PDA

View Full Version : αγορα μηχανης



mdharis1
25/07/2008, 10:44
γεια σας θα ηθελα τη βοηθεια σας. το προβλημα μου ειναι το εξης θελω να παρω μηχανη για μετακινησεις μεσα στη πολη και για να πηγαινω καμια βολτα στα περιξ μεχρι περιπου 100 με 150 χιλ .κατοικω σε επαρχιακη πολη με παρα πολλες ανηφορες.η εμπειρια μου με τις μηχανες ειναι σχετικα μικρη εχω εδω και 3χρονια περιπου ενα 50αρακι που για τις δουλειες μεσα στη πολη ειναι το κατι αλλο. πολυ παλια στα νιατα μου οταν ζουσα στην αθηνα και ημουν under 18 ετων οδηγουσα και μεγαλυτερες σε κυβικα μηχανες ,απο τοτε μονο 50αρακια και λιγο θα ελεγα οτι εχω ενα φοβο . εχω εστιασει σε on οff λογω και του μερους που ζω και δεν θελω και πολλα κυβικα εχω δει την baby varadero 125cc αλλα απο οτι ξερω δεν ερχεται ελλαδα .θα ηθελα να μου προτεινεται παρομοια μηχανη και επισης θα ηθελα να μου πειτε με την εμπειρια αν θα μπορουσα να τα καταφερω και με πιο μεγαλη οπως πχ μια v strom η μια varadero η ενα transalp .
ευχαριστω εκ των προτερων

makis206
25/07/2008, 10:49
Γνώμη μου να πας κατευθείαν σε Transalp ή V-Strom, το Βαραντεράκι έρχεται κανονικά στην Ελλάδα αλλά θα το βαρεθείς σύντομα πιστεύω, λίγα κυβικά, περιορισμένες δυνατότητες, δυσκολοπούλητο..

Τα δυο 650άρια είναι το ίδιο ευκολοδήγητα με το 125άρι και θα σου προσφέρουν πολλά παραπάνω πράγματα, θα μπορείς να κάνεις πολύ μεγαλύτερες βόλτες με πολύ λιγότερη σκέψη !:winka:

Σιγά σιγά στην αρχή, προσεκτικά και με σωστό εξοπλισμό και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα !

:beer:

AntoD
25/07/2008, 10:52
Παρε ενα μονικυλινδρο 600 - 650 με μικρο φερινγκ.

Ειναι ελαφρυτερα και πιο ευκολοδηγητα απο τα 2 κυλινδρα, και πιο οικονομικα σε σερβις και βενζινες.
Οι αποστασεις που κανεις ειναι μικρες και μαλλον θα σε καλυψουν καλυτερα, χωρις να αγχωνεσαι απο τον ογκο τους

vestromas
25/07/2008, 13:02
Συμφωνω με το μονοκυλινδρο 600, 650.
Κατι σρ xt fmx, θα σε εξυπηρετηση αφανταστα για τη δουλεια που το θελεις.
Τα δικυλινδρα, τρανσαλπ vstrom, θελουν και τα ταξιδακια τους. Θα τα αδικησεις εαν τα περιορισεις και γιατετοια χρηση που θελεις ειναι καπως βαρια και υπερβολικα.:beer: :wave2:

Road67
25/07/2008, 14:45
Επαρχια, ανηφοριτσες, μικρες βολτες;;; Φιλαρακι, ακολουθα την πεπατημενη ... ΧΤ, XR. Δεν αντιλεγω οτι δεν ειναι πολυ ευκολα μηχανακια αν δεν εχεις καποιες εμπειριες και δεν ειναι και πολυ ανετα. Εχεις σκεφτει κατι σε ATV; Πιστευω θα σε βολευε. Kατι ενδιαμεσο που δυναται να σε βολεψει και να το λατρεψεις. Γιατι ειναι καλοβολο, ειναι ανετο σχετικα, εχει μικρο fairing και ειναι κι αυτο σταθερη αξια, KLE

Elle
25/07/2008, 15:45
Υamaha Χt 600. Για τη χρήση που ζητάς. Κάνει και χαζοταξιδάκι.
ΟΝ ΟFF φίλε όχι, δεν σου το προτείνω, είναι βαριά και τεράστια θα πεις κάποια στιγμή
"μεγάλο μπελά έβαλα στο κεφάλι μου".
Σου μιλάω σαν ιδιοκτήτης ΟΝ ΟFF που πριν απο αυτό είχα GSXR, και μετά ON OFF
που μου φάνηκε πιο δύσκολο στη μετακίνηση μέσα σε πόλη από ότι περίμενα.
Αν όμως επιμένεις για την κατηγορία αυτή, τότε Honda Transalp 650 και Kawasaki KLE 500.

George_M.
26/07/2008, 16:05
gia des edw:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=62640

Road67
26/07/2008, 16:18
Δεν κρατιεμαι τωρα και θα το πω. Εχω δει οτι σε καθε νεο απαντας για το παλιο tenere. Μπορει να ειναι αριστο, αλλα 1800 ειναι παρα πολλα για τοσο παλιο μηχανακι.

Φιλικα

Road67
26/07/2008, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
....

ΦΙΛΙΚΑ Ουτε σ' εβρισα, ουτε σε προσβαλα, χαλαρωσε λιγο και κοψε το υφακι και ειδαμε ποσο καιρο το εχεις απουλητο το σχεδον εικοσαετιας μηχανακι. Γκεγκε; Και φυσικα και μ' ενδιαφερει οταν καποιον που δεν ξερει πατε να τον πιασετε κοτσο με τις αρχαιολογιες.

xampos
26/07/2008, 17:53
για χαλαρωστε ρε ψαρια :smokin:

xampos
26/07/2008, 19:48
:a014: :a014: :a014: :a014:

epp1640
26/07/2008, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greek_Gares
Ωραία συμπεριφορά....Δώσε κι άλλο

Ανεπίτρεπτο φίλε. Και να σου πω κάτι φιλικά επειδή ενοχλήθηκες. Εδώ δεν είναι οι αγγελίες. Εκεί μπορείς να κάνεις ότι νομίζεις. Αλλά εφόσον σπαμάρεις στα μοντέλα τότε θα υπομείνεις και την ανάλογη κριτική. Αυτονόητο νομίζω είναι. Επίσης ο road ούτε σε πρόσβαλε ούτε σε έβρισε. Για αυτό σε παρακαλώ πιο κόσμια εδώ μέσα. Στο μοτό gr δεν χωράνε τέτοιες συμπεριφορές και συνήθως περιθωριοποιούνται.

George_M.
27/07/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ανεπίτρεπτο φίλε. Και να σου πω κάτι φιλικά επειδή ενοχλήθηκες. Εδώ δεν είναι οι αγγελίες. Εκεί μπορείς να κάνεις ότι νομίζεις. Αλλά εφόσον σπαμάρεις στα μοντέλα τότε θα υπομείνεις και την ανάλογη κριτική. Αυτονόητο νομίζω είναι. Επίσης ο road ούτε σε πρόσβαλε ούτε σε έβρισε. Για αυτό σε παρακαλώ πιο κόσμια εδώ μέσα. Στο μοτό gr δεν χωράνε τέτοιες συμπεριφορές και συνήθως περιθωριοποιούνται.

φιλε αν ενα ποσταρισμα αγγελιας η΄μια υπενθιμιση σας ενοχλει τοσο τοτε φταιτε εσεις κ οχι εγω.κ ας το αφησουμε εδω το θεμα γιατι παρατραβηξε κ η υπομονη εχει κ ορια,αντε μπραβο

epp1640
27/07/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
φιλε αν ενα ποσταρισμα αγγελιας η΄μια υπενθιμιση σας ενοχλει τοσο τοτε φταιτε εσεις κ οχι εγω.κ ας το αφησουμε εδω το θεμα γιατι παρατραβηξε κ η υπομονη εχει κ ορια,αντε μπραβο

Επαναλαμβάνω, ποστάρεις αγγελίες στις αγγελίες. Αν μετά σπαμμάρεις στα μοντέλα τότε πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς και την ανάλογη κριτική.. Φαντάζεσαι τι θα γίνει αν κάθε φορά που κάποιος ποστάρει θέλω να αγοράσω cbr125 πετάγεται και κάποιος κου του λέει έχω και ένα ysr50 του 90?? Και εν πάσι περιπτώσει δεν με πείραξε η αγγελία αλλά η ανεπίτρεπτη συμπεριφορά σου. (Άσε που από ότι είδα εσύ δεν έχεις κανένα πρόβλημα να σχολιάζεις αγγελίες άλλων αρνητικά) Δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ λίγο που τολμάς και λες για ανωνυμία πληκτρολογίου και έχεις το θράσσος να λες στον άλλον σάλτα και γαμήσου. Κανένας δεν σε πρόσβαλε κανένας δεν πήρε αυτό το υφάκι του νταή για αυτό σταμάτα το εδώ. Θα ήταν πολύ εύκολο και για μένα και τα παιδιά να αρχίσουμε να προσβάλουμε και να βρίζουμε. Δεν νομίζω ότι έχει κανένα νόημα για αυτό σταμάτα αυτό το ύφος. Δεν με γνωρίζεις και δεν επιτρέπω ούτε σε σένα ούτε σε κανέναν άλλον τέτοιο αυταρχικό στυλάκι τύπου άντε μπράβο κτλπ. Τελευταία φορά που ασχολήθηκα με την αφεντιά σου.. μετά τα προβλεπόμενα. Ζητώ συγνώμη από τα υπόλοιπα μέλη και τους mods αλλά κάποια πράγματα πραγματικά έχουν και τα όρια τους.

George_M.
27/07/2008, 13:49
για ανωνυμια να μιλησει κανενας αλλος,οχι εσυ.
εγω εχω το επωνυμο μου ως name κ οχι gr110 k' erp234 κ αλλες τετοιες ανοησιες

epp1640
27/07/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
για ανωνυμια να μιλησει κανενας αλλος,οχι εσυ.
εγω εχω το επωνυμο μου ως name κ οχι gr110 k' erp234 κ αλλες τετοιες ανοησιες

:rolleyes:

"Προφίλ" - Επίσης το ΕΠΠ είναι Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής & Πολυμέσων οπότε μόνο ανώνυμο που δεν είναι, αλλά αν θες έχω και βιογραφικό σε pdf.. Τεσπα, εγώ ότι είχα να πω το είπα.

Road67
27/07/2008, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
αν θες έχω και βιογραφικό σε pdf..


:a23: :a23: :lol: :lol: :lol:

hornet
28/07/2008, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
για ανωνυμια να μιλησει κανενας αλλος,οχι εσυ.
εγω εχω το επωνυμο μου ως name κ οχι gr110 k' erp234 κ αλλες τετοιες ανοησιες


:a28:


Η επομενη παρατηρηση θα ειναι ban και αυτο διοτι αρχισες τα βρισιδια χωρις να σε εχει προκαλεσει καποιος!!!!

Ελπιζω να σταματησεις !!

Σταθης
moto.gr administration moderation team

George_M.
28/07/2008, 16:55
φιλε σταθη καλησπερα,ειμαι σε μια ηλικια που τα ban κ οτι παρομοιο δεν μου λενε κατι
ανγνωριζω το ασχημο των εκφρασεων μου κ κακως μιλησα ετσι.ναι οντως δεν με εβρισε καποιος,με προκαλεσε ομως.κ ο συγκεκριμμενος φιλος το εχει κανει κ σε αλλες αγγελιες-θεματα.δεν εχει κανενα δικαιωμα να σχολιαζει κακοβουλα τις αγγελιες μας κ το ποτε 'η που θα τις προβαλουμε.
ευχαριστω Γιωργος

Gares'
28/07/2008, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
φιλε σταθη καλησπερα,ειμαι σε μια ηλικια που τα ban κ οτι παρομοιο δεν μου λενε κατι
ανγνωριζω το ασχημο των εκφρασεων μου κ κακως μιλησα ετσι.ναι οντως δεν με εβρισε καποιος,με προκαλεσε ομως.κ ο συγκεκριμμενος φιλος το εχει κανει κ σε αλλες αγγελιες-θεματα.δεν εχει κανενα δικαιωμα να σχολιαζει κακοβουλα τις αγγελιες μας κ το ποτε 'η που θα τις προβαλουμε.
ευχαριστω Γιωργος

Καλά και εσύ έκανες λες και σε είπε καμπούρη.Έλεος.Δεν σηκώνουμε μύγα στο σπαθί μας...Την αγγελία σου σχολίασε με πολιτισμένο τρόπο,δεν σου έθιξε ούτε κάτι που αγαπάς ούτε τπτ.Δεν είναι λόγος να τον αρχίσεις στις βρισιές...Kαι μετά μας λες για την ηλικία σου αλλά έκανες σαν μικρό παιδάκι.Grow up...

Αν θες να δεις το όνομα μου το λέει στο προφιλ αν εκεί είναι το πρόβλημα σου,λες και θα αλλάξει κάτι άμα το μάθεις.
(Αυτό για τα περί επωνυμίας που έθεσες)

Road67
29/07/2008, 11:29
Δεν ειχα σκοπο να προσβαλλω κανεναν, αναγνωρισα μαλιστα οτι το μηχανακι του μπορει να ειναι αριστο [κι οχι σωνει και καλα αριστο, οπως εγραψε σ' ενα ποστ, εγραψα οτι μπορει να ειναι, οτε μηχανικος ειμαι και το κυριοτερο ουτε που το εχω δει το μηχανακι]. Εκρινα ομως και εμμενω σ' αυτο οτι στην υποκατηγορια μοντελα, οταν καποιος μας ρωταει τι να παρει για μηχανη οφειλουμε να απανταμε χωρις προσωπικο οφελος τη γνωμη μας. Δευτερον, καθε αγγελια που μεταφερεται σε αλλο subforum παυει να ειναι στο απυροβλητο και σχολιαζω οπως θα σχολιαζα αν ελεγε οτι πουλαει μια μηχανη και ρωτουσε την τιμη. Ασκησα κριτικη και ως προς τον τυπο, τη χρονολογια και φυσικα την υπερβολικη τιμη. Επιπλεον, δε χωραει αμφιβολια οτι δεν ξεκινησαμε ολοι ως γνωστες των μηχανων, ουτε ειχαμε γονεις μοτοσυκλετιστες. Καποιοι ανηκουμε στη μεγαλη κατηγορια αυτων που σε μια εποχη οπου το ιντερνετ ηταν πολυτελεια [και φορουμ δεν υπηρχαν] και οι μοτοσυκλετιστες ηταν ειτε λιγοι, ειτε δεν ειχαμε φιλους μοτοσυκλετιστες την πατησαμε ειτε με ακριβοπληρωμενα χρεπια, ειτε μεν με καλα μηχανακια αλλα υπερεκτιμημενα και μαθαμε και τα σκασαμε χοντρα μεχρι να μαθουμε. Απο εκει και περα τα υφακια τυπου ''αρπα κολλα'' και ''αμα λαχει να ουμε'' που εισεπραξα απο το εν λογω ατομο δεικνυουν αδυναμια διαλογου, επικοινωνιας και ανωριμοτητα. Και μονο αλλωστε που εγραψα οτι το ''μηχανακι μπορει να ειναι αριστο'' κι εδωσε απαντηση σε αλλο thread οτι αναγνωρισα πως το μηχανακι του ειναι αριστο [οπως ειπαμε ουτε το 'χω δει, ουτε ειμαι μηχανικος] ειναι αρκετη αποδειξη των παραπανω.

mdharis1
29/07/2008, 22:21
ειρηνη ημειν εγω μια ερωτηση εκανα .Εαν ειναι να φαγωθουμε μεταξυ μας ξεχαστε το ουτε που ρωτησα,εξαλλου για νω πω και εγω τη γνωμη μου το πως μιλαει και αντιδραει ο καθενας μας αντικατοπτριζει και τον ευατο του .οσον αφορα το φιλο maniani ασ μου αυτος θα αγοραζε αυτο που προσπαθει να πουλησει οσο αριστο και αν ηταν αυτο.εγω παντως οχι δεν θα το αγοραζα νεος στο χωρο ειμαι οχι Μ........ς .τωρα αρχικα ουτε εμενα μου αρεσε αυτο που εκανε αλλα δεν τσιμπησα και δεν ασχοληθηκα μ αυτο ενω εσεις οχι μονο τσιμπισατε αλλα του κανατε και εμμεση διαφημιση .και επισης δεν μου αρεσε και η αντιδραση σας την βρηκα λιγο υπερβολικη.τελος παντων η οθσια ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να τσακωνομαστε ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ (και το φιλο maniani) για τις συμβουλες και οδηγιες. ακομη ακομη και για τις αγγελιες να ειστε καλα ολοι και καλες και ασφαλεις βολτες.
τα λεμε.

hornet
30/07/2008, 09:05
νομιζω φιλοι μου οτι το θεμα θεωρειται ληξαν....:beer: