PDA

View Full Version : αλλαγή ταχύτητας τουβλο



vandrielos
23/07/2008, 12:03
Παίδες, αν και έχω καιρό να ποστάρω θα ήθελα τη βοήθειά σας.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με την αλλαγή ταχυτήτων, είναι τούβλο, σπάω το πόδι μου για να αλλάξω ταχύτητα. Καταρχας το μηχανάκι είναι καινούργιο, το πήρα το 11/07 και έχει κάνει μέχρι σήμερα 6500km,δεν το πατινάρω και γενικότερα το αμπραγιαζ το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Στο 1ο service ήταν καλά μετά από αρκετα km αρχισαν και σκλήρηναν στην εναλλαγή τους και τώρα μετά το 2ο service αντι να καλυτερέψει έμεινε το ίδιο η σληρότητα τους. πίστευα ότι φταίνε τα λάδια αλλά και μετά το service παρέμεινε το ίδιο σκληρό. ο μηχανικός μου είπε οτι αυτό το πρόβλημα το αντιμετώπιζε το προηγούμενο μοντέλο με κάτι λαστιχάκια στο δίσκο,δεν κατάλαβα καλά. Αυτό που μου είπε είναι ότι αν συνεχιστεί αυτό το πράγμα θα πρέπει να πάμε σε αλλαγή δίσκου κάτι το οποίο δεν το καλύπτει η εγγύηση. Ακούω γνώμες, απόψεις, τι μπορεί να μου συμβαίνει,αν ισχύει αυτό που λέει ο μηχανικός μου κτλ

argy_kap
23/07/2008, 19:38
Λάδια και μόνο λάδια.....άλλαξε τα πάλι

vandrielos
24/07/2008, 07:21
τι να τα αλλάξω?αφου μόλις το πήρα από το συνεργείο. δηλαδή, μπορεί να μη μου άλλαξαν λάδια?αν ναι πως θα το διαπιστώσω?τι να πάω να του πώ δηλαδή?

domiemic65
24/07/2008, 08:58
Την στάθμη του λαδιού την είδες;

vandrielos
24/07/2008, 09:19
den tin eida alla kai prin to paw sto synergeio itan mia xara. les na mi mou allakse ta ladia?ekana to service twn 6000km. pws tha katalavw oti den moy ta allakse?

argy_kap
24/07/2008, 09:29
Η στάθμη του λαδιού θα είναι χαμηλή και θα έχεις την αίσθηση οτι η αλλαγή ταχύτητας είναι τούβλο!

vandrielos
24/07/2008, 09:31
tha to eleksw alla den nomizw na exei pesei i stathmi. kala an einai kati tetoio "peite tou na kryftei" yparxei periptwsi na einai kati allo?

low__rider
24/07/2008, 09:39
φιλε μου τι να σου πω...

το μηχανακι σου ειναι καινουριο!!! δεν νομιζω να ειναι κατι αλλο...:wave2:

Road67
24/07/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vandrielos
τι να πάω να του πώ δηλαδή? Τιποτα. Πηγαινε σε αλλο συνεργειο

argy_kap
24/07/2008, 09:41
Στα 3 χρόνια που είχα το strom αυτός ήταν και ο πιο σίγουρος τρόπος να καταλάβω οτι ήθελε είτε συμπλήρωμα στα λάδια είτε αλλαγή....Πάρε 3λίτρα λάδι και άλλαξε τα μόνος σου.....το κόστος δεν είναι μεγάλο...

vandrielos
24/07/2008, 11:18
den tha xasw etsi tin egguisi?einai kainourgio to ergaleioo

argy_kap
24/07/2008, 11:29
Λες να δούνε οτι ξέσφιξες την βίδα για να βγάλεις τα λάδια? είναι 5 λεπτά δουλειά

vandrielos
24/07/2008, 11:32
gia pes leptomereies.pws tha to kanw, den kserw. ti ladia? synthetika, imisynthetika, motul? kai posa litra?

argy_kap
24/07/2008, 11:36
Μία βίδα είναι κάτω απο τον κινητήρα σου.....αδειάζεις, αφήνει να αδειάσουν όλα και βιδώνεις την βίδα και μετά απο επάνω συμπληρώνεις....τώρα το τί λάδι θες να βάλεις έχει άπειρες συζητήσεις εδώ μεσα....και πολλές λεπτομέριες στο manual του strom...:)

vandrielos
24/07/2008, 11:37
otan les symplirwnw apo panw, pou einai auto? kai poso peripou kostos ladiwn

Nefos
24/07/2008, 11:39
Παιδιά μπορεί σε μερικούς να φαίνεται απλή υπόθεση η αλλαγή λαδιών (όχι ότι δεν είναι), αλλά υπάρχουν λεπτομέρειες που καλό θα ήταν να στις πει κάποιος παρά να τις διαπιστώσεις με τον άσχημο τρόπο (σφίξιμο βίδας).
Η γνώμη μου φίλε είναι να πας σε έναν μάστορα που εμπιστεύεσαι να δει τα λάδια σου και αν σου πει ότι τα λάδια δεν είναι σωστά άλλαξε τα εκεί για να δεις και πως γίνεται.

Φιλικά
Ν.
:wave2:

deusXT
24/07/2008, 11:47
@vandrielos
εκτος απο τον οπτικό έλγχο που κανεις ενας αλλος τροπος για να καταλαβεις ότι ηρθε η ώρα για αλλαγη λαδιου ειναι το σκληρο κιβωτιο.

Αυτο βεβαια με την προυποθεση ότι ο μηχανικός σου έβαλε τα προτεινομενα απο τη σουζουκι 10-40.
Μπορει κάλλιστα να πηρε καμια πρωτοβουλία και να σου έβαλε άλλα λαδια (πχ 15-40) και να εγινε πιο σκληρο το κιβωτιο (σε μικρες διαδρομες - σε μεγαλύτερες μαλακώνει).
Για ρωτα και αυτο πριν αρχισει κανας καλοθελητης μηχανικός να ξηλωνει πραγματα απο τη μηχανη και το πορτοφολι σου.

Το πιο γρηγορο και απλό που μπορεις να κανεις ειναι αυτο που σου ειπαν τα παιδια.
Πηγαινε αλλαξε τα λαδια (αν δε μπορεις να το κανεις μονος σου μπορουν να στο κανουν στο μαγαζι που θα το αγορασεις) και δες αν εχει διαφορα.

domiemic65
24/07/2008, 13:38
Αν το κάνεις μόνος σου κοιτα προσεκτικά στο manual ποιά είναι η βίδα της αποστράγγισης των λαδιών.... (έχει μπόλικες εκει τριγύρω) μην τυχών και ξεβιδώσεις καμια άλλη.

Κατα το βίδωμα τώρα προσοχή στο σφίξιμο... είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις που απο λάθος-απροσεξία-άγνοια κλπ είτε στραβοβιδώνουμε τη βίδα είτε την σφίγγουμε πάνω απο το κανονικό και παίρνουμε το σπείρωμα στο χέρι (ενοείται όχι της βίδας). Τετοια λάθη κάνουν ακόμα και μάστορες... όχι οτι είναι κάτι το δύσκολο αλλά θέλει μια σχετική προσοχή...

vandrielos
25/07/2008, 13:04
παιδια σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Άμα πάω σε αυτόν και του πω ότι δεν μου άλλαξες τα λάδια θα είναι υπερβολή?Χθές που κοίταξα τη στάθμη ήταν λίγο κάτω από το Full

Road67
25/07/2008, 14:40
Ρε παλικαρι στο εγραψα και χθες, γιατι εφαγες κολλημα μ' αυτο το χλειμιτζουρα; Πηγαινε καπου αλλου. Ακομη κι αν εισαι σε μικρη πολη, κανε μερικα χιλιομετρα και πηγαινε σε κοντινη πολη με εξουσιοδοτημενο και κοιτα εκει. Η πηγαινε σ' εναν οποιονδηποτε μηχανικο που ξερεις και ισως εμπιστευεσαι. Αν ηταν καλος αυτος που πηγαινες το SF πηγαινε σ' αυτον και ζητα του μια γνωμη.

Αποψη μου, ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ αλλαγη λαδιων πρωτη φορα μονος σου. Ειναι πολυ πιθανο να μεινεις με το σπιρωμα στο χερι, η να ξεβιδωσεις αλλη βιδα.

Φιλικα παντα.

vandrielos
28/07/2008, 08:01
τι λάδια πρέπει να βάλω ρε παιδιά?Τι προτείνει η Suzuki?Κάτι για Motul ξέρω αλλά 10-15 δεν ξέρω τι παίζει με τους αριθμούς

ikarosk
28/07/2008, 09:31
Δοκίμασε τα SHELL ADVANCE VSX (ημισυνθετικά). Είχα το ίδιο πρόβλημα με την δικιά μου (CAGIVA CANYON), δοκίμασα διάφορες μάρκες λαδιών από συνθετικά μέχρι ορυκτέλαια, άλλαζα λάδια κάθε 1500χλμ. αφού οι ταχύτητες μετά από μακρινή βόλτα κυριολεκτικά δεν άλλαζαν. Το κιβώτιο απλά μεταμορφώθηκε, και κάνω την αλλαγή κάθε 4000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.

miketzif
28/07/2008, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vandrielos
Παίδες, αν και έχω καιρό να ποστάρω θα ήθελα τη βοήθειά σας.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με την αλλαγή ταχυτήτων, είναι τούβλο, σπάω το πόδι μου για να αλλάξω ταχύτητα. Καταρχας το μηχανάκι είναι καινούργιο, το πήρα το 11/07 και έχει κάνει μέχρι σήμερα 6500km,δεν το πατινάρω και γενικότερα το αμπραγιαζ το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Στο 1ο service ήταν καλά μετά από αρκετα km αρχισαν και σκλήρηναν στην εναλλαγή τους και τώρα μετά το 2ο service αντι να καλυτερέψει έμεινε το ίδιο η σληρότητα τους. πίστευα ότι φταίνε τα λάδια αλλά και μετά το service παρέμεινε το ίδιο σκληρό. ο μηχανικός μου είπε οτι αυτό το πρόβλημα το αντιμετώπιζε το προηγούμενο μοντέλο με κάτι λαστιχάκια στο δίσκο,δεν κατάλαβα καλά. Αυτό που μου είπε είναι ότι αν συνεχιστεί αυτό το πράγμα θα πρέπει να πάμε σε αλλαγή δίσκου κάτι το οποίο δεν το καλύπτει η εγγύηση. Ακούω γνώμες, απόψεις, τι μπορεί να μου συμβαίνει,αν ισχύει αυτό που λέει ο μηχανικός μου κτλ

Δεν το κατάλαβα αυτό τι πάει να πεί ότι δεν καλύπτει την εγγύηση. Σου έδωσε κάποια λογική εξήγηση για αυτό? (που φυσικά δεν υπάρχει)

vandrielos
28/07/2008, 21:59
είναι λεει αναλώσιμο υλικο κ δεν το καλυπτει εγγυηση.σημερα παντως του το πήγα και αυριο θα παρει τα κεντρικα( του εδωσα το βιβλιο εγγυησης) για να ρωτησει αν ειναι να μου αλλαξει δισκο μες την εγγυηση

miketzif
29/07/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vandrielos
είναι λεει αναλώσιμο υλικο κ δεν το καλυπτει εγγυηση.σημερα παντως του το πήγα και αυριο θα παρει τα κεντρικα( του εδωσα το βιβλιο εγγυησης) για να ρωτησει αν ειναι να μου αλλαξει δισκο μες την εγγυηση

πίπες σου λέει ότύπος τα αναλώσιμα έχουν διάρκεια ζωής από τον ίδιο τον κατασκευαστή +/- όταν μιλάμε για πρόβλημα στον δίσκο σχεδόν από τα πρώτα 1000 χλμ (αν είναι αυτή η ζημιά σου) τότε μιλάμε για αστοχία ενός αναλώσιμου υλικού και υποχρεούται η εταιρεία να στο αλλάξει μες την εγγύση.Αυτά που σου λέει ο τύπος είναι μόνο όταν προκύψει βλάβη σε οποιοδήποτε μέρος της μηχανής (αναλώσιμο η μή ) από κακή και μη προβλεπόμενη χρήση από εσένα. Μην το αφήσεις έτσι και αν σου λένε μ@λ@κίες κυνηγησε το νομικά θα κερδίσεις. :wave2:

Road67
29/07/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
πίπες σου λέει ότύπος τα αναλώσιμα έχουν διάρκεια ζωής από τον ίδιο τον κατασκευαστή +/- όταν μιλάμε για πρόβλημα στον δίσκο σχεδόν από τα πρώτα 1000 χλμ (αν είναι αυτή η ζημιά σου) τότε μιλάμε για αστοχία ενός αναλώσιμου υλικού και υποχρεούται η εταιρεία να στο αλλάξει μες την εγγύση.Αυτά που σου λέει ο τύπος είναι μόνο όταν προκύψει βλάβη σε οποιοδήποτε μέρος της μηχανής (αναλώσιμο η μή ) από κακή και μη προβλεπόμενη χρήση από εσένα. Μην το αφήσεις έτσι και αν σου λένε μ@λ@κίες κυνηγησε το νομικά θα κερδίσεις. :wave2:

Αυτο τωρα το προσεξα. Ειναι δεδομενο οτι εκτος απο την ιδια τη μηχανη για τα αναλωσιμα υπαρχει εγγυηση απο 6 μηνες μεχρι 1 χρονο. Πηγαινε αλλου οπως εισαι πριν κανεις και περισσοτερα χιλιομετρα κι αρχισει να σου λεει ο,τι του ερχεται στο κεφαλι

vandrielos
29/07/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αυτο τωρα το προσεξα. Ειναι δεδομενο οτι εκτος απο την ιδια τη μηχανη για τα αναλωσιμα υπαρχει εγγυηση απο 6 μηνες μεχρι 1 χρονο. Πηγαινε αλλου οπως εισαι πριν κανεις και περισσοτερα χιλιομετρα κι αρχισει να σου λεει ο,τι του ερχεται στο κεφαλι
Ρώτησα και δεν παίζει αυτό που λες. Αναλώσιμα οπως τακάκια λαδια και δίσκο δεν υπάρχει εγγύηση

Road67
29/07/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vandrielos
Ρώτησα και δεν παίζει αυτό που λες. Αναλώσιμα οπως τακάκια λαδια και δίσκο δεν υπάρχει εγγύηση Παρε Yamaha :D Αλλο θεμα τα τακακια...

miketzif
30/07/2008, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vandrielos
Ρώτησα και δεν παίζει αυτό που λες. Αναλώσιμα οπως τακάκια λαδια και δίσκο δεν υπάρχει εγγύηση

καλά συγκρίνουμε τα τακάκια και τα λάδια με τον δίσκο? Μ' αυτήν την λογική και το μοτέρ είναι αναλώσιμο μετά από 150000 χλμ τα έφαγε τα ψωμιά του όπότε αν χαλάσει στις 5000 χλμ δεν θα πρέπει να το αλλάξουν μέσα στην εγγύηση ως άναλώσιμο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μην τρελαθούμε. Είναι πάγια τακτική των εταιρειών αυτοκινήτων και μηχανών σε ενδεχόμενες βλάβες να τις παρουσιάζουν ως ευθύνη του κατόχου ή ως άναλώσιμα γαι να λιτώνουν το κόστος επισκευής ή και αντικατάστασης. (εκέι είναι το κέρδος τους στα ανταλακτικά και όχι στην αγορά) Εάν έχεις κάποιο φίλο σου δικηγόρο ρωτησε τον, Κάνω παρόμοια δουλειά και ξέρω. ένας δικηγόρος θα σου τα πεί καλύτερα.

Ελπίζω να μην περξηγέις το ύφος μου δεν είναι για σένα αλλά για τους απανταχού μαστόρους που από άγνοια ή από δόλο λένε αυτα που λένε και κάνουν αυτά που κάνουν.

Φιλικά και ελπίζω να βρείς την άκρη σου το συντομότερο
:wave2: