PDA

View Full Version : ατύχημα στην περιμετρική της Πάτρας



gozntari
23/07/2008, 14:05
δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον μια νταλίκα παρέσυρε ένα μοτοσικλετιστή ή πεζό (αλλά τι να έκανε εκεί ο πεζός) στο πρώτο τούνελ για πάτρα. μάλλον δυο νταλίκες πήγαιναν δίπλα δίπλα για τι είδα κώλυες και στης 2 λωρίδες .και παρακάτω είχαν σταματήσει 3-4 νταλίκες μαλλον μιλούσαν και δεν είδαν την μηχανή . εγώ είδα αυτό παντός.


137517

gozntari
23/07/2008, 14:12
δεν ξέρω περισσότερα μακάρι να μην είναι έτσι όπως τα λέω αλλά αυτό που είδα δεν αφήνει ελπίδες .δεν είδα μηχανή κάπου αλλά ήμουν λίγο μακριά μπορεί να ήταν κάτω από την νταλίκα όποιος πέρασε και είδε κάτι ας πει

gozntari
23/07/2008, 14:31
:sad: :eek:


137518

gozntari
23/07/2008, 14:44
η νταλίκα είχε ένα χτύπημα στα δεξιά ένα βαθούλωμα βασικά . {σεναριο}το μηχανάκι θα πήγαινε σίγα και τον κοπάνισε από πίσω ο νταλίκας σε λίγο ο δρόμος θα πλάταινε ρε και το μηχανάκι θα έκανε ποιο δεξιά αλλά δεν πρόλαβε με το που βγήκε από το τούνελ (που είναι ποιο στενός δρόμος )τον πρόλαβε ο γρήγορος …το νου σας παιδία κοιτάτε και πίσω μην σας φάει κανένας γρήγορος κουτακιάς ή κανένα βουνό (νταλίκα )αυτά δεν σταματάνε

Road67
23/07/2008, 14:59
Α ναι στις ελληνικες ΕΟ οσο πιο αργα πας τοσο πιο πολυ κινδυνευεις κι επισης οσο πιο γρηγορα πας κινδυνευεις περισσοτερο. Κοινως; Μαζευετε λεφτα να παρουμε ελικοπτερο :mad:

BLiTzER
23/07/2008, 15:07
Αίματα είναι αυτά μπροστά στην νταλίκα ε? :/

soichiro_cbf
23/07/2008, 15:09
παει..εχουμε ξεφυγει..

gozntari
23/07/2008, 15:16
φιλέ έχεις ένα δίκιο αλλά η δίκια σου λογική Road67
(δεν εννοώ ότι είσαι λάθος )οδηγεί μερικούς στο να λένε άμα είναι να το πάθεις θα το πάθεις είτε σιγά είτε γρήγορα δεν είναι έτσι.. αν έβλεπες τις κώλυες τις νταλίκας θα απορούσες πόσα χμ/ω είχε και πως δεν δίπλωσε .50 μ κώλυα έχεις ξανάδει. μαλλον καπος έτσι είναι :είναι δολοφονικό να πας με 50 σε αυτοκινητόδρομο και εξίσου δολοφονικό να πας με 50 δίπλα από μια πλατεία .για την πρώτη περίπτωση είναι πολύ λίγα τα χμ για την δεύτερη είναι πολλά ενώ το κοντέρ σου δείχνει το ίδιο . ναι αιματα ειναι :eek: BLiTzER

cartman
24/07/2008, 11:05
Παιδιά καλό θα ήταν να μην βιαζόμαστε να κρίνουμε...διαβάστε patranews.gr/ (http://www.patranews.gr/news.asp?ID=10227)

sergiosm
24/07/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Παιδιά καλό θα ήταν να μην βιαζόμαστε να κρίνουμε...διαβάστε patranews.gr/ (http://www.patranews.gr/news.asp?ID=10227)

:sad: .....

gozntari
24/07/2008, 14:35
ναι ρε φιλέ cartman μην μου την λες έτσι εγώ είπα ότι δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. σημασία έχει ότι χάθηκε ένας άνθρωπος .εγώ το έγραψα αυτό μετά από μίση ώρα από το ατύχημα και εσύ έρχεσαι μια μέρα μετά να μας την πεις. Οκ. δεν έγινε ακριβώς έτσι, δηλαδή δεν έφταιγε ο νταλικέρης .ο μοτοσικλετιστής έκανε απότομα δεξιά και έπεσε στο πίσω μέρος μιας κίτρινης νταλίκας έπεσαι κάτω και σηκώθηκε σχεδόν αμέσως αλλά ερχόταν μια νταλίκα κόκκινη πίσω του χωραγε να περάσει αλλά ο μοτοσικλετιστής έπεσε στις ροδές τις νταλίκας .μπορεί να λιποθύμησε ή μπορεί να ήθελε να αυτοκτονήσει ,η αστυνομία έκανε λόγο για αψυχολόγητες ανεργίες ή για πολύ μεγάλη ατυχία. οι κινήσεις του έχουν καταγραφεί από το κλειστό κύκλωμα παρακολουθήσεις τις κυκλοφορίας

AntoD
24/07/2008, 14:41
Και σε αυτο το ατυχυμα οπως και στην περιπτωση του πιτσιρικα που γλυτωσε απο το αλεργικο σοκ, και σκοτωθηκε στον γυρισμο σπιτι του.....ισχυει το εξης....

Αμα σου μελλει να πνιγεις......

Το ειχε γραμμενο ο κακομοιρης....στο ριζικο του....

Θεος 'σχωρεστον......


:sad:

Cpt. Haddock
24/07/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
.εγώ το έγραψα αυτό μετά από μίση ώρα από το ατύχημα και εσύ έρχεσαι μια μέρα μετά να μας την πεις. ....

Αυτό ακριβώς σου λέει

να μη βιαζόμαστε να ποστάρουμε ότι δούμε στο δρόμο και να αρχίσουμε αμέσως τις κατηγορίες προς τους άλλους χωρίς να ξέρουμε τι πραγματικά έγινε

:winka:

gozntari
24/07/2008, 15:19
Μικρός είμαι ,ακόμα μαθαίνω και προσπαθώ .να σου θυμίσω Cpt. Haddock όμως ότι
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
και ότι, δεν κάνει λάθη όποιος δεν κάνει τίποτα

alximistis
24/07/2008, 15:27
Ρε το θέμα είναι ποιος έκανε λάθος; Μην τρελλαινόμαστε καλοκαιριάτικα με μπούρδες.
Σωστά το παλλικάρι είπε στην αρχή ότι δεν ξέρει τι ακριβώς έχει συμβεί και μάλιστα το τόνισε. Μετά οκ δεν έπρεπε gozntari να κάνεις εικασίες αλλά μην χαζεύουμε ρε παιδιά. Δεν έγινε κάτι τρομερό. Έκανε μια εικασία ο άνθρωπος σιγά το πράγμα.
Το ζήτημα άλλο είναι.

Τι σκατά θα γίνει με αυτήν την περιφερειακή Πατρών; Έχει γραφτεί πολλάκις ότι υπάρχει πρόβλημα με αυτόν τον κωλόδρομο. Τι θα γίνει με αυτήν την ιστορία ρε γαμώτο;;;;;;

ΥΓ Φίλε gozntari μην τα παίρνεις άνευ λόγου και αιτίας. Κανείς δεν στην λέει μην το παίρνεις έτσι. ;)

gozntari
24/07/2008, 16:10
Καλά δεν τρελαίναμε κιόλας δεν με απασχολεί έχω και αλλά πράγματα να κάνω .αλλά μιας και ανοίγεις το ζήτημα περιμετρικής τι να πω ο δρόμος έχει απίστευτες κακοτεχνίες (μηλαω και σαν πολίτικος μηχανικός όχι με μεγάλη εμπειρία)ο δρόμος στενεύει χωρείς λόγο και αίτια στα τούνελ (χάνετε η λωρίδα έκτακτης ανάγκης ) που κανονικά δεν πρέπει να κινούμαστε σε αυτή αλά θα έπρεπε να υπάρχει και μέσα στα τούνελ .οι είσοδοι τον τούνελ είναι σκέτη απογοήτευση .εκεί που έχεις 120 μπορεί το αυτοκίνητο να μηδενίσει χιλιόμετρα γιατί στα αριστερά και στά δεξια μέσα στο τούνελ υπάρχουν πεζοδρόμια που εμφανίσετε με το που μπαίνεις στο τούνελ ,επίσης η άσφαλτος είναι στρωμένη τμιμακά κατά την κατασκάβει της αλλά δεν πρόσεξαν την υψομετρική διάφορα και εκεί που έχεις 120 σκας επάνω σε μικρά σαμαράκια .++++++++++τις υπερβολικές ταχύτητες που αναπτύσσουν όλοι οι οδηγοί .περισσότερα ατυχήματα γίνονται στην είσοδο τον τούνελ .και μετά λόγο υπερβολικής ταχύτητας έχουν πετάξει κάνα 2 τύποι στην οβριά πάνω στις μπάρες. ενώ το όριο ταχύτητας κοντά και μέσα στα τούνελ είναι 80.πριν 3 χρονια ο 2 ξάδελφος μου είχε 200 με ένα πηραγμένο άλφα ρωμαίο έσκασε στην είσοδο του τρίτου τούνελ στο ρεύμα για Αθηνά .και έτσι όπως έχουν κάνει τις εισόδους σαν «τσουλήθρες « ανέβηκε όλο το αυτοκίνητο στα 7,50 μετρά που είναι όλο το ύψος της σήραγγας και καρφώθηκε στις λάμπες τις σήραγγας .ο Θανάσης πέθανε εκείνη στην στιγμή του έσπασε τον θώρακα η ζώνη ,μετά η ζώνη κόπηκε μόλις ακούμπησε τις λάμπες και ο Θανάσης έπεσε από τα 7,50 μετρά στο οδόστρωμα νεκρός και μετά έπεσε και το διαλυμένο άλφα ρωμαίο 2 μετρά πίσω του …… :sad: :sad:

TOLISTOLAROS
24/07/2008, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τι σκατά θα γίνει με αυτήν την περιφερειακή Πατρών; Έχει γραφτεί πολλάκις ότι υπάρχει πρόβλημα με αυτόν τον κωλόδρομο. Τι θα γίνει με αυτήν την ιστορία ρε γαμώτο;;;;;;

ΥΓ Φίλε gozntari μην τα παίρνεις άνευ λόγου και αιτίας. Κανείς δεν στην λέει μην το παίρνεις έτσι. ;)
Είναι αλήθεια ότι υπάρχει πρόβλημα...πχ.οι έξοδοι της περιμετρικης είναι ΑΠΑΡΕΔΕΚΤΕΣ,κλειστές κατηφορικές φουρκέτες διαρκείας.Ο οδηγός έρχεται χαλαρωμένος από δρόμο με πλάτος και ξαφνικά τσιτώνεται απότομα μπαίνοντας σε στροφή που τον αιφνιδιάζει σε σχέση με το δρόμο που οδηγούσε για ώρα.

gontzari χαλάρωσε,σε forum είσαι όχι σε εκκλησία!:beer:

cartman
24/07/2008, 21:33
Φίλε gozntari καταρχήν καλά έκανες που το πόσταρες το θέμα. Προσωπικά δεν είχα καμία πρόθεση να σου την πώ, ούτε σε εσένα ούτε σε κανένα! Μάλιστα είναι συχνό φαινόμενο οι νταλικιέριδες να το παίζουν "θεοί" στους δρόμους, οπότε υπέθεσα ότι αυτό που έλεγες ήταν όντως αυτό που έγινε. Το λάθος σου ήταν ότι άρχισες βρίσιμο χωρίς να γνωρίζεις τι έγινε, αλλά και πάλι οκ όλοι κάνουμε λάθη! Σκέψου όμως ότι το φόρουμ αυτό το διαβάζει πολύς κόσμος και νταλικιέριδες και διάφοροι άλλοι που είναι ταυτόχρονα και μοτοσυκλετιστές, οπότε το σωστό είναι αν δεν είμαστε σίγουροι τουλάχιστον να μην γράφουμε με πάθος, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

Όπως και να έχει ο άνθρωπος "έφυγε"... :sad:

Respect
24/07/2008, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Φίλε gozntari καταρχήν καλά έκανες που το πόσταρες το θέμα. Προσωπικά δεν είχα καμία πρόθεση να σου την πώ, ούτε σε εσένα ούτε σε κανένα! Μάλιστα είναι συχνό φαινόμενο οι νταλικιέριδες να το παίζουν "θεοί" στους δρόμους, οπότε υπέθεσα ότι αυτό που έλεγες ήταν όντως αυτό που έγινε. Το λάθος σου ήταν ότι άρχισες βρίσιμο χωρίς να γνωρίζεις τι έγινε, αλλά και πάλι οκ όλοι κάνουμε λάθη! Σκέψου όμως ότι το φόρουμ αυτό το διαβάζει πολύς κόσμος και νταλικιέριδες και διάφοροι άλλοι που είναι ταυτόχρονα και μοτοσυκλετιστές, οπότε το σωστό είναι αν δεν είμαστε σίγουροι τουλάχιστον να μην γράφουμε με πάθος, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

Όπως και να έχει ο άνθρωπος "έφυγε"... :sad: :mad: + 1000 :sad: :sad:

p@nos
25/07/2008, 11:38
Παιδια, περα απο τον ανθρωπο που χαθηκε,θελω να πω κι εγω κατι για τους φορτηγατζιδες...

Οι περισσοτεροι ειναι πολυ καλοι οδηγοι,επαγγελματιες με εκατομυρια χιλιομετρα στο ιστορικο τους οι οποιοι οδηγουν ΠΟΛΥ μα πολυ καλυτερα απ'τον καθε βλαμενο με το ελαφρυ 1400αρι του που νομιζει πως ειναι ο αρχοντας της ασφαλτου.Δειτε τους στα εθνικα δικτυα πως περνουν τις στροφες,που δεν ξεφευγουν απο τη λοριδα τους ουτε ποντο,σε αντιθεση παλι με τους περισσοτερους οδηγους αυτοκινητοων που δε μπορουν να στριψουν σωστα μια παρατεταμενη στροφη χωρις να βγουν απο τη λοριδα τους.Επεισης δειτε πως παροτι εχουν ενα πολυ ογκοδες οχημα να κουμανταρουν ειναι πολυ πιθανοτερο να κανουν στην ακρη για να διευκοληνουν καποιον να περασει...

Και για τους οδηγους μηχανων εχω να σουρω πολλα,ειδικα για αυτους με τα "μεγαλα", αλλα οδηγαω κι εγω οποτε..
:D

gozntari
25/07/2008, 11:40
τις βρισιές τις περνώ πισω .όμως νταλικέρης είχε υπερβολική ταχύτητα 50 μετρά κώλυα έκανε και τον παρέσυρε για τόσα μετρά .δεν νομίζω πως αν είχε βρει κάποιον μπροστά του με λίγα χμ/ω θα γινόταν κάτι διαφορετικό .άκουσα αυτό το σενάριο πολύ λογικό μου φάνηκε και το ανέβασα .θα ενέβαζα το ling με το τι έγινε ακριβώς και θα ζητούσα συγγνώμη στον νταλικέρη αλλά με πρόλαβες .καθημερινά στην tv ακούμε σενάρια τι να κάνω σε αυτό τον κόσμο μεγαλώνω .σε κατάλαβα απόλυτα αναγνωρίζω τι ακριβώς έκανα και σε ότι λες συμφωνώ. Μπορούσες να ανεβάσεις το ling και απλός να πεις εστί έγινε, όχι πως δεν θα έκραζαν άλλοι αλλά λέω εγώ …τεσπα .καλή κάρδια

gozntari
25/07/2008, 12:16
κοιτά αυτά που λες για τους νταλικέρηδες εν μέρη είναι σωστά .το ότι ξέρει να στρίβει κάποιος δεν τον καθίστα και καλό οδηγό είναι πολλά τα κριτήρια …μπορείς όμως να καταλάβεις ποιοι νταλικέρηδες κάνουν ταξίδια στο εξωτερικό χωρίς να δεις το σήμα για τις διεθνείς μεταφορές πχ ποτέ δεν μένουν στην λωρίδα έκτακτης ανάγκης . αυτοί είτε έλληνες είναι είτε ξενοι ξέρουν να οδηγούν . μονό αυτούς εμπιστεύομαι .δεν ξέρω μπορεί να τρομάζει ο όγκος το μέγεθος τους αλλά δίπλα μου και πίσω μου δεν θέλω νταλίκα αν δω ότι είναι πίσω μου ανοίγω το γκάζι .η οδήγηση σε ευρωπαϊκό δίκτυο είναι εμπειρια τους κουλάρει γιατί εκεί μπορεί να σε καταγγήλλει και το διπλανό σου όχημα ότι κάνεις μαλακιές και στην επομένη διασταύρωση σε περιμένει η τροχαία .όχι εδώ που βγαίνεις από τον χωματόδρομο και πας σε κάτι που λέγετε εθνική με 140 με λακκούβες που μοιάζουν με κρατήρες έλεος

id12586
25/07/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Παιδια, περα απο τον ανθρωπο που χαθηκε,θελω να πω κι εγω κατι για τους φορτηγατζιδες...

Οι περισσοτεροι ειναι πολυ καλοι οδηγοι,επαγγελματιες με εκατομυρια χιλιομετρα στο ιστορικο τους οι οποιοι οδηγουν ΠΟΛΥ μα πολυ καλυτερα απ'τον καθε βλαμενο με το ελαφρυ 1400αρι του που νομιζει πως ειναι ο αρχοντας της ασφαλτου.Δειτε τους στα εθνικα δικτυα πως περνουν τις στροφες,που δεν ξεφευγουν απο τη λοριδα τους ουτε ποντο,σε αντιθεση παλι με τους περισσοτερους οδηγους αυτοκινητοων που δε μπορουν να στριψουν σωστα μια παρατεταμενη στροφη χωρις να βγουν απο τη λοριδα τους.Επεισης δειτε πως παροτι εχουν ενα πολυ ογκοδες οχημα να κουμανταρουν ειναι πολυ πιθανοτερο να κανουν στην ακρη για να διευκοληνουν καποιον να περασει...

Και για τους οδηγους μηχανων εχω να σουρω πολλα,ειδικα για αυτους με τα "μεγαλα", αλλα οδηγαω κι εγω οποτε..
:D
Ανεξάρτητα απο το ατύχημα ήθελα να το πώ και εγώ αυτό.
Στην ΕΟ είτε με το κουτί είτε με την μηχανή μου κάνουν πολύ συχνά χώρο για να περάσω με ασφάλεια. Τους θεωρώ πολύ πιο συνειδητοποιημένους οδηγούς απο τον μέσο όρο των υπόλοιπων οδηγών. Εξαιρέσεις σαφώς και υπάρχουν.

Όσο για το ατύχημα, τί να πώ? Μιλάμε για έναν δρόμο που περιμέναμε δεκαετίες να λειτουργήσει και μετά τον πρώτο χρόνο έγινε επικίνδυνη. Αν δεν τον έχεις ξανακάνει νομίζεις ότι πρόκειται για δρόμο που επιτρέπει μεγάλες ταχύτητες αλλά κρύβει παγίδες θανατηφόρες. Ποιός ξέρει όμως τί έγινε στην προκειμένη.. RIP... :(

MitsosNaked
25/07/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Παιδια, περα απο τον ανθρωπο που χαθηκε,θελω να πω κι εγω κατι για τους φορτηγατζιδες...

Οι περισσοτεροι ειναι πολυ καλοι οδηγοι,επαγγελματιες με εκατομυρια χιλιομετρα στο ιστορικο τους οι οποιοι οδηγουν ΠΟΛΥ μα πολυ καλυτερα απ'τον καθε βλαμενο με το ελαφρυ 1400αρι του που νομιζει πως ειναι ο αρχοντας της ασφαλτου.Δειτε τους στα εθνικα δικτυα πως περνουν τις στροφες,που δεν ξεφευγουν απο τη λοριδα τους ουτε ποντο,σε αντιθεση παλι με τους περισσοτερους οδηγους αυτοκινητοων που δε μπορουν να στριψουν σωστα μια παρατεταμενη στροφη χωρις να βγουν απο τη λοριδα τους.Επεισης δειτε πως παροτι εχουν ενα πολυ ογκοδες οχημα να κουμανταρουν ειναι πολυ πιθανοτερο να κανουν στην ακρη για να διευκοληνουν καποιον να περασει...

Και για τους οδηγους μηχανων εχω να σουρω πολλα,ειδικα για αυτους με τα "μεγαλα", αλλα οδηγαω κι εγω οποτε..
:D


Πάνο σε βρίσκω πολύ σωστό. Και μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση στα πρώτα μου ταξίδια εθνική οδό με μηχανή ότι οι πιό "εντάξει" μαζί μου που με προσέχανε και με βοηθούσανε να περάσω ήταν οι νταλικιέρηδες. Εν αντιθέσει με τους
'μικρούς' με τα 1400αρια αλλά και 2000αρια που μόνο δύσκολη μου κάνανε τη ζωή. Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά μήν τα ισωπεδώνουμε όλα. Κρίμα πάντως για τον άνθρωπο.

p@nos
25/07/2008, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Πάνο σε βρίσκω πολύ σωστό. Και μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση στα πρώτα μου ταξίδια εθνική οδό με μηχανή ότι οι πιό "εντάξει" μαζί μου που με προσέχανε και με βοηθούσανε να περάσω ήταν οι νταλικιέρηδες. Εν αντιθέσει με τους
'μικρούς' με τα 1400αρια αλλά και 2000αρια που μόνο δύσκολη μου κάνανε τη ζωή. Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά μήν τα ισωπεδώνουμε όλα. Κρίμα πάντως για τον άνθρωπο.



Πολυ συμφωνεις γενικα Μητσο μαζι μου...

Μ'αρεσει
:D

latris mixanis
25/07/2008, 13:55
Συγγνώμη αλλά έχει μπει κάποιος από σε σας σε νταλίκα και να κάνει κάποια διαδρομή??

Έχετε την εντύπωση ότι είναι ΙΧ και θα σταματήσει σαν κ αυτό?? Μιλάμε για τόνους διαφορά... Σαφώς υπάρχουν καλοί και κακοί οδηγοί φορτηγών, δίκυκλων κλπ
Το χώρο των φορτηγατζήδων δυστυχώς ή ευτυχώς τον γνωρίζω αρκετά καλά(όχι δεν οδηγώ φορτηγό). Τις περισσότερες φορές τους τους πιέζουν άλλοι για να πηγαίνουν γρήγορα, για να είναι υπέρβαροι κοκ. Βέβαια αν αρνηθούν συνήθως τους δείχνουν την έξοδο και όταν κάποιος έχει οικογένεια και υποχρεώσεις δε μπορεί να φέρνει συνέχεια αντιρρήσεις.(Άλλη κουβέντα αυτό)


Τώρα όσο αφορά το δρόμο, ίσως θα έπρεπε σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας να απαγορευτούν παπάκια μικρά μηχανάκια γενικά!!

Κρίμα στον Άνθρωπο που έφυγε...

Road67
25/07/2008, 14:15
Πρωτον,
p@nos μαλλον αναφερεσαι στους οδηγους ΤΙΡ γιατι οι περισσοτεροι αλλοι που οδηγουν φορτηγα παρεκκλινουν τελειως απο τη λωριδα και βγαινουν στο αντιθετο γιατι τα διπλωματα που δινουν ειναι της π//τσας και δεν ξερουν ουτε καν τα ορια τους [Αν κινηθεις Αιτωλοακαρνανια, Ηπειρο θα καταλαβεις τι εννοω].

Δευτερον,
gozntari αυτο που λες για τα 50 μετρα δεν επιβεβαιωνει τιποτα. Εχω επαγγελματικο διπλωμα κι εχω ασχοληθει οσο ημουνα φοιτητης. Πρωτα απ' ολα τα φορτηγο εχει 2 φρενα. Το ποδοφρενο που εχει την ιδια λειτουργια με του αυτοκινητου και το ''τραβηχτο'' [λεγεται ετσι για να το ξεχωριζεις απο το χειροφρενο γιατι κι αυτο στο χερι ειναι, αν και νομιζω υπαρχουν καποιοι τυποι φορτηγων που κι αυτο στο ποδι το εχουν] ο ρολος του ειναι αυτος του επιβραδυντη. Μειωνει ταχυτητα ωστε με το ποδοφρενο να σταματας αρμονικα ωστε να μη σπασει ο αξονας και καταστραφει τοσο το φορτηγο οσο και εμπορευματα αξιας εκατομμυριων. Οταν συμβει το εκτακτο, μιλαμε για φρεναρισμα πανικου οπου χρησιμοποιεις το τραβηχτο και σε κλασματα του δευτερολεπτου πατας και το ποδοφρενο. Αν ο φορτηγατζης δεν προλαβε να χρησιμοποιησει φρενο πριν πεσει στον ατυχο ανθρωπο ειναι πολυ λογικο και πιθανο στον πανικο να μη χρησιμοποιεισαι το τραβηχτο αλλα απευθειας το ποδοφρενο και αφ' ενος να ''κλειδωσε'' ο αξονας και αφ' ετερου ο ρολος του τραβηχτου ειναι να επιβραδυνει ενα οχημα τονων το οποιο δε γινεται να σταματησει χωρις επιβρδυνση ακομα κι αν φρεναρεις τον κινητηρα με αλλαγες [οπου και παλι το φρεναρισμα με αλλαγες ειναι αποτομο και επιζημιο για τον αξονα]. Λογικο να κλειδωσε πλαγια ο αξονας και εξ' ισου λογικο να συρθηκε. Δεν ειναι απαραιτητα δειγμα υπερβολικης ταχυτητας. Φυσικα δεν το αποκλειω, δεν ημουνα εκει. Αλλα σου εξηγω οτι δεν μπορεις να εισαι απολυτος και ειδικα σε καταστασεις που δεν γνωριζεις.

Φιλικα παντα

Respect
25/07/2008, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Πρωτον,
p@nos μαλλον αναφερεσαι στους οδηγους ΤΙΡ γιατι οι περισσοτεροι αλλοι που οδηγουν φορτηγα παρεκκλινουν τελειως απο τη λωριδα και βγαινουν στο αντιθετο γιατι τα διπλωματα που δινουν ειναι της π//τσας και δεν ξερουν ουτε καν τα ορια τους [Αν κινηθεις Αιτωλοακαρνανια, Ηπειρο θα καταλαβεις τι εννοω].

Δευτερον,
gozntari αυτο που λες για τα 50 μετρα δεν επιβεβαιωνει τιποτα. Εχω επαγγελματικο διπλωμα κι εχω ασχοληθει οσο ημουνα φοιτητης. Πρωτα απ' ολα τα φορτηγο εχει 2 φρενα. Το ποδοφρενο που εχει την ιδια λειτουργια με του αυτοκινητου και το ''τραβηχτο'' [λεγεται ετσι για να το ξεχωριζεις απο το χειροφρενο γιατι κι αυτο στο χερι ειναι, αν και νομιζω υπαρχουν καποιοι τυποι φορτηγων που κι αυτο στο ποδι το εχουν] ο ρολος του ειναι αυτος του επιβραδυντη. Μειωνει ταχυτητα ωστε με το ποδοφρενο να σταματας αρμονικα ωστε να μη σπασει ο αξονας και καταστραφει τοσο το φορτηγο οσο και εμπορευματα αξιας εκατομμυριων. Οταν συμβει το εκτακτο, μιλαμε για φρεναρισμα πανικου οπου χρησιμοποιεις το τραβηχτο και σε κλασματα του δευτερολεπτου πατας και το ποδοφρενο. Αν ο φορτηγατζης δεν προλαβε να χρησιμοποιησει φρενο πριν πεσει στον ατυχο ανθρωπο ειναι πολυ λογικο και πιθανο στον πανικο να μη χρησιμοποιεισαι το τραβηχτο αλλα απευθειας το ποδοφρενο και αφ' ενος να ''κλειδωσε'' ο αξονας και αφ' ετερου ο ρολος του τραβηχτου ειναι να επιβραδυνει ενα οχημα τονων το οποιο δε γινεται να σταματησει χωρις επιβρδυνση ακομα κι αν φρεναρεις τον κινητηρα με αλλαγες [οπου και παλι το φρεναρισμα με αλλαγες ειναι αποτομο και επιζημιο για τον αξονα]. Λογικο να κλειδωσε πλαγια ο αξονας και εξ' ισου λογικο να συρθηκε. Δεν ειναι απαραιτητα δειγμα υπερβολικης ταχυτητας. Φυσικα δεν το αποκλειω, δεν ημουνα εκει. Αλλα σου εξηγω οτι δεν μπορεις να εισαι απολυτος και ειδικα σε καταστασεις που δεν γνωριζεις.

Φιλικα παντα
Ποδόφρενο, χειρόφρενο και retarder είναι πλέον τα μόνα μέσα που χρησιμοποιούνται για επιβράδυνση και ακινητοποίηση. Το χειροκίνητο (στα παλαιάς γενιάς οχήματα) κατά κύριο λόγο βοηθά στο να αποφύγει ο οδηγός τα φουντώματα στα φρένα όταν για παράδειγμα κατεβαίνει με 40+ τόνους μικτός το Μπράλο. Δεν είναι φρένο ακινητοποίησης. Χρησιμοποιήτε μαζί με το κλαπέτο και με μια μικρή ταχύτητα στο σασμάν ανάλογη της περίστασης, έτσι ώστε να μπορείς να συγκρατείς το όχημα με όσο το δυνατόν λιγότερο ποδόφρενο.

Σε καταστάσεις πανικού ένα είναι το φρένο. (και πρέπει να εύχεσαι να δουλεύει καλά)

Road67
25/07/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Το χειροκίνητο (στα παλαιάς γενιάς οχήματα) Και υπαρχουν τοσα πολλλα καινουργια και δη καλοσυντηρημενα φορτηγα οχηματα στην Ελλαδα.

Respect
25/07/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Και υπαρχουν τοσα πολλλα καινουργια και δη καλοσυντηρημενα φορτηγα οχηματα στην Ελλαδα. Αυτό να λέγεται.. :( :sad:

gozntari
25/07/2008, 15:49
ναι εγώ έχω μπει σε νταλίκα όχι μονό μπροστά αλλά και στην καρότσα πίσω .πατέρας του κολύτου μου έχει μια Scania .και μάλιστα έχω παίξει και ποδόσφαιρο στην καρότσα ενώ η νταλίκα ήταν εν κίνηση :rotflmao: Μένω 150 μετρά από το σημείο του ατυχήματος την Φώτο την τράβηξα από το μπαλκόνι του σπιτιού μου άκουσα την νταλίκα να φρενάρει .δεν έχω ξανά ακούσει τέτοιο ήχο .ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο σταματήσουν ακόμα και με 50 χμ/ω είναι απίστευτες οι δυνάμεις που ασκούνται .για αυτό δεν πρέπει να τρέχουν .κάθε μέρα τους βλέπω πως πάνε στην περιμετρική ανοίγω το παράθυρο και όλοι πάνε σαν τρελοί.μηλαμε για μια παράκαμψη, που και με 80 να πας σε 5’ είσαι στην άλλη άκρη της Πάτρας .δεν καταλαβαίνω κάτι καλά εγώ ή αυτοί είναι τρελοί… :look:

latris mixanis
25/07/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
ναι εγώ έχω μπει σε νταλίκα όχι μονό μπροστά αλλά και στην καρότσα πίσω .πατέρας του πολύτομου έχει μια Scania .και μάλιστα έχω παίξει και ποδόσφαιρο στην καρότσα ενώ η νταλίκα ήταν εν κίνηση :rotflmao: Μένω 150 μετρά από το σημείο του ατυχήματος την Φώτο την τράβηξα από το μπαλκόνι του σπιτιού μου άκουσα την νταλίκα να φρενάρει .δεν έχω ξανά ακούσει τέτοιο ήχο .ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο σταματήσουν ακόμα και με 50 χμ/ω είναι απίστευτες οι δυνάμεις που ασκούνται .για αυτό δεν πρέπει να τρέχουν .κάθε μέρα τους βλέπω πως πάνε στην περιμετρική ανοίγω το παράθυρο και όλοι πάνε σαν τρελοί.μιλάμε για μια παράκαμψη, που και με 80 να πας σε 5’ είσαι στην άλλη άκρη της Πάτρας .δεν καταλαβαίνω κάτι καλά εγώ ή αυτοί είναι τρελοί… :look:

Eννοείς σε ψυγείο, σε μουσαμά ή σε κοντέινερ?? Στο τελευταίο λιγουλάκι δύσκολο το κόβω!!

Θα το ξαναγράψω , τους περισσότερους οδηγούς τους αναγκάζουν να πάνε γρήγορα, να μη κάνουν τα στοπ που πρέπει κοκ Γι αυτό βλέπεις να πηγαίνουν γρήγορα.... Το δε πρέπει να τρέχουν δεν είναι μόνο διότι δε μπορούν να σταματήσουν αλλά και γιατί το κέντρο βάρους τους είναι ψηλά με αποτέλεσμα να είναι πάρα πολύ εύκολο να διπλώσει... Εδώ και χρόνια τα φορτηγά έχουν κόφτη και αν πηγαίνουν στο εξωτερικό που εκεί πέφτει σωστός έλεγχος δε μπορούν να το βγάλουν, εκτός και είναι διατεθειμένοι να πληρώνουν ευρουλάκια σε κάθε χώρα :winka: (πράγμα δύσκολο)

Scania 5+ 4+ τι??

gozntari
25/07/2008, 16:09
σε μουσαμά ενοητε ,όλος κλειστός ,με ξύλινο πάτωμα (βασικά κόντρα πλακέ) :lol: δεν ξέρω τι μοντέλο ακριβώς θα ρωτήσω να σου πω .την έχει από το 1999 (αν σε βοηθαει αυτό προς το παρών )

latris mixanis
25/07/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
σε μουσαμά εννοείτε όλος κλειστός ,με ξύλινο πάτωμα (βασικά κόντρα πλακέ) :lol: δεν ξέρω τι μοντέλο ακριβώς θα ρωτήσω να σου πω .την έχει από το 1999 (αν σε βοηθάει αυτό προς το παρών )

Απλά ενημερωτικά ρώτησα!! Είναι άκυρο με το θέμα μας έτσι κ αλλιώς :wave2:

Προσπαθήστε να μη κρίνετε, να κάνετε εικασίες και να βγάζετε γρήγορα συμπεράσματα αν δεν έχετε ολοκληρωμένη εικόνα... Επίσης πριν ξεκινήσουμε να κρίνουμε του μη οδηγούς μηχανών να σκεφτούμε και τα λάθη που κάνουν και οι συνάδελφοι!!! καλοί και κακοί υπάρχουν παντού!

και πάλι κρίμα για τον άνθρωπο που έφυγε


:wave2:

MG
25/07/2008, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
ναι εγώ έχω μπει σε νταλίκα όχι μονό μπροστά αλλά και στην καρότσα πίσω .πατέρας του κολύτου μου έχει μια Scania .και μάλιστα έχω παίξει και ποδόσφαιρο στην καρότσα ενώ η νταλίκα ήταν εν κίνηση :


Α ρε και να παταγε κανενα φρενο την ωρα που οπως λες επαιζες στην καροτσα και θα εμπαινες εσυ γκολ! :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

gozntari
25/07/2008, 23:46
an pane etsi den toys fteei kaneis . me agaph apo th rosia .kaloi oi rosoi alla den kseroun na odigoyn


http://www.youtube.com/watch?v=B0pfIsSJQgU&feature=related

gozntari
25/07/2008, 23:53
den tha ithela na eimai sthn thesh tou
http://www.youtube.com/watch?v=vVVYtVipGDA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=G-DBBvPDMJs&NR=1

Road67
26/07/2008, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
http://www.youtube.com/watch?v=vVVYtVipGDA&feature=related


Μπραβο σε οσους σταματησαν. Οι υπολοιποι για τον πο//τσο :mad: