PDA

View Full Version : Ερωτησεισ Του Νεου



petridist
02/02/2005, 11:07
1) Την αφήνω να ζεσταθεί μέχρι δυο γραμμές (1-2 λεπτά) μέχρι να σταματήσει να αναβοσβήνει το πρώτο ψηφιακό τετραγωνάκι του στροφόμετρου. ΣΩΣΤΑ??

2) Τη στρώνω μέχρι 5500 - 6000 μέχρι τα 1000χμ και μετά θα την πάω μέχρι τα 7000-7500 μέχρι τα 1600χμ. ΟΚ???

3) Ο συναγερμός CYCLELOK της Yamaha έχει 300 ευρώ στην αντιπροσωπεία με το πλεονέκτημα της έτοιμης καλωδίωσης. ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ???

4) Τι σημαίνει θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα?? Περιβάλλοντος δηλ? και πως τη βλέπεις?

5) Είχα ακούσει για φίλτρο λαδιού με μαγνήτη που τραβάει καλύτερα τα ρινίσματα?? έτσι είναι και το μαμά? αν όχι λέει καλύτερα το άλλο? και ποιό είναι το άλλο?

6) Λάδι θα βάζω το MOTUL 5100ester ημισυνθετικό 15-50 ... Αυτό έβαζα στο ΤΑ και στο CB-1 παλιότερα και no prob. ΟΚ????

7) Όταν μπαίνει σε ρεζέρβα, μηδενίζει αυτόματα ο δεύτερος μερικός χιλιομετρητής και μετράει αντίστροφα?? ή μετράει απλά χμ και ξέρεις οτι στα 30 μένεις πχ??

8) ακούω ένα βαλβίδιμα εν κινήσει.. όχι τίποτα σπουδαίο αλλά ακούγεται. μίλησα με τον εξουσιοδοτημένο και μου είπε δεν τρέχει τίποτα... φυσιολογικό.. ΤΙ ΛΕΤΕ?? ακούγεται και σε σας??

9) το park mode στο κλειδί, μάλλον είναι για λίγο ε? δηλ πχ μπες βγες σε ένα μαγαζί ε? δεν το βάζεις και πας για 2ωρο καφε ε? για τη μπαταρία εννοω...??

10) Γιατί μου άρεσε τόσο πολύ??

11) Γιατί είναι πολύ όμορφο και μουράτο?

12) Γιατι??

13) Γιατι??

14) Γιατιιιι??

αυτα

αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα σας πώ!!


:beer: :wave2:

idi
02/02/2005, 11:36
cool

10-14: amstel γιατι ετσι σας αρεσει

3: ο συναγερμος ειναι παλιοτερος spyball με σηματα της cyclelock
βαλε τον spyball απο αλλο μαγαζι θα σου βγει πιο φτηνος και θα παρεις το τελευταιο μοντελο

7: οταν μπαινει ρεζερβα μετραει κανονικα απο το 0 (γαμω τη πατεντα!!! βλεπεις ποσα χλμ εκανες απο τοτε που μπηκες ρεζερβα)

1,2: στρωσιμο, ζεσταμα και μαλακιες...
απλα μη το ζοριζεις, και οταν ειναι κρυο σιγα σιγα τα πρωτα χλμ

6: μια χαρα τα motul...

8: θα το συνηθησεις

9: ποτε δε το χρησημοποιησα
4: το ιδιο

αντε να σε δουμε καμια μερα με το νεο εργαλειο :beer:
καλοταξιδο

petridist
02/02/2005, 11:43
θα τα πούμε κι απο κοντά μόλις το στρώσω!

ρε συ, ο συναγερμός οκ είναι spyball i know, αλλα ο καινούριος spyball θα ταιριάζει με την έτοιμη καλωδίωση του fazer??

μην αρχίσουμε τις πατέντες με του ηλεκτρολόγους δηλ...

θα πάω να ρωτήσω βέβαια και στον εξουσιοδοτημένο της spyball εδω και βλέπουμε..

:wave2:

idi
02/02/2005, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
θα τα πούμε κι απο κοντά μόλις το στρώσω!

ρε συ, ο συναγερμός οκ είναι spyball i know, αλλα ο καινούριος spyball θα ταιριάζει με την έτοιμη καλωδίωση του fazer??

μην αρχίσουμε τις πατέντες με του ηλεκτρολόγους δηλ...

θα πάω να ρωτήσω βέβαια και στον εξουσιοδοτημένο της spyball εδω και βλέπουμε..

:wave2:

ολοι οι καινουριοι spyball εχουν ετοιμη καλωδιωση για τα νεα μοντελα

το παν ειναι να βρης μαστορα που ξερει

μαστορα με @@@δια και οχι @@@δια μαστορα!

:beer:

THEOD
02/02/2005, 12:52
Γιατί ρε νέοι μας τρελλένετε ??? Διαβάστε κανένα μάνουαλ, ρίξτε και μια ματιά σε παλιότερα πόστ για το μηχανάκι και θα τα βρείτε όλα. Αν χρειαστείς πες μου να σου στείλω σε CD και το Service manual.

Καινούργιο κοσκινάκι μου και που να σε βάλω....

zalaros
02/02/2005, 13:13
1)Σωστά. Ακόμη και στην μία γραμμή να πάει μπορείς να ξεκινήσεις αλλά χαλαρά.
2)ΟΚ
3)Αυτόν έβαλα και λειτουργεί άψογα. Είναι καλός συναγερμός με κυλιόμενο κωδικό κτλ και μπαίνει χωρίς πατέντες αλλά δεν δέχεται τηλεειδοποίηση και αυτό δεν μου άρεσε
4)Διάβασε το manul για να την δεις αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει
5)Δεν γνωρίζω
6)ΟΚ
7)Όταν μπαίνει σε ρεζέρβα ξεκινάει ένας τρίτος χιλιομετρητής και βλέπεις πόσα χλμ έχεις διανύσει με ρεζέρβα
8)Ακούγεται σε όλα τα fazer οπότε nothing to worry
9)Όντως είναι για λίγο
10)Γιατί είναι όμορφο και μουράτο :D
11)Γιατί σου άρεσε ;)
12)Έτσι
13)Έτσι
14)Έτσι
15)RTFM (read the fuckin' manual) Σοβαρά αν διαβάσεις το manual θα λυθούν οι περισσότερες απορίες σου.\
16)Καλορίζικο καλοτάξιδο και καλώς ήρθες στην fazeroπαρέα μας. :wave2:

Asotos
02/02/2005, 13:21
4) Η θερμοκρασία που έχει ο αέρας στην περιοχή του φίλτρου αέρα (εκεί υπάρχει ένας σένσορ).

ΟΧΙ η εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Asotos
02/02/2005, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zalaros
1)Σωστά. Ακόμη και στην μία γραμμή να πάει μπορείς να ξεκινήσεις αλλά χαλαρά.
2)ΟΚ
3)Αυτόν έβαλα και λειτουργεί άψογα. Είναι καλός συναγερμός με κυλιόμενο κωδικό κτλ και μπαίνει χωρίς πατέντες αλλά δεν δέχεται τηλεειδοποίηση και αυτό δεν μου άρεσε
4)Διάβασε το manul για να την δεις αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει
5)Δεν γνωρίζω
6)ΟΚ
7)Όταν μπαίνει σε ρεζέρβα ξεκινάει ένας τρίτος χιλιομετρητής και βλέπεις πόσα χλμ έχεις διανύσει με ρεζέρβα
8)Ακούγεται σε όλα τα fazer οπότε nothing to worry
9)Όντως είναι για λίγο
10)Γιατί είναι όμορφο και μουράτο :D
11)Γιατί σου άρεσε ;)
12)Έτσι
13)Έτσι
14)Έτσι
15)RTFM (read the fuckin' manual) Σοβαρά αν διαβάσεις το manual θα λυθούν οι περισσότερες απορίες σου.\
16)Καλορίζικο καλοτάξιδο και καλώς ήρθες στην fazeroπαρέα μας. :wave2:



Ξέρεις από Fazer ;

petridist
02/02/2005, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos
4) Η θερμοκρασία που έχει ο αέρας στην περιοχή του φίλτρου αέρα (εκεί υπάρχει ένας σένσορ).

ΟΧΙ η εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος.

και για ποιό λόγο με νοιάζει αυτό ρε σύντεκνε??? να δω άμα το φίλτρο μου κρυώνει ή ζεσταίνεται??

για όλα τα άλλα έχω καλυφθεί αρκετά παίδες.

Ευχαριστώ!



:beer:

petridist
02/02/2005, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Γιατί ρε νέοι μας τρελλένετε ??? Διαβάστε κανένα μάνουαλ, ρίξτε και μια ματιά σε παλιότερα πόστ για το μηχανάκι και θα τα βρείτε όλα. Αν χρειαστείς πες μου να σου στείλω σε CD και το Service manual.

Καινούργιο κοσκινάκι μου και που να σε βάλω....

το manual το έχω κατεβάσει ευχαριστώ..

απλά μωρέ επειδή έχω πολύ δουλειά αυτον τον καιρό είπα κάποια γρήγορα που ήθελα να τα ρωτήσω.. εννοείται οτι θα το διαβάσω αλλα χαλαραααα.....

και επίσης εμείς οι νέοι δεν στρωνόμαστε έτσι εύκολα να διαβάσουμε, τα θέλουμε έτοιμα στο πιάτο όπως μας έμαθε η μαμααααα

:lol: :lol: :lol: :rotflmao:

καλά θα λέω μαλακίες για πολυυυυυ καιρό τώρα....

:wave2: :wave2:

Asotos
02/02/2005, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
και για ποιό λόγο με νοιάζει αυτό ρε σύντεκνε??? να δω άμα το φίλτρο μου κρυώνει ή ζεσταίνεται??

για όλα τα άλλα έχω καλυφθεί αρκετά παίδες.

Ευχαριστώ!



:beer:


Δεν έχω ιδέα φίλε μου. Όταν πήρα τη δική μου, το έψαξα λίγο, νομίζοντας ότι θα μου δείχνει τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, που, εντάξει, είναι χρήσιμο μερικές φορές.

Απο κει και μετά, τι να πω, ask yamaha....

Καλά και όρθια χιλιόμετρα....

arxaios
02/02/2005, 19:11
ΩΩΩΠΑ !!!
Άκουσα σύντεκνος και μπήκα

Απαντήσεις Του Επίσης Νέου

1) Μόλις ανάψει το πρώτο και κλείσει το αυτόματο τσοκ μπορείς να φύγεις, ήρεμα όμως για τα πρώτα χιλιόμετρα. Μηχανικός μου είπε ότι το να ζεσταίνεις χωρίς το μηχανάκι να κινείται, κάνει κακό στον καταλύτη

2) Τη στρώνω μέχρι 7000 μέχρι τα 1000χμ και μετά θα την πάω μέχρι τα 9000 μέχρι τα 1600χμ. αρκεί να μην ανοίγεις απότομα το γκάζι και να ΜΗΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ

3) Ο συναγερμός CYCLELOK της Yamaha έχει 300 ευρώ στην αντιπροσωπεία με το πλεονέκτημα της έτοιμης καλωδίωσης, εγώ τον προτίμησα για να μην έχω προβλήματα με την εγγύηση.

4) ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ;;;;;;;;

5) Ρώτα στον εξουσιοδοτημένο

6) Πολύ καλό

7) Όταν μπαίνει σε ρεζέρβα, μετράει τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει με την ρεζέρβα. Συνεχίζει να μετρά ακόμα και εάν γεμίσεις μέχρι τα 7 περίπου χιλιόμετρα

8) ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΔΩ

9) το park mode στο κλειδί είναι για λίγο

10-14) Γιατί έχεις το ίδιο εξαιρετικό γούστο με ΕΜΕΝΑ (αν και εγώ την πήρα ΜΠΛΕ)

ΚΑΛΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ !!!!!!




Υ.Γ. ΚΑΙ επιτέλους όχι πιά ΤΣ-ONDA !!!!