PDA

View Full Version : Αγορά νέας Daelim Daystar 125



elladion
24/07/2008, 11:18
Τελικά τα κατάφερα και μετά απο αρκετή αναζήτηση και ενημέρωση για το συγκεκριμένο μοντέλο το αγόρασα.Προερχόμενος απο Piaggio Vespa 200 και στη συνέχεια ΑΧ1 250 για πολλά χρόνια αποφάσισα να πάρω κάτι εντελώς διαφορετικό και μικρότερου κυβισμού μιας και το χρειάζομαι μονο για Παγκράτι-Κέντρο και πάλι πίσω.
Για να ειμαι ειλικρινής το ψιλοφοβόμουν το κορεάτικο και μιας και στο ελλαντα δεν πολυκυκλοφορουμε τα Daelim ,εψαξα διεξοδικά στο ιντερνετ σε sites ξένων χρηστών απο Ευρώπη και Αμερική οπου τα Daelim χρησιμοποιούνται πολύ περισσότερο.Οι γνώμες ήταν εξολοκλήρου θετικές οσον αφορα την ποιότητα κατασκευής,πραγμα που το διαπιστωσα και μόνος μου οσο και στην εν γένη οδική συμπεριφορά και άνεση.Λαμβάνοντας υπόψιν και την αρκετή οικονομία καυσίμου (μιλάμε για 3.1 στα 100) ειπα να το κανω το "απονενοημένο διάβημα" και ο,τι βρέξει ας κατεβάσει.
Η πρώτη εικόνα;Μιλάμε για ένα πανέρμορφο custom που ομολογουμένως δεν παει το μάτι οτι ειναι 125 κυβικά.Σου παρέχει full εξοπλισμό (απο στροφόμετρο,ενδειξεις κλπ) μεγάλο 18λτρο ντεποζιτο καθώς και πολύ άνετη θέση.Η αλήθεια ειναι πως θέλει αρκετό στρώσιμο (για 1000 χλμ) μιας και ειναι ακόμη λιγάκι δυσκαμπτο στην χρήση και αργό στις επιταχύνσεις του (οχι πως περιμένω φοβερες ταχύτητες αλλά μια βελτίωση θα υπάρξει).Η αλήθεια ειναι πως ειναι οτι πρέπει για χαλαρή βόλτα και ήσυχη οδήγηση.Η τιμή πήγε 2890 (εξαιρετική για οτι παίρνεις).Το αμέσως επόμενο μοντέλο που ειχα "σταμπάρει" ήταν το Marauder αλλα ξεφεύγαμε πολύ απο τον προυπολογισμο (ειμαι και οικογενειάρχης ανθρωπος και θα πεσει "παντόφλα" αν ξανοιχτώ) γύρω στα 4000 χιλιαρικάκια για 250 cc βεβαια.
Τώρα ψάχνω να του βάλω σαμαρια (δερμάτινα ή δερματινη) και πλάτη διότι ο συνοδηγός ειναι λιγάκι ξεκρέμαστος.Τελος πρέπει να συνηθίσω και στο επαναφερομενο stand διότι ειναι λιγάκι επικινδυνο αν δεν πιάσει καλά να σου πέσει η μηχανή.
Αυτά και αν κάποιος θέλει να πάρει το ίδιο ευχαριστως να του πω λεπτομέρεις για τη μηχανή.

Γεια χαρα :beer:

vestromas
24/07/2008, 11:36
Καλοριζικο αδερφε, το εργαλειο. Μου εκανε εντυπωση το 18αλιτρο ρεζερβουαρ.
Εαν οντως ισχυη, ποσα χιλιομετρα αυτονομια εχεις;
Εχω εναν φιλο με fmx και οταν πηγαινουμε καμια μακρινη βολτα, ολο σταματαη για βενζινη. Θα του κανω μεγαλη πλακα με το νταελιμ που εχει τοσο μεγαλο ντεποζιτο.:beer: :wave2:

XJR_Billy
24/07/2008, 12:23
Με γειά φίλε, πάντα όρθιος και γρατζούνιστος!:beer:

125 κυβικά με 18 λίτρα?:eyepop: :eyepop:

Είμαι κι εγώ ΠΟΛΥ περίεργος να μάθω την αυτονομία του.

Είναι αυτό με τη νίκελ εξάτμιση, έτσι? Πολύ όμορφο.:beer:

elladion
24/07/2008, 15:28
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.
Οσο για το ντεποζιτο ειναι οντως 18λτ.Το ειδα με τα μάτια μου οταν τιγκάρισα βενζίνη.Ουτε εγώ το πιστευα.Οσο για την αυτονομία θα σας πως σε κανα μήνα μιας και για να φαγωθουν τα 18 λιτρα με τις αποστάσεις που κάνω εγώ (πολύ μικρες) θελει αρκετές μερες.Σκεφτήτε πως με τα 9 λιτρα πουχε ή ΑΧ1 με γεμιζα ΤΟ ΠΟΛΥ 2 φορες το μήνα.Φανταστήτε τωρα.
Οσο για την εξατμιση ειναι διπλή νικέλινη πολύ "ψαρωτική".Που να σκεφτεί κανεις πως μιλάμε οχι για Harley αλλά για ενα φτωχικό κορεατάκι :p
Ελπίζω να πάνε ολα καλά.

Road67
24/07/2008, 18:25
Μεγια και παντα ορθιος :)
Αν σε παιρνει να προτιμησεις δερμα :winka:

tigionapas
31/07/2008, 15:43
καλοριζικο φιλε παντα ορθιος!μηπως ξερεις να μου πεις το side της αντιπρωσοπιας?η που βρισκεται εστω !!μονο που μπορουμε να το δουμε απο κοντα στν β ελλαδα?
πες μας κιαλες εντιποσεις

elladion
20/08/2008, 14:38
Δυστυχώς αγαπητέ tigionapa δεν υπαρχουν και πολλά sites για να ενημέρωθείς για το συγκεκριμένο μοντέλο.Εδώ που τα λέμε δε το βρήκα σε κανένα απο τα μεγάλα (Motobynios,Theoharakis klp) εκτός απο εναν ασχετο στην Πελοποννησο που το ελεγε οτι ειναι 150 cc !!! Παρε το τη.210 9235333 του ΤεοΜΟΤΟ που το πουλάει να ρωτήσεις αν μπορεί να γινει τίποτε.
Καταλαβαίνεις πως για τη Β.Ελλαδα θα χρειαστεί αρκετή προσπάθεια.Πάντως ειναι ωραίο και πιστεύω πως για τα φραγκα που δινεις αξίζει να το δεις.
:wave2:

kalant
20/08/2008, 14:49
1


139232

kalant
20/08/2008, 14:50
2


139233

poulman
25/06/2013, 22:17
Γεια σας
Ειμαι ολοφρεσκος στο φορουμ
Με ενδιαφερει μια τετοια μηχανη
Αναρωτιεμαι, μετα απο 5 χρονια, σε τι κατασταση ειναι.
Πως παει μηχανικα. Τι γινεται με τα ανταλλακτικα και το σερβις...
Αν ο φιλος elladion την εχει ακομη, μπορει να μας πει την πολυχρονη εμπειρια του;

Lioulios
26/06/2013, 00:36
Mια φορά που Μουνα κ@υλ@μένος καμάκιας πιτσιρικάς έπεσε στα χέρια μου ένα 125άρι ,το οποίο ήταν αντιγραφή της τότε Honda magna 250 ....

Αφού το κράτησα ένα χρόνο και ξεκαλοκαίρεψα ...Πήγα και διακοπές σε νησάκι ...φόρτωμα + (για την εποχή) αυτονομία ...ουάου !!! ... Προσπάθησα να το διώξω όπως όπως !


Χάλι μαύρο ... Θυμάμαι όποτε το τελίκιαζα ..Έσβηνε και ξαναέπαιρνε την επόμενη μέρα .....

Αυτό είχα

294195

ilikeyourbike
26/06/2013, 02:06
Ως ιδιοκτητης virago 250 εχω μια ερωτηση... γιατι οχι μια 250αρα virago 15ετιας σε καλη κατασταση με 1500 ευρω; Και αξιοπιστη ειναι και κουκλα ειναι...

notakos600
26/06/2013, 06:10
Ως ιδιοκτητης virago 250 εχω μια ερωτηση... γιατι οχι μια 250αρα virago 15ετιας σε καλη κατασταση με 1500 ευρω; Και αξιοπιστη ειναι και κουκλα ειναι...

+600

Μοτεράκι lifan έβαλα στο παπάκι μου, αλλά για κινέζικη μοτοσυκλέτα δεν θα το σκεφτόμουνα καν.

Lioulios
26/06/2013, 08:56
Ως ιδιοκτητης virago 250 εχω μια ερωτηση... γιατι οχι μια 250αρα virago 15ετιας σε καλη κατασταση με 1500 ευρω; Και αξιοπιστη ειναι και κουκλα ειναι...

Σωστός !

Όπως και εγώ τότε , έτσι και τώρα το 125άρι πιστεύω είναι μόνο για όσους έχουν περιορισμούς με το δίπλωμα

alex14
26/06/2013, 10:36
+600

Μοτεράκι lifan έβαλα στο παπάκι μου, αλλά για κινέζικη μοτοσυκλέτα δεν θα το σκεφτόμουνα καν.

Τα Daelim ειναι κορεατικα, μηπως τα μπερδευεις με τα DieYoung ? :lol:


Χωρις πλακα, Κορεατικα ειναι αλλα παραδοξος χαμηλης ποιοτητας

ilikeyourbike
26/06/2013, 12:50
Δεν με πειραζει απο που ειναι και τοσο αλλα δεν με πειθει... Ζητω συγνωμη απο το παλικαρι που μολις το πηρε, ξερω ποσο ασχημο μπορει να ειναι καποιος να σου ζαλιζει τα αυτια για κατι που μολις εχεις αγορασει αλλα η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι απο εμφανιση βγαζει κατι φθηνο και προχειρο και οχι αυτο το στυλατο οπως μια virago, επισης ο κινητηρας αυτος δεν νομιζω να εχει ψυχη, ποσο μαλλον για δικαβαλο και ποσο μαλλον εναντια στο v2 της virago... Ουτε πιο οικονομικο ειναι αφου εγω καιω 3.5 στη πολη και καπου 3 εθνικη χωρις καμια λυπη στο γκαζι, η ροπουλα του ειναι εθιστικη βλεπεις. Και ακομα και τωρα προσφατα εχω πετυχει 3-4 φορες στο δρομο μεγαλους σε ηλικια ανθρωπους με virago που την εχουν στη πενα και μου πιανουν κουβεντα για το ποσο αγαπανε τη μηχανη τους και ποσο χαιρονται που την εχει ενας νεος... το μονο + που βλεπω ειναι απλα οτι δεν μπλεκεις με τα εξοδα συντηρησης μιας πιο παλια μηχανης.

notakos600
26/06/2013, 12:56
Τα Daelim ειναι κορεατικα, μηπως τα μπερδευεις με τα DieYoung ? :lol:

Κυριολεκτικά ή μεταφορικά μιλώντας; :lol:

alex14
26/06/2013, 13:26
Δεν με πειραζει απο που ειναι και τοσο αλλα δεν με πειθει... Ζητω συγνωμη απο το παλικαρι που μολις το πηρε, ξερω ποσο ασχημο μπορει να ειναι καποιος να σου ζαλιζει τα αυτια για κατι που μολις εχεις αγορασει αλλα η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι απο εμφανιση βγαζει κατι φθηνο και προχειρο και οχι αυτο το στυλατο οπως μια virago, επισης ο κινητηρας αυτος δεν νομιζω να εχει ψυχη, ποσο μαλλον για δικαβαλο και ποσο μαλλον εναντια στο v2 της virago... Ουτε πιο οικονομικο ειναι αφου εγω καιω 3.5 στη πολη και καπου 3 εθνικη χωρις καμια λυπη στο γκαζι, η ροπουλα του ειναι εθιστικη βλεπεις. Και ακομα και τωρα προσφατα εχω πετυχει 3-4 φορες στο δρομο μεγαλους σε ηλικια ανθρωπους με virago που την εχουν στη πενα και μου πιανουν κουβεντα για το ποσο αγαπανε τη μηχανη τους και ποσο χαιρονται που την εχει ενας νεος... το μονο + που βλεπω ειναι απλα οτι δεν μπλεκεις με τα εξοδα συντηρησης μιας πιο παλια μηχανης.

Don't worry φιλε, αν προσεξες η συζητηση ξεκινησε το 2008. Μετα απο 5 χρονια θα εχει καταλαβει και ο ιδιος τι εκανε :D

ilikeyourbike
26/06/2013, 13:27
Don't worry φιλε, αν προσεξες η συζητηση ξεκινησε το 2008. Μετα απο 5 χρονια θα εχει καταλαβει και ο ιδιος τι εκανε :D

Οντως! Δεν το προσεξα γιατι βρηκα το θεμα στη κατηγορια "νεα μηνυματα"...

poulman
26/06/2013, 21:17
Εγω ανακινησα το θεμα γιατι ειδα σε αγγελια μια ιδια μοτοσυκλετα σε φοβερα χαμηλη τιμη και -μιας και την προτιμω απο παπι- θα ηθελα να μαθω απο καποιον που την εχει κυκλοφορησει (ΟΧΙ ΘΕΩΡΙΕΣ) και ξερει τα καλα της και τα κουσουρια της.
Οποιουδηποτε αλλου η γνωμη, βασει συγκρισης με Virago, Harley, Ελικοπτερο, Πυραυλο κ.λ.π. μου ειναι αδιαφορη. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
Κι εγω εχω δει απο κοντα ενα σωρο ΑΛΛΑ μοντελα και ΑΛΛΟΥΣ τυπους μοτοσυκλετων κι εχω ακουσει απειρες (αρκουδο-)ιστοριες.
Το θεμα ειναι να μου πει καποιος ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ (νυν ή πρωην) πως ηταν η καθημερινοτητα του με ΑΥΤΗΝ ΑΚΡΙΒΩΣ την μηχανη.
Ελπιζω ο δημιουργος του post να επισκεπτεται καμια φορα το φορουμ και να μας απαντησει.

ilikeyourbike
26/06/2013, 21:36
Οποιουδηποτε αλλου η γνωμη, βασει συγκρισης με Virago, Harley, Ελικοπτερο, Πυραυλο κ.λ.π. μου ειναι αδιαφορη. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Δεν χρειαζεται να υποτιμας τοσο τη γνωμη οσων δεν εχουν την συγκεκριμενη μηχανη... οποιος εκφραζει τη γνωμη του δεν σημαινει οτι λεει αρκουδοιστοριες. Μπορει να κανω λαθος στη συγκριση μου δεν αντιλεγω...


Το θεμα ειναι να μου πει καποιος ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ (νυν ή πρωην) πως ηταν η καθημερινοτητα του με ΑΥΤΗΝ ΑΚΡΙΒΩΣ την μηχανη.

Ουτε να εξυψωνεις τοσο τη γνωμη ενος ιδιοκτητη. Συνηθως ουτε αντικειμενικη ειναι ουτε ξερεις τι ζητα ο αλλος απο τη μηχανη του. Διαφορετικα θα σου μιλησει ενας που τον πορωνει το χ μηχανακι και διαφορετικα ο αλλος που πηρε το ιδιο μηχανακι για πιο οικονομικο απο αμαξι.

Φιλικα στο λεω γιατι το σχολιο σου μοιαζει πολυ απαξιωτικο...

harris_x
26/06/2013, 22:06
Δεν χρειαζεται να υποτιμας τοσο τη γνωμη οσων δεν εχουν την συγκεκριμενη μηχανη... οποιος εκφραζει τη γνωμη του δεν σημαινει οτι λεει αρκουδοιστοριες. Μπορει να κανω λαθος στη συγκριση μου δεν αντιλεγω...



Ουτε να εξυψωνεις τοσο τη γνωμη ενος ιδιοκτητη. Συνηθως ουτε αντικειμενικη ειναι ουτε ξερεις τι ζητα ο αλλος απο τη μηχανη του. Διαφορετικα θα σου μιλησει ενας που τον πορωνει το χ μηχανακι και διαφορετικα ο αλλος που πηρε το ιδιο μηχανακι για πιο οικονομικο απο αμαξι.

Φιλικα στο λεω γιατι το σχολιο σου μοιαζει πολυ απαξιωτικο...
+675


[...]
Ελπιζω ο δημιουργος του post να επισκεπτεται καμια φορα το φορουμ και να μας απαντησει.
εγώ στη θέση σου δε θα ήλπιζα και πολύ μιας και τελευταία φορά που έκανε login ήταν τον 08/2008.

toyar
27/06/2013, 05:28
εχεις δικιο να ζητας κριτικη απο κατοχο
σκεψου ομως οτι αν το μηχανακι ηταν καλο και σε καλη τιμη θα το εβλεπες να κυκλοφορει και θα εβρισκες κατοχους στο δρομο και δεν θα χρειαζοταν να ψαχνεις σε ενα forum