PDA

View Full Version : Richa vs Lookwell και Uvex vs Shark



tolis_glx
01/02/2005, 14:56
Τώρα που βρέθηκε μαλλί αποφάσισα επιτέλους να ξεκινήσω να προστατεύω τον εαυτό μου...

ώρα να πετάξω το Flyhorse κράνος και να πάρω τπτ της προκοπής...

στο MotoMarket μου πρότειναν ένα Uvex στα 190Ε (δεν έχω και πολλά είπαμε σπουδαστής άνθρωπος) αλλά ένα φιλαράκι μου λέει τα Shark είναι πολύ καλύτερα και σε παρόμοιες τιμές...

και ώρα να ξεφορτοθώ το fly και να πάρω κάνα δερμάτινο...

ο κολλητός μου πήρε ένα Lookwell (το python) με 220Ε απο την Kawasaki, αρκετά καλό φάνηκε, έπεσε κι όλας και το δοκίμασε :p αλλά το φιλαράκι με το Shark επιμένει για Richa, δεν ξέρω απο τιμές αλλά τα ίδα στο νετ και μου φάνηκαν καλύτερα...

ξέρει κανείς τπτ ?

α, και 3η ερώτηση, ένας φίλος του dad πήρε πριν 2 χρόνια στολή από γνωστό μαγαζί της colori με 100-120χιλιάρικα και είναι πολύ ευχαριστημένος... βέβαια δε την είδα και δε ξέρω καν αν υπάρχει ακόμα ούτε αν είναι καλή κλπ κλπ

τπτ να προτείνετε?

χρειάζομε και μπότες... μέχρι να πάρω οι αρβύλες του ΕΣ κάνουν τπτ?

idi
01/02/2005, 15:03
εισαι σε καλο δρομο, ο εξοπλισμος ειναι ασφαλεια

παρε οσα αντεχει η τσεπη σου, κρανος, jacket και μποτες minimum
:wave2:

Alexander
01/02/2005, 15:46
Γειά σου φίλε,

δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τις συγκρίσεις που αναφέρεις ανάμεσα στις μάρκες.

Απλά αναφέρω ότι έχω πάρει κράνος Shark RSX (το άβατάρ μου) και από jacket το Silverstone της Richa, σε cordura (ή όπως αλλιώς λέγεται αυτό) γιατί τα δέρματα δεν μου κάθονται καλά και δεν μου αρέσουν.

Και από τα δύο παραπάνω αν και δεν τα έχω πάρα πολύ καιρό είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ρίχτους μια ματιά.

tolis_glx
01/02/2005, 16:33
Είναι εύκολο να γράψεις τιμές?

Απ'οτι μου έχουν πει το δέρμα δεν ειναι 100% αδιάβροχο αλλά είναι πιο προστατευτικό απο την cordura, γι'αυτό λέω να προτιμήσω κάτι σε δέρμα ;)

idi... δυστυχώς δεν αντέχει και πολλά η τσέπη μου γιατί πέσανε όλα μαζεμένα (βλέπε έρωτας&χωρισμός (πολλά έξοδα γμτ), αλυσίδα, λάστιχα, ρουλεμάν πίσω, καλάμια μπροστά...)

(εμ SS ήθελες... καλά να πάθεις. όπως λεει κι ο dad :P)

Alexander
01/02/2005, 17:34
Θα σου γράψω τιμές καταλόγου γιατί ανάλογα σε ποιο μαγαζί πας σου κάνει και αντίστοιχη έκπτωση.

Το κράνος είχε αρχική 380€. Το RSX δυστυχώς, είναι το 2ο πιο ακριβό μοντέλο της SHARK, αλλά έχει και φθηνότερα.
http://www.shark-helmets.com/

Το jacket είχε αρχική 250€. Σε cordura πιστεύω είναι από τα καλύτερα της σειράς της RICHA.
http://www.richa.be/en/indexEN.htm

Για προστασία δεν ξέρω σε σύγκριση με το δέρμα, υποτίθεται ότι τα προστατευτικά σε αγκώνες, ώμους και πλάτη είναι αυτά που κάνουν τη δουλειά. Για τριβές και γρατζουνιές δεν ξέρω, ας μας πουν οι παλιοί που "έχουν πάει στον πόλεμο", πάντως από κρύο και στεγανότητα η cordura είναι καλύτερη.

Αλλά βέβαια παίζει και το γούστο στη μέση :cool:

tolis_glx
01/02/2005, 18:40
Το κράνος είναι όντως ακριβό για μένα :( αλλά θα δούμε ;), το τζάκετ έχει πολύ λογική τιμή...

το καλύτερο τελικά είναι να πάω σε κάνα μαγαζί να δω απο κοντά και να ρωτίσω...

έχει να προτείνει κανείς τπτ για Θεσ/νίκη ???

div400
13/05/2005, 18:09
tolis_glx
λοιπόν τα κράνη shark στα προτείνω και εγώ

έχω ένα S500 κι είμαι αρκετά ικνοποιημενος. τιμή:170€ από την μοτοδυναμική. κάνει όμως λίγο θόρυβο στα πολλά και στα ακόμα περισσότερα (200+) μου κολλάει στην μούρη!(το πήρα μεγαλύτερο από το νούμερο μου) για καθημερινή όμως χρήση εντός πόλης είναι άριστο!

όσο για ρουχισμό θα σου έλεγα να περάσεις από τον νομικό στην Πέτρου Ράλλη στον κορυδαλλό έχει τα δερμάτινα τις UTTIKA (δεν είναι γνωστή μάρκα το ξέρω) τα οποία είναι αρκετά φθηνά (ολόσωμη διαιρούμενη δερμάτινη + μπότες = 275€) είμαι αρκετά ευχαριστημένος με μόνο παράπονο την όχι και τόσο καλή εφαρμογή πίσω από το γόνατο στο αριστερό πόδι μόνο. κατ'αλλα όλα οκ.

γενικά καλό είναι να μην τσιγκουνευτείς για προστασία ειδικά για κράνος

la_villa
13/05/2005, 23:04
Φίλε πριν κανα μήνα πήρα το Lookwell Python.Ως τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.Εκανα 2 ταξίδι και μου άρεσε πολύ.
Για το richa δεν ξέρω.


Κράνος έχω shark.Ναι μεν το έχω 5 χρόνια ήδη αλλά έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.Η επένδυση ακόμα και μετά απο τόση χρήση είναι σαν καινούργια.
Και σίγουρα αν αλλάξω θα πάρω πάλι shark.

Εμένα μου έχουν πει και για τα shoei αλλά δεν ξέρω.

adam_tsouk
13/05/2005, 23:26
Εγώ έχω το Shoei XR1000 αλλά παίζουν και λίγο πιο φτηνά από αυτό (380 η τιμή στον Τζωρτζόπουλο 345 η τιμή που το πήρα).

Προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.


Όσο για μπουφάν, δες και spidi. Σε εμένα έκατσε καλύτερα από όσα είχα δοκιμάσιε και ήταν και πολύ φτηνό (250-280 ευρώ)




Καλή αρχή και.... κουράγιο...

spirpat
16/05/2005, 11:57
Φιλε μου , εγω για πολοστη φορα πηρα της richa (για να μην υπαρξει παρεξηγηση ολα ειναι καλα) απλα αυτα μου κατσαν εξ'αρχης ειδα νορμαλ τιμη και δεν εχω προβλημα. εχω μακρυ μπουφαν για χειμωνα και προσφατα πηρα και κοντο (και για χειμωνα ειναι) για να το εχω για καλοκαιρι , απο κορντουρα τιμες απο 200ευρώ. μόνο να προσέξεις οσο μπορεις να εφαρμοζουν εαν οχι κολλητα οσο γινεται στο σωμα, εαν θες για ταχυτητες πανω απο 180χλμ. για να μην χοπηδας!!! οσο για κρανος εχω shark500air(~160euro) και περιμενω to rsr2(~600euro) , παντος και με το 500 γινεται δουλεια , αλλα πλεον μιλαμε για θεμα ποιοτητας, ανάλογα τι μπορεί και η τσέπη σου. απλά στο κράνος πρόσεξε καλή εφαρμογή για να μην πνίγεσαι απο το λουρί...
καλές αγορές!!!!

τα δερμάτινα φυσικά και είναι καλά (απλά νομίζω για καλοκαίρι μάλλον θα είναι ελφρώς πιό άβολα ) και φυσικά ακριβότερα, και απ'οτι ξέρω αντέχουν κάπως παραπάνω στα πεσίματα (φυσικά να έχουν προστατευτικά) μακριά απο εμάς !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

makaronachis
16/05/2005, 16:47
Λοιπόν μόλις σήμερα είδα ένα cordura της ΜΜR μόλις 120 ευρώ!!!!!Με εσωτερική επένδυση αφαιρούμενη προστατευτικά σε αγκώνες,ώμους.πλάτη.Καταπληκτική εφαρμογή.Τώρα τι εταιρεία είναι η MMR ιδέα δεν έχω,ούτε και ποιος τα φέρνει.Πάντως για την τιμή του θα έλεγα οτί είναι φοβερό.Σχετικά με τα richa,έχω το τομαχωκ,τιμή 265 ευρώ.Αυτό μου εφάρμοζε καλύτερα για αυτό το διάλεξα,αλλά και πριν 2 χρόνια που το αγόρασα είχε για την εποχή πολύ καλή τιμή.Έχει εσωτερική επένδυση αφαιρούμενη,προστατευτικά σε ώμους,αγκώνες και πλάτη και δίνει και ένα aerostop,(μαντήλι που εφαρμόζει με φερμουάρ πάνω στο μπουφάν).Καλό είναι αλλά σε μεγάλη βροχή χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος τράβηξε λίγο νερό από το σημείο που λυγίζουν οι αγκώνες.Υποθέτω οτί μπήκε από τα κουμπιά που έχει σ΄αυτό το σημείο για να σφίγγει.Μπορεί και απλώς να ήταν η αίσθηση οτί ήταν υγρό.Επίσης αν βραχεί χειμώνα θέλει κάνα δυο μέρες να στεγνώσει.Ένα σημείο που πρέπει να προσέξεις:να κλείνει με velcro εκεί που τελιώνουν τα μανίκια αλοιώς θα τρως ολίγον τι κρύο αν δεν φοράς γάντια.Αυτά τα ολίγα.