PDA

View Full Version : Σβίσιμο μηχανής, Τροφοδοσία???



mixalisX
26/07/2008, 23:20
Το περασμένο ΣΚ έβγαλα το νεπόζιτο και το καθάρισα με νερό και πεπιεσμένο αέρα. Απο τότε η μηχανή με έχει αφήσει 2 φορές. Χωρίς προηδοποιηση στα καλά καθούμενα και εν κινήση μου σβήνει....

Η λύση ήταν να βγάλω το σωλικάκι απο την τροφοδοσία και να το φισήξω. Μετά με μερικές προσπάθιες παίρνει πάλι μπρός και δουλεύει κανονικά.

Μήπως φταίει το νερο που έριξα στο καζανάκι(το άφησα αρκετή ώρα για στεγνωμα στον ήλιο και νομιζα στεγνωσε εντελώς).

Μήπως με το φήσημα του πεπιεσμένου έχει βουλώσει κάτι μέσα στην βαλβίδα που έχει στο κάτω μέρος απο το καζανάκι?

Σήμερα μου έσβησε απότομα μόλις πέρασα ένα σαμαράκι και ταρακουνήθηκα απότομά, αργότερα με την ίδια διαδικάσιά αρπαξε.

Την βοήθεια ή καμία συμβουλή παρακαλώ επίγει.

(bandit 400)

Djzissis
26/07/2008, 23:30
φίλε μου....

Δέν έχω την κατάλληλη εμπειρία να σου πώ ακριβώς τι συμβαίνει,
αλλά αυτό που ξέρω, και θεωρώ νόμο,

Ποτέ καθαρισμό με νερό σε πράγματα που έχουν να κάνουν με βενζίνη.
οτιδήποτε.... ακόμα και το ρεζερβουάρ, το καρμπυρατέρ, ό,τι σωληνάκι, καθαρισέ το με βενζίνη....

Είναι σαν το μέλι.... μια σταγόνα νερό να βρεθεί, αμέσως θα ζαχαρώσει....

mixalisX
26/07/2008, 23:51
καλά φίλε το ότι έκανα μακακία είναι δεδομένο...
Τώρα τι κάνουμε? Σκοπεύω αυριο να βγάλω πάλι το ρεζερβουάρ, να αδειάσω και να φιλτράρω την βενζίνη και να φυσήξω το ρεζερβουάρ με αέρα μπάς και φύγει ότιδίποτε έχει κολήσει.

Καμιά άλλη συμβουλή?

Djzissis
27/07/2008, 00:04
φύσιξε και κανα σωληνάκι αν μπορείς.... δεν έχεις να χάσεις τίποτα....

Τί μηχανάκι είναι....?

mixalisX
27/07/2008, 00:12
Aυτό θα κάνω και βλέπουμε...

Βandit 400, το γράφω πάνω.

lamoun
27/07/2008, 02:05
όταν λες καζανάκι;;;;


Τώρα μπορεί να λέω βλακιές επειδή δε κατάλαβα καλά τί έγινε αλλά:

Βενζίνη έχεις αλλάξει από τότε;;;
τα λεκανάκια των καρμπυρατέρ τα άδειασες;;;
Βγάλε μπουζόπιπες και κοίτα για υγρασία.

mixalisX
27/07/2008, 08:35
μολης αδειασα για πρώτη φορα τα λεκανάκια των karbs. Ηταν και τα 4 πίτα στην βενζινη. Πριν τα αδειασω πηρε μπρός κανονικα, αφού τα άδειασα ομως δεν έπαιρνε....

Η βενζίνη στα λεκανάκια πως μαζεύτηκτε όση πολή?

Μήπως αυτή η βενζίνη σε κουνίματα μπούκωνε τα carbs τοσο καιρό και είχα σβησήματα?

Τώρα γιατί δεν αρπάζει έχει καμια ιδέα κανείς?


edit:

διάβασα σε ξένη σελίδα μόλης ότι πρέπει να κόψουμε πρώτα την παροχή βενζίνης πριν αδειάσουμε τα carbs...

Δεν το έκανα εγώ.... Γιαυτό δεν αρπάζει τώρα? Εκανα πάλι μακακια? και πώς να την βάλω τώρα μπρός?

xampos
27/07/2008, 11:16
εχω την εντυπωση πως τα καρμπς εχουνε αρκετο καυσιμο μεσα , δηλαδη ειναι φυσιολογικο και απλα εσενα σου φανηκε πολυ

επισης (παλι εχω την εντυπωση :lol: ) πως και να μην κλησεις το διακοπτη της βενζινης και πας να αδειασεις τα καρμπς δεν θα τρεχει βενζινη περα απο αυτη που εχουν μεσα τα καρμπς διοτι δεν δουλευει το μοτερ και δεν τραβανε βενζινη τα καρμπς απ ην υποπιεση

εγω στο χρεπι αφου αδειαζα καρμπς και μετα ηθελα να βαλω μπρος αργουσε πολυ το γ@μημενο να τραβηξει καινουργια βενζινη και να παρει μπρος :uplate:

mixalisX
27/07/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
εχω την εντυπωση πως τα καρμπς εχουνε αρκετο καυσιμο μεσα , δηλαδη ειναι φυσιολογικο και απλα εσενα σου φανηκε πολυ

επισης (παλι εχω την εντυπωση :lol: ) πως και να μην κλησεις το διακοπτη της βενζινης και πας να αδειασεις τα καρμπς δεν θα τρεχει βενζινη περα απο αυτη που εχουν μεσα τα καρμπς διοτι δεν δουλευει το μοτερ και δεν τραβανε βενζινη τα καρμπς απ ην υποπιεση

εγω στο χρεπι αφου αδειαζα καρμπς και μετα ηθελα να βαλω μπρος αργουσε πολυ το γ@μημενο να τραβηξει καινουργια βενζινη και να παρει μπρος :uplate:

ασε τα πραγματα απο το κακό στο χειρότερο...

Με τα πολλά ζόρια και με ρεύμα απο αυτοκίνητο για να μην την γαμησω εντελος την μπαταρία, φράκαρε η μηχανη...

Δεν γυρναει η μίζα, πίγα να την βάλω σκαστή αλλα κόκαλο ο τροχός....

Με κόβω έτοιμο για συνεργείο και μάλιστα να πληρώνω και κερατιάτικα για την μεταφορα.

σκατα!

lamoun
27/07/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX

1) μολης αδειασα για πρώτη φορα τα λεκανάκια των karbs. Ηταν και τα 4 πίτα στην βενζινη. Πριν τα αδειασω πηρε μπρός κανονικα,

2) αφού τα άδειασα ομως δεν έπαιρνε....

Η βενζίνη στα λεκανάκια πως μαζεύτηκτε όση πολή?

3) Μήπως αυτή η βενζίνη σε κουνίματα μπούκωνε τα carbs τοσο καιρό και είχα σβησήματα?

Τώρα γιατί δεν αρπάζει έχει καμια ιδέα κανείς?


edit:

4) διάβασα σε ξένη σελίδα μόλης ότι πρέπει να κόψουμε πρώτα την παροχή βενζίνης πριν αδειάσουμε τα carbs...

Δεν το έκανα εγώ.... Γιαυτό δεν αρπάζει τώρα? Εκανα πάλι μακακια? και πώς να την βάλω τώρα μπρός?

1) Η ποσότητα της βενζίνης είναι υποκειμενική δυστυχώς. Μπορεί να έχεις υψηλή στάθμη αλλά αφού σου δούλευε κανονικά το μοτέρ (εκτός απο τα σβησίματα μια στο τόσο) δεν υπάρχει πρόβλημα. Και αν είχε χαλάσει καμιά βαλβίδα θα σου μύριζε βενζίνη λογικά.

2) Όταν τα αδειάσεις το μηχανάκι δε παίρνει μπρος μέχρι να ξανα γεμίσει το λεκανάκι σε κάποια στάθμη. Ή δίνεις μιζιές (με κενά στο ενδιάμεσο ανά 5δευτερα κάνε κανα διάλειμμα 20δευτερολέπτων π.χ., μη το κάψουμε το μηχανάκι) κινδυνεύοντας να τελειώσεις την μπαταρία αν είναι και λίγο στα τελευταία της, ή βγάζεις το σωληνάκι της υποπίεσης απο τη μεριά του κινητήρα και ρουφάς. Όσο ρουφάς θα τρέχει βενζίνη στα καρμπς.

3) Όχι δε παίζει.

4) Ούτε αυτό παίζει στο μηχανάκι σου, είναι όπως το είπε ο Μπάμπης

Αφού σταματάει σε έντονες ανωμαλίες θα κοιτούσα τις ηλεκτρικές επαφές.
Πάρε και ένα σπρέι επαφών και ρίχνε. Για κάτι τέτοιο μου κάνει.
Άρχισε με τσεκάρισμα των επαφών στη μπαταρία.

lamoun
27/07/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Με τα πολλά ζόρια και με ρεύμα απο αυτοκίνητο για να μην την γαμησω εντελος την μπαταρία, φράκαρε η μηχανη...

Δεν γυρναει η μίζα, πίγα να την βάλω σκαστή αλλα κόκαλο ο τροχός....

Βγάλε μπουζί βάλε έκτη (άν μπορείς) και δες άν γυρνάει ο τροχός.

Άν όχι μάλλον την γ@μησες.... :sick:

reinmeister
27/07/2008, 13:26
εγω λεω να μην βαζετε χερι οταν δεν εχετε ιδεα διοτι μετα τα πληρωνετε τριπλα και κλαιγεστε...

με τις π@π@ριες που εκανες γεμισαν βενζινη οι θαλαμοι καυσεως σου και επειδη τα υγρα απο καταβολης κοσμου ειναι ασυμπιεστα φρακαρε το μοτερ σου... (αν δεν καταλαβες,ειναι σαν να γεμισες τους θαλαμους καυσεως με τσιμεντο).....
με τις προσπαθειες που εκανες για να παρει,ειδικα το σπρωξιμο,παιζει ακομη και να το εχεις κανει κομματια...

οποιος δεν εχει μυαλο καλο ειναι να εχει λεφτα...

περαστικα...ειλικρινα ευχομαι να μην το διελυσες...

mixalisX
27/07/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω λεω να μην βαζετε χερι οταν δεν εχετε ιδεα διοτι μετα τα πληρωνετε τριπλα και κλαιγεστε...

με τις π@π@ριες που εκανες γεμισαν βενζινη οι θαλαμοι καυσεως σου και επειδη τα υγρα απο καταβολης κοσμου ειναι ασυμπιεστα φρακαρε το μοτερ σου... (αν δεν καταλαβες,ειναι σαν να γεμισες τους θαλαμους καυσεως με τσιμεντο).....
με τις προσπαθειες που εκανες για να παρει,ειδικα το σπρωξιμο,παιζει ακομη και να το εχεις κανει κομματια...

οποιος δεν εχει μυαλο καλο ειναι να εχει λεφτα...

περαστικα...ειλικρινα ευχομαι να μην το διελυσες...

Οκ, είπαμε πως έκανα μαλακία, όμως μη μας την λές και έτσι ρε φίλε. Στην τελική ανάλυση όλοι μας απο τέτοιες μαλακίες μαθαίνουμε, μη μου πεις εσύ τώρα ότι όλα τα έμαθες απο τον μαστορα ή κοιτώντας 3τους.

Τεσπα ελπίζω να μην είναι εντελως τραγικά τα πράγματα, πάντως πέρα απο την πλάκα θα θελα καμια συμβουλη για την διόρθωση του προβλήματος και όχι κάποιον να μου θυμήζει την μαλακια που με βαραει.

lamoun
27/07/2008, 19:04
Κάνε αυτό με τα μπουζί που σου είπα και άν πιστεύεις κάνε και τον σταυρό σου. :sick:

mixalisX
27/07/2008, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Κάνε αυτό με τα μπουζί που σου είπα και άν πιστεύεις κάνε και τον σταυρό σου. :sick:

έγινε φίλε θα το δοκιμάσω. Μακάρι να είναι μόνο δενζίνα στα μπιστόνια γιατι.... θα πρέπει να πάρω και ένα βαζο βαζελίνι μαζί στο συνεργείο...


παντως τον μάστορα όπως και να έχει δεν τον γλυτώνω, το προβλημα αποδείχτηκε πολύ περα των δυνατοτήτων μου.

mixalisX
27/07/2008, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
έγινε φίλε θα το δοκιμάσω. Μακάρι να είναι μόνο δενζίνα στα μπιστόνια γιατι.... θα πρέπει να πάρω και ένα βαζο βαζελίνι μαζί στο συνεργείο...
Moυ φαίνεται λίγο δύσκολο να φρακάρανε τα πιστόνια ρε γμτ. Ουτε ζεστή ηταν η μηχανη, λαδια έχει κανονικά, κατα την μιζια κολησε. Ελπιζω να είναι κάτι απλό (επισκευάσιμο).

παντως τον μάστορα όπως και να έχει δεν τον γλυτώνω, το προβλημα αποδείχτηκε πολύ περα των δυνατοτήτων μου.

lamoun
28/07/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
γεμισαν βενζινη οι θαλαμοι καυσεως σου και επειδη τα υγρα απο καταβολης κοσμου ειναι ασυμπιεστα φρακαρε το μοτερ σου... (αν δεν καταλαβες,ειναι σαν να γεμισες τους θαλαμους καυσεως με τσιμεντο).....
με τις προσπαθειες που εκανες για να παρει,ειδικα το σπρωξιμο,παιζει ακομη και να το εχεις κανει κομματια...

Λιγο off:

rein, για να συμβεί αυτό δε θα έπρεπε να μην ανοίγουν οι βαλβίδες εξαγωγής;;
Και εμένα σε κάτι τέτοιο πήγε το μυαλό μου αλλά δε μπορώ να το εξηγήσω πλήρως.

Όταν μετράμε συμπίεση στους κυλίνδρους;; Παίζει πάλι να το κάνουμε κομμάτια το μοτέρ;

mixalisX
28/07/2008, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Λιγο off:

rein, για να συμβεί αυτό δε θα έπρεπε να μην ανοίγουν οι βαλβίδες εξαγωγής;;
Και εμένα σε κάτι τέτοιο πήγε το μυαλό μου αλλά δε μπορώ να το εξηγήσω πλήρως.

Όταν μετράμε συμπίεση στους κυλίνδρους;; Παίζει πάλι να το κάνουμε κομμάτια το μοτέρ;

λαμουν, να σου πω, αυτό που λες να κανω με τα μπουζιά και το μπρόξιμο λες να έχει άλους κινδύνους?

Τώρα αυτό το θέμα με τις βαλβίδες για να μιν ανοίγουν και να έχουμε σωστή εξαγωγή πρέπει να έχει φάει λογικά ζόρι η μηχανη, το θεωρώ δύσκολο ρε γμτ να συνέβει σ'εμενα μιας και ήταν κρύα και στην εκίνηση κόλησε.

Τι να πω ρε γμτ. Το απόγευμα θα κάνω μάλον το πείραμα και ο θεος βοηθός.

reinmeister
28/07/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Λιγο off:

rein, για να συμβεί αυτό δε θα έπρεπε να μην ανοίγουν οι βαλβίδες εξαγωγής;;
Και εμένα σε κάτι τέτοιο πήγε το μυαλό μου αλλά δε μπορώ να το εξηγήσω πλήρως.

Όταν μετράμε συμπίεση στους κυλίνδρους;; Παίζει πάλι να το κάνουμε κομμάτια το μοτέρ;

μου κανεις πλακα ναι?

mixalisX
28/07/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Λιγο off:

rein, για να συμβεί αυτό δε θα έπρεπε να μην ανοίγουν οι βαλβίδες εξαγωγής;;
Και εμένα σε κάτι τέτοιο πήγε το μυαλό μου αλλά δε μπορώ να το εξηγήσω πλήρως.

Όταν μετράμε συμπίεση στους κυλίνδρους;; Παίζει πάλι να το κάνουμε κομμάτια το μοτέρ;

λαμουν, να σου πω, αυτό που λες να κανω με τα μπουζιά και το μπρόξιμο λες να έχει άλλους κινδύνους?

Τώρα αυτό το θέμα με τις βαλβίδες για να μιν ανοίγουν και να έχουμε σωστή εξαγωγή πρέπει να έχει φάει λογικά ζόρι η μηχανη, το θεωρώ δύσκολο ρε γμτ να συνέβει σ'εμενα μιας και ήταν κρύα και στην εκίνηση κόλησε.

Τι να πω ρε γμτ. Το απόγευμα θα κάνω μάλον το πείραμα και ο θεος βοηθός.

catmaster
28/07/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μου κανεις πλακα ναι?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: λάλησε ο Αντώνης ....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
λαμουν, να σου πω, αυτό που λες να κανω με τα μπουζιά και το μπρόξιμο λες να έχει άλλους κινδύνους?

Τώρα αυτό το θέμα με τις βαλβίδες για να μιν ανοίγουν και να έχουμε σωστή εξαγωγή πρέπει να έχει φάει λογικά ζόρι η μηχανη, το θεωρώ δύσκολο ρε γμτ να συνέβει σ'εμενα μιας και ήταν κρύα και στην εκίνηση κόλησε.

Τι να πω ρε γμτ. Το απόγευμα θα κάνω μάλον το πείραμα και ο θεος βοηθός.




Παλικάρι .... επειδή απ' ότι γράφεις μάλλον δεν έχεις και πολύ σχέση με το θέμα .... δεν το αφήνεις το μηχανάκι να το πας με μια οδική σε ενα μηχανικό να το κοιτάξει ;;;


(γιατί κάτι μου λέει ότι αφού παιδευτείς και μπερδέψεις τις μπουζόπιπες και κόψεις και κανα σπείρωμα πάλι εδώ θα μπείς να ρωτήσεις ... )


:wave2: :wave2:

mixalisX
28/07/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster

Παλικάρι .... επειδή απ' ότι γράφεις μάλλον δεν έχεις και πολύ σχέση με το θέμα .... δεν το αφήνεις το μηχανάκι να το πας με μια οδική σε ενα μηχανικό να το κοιτάξει ;;;


(γιατί κάτι μου λέει ότι αφού παιδευτείς και μπερδέψεις τις μπουζόπιπες και κόψεις και κανα σπείρωμα πάλι εδώ θα μπείς να ρωτήσεις ... )


:wave2: :wave2:

μπορεί να είμαι ασχετος με το θέμα αλλά το παλεύω τουλάχιστον, στόχος μου είναι να την βάλω μπρός για να την πάω κατευθίαν στον μάστορα και ας κάνει μετά ότι θέλει. Είναι η πρώτη μου μηχανή οπότε δέχομαι οποιοδήποτε καλόδεχούμενο σχόλιο.
Δεν είμαι όμως κανένα χαιβάνι για να ακούω απο μερικούς μερικούς κάνγουρες εδω μέσα εξυπνάδες μπορεί να μην κατέχω τις μηχανές αλλά έχω πολύ καλές γνωσεις σε άλλα θέματα, και όποτε κάποιος χρειαστει βοήθεια δεν το παίζω έξυπνος.
Επίσης δεν είμαι κανένας ελαφρόμυαλος πιτσιρικάς για να κάτσω να ακούω μαλακιες απο ορισμένους εδω μέσα.
Το φορουμ είναι για να μαθένουμε και όχι για να πουλάμε πνεύμα.

Cpt. Haddock
28/07/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Επίσης δεν είμαι κανένας ελαφρόμυαλος πιτσιρικάς για να κάτσω να ακούω μαλακιες απο ορισμένους εδω μέσα.
Το φορουμ είναι για να μαθένουμε και όχι για να πουλάμε πνεύμα.

Ναι, αλλα ΔΕΝ ακούς τι σου λέμε :winka: :wave2:

catmaster
28/07/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
μπορεί να είμαι ασχετος με το θέμα αλλά το παλεύω τουλάχιστον, στόχος μου είναι να την βάλω μπρός για να την πάω κατευθίαν στον μάστορα και ας κάνει μετά ότι θέλει. Είναι η πρώτη μου μηχανή οπότε δέχομαι οποιοδήποτε καλόδεχούμενο σχόλιο.
Δεν είμαι όμως κανένα χαιβάνι για να ακούω απο μερικούς μερικούς κάνγουρες εδω μέσα εξυπνάδες μπορεί να μην κατέχω τις μηχανές αλλά έχω πολύ καλές γνωσεις σε άλλα θέματα, και όποτε κάποιος χρειαστει βοήθεια δεν το παίζω έξυπνος.
Επίσης δεν είμαι κανένας ελαφρόμυαλος πιτσιρικάς για να κάτσω να ακούω μαλακιες απο ορισμένους εδω μέσα.
Το φορουμ είναι για να μαθένουμε και όχι για να πουλάμε πνεύμα.


είδες πουθενά ειρωνία σε αυτά που σου έγραψα η ακόμη δεν κατάλαβες οτι μπορεί τα πράγματα να τα κάνεις χειρότερα ;;;


:wave2:

mixalisX
28/07/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
είδες πουθενά ειρωνία σε αυτά που σου έγραψα η ακόμη δεν κατάλαβες οτι μπορεί τα πράγματα να τα κάνεις χειρότερα ;;;


:wave2:

όχι δεν μιλησα για εσένα φίλε. Οπότε μην το πάρεις προσωπικά,όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Απλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου με την υπόθεση. Ξέρεις όλη η ιστορία ξεκίνησε γιατί ένας παλιός μηχανόβιος την καβάλησε και μου έβαλε ιδέες ότι έχουν προβλημα τα carbs, η πλάκα είναι ότι δεν με ενόχλησε ποτέ κάτι το εργαλείο δουλευε ρολόι.

Το να μπερδεύψω μπουζόπιπιπές πχ αδύνατον τόσο καιρό εγώ τα κάνω αυτά τα απλα.

Απλά με την τροφοδοσία δεν ασχολήθηκα ποτέ γιατί ξέρω τη π@@τσ@ μπορείς να φάς αν δεν ξέρεις τι κάνεις. Τελικά τα κατάφερα βεβαία...

Αυτό που θέλω να μάθω τώρα είναι απλό. Να κάνω αυτή την ιστορία μου προτεινε ο lamoun ή υπάρχει περίπτωση να την ριμάξω (υποθέτοντας ότι την κάνω σωστα);

catmaster
28/07/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
όχι δεν μιλησα για εσένα φίλε. Οπότε μην το πάρεις προσωπικά,όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Απλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου με την υπόθεση.

Το να μπερδεύψω μπουζόπιπιπές πχ αδύνατον τόσο καιρό εγώ τα κάνω αυτά τα απλα.

Απλά με την τροφοδοσία δεν ασχολήθηκα ποτέ γιατί ξέρω τη π@@τσ@ μπορείς να φάς αν δεν ξέρεις τι κάνεις. Τελικά τα κατάφερα βεβαία...

Αυτό που θέλω να μάθω τώρα είναι απλό. Να κάνω αυτή την ιστορία μου προτεινε ο lamoun ή υπάρχει περίπτωση να την ριμάξω (υποθέτοντας ότι την κάνω σωστα);


Κλείνεις διακόπτη μηχανής ,

αφαιρείς ντεπόζιτο,

αφαιρείς σωληνάκια από ντεπόζιτο, τσεκάρωντας πιό πάει που με προσοχή

μαρκάρεις με σειρά τις μπουζόπιπες,

βγάζεις όλες τις μπουζόπιπες ,

βγάζεις με προσοχή όλα τα μπουζί και τσεκάρεις (πιθανώς τώρα πια να είναι βραχυκυκλωμένα )

βάζεις τα μπουζί στις μπουζόπιπες και τα ακουμπάς στην κάσα του κάρτερ, μακριά από τις τρύπες της κεφαλής , (και μην τολμήσεις να τις κρατάς με το χέρι γιατί θα χορέψεις τσάμικα )

προσέχεις μην πέσει τίποτα από τις τρύπες που είναι ανοιχτές πλέον

γυρνάς το κλειδί

αν το μηχανάκι σου γυρίζει τη μίζα με το kill switch ανοιχτό (δηλαδή δεν περνάει ρεύμα από τους πολλάπλασιαστές ) πατάς το start και αφήνεις να γυρίσει το μοτέρ

αλλιώς πατάς το start αλλά με προσοχή να είναι τα μπουζί κοντά στην κάσα (δες τότε και αν κάνουν σπινθιρισμό )

Αν το μοτερ γυρίσει βάζεις τα μπουζί στη θέση τους με προσοχή μην κόψεις τις βόλτες

βάζεις μπουζοπιπες με τη σωστη σειρα , σωληνακια , τεποζιτο

Λογικά (λέμε αν δεν έχει τίποτε άλλο) θα πάρει μπροστά με μια δυο μιζιές (μην το πνίξεις με γκάζι)




αυτά .

Tpap
28/07/2008, 12:22
γιατί τόσος αγώνας ωρέ παλλικάρι, για να την πας στο μάστορα οδηγώντας...?

φόρτωσέ την, πήγαινέ την συνεργείο, και στον χρόνο που κέρδισες πιές ένα καφεδάκι με την κοπέλα σου.

mixalisX
28/07/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Κλείνεις διακόπτη μηχανής ,

αφαιρείς ντεπόζιτο,

αφαιρείς σωληνάκια από ντεπόζιτο, τσεκάρωντας πιό πάει που με προσοχή

μαρκάρεις με σειρά τις μπουζόπιπες,

βγάζεις όλες τις μπουζόπιπες ,

βγάζεις με προσοχή όλα τα μπουζί και τσεκάρεις (πιθανώς τώρα πια να είναι βραχυκυκλωμένα )

βάζεις τα μπουζί στις μπουζόπιπες και τα ακουμπάς στην κάσα του κάρτερ, μακριά από τις τρύπες της κεφαλής , (και μην τολμήσεις να τις κρατάς με το χέρι γιατί θα χορέψεις τσάμικα )

προσέχεις μην πέσει τίποτα από τις τρύπες που είναι ανοιχτές πλέον

γυρνάς το κλειδί

αν το μηχανάκι σου γυρίζει τη μίζα με το kill switch ανοιχτό (δηλαδή δεν περνάει ρεύμα από τους πολλάπλασιαστές ) πατάς το start και αφήνεις να γυρίσει το μοτέρ

αλλιώς πατάς το start αλλά με προσοχή να είναι τα μπουζί κοντά στην κάσα (δες τότε και αν κάνουν σπινθιρισμό )

Αν το μοτερ γυρίσει βάζεις τα μπουζί στη θέση τους με προσοχή μην κόψεις τις βόλτες

βάζεις μπουζοπιπες με τη σωστη σειρα , σωληνακια , τεποζιτο

Λογικά (λέμε αν δεν έχει τίποτε άλλο) θα πάρει μπροστά με μια δυο μιζιές (μην το πνίξεις με γκάζι)




αυτά .

Επεξήγηση...

οταν λές με το kill switch ανοιχτό ενοείς στο on έτσι?

τον έλεχγο των μπουζί τον κάνω 1 προς ένα μετά την ολη διαδικασία?

Η μπαταρία τα έχει φτύσει οπότε ή δίνω ρεύμα απο με καλώδια απο αλλού ή την σπρώχνω με 6η?

mixalisX
28/07/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
γιατί τόσος αγώνας ωρέ παλλικάρι, για να την πας στο μάστορα οδηγώντας...?

φόρτωσέ την, πήγαινέ την συνεργείο, και στον χρόνο που κέρδισες πιές ένα καφεδάκι με την κοπέλα σου.

γιατί η σουπερ ασφάλεια μου δεν μου καλύπτει μεταφορά στο συνεργείο (ειδικά αυτό τον καιρό λογω ''φορτου εργασίας'', και γιατί δεν έχω άτομο να την φορτώσω). Αν γνωρίζει κανεις κάποιο τηλέφωνο για μεταφόρα (εντος θεσσαλονίκης) ευπρόσδεκτο.

catmaster
28/07/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Επεξήγηση...

οταν λές με το kill switch ανοιχτό ενοείς στο on έτσι?

τον έλεχγο των μπουζί τον κάνω 1 προς ένα μετά την ολη διαδικασία?

Η μπαταρία τα έχει φτύσει οπότε ή δίνω ρεύμα απο με καλώδια απο αλλού ή την σπρώχνω με 6η?


- Εννοώ το κύκλωμα ανοιχτό (δηλαδή ο διακόπτης στη θέση που σβήνει το μηχανάκι -Off δηλαδή)

- Λογικά οταν βγάλεις τα μπουζί θα είναι μες στη μπίχλα ... καθάρισέ τα με λίγη βενζίνη η καθαριστικό καρμπυρατέρ .... βάλτα στις μπουζόπιπες και ακούμπησέ τα κοντά στο μοτέρ χαμηλά ... μόλις έχεις διακόπτη ανοιχτό και Kill switch στο On θα δείς πατώντας τη μίζα αν βγάζουν σπίθες ..


- Ρεύμα από αλλού- προσοχή να γειώσεις καλά - για να δείς και αν γυρίζει η μίζα και αν έχεις σπινθήρα από τα μπουζί ... αλλιώς αν δεν έχεις άλλη επιλογή γύρνα τη ρόδα με μια ψιλή ταχύτητα (δεν χρειάζεται σπρωχτό - είναι πολύ εύκολο να γυρίσει ο στρόφαλος όταν δεν έχεις τα μπουζί επάνω ... )

mixalisX
28/07/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
- Εννοώ το κύκλωμα ανοιχτό (δηλαδή ο διακόπτης στη θέση που σβήνει το μηχανάκι -Off δηλαδή)

- Λογικά οταν βγάλεις τα μπουζί θα είναι μες στη μπίχλα ... καθάρισέ τα με λίγη βενζίνη η καθαριστικό καρμπυρατέρ .... βάλτα στις μπουζόπιπες και ακούμπησέ τα κοντά στο μοτέρ χαμηλά ... μόλις έχεις διακόπτη ανοιχτό και Kill switch στο On θα δείς πατώντας τη μίζα αν βγάζουν σπίθες ..


- Ρεύμα από αλλού- προσοχή να γειώσεις καλά - για να δείς και αν γυρίζει η μίζα και αν έχεις σπινθήρα από τα μπουζί ... αλλιώς αν δεν έχεις άλλη επιλογή γύρνα τη ρόδα με μια ψιλή ταχύτητα (δεν χρειάζεται σπρωχτό - είναι πολύ εύκολο να γυρίσει ο στρόφαλος όταν δεν έχεις τα μπουζί επάνω ... )

Οκ catmaster, αυτό θα κάνω. Ακόμα και να μην αρπάξει τουλάχιστον να γυρίσει το μοτέρ για να μου φύγει το άνχος του ''φαρακαρίσματος''. Τεσπα θα δοκιμάσω το απογευμά και θα σας ενημερώσω (έτσι για να μη μεινετε με την απορεία :p).

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την υπομονή σου.

lamoun
28/07/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μου κανεις πλακα ναι?

Αναλόγως τί κατάλαβες;

Η ερώτηση μου είναι.. γιατί εφόσον εξαρχής η μίζα γυρίζει κανονικά, και απλά δε γίνεται ανάφλεξη στον κύλινδρο (για οποιανδήποτε αιτία) να γεμίσουν βενζίνη (πέραν του δέοντος φυσικά) οι θάλαμοι καύσεως ώστε να φρακάρει το μοτέρ ;

reinmeister
28/07/2008, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Αναλόγως τί κατάλαβες;

Η ερώτηση μου είναι.. γιατί εφόσον εξαρχής η μίζα γυρίζει κανονικά, και απλά δε γίνεται ανάφλεξη στον κύλινδρο (για οποιανδήποτε αιτία) να γεμίσουν βενζίνη (πέραν του δέοντος φυσικά) οι θάλαμοι καύσεως ώστε να φρακάρει το μοτέρ ;

καταλαβα πως ναι...για να ρωτας εαν υπαρχει κινδυνος οταν μετραμε συμπιεση να διαλυθει το μοτερ...

για ξεκαθαρισε το μου και το πιανουμε το τεχνικο μετα...

lamoun
28/07/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
καταλαβα πως ναι...για να ρωτας εαν υπαρχει κινδυνος οταν μετραμε συμπιεση να διαλυθει το μοτερ...

για ξεκαθαρισε το μου και το πιανουμε το τεχνικο μετα...

Απο τα γραφόμενα του παιδιού καταλήξαμε ότι μάλλον έχει πλημμυρίσει το μοτέρ.
Και τα συμπτώματα πρίν απο αυτό ήταν να δίνει μιζιές αλλά να μη παίρνει μπρος το μηχανάκι ώσπου έφτασε να φρακάρει το μοτέρ όπως λέει.

Πρώτο στάδιο, γυρνάει η μίζα και δε γίνεται ανάφλεξη -> έξω μπουζί, μέσα πιεσόμετρο, γυρνάει μίζα, δε γίνεται ανάφλεξη.

Είδα αυτή την ομοιότητα και με έβαλε σε σκέψεις. Απο την άλλη πιστεύω οτι κάτι μου διαφεύγει επειδή δε στέκει μια τέτοια μέτρηση, προτεινόμενη και από τους κατασκευαστές, να ενέχει τέτοιο κίνδυνο.

Προσωπικά μου αρκεί να καταλάβω γιατί να πλημμυρίσει ο θάλαμος καύσης, γενικότερα, και απο εκεί και πέρα θα τα βγάλω πέρα με τις απορίες μου. :lol:

Tpap
28/07/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Προσωπικά μου αρκεί να καταλάβω γιατί να πλημμυρίσει ο θάλαμος καύσης, γενικότερα, και απο εκεί και πέρα θα τα βγάλω πέρα με τις απορίες μου. :lol:

δεν καταλαβαίνω τι και γιατί δεν καταλαβαίνεις...

όπως πληρώνει τον θάλαμο το αέριο μίγμα έτσι αν έχεις θέμα με τα καρμπς (πχ τα φλοτεράκια δεν διακόπτουν), εσύ μιζάρεις μανιωδώς, η χωρητικότητες των θαλάμων είναι μικρές, δεν αργείς να έχεις μια υγρή συμπίεση. Θα σε σώσει μόνο αν έως τότε έχεις ξελιγώσει την μπατ, το υδραυλικό σοκ είναι μικρό και δεν σπάσει κάτι.

Αν δεν σπάσει κάτι με την λίγη δύναμη που έχει απομείνει στην μπατ, μπορείς πάντα να το σπρώξεις με μια μεγάλη ταχ στο κιβώτιο.

Αν είναι έτσι τα πράγματα πάντως, πρεπέι οπωσδήποτε πριν εκκινήσει το μοτέρ να αλλάξει λάδια.

catmaster
28/07/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Πρώτο στάδιο, γυρνάει η μίζα και δε γίνεται ανάφλεξη -> έξω μπουζί, μέσα πιεσόμετρο, γυρνάει μίζα, δε γίνεται ανάφλεξη.




Μέτρηση συμπίεσης του θαλάμου εννοείς ;;;

...... όταν μετράω με συμπιεσόμετρο το κάνω με ζεστό μοτέρ και χωρίς μπουζί και καύσιμο....

(ουσιαστικά αέρα πρεσάρω και δεν έχει σχέση με το λόγο συμπίεσης που δίνει ο κατασκευαστής- είναι άλλο νούμερο αυτό )

:wave2:

Tpap
28/07/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
δεν έχει σχέση με το λόγο συμπίεσης που δίνει ο κατασκευαστής- είναι άλλο νούμερο αυτό )

static compression --->κατ/στής
cranking compression---> μέτρηση με όργανο.




Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
..... όταν μετράω με συμπιεσόμετρο το κάνω με ζεστό μοτέρ και χωρίς μπουζί και καύσιμο....

και με τέρμα γκάζι πατημένο -εκτός αν έχεις βγάλει τελείως τα καρμπς.
(η χειρότερη ένδειξη να είναι τουλ 75-85% της καλλίτερης, εκτός αν ορίζει κάτι διάφορο ο κατ/στής σου)

lamoun
28/07/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
δεν καταλαβαίνω τι και γιατί δεν καταλαβαίνεις...

Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί το μείγμα να μη φεύγει κατά τη φάση της εξαγωγής.


Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μέτρηση συμπίεσης του θαλάμου εννοείς ;;;

...... όταν μετράω με συμπιεσόμετρο το κάνω με ζεστό μοτέρ και χωρίς μπουζί και καύσιμο ....

Ναι συμπίεση θαλάμου εννοώ όχι τον λόγο συμπίεσης που λέει ο κατασκευαστής. Αυτό το χωρίς καύσιμο μου διέφευγε, thanks.

mixalisX
29/07/2008, 09:15
Oπως υποσχέθηκα χθές να σας ενημερώσω για το τι έκανα.

Ακολουθώντας τις οδηγίες του lamoun και του γατοαρχηγού, έβγαλα τα μπουζια (τα οποία είχαν τα 2 το μαυρο τους το χαλι), εβγαλα ντεπόζιτο βενζίνης και επιδή λόγω φόβου αναφλεξης απο σπινθίρα προτείμισα να μην της δωσω ρευμα αλλα να την σμπρόξω με 6η.

Αποτέλεσμα?

Οπως ακριβώς το προβλέψατε, ο στρόφαλος γύρισε κανονικά και εγώ λούστικα στην βενζινα :p .

Απο το ένα μπιστόνι με την πρώτη μπροξιά εκτοξέυτηκε πίδακας καυσίμου σε ύψος 3-4 μέτρα! έγώ είμουν φυσικά ακριβός στην τροχιά του εκτοξευόμενου καυσίμου και δέχτικά το ''έφλεκτο'' μπανάκι...

Αφού επανέλαβα την διαδικασία 3 φορές (προσπάθισα να προστατευτώ με πατσαβούρα αλλά ματαια), καθάρισα μπουζί, τα τοποθέτισα και έδωσα ρεύμα απο αυτοκίνητο.
Α, δεν σύνδεσα ντεπόζιτο για να μην τραβηξει κιάλο καυσιμο.

Μετά από μερικές προσπάθιες ώς δια μαγεία το εργαλείο αρπαξε μπρός και αφού έβγαλε αρκετό ντουμάνι στην αρχη δουλεψε κανονικά στο ρελαντί μονη της.

Την έσβησα, έβαλα το ντεπόζιτο στην θέση του και έβαλα πάλι μπρός, η μηχανή έκανε καύση κανονικά, αλλά παρατηρόντας το φίλτρο βενζίσης είδα ότι δεν τραβάει καθόλου καυσιμο. Αυτό ήταν και το αρχικό προβλημα.

Μετά απο 10 λεπτά έκαψε ότι είχε μείνει στα καρβς και έσβησε.

Το θέμα λοιπών βρίσκεται σίγουρα πλέον στην τροφοδοσία, για κάποιο λόγο δεν πηγαίνει καύσιμο απο το ντεπόζιτο στα καρβς. Τα σωλινάκια είναι σωστα συνδεδεμένα, το σωλινάκι υποπίεσης ρουφάει (αν και λίγο αλλά βάζοντας το δαχτυλο εκεί δεν έχω μέτρο συγκρισής για το άν ρουφούσε αρκετα ή όχι).


Τεσπα το καλό είναι ότι γλυτωσα την χονδρή την ζημιά μάλον. Η μηχανή θα πάει το συντομότερο στον μάστορα αν και δεν θα μπορέσω να την βάλω μαλον μπρός οπότε έχουμε λίγο γ@μήσι μπροστά μας.

Αν έχει κανείς κάποια ιδέα τι να κοιτάξω ας μου το πεί, για την ώρα ευχαριστώ για τις συμβουλές σας με βοηθήσαν να ηρεμίσω λίγο...

catmaster
29/07/2008, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Την έσβησα, έβαλα το ντεπόζιτο στην θέση του και έβαλα πάλι μπρός, η μηχανή έκανε καύση κανονικά, αλλά παρατηρόντας το φίλτρο βενζίσης είδα ότι δεν τραβάει καθόλου καυσιμο. Αυτό ήταν και το αρχικό προβλημα.

Μετά απο 10 λεπτά έκαψε ότι είχε μείνει στα καρβς και έσβησε.

Το θέμα λοιπών βρίσκεται σίγουρα πλέον στην τροφοδοσία, για κάποιο λόγο δεν πηγαίνει καύσιμο απο το ντεπόζιτο στα καρβς. Τα σωλινάκια είναι σωστα συνδεδεμένα, το σωλινάκι υποπίεσης ρουφάει (αν και λίγο αλλά βάζοντας το δαχτυλο εκεί δεν έχω μέτρο συγκρισής για το άν ρουφούσε αρκετα ή όχι).




Πρώτα τσέκαρε μήπως έχεις τσακίσει κανένα σωληνάκι ... τσέκαρε και το σωληνάκι υποπίεσης ...

Δοκίμασε να ρουφήξεις με το στόμα αέρα από το σωληνάκι της υποπίεσης να δεις αν κατεβάζει βενζίνη στο φίλτρο ...

Απ' ότι κατάλαβα μάλλον τα έχει παίξει το διάφραγμα στο ρουμπινέτο (και φαντάζομαι ότι δεν το έλυσες όταν πλάκωσες με τον αερα το ντεπόζιτο :D )

Άλλαξε και λάδια που είπε ο Τάσος ... μην το αφήσεις έτσι γιατί έχει κατεβάσει βενζίνη στο κάρτερ τώρα και το λάδι θα γίνει κώλος ...

mixalisX
29/07/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Πρώτα τσέκαρε μήπως έχεις τσακίσει κανένα σωληνάκι ... τσέκαρε και το σωληνάκι υποπίεσης ...

Δοκίμασε να ρουφήξεις με το στόμα αέρα από το σωληνάκι της υποπίεσης να δεις αν κατεβάζει βενζίνη στο φίλτρο ...

Απ' ότι κατάλαβα μάλλον τα έχει παίξει το διάφραγμα στο ρουμπινέτο (και φαντάζομαι ότι δεν το έλυσες όταν πλάκωσες με τον αερα το ντεπόζιτο :D )

Άλλαξε και λάδια που είπε ο Τάσος ... μην το αφήσεις έτσι γιατί έχει κατεβάσει βενζίνη στο κάρτερ τώρα και το λάδι θα γίνει κώλος ...

βασικά αν καταλαβα καλά το διαφραγμα ενοείς την μικρή βανα στο κάτω μέρος του ντεπόζιτου.

Την έβγαλα όταν έβγαλα το ντεπόζιτο και την καθάρισα με αέρα και βενζίνα. Τώρα δεν ξέρω αν φταίει αυτή η όχι.

Με την υποπίεση να μην κάνει σωστή αναρόφηση παίζει καθόλου?


edit: μια ακόμα ερώτηση, στο ντεπόζιτο πάνε 3 σωλινάκια, το ένα είναι καυρίμο, το 2ο υποπίεση και το 3ο είναι για τις αναθυμιάσεις?

και επίσης. Αν πχ το κάπάκι του νεπόζιτου είναι ανοιχτό τότε κατεβαίνει καύσιμο στα karbs ή όχι?

catmaster
29/07/2008, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
βασικά αν καταλαβα καλά το διαφραγμα ενοείς την μικρή βανα στο κάτω μέρος του ντεπόζιτου.


Το διάφραγμα είναι ένα ...... διάφραγμα :lol: (ελαστικό παρέμβυσμα τες πα) που είναι μέσα στο ρουμπινέτο και ουσιαστικά εμποδίζει την ομαλή ροή της βενζίνης προς τα καρμπς όταν έχει σβυστό τον κινητήρα ...




Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Την έβγαλα όταν έβγαλα το ντεπόζιτο και την καθάρισα με αέρα και βενζίνα. Τώρα δεν ξέρω αν φταίει αυτή η όχι.


Αν έριξες αέρα με πίεση μέσα από το ρουμπινέτο μπορεί να σκίστηκε η μεμβράνη .... Πάντως αν έχει πρόβλημα θα σου πλυμμηρίζει τα καρμπς με βενζίνη ακόμη και αν έχεις το μηχανάκι σβηστό.
Αν όμως όπως λες δεν κατεβάζει βενζίνη καθόλου κάτι άλλο φταίει ...




Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Με την υποπίεση να μην κάνει σωστή αναρόφηση παίζει καθόλου?

:rolleyes: μάλλον εννοείς να μην υπάρχει αρκετή υποπίεση ώστε να κατεβάσει καύσιμο ...

Το πρόβλημα είναι
- είτε σκισμένο /τσακισμένο/φθαρμένο/βουλωμένο σωληνάκι υποπίεσης
- είτε τσακισμένο/βουλωμένο σωληνάκι παροχής καυσίμου (λίγο χλωμό το βλέπω)
- είτε ρουμπινέτο και διάφραγμα

είτε έχεις κανει μαλακία και δεν έβαλες τα σωστά μαρκούτσια στις σωστές τρύπες ... :blush:




Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
edit: μια ακόμα ερώτηση, στο ντεπόζιτο πάνε 3 σωλινάκια, το ένα είναι καυρίμο, το 2ο υποπίεση και το 3ο είναι για τις αναθυμιάσεις?





Το τρίτο είναι αέρας κοπανιστός που λέμε ... :D ... αν μπέρδεψες τη σειρά καλό είναι να μη "σγαρλίσεις" άλλο ...:smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
και επίσης. Αν πχ το κάπάκι του νεπόζιτου είναι ανοιχτό τότε κατεβαίνει καύσιμο στα karbs ή όχι?


:rolleyes: εδώ σ' έχασα που λέμε ...

mixalisX
29/07/2008, 11:08
χμ... αυτό με την μεμβράνη δεν το γνώριζα...

με τα σωλινάκια να τα έχω μπερδεψει δεν παίζει μιασ και τα συμαδεψα απο την πρώτη στιγμή που τα ακούμπισα, άσε που έχουν διαφορετικές διατομές.

τεσπα, μαστορα θέλει προφανως, απλά αν καταλαβαίνω καλά δεν πρέπει να είναι τίποτα το τραγικό.

mixalisX
29/07/2008, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
χμ... αυτό με την μεμβράνη δεν το γνώριζα... την βάνα ή ρουμπινέτο όπως το λές την έβγαλα , την διέλυσα και την φύσιξα (της αλλάξα τα φώτα με λίγα λόγια) κάποια μεμβράνη που λές δεν είδα, αλλά αν είχε σίγουρα τις άλλαξα τα φώτα με τον αέρα.....

με τα σωλινάκια να τα έχω μπερδεψει δεν παίζει μιας και τα συμαδεψα απο την πρώτη στιγμή που τα ακούμπισα, άσε που έχουν διαφορετικές διατομές.

τεσπα, μαστορα θέλει προφανως, απλά αν καταλαβαίνω καλά δεν πρέπει να είναι τίποτα το τραγικό.

lamoun
29/07/2008, 11:59
Ωραία! Η ζημιά δεν είναι τίποτα τραγικό λοιπόν, επανερχόμαστε στο αρχικό πρόβλημα.
Θα μπορούσες να τα κάνεις μόνος σου, αλλά μόνο και μόνο το σοκ που έπαθες με τα προηγούμενα καλύτερα να το πας απο έναν μάστορα.
Ρώτα πόσα θα σου πάρει εξαρχής και πές του άν δει πως η τιμή ξεφεύγει να σε πάρει τηλέφωνο πρώτα να στο πει... ( άν θα το κάνει έιναι ένα άλλο θέμα :mad: )


Αν πχ το κάπάκι του νεπόζιτου είναι ανοιχτό τότε κατεβαίνει καύσιμο στα karbs ή όχι?

Όχι αυτό δε παίζει. Η υποπίεση απλά ανοίγει μια βάνα και μετα η βενζίνη κυλά λόγω βαρύτητας. Το καπάκι δε παίζει ρόλο.

mixalisX
29/07/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ωραία! Η ζημιά δεν είναι τίποτα τραγικό λοιπόν, επανερχόμαστε στο αρχικό πρόβλημα.
Θα μπορούσες να τα κάνεις μόνος σου, αλλά μόνο και μόνο το σοκ που έπαθες με τα προηγούμενα καλύτερα να το πας απο έναν μάστορα.
Ρώτα πόσα θα σου πάρει εξαρχής και πές του άν δει πως η τιμή ξεφεύγει να σε πάρει τηλέφωνο πρώτα να στο πει... ( άν θα το κάνει έιναι ένα άλλο θέμα :mad: )



Όχι αυτό δε παίζει. Η υποπίεση απλά ανοίγει μια βάνα και μετα η βενζίνη κυλά λόγω βαρύτητας. Το καπάκι δε παίζει ρόλο.

:) ναι ευτυχώς την γλιτώσαμε και πάλι την χονδρή την ζημια.

Οι οδηγίες του catmaster για την τροφοδοσία είναι απλές και ευκολοεφάρμοστες όμως ηλικρινά έχω ψιλοχεστεί με όσα γινανε και κουράστικα να ασχολούμαι, ασε που με την ημιμάθεια μου θα την ριμάξω στο τελος..

Για τον μάστορα δεν παίζει να με κωλοπιάσει μιας και είναι δοκιμασμένος και αλλωστε έχω φάει απειρες ώρες σε συνεργεία για να ξέρω να τους χειριστώ (απίστευτο η όχι ανταλλακτικά λεωφορίων πουλαω).

Τωρα απο όσο εψαξα το θέμα με την μεμβράνη δεν ξέρω τι παίζει στην δικιά μου μηχανή. Απο ότι είδα άλλες έχουν άλες όχι. Ισος το καλύτερο να το άλλαζα εντελώς την βανα αλλα είναι δυσκολο μηχανακι για να βρείς ανταλλακτικα.

Αnyway, thanx mate!

THEOD
29/07/2008, 12:21
Να πω μια λαμακία ??

Μήπως στην βάνα υπάρχει ενσωματωμένο κανένα διχτυ-φιλτράκι το όποίο έχει φρακάρει από υπολείμματα σκουριάς όταν καθάρισες το ντεπόζιτο ???
Τσέκαρέ το...αν είναι αυτό απλά έχεις μείνει από βενζίνη μιας και δεν κατεβαίνει στα κάρμπς...

mixalisX
29/07/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Να πω μια λαμακία ??

Μήπως στην βάνα υπάρχει ενσωματωμένο κανένα διχτυ-φιλτράκι το όποίο έχει φρακάρει από υπολείμματα σκουριάς όταν καθάρισες το ντεπόζιτο ???
Τσέκαρέ το...αν είναι αυτό απλά έχεις μείνει από βενζίνη μιας και δεν κατεβαίνει στα κάρμπς...

λαμακια δεν είναι, μιας και εγώ έχω κάνει χειρότερες. Το φιλτράκι που λές είναι ενσωματομένο με την βάνα, όταν την αφαίρεσα τα φυσηξα όλα, είναι πολύ απίθανο να είναι αυτό το πρόβλημα.

reinmeister
29/07/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί το μείγμα να μη φεύγει κατά τη φάση της εξαγωγής.



το μπερδεμα σου εχει να κανει με λαθος συλλογιστικη...

σκεφτηκες οτι εφ οσον ,κατα την λειτουργια του κινητηρα,οτι μπαινει απο την εισαγωγη βγαινει απο την εξαγωγη,τοτε και στην περιπτωση που μπαινει βενζινη στον θαλαμο καυσης,αλλα χωρις να γινεται καυση,θα πρεπει να βγαινει απο την εξαγωγη αντιστοιχα...

ας παρουμε λιγο τα πραγματα με την σειρα σε απλοποιημενη μορφη...

κατα την διαρκεια της εισαγωγης μπαινει καυσιμο μιγμα αερα-βενζινης απο τις βαλβιδες εισαγωγης,γινεται εναυση,εκτονωση,καθοδος του εμβολου και κατα την επαναφορα του εξαγωγη των προϊοντων της καυσης(αερια) απο την βαλβιδα εξαγωγης...

στην περι ης ο λογος περιπτωση εισαγωγης μονο βενζινης στον θαλαμο καυσης υπο υγρη μορφη κι οχι σταγονιδιων αναμεμιγμενων με αερα( επι παραδειγματι λογω απωλειας σπινθηρα ) λαμβανει χωρα η προαναφερθεισα διαδικασια,μονο ομως στην φαση της εισαγωγης...

κατα την φαση της εξαγωγης,το εμβολο ανεβαινοντας,σπρωχνει υγρο(βενζινη) κι οχι αεριο(καυσαεριο)...

σκεψου τωρα το σχημα του θαλαμου καυσεως και την θεση των βαλβιδων σε σχεση με αυτον και το εμβολο...οι εδρες των βαλβιδων βρισκονται πιο ψηλα απο το ανω νεκρο σημειο του εμβολου...

η βενζινη,ως υγρο,ειναι βαρυτερο απο τον αερα οποτε κατα την διαρκεια της ανοδου του εμβολου παραμενει στην κορωνα του...

οποτε φτανοντας στο ανω νεκρο σημειο,παραμενει στο ιδιο σημειο(κορωνα) με αποτελεσμα να μην εχει την δυνατοτητα να βγει απο την εδρα εξαγωγης λογω υψομετρικης διαφορας...στην καλυτερη περιπτωση να βγει μια ελαχιστη ποσοτητα συγκριτικα με το συνολο της αρχικως εισελθεισας...

αυτο συμβαινει γιατι,στην φαση της εξαγωγης, η βαλβιδα εξαγωγης ξεκιναει να ανοιγει αρκετα πριν το κατω νεκρο σημειο και κλεινει ελαχιστες μοιρες μετα το ανω...

οποτε,οταν το εμβολο φτανει στο ανω νεκρο σημειο η βαλβιδα εχει πλεον σχεδον κλεισει με αποτελεσμα το υγρο να εγκλωβιστει στον θαλαμο καυσεως...

κλεινοντας...

στην κανονικη λειτουργια οτι μπαινει βγαινει...

στην πλημμελη λειτουργια χωρις καυση οτι μπαινει ,μενει και διαλυει...



:rotflmao:

ευχομαι να σε βοηθησα...


:beer:

lamoun
29/07/2008, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ευχομαι να σε βοηθησα...

:beer:

Όντως, ευχαριστώ! :beer:

lamoun
05/09/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...

Κινδυνεύοντας να γίνω γραφικός, το παιδί ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1187949#post1187949) (VforVSTrom) πως γλύτωσε το μοτέρ?

diktiomenos
05/09/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Κινδυνεύοντας να γίνω γραφικός, το παιδί ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1187949#post1187949) (VforVSTrom) πως γλύτωσε το μοτέρ?

Λάμπρο (zorz εδώ) η περίπτωση που περιγράφει ο reinmeister -το να μπει βενζίνη σε υγρή μορφή μέσα στο κύλινδρο) μπορεί να συμβεί μόνο στην εξής περίπτωση:

-σβηστός κινητήρας
- και έχεις ρεζερβουάρ με απλό ρουμπινέτο (χωρίς υποπίεση), αφημένο ανοιχτό
-και τα φλοτέρ ενός τουλάχιστον καρμπυρατέρ είναι κολλημένα στην ανοιχτή θέση.

Έτσι γεμίζουν τα "λεκανάκια" των καρμπυρατέρ και κυλάει η υγρή βενζίνη από τον αυλό εισαγωγής μέσα στο θάλαμο καύσης (αν οι βαλβίδες εισαγωγής έχουν μείνει σε ανοιχτή θέση). Τότε γεμίζει ο κύλινδρος με υγρή βενζίνη με όλες τις συνέπειες.

Όταν ο κινητήρας λειτουργεί (η ακριβέστερα: περιστρέφεται γρήγορα, είτε το μπουζί δουλεύει, είτε όχι) η βενζίνη γίνεται εκνέφωμα στο καρμπυρατέρ, με αυτή τη μορφή μπαίνει μέσα στο κύλινδρο και με την ίδια μορφή βγαίνει στην εξάτμιση.

Αυτό γίνεται και στη μέτρηση συμπίεσης.

BTW, αυτό που ισχυρίζεται ο catmaster είναι λάθος. Φυσικά και έχει σχετίζεται η πίεση του θαλάμου με το λόγο συμπίεσης του κινητήρα! (σκέψου ότι έχεις μια σχεδόν αδιαβατική συμπίεση με αρχική πίεση λίγο μεγαλύτερη από την ατμοσφαιρική και λόγο Vinitial/Vfinal το λόγο συμπίεσης του κινητήρα)

Ο τύπος με το Vstrom "απλώς" κατέστρεψε τον καταλύτη του.

lamoun
05/09/2008, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από diktiomenos
Λάμπρο (zorz εδώ) η περίπτωση που περιγράφει ο reinmeister -το να μπει βενζίνη σε υγρή μορφή μέσα στο κύλινδρο) μπορεί να συμβεί μόνο στην εξής περίπτωση:

-σβηστός κινητήρας
- και έχεις ρεζερβουάρ με απλό ρουμπινέτο (χωρίς υποπίεση), αφημένο ανοιχτό
-και τα φλοτέρ ενός τουλάχιστον καρμπυρατέρ είναι κολλημένα στην ανοιχτή θέση.

Έτσι γεμίζουν τα "λεκανάκια" των καρμπυρατέρ και κυλάει η υγρή βενζίνη από τον αυλό εισαγωγής μέσα στο θάλαμο καύσης (αν οι βαλβίδες εισαγωγής έχουν μείνει σε ανοιχτή θέση). Τότε γεμίζει ο κύλινδρος με υγρή βενζίνη με όλες τις συνέπειες.


Αυτό μου είπε και φίλος μηχανικός που τον ρώτησα για το θέμα και τότε θυμήθηκα το παλικάρι με το Vstrom. (Εδώ να εκμυστηρευτώ οτι μια τέτοια μαλακιούλα είχα κάνει και εγώ :blush:, ξεκινώντας με μια μπουζόπιπα στον αέρα.. ο κινητήρας πάντως δε χαμπάριασε)

Μάλλον το ίδιο πράγμα λεει και ο reinmeister στο παρακάτω
"στην περι ης ο λογος περιπτωση εισαγωγης μονο βενζινης στον θαλαμο καυσης υπο υγρη μορφη κι οχι σταγονιδιων αναμεμιγμενων με αερα( επι παραδειγματι λογω απωλειας σπινθηρα )" αλλά με μπέρδεψε το "απώλεια σπινθήρα"

Νομίζω οτι με αυτό που έγραψες έδεσε το γλυκό! :beer:

hlektronio
05/09/2008, 22:41
α υγρα απο καταβολης κοσμου ειναι ασυμπιεστα
=====
και ομως συμπιεζονται



μου ακουγεται απιθανο μηχανακι που δεν παιρνει μπροστα να σταβωσουν οι μπιελες του
επειδη κανεις μιζιες και φευγει ακαυστη η βενζινα


αμα το ντεποζιτο εχει υγρασια -νερο τοτε αγορασε απο μαγαζι με χημικα ισοπροπανολη και βαλε στο ντεποζιτο 50 με 100 ml
και αμα δεν το εμπιστευεσαι τοτε αγορασε ενα επωνημο water remover απο το εμποριο

OldMan
08/09/2008, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από hlektronio
μου ακουγεται απιθανο μηχανακι που δεν παιρνει μπροστα να σταβωσουν οι μπιελες του
επειδη κανεις μιζιες και φευγει ακαυστη η βενζινα
Επειδή ΔΕΝ φεύγει η άκαυστη ...!!!

(με αποτέλεσμα να δημιουργείται "λιμνούλα" στον θάλαμο καύσης ..) :winka:

notakos600
08/09/2008, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή ΔΕΝ φεύγει η άκαυστη ...!!!

(με αποτέλεσμα να δημιουργείται "λιμνούλα" στον θάλαμο καύσης ..) :winka:


Η οποία άκαυστη δεν φεύγει με την συμπίεση που δημιουργεί το έμβολο ανεβαίνοντας;

Anty12
08/09/2008, 11:09
Αδελφέ mixalisX κάπου στα τεχνικά , πριν αρκετό καιρό, κάποιο παλικάρι από δω μέσα , είχε παρόμοιο πρόβλημα.
Είχα προσπαθήσει να πλύνει τις εξατμίσεις :hypnotize γεμίζοντας τις εσωτερικά με νερό :uplate: :uplate: .....
Εκείνος αν θυμάμαι καλά, το είχε γλιτώσει - όπως και συ απ' ότι φαίνεται - το υδραυλικό σοκ.
Για ψάξε να δεις τι έκανε μετά και αν είχε εναπομείναντα κουσούρια , για να τα γλιτώσεις :beer:

hlektronio
08/09/2008, 12:19
γιατι να μην φευγει η ακαυτη?
οταν βαρας μανιβελα ή μιζιες δεν παει να πει οτι ανοιγει μια βρυση και πλυμμηριζει το θαλαμο με βενζινα.αμα ηταν ετσι καθε φορα που βραχυκυκλωνε ενα μπουζι θα κατεβαζαμε τα μοτερ?
απλα δεν γινεται

toulis
11/09/2008, 10:38
Να ρωτήσω κάτι άσχετο

Υπάρχει περίπτωση λόγο χαλασμένης μεμβράνης στην βάνα που αναφέρατε πριν

Αυτή που πρέπει να εφαρμόσουμε υποπίεση από το μοτέρ ( από την εισαγωγή δηλαδή ).

Αν αν λέω την σκίσουμε λίγο γιατί είμαστε όμορφα αγόρια ( μάλλον ).

Να περάσει η βενζίνη στην άλλη μεριά της μεμβράνης και να πηγαίνει στο μοτέρ από το σωληνάκι υποπιεσης με ρυθμούς ΕΥΔΑΠ η ΕΥΑΘ
:rolleyes:

toulis
11/09/2008, 10:40
Όπα τη έγινε

Βγήκαν τα μαχαίρια

OldMan
11/09/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Όπα τη έγινε
Βγήκαν τα μαχαίρια
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Γάτος είσαι ...!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=65848) :smokin: