεις προς Σέλι ή 3-5 πηγάδια.......

ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΣΑΙ για ΟΛΑ !!!!!!!!:sun: :sun: :sun:


:wave2: :beer: :wave2:

Dodok edessa
15/02/2005, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Dodok, αν τελικά το πήρες, καλορίζικο και καλό κουράγιο !!!!

Αν όχι ακόμη, να σου 1-2 πράγματα ειδικά για τα monster, επειδή κυκλοφοράω ένα 800 ενός φίλου (αραιά και πού) για 2 χρόνια.

Το μηχανάκι ΔΕΝ κάνει για την πόλη !!!:nono: :nono: :nono:

Το χειμώνα καπνίζεις τουλάχιστον 2 τσιγάρα μέχρι να ζεσταθεί αξιοπρεπώς (αλλιώς σβήνει. μπουκώνει, κλάνει, σφυρίζει και τρώει ανατριχιαστικές ανάποδες ο πίσω κύλινδρος).
ΜΗΝ σκεφτείς να ξεκινήσεις με τσοκ τραβηγμένο !!!!

Το καλοκαίρι μπορεί να την βγάλεις και με 1 τσιγάρο. :lol: :lol:

Σε κίνηση πόλης, βραχυκυκλώνει περίπου 1 μπουζί την βδομάδα...

Δεν είναι και το πιο ευέλικτο μηχανάκι για σφήνες και επί τόπου μανούβρες !!!

ΕΑΝ όμως βγεις προς Σέλι ή 3-5 πηγάδια.......

ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΣΑΙ για ΟΛΑ !!!!!!!!:sun: :sun: :sun:


:wave2: :beer: :wave2:




Τελικά old ψιλο απογοητεύτηκα με τις υποδείξεις των φίλων και των δικών σου ,τα πήρα στην κράνα, και πήγα και αγόρασα αν ΚΧ 250 2002 mod.και ησύχασα !!!!
Είπα να θυμηθώ τα νιάτα μου .άντε όταν είσαι έτοιμος για καμιά βόλτα προς τα εδώ σφύρα κλέφτικα,

:evil: :wave2:


8820

OldMan
16/02/2005, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
Τελικά old ψιλο απογοητεύτηκα με τις υποδείξεις των φίλων και των δικών σου ,τα πήρα στην κράνα, και πήγα και αγόρασα αν ΚΧ 250 2002 mod.και ησύχασα !!!!:evil: :wave2:

Καλά ρε. είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ ανώμαλος ????:confused: :confused:

Τι σχέση έχει το ST2 ή το Monster μ'αυτό το "πράγμα" ???

Και τι σχέση έχει αυτό το "πράγμα" με ENDURO ????
(Να πω ότι είσαι κανένας χθεσινός .... πάει στο δι@#λο!!!)

Κανόνισε να πηγαίνεις στα ίδια μέρη που πήγαινες με τον BERGO να γελάει ο κάθε πικραμένος (δηλ. ΕΣΥ)!!!

Υ.Γ.

Από τα πολλά κεράσια τό'παθες ???


:confused: :confused: :confused:

Dodok edessa
16/02/2005, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλά ρε. είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ ανώμαλος ????:confused: :confused:

Τι σχέση έχει το ST2 ή το Monster μ'αυτό το "πράγμα" ???

Και τι σχέση έχει αυτό το "πράγμα" με ENDURO ????
(Να πω ότι είσαι κανένας χθεσινός .... πάει στο δι@#λο!!!)

Κανόνισε να πηγαίνεις στα ίδια μέρη που πήγαινες με τον BERGO να γελάει ο κάθε πικραμένος (δηλ. ΕΣΥ)!!!

Υ.Γ.

Από τα πολλά κεράσια τό'παθες ???


:confused: :confused: :confused:



ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤEST DRIVE ,,,ΕΛΑ ΡΕ ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΑΕΙ ΒΟΥΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ....ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΓΙΑ ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙ //....ΕΕΕΕΕΕ!!!!!ΗΜΑΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ ΕΔΩ ΠΑΝΩ !!!!!!ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ??? :lol: :wave2:


8901

OldMan
16/02/2005, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
ΕΛΑ ΡΕ ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΑΕΙ ΒΟΥΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ....:wave2:

Καλά, εσύ είσαι εντελώς ΑΛΛΟΥ !!!!!

Η αυτονομία είναι το πρόβλημα ???

Η απόδοση του κινητήρα, οι σχέσεις στο σαζμάν, η προδευτικότητα του συμπλέκτη, η γωνίες κάστερ και τρέϊλ, ο 19"ρης πίσω τροχός, τα (ανύπαρκτα) ηλεκτρικά κ.λ.π. κ.λ.π. ΔΕΝ παίζουν κανένα ρόλο ????:confused: :confused: :confused:

Ξαναγυρνάμε στο '80 που παίρναμε μηχανάκια moto cross, μας έβγαινε ο κωλ@#ς να τα κάνουμε enduro και πάλι μ@λ@κίες καβαλούσαμε !!!!:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Υ.Γ.

Να σε δω σε λασπωμένο ανηφορικό μονοπάτι, χωρίς πρόσφυση και με χασίματα, τι θα κάνεις με το KX !!!!!

:lol: :lol: :lol:

arxaios
16/02/2005, 20:00
Να και το νεο μηχανάκι του Dodok!!!
Καλά έβγαλε η Ducati Transalp???


8912

Dodok edessa
17/02/2005, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Να και το νεο μηχανάκι του Dodok!!!
Καλά έβγαλε η Ducati Transalp???




:lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :lol:
ρε μη δειτε ενα ανθρωπο να Πηγαίνει μπροστά


:lol: :lol:

Dodok edessa
17/02/2005, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλά, εσύ είσαι εντελώς ΑΛΛΟΥ !!!!!

Η αυτονομία είναι το πρόβλημα ???

Η απόδοση του κινητήρα, οι σχέσεις στο σαζμάν, η προδευτικότητα του συμπλέκτη, η γωνίες κάστερ και τρέϊλ, ο 19"ρης πίσω τροχός, τα (ανύπαρκτα) ηλεκτρικά κ.λ.π. κ.λ.π. ΔΕΝ παίζουν κανένα ρόλο ????:confused: :confused: :confused:

Ξαναγυρνάμε στο '80 που παίρναμε μηχανάκια moto cross, μας έβγαινε ο κωλ@#ς να τα κάνουμε enduro και πάλι μ@λ@κίες καβαλούσαμε !!!!:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Υ.Γ.

Να σε δω σε λασπωμένο ανηφορικό μονοπάτι, χωρίς πρόσφυση και με χασίματα, τι θα κάνεις με το KX !!!!!

:lol: :lol: :lol:


Όλα αυτά που αναφέρεις είναι γραφειοκρατία. Καλή παρέα να υπάρχει. Ποτέ δεν με ενδιέφεραν αυτά. το μόνο που με ένοιαζε ήταν να έχει ΓΚΑΖΙ.
Κάποτε όπως λές ,τότε που δεν ήταν όλα φρένα μαργαρίτες ,μίζες ,WP,κτλ, πηγαίναμε εντουρο με cr 500, IT 175,XLR 175.κτλ. !!!γελούσε κάθε πικραμένος..
Ένα διάλειμμα δίχρονο θα κάνω και μετά πάλι θα γυρίσω με ένα τετραχρονακι. μάλλον το wr 450.
Όσο για το ποστ το ξεκίνησα γιατί ήθελα να πάρω μια st για κοντινά ταξιδάκια και τα διάφορα στην πόλη (σαν δεύτερη μότο).δεν είχε καμιά σχέση με την μεγάλη αγάπη το βουνό.
Εφόσον οι περισσότεροι με αποθάρρυναν για κάτι τέτοιο, αποφάσισα ότι δεν υπήρχε λόγος να δώσω 5.500 ευρα και μετά να κλαίω.:winka:
Στο φινάλε εάν βγούμε καμία βολτιτσα μαζί θα με σπρώξεις και λιγάκι. Γι αυτό είναι οι φίλοι.
:lol: :wave2:


8914