PDA

View Full Version : Πληροφορίες για Cb1300



Juf
29/07/2008, 16:17
Χαιρετώ τους φορουμίστες...

Έχω διαβάσει αρκετά από τα παλαιά πόστ αλλά δεν βρήκα απάντηση σε κάποια θέματα. Επειδή σκέφτομαι να παντρευτώ ένα CB 1300s μέχρι το τέλος της ζωής μου, θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές κατόχων οι άλλων φίλων που γνωρίζουν το μηχανάκι :D .

Πως διαμορφώνεται το κόστος χρήσης;
Από άνεση στα ταξιδάκια δικάβαλο πως είναι;
Σε ταχύτητες κινείται άνετα στην εθνική;
Πως φορτώνεται; Υπάρχουν πλαινές βαλίτσες ή πρέπει να παίξω με σαμάρια; καμιά πρόταση για μια καλή σχάρα πίσω;
Τι προβλήματα βγάζει και πότε;
Κάτι το οποίο πρέπει να προσέξω;

Το μηχανάκι θα παίζει 95% βόλτες και ταξίδια αφού για την πόλη και τη δουλειά υπάρχει παπιός και θα κυκλοφορεί εκεί μόνο για ξεμούδιασμα.


Τα φώτα σας please για να δούμε τι θα κάνουμε :winka:

Διονύσης

Bavarian
29/07/2008, 16:37
Το S είναι σχετικά άνετο λόγω του φαίρινγκ και δικάβαλο δεν θα έχεις πρόβλημα έχει καλή σέλα...με τις απαραίτητες στάσεις βέβαια γιατί οι γυναίκες είναι περίεργες :D τα 120 με 140 είναι απόλυτα χαλαρή ταχύτητα για αυτό το μοτέρ αλλά και για εσένα δεδομένου της κάλυψης του αέρα.Ισως να έχεις ένα μικρό πρόβλημα στις μανούβρες στατικός αλλά είναι αμελητέο.Σε κλειστό επαρχιακό δρόμο είναι αρκετά άνετο γιατί το βάρος του το υπερκαλύπτει η ροπή του μοτέρ και μιλάμε για κτηνώδη ροπή :winka: ...προβλήματα γενικά σαν μοτέρ δεν έχει είναι αυτό που λέμε αθραυστο και αλεξίσφαιρο από κει και πέρα μπορεί να βγάλει κάποιες αβαρίες με τη χρήση.Να προσέξεις το φόρτωμα με σαμάρια γιατί η ουρά δεν έχει βερνίκι στα αυτοκόλλητα και θα σου γδαρθούν σίγουρα.Η Givi και η Kappa έχουν βάσεις για βαλίτσες και βαλίτσες σε καλές τιμές προτίμησε τις Κ 40 λόγω κόστους.Αλλά ο χαρακτήρας αυτής της μοτό δεν είναι για μπαγκάζια και συμπράγκαλα :lol: άλλα είναι τα γούστα της.Βέβαια για να πας ταξίδι τις χρειάζεσαι οπότε...



Καλοτάξιδο :beer: :beer:


Περισσότερα από τον SF αν το δεί :lol: ...

Road67
29/07/2008, 16:41
Σαν εναλλακτικη αφου εχεις ηδη yamaha γιατι δεν βλεπεις και το αντιστοιχο απο εκει πλευρα, οπως και τα moto guzzi, kawa, suzuki. Καπου εχει κανει ενα τοπικ ο ατιμος ο Vestromas αλλα δε θυμαμαι που. Παντως εκεινος απογοητευτηκε γιατι αμεσως μετα αποφασισε να βαλει 1000αρι κινητηρα στο στρωμα του :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

ΥΓ Για ριξε μια ματια και σε ST3 που ειναι κουκλα :winka:

Juf
29/07/2008, 17:00
@Bavarian: ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το ξέρω ότι ο χαρακτήρας της δεν είναι για ταξίδια αλλά δεν κοιτάω και για FJR. Από την άλλη αν θες να φύγεις 2 εβδομάδες κάμπινγκ και τα απαραίτητα να πάρεις μόνο γεμίζεις τροχόσπιτο.:D Από την άλλη βέβαια ρε παιδιά ας μην είμαστε υπερβολικοί. Όλα τα μηχανάκια φορτώνονται και ταξιδεύουν αρκεί να μην είμαστε περίεργοι. Πιτσιρικάς θυμάμαι ξένους ταξιδιώτες στη Λευκάδα με τέτοια μηχανάκια, καραφορτωμένα από σκανδιναβία. Φέτος είδα έναν ταλαίπωρο δικάβαλο με R1 από Ισπανία :hypnotize Τώρα θα κολλήσουμε να κάνουμε μερικά χιλιομετράκια με το CB?

Από κόστος χρήσης γνωρίζεις τίποτα;

@Road67: φίλε μου το CB μου αρέσει πολύ. Από εκεί και πέρα δεν είμαι σε φάση να κοιτάξω λεπτομέρειες (άλογα, φρένα, ανάρτηση, κτλ.) Γενικά οδηγώ αργά οπότε δεν νομίζω ότι το μηχανάκι θα μου δημιουργήσει πρόβλημα. Ακόμα και αν γίνει αυτό θα μπορέσω να προσαρμοστώ. Επίσης κοιτάω για το τελευταίο μηχανάκι μου με το οποίο θα αράξω. Το ST είναι καταπληκτικό και το έχω οδηγήσει αλλά δεν ταιριάζει σε αυτό που ψάχνω.

SF
30/07/2008, 20:43
Το λοιπό:

Το μηχανάκι είναι πολύ ειδική επιλογή. Το παίρνεις γιατί το γουστάρεις πραγματικά και γιατί έχεις κατασταλάξει στο τι θες από μια μοτοσυκλέτα. Και ναι, πιθανότατα μιλάμε για γάμο. Φορ δε ρέκορντ, και για μένα το απόλυτο -μέχρι στιγμής - τουριστικο-σπορ εργαλείο ειναι το FJR.

Στα σημεία τώρα, μετά από 14000χλμ αρμονικής συμβίωσης.



Πως διαμορφώνεται το κόστος χρήσης;

Κόστος χρήσης. Φρέσκα νούμερα από το τακτικό σέρβις των 12000χλμ είναι ~100? τα αναλώσιμα και ~45 τα εργατικά. Δεν είναι και οι χαμηλότερες τιμές της αγοράς, αλλά άντε να το πας 20-30? κάτω... πόσο παρακάτω; Αν κάνεις κάθε 6000, βγάζεις το κόστος των μπουζί.

Κόστος κίνησης. Ό,τι προστάξει το χεράκι σου. Μεγάλες διαφορές: Η κατανάλωση ξεκινά από τα 10-11lt/100km για τέζες (αυτονομία 150χλμ) και εγώ το έχω φτάσει ακριβώς στα επίπεδα του CB400(!) ήτοι 5,7-5,8 (αυτονομία ~350χλμ), χωρίς να θυσιάσω την απόλαυση μιας σβέλτης οδήγησης (όχι σε εθνική πάντα). Λάστιχα, ομοίως. Ό,τι πει το χεράκι.




Από άνεση στα ταξιδάκια δικάβαλο πως είναι;

Δικάβαλο. Για μένα (193cm) δικάβαλο βόλεψε μόνο με επιβάτη 50 κιλών και κάτω του 1,60 ύψους. Οτιδήποτε άλλο είναι πραγματικά άβολο και για τους δυο. Αλλά αυτό ισχύει για μένα. Αν είσαι μικρόσωμος ή σχετικά κοντός ίσως ο επιβάτης να βολεύεται καλύτερα. Απλά παρατήρησε ότι το πισω μέρος της σέλας είναι ΠΟΛΥ πιο ψηλά από το εμπρός.




Σε ταχύτητες κινείται άνετα στην εθνική;

Όσο θες! Ανοίγεις το γκάζει και πάει :) Η άνεση είναι προσωπικό θέμα... και έχει να κάνει πολύ και με το ύψος σου.
Μετά τα 130-140 να έχεις υπόψη ότι θα καταπίνει βενζίνη.




Πως φορτώνεται; Υπάρχουν πλαινές βαλίτσες ή πρέπει να παίξω με σαμάρια; καμιά πρόταση για μια καλή σχάρα πίσω;

Βαλίτσες εμπορικές νομιζω δεν υπάρχουν, αλλά και να υπάρχουν δλδ δεν μπαίνω καν στον κόπο να ψάξω. Αισθητικά θα με χαλάσει αφόρητα. Μικρά σαμαράκια ίσως να κάτσουν καλά, αλλά μόνο μικρά. Η ουρά είναι λεπτή και το πλαστικό 'περισσεύει' κάπως στο πλαι και δεν πρόκειται να κάτσουν ίσια. Και επίσης θα σου χαλάσουν και το χρώμα από το τρίψιμο. Προσωπικά ούτε σχάρα δε συζητάω, αλλά γούστα είναι αυτά. Σχάρα μπαίνει σίγουρα. Εγώ ταξιδεύω κάπως έτσι (http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=1196332) (και ΔΕΝ εννοώ το λάστιχο :lol: ). Στη φωτό φαίνεται και το γιατί δε θα κάτσουν τα σαμάρια.




Τι προβλήματα βγάζει και πότε;

:rotflmao: Aν είχαμε τέτοιες στάνταρ πληροφορίες για τα μηχανάκια και τα αυτοκίνητα, θα είχαμε μια λίστα από τα 5-10 "τα καλά" και θα ψωνίζαμε μόνο αυτά. Νομίζω;
Πάντως το CB1300 είναι Honda :D




Κάτι το οποίο πρέπει να προσέξω;

To δρόμο και τους άλλους οδηγούς! ;)


Ελπίζω να βοήθησα.


:wave2:

Juf
31/07/2008, 11:05
Μάλιστα. Thanks SF για τις πληροφορίες αν και με αποπήρες λίγο
:D

Είχα την εντύπωση ότι ένα τόσο ογκώδες μηχανάκι δεν θα είχε σοβαρά προβλήματα άνεσης. Δηλαδή μπορεί να είναι χειρότερο από το TDM σε αυτόν τον τομέα;

Για το FJR συμφωνώ. Μόνο που μου φαίνεται λίγο υπερβολή και δεν είναι τόσο ερωτεύσιμο. Δεν το αποκλείω βέβαια γιατί ότι και να πάρω πρόκειται για γάμο οπότε όπως σε όλους τους γάμους ο έρωτας σβήνει σιγά- σιγά και εκτιμάς άλλα πράγματα :lol:

Road67
31/07/2008, 13:20
Επειδη μιλαμε για μηχανη συμβιωσης και σταθμο που ολα αυτα τα μηχανακια περισσοτερο η λιγοτερο ανηκουν σε αυτη την κατηγορια αυτη που προτεινα παραπανω και σε προτρεπω να τη δοκιμασεις παρ' αυτα εγω που ειμαι 27 χρονων με εβαλε σε σκεψεις να την παρω και να μην ξανασχοληθω με μοντελα. Ειναι ενα τελειως διαφορετικο οχημα και προσωπικα αν και το CB δεν το εχω καβαλησει ως τωρα δεν εχω βρει αλλη μηχανη αντιστοιχη. Αξιζει να το δεις, με την προοπτικη βεβαια οτι μπορεις να δεχτεις ως τελευταιο σταθμο μια ιταλιδουλα. Moto Guzzi Breva 1200 sport. Δε σου λεω να μην παρεις τη Honda, απλα καβαλησε την Moto Guzzi.

sapila racing
31/07/2008, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Επειδη μιλαμε για μηχανη συμβιωσης και σταθμο που ολα αυτα τα μηχανακια περισσοτερο η λιγοτερο ανηκουν σε αυτη την κατηγορια αυτη που προτεινα παραπανω και σε προτρεπω να τη δοκιμασεις παρ' αυτα εγω που ειμαι 27 χρονων με εβαλε σε σκεψεις να την παρω και να μην ξανασχοληθω με μοντελα. Ειναι ενα τελειως διαφορετικο οχημα και προσωπικα αν και το CB δεν το εχω καβαλησει ως τωρα δεν εχω βρει αλλη μηχανη αντιστοιχη. Αξιζει να το δεις, με την προοπτικη βεβαια οτι μπορεις να δεχτεις ως τελευταιο σταθμο μια ιταλιδουλα. Moto Guzzi Breva 1200 sport. Δε σου λεω να μην παρεις τη Honda, απλα καβαλησε την Moto Guzzi.

Road67 δεν σου την λέω, αλλά ποιά Guzzi καβάλησες και για πόσο?
Δεν εχουν καμμιά απολύτως σχέση οι 2 μοτοσυκλέτες.
Και ειδικά σε κλειστες στροφές το Guzzi ειναι σαν 2 κομμάτια, στρίβει το μπροστινό και περιμένεις να ερθει το πίσω.
Σχεδόν σαν το BMW μου του 75, μόνο που απο μηχανή 35 ετων δεν εχω απαιτήσεις.
Βέβαια δεν εχω καβαλήσει το συγκεκριμένο αλλά δεν βλέπω αλλαγες σε σχέση με το Guzzi V11 Sport που ειχα καβαλήσει αρκετα.

Ας μην μιλήσουμε για ποιότητα κατασκευης, φινίρισμα, κλπ γιατί το 1300 δεν εχει αντίπαλο.

Road67
31/07/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Road67 δεν σου την λέω, αλλά ποιά Guzzi καβάλησες και για πόσο?
Δεν εχουν καμμιά απολύτως σχέση οι 2 μοτοσυκλέτες.
Και ειδικά σε κλειστες στροφές το Guzzi ειναι σαν 2 κομμάτια, στρίβει το μπροστινό και περιμένεις να ερθει το πίσω.
Σχεδόν σαν το BMW μου του 75, μόνο που απο μηχανή 35 ετων δεν εχω απαιτήσεις.
Βέβαια δεν εχω καβαλήσει το συγκεκριμένο αλλά δεν βλέπω αλλαγες σε σχέση με το Guzzi V11 Sport που ειχα καβαλήσει αρκετα.

Ας μην μιλήσουμε για ποιότητα κατασκευης, φινίρισμα, κλπ γιατί το 1300 δεν εχει αντίπαλο.

Δεν εχει καμια σχεση το 1100. Ειναι αλλη μοτοσυκλετα η 1200 sport. Μονο αν την οδηγησεις θα καταλαβεις τι εννοω. Ακολουθει και φωτο για να καταλαβεις ποιο μοντελο ειναι.
Παντως για τη 1100 μια και την ανεφερες, να σου πω οτι ειναι τελειως παραδοξο οτι το 750 που θεωρειται υποδεεστερο ειναι πολυ καλυτερο απο τη 1100.


138215

PortisHead
31/07/2008, 14:51
Μικρη παρεμβαση δικια μου.
Επειδη τη Δευτερα που μας περασε....ακυρωσα στο τσακ την αγορά ενος CB1300.
Ευτυχως το μαγαζι που το πουλαγε μου το εδωσε test ride....ναναι καλα ο ανθρωπος.
Ολα καλα και όλα ωραία...όπως το περιμενα....αλλα το απέρριψα με τη μία για τα (ανυπαρκτα) φρένα του.
Για μενα...δεν ειναι απλα απογοητευτικά αλλα κι επικινδυνα.

:wave2:

sapila racing
31/07/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Δεν εχει καμια σχεση το 1100. Ειναι αλλη μοτοσυκλετα η 1200 sport. Μονο αν την οδηγησεις θα καταλαβεις τι εννοω. Ακολουθει και φωτο για να καταλαβεις ποιο μοντελο ειναι.
Παντως για τη 1100 μια και την ανεφερες, να σου πω οτι ειναι τελειως παραδοξο οτι το 750 που θεωρειται υποδεεστερο ειναι πολυ καλυτερο απο τη 1100.

Δεν χρειάζεται φωτο , ξερω ποιό είναι.

Οσο για το αν εχει σχέση με το V11 Sport, εισαι εκτός θέματος.
Εχει μερικες βελτιώσεις, αλλο ψεκασμό, καλύτερο φινίρισμα και πιο φτηνα περιφερειακα.
Παει το WP μπροστα κλπ.
Κατα τα αλλα ειναι ιδια αν βγάλεις τα κουστούμια.

Για πες μας και τις δικές σου εντυπώσεις απο το Guzzi, το καβάλησες η μας λες οτι ακουσες?

Portis περίεργο ακούγεται αυτό, μηπως ειχε κανενα πρόβλημα το συγκεκριμένο?

PortisHead
31/07/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Portis περίεργο ακούγεται αυτό, μηπως ειχε κανενα πρόβλημα το συγκεκριμένο?

Και μενα μου φάνηκε περιεργο και επικοινώνησα με ενα φιλο στην Κρητη που το εχει το μηχανακι.Επιβεβαίωσε αυτο που του ειπα.
Οχι "αχρηστα" , αλλα πολύ "λιγα" για την δουλεια που θα επρπε να κάνουν.

Anyway...καθε εμπόδιο σε καλο.
:wave2:

Road67
31/07/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
το Guzzi, το καβάλησες η μας λες οτι ακουσες;


Ασκησεις ηρεμιας και βαθιες ανασες, εντιτ, εσβησα την απαντηση μου και δεν πειραζει αν οποιος παιρνει διαφορετικα πραγματα απο μια μηχανη απο 'σενα τον θεωρεις φερεφωνο, νο προμπλεμ :)

sapila racing
31/07/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ασκησεις ηρεμιας και βαθιες ανασες, εντιτ, εσβησα την απαντηση μου και δεν πειραζει αν οποιος παιρνει διαφορετικα πραγματα απο μια μηχανη απο 'σενα τον θεωρεις φερεφωνο, νο προμπλεμ :)

Mαλλον παρεξήγησες αλλά δεν πειράζει.

no problem ετσι κι αλλιώς. :wave2:

Juf
01/08/2008, 11:04
Peace παιδιά. Φίλε road μπορεί να μην είμαι τρελός μηχανόβιος αλλά έχω τις παραξενιές μου. Η brevia είναι όντως κούκλα αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν θα έπαιρνα ιταλικό ποτέ. Τι να κάνεις. Ο καθένας με τα καπρίτσια του :D

Tpap
01/08/2008, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μικρη παρεμβαση δικια μου.
Επειδη τη Δευτερα που μας περασε....ακυρωσα στο τσακ την αγορά ενος CB1300.
Ευτυχως το μαγαζι που το πουλαγε μου το εδωσε test ride....ναναι καλα ο ανθρωπος.
Ολα καλα και όλα ωραία...όπως το περιμενα....αλλα το απέρριψα με τη μία για τα (ανυπαρκτα) φρένα του.
Για μενα...δεν ειναι απλα απογοητευτικά αλλα κι επικινδυνα.

:wave2:

περίεργα μου τα λές φίλε μου..

είχα το 1000 για 2 χρόνια, έχω οδηγήσει πάμπολλες φορές το 1300 και πουθενά δεν μου φάνηκαν τα φρένα του λίγα...

(όπως ποτέ δεν μου φάνηκαν λίγα τα φρένα του χάγια που είχα όταν πολλοί έχουν πρόβλημα με αυτά)

Road67
01/08/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Juf
Peace παιδιά. Φίλε road μπορεί να μην είμαι τρελός μηχανόβιος αλλά έχω τις παραξενιές μου. Η brevia είναι όντως κούκλα αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν θα έπαιρνα ιταλικό ποτέ. Τι να κάνεις. Ο καθένας με τα καπρίτσια του :D Breva οπως λεμε ΒΕΦΑ και οχι Brevia σα να λεμε scania :rotflmao:

Εγω το πρωτο που σου ειπα ειναι αυτο. Αν ενδιαφερεσαι για ιταλιδα :winka: Το προτεινα σαν εναλλακτικη απλως κι ως μια πολυ ξεχωριστη μοτοσυκλετα. Απο εκει και περα λιγο πολυ οι περισσοτεροι απο μας με καποιο cb ξεκινησαμε [ενταξει οχι το 1300 :lol: ] καποια πραγματα δε διαφερουν, αλλα δε μιλαω απο πειρας, εκτος κι αν θεωρειται εμπειρια το να την εχω καβαλησει σε εκθεση:lol: η θεση οδηγησης φαινεται ξεκουραστη. Εγω εχω μονο να σου πω αν προχωρησεις στην αγορα της δε σου προτεινω το διχρωμο οχι για αλλο λογο απλα εμενα δε μου αρεσει και φαινεται με αυτο το χρωμα παλια και οχι με την εννοια του ρετρο αλλα με την εννοια του παρατημενου, οπου ξαναλεω οτι ειναι υποκειμενικο.

Juf
01/08/2008, 11:37
Ναι ρε συ ένα λαθάκι κάναμε και έπεσες να μας φας :lol:

Τελικά δεν θα σε παίρνω υπόψη μου.... Τρελαίνομαι για το δίχρωμο :lol: :rotflmao: :p

Road67
01/08/2008, 11:43
:D :D :D


138265

SF
01/08/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μικρη παρεμβαση δικια μου.
Επειδη τη Δευτερα που μας περασε....ακυρωσα στο τσακ την αγορά ενος CB1300.
Ευτυχως το μαγαζι που το πουλαγε μου το εδωσε test ride....ναναι καλα ο ανθρωπος.
Ολα καλα και όλα ωραία...όπως το περιμενα....αλλα το απέρριψα με τη μία για τα (ανυπαρκτα) φρένα του.
Για μενα...δεν ειναι απλα απογοητευτικά αλλα κι επικινδυνα.

:wave2:


E... προφανέστατα πήρες μηχανάκι με χαλασμένα φρένα...

PortisHead
01/08/2008, 13:44
Δεν ήτσν χαλασμενα.....
Απλα δεν ηταν αυτα που επρεπε να ειναι.
Φοραει απλα 2πίστονα 4εμβολα μπροστα...οτι και πολλά 400αρια.
Ειναι δυνατον ? Με τοσο βάρος ?
Τουλαχιστον το GSX1400 ειχε τις παλιες εξαπίστονες του GSXR και φρεναρε γαματα.

:wave2:

sniper
01/08/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
....
Φοραει απλα 2πίστονα 4εμβολα μπροστα...οτι και πολλά 400αρια.
Ειναι δυνατον ? Με τοσο βάρος ?
....


2πιστονες 4έμβολες; :lol:

Και το 954 φοράει τα ίδια φρένα..... (με 330 δίσκους....) και έχει από τα κορυφαία φρένα (εξαιρούνται κάτι brembo μονομπλοκ που φοράνε κάτι 1098 παρτάλια)


Όπως λεει ο SF.... ή χαλασμένα ήταν ή τα είχαν βγάλει....

PortisHead
01/08/2008, 13:50
Τι να πώ...ισως κατι να ειχε τοτε...εφοσον ολοι λετε οτι δεν τιθεται τετοιο θεμα
:rolleyes:

AntoD
01/08/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Και ειδικά σε κλειστες στροφές το Guzzi ειναι σαν 2 κομμάτια, στρίβει το μπροστινό και περιμένεις να ερθει το πίσω.

Ας μην μιλήσουμε για ποιότητα κατασκευης, φινίρισμα, κλπ γιατί το 1300 δεν εχει αντίπαλο.

Το 1200 σπορτ Αρη δεν παιζεται.....το εχω οδηγησει αρκετα και στριβει - φρεναρει φοβερα.

Και η ποιοτητα (ξερεις ποσες Γκουτσι εχω) καμια σχεση....

Απολυτως συγχρονο...

costas x3
02/08/2008, 00:23
φιλε μου το θεμα τις μηχανης ειναι καθαρα προσωπικο σου θεμα.Αν σου εχει κανει το ΚΛΙΚ η μηχανη μην το σκεφτεσαι καθολου.Οσο για τα φρενα του ειναι απλα ΚΟΡΥΦΑΙΑ!!Επιπλεον ενα μοτερ με 9.6συμπιεση,1.300cc και114 ιπους οχι απλως δεν προκειτε να σπασει αλλα οι πιθανοτητες να εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης απο τον ιδιοκτητη του ειναι εξαιρετικα πολλες.Βαζεις την 5η και την ξεχνας μεχρι την επομενη σταση σου!!!:beer:

Juf
04/08/2008, 11:06
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές. Επειδή δεν είμαστε για άτσαλες κινήσεις θα αφήσω τώρα το χωνευτήρι του χρόνου να με κατασταλάξει και θα σας ενημερώσω.