PDA

View Full Version : Πρόβλημα εκκίνησης σε Gilera Runner 200cc



anasdein
28/07/2008, 08:54
Καλημέρα!
Όπως λέει και ο τίτλος εδώ και περίπου 1 μήνα μου παρουσίασε αυτό το πρόβλημα το gilera τρεις φορές. Την πρώτη φορά δεν έπαιρνε καθόλου μπροστά. Την δεύτερη και την τρίτη φορά πήρε μετά βίας μπροστά αλλά έχανε στροφές ώσπου έσβηνε τελείως. Στο ενδιάμεσο το πήγαινα στο συνεργείο από το μαγαζί που το αγόρασα και εκεί ως δια μαγείας έπαιρνε μπροστά. Ο μηχανικός το παρακολουθούσε για τρεις περίπου μέρες και όταν πήγαινα να το πάρω μου έλεγε ότι δεν του έβγαζε τίποτα. Στα χέρια του έπαιρνε κανονικά μπροστά και που το οδήγησε είπε πως δεν χάνει καθόλου στροφές. Μόνο την πρώτη φορά μου είπε πως άλλαξε την άκρη από το μπουζοκαλώδιο γιατί ήταν φαγωμένη. Την Παρασκευή που μας πέρασε πάω να το βάλω μπροστά αλλά τίποτα και το παράτησα βρίζοντας, έτσι συγχυσμένη που ήμουν. Χθες το βάζω μπροστά και όλα μια χαρά. Έκανα και μια διαδρομή συνολικά γύρω στα 40 χιλιόμετρα και δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα! Θα το πάω σήμερα πάλι στον μηχανικό ο οποίος μου είπε ότι θα το δώσει σε ηλεκτρολόγο για να το παρακολουθήσει και αυτός. Πάντως μου έχει σπάσει τα νεύρα η όλη κατάσταση γιατί είναι και καινούργιο, μόλις 3000 χιλιόμετρα. Κάποιος που να μπορεί να δώσει καμιά συμβουλή, τα φώτα του για το τι συμβαίνει? :confused:

AntoD
28/07/2008, 09:30
Ειναι ρευμα σιγουρα.

Καποιο καλωδιο εχει κοπει εσωτερικα.
μονο σε ηλεκτρολογο θα βγαλεις ακρη.
Εφοσσον ειναι στην εγγυηση μην κανεις εσυ τιποτε...ασε το σερβις να ασχοληθει και ζητα μοτο αντικαταστασης.

GIXXERAKIAS
28/07/2008, 11:06
Κοπελια οταν λες δεν παιρνει μπροστα τι εννοεις??Μιζα εχεις κανονικα και απλα δεν παιρνει?Επειδη εχω το ιδιο και εχει αυτοματο τσοκ θελει να ανοιξεις 2- 3 φορες το γκαζι για να μπει το τσοκ και οταν ειναι ζεστο θελει να εχεις λιγο το γκαζι ανοικτο την ωρα που πατας μιζα για να παρει μπροστα.Για δοκιμασε το αυτο και πες μου.:winka: :wave2:

catmaster
28/07/2008, 11:29
Πήγαινε το σε ένα ηλεκτρολόγο η στο μάστορα και πες πρώτα να σου τσεκάρει τη γείωση ...


:wave2: