PDA

View Full Version : λαδοαπορια



nikos force
21/07/2008, 12:13
λοιπον για να καταλαβουμε τι επαθα λεω ολο το στορυ ... πιανω το μπεργκ ... βγαζω λαδια ... αλλαζω φιλτρα ... κλεινω ταπες (χωρις λαδι)... το ξαπλωνω κατω ...για πολυ ωρα και το πλενω ... ΜΕΤΑ το σηκωνω συνεχιζω πλυσιμο . Μετα το πλυσιμο και στεγνωμα του βαζω λαδι(το χρωμα του λαδιου πρασινο) ... το βαζω μπροστα και κοιτωντας το ματακι βλεπω το λαδι να αλλαζει χρωμα και να μοιαζει με φραπογαλο ... παθαινω εγκεφαλικο , το σβηνω ... δεν ειχα αλλα λαδια να τα αλλαξω επιτοπου και ετσι το αφηνω ... μετα το βραδυ που το ξαναειδα το λαδι ξαναειχε γινει πρασινο οπως οταν το πρωτοεβαλα ... απορω, το ξαναβαζω μπρος φραπε παλι το λαδι ... Ε ΡΕ ΠΟΥΣΤη ΛΕΩ και το ξανασβηνω... το πρωι παλι τα ιδια , πρασινο παλι το λαδι , δεν το εβαλα μπρος αυτη τη φορα . βγαζει κανεις νοημα ...(το λαδι που εβαλα το βαζω πρωτη φορα δεν ξερω αν ειναι λογικο να αλλαζει ετσι χρωμα )(δεν εχω τσεκαρει ουτε σταθμη ψυγειου)

toulis
21/07/2008, 12:27
Κάτι μου λέει ότι έχουν μπει νερά μέσα στο λάδι

:D

nikos force
21/07/2008, 12:30
και εγω εχω μια μικρη τετοια υποψια ...βεβαια τα προηγουμενα που εβγαλα ηταν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ... απλα οταν μπουν νερα ...και γινει φραπογαλο το λαδι , παραμενει φραπογαλο η με το που κατσει ξαναερχετε στην αρχικη του οψη

AntoD
21/07/2008, 12:31
Ειναι φυσιολογικο να καφετιζει λιγο μιας και στην αλλαγη μενει λιγο απο το παλιο λαδι.

Εαν κανει αφρο οπως του φραπε...-το ποσο πολυ το ξερεις εσυ- τοτε ισως ν;α εχει παρει νερο.

Οταν εβγαλες τα παλια σου εμοιαζαν νερωμενα....

Δωσε περισσοτερες πληρ.

toulis
21/07/2008, 12:45
Συνήθως παραμένει φραπογαλο από ότι ξέρω

Αλλά το συνήθως πάει σε περιπτώσεις που τα νερά προέρχονται από το κύκλωμα ψύξης και η διάγνωση γίνετε μετά από αρκετή χρίση.

Τα δικά σου νερά μάλλον προέρχονται από το πλύσιμο και μπορεί να έχουν και σαπούνια
μέσα.