PDA

View Full Version : Operation: Paint It Black



mixalisX
23/07/2008, 12:44
Λοιπόν παιδία, μετά απο πολύ σκέψη πήρα την απόφαση να κάνω μόνος την προσπάθεια να βάψω με την αγαπημένη μηχανούλα μου, συγκεκριμένα: ντεπόζιτο και πλαστικά. Αν και γνωρίζω ότι για να γίνει σωστή δουλειά και όχι καγκούρικη φτινοδουλειά δεν είναι εύκολο πίστεύω ότι μπορώ να την κάνω την δουλειά μόνος μου.Έχω δικό μου χώρο για βαφή και ότιδίποτε εργαλείο χρειαστώ στην διάθεσή μου. Ότι μου λείπει θα το αγοράσω φυσικά. Το δύσκολο κατ εμέ της υπόθεσης δεν είναι τόσο η ίδια η βαφή αλλά η προετιμασία και συγκεκριμένα η λαμαρινοδουλειά. Το ντεμπόζιτο έχει με τα χρόνια δυστηχώς κάποια χτυπίματα τα οποία πρέπει να χτιαχτούν. Τα 2 πιστεύω ότι με στοκάρισμα γίνονται μιας και είναι μικρά όμως δυστηχώς θα χρειαστέι λαμαρινοδουλειά για το 3ο. Οπότε θα βάλω χέρι μόνος μου και ότι γίνει. Στην τελική άν τα πραγματα πάνε τραγικά θα την πάω σε συνεργείο για βαψιμο. ;)

Για να μήν φλύαρώ όμως ας κάνω κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις.

1) Τι στόκο προτείνετε για τα μικρά χτυπήματα (απλός σιδηρόστοκος κάνει?)

2) Την λαμαρινοδουλειά για το ντεπόζιτο και συγκεκριμένα το σημείο όπου έχει μπεί μέσα η λαμαρίνα πως μπορώ να την επαναφέρω σωστά? Υπάρχουν συγκεκριμένα εργαλεία για τον αρχάριο?

3) Τι σμιτιδόχαρτά θα χρειαστώ ακριβώς για προετοιμασία? (ξεκινάω απο 200άρι και κάνω φιρνίσιμά με 600άρι ή 12000άρι?)

4) Για το αστάρισμα τι αστάρι θα χρησιμοποιήσω, και επίσης χρειάζεται διαφορετικό αστάρι για ντεπόζιτο και άλλο για τα πλαστικά?

5)Τι πιστόλι βαφής προτείνετε και στα πόσα psi να το δουλεψω? (άκουσα πως 27psi είναι το σωστό για τελική βαφή, πιστόλι βαφής έχω αλλά επιδή είναι λίγο παλιό φοβάμαι μη μου κάνει νερά)


Αυτά παιδία, ξέρω ότι ροτάω πολλά όποιος ξέρει απαντάει μόνο σε αυτό που θέλει δεν περιμένω να μου γράψετε έκθεση, απλές βοήθειες για να μπορέσω να βάλω μπρός με στην επόμενη μου άδεια.


Ευχαριστώ

Sapadak
23/07/2008, 12:57
Keleytis is your man

lamoun
23/07/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Keleytis is your man

Για βάψιμο bandit;;; :nono:

xampos is your man! :bigcry:

Για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=14408.0)!

arkastt
23/07/2008, 15:14
Φίλε μου θα σου μερικές συμβουλές.

Πιστόλι να χρησιμοποιήσεις μόνο κάθετο δηλ. το δοχείο να είναι από πάνω.

Σχετικά με το βάψιμο , αστάρωμα θα χρειαστείς μόνο σε επιφάνεια που δεν είχε βαφτεί προηγουμένως.
Γυαλόχαρτο 800 για τρίψιμο ίσα ίσα να πάρει μια θαμπάδα και 1200 περαστικά χωρίς πολύ τρίψιμο.
Το χρώμα αν είναι μονής και φαντάζομαι θα είναι καινούριο δηλ. (δεν θα χρησιμοποιήσεις κάποιο παλιό ), θα είναι υδατοδυαλιτό , αυτό σημαίνει ότι το αραιώνεις με νερό και ξεπλένεις με νερό το πιστόλι σου.
Αν είναι διπλής ρώτα καλύτερα για σιγουριά αλλά αν θυμάμαι καλά αραιώνεται με διαλυτικό ειδικό για χρώμα αυτοκινήτου. Θα χρειαστείς καταλύτη για τ βερνίκι + διαλυτικό.
Ρώτα το μαγαζί για τις αναλογίες.

Αν βάψεις πλαστικό κάπου προσθέτεις και ελαστικοποιητη δεν θυμάμαι καλά αν είναι στο χρώμα ή στο βερνίκι.

Για όλα αυτά συμβουλέψου το μαγαζί με τα χρώματα.

Προσοχή υπάρχουν διαφορετικοί καταλύτες για αστάρι και για χρώμα.

Για τον στόκο δεν ξέρω να σου πω κάτι ειδικευμένο , νομίζω ότι ο κλασσικός σιδερόστοκος με τον κόκκινο καταλύτη είναι καλός.

Καλή δουλειά.

mixalisX
23/07/2008, 17:36
καταρχάς παιδιά ευχαριστώ πολύ, πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας.
Απλά δεν βρήκα απάντηση για την λαμαρινοδουλιά και τι πρέπει να προσέξω.
Και μια ακόμα. Για μεταλικό χρώμα που έχω και τώρα υπάρχει ιδιαίτερη διαδικασία-δυσκολία?

mixalisX
24/07/2008, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από arkastt
Φίλε μου θα σου μερικές συμβουλές.

Σχετικά με το βάψιμο , αστάρωμα θα χρειαστείς μόνο σε επιφάνεια που δεν είχε βαφτεί προηγουμένως.
Γυαλόχαρτο 800 για τρίψιμο ίσα ίσα να πάρει μια θαμπάδα και 1200 περαστικά χωρίς πολύ τρίψιμο.


δηλαδή δεν χρειάζεται να αφαιρέσω όλη την στρώση μπογιάς απο την μαμα βαφή? Και αν την αφήσω πάνω και πέσει μόνο γιαλόχαρτό αυτές οι επιφάνιες θα χρειαστούν αστάρωμα κανονικό ή απλό αστάρωμα με την μπογιά 2πλής και βάψιμό?

Αυτά ισχύουν και για τα πλαστικά?