PDA

View Full Version : Νέα όρια ηλικίας προωθεί η Ε.Ε.για τους αναβάτες μοτοσικλετών μεγάλου κυβισμού.



Κανένας
01/02/2005, 11:26
Νέα όρια ηλικίας προωθεί η Ε.Ε.
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: 28/1/2005



«Φρένο» στους μοτοσικλετιστές κάτω των 25 ετών σκοπεύει να βάλει η Ευρωπαϊκή Ένωση, καθώς η επιτροπή μεταφορών του Ευρωκοινοβουλίου ψήφισε ήδη υπέρ σχετικού νομοσχεδίου. Ενδέχεται, λοιπόν, το επόμενο διάστημα να αυξηθεί το όριο ηλικίας για τους αναβάτες μοτοσικλετών μεγάλου κυβισμού.


Αναλυτικότερα, η επιτροπή μεταφορών του Ευρωκοινοβουλίου ψήφισε υπέρ του περιορισμού των αναβατών κάτω των 19 ετών σε μοτοσικλέτες μέγιστου κυβισμού 125 κ.εκ., ενώ βάσει των προτάσεων που θα τεθούν προς ψήφιση τον ερχόμενο μήνα, για να έχει κάποιος πρόσβαση σε μοτοσικλέτες όλων των κυβισμών θα πρέπει να είναι 25 ετών και άνω. Επιπλέον, θα πρέπει να διαθέτει διετή, τουλάχιστον, εμπειρία σε μοτοσικλέτες χαμηλότερου κυβισμού. Αντίθετα, μέχρι σήμερα, αναβάτες άνω των 21 ετών μπορούν να οδηγήσουν οποιαδήποτε μοτοσικλέτα μετά από εκπαίδευση λίγων ημερών. Οι προτάσεις για το νέο νόμο, όπως είναι φυσικό, συνάντησαν τις αντιδράσεις πολλών οργανώσεων μοτοσικλετιστών σε όλη την Ευρώπη, αλλά η επιτροπή μεταφορών προτάσσει το θέμα της οδικής ασφάλειας για την καθιέρωση ενός τέτοιου παράλογου μέτρου. "
http://www.mototriti.gr/_NEA/preview_news.asp?CATEGORY_id=41&NEWS_DATA_ID=30353

adam_tsouk
01/02/2005, 16:40
Ωραία!
Εμείς τα περάσαμε και προς το παρόν τουλάχισον παιδιά δεν έχουμε!!!!


:rotflmao: :rotflmao:



Πάντως από την μία δεν είναι κακό (εξαρτάται για πόσα κυβικά μιλάμε) από την άλλη πάλι.....
Και τα 21 αν και δεν με είχαν προλάβει στο νέο σύστημα.... too much.

GST
03/02/2005, 08:01
ωραια αντιμετωπιση της πολιτειας που αποδυκνηει περιτρανα ποσο ασχετοι ειναι οι νομοθετες με την πραγματικοτητα...:mad:
δηλαδη ο πιτσιρικας ο καβλωμενος για μηχανη που θα περιμενει λεμε τωρα εως τα 25 για μηχανη θα ωριμασει τοσο πολυ που οταν πιασει τα 25 θα τρεξει να προλαβει οτι δεν εκανε μεχρι τοτε..:rolleyes: ..με οποιες συνεπειες εχει αυτο .....και καλα να το καταλαβω να υπαρξει μια κλιμακωση μεχρι 21 125 βια 250 αντε μεχρι τα 25 600 αλλα οχι και ετσι ρε παιδες ....ενταξει εμεις εχουμε ξεμπερδεψει :D αλλα η νεα γενια :confused: η μοτο ειναι χαρα αυτο που πρεπει να καλιεργηθει στη νεολεα ειναι η οδηγικη παιδεια και σιγουρα δεν κατακτατε με απαγορευσεις τετοιου τυπου....:mad: .....................α εχω και μια αλλη απορια ..καμια βολτα απο τα βορεια προαστια εχουν παει ολοι αυτοι οι τυποι να δουνε 20χρονα και 18χρονα να οδηγανε τα σουπερ ντουπερ δυλιτρα και βαλε αυτοκινητα των γονιων τους και να πηγαινουνε σαν τρελα για να κανουν το κομματι τους ....μοιπως λεω ..μοιπως ...θα πρεπει να ισχυσει και κατι αναλογο και για τους οδηγους αυτοκινητων :confused: αλλα μαλλον ονειρευομε ο μαλακας και δεν βλεπω μπροστα μου :ZZZ: ....τα μηχανακια ειναι για τους αλητες :smokin:

Κανένας
03/02/2005, 18:32
μήπως γνωρίζει κανείς τι ισχύει για τα διπλώματα στην Ιαπωνία ?

periklisk
04/02/2005, 01:38
Είναι ένα μέτρο προς τη σωστή κατεύθυνση αλλά από μόνο του δεν κάνει τίποτα....

Η κυκλοφοριακή αγωγή είναι κάτι που πρέπει κάποιος να αποκτά από μικρή ηλικία....

Omni
06/02/2005, 18:06
ΦΤΟΥ ρε γαμ*το :yuck:

γιατι απλα να μην δυσκολεψουν τις εξετασεις :uplate:

:mad: μετα την εξεταστικη θα πηγαινα για το διπλωμα :(
ειμαι και 21 και κατι ψιλα . . .

αντιο cb 600 :bawl:

ποσο ακομα θα περιμενουμε :eek: ? ? ? ?


αλλη μια θυσια στο βωμο των αυτοκινηταδων και των εταιριων τους


:bigcry:


καταραμενοι κουτακιδες

afrotwin
08/02/2005, 10:42
emena mou 8imizi katina nikokira pou favate min xtipisi o kanakaris tis me tin mixani

i evropaiki enosi se rolo katinas

prepi na onomasti afto to nomosxedio


o rossy exi klisi ta 25? :rotflmao: :rotflmao:

8a ginoun ke ta gp agonas geronton..

are emis ta gerontia kiriarxoume pantou leme

gerontia rules
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Omni
08/02/2005, 15:43
Μολις συνειδητοποιησα κατι :evil:

ο νομος θα ψηφιστει σε ενα μηνα . . .

οποτε προλαβαινω ισα ισα να το παρω το διπλωμα και τη μηχανη . . . . :smokin: :sun:

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ στους κατοχους μεχρι 25 ετων μεγαλης μοτοσυκλετας να τους την κατασχεσουν ουτε να ακυρωσουν αδιστακτα ολα τα διπλωματα τους ! !

:nono:


Μαλλον θα ισχυει για τους αμεσως επομενους :beer: :rotflmao:

:cool:


ελπιζω :D

o_gavros
21/02/2005, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Omni
Μολις συνειδητοποιησα κατι :evil:

ο νομος θα ψηφιστει σε ενα μηνα . . .




gia lege pws to diapistwses ayto re paixth giati endiaferei...

Grizoulhs
24/02/2005, 02:57
An grafti kapoios gia diploma
Prin psifisti o nomos tote den isxii gia afton....

an gini meta tote isxi...dld 25 k pano...
emena afto pou bgazo se 2 xronia ginete aftomata sta apierioriston kibikon gia motosikleta...etsi mou eipan
k ontos isxi afto se ena mina peripou...
me enimerosan apo tin sxoli odigon...
egw graftika eftixos ;)

tools
24/02/2005, 13:46
ρε συ γκριζουλη,κι εγω αυτο το διπλωμα ειχα βγαλει και πριν 1 εβδομαδα εκλεισα τα δυο χρονια κ πηγαινω και ρωταω στη σχολη τι και πως γινεται τωρα για το μεγαλο κ τσιμπουκια ο τιγρης...δεν αναλαμβανουν την ευθυνη να μου πουν τιποτα.ειχα σκοπο να ποσταρω εδω αλλα με προλαβες.οταν πρωτοπηγα μου ειχαν πει πως στα 2 χρονια αλλαζει μονο του και ολα ενταξει.οταν ειχα παει ενα φιλο μου για να βγαλει αυτοκινητου πριν το καλοκαιρι τους ειπα οτι τελειωνουν τα 2 χρονια κ τι θα γινει κ μου απαντησαν για κατι χαρτοσημα.και τωρα που πηγα μου λενε πιθανον να δωσεις κ εξετασεις αλλα με το νεο νομο εχουν μπλεχτει τα πραγματα μπλα μπλα...
υπαρχει περιπτωση να θελουν να με καθυστερησουν επιτηδες?οχι τιποτα αλλο,ειμαι και παρανομος(tdr250) και περιμενα πως και πως να ησυχασω:(

Grizoulhs
24/02/2005, 18:14
tool

emena me eipe molis to bgalis se 2 xronia tha gini aytomata...
tora pos aytomata den kserw

malon tha to pas na sto kanoun afti...
antheorisi...

dokimase na pas se alli sxoli odigon...
den pistebo na exei diafora...

Grizoulhs
27/02/2005, 10:48
Kalhmera....
mia erotisi na kano ?
gia na min anikso allo topic...

Apo oti me enimerosan
an kapia mixani exei parapano aloga apo oti periorizi to diploma...

mporo na to grapso MISO pano mou k miso se allon ?

isxi ontos afto ? ? ?