PDA

View Full Version : innova πρόβλημα με βαλβίδες???



iskios3
25/07/2008, 16:49
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι καινούριος στο forum και κάτοχος ενός καινούριου honda innova οχι του
ingection του προηγούμενου μοντέλου.Από διάφορα post που έχω διαβάσει για το innova στο forum
κατάλαβα οτι το μηχανάκι είναι πατάτα.
Διαβάστε τώρα το δικό μου πρόβλημα Μέχρι το service των 1000 όλα καλά.Από τότε όμως μέχρι τώρα στα 2200 το μηχανάκι όταν έχει κάποιες στροφές ο κινητήρας και κλείσω το γκάζι μερικές
φορές βαράει <<μπαμ >> η εξάτμιση και πετάει λάδια με αποτέλεσμα να έχει πέσει η στάθμη λαδιού
Αυτό το πρόσεξα σήμερα.
Βέβαια υποψιάζομαι λάθος ρύθμιση στα διάκενα των βαλβίδων από τον <<μάστορα>>
στο πρώτο service.
Το μηχανάκι είναι στην εγγύηση αλλά δεν έχω πια εμπιστοσύνη στο συνεργείο της honda
και σκέφτομαι λοιπόν να το πειράξω μόνος μου έχω κάποια σχετική πείρα με μηχανάκια
επίσης και τα σχετικά εργαλεία (δυναμόκλειδο φίλερ κ.λ.π.)
Ακούω την αποψή σας.


ΥΓ Στο συνεργείο της honda δεν χρησιμοποιούν δυναμόκλειδα όπως συμβουλεύει η honda στα manual
των μηχανών της.

id12586
25/07/2008, 17:19
Έχεις εγγύηση. Να μην πειράξεις ΤΙΠΟΤΑ!
Να πάς σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

nik7119
28/07/2008, 14:30
πουλατο οσο πιο γρηγορα μπορεις

catmaster
28/07/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από iskios3
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι καινούριος στο forum και κάτοχος ενός καινούριου honda innova οχι του
ingection του προηγούμενου μοντέλου.Από διάφορα post που έχω διαβάσει για το innova στο forum
κατάλαβα οτι το μηχανάκι είναι πατάτα.
Διαβάστε τώρα το δικό μου πρόβλημα Μέχρι το service των 1000 όλα καλά.Από τότε όμως μέχρι τώρα στα 2200 το μηχανάκι όταν έχει κάποιες στροφές ο κινητήρας και κλείσω το γκάζι μερικές
φορές βαράει <<μπαμ >> η εξάτμιση και πετάει λάδια με αποτέλεσμα να έχει πέσει η στάθμη λαδιού
Αυτό το πρόσεξα σήμερα.
Βέβαια υποψιάζομαι λάθος ρύθμιση στα διάκενα των βαλβίδων από τον <<μάστορα>>
στο πρώτο service.
Το μηχανάκι είναι στην εγγύηση αλλά δεν έχω πια εμπιστοσύνη στο συνεργείο της honda
και σκέφτομαι λοιπόν να το πειράξω μόνος μου έχω κάποια σχετική πείρα με μηχανάκια
επίσης και τα σχετικά εργαλεία (δυναμόκλειδο φίλερ κ.λ.π.)
Ακούω την αποψή σας.


ΥΓ Στο συνεργείο της honda δεν χρησιμοποιούν δυναμόκλειδα όπως συμβουλεύει η honda στα manual
των μηχανών της.


Μπορεί να έχεις και πρόβλημα με τα ελατήρια του πιστονιού ...

Μπορεί βαλβίδες ....

Μπορεί ο μάστορας να είναι εντελώς άσχετος ...

Μπορεί να είναι αστοχία υλικού και όλος ο κινητήρας να είναι μπουρδέλο ...

πολλά μπορεί να είναι αλλά γιατί να βάλεις χέρι σε μηχανάκι με τόσα λίγα χιλιόμετρα που είναι μέσα στην εγγύηση ;;;

Πήγαινε σε ενα καλό εξουσιοδοτημένο συνεργείο Honda να βρεθεί η λύση ...

:wave2:

reinmeister
28/07/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από iskios3



ΥΓ Στο συνεργείο της honda δεν χρησιμοποιούν δυναμόκλειδα όπως συμβουλεύει η honda στα manual
των μηχανών της.

οριστε????????????

sniper
28/07/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οριστε????????????

το αντίθετο θα σου φαινόταν παράξενο; :rolleyes: :lol:

reinmeister
28/07/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το αντίθετο θα σου φαινόταν παράξενο; :rolleyes: :lol:

:rotflmao: :rotflmao:

troass
07/08/2008, 23:11
νομιζω πλεων οτι η honda δινει τις εξουσιωδοτησεις στα συνεργεια χωρις να ειναι ελεγχομενα απο την honda..εχω παρει εδω και 10 μηνες ενα innova και εκτος απο τα σερβις που πρεπει να κανω εχω παει και τρεις φορες επιπλεον!!!
1ον για να ξαναρυθμισουν τις βαλβιδες 2ον στα 12000χλμ ακουγωταν η καδενα και το πηγα πριν 10 ημερες και τωρα ξανα το ιδιο ακουγεται,και οταν ανοιγω γκαζι με μεγαλη ταχυτητα η σε ανηφορα ακουγωνται πυρακια....το πηγα στο συνεργειο παλι και μου λεει οτι μπορει να εχει κολησει ΕΠΑΘΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ του λεω τι μπορει ??και ΓΙΑΤΙ???δεν ξερω μου λεει φερτο τελος του μηνα να το λυσω να σου πω(την τυφλα του)και οτι μπορει να μην καλυψει η εγγυηση
:confused: αλλο παλι και αυτο.....εχω παθει σοκ

yorgos1
24/06/2009, 12:15
Το θέμα με τα συνεργεία δυστυχώς είναι μια τραγική πραγματικότητα!
Η δική μου εμπειρία είναι ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Innova μου! Βέβαια είμαι και πολύ ψείρας όμως και το προσέχω σαν τα μάτια μου.

Το πρώτο το έκανα εκεί που το αγόρασα και μετά δεν ξαναπάτησα γιατί ήθελα να τον πνίξω μετά από αυτό το σέρβις!
Τα μετέπειτα σέρβις τα έκανα στον Γκινοσάτη στον Υμηττό(πήγα συστημένος ας πούμε). Μόνο θετικά λόγια έχω να πώ για αυτό το μαγαζί. Είναι σχετικά "μεγάλο" και καθαρό. Έχει και διευθυντή σαν υπεύθυνο που "κανονίζει", επιβλέπει και κλίνει τα ραντεβού. Τότε που πήγαινα εγώ, ήταν όλοι οι μάστορες Έλληνες και η ποιότητα εργασίας τους πολύ καλή. Δεν τους αρέσει να είσαι παρόν στο σέρβις ΑΛΛΑ, έχει ένα μικρό χώρο μπροστά στο ταμείο που είναι κομμάτι του συνεργείου. Οπότε, αν επιμένεις, μπορείς να περιμένεις ευλαβικά εκεί, αρκεί να μην είσαι μέσα στα πόδια τους. ( ΟΚ, ρισπεκτ )
Το μαγαζί πάντα κόβει απόδειξη και κρατάει ιστορικό με τα σέρβις που έχεις κάνει. Δεν είναι φτηνός αλλά τα λεφτά που παίρνει πραγματικά τα αξίζει.

Μετά την λήξη της εγγύησης σταμάτησα να πηγαίνω γιατί σπουδάζω και οικονομικά τα βγάζω πολύ δύσκολα αλλά και γιατί μόνος μου το φτιάχνω τελικά καλύτερα από οποιονδήποτε μάστορα έχω δει μέχρι στιγμής. Λογικό εξάλλου, μιας και εγώ έχω όλον τον χρόνο μπροστά μου να το προσέξω ιδιαίτερα αλλά και γιατί ο "Μπαμπάς" :blush: μου είναι και αυτός επαγγελματίας μάστορας σε αυτοκίνητα οπότε του έμοιασα :rotflmao:
Άρε πατέρα!!! Χιλιόχρονος βρε! :wave2:


Μην αμελείτε να ζητάτε απόδειξη που να αναγράφει με λεπτομέρειες τις εργασίες και τα ανταλλακτικά που πληρώσατε. Αν σας το αρνηθούν να μην ξαναπάτε και καλό είναι να το αναφέρετε και στην αντιπροσωπεία για να το ξέρουν.