PDA

View Full Version : Θερμοκρασία



Vvag
23/07/2008, 09:40
Σε τί θερμοκρασία δουλεύει η Βέφα σας συνήθως;

Είναι φυσιολογικό που μετά από λίγη ώρα μου δουλεύει στους ±100 βαθμούς, ανάβει βεντιλατέρ και ξεχνάει να σβήσει; Ακόμα και μια χαλαρή βόλτα να κάνω σ' έναν επαρχιακό (να μη μπλέξω δλδ στην κίνηση) η θερμοκρασία κυμαίνεται σ' αυτά τα επίπεδα. Σίγουρα βέβαια ευθύνεται κι η ζέστη της εποχής, αλλά τόσο πολύ;

hornet
23/07/2008, 10:23
ναι θα πρεπει να το συνηθισεις ,αυτο γινεται λογω λογω διαφορων αιτιων

1.Η βεφα λογω περιβαλλοντικων ρυθμισεων εχει φτωχο μιγμα που την κανει να ζεσταινεται ευκολα
2.Τα ψυγεια ειναι στα πλαγια και θελουν ταχυτητα για να δουλεψει το φαινομενο που εισαγει αερα
3.Οι δυο πισω κυλινδροι ειναι κρυμμενοι και χωμενοι οποτε ο κρυος αερας του περιβαλλοντος δεν τους φτανει

Επισης η διαταξη ανεμιστηρα και ροης αυτου που για λογους προστασιας του αναβατη απο τον καυτο αερα ρουφαει προς τα μεσα στα πολλα χιλομετρα γινεται μπουμεραγκ,δηλαδη αρκετες φορες αμα δεν το προσεξω αμα φυγω απο τα διοδια αφιδνων ας πουμε με βεντιλατερ και τρεχω εθνικη με πολλα τοτε ο αερας που ερχεται με πιεση ακυρωνει την λειτουργια του ανεμιστηρα με αποτελεσμα να φτανω μεχρι την χαλκιδα με βεντιλατερ και μολις κοψω τοτε λειτουργει παλι και κατεβαζει

γενικως το vfr λειτουργει ζεστα!!!

Vvag
23/07/2008, 10:50
To ΣΚ που ήμουν Πόρο, έκανα βόλτες ψάχνοντας παραλία με σχετικά αργή ταχύτητα και κάποια στιγμή έφτασε ακόμα και τους 109 βαθμούς!!! Και δεν έπεφτε με τίποτα κάτω από 100... Βέβαια έξω είχε και 35 βαθμούς (τουλάχιστον) ντάλα ήλιο..!!

Το VFR λειτουργεί πραγματικά ζεστά μάλλον...!!!
Ελπίζω το χειμώνα να έχει και χρήση καλοριφέρ...!!!!! :p

hornet
23/07/2008, 11:11
θα ανησυχησεις μονο οταν σου ξερασει παραφλου...τοτε ειναι ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα με τον θερμοστατη...επισης αμα μπει βεντιλατερ με 107 βαθμους οπου σε μενα ειναι το οριο που μπαινει το βεντιλατερ και χεριαζεται να το σβυσεις (εφτασες στο προορισμο σου κλπ..περιμενε το λιγακι να κατεβασει ,οχι πολυ μεχρι τους 103 και σβυστο μετα)

kostasdirt
23/07/2008, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
θα ανησυχησεις μονο οταν σου ξερασει παραφλου...τοτε ειναι ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα με τον θερμοστατη...επισης αμα μπει βεντιλατερ με 107 βαθμους οπου σε μενα ειναι το οριο που μπαινει το βεντιλατερ και χεριαζεται να το σβυσεις (εφτασες στο προορισμο σου κλπ..περιμενε το λιγακι να κατεβασει ,οχι πολυ μεχρι τους 103 και σβυστο μετα) +10000

DoctorAbo
09/08/2008, 15:32
Σωστά λέγονται όσα λέγονται για τη θερμοκρασία του VFR. Στην αρχή ανησύχησα και γω για το δικό μου αλλά κάνοντας τεστ στο θερμοστάστη ανακάλυψα τα εξής :

Μόλις πάρει μπρος ο κινητήρας κρύος η βαλβίδα του θερμοστάτη για την κυκλοφορία του νερού ανοίγει στους 75 βαθ. C.

Στη συνέχεια, ο ανεμιστήρας στο αριστερό ψυγείο ανοίγει στους 104. Υπο συνθήκες στη κίνηση η θερμοκρασία στο ψυφιακό όργανο μπορεί και να φτάσει τους 107.

Η διάταξη των ψυγείων είναι αρκετά περίεργη αλλά φαίνεται να λειτουργεί καλά το σύστημα. \

Κάτι που μπορεί να κάνει κανείς είναι να αλλάξει το θερμοστάτη και να βάλει έναν που να ενεργοποιεί τον ανεμιστήρα στους 94 αλλά ......... μάλλον είναι λάθος. Υποψιάζομαι πως η σωστή θερμοκρασία για να τα δώσει όλα το μοτεράκι είναι γύρω στους 95 - 98 βαθ. C.

Οι παραπάνω διαπιστώσεις αφορούν τη δική μου VFR που είναι του 98

Vvag
16/08/2008, 17:52
Χαίρετε!! (αν είναι κανένας εδώ!)
Μόλις γύρισα από ένα τουρ 1800 χιλιομέτρων, Αθήνα - Θεσαλλονίκη - Χαλκιδική - Λαμία - Β. Εύβοια - Αθήνα!!!

Οι θερμοκρασίες που είδα στα ταξίδια, με εξωτερική θερμοκρασία 33-38 βαθμούς έφτασαν μέχρι και τους 114 βαθμούς (!!!!!!!) και για αρκετή ώρα πηγαίνοντας Χαλκιδική και γυρίζοντας τώρα Αθήνα, δούλευε στους 111 !!! Η ταχύτητά μου ήταν γύρω στα 150-160 και κοιτούσα να μην ανεβάζω παραπάνω στροφές για να μην ανέβει κιάλλο η θερμοκρασία!! Είναι πραγματικά φυσιολογικό αυτό;!

Τα λέμε διεξοδικότερα όταν γυρίσω. Σε 3 ώρες φεύγω για Κρήτη!!!
Καλό υπόλοιπο σε όλους!!
:wave2: :wave2:

kostasdirt
16/08/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vvag
Χαίρετε!! (αν είναι κανένας εδώ!)
Μόλις γύρισα από ένα τουρ 1800 χιλιομέτρων, Αθήνα - Θεσαλλονίκη - Χαλκιδική - Λαμία - Β. Εύβοια - Αθήνα!!!

Οι θερμοκρασίες που είδα στα ταξίδια, με εξωτερική θερμοκρασία 33-38 βαθμούς έφτασαν μέχρι και τους 114 βαθμούς (!!!!!!!) και για αρκετή ώρα πηγαίνοντας Χαλκιδική και γυρίζοντας τώρα Αθήνα, δούλευε στους 111 !!! Η ταχύτητά μου ήταν γύρω στα 150-160 και κοιτούσα να μην ανεβάζω παραπάνω στροφές για να μην ανέβει κιάλλο η θερμοκρασία!! Είναι πραγματικά φυσιολογικό αυτό;!

Τα λέμε διεξοδικότερα όταν γυρίσω. Σε 3 ώρες φεύγω για Κρήτη!!!
Καλό υπόλοιπο σε όλους!!
:wave2: :wave2: Εγώ γύρισα από διακοπές και είμαι εδώ!
οι θερμοκρασίες που είδες με την ταχύτητα που αναφέρεις εγώ προσωπικά δεν τις έχω δει ποτέ! Γύρισα από κατερίνη (για χαλκίδα) μεσημέρι με +30 βαθμούς δικάβαλος και τριβάλιτσο και είδα max 93 βαθμούς στις ταχύτητες που λες και μεγαλύτερες..

theodosisv
17/08/2008, 15:19
εγω κατεβηκα σκ στην καλαματα με 35 βαθμους σταθερα και γεματες βαλιτσες και ειδα μεγιστο σε παρατεταμενη ανηφορα με 140 km 106-107. μπορει ακομη και σε πορεια να ξεχναει να σβησει το βεντιλατερ αλλα ποτε δεν εχω δει παραπανω, εχω δει 110 αλλα πηγμενος στην αθηνα

kostasdirt
17/08/2008, 15:55
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι εγώ είμαι catless δουλεύω άλλα μίγματα κτλ..

theodosisv
17/08/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι εγώ είμαι catless δουλεύω άλλα μίγματα κτλ..

να ρωτησω ποσα χλμ σου βγαζει στο γεμισμα και με ποιο τροπο εχεις αλλαξει τα μιγματα?

kostasdirt
17/08/2008, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
να ρωτησω ποσα χλμ σου βγαζει στο γεμισμα και με ποιο τροπο εχεις αλλαξει τα μιγματα? Ταξίδι ή πλακωμένος? Με παράλληλο εγκέφαλο φυσικά..

theodosisv
17/08/2008, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
Ταξίδι ή πλακωμένος? Με παράλληλο εγκέφαλο φυσικά..

ταξιδι,αντε ταξιδι σε σπορ ρυθμους... εμενα παντως οσο περναν τα χλμ μειωνεται η καταναλωση. μου εβγαλε 330χλμ με τις βαλιτσες, με πολυ δυνατο αερα με μολις 20 λιτρα. κι ολα αυτα με ατσαλη οδηγηση και συχνα πανω απο τις 6.700 στροφες...

kostasdirt
20/08/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
ταξιδι,αντε ταξιδι σε σπορ ρυθμους... εμενα παντως οσο περναν τα χλμ μειωνεται η καταναλωση. μου εβγαλε 330χλμ με τις βαλιτσες, με πολυ δυνατο αερα με μολις 20 λιτρα. κι ολα αυτα με ατσαλη οδηγηση και συχνα πανω απο τις 6.700 στροφες... Ευνοικός ο άνεμος....?

ruyjin
20/08/2008, 14:42
παιδιά εμένα με οδήγηση μέχρι 130 μου έβγαλε 380χλμ
πηγαινα Λευκαδα και επειδη το είχα φορτωμένο!!! και φύσαγε αρκετα κουνουσε πολυ, έτσι δε ξεπερασα τα 130
μου έβγαλε μεχρι Βονιτσα, λίγο πριν τη Λευκαδα, μια χαρα, 6λεπτα το χιλιομετρο :)
θα βαλω και φωτο απο το VFR φορτωμενο συντομα...
:wave2:



υγ: εκεινο το V5 το είδατε??? :eek: :eek: :eek: :beer: :beer: :beer: :beer:

kostasdirt
20/08/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
παιδιά εμένα με οδήγηση μέχρι 130 μου έβγαλε 380χλμ
πηγαινα Λευκαδα και επειδη το είχα φορτωμένο!!! και φύσαγε αρκετα κουνουσε πολυ, έτσι δε ξεπερασα τα 130
μου έβγαλε μεχρι Βονιτσα, λίγο πριν τη Λευκαδα, μια χαρα, 6λεπτα το χιλιομετρο :)
θα βαλω και φωτο απο το VFR φορτωμενο συντομα...
:wave2:



υγ: εκεινο το V5 το είδατε??? :eek: :eek: :eek: :beer: :beer: :beer: :beer: Εαν είναι αληθινό Νάσο αυτό το V5 άντε γεια..

theodosisv
20/08/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
Ευνοικός ο άνεμος....?
ηταν απο τελειως κοντρα εως πλευρικος....

αν ηταν ευνοικος θα σηκωνε θερμοκρασια:p

ruyjin
20/08/2008, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
...
θα βαλω και φωτο απο το VFR φορτωμενο συντομα...



139245

ruyjin
20/08/2008, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
...
θα βαλω και φωτο απο το VFR φορτωμενο συντομα...

[2]


139246

ruyjin
20/08/2008, 20:49
και πριν τη γέφυρα Τατάρνα, στην επιστροφή...


139247

theodosisv
20/08/2008, 22:08
αντε γεια!!! ολη η πρικα πανω ετσι??

:a46: :a46:

SOL-VFR-VTEC
21/08/2008, 21:35
μια μικρη γευση..απο το οδοιπορικό...ιταλια-αυστρια-γερμανια-λιχνεσταιν-ελβετια-γαλλια-σαν μαρινο

με πολυ πολυ...φορτιο....και 5.500 χλμ...σε 13 μερες..



:beer:

SOL-VFR-VTEC
21/08/2008, 21:38
και απο τον κοκκινο πυραυλο.....του σοτοκαν.και σια.........ο.ε.. :lol:


139311

SOL-VFR-VTEC
21/08/2008, 21:43
SOL-VFR-VTEC.....:beer:


139314

ruyjin
22/08/2008, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
μια μικρη γευση..απο το οδοιπορικό...ιταλια-αυστρια-γερμανια-λιχνεσταιν-ελβετια-γαλλια-σαν μαρινο

με πολυ πολυ...φορτιο....και 5.500 χλμ...σε 13 μερες..



:beer:

τι να κλάσω εγώ!! :bigcry: :beer: :beer:

για αλλη μια φορα σας ζηλευω

κανονιστε να τα πουμε Τακη :wave2:

Vvag
24/08/2008, 12:45
Όπα, ξεφύγαμε!!! :p
Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι και ΜΕΤΑ καλό χειμώνα, αφού τέλος οι διακοπές και για μένα... :(
Στα υπόλοιπα ταξίδια, πάνω στην Κρήτη, με θερμοκρασίες που δεν ξεπερνούσαν τους 32-33 βαθμούς ήταν όλα καλά (μάλλον), δλδ ±100 βαθμοί. Πάντα δικάβαλος και συνήθως φορτωμένος.
Αλλά τώρα με προβληματίσατε και με την κατανάλωση... Το περισσότερο που έχω δει (πριν τη ρεζέρβα) ήταν στο στρώσιμο που δεν είχα ξεπεράσει τις 6000 στροφές... 290χλμ αυτονομία!!! Τι 330 και 380 μου λέτε;!;! Ειδικά τώρα που μπαίνω και στο V-tech, άντε να μου κάνει 250χλμ!!! Κάτι δεν πρέπει να πηγαίνει καλά....

:wave2:

ermisVFR
25/08/2008, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet

...................................... Επισης η διαταξη ανεμιστηρα και ροης ..... ρουφαει προς τα μεσα .....


Στάθη σήμερα το πρωί που το πρόσεξα στην δική μου ο ανεμιστήρας στέλνει τον αέρα κατά έξω....

hornet
25/08/2008, 16:26
επειδη δεν το εχω ξανακουσει αυτο...εβαλες το χερι σου απο μεσα?

ermisVFR
25/08/2008, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
επειδη δεν το εχω ξανακουσει αυτο...εβαλες το χερι σου απο μεσα?

Από έξω το έβαλα. Τι να πω. Θα το ξαναδοκιμάσω :rolleyes:

ermisVFR
27/08/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Από έξω το έβαλα. Τι να πω. Θα το ξαναδοκιμάσω :rolleyes:


Έχεις δίκιο.....:cool: