PDA

View Full Version : ΓΙΑ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΝΕΟΥ Transalp



Σελίδες : 1 [2]

funk
27/08/2008, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από αιγαιοπλόος
Εδώ και 2 μήνες περίπου είμαι κάτοχος του νέου Transalp 700 (το έδωσα το ΧΤ660R που είχα).
Το Transalp το αγόρασα 7.620 ευρώ (-4.300 που έδωσα το ΧΤ, μου κόστισε 3.320 ευρώ).

Εντυπώσεις από τη συμβίωση μαζί του:

Θετικά:
1) Ομορφο (υποκειμενικό) και ξεχωριστό (δεν το μπερδεύεις με κανένα άλλο). Ιδίως ο προβολέας του είναι (για μένα) έρωτας.
2) Πολύ μαζεμένο σε διαστάσεις, ευέλικτο, με ελαφριά αίσθηση (παρά τα 220 πραγματικά κιλά του). Μου θυμίζει το ΧΤ660R στην ευκολία χρήσης.
3) Κινητήρας δυνατός (59 ίπποι), κυρίως στις χαμηλομεσαίες στροφές (δηλ. εκεί που το δουλεύεις καθημερινά) και εξαιρετικά ροπάτος και ελαστικός. Σύμφωνα με το ΜΟΤΟ, μέχρι τις 7.200 σ.α.λ. είναι πιο δυνατό από το V-Strom. Από εκεί και πάνω υπερέχει το Suzuki. Στην καθημερινή χρήση πάντως (και μέχρι τις 7.200 σ.α.λ.) υπερτερεί το Transalp. (Μην πέσετε να με φάτε οι V-Strom-άδες, έτσι; :lol: Εχει και το "δικό σας" τις χάρες του στο ταξίδι και στην ανεμοκάλυψη).
4) Φρένα με την απολύτως κορυφαία αίσθηση που μπορείς να βρείς. Σαν να πιάνεις με τα χέρια τους δίσκους. Και το συνδυασμένο ABS προσθέτει πόντους ασφαλείας στα δύσκολα.
5) Ικανό για το χώμα. Τελεία. Το Transalp παραμένει υπερήφανα on-off και μπαίνει στο χώμα με αξιώσεις. Δεν "περνάει" απλώς από πατημένο χωματόδρομο αλλά μπαίνει στη "φύση" και το διασκεδάζει κιόλας, με όπλο του τον μαζεμένο όγκο του, τους ακτινωτούς τροχούς του, το μικρό μεταξόνιό του, το ροπάτο κινητήρα του, τα προοδευτικά φρένα του, το "μαλακό" και ενδοτικό πλαίσιό του, τα καλά λάστιχά του. Χωρίς υπερβολή πάω όπου πήγαινα πριν με το ΧΤ660R, και με την ίδια ευκολία.
6) Εξυπηρετικό και ευέλικτο στην πόλη. Χωράει άνετα σχεδόν παντού (βλ. μικρός όγκος, στενό τιμόνι με μεγάλο κόψιμο) και μπορεί να είναι ο καθημερινός σου υπηρέτης.
7) Δοκιμασμένος κινητήρας εδώ και 20 χρόνια. Οι μόνες αλλαγές στο 700άρι είναι οι 4βάλβιδη κεφαλή (αντί για 3βάλβιδη πριν) και ο ψεκασμός της Keihin (αντί για τα βενζινοβόρα καρμπυρατέρ).
8) Ανετη σέλα για αναβάτη και συνεπιβάτη.

Αρνητικά:
1) Υψηλότερη τιμή αγοράς από τον ανταγωνισμό. Δεν είναι ακριβό γι' αυτά που προσφέρει αλλά υπάρχουν και οικονομικότες προτάσεις με αξιόλογο ενδιαφέρον.
2) Ανεπαρκής ανεμοκάλυψη, λόγω μικρής ζελατίνας (είναι όμως πιο όμορφη από μια τεράστια ... τζαμαρία). Αν θέλεις, υπάρχει και aftermarket ψηλότερη, της Honda ή της Givi ή της Ermax κλπ. Τη βάζεις και ξένοιασες.
3) Ενοχλητική ζέστη στα πόδια του αναβάτη από τον κινητήρα. Συχνή λειτουργία του βεντιλατέρ στην κίνηση, λόγω υπερθέρμανσης. Πάντως ποτέ η θερμοκρασία δε μου ανέβηκε πάνω από τους 103 βαθμούς στο ηλεκτρονικό θερμόμετρο (Σημείωση: το όριο ασφαλούς λειτουργίας είναι, σύμφωνα με το manual, οι 122 βαθμοί). Πάντως η ζέστη από τον κινητήρα τώρα το καλοκαίρι είναι κάτι που ενοχλεί.


Αυτά.

Καλησπέρα!

Πολύ χρήσιμη η παράθεση των εντυπώσεων σου. Για το Transalp έχω την εξής απορία: Ταξίδι με τρεις βαλίτσες και συνεπιβάτιδα :) πως τα πάει το Transalp? Με ταχύτητες περί τα 150-160 χλμ/ώρα ζορίζεται?

Όπως έχω διαβάσει στο myBike τα post σου πριν πάρεις την Transalp σκεφτόσουν και την BMW F650GS. Εμμένεις στην επιλογή του Transalp?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

vestromas
27/08/2008, 19:29
Στο οριο εισαι, με τους ιππους που βγαζει, αμα το φορτωσεις ετσι.
Επισης θα χρειαστεις σιγουρα εχτρα ζελατινα.
Για την περιγραφη που κανεις το vstrom ειναι μονοδρομος στην κατηγορια.
Ειδικα εαν η γυναικα σου θεωρι απαραιτητα τα παντα που εχετε στο σπιτι.:lol: :beer: :wave2:

charlie says
27/08/2008, 20:25
στο περιοδικο μοτο καποιος πρωην κατοχος του ta 650 και νυν του 700 διαμαρτηρηθηκε για πολλα τριξιματα στα πλαστικα ,για σκασιματα και σβυσιματα ,βεβαια οι συντακτες του απαντησαν οτι αυτο ειναι το αντιτιμο για μερικους ιππους παραπανω :smilea:

funk
27/08/2008, 20:36
@vestromas
Για να είμαι ειληκρινής λόγω σωματότυπου δυσκολεύομαι να κουμαντάρω το vstrom. Καταρχήν θέλω να δω αν μπορώ να ικανοποιήσω τις απαιτήσεις μου είτε αγοράζοντας το Trasnalp είτε την F650GS. Πρώτη επιλογή είναι η BMW αλλά ακόμα δεν έχουν βγει ακόμα συμπεράσματα για την αξιοπιστία του μοτέρ της παρά μόνο για την καλή του απόδοση (μπόλικη ροπή και ιπποδύναμη). Από το vstrom θαυμάζω όμως το μοτέρ του το οποίο και λιγουρεύομαι από όταν είχε πρωτοβγεί το SV 650.

Κατ' εμέ η BMW F650GS φαίνεται να συνδιάζει όλα αρμονικά αλλά είναι και κάμποσα τα λεφτά που θέλει.

Tpap
27/08/2008, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
... μη γίνεστε άθελά σας τσιράκια των εταιριών :winka:

απαιτούνται πολλά κιλά αυτογνωσίας και αυτοέλεγχου για να μη συμβαίνει το παραπάνω, φίλε Ηλία..
(αν έστω και ένας συγκρατήσει αυτό που έγραψες, δεν πήγε χαμένη αυτή η υπέροχη συζήτηση των 7 σελ..)




Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Oι περισσοτεροι αγοραζουν με τα PS αυτο αλλωστε προσταζει η κουλτουρα της καφετεριας.

έτσι.



Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
....εχει και ημερομηνια...

Την χρειάζονται όσοι κινούνται με ΤΑ. Το 24ωρο δεν φτάνει.

vestromas
27/08/2008, 23:22
funk, το bmw f650gs απ οτι διαβαζω εχει παραπολυ καλυτερο πακετο απ το τρανσαλπ.
Επισης σε σχεση με αυτα που προσφερει εχει παρα πολυ καλη τιμη.
Διαβαζω ακομα οτι η οικονομια στην βενζινη ειναι καταπληκτικη, καθως επισης οτι προσφερετε κατα παραγγελια για ολους τους σωματοτυπους.
Οποτε προσανατολισου προς τα εκει και ασε το καινουριο τρανς αλπ γιατι ειναι μεγαλη κοροιδια για τα λευτα που εχει.
:beer: :wave2:

funk
28/08/2008, 03:03
Ας περιμένουμε και την απάντηση του Αιγαιοπλόου για το πως ταξιδευεί το Transalp. Για το F650GS όπως είπα ακόμα δεν ξέρουμε τπτ για την αξιοπιστία του, πάντως το μοτέρ του λέγεται πως είναι πολύ καλό για "650άρι"... Επίσης στο Transalp με έλκει και το γεγονός ότι εχει πολύ καλα φρένα.

taksidiotis25
28/08/2008, 05:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από funk
@vestromas
Για να είμαι ειληκρινής λόγω σωματότυπου δυσκολεύομαι να κουμαντάρω το vstrom. Καταρχήν θέλω να δω αν μπορώ να ικανοποιήσω τις απαιτήσεις μου είτε αγοράζοντας το Trasnalp είτε την F650GS. Πρώτη επιλογή είναι η BMW αλλά ακόμα δεν έχουν βγει ακόμα συμπεράσματα για την αξιοπιστία του μοτέρ της παρά μόνο για την καλή του απόδοση (μπόλικη ροπή και ιπποδύναμη). Από το vstrom θαυμάζω όμως το μοτέρ του το οποίο και λιγουρεύομαι από όταν είχε πρωτοβγεί το SV 650.

Κατ' εμέ η BMW F650GS φαίνεται να συνδιάζει όλα αρμονικά αλλά είναι και κάμποσα τα λεφτά που θέλει. φιλε μου μην τα συγκρηνεις,bmw κι οχι λογω ονοματος,καμια σχεση,πιο ολοκληρωμενο μηχανακι.

Κανένας
28/08/2008, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
1 Κάναμε την πλάκα μας, κοροιδέψαμε τη Χόντα, το μοντέλο της,

ΚΑΙ το ρολογάκι της!!:D



2 Διάβασε όμως κανείς το review του αιγαιοπλόου για τη μηχανή?:winka:



1 Δεν κοροϊδέψαμε την χοντα αυτή μας κοροϊδεύει και μάλιστα κατάμουτρα

2 Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ
Θέλεις να σου κάνω μια μετάφραση, παράφραση… να πάθεις παράκρουση ? :smokin:

Αν αυτό το ρεβιου το διαβάζαμε στον έντυπο τύπο, δεν θα λέγαμε όλοι με ένα στόμα μια φωνή, ότι οι δημοσιογράφοι τα τσέπωσαν άγρια? :bigcry:
Καλημέρα κιόλας αν και η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται :cool:

taksidiotis25
30/08/2008, 05:49
οτι και να ναι θα το προτιμησουν αρκετοι,δεν ξερω αν θα λατρευτει οπως το παλιο ομως καλα θα παει κι αυτο.
εγω προσωπικα δεν θα το αγοραζα γιατι κυριως προτιμω τα μεγαλα on off και δεν μου αρεσει κιολας,μου φαινεται πολυ λιγο κι οχι και τοσο καλο ποιοτικα.
γουστα φυσικα ειναι αυτα κι ενταξει καλο θα ηταν να μην το κουρασουμε κι αλλο το θεμα αυτο.

Road67
30/08/2008, 09:12
Aπο τη στιγμη που καποιοι ανθρωποι ειχαν την εμπνευση να δουν το φως της παραγωγης μοντελα σαν το Tdm, V Strom, Tiger ποιος νοημων καταναλωτης και λατρης των ον οφ θα παει να παρει το ΤΑ :yuck:

taksidiotis25
31/08/2008, 02:16
μηπως οσοι εχουνε κολλημα με την εταιρεια?και δεν ειναι και λιγοι