PDA

View Full Version : Μου την έριξαν κι εμένα!!



xtapodias
25/07/2008, 14:42
Προχθές παρκάρω έξω από μια τράπεζα. Κάθομαι μέσα κανα 10λεπτο το πολύ.
Καθώς βγαίνω ακούω τον συναγερμό και βλέπω έναν τύπο να προσπαθεί να την μετακινήσει.
Εγώ επειδή νόμιζα οτι θέλει να ξεπαρκάρει του φωνάζω να την αφησει για τι θα φύγω.
Αυτός όμως άρχισε να μου λέει συγνώμη και τέτοια και τοτε κατάλαβα οτι την είχε ρίξει.
Εφαγε άσχημη πτώση καθώς βρηκε στη κόγχη του πεζοδρομίου.
Μου είπε θα μου κάνει δήλωση κανονικά, αλλάξαμε στοιχεία και φύγαμε.
Μετά πήγα στο συνεργείο και ο απολογισμός είναι:

Δεξιά Μανέτα φρένου
Δεξί Αντίβαρο
Δεξί φερινγκ
Βάση
Φώτα
Μούτρο
Καπάκι εξάτμισης

Κόστος ακριβώς δε μου είπε αλλά υπολογίζω γύρω στα 700-800 €.
Πήγε σήμερα ο εμπειρογνώμονας της εταιρείας (δεν είναι στο φιλικό διακανονισμό).
Εκανε τον δύσκολο γενικά και για ορισμένα (όπως το καπάκι της εξάτμησης) είπε οτι είναι από αλλή πτώση.

Η ερώτηση είναι να βάλω δικηγόρο απο τώρα ή να πάρω τα τιμολόγια και να δω τι μου δίνουν πρώτα? Και να βάλω μετά αν δε με ικανοποιεί?

Εγω δεν υπάρχει περίπτωση να πάω στην ασφαλιστική και να μανουριάζω.
Προτιμώ να τους τρίξει τα δόντια κάποιος δικηγόρος.
Το μηχανάκι είναι 2 ετών. Εχω ξανατρακάρει αλλά τα έβαλα όλα καινούρια και δεν είχε γρατζουνιά.
Κόστος 100€ που μπορεί να έχει το καπάκι της εξάτμισης είναι γελοίο και αν το είχα κάνει εγω θα το είχα φτιάξει.
Δεν ανέχομαι όμως κάθε μαλάκας να λέει ότι γουστάρει για να μην αποζημειώσει.

Πείτε τη γνώμη σας αν θέλετε και αν ξέρετε και κάποιον δικηγόρο στείλτε μου πμ.


Ευχαριστώ

Νίκος

Cpt. Haddock
25/07/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Η ερώτηση είναι να βάλω δικηγόρο απο τώρα ...

δε δουλεύουν τζάμπα οι δικηγόροι

(κοινώς, μπορεί να μη σε συμφέρει)

xtapodias
25/07/2008, 14:52
Δε νομίζω να φτάσει μακριά η βαλίτσα.
Πιθανών να χρειαστεί να κάνει 2-3 τηλέφωνα μόνο.

Οκ να το θέσω αλλιώς.....
Εγώ λόγω επαγγέλματος έχω αρκετά κονέ με δικηγόρους, αλλά κανείς δεν ειδικεύεται σε ατυχήματα τέτοιου είδους.
Θα κοιτάξω πρώτα απο έκει.
Αν είναι τελικά να με γδάρει κάποιος άγνωστος αλλά σχετικός με το αντικείμενο ας το κάνει.
Δε προκειται όμως να δεχθώ καμία αποζημίωση της πλάκας.

teok8
25/07/2008, 18:32
file mou ap'oti xerw oi asfalistikes(tis prokopis) exoun dikous tous dikigorous opote isws na se sinefere na apeuthintheis se auton tis asfalias sou..
kali tixi pantws giati ligo poli oloi tin exoume trabixei ta idia..:evil: :wave2:

Alki_Viades
25/07/2008, 18:57
Aν η ασφαλεια σου εχει νομικη προστασια θα σου παρασχει αυτη δικηγορο δωρεαν.

Αν δεν εχει, βαλε να μην εχεις θεμα την επομενη φορα :wave2:

xtapodias
25/07/2008, 19:11
Σωστό αυτό με τη νομική προστασία. Δυστυχώς εγώ δεν έχω αυτή τη στιγμή.
Μεχρι πριν τη προηγούμενη ανανέωση είχα βάλει τα πάντα. αφού είχα ξηλωθεί και για κλοπή.
Μετά είπα στον ασφαλιστή να κόψουμε την κλοπής και τελικά τα κόψαμε όλα .

Καλά να πάθω :bigcry: :bigcry: :bigcry:

id12586
25/07/2008, 19:39
Ο δικηγόρος της ασφαλιστικής δεν ασχολείται (απο τα λίγα που ξέρω) με τέτοια.
Χρησιμοποιείται μόνο όταν μια υπόθεση φτάσει στις δικαστικές αίθουσες.
Μίλα σε πρώτη φάση με τον ασφαλιστή σου.
Αν έβλεπα οτι δεν έβρισκα άκρη, θα ζητούσα απο τον μηχανικό να "φουσκώσει" λίγο τον λογαριασμό ώστε να περιλάβει μέσα και αυτό που δεν σου καλύπτει ο πραγματογνώμονας.. Ανήθικο αλλά με ασφαλιστικές έχεις να κάνεις.. :yuck:

mats8282
25/07/2008, 19:49
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις τι ακριβως σου δικαιολογει και τι οχι...Αν σου κοψει 50Ε στα 1000 δεν ειναι αναγκη να το κανεις και θεμα...2 ετων μηχανη ενα 5% στα ανταλλακτικα το δικαιολογει ετσι και αλλιως ανετα...

Δες τι θα σου πει στο τελος και αναλογα μετα το συζητας το θεμα...Μπορεις να μην δεχτεις την αποζημιωση και να κινηθεις δικαστικα εναντια στον υπαιτιο και την εταιρεια του...Αλλα για για ενα μικρο ποσο δεν νομιζω να αξιζει την ταλαιπωρια και τον χρονο,στο δικαστηριο και μεχρι να γινει σε 2-3 χρονια....

Αν το παρεις πατριωτικα και οχι με την λογικη ειναι μια αλλη υποθεση :p

SpeakeasyBlues
25/07/2008, 19:49
Εγω δεν υπάρχει περίπτωση να πάω στην ασφαλιστική και να μανουριάζω.

Δεν ανέχομαι όμως κάθε μαλάκας να λέει ότι γουστάρει για να μην αποζημειώσει.

Πείτε τη γνώμη σας αν θέλετε και αν ξέρετε και κάποιον δικηγόρο στείλτε μου πμ.


Ευχαριστώ

Νίκος [/B][/QUOTE]

Ετσι πρεπει να σκεφτονται ολοι, εχεις π.μ. ;)

SpeakeasyBlues
25/07/2008, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις τι ακριβως σου δικαιολογει και τι οχι...Αν σου κοψει 50Ε στα 1000 δεν ειναι αναγκη να το κανεις και θεμα...2 ετων μηχανη ενα 5% στα ανταλλακτικα το δικαιολογει ετσι και αλλιως ανετα...

Δες τι θα σου πει στο τελος και αναλογα μετα το συζητας το θεμα...Μπορεις να μην δεχτεις την αποζημιωση και να κινηθεις δικαστικα εναντια στον υπαιτιο και την εταιρεια του...Αλλα για για ενα μικρο ποσο δεν νομιζω να αξιζει την ταλαιπωρια και τον χρονο,στο δικαστηριο και μεχρι να γινει σε 2-3 χρονια....

Αν το παρεις πατριωτικα και οχι με την λογικη ειναι μια αλλη υποθεση :p

Λαθος συμβουλες φιλε μου, οταν πηγαινεις δικαστικως δεν ζητας το ιδιο ποσο, οσο αργοτερα βγει η αποφαση τοσο το καλυτερο γιατι ειναι εντοκα απο την ημερα καταθεσης της αγωγης και θα ειναι σιγουρα υπερδιπλασια της απλης αποζημιωσης ανταλακτικων, εαν δε υπαρχει πτωση [οχι απαραιτητα τραυματισμος] το ποσο απογειωνεται, ο δικηγορος πληρωνεται στο τελος.

ΤΟ 90% ΤΩΝ ΤΡΟΧΑΙΩΝ ΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, αλλα βλεπεις αυτοι μαθανε να ειναι ικανοποιημενοι με τους μαγκες μηχανικους που σας βαζουνε καμμια μανετουλα στην ζημια, κανα φτερακι, η ζητανε καλυμπρα κ.ο.κ.

id12586
25/07/2008, 20:06
Όλα καλά σε αυτά που λές, αλλά μην ξεχνάμε 2 παραμέτρους:
- Αν δεν έχεις ρευστό για να φτιάξεις την μηχανή, τί κανεις? Περιμένεις 2-3 χρόνια το δικαστήριο?
-Αν δεν έχεις νομική προστασία, πληρώνεις τον δικηγόρο απο την τσέπη σου και περιμένεις 2-3 χρόνια να νικήσεις για να τα πάρεις πίσω?

Εκεί συμβιβαζόμαστε οι περισσότεροι..

mats8282
25/07/2008, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Λαθος συμβουλες φιλε μου, οταν πηγαινεις δικαστικως δεν ζητας το ιδιο ποσο, οσο αργοτερα βγει η αποφαση τοσο το καλυτερο γιατι ειναι εντοκα απο την ημερα καταθεσης της αγωγης και θα ειναι σιγουρα υπερδιπλασια της απλης αποζημιωσης ανταλακτικων, εαν δε υπαρχει πτωση [οχι απαραιτητα τραυματισμος] το ποσο απογειωνεται, ο δικηγορος πληρωνεται στο τελος.

ΤΟ 90% ΤΩΝ ΤΡΟΧΑΙΩΝ ΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, αλλα βλεπεις αυτοι μαθανε να ειναι ικανοποιημενοι με τους μαγκες μηχανικους που σας βαζουνε καμμια μανετουλα στην ζημια, κανα φτερακι, η ζητανε καλυμπρα κ.ο.κ.

Ναι εδω ομως δεν υπαρχει τραυματισμος...Του εριξε την μηχανη χωρις να υπαρχει συγκρουση...Και δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει λεφτα επειδη καποιος του εριξε την μηχανη...Αν υπηρχε τραυματισμος ή μεγαλη διαφορα στην αποζημιωση εννοειται οτι θα παει δικαστικα...Για 50Ε εγω δεν θα συμβουλευα κανεναν να τρεχει μετα απο 2-3 χρονια,στην καλυτερη,να παρει 50 ή 100 ευρω πισω και να χασει μεροκαματα κτλ κτλ για να παρει και τους νομιμους τοκους που ειναι ποσο στα 1000Ε??Αλλα 100Ε??200Ε??Με την παλαιοτητα των ανταλλακτικων τι θα κανει?

Για εμενα αν ειναι,το ξαναλεω,μικρη η διαφορα(αναλογα την τσεπη) δεν αξιζει να τρεχει...

Ασε που στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχει καν συγκρουση...Του μετακινησε την μηχανη με τα χερια και την εριξε....Οποτε μιλαμε για κομπινα στην ουσια...Εκτος αν την εριξε με το αμαξι και προσπαθουσε να την σηκωσει με τα χερια...

Τελος παντων οτι νομιζει ο φιλος καλυτερο για αυτον...

xtapodias
25/07/2008, 21:02
Σε περίπτωση που η διαφορα είναι ας πούμε 100€ δε θα το τραβήξω.
Αν ακομα κι έτσι είναι σαν να αφήνω 100€ στη σέλα κάθε φορά που παρκάρω κάπου.
Δε φταίω εγώ για αυτό που έγινε. Τέλος πάντων όμως.

Ο ασφαλιστής μου είπε πως η εν λόγω ασφαλιστική πάντα ενεργεί έτσι.
Αν όμως δεν δεχθείς την κατα πολύ μειωμένη αποζημείωση που σου δίνει και το πας δικαστικά,
τότε συνήθως υποχωρεί και δίνει αυτά που πρέπει.
Σε κάθε περίπτωση αυτός μου πρότεινε να μη μείνω με σταυρωμένα χέρια αν δε αποζημειωθώ πλήρως ή σχεδον πλήρως.

Εχω μια θεια μεγάλη γλωσσοκοπάνα. Μιλάμε δε παίρνει ανάσα όταν μιλάει. Θα την βάλω να τους τηλεφωνεί κάθε 10 λεπτά, να ματώσουν τα αυτία τους και να δώσουν τα λεφτα, για τους αφήσεις ήσυχους!!!
:lol: :lol:

mourgakos
26/07/2008, 22:30
η θεια ειναι ολα τ αλεφτα....και αν εχεις καμια ον,φορθνετ κτλ που μιλας απεριοριστα
ταραξε τους!

SpeakeasyBlues
28/07/2008, 07:51
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
[B]Όλα καλά σε αυτά που λές, αλλά μην ξεχνάμε 2 παραμέτρους:
- Αν δεν έχεις ρευστό για να φτιάξεις την μηχανή, τί κανεις? Περιμένεις 2-3 χρόνια το δικαστήριο?
-Αν δεν έχεις νομική προστασία, πληρώνεις τον δικηγόρο απο την τσέπη σου και περιμένεις 2-3 χρόνια να νικήσεις για να τα πάρεις πίσω?

...τα συνεργεια τα πληρωνεις με Visa? τιμολογια πως παιρνεις?
...οι δικηγοροι δεν προπληρωνονται!!! εαν εχετε τετοιους...να τους χαιρεστε.

id12586
28/07/2008, 10:57
Δεν κατάλαβα το πρώτο. Τι εννοείς?
Και σχετικά με τους δικηγόρους. Αναλόγως την υπόθεση μπορεί να δεχτούν να μην πληρωθούν. Αν έχει όμως αγωγές και είναι πιο πολυσύνθετο το ατύχημα, δεν είναι σίγουρο ότι θα δεχτούν να περιμένουν την έκβαση των δικαστηρίων. :wave2: