PDA

View Full Version : Αποσταση απ το εδαφος



vestromas
21/07/2008, 15:14
Τι να κανω για να αυξησω λιγο ην αποσταση απο τα εδαφος;
Θελω να περναω δικαβαλος και φορτωμενος απο παντου και να μην βρισκει κατω τιποτα.
Γινετε;
Οταν αλαξω αναρτησεις υπαρχει περιπτωση να λυσω αυτο το θεμα;

Cpt. Haddock
21/07/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Τι να κανω για να αυξησω λιγο ην αποσταση απο τα εδαφος;

Δίαιτα :lol:

Την πισω μπορεις να τη σκληρύνεις τέρμα, αλλα μπροστά τι μπορείς να κάνεις; :sick:

vestromas
21/07/2008, 15:17
Σοβαρα τωρα. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το μηχανακι και σκεφτομε να το κρατησω για παντα. Αυτο το κουσουρι ομως πως να το εξαλειψω ρε παιδια;

lamoun
21/07/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Την πισω μπορεις να τη σκληρύνεις τέρμα

Σβήστο πριν το δει κανας Αντώνης αυτό! :lol:

Cpt. Haddock
21/07/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Σβήστο πριν το δει κανας Αντώνης αυτό! :lol:

Ειναι σε διακοπές, το τσέκαρα :lol:

Ισχύει πάντως (αν και δεν το έχω γράψει σωστά)

vestromas
21/07/2008, 15:23
Πειτε καμια ιδεα, εστω και δαπανηρη. Να γινετε ομως και να ειναι αξιοπιστη.

lamoun
21/07/2008, 15:26
Μια λύση, η φθηνή, θα ήταν να ψηλώσεις το μηχανάκι μπρος - πίσω. Το μπροστά 2 λεπτά υπόθεση, το πίσω θα χρειαστείς κάτι τέτοιο (http://www.ofb.net/~sethml/motorcycle/vstrom/links/) .

Άν πας για αναρτήσεις, πάρε κάτι πιο σκληρό πίσω και μπροστά άν θες αλλάζεις μόνο ελατήριο (πάλι σε πιο σκληρό) Αλλά να προσέξεις να είναι σε νορμάλ πλαίσια να μη γίνει το μηχανάκι κώλος.

Τώρα θετικά - αρνητικά της μιας περίπτωσης ή της άλλης ας τα πεί κάποιος πιο έμπειρος.

EDIT: Παίξε βέβαια και με την προφόρτηση πρώτα, όπως λέει ο Captain.

vestromas
21/07/2008, 15:34
Λαμουν, δεν ξερω αγκλικα, Μπορεις με δυο λογια περιπου να μου πεις πως γινετε, να το συζητησω με τον μηχανικο μου;:beer:

lamoun
21/07/2008, 15:49
Νομίζω μοχλικό λέγεται. Αυτά που είδες στις φωτό υπάρχουν ήδη στο μηχανάκι, απλά βάζεις λίγο μεγαλύτερα ή μικρότερα ανάλογα τί θες να πετύχεις.

Επειδή για την ονομασία δεν είμαι σίγουρος, κοίτα την πίσω ανάρτηση και σύγκρινέτο με τη φωτό, ώστε όταν πας στο μηχανικό να του το δείξεις να καταλάβει αυτός. http://www.ofb.net/~sethml/motorcycle/vstrom/links/links-installed-big.jpg

Για το μπροστινό απλά χαλαρώνεις τις βίδες που σφίγγουν το πιρούνι και ανεβάζεις λίγο την τιμονόπλακα (κατεβάζεις τις αναρτήσεις).

Δέσ'το όμως με το μηχανικό σου, και προσπάθησε να μην αλλάξεις ιδιαίτερα τη γεωμετρία της μηχανής (ισόποση ανύψωση και μπρος - πίσω)


137295

dirtbird
21/07/2008, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun


Δέσ'το όμως με το μηχανικό σου, και προσπάθησε να μην αλλάξεις ιδιαίτερα τη γεωμετρία της μηχανής (ισόποση ανύψωση και μπρος - πίσω)

Και αφού το δείτε, μείνε (αν)ήσυχος......

:evil: :bigcry:

K0K0$
21/07/2008, 16:31
Για να καταλαβω, εννοεις για εκτος δρομου δικαβαλος και φορτωμενος;;;

Εχω την εντυπωση οτι ο,τι και να κανεις, εστω και αν δε βρισκει κατω η μηχανη, θα απηυδησεις και εσυ αλλα κυριως ο/η συνεπιβατης.


Παντως τα καλαμια μονο να τα ανεβασεις μπορεις, δλδ να χαμηλωσεις μονο το μπροστινο.
Τωρα για το πισω μπορεις να βαλεις αυτους τους αποστατες του μοχλικου και να το ψηλωσεις αλλα γεωμετρια :wave2: . Μπορει να κερδισεις σε αποσταση απο εδαφος αλλα στα ταξιδια με υψηλες ταχυτητες θα εχεις ασταθεια. Υπαρχουν βεβαια και ρυθμιζομενοι αποστατες αλλα...

Να φανταστω οτι εχει δοκιμασει με τερμα την προφορτιση πισω ε;

koukos
21/07/2008, 16:57
Βαλε ενα σετ ελατηρια εμπρος-πισω της Hyperpro η της White Power.Λογω της προοδευτικοτητας τους εχουν μεγαλυτερο μηκος απο τα μαμα με αποτελεσμα να ψηλωνει η μηχανη και δεν αλλαζει το sag της μοτο.Μπορεις επισης να βαλεις πισω κιτ ψηλωματος στο πισω αμορτισερ-μοχλικο οπως ειπε ο lamoun και να σηκωσεις τις τιμονοπλακες.Σ'αυτην την περιπτωση πρεπει να φροντισεις να μην αλλαξει το sag.Να ξερεις ομως οτι αν ψηλωσει η μοτο θα γερνει επικυνδινα οταν την εχεις στον πλαγιοστατη!:beer:

vestromas
21/07/2008, 17:22
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.:beer: :beer: :beer:
Η πιο ασφαλης αλλα και ακριβη, ειναι μαλλον ενα σετ white power.
Τωρα αυτο με τους αποστατες, θα το κοιταξω και βλεπουμε.
Παντως πιστευω, αν και δεν ειμαι σιγουρος, πως αν ψηλωσει λιγο, σε συνδιασμο με το δικαβαλο και πολλες φορες τα μπαγκαζια, θα υπαρξει μια ισοροπια και δεν θα αλαξει σημαντικα η γεωμετρια. Τι λετε;

Tpap
21/07/2008, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Τι λετε;

εγώ λέω ότι δεν είναι τα πράγματα τόσο απλά, όσο απλά τα έχεις στο μυαλό σου.

θέλει λίγο μελέτη το θέμα, και ως συνήθως συμβιβασμούς..

(θα επανέλθω--έχω δουλειά προς στιγμήν--)

el_hymador
21/07/2008, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.:beer: :beer: :beer:
Η πιο ασφαλης αλλα και ακριβη, ειναι μαλλον ενα σετ white power.
Τωρα αυτο με τους αποστατες, θα το κοιταξω και βλεπουμε.
Παντως πιστευω, αν και δεν ειμαι σιγουρος, πως αν ψηλωσει λιγο, σε συνδιασμο με το δικαβαλο και πολλες φορες τα μπαγκαζια, θα υπαρξει μια ισοροπια και δεν θα αλαξει σημαντικα η γεωμετρια. Τι λετε;

Δεν ξερω για τους αλλους, αλλα εγω λεω να το αφησεις ετσι οπως ειναι το μηχανακι και να μην πειραξεις τιποτα...αντε να βαλεις ενα after-market αμορτισερ πισω με τηλε-προφορτιση ελατηριου αν κανεις τοσο συχνα δικαβαλα ταξιδια με αποσκευες...

Ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους και για XT 550 με νικελωμενα ψαλιδια, που εκτος απο μοστρα (της πο*τσας) δεν καναν τιποτα αλλο καλα.

Πρωτα απ΄ολα αν σηκωσεις "ισοποσα" (ελεος) το Strom στις αναρτησεις του ποιος σου ειπε οτι δεν θα πειραχθει η γεωμετρια του; Θα επηρεαστει το ιχνος της μοτοσικλετας...απο εκει και επειτα η νεα σχεση των μοχλικων ειναι ικανη να επηρεασει και το μεταξονιο και την γωνια καστερ...(που ειμαι σιγουρος οτι θα τα επηρεασει)

Αντε πες πως το εχεις παει σε γατα μηχανικο (που κοστιζει...αυτοι που δεν κοστιζουν δεν ειναι γατες...διαλεγεις και παιρνεις) και στο φερνει ισοποσα πανω (ξανα ελεος)... πως; εχει "αερα" το πιρουνι του strom για να δεσει πιο κατω στην τιμονοπλακα; απο οτι βλεπω στην φωτο που επισυναπτω ειναι μολις ενα χιλ. πανω απο την τιμονοπλακα και δενει με μια βιδα....εγω δεν θα το κατεβαζα απο εκει που να γ@μιεται ο Διας....δεν μιλαμε για χαμηλωμα οπου ερχεται το πιρουνι πανω αλλα για ανυψωση οπου παει προς τα κατω...ετσι οπως το βλεπω εγω ζητημα να κερδισεις 1-2 χιλ απο εκει και να εισαι ( ; ) ασφαλης...αξιζει τον κοπο;

Αποστατες κτλ ειναι για την προφορτιση του ελατηριου και οχι για ψηλωμα της αναρτησης...

Αν θες να μην καθεται το μηχανακι η λυση ειναι μια....προφορτιση πισω (και λιγοτερο μπροστα) και καθαρισες...

Αλλιως σε βλεπω με KTM Adv 990

:lol: :lol:


137305

vestromas
21/07/2008, 18:08
Με white power μπρος πισω δεν θα δω καμια βελτιωση Αποστολε;:beer: :wave2:

el_hymador
21/07/2008, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Με white power μπρος πισω δεν θα δω καμια βελτιωση Αποστολε;:beer: :wave2:

εγω ειμαι ο Αποστολος; :confused:

vestromas
21/07/2008, 18:18
Συγνωμη ρε Κωστα, σε μπερδεψα με τον ζουμπιτο:lol: :beer: :wave2:

lamoun
21/07/2008, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...

Να το ψηλώσει ζήτησε. Θα αλλάξει η γεωμετρία (εξορισμού), το θέμα είναι πόσο πολύ.

SOTHRHS
28/07/2008, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν ξερω για τους αλλους, αλλα εγω λεω να το αφησεις ετσι οπως ειναι το μηχανακι και να μην πειραξεις τιποτα...αντε να βαλεις ενα after-market αμορτισερ πισω με τηλε-προφορτιση ελατηριου αν κανεις τοσο συχνα δικαβαλα ταξιδια με αποσκευες...

Ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους και για XT 550 με νικελωμενα ψαλιδια, που εκτος απο μοστρα (της πο*τσας) δεν καναν τιποτα αλλο καλα.

Πρωτα απ΄ολα αν σηκωσεις "ισοποσα" (ελεος) το Strom στις αναρτησεις του ποιος σου ειπε οτι δεν θα πειραχθει η γεωμετρια του; Θα επηρεαστει το ιχνος της μοτοσικλετας...απο εκει και επειτα η νεα σχεση των μοχλικων ειναι ικανη να επηρεασει και το μεταξονιο και την γωνια καστερ...(που ειμαι σιγουρος οτι θα τα επηρεασει)

Αντε πες πως το εχεις παει σε γατα μηχανικο (που κοστιζει...αυτοι που δεν κοστιζουν δεν ειναι γατες...διαλεγεις και παιρνεις) και στο φερνει ισοποσα πανω (ξανα ελεος)... πως; εχει "αερα" το πιρουνι του strom για να δεσει πιο κατω στην τιμονοπλακα; απο οτι βλεπω στην φωτο που επισυναπτω ειναι μολις ενα χιλ. πανω απο την τιμονοπλακα και δενει με μια βιδα....εγω δεν θα το κατεβαζα απο εκει που να γ@μιεται ο Διας....δεν μιλαμε για χαμηλωμα οπου ερχεται το πιρουνι πανω αλλα για ανυψωση οπου παει προς τα κατω...ετσι οπως το βλεπω εγω ζητημα να κερδισεις 1-2 χιλ απο εκει και να εισαι ( ; ) ασφαλης...αξιζει τον κοπο;

Αποστατες κτλ ειναι για την προφορτιση του ελατηριου και οχι για ψηλωμα της αναρτησης...

Αν θες να μην καθεται το μηχανακι η λυση ειναι μια....προφορτιση πισω (και λιγοτερο μπροστα) και καθαρισες...

Αλλιως σε βλεπω με KTM Adv 990

:lol: :lol: ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!:nono:

domiemic65
29/07/2008, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν ξερω για τους αλλους, αλλα εγω λεω να το αφησεις ετσι οπως ειναι το μηχανακι και να μην πειραξεις τιποτα...αντε να βαλεις ενα after-market αμορτισερ πισω με τηλε-προφορτιση ελατηριου αν κανεις τοσο συχνα δικαβαλα ταξιδια με αποσκευες...

Ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους και για XT 550 με νικελωμενα ψαλιδια, που εκτος απο μοστρα (της πο*τσας) δεν καναν τιποτα αλλο καλα.

Πρωτα απ΄ολα αν σηκωσεις "ισοποσα" (ελεος) το Strom στις αναρτησεις του ποιος σου ειπε οτι δεν θα πειραχθει η γεωμετρια του; Θα επηρεαστει το ιχνος της μοτοσικλετας...απο εκει και επειτα η νεα σχεση των μοχλικων ειναι ικανη να επηρεασει και το μεταξονιο και την γωνια καστερ...(που ειμαι σιγουρος οτι θα τα επηρεασει)

Αντε πες πως το εχεις παει σε γατα μηχανικο (που κοστιζει...αυτοι που δεν κοστιζουν δεν ειναι γατες...διαλεγεις και παιρνεις) και στο φερνει ισοποσα πανω (ξανα ελεος)... πως; εχει "αερα" το πιρουνι του strom για να δεσει πιο κατω στην τιμονοπλακα; απο οτι βλεπω στην φωτο που επισυναπτω ειναι μολις ενα χιλ. πανω απο την τιμονοπλακα και δενει με μια βιδα....εγω δεν θα το κατεβαζα απο εκει που να γ@μιεται ο Διας....δεν μιλαμε για χαμηλωμα οπου ερχεται το πιρουνι πανω αλλα για ανυψωση οπου παει προς τα κατω...ετσι οπως το βλεπω εγω ζητημα να κερδισεις 1-2 χιλ απο εκει και να εισαι ( ; ) ασφαλης...αξιζει τον κοπο;

Αποστατες κτλ ειναι για την προφορτιση του ελατηριου και οχι για ψηλωμα της αναρτησης...

Αν θες να μην καθεται το μηχανακι η λυση ειναι μια....προφορτιση πισω (και λιγοτερο μπροστα) και καθαρισες...

Αλλιως σε βλεπω με KTM Adv 990

:lol: :lol:


Τα λες παααρα πολύ σωστά!!!!!!

Προτείνω να ψάξεις για πιο σκληρά ελατήρια μπρος και κυρίως πίσω και να μήν πειράξεις τίποτα άλλο στο μηχανάκι. Ξέρω πχ οτι η WP βγάζει ελατήρια πιο σκληρά ή πιο μαλακά ανάλογα με το βάρος του αναβάτη σίγουρα αυτό το κάνουν και άλλες εταιρίες ohlins hyperpro, κλπ

nik7119
29/07/2008, 09:10
βεστρομα χαμηλο το μηχανακι ειναι πιο μουρη,,εχεις ορεξη να ριχνεις χαρτι?

vestromas
30/07/2008, 01:44
Βρισκει το κεντρικο και πιο παλια η εξατμιση εαν δεν προσεχω.:beer: :wave2:

nik7119
30/07/2008, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Βρισκει το κεντρικο και πιο παλια η εξατμιση εαν δεν προσεχω.:beer: :wave2: ε τοτε δεν φταιει η μηχανη αγορινα μου,,αλα το θηριο που την καβαλαει,,ξεκινα αερομπικ,,και μικρα γευματα ανα 3 ορειτσες,,λιγο πρωτεινη υδατανθρακες,και λαχανικα :beer: :beer: :beer: : :wave2: :wave2: :lol:

vestromas
30/07/2008, 11:56
Aυτα, ειναι παρελθον, απο το 2000, που σταματησα τους αγωνες.
Τωρα ουτε θελω να ακουω για κοτοπουλα γαλοπουλες και κουακερ.:lol:
Δεν ειμαι και ιδιαιτερα βαρυς για το υψος μου. 104 κιλα 1.90 υψος καλα ειναι.:beer: :wave2:

nik7119
30/07/2008, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Aυτα, ειναι παρελθον, απο το 2000, που σταματησα τους αγωνες.
Τωρα ουτε θελω να ακουω για κοτοπουλα γαλοπουλες και κουακερ.:lol:
Δεν ειμαι και ιδιαιτερα βαρυς για το υψος μου. 104 κιλα 1.90 υψος καλα ειναι.:beer: :wave2: σε πειραζω,,και εγω εκανα μποντυ μπηλντινκ..γιατι τα παρατησες?

sniper
30/07/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
σε πειραζω,,και εγω εκανα μποντυ μπηλντινκ..γιατι τα παρατησες?


Βρήκε γυναίκα..... αλλά για κάποιο παράξενο λόγο γ@μ@ει εμάς τώρα...... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

nik7119
30/07/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βρήκε γυναίκα..... αλλά για κάποιο παράξενο λόγο γ@μ@ει εμάς τώρα...... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: καλο καλουπι εισαι και του λογου σου:rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

sniper
30/07/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
καλο καλουπι εισαι και του λογου σου:rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:



Είμαι στον όγκο τώρα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

nik7119
30/07/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είμαι στον όγκο τώρα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: προσεχε μη φας πολα ασπραδια και παθεις τη νοσο των πουλερικων:wave2: :wave2: :rotflmao: :beer:

vestromas
30/07/2008, 17:36
Τους αγωνες και τα κοτοπουλα σταματησα. Τα βαρη δεν κοβοντε.:lol: :beer: :wave2:

nik7119
30/07/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Τους αγωνες και τα κοτοπουλα σταματησα. Τα βαρη δεν κοβοντε.:lol: :beer: :wave2: εχεις παιδια? εισαι παντρεμενος?

vestromas
30/07/2008, 23:04
Εχω μεγαλη οριμοτητα για να μπω σε τετοια εγωιστικη διαδικασια.
Η οικογενεια στην σημερον ημερα, διεκδικητε απο τους γκαιη.
Σε εναν τετοιο κοσμο, εγω περισευω και δεν θελω να αφησω τιποτα πισω μου.
Ας κανει οικογενεια ο Ρουβας, ο Καρβελας, ο Λαζοπουλος, η Μαντονα και τα παιδια στην Μυκονο και στην Τηλο.:lol: :beer: :wave2:

nik7119
30/07/2008, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εχω μεγαλη οριμοτητα για να μπω σε τετοια εγωιστικη διαδικασια.
Η οικογενεια στην σημερον ημερα, διεκδικητε απο τους γκαιη.
Σε εναν τετοιο κοσμο, εγω περισευω και δεν θελω να αφησω τιποτα πισω μου.
Ας κανει οικογενεια ο Ρουβας, ο Καρβελας, ο Λαζοπουλος, η Μαντονα και τα παιδια στην Μυκονο και στην Τηλο.:lol: :beer: :wave2: καλο αλα καπιοα στιγμη πρεπει,,να αφησεις κατι στη ζωη:beer: :beer: :wave2:

tazakos
30/07/2008, 23:24
γούσταρα το gay αλλά ελληνικά (γκαιη):smokin:

vestromas
31/07/2008, 00:43
Οταν καταργηθει ο θανατος η πεινα η φτωχεια και υπαρξει πραγματικη ειρηνη στον κοσμο, θα γινω πολυτεκνος.:lol: :beer: :wave2: