PDA

View Full Version : Υπάρχουν τελικά προβλήματα στα FZ6;



vtsiamis
02/02/2005, 21:18
Σκέπτομαι να αποχωριστώ το CB500S και να αναβαθμιστώ.
Υποψήφια είναι 3 (ήταν και το CBF600S ABS αλλά το απέρριψα λόγω καρμπυρατέρ-δε λέει πλέον). Υπόψη ότι τη μοτό τη χρησιμοποιώ μόνο για ταξίδια και κατά 99% άσφαλτο.
Η σειρά αισθητικής προτίμησής μου: FZ6, Z750S, VStrom-650.
Γεια το VStrom 650 δεν έχω διαβάσει κανένα ελάττωμα πουθενά.
Για το Ζ750S δεν ξέρω και πολλά πράγματα αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι και τόσο τουριστικό. Νομίζω ότι είναι το γυμνό που του βάλανε μια μονοκόμματη σέλα και ένα φαίρινγκ. Εν πάσει περιπτώσει είναι υπό διερεύνηση.
Για το FZ6 τώρα, που είναι από τις ομορφότερες κατά την άποψη μου μοτοσικλέτες, έχω διαβάσει ότι έχει δύο μειονεκτήματα: α) Τη θερμοκρασία από τις εξατμίσεις που μεταδίδεται στη σέλα (ιδιαίτερα του συνεπιβάτη) και β) τις 2 τρύπες που κάνει στην απόδοση της ισχύος του - νομίζω γύρω στις 5000 και γύρω στις 8000 σαλ.
Επειδή με ενδιαφέρει έχω διαβάσει όλες τις σχετικές συζητήσεις στο forum.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι κατά πόσο αυτά τα ελαττώματα στη πράξη είναι πραγματικά τόσο ενοχλητικά ώστε να μην ευχαριστηθώ την μοτό και να με αποτρέψει από την αγορά της ή απλά είναι μπούρδες που διάβασα σε κάποιο ελληνικό περιοδικό. Ας σημειωθεί ότι 2-3 test που διάβασα σε ξένα site πουθενά δεν αναφέρεται το ζέσταμα της σέλας.
Συνήθως παινεύουμε τη μηχανή που έχουμε γι' αυτό θα ήθελα όσο το δυνατόν αντικειμενικές γνώμες.
Τα φώτα σας παιδιά!

arxaios
03/02/2005, 09:02
Για να δούμε……

Καταρχήν είμαι εδώ και λίγες μέρες κάτοχος ενός FZ6 και πολύ χαρούμενος για αυτό. Αν και ακόμα το στρώνω μπορώ να σου πω κι εγώ μια γνώμη.
Την Κυριακή που μας πέρασε την έβγαλα βολτίτσα παρέα με δύο φίλους κατόχους ενός V-Strom και ενός PEGASO. Η διαδρομή ήταν ορεινή και στριφτερή, δηλαδή τα άλλα δύο ήταν στο βασίλειο τους θεωρητικά. Παρά το ότι στρώνω και δεν είχα την δυνατότητα χρήσης όλης της δύναμης του κινητήρα (μέχρι 7000 στρ.) δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα να τους ακολουθήσω χωρίς μάλιστα να πιεστώ πουθενά. Έχει αρκετή δύναμη από πολύ χαμηλά και δουλεύει στρωτά. Όσο για την περιβόητη τρύπα στην ιπποδύναμη, δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει αλλά νομίζω ότι κάποιοι υπερβάλλουν ή θα πρέπει να είναι δύο τουλάχιστον φορές παγκόσμιοι πρωταθλητές για να τους ενοχλήσει και δεν νομίζω ότι είναι κάτι το οποίο δεν αντιμετωπίζεται με ένα κατέβασμα. Όσο αφορά το ταξίδι το φέρινγκ το κάνει άνετο σε αντίθεση με τα άλλα δύο μοτό τα οποία περιορίζουν σαφώς την ταχύτητα του ταξιδιού λόγω ανέμου. Α!!! και να μην συγκρίνουμε το πώς στρίβει έτσι;;;
Ακόμα σε τελική ανάλυση για εμένα είναι πολύ βασικό το μηχανάκι να το γουστάρεις εμφανησιακά γιατί θα το βλέπεις για αρκετά χρόνια.
Ένα ακόμα βασικό θέμα είναι ότι η ΥΑΜΑΗΑ είναι μακράν η καλλίτερη αντιπροσωπεία και αυτό το λέω βάση εμπειρίας. Πρώην κάτοχος 3 Honda, 2 Kawasaki, 1 Yamaha για τα πρώτα απαράδεκτη αντιπροσωπεία και πανάκριβα ανταλλακτικά καθώς και το ότι τα Kawasaki είχαν και πολλά προβλήματα ενώ για την ΥΑΜΑΗΑ αν και 12 χρονών ποτέ δεν περίμενα ανταλλακτικό πάνω από 7 ημέρες.
Πάντως ότι και να πάρεις σου εύχομαι να το χαρείς και να κάνεις πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.......:wave2: :wave2: :wave2:

idi
03/02/2005, 10:06
1. τα kawa Ζ δεν παρουσιαζουν κανενα προβλημα
2. το Ζ750 S ειναι το ιδιο τουρισταδικο με το fazer (μπορει και καλυτερο λογο ροπης) λιγο ασχημο για τα γουστα μου
3. το fazer ειναι σουπερ μηχανη για τα λεφτα της και τα κανει ολα

εγω θα επερνα fazer ή γυμνο Ζ750

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα
:wave2:

bartman
03/02/2005, 10:13
...φιλε εχω το FZ6 εδω και 9 μηνες...εχω 16.000 χλμ....ουτε τρυπες ξερω ουτε "ζεστη" απο τις εξατμισεις αλλα ουτε αντιμετώπισα καποιο προβλημα μεχρι στιγμης...

...αν ηταν να αποφασισω ξανα Fazer θα επαιρνα και μαλιστα με κλειστα ματια αυτην την φορα...

....η επιλογη ειναι δικη σου...


www.fazerclub.gr

sotosfz6
03/02/2005, 12:09
και ενα σχετικο ποστ....
http://www.fazerclub.gr/forum/viewtopic.php?t=81

arxaios
03/02/2005, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
1. τα kawa Ζ δεν παρουσιαζουν κανενα προβλημα
2. το Ζ750 S ειναι το ιδιο τουρισταδικο με το fazer (μπορει και καλυτερο λογο ροπης) λιγο ασχημο για τα γουστα μου
3. το fazer ειναι σουπερ μηχανη για τα λεφτα της και τα κανει ολα

εγω θα επερνα fazer ή γυμνο Ζ750

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα
:wave2:

Δεν διαφωνούμε σχεδόν σε τίποτα, απλά εμένα και τα δύο Kawasaki a) GPZ 600 και b) GPX 400 μου βγήκαν πολύ της ζημιάς καθώς και η αντιπροσώπευση (τότε 1987 - 92) απαράδεκτη, μπορεί τώρα να άλλαξαν τα πράγματα αλλά δύσκολα θα ξαναπάρω Kawasaki.
Στα υπόλοιπα συμφωνούμε νομίζω.
Άλλωστε σαν πρώην ιδιοκτήτης Fazer και τώρα Z, θεωρώ την γνώμη σου απόλυτα έγκυρη.:beer: :beer: :beer:

hornet
03/02/2005, 14:12
Χαχαχ παρε fazer για να κανεις παρεα με τα υπολοιπα που μενουν στην εθνικη απο TPS
Παρε Ζ αμα θες να βλεπεις εκτος απο τα χιλιομετρα (αν τα δεις γιατι δεν φαινονται και καλα) και ψαρακια μιας και εχουν προβλημα με τη στεγανοποιηση των κοντερ τους

DUKASII
03/02/2005, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Χαχαχ παρε fazer για να κανεις παρεα με τα υπολοιπα που μενουν στην εθνικη απο TPS
Παρε Ζ αμα θες να βλεπεις εκτος απο τα χιλιομετρα (αν τα δεις γιατι δεν φαινονται και καλα) και ψαρακια μιας και εχουν προβλημα με τη στεγανοποιηση των κοντερ τους

ΗΟΝΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ (ΑΝ ΤΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΠΟ ΟΡΑΣΗ ΠΑΣ ΚΑΛΑ )
ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΠΟΥΣ!

arxaios
03/02/2005, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Χαχαχ παρε fazer για να κανεις παρεα με τα υπολοιπα που μενουν στην εθνικη απο TPS
Παρε Ζ αμα θες να βλεπεις εκτος απο τα χιλιομετρα (αν τα δεις γιατι δεν φαινονται και καλα) και ψαρακια μιας και εχουν προβλημα με τη στεγανοποιηση των κοντερ τους

Πάρε Honda για να πληρώνεις χρυσή κάθε βίδα την οποία προηγουμένος θα περιμένεις 3 μήνες ΑΝ σου την φέρουν ποτέ!!!!!

Πρώην κάτοχος ΜΒ-50, ΜΒΧ-125, CB-400N και VFR-400 για να μην λέει κανείς ότι δεν τους έδωσα την ευκαιρία.

tamis
08/02/2005, 15:42
fazer an sou aresei aisthitika kai to thes gia taxidia kai idiaitera an exeis kai 2ero atomo apo pisw! den zestenei tin sela paramono an kaneis polileptes kontres me tou tout stis ethnikes odous gia athina ktl ktl ktl. pote den eixa problima me tis exatmiseis kai an uparxei egw tha ebazw thermomonotiko iliko kai telos. an thes streetfighter pare to z750 einai kirios gia tin poli kat eme kai oxi gia polla polla ektos kai sigoura den einai gia taxidia ektos an pareis auto me to fairing to opoio einai elafros.... APARADEKTO! to cd500 hmmmm ti na sou pw honda axiopistia den lew to moter pethenei teleutaio alla.... to plirwneis enw sou prosferei ta ligotera apo ola ta alla mondela ta service einai ftou ftou makria mas ektos an pianei to xeri sou kai ta kaneis monos sou kai ektos autwn exei PANAKRIVA antalaktika.... ena 20-30% diafora apo ta YAHAMA pou to sigkrina to fazer mou me to hornet tou filou mou stin sintirisi.... TPS nomiza oti eixa problima kai gw alla to piga antiprwsopia mou to rithmisan kai einai OLA ok! kanena problima me tin mixani pote den eixa... kai arpagmata exei kai telikes polles exei kai poiotika einai poli kalo! twra gia trupes pou les nai stis 5500 exei mia ptwsi opws kai liiigo stis 8300 .... egw to dexome kanwntas mia katw kai telos....

spirpat
10/02/2005, 07:41
filoi moy geia sas. eimai ki ego sthn telikh eftheia gia thn agora moto kai mias kai de thelo na ksefygo perissotero oikonomika (supersport bikes) leo na paro ki ego to fz6fazer . Ti lete oi hdh katoxoi akzizei ton kopo einai grhgoro aksiopisto klp h tha psaxnomai????

idi
10/02/2005, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από spirpat
filoi moy geia sas. eimai ki ego sthn telikh eftheia gia thn agora moto kai mias kai de thelo na ksefygo perissotero oikonomika (supersport bikes) leo na paro ki ego to fz6fazer . Ti lete oi hdh katoxoi akzizei ton kopo einai grhgoro aksiopisto klp h tha psaxnomai????

αν σου αρεσει να το παρεις
Ειναι μηχανη που κανει τα παντα απο χαλαρες βολτες μεχρι «γουστα»...
γενικα δε βγαζει προβληματα (εκτως TPC) αλλα εχεις και τα 2 χρονια της εγγύησης να σε καλύψουν (η yamaha ειναι πολυ καλη αντιπροσωπεία)




πολυ χαίρομαι που πουλαει το συγκεκριμενο μοντελο, μου φαίνεται οτι κοσμος αρχισε επιτελούς να ανοίγει τα ματια του και να βλεπει τη χρηστικότητα μηχανών της συγκεκριμένης κατηγοριας, που ειναι η μεγαλυτερη σε πωλήσεις στην Ευρωπη (σχεδόν οι μισες μηχανες που πουλιούνται στη ευρωπη ειναι SV650, Fazer600, Z750, Hornet600 κτλ)

spirpat
11/02/2005, 10:44
file moy s' efxaristo gia thn apanthsh kai th gnomh soy. ante kai ftano sto final!!!!!!!
(ti ennoeis problhma sto TPC )???
efxaristo

idi
11/02/2005, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από spirpat
file moy s' efxaristo gia thn apanthsh kai th gnomh soy. ante kai ftano sto final!!!!!!!
(ti ennoeis problhma sto TPC )???
efxaristo

tps... sorry :D


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=5168