PDA

View Full Version : Ποιος κερδίζει;



mfp
29/07/2008, 21:01
Σύντομη αναφορά :

Συνεργάτης, μηχανικός, υπάλληλος του γραφείου μου, 28 χρονών, με φοβερή λάμψη μέσα στα μάτια του, με δίψα για ζωή, εργατικότατος, ωραίος, δυνατός, δυναμικός, έξυπνος, καλό παιδί, μόλις τελείωσε το στρατιωτικό του μετά την σχολή του, δούλεψε 2 χρόνια μαζεύοντας μέχρι και την τελευταία δεκάρα για να κάνει το όνειρό του πραγματικότητα. Να αγοράσει μία street. Μέχρι τότε είχε μόνο παπί. Φτωχό παιδί. Ποιος ξέρει πόσα όνειρα θα είχε μαζέψει και στηρίξει επάνω σε 2 τροχούς και πόσα απωθημένα θα απέβαλε με την απόκτησή της.

Δούλεψε σε μένα 7 μήνες. Πήρε την μηχανή πριν ένα μήνα. Μία εξαιρετική street φοβερή και φανταχτερή.

Είχε την μηχανή ένα μήνα. Του έδωσα άδεια μίας εβδομάδας. Πήγε στην Χαλκιδική με την μηχανή και γύρισε την μεθεπόμενη ημέρα σε ένα λευκό φέρετρο ( λευκό γιατί ήταν ανύπαντρος, έτσι είναι το έθιμο).
Πείτε μου σας παρακαλώ τι πρέπει να κάνω.

Ευχαριστώ
Υ.Γ. Κάτι δεν πρέπει να κάνω;

vangelis 64
29/07/2008, 21:09
Τι να κάνεις αδερφέ...τίποτα δεν μπορείς να κάνεις.Μπορείς να κλάψεις,να λυπηθείς-όπως όλοι όσοι το διαβάσουν αυτό-τι να κάνεις!
Ας είν' καλά εκεί που βρίσκεται κι ας κοπάσει όσο πιο γρήγορα γίνεται ο πόνος τών δικών του ανθρώπων.Κρίμα.:sad: :sad:

Jo.Da.
29/07/2008, 21:29
:sad: :sad: :sad:

slowman
29/07/2008, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τι να κάνεις αδερφέ...τίποτα δεν μπορείς να κάνεις.Μπορείς να κλάψεις,να λυπηθείς-όπως όλοι όσοι το διαβάσουν αυτό-τι να κάνεις!
Ας είν' καλά εκεί που βρίσκεται κι ας κοπάσει όσο πιο γρήγορα γίνεται ο πόνος τών δικών του ανθρώπων.Κρίμα.:sad: :sad:

+
Να τον θυμάσαι όπως έζησε.Και να στηρίξεις όσο μπορείς την οικογένεια του και τους δικούς του.Δυστηχώς η μοίρα είναι πολύ σκληρή κάποιες φορές ειδικά όταν πρόκειται για νέους ανθρώπους και διαβάζοντας αυτά ερχετέ πάλι στο μυαλό μου και δικός μου άνθρωπος που έχασα έτσι.Τουλάχιστον έκανε ένα από τα όνειρα του πραγματικότητα.
Συλληπητήρια στην οικογένεια και σε σένα.

H.A.Balafoutre
29/07/2008, 21:42
Τι να πεις ρε γμτ την αγανάκτηση....και κρίμα μαζί.

Αλλά πραγματικά εξοργίζομαι με την απευθείας συνεπαγωγή πως μηχανή=νεκρός. Έχω ακούσει πολλά πολύ πρίν αγοράσω εγώ μηχανή, έχω δει πολλά...έχω χάσει συμμαθητές σε μια στιγμή μέσα αλλά πάλι τη θεωρώ αδιανοητη αυτή την συνεπαγωγή. Εξοργιστική.

Κρίμα στο παιδί και πραγματικά ο τόσο άμεσος τρόπος που το παρουσίασες με κάνει να συμπάσχω μαζί σου σε αυτή την απορία και εν μέρη οργή σου.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.

mats8282
29/07/2008, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mfp
Πείτε μου σας παρακαλώ τι πρέπει να κάνω.

Ευχαριστώ
Υ.Γ. Κάτι δεν πρέπει να κάνω;

Δεν το καταλαβα αυτο....


Κριμα το παιδι :(

fantacid
29/07/2008, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mfp

Ευχαριστώ
Υ.Γ. Κάτι δεν πρέπει να κάνω;

θα πρεπει να...
φανεις δυνατος κ να μη σε παρει απο κατω.

το οτι το παλικαρι εφυγε μετα απο ενα μηνα που πηρε μηχανη δε σημαινει οτι φταει η ιδια.
δεν ξερω εαν ηταν απο αυτηχημα με τη μηχανη του, αυτο αφηνεις να εννοηθει ομως...

να σου πω οτι οι στρητ κ δη οι σουπερ σπορ μηχανες κουβαλανε τεχνολογια αιχμης το οποιο σημαινει οτι προσφερουν τη μεγιστη παθητικη ασφαλεια (καλα κ δυνατα φρενα, σωστο στήσιμο κ.α.)
ο ανθρωπινος παραγων ειναι αυτος που κανει τις μηχανες επικινδυνες κ η ελλειψη οδηγικης παιδιας.

Fireball400
29/07/2008, 23:53
Γνώμη μου...κάνε κάτι απλό και συμβολικό εις μνήμη του παιδιού που χάθηκε και συνέχισε την ζωή σου.Δεν ξεχνάμε αλλά ζούμε και για τα ευχάριστα που θα έρθουν:wave2:

blackbusa
30/07/2008, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mfp
).
Πείτε μου σας παρακαλώ τι πρέπει να κάνω.

Ευχαριστώ
Υ.Γ. Κάτι δεν πρέπει να κάνω;





:sad: :sad: :sad:


καταρχην να μην εχεις τυψεις γιατι δεν φταις σε τιποτα εσυ.....κατα δευτερον να αφησεις τον χρονο να κανει την δουλεια του.....


:sad: :sad: :sad:

epp1640
30/07/2008, 03:57
:sad: Ξέρω μόνο πως νιώθεις καθώς πρόσφατα έχασα έναν δικό μου άνθρωπο, που δυστυχώς δεν πρόλαβα να τον γνωρίσω καλύτερα. Δεν είμαι σίγουρος ότι το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα.. είναι στιγμές που νομίζω ότι θα μπω και θα τον χαιρετήσω.. προσπαθώ να τον θυμάμαι όπως ήταν, παλικάρι, γεμάτος ζωή και τον έχω πάντα με την σκέψη μου συνοδηγό στην μηχανή μου. Δεν μου έχει μείνει τπτ άλλο παρά μόνο η θύμιση του και μία φωτογραφία στον υπολογιστή μου.. Όσο και να σκέφτεσαι το γιατί δεν θα γίνει τπτ, πίστεψε με. Τόσο καιρό αυτό προσπαθώ να καταλάβω, γιατί? γιατί να μην περνούσε 10 δεύτερα μετά? γιατί να έκανε αναστροφή ο άλλος? γιατί δεν αργούσε 10 λεπτά στην δουλειά του? γιατί? γαμημένα ατελείωτα γιατί χωρίς απάντηση γιατί έφυγε ένας φίλος 30 χρονών που μόνο περισσότερο πόνο μου προκαλούν. Χαίρομαι μόνο για ένα πράγμα, που ζούσε κάθε στιγμή της ζωής του με πάθος, όπως εκείνος την ονειρευόταν και τον θαυμάζω για αυτό.

Road67
30/07/2008, 09:12
Να κανεις ο,τι μπορεις απο καρδιας, αλλιως τιποτα. Ο περιγυρος μπορει να στραβωσει απο τη σταση σου αλλα αν δεν ειναι η πραξη σου απο ψυχης ποια η αξια της;

mfp
30/07/2008, 10:41
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Θα ήθελα να συνεχίσω λίγο με μία σκέψη.

Είχα και εγώ μηχανή. Δεν ήταν street έκανα όμως την δουλειά μου. Έκανα φυσικά και κάποιες παράτολμες κινήσεις όπως όλοι. Όμως είχα πάντα την αίσθηση ότι δεν θα πρεπε να υπερβώ πολύ τα όρια.

Το παιδί αυτό είχε παπί μέχρι εκείνη την ημέρα. Μετά πήγε κατευθείαν στην street. Το δυστύχημα οφειλόταν στο ότι δεν ήξερε να οδηγεί καλά φυσικά και στο ότι δεν φορούσε κράνος. Είδα το πρόσωπό του και τρόμαξα.

Και ήθελα να ρωτήσω. Φυσικά και οφείλεται ότι έγινε στο ότι δεν είχε σωστή διαπαιδαγώγηση στο θέμα της οδήγησης. Ποιος έχει άλλωστε ειδικά στην Ελλάδα;

Το πρώτο που με απασχολεί είναι κατά πόσο πρέπει να επιτρέπουμε όλοι μας να σκοτώνονται έτσι νέα παιδιά, άδοξα , χωρίς λόγο, μόνο και μόνο γιατί πήγε να κάνει την πλάκα του, εν έτει 2008 σε μία χώρα που αργοπεθαίνει.

Ύστερα μία δεύτερη ερώτηση είναι η εξής :

Ποιος κέρδισε; Το παιδί; Η μάνα; Ο πατέρας; Εμείς; Η Ελλάδα; Μήπως κέρδισε τελικά η εταιρία που φτιάχνει τις μηχανές αυτές που τόσο πολύ έλκουν εμένα, εσένα, εκείνο και μας πασάρουν με ένα φοβερό και φανταχτερό τρόπο αυτά τα τέλεια μηχανάκια; Και μήπως για να το πετύχουν αυτό εκμεταλλεύονται όλη αυτή την ιδιοσυγκρασία που μας διακατέχει ( ειδικά τους άντρες) έχοντας δείξει πραγματικά ότι μηχανή = ελευθερία; Μήπως θα έπρεπε και μεις να κάνουμε κάτι; Για παράδειγμα να συμφωνήσουμε ότι, ναι ρε παιδιά , ναι στις μηχανές αλλά όπως μας δείχνετε την αγωνιστική να μπαίνει στην στροφή με τον μάγκα να βάζει το γόνατο στην άσφαλτο, βάλτε κι από κάτω μία φωτογραφία των παιδιών που δεν τα κατάφεραν να βγούν από την στροφή.
Κι άσε τον καθένα να επιλέξει. Ελεύθεροι δεν είμαστε; Ελευθερία δεν είναι και η μηχανή;
Δεύτερον ας μιλάμε στα παιδιά μας και στους φίλους και για το τι σημαίνει σωστή οδηγική συμπεριφορά.
Τρίτον μήπως θα έπρεπε να υπάρχει κάποια νομοθετική ρύθμιση ώστε όποιος θέλει να πάρει άδεια οδήγησης για κάποια κυβικά και άνω ή για κάποιου τύπου μηχανή, μήπως θα έπρεπε να έχει κάποια χρόνια εμπειρία και κάποια περισσότερη εκπαίδευση από κάποιους που να ξέρουν πραγματικά; Άλλωστε κι όλοι αυτοί που τις οδηγούν στις πίστες, δεν πήγαν εκεί έχοντας κάποια χρόνια εμπειρία σε παπί...

Cpt. Haddock
30/07/2008, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mfp
....και στο ότι δεν φορούσε κράνος....

δε χρειάζεται να πούμε κατι άλλο νομίζω :sick:

blackbusa
30/07/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mfp
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Θα ήθελα να συνεχίσω λίγο με μία σκέψη.

Είχα και εγώ μηχανή. Δεν ήταν street έκανα όμως την δουλειά μου. Έκανα φυσικά και κάποιες παράτολμες κινήσεις όπως όλοι. Όμως είχα πάντα την αίσθηση ότι δεν θα πρεπε να υπερβώ πολύ τα όρια.

Το παιδί αυτό είχε παπί μέχρι εκείνη την ημέρα. Μετά πήγε κατευθείαν στην street. Το δυστύχημα οφειλόταν στο ότι δεν ήξερε να οδηγεί καλά φυσικά και στο ότι δεν φορούσε κράνος. Είδα το πρόσωπό του και τρόμαξα.

Και ήθελα να ρωτήσω. Φυσικά και οφείλεται ότι έγινε στο ότι δεν είχε σωστή διαπαιδαγώγηση στο θέμα της οδήγησης. Ποιος έχει άλλωστε ειδικά στην Ελλάδα;

Το πρώτο που με απασχολεί είναι κατά πόσο πρέπει να επιτρέπουμε όλοι μας να σκοτώνονται έτσι νέα παιδιά, άδοξα , χωρίς λόγο, μόνο και μόνο γιατί πήγε να κάνει την πλάκα του, εν έτει 2008 σε μία χώρα που αργοπεθαίνει.

Ύστερα μία δεύτερη ερώτηση είναι η εξής :

Ποιος κέρδισε; Το παιδί; Η μάνα; Ο πατέρας; Εμείς; Η Ελλάδα; Μήπως κέρδισε τελικά η εταιρία που φτιάχνει τις μηχανές αυτές που τόσο πολύ έλκουν εμένα, εσένα, εκείνο και μας πασάρουν με ένα φοβερό και φανταχτερό τρόπο αυτά τα τέλεια μηχανάκια; Και μήπως για να το πετύχουν αυτό εκμεταλλεύονται όλη αυτή την ιδιοσυγκρασία που μας διακατέχει ( ειδικά τους άντρες) έχοντας δείξει πραγματικά ότι μηχανή = ελευθερία; Μήπως θα έπρεπε και μεις να κάνουμε κάτι; Για παράδειγμα να συμφωνήσουμε ότι, ναι ρε παιδιά , ναι στις μηχανές αλλά όπως μας δείχνετε την αγωνιστική να μπαίνει στην στροφή με τον μάγκα να βάζει το γόνατο στην άσφαλτο, βάλτε κι από κάτω μία φωτογραφία των παιδιών που δεν τα κατάφεραν να βγούν από την στροφή.
Κι άσε τον καθένα να επιλέξει. Ελεύθεροι δεν είμαστε; Ελευθερία δεν είναι και η μηχανή;
Δεύτερον ας μιλάμε στα παιδιά μας και στους φίλους και για το τι σημαίνει σωστή οδηγική συμπεριφορά.
Τρίτον μήπως θα έπρεπε να υπάρχει κάποια νομοθετική ρύθμιση ώστε όποιος θέλει να πάρει άδεια οδήγησης για κάποια κυβικά και άνω ή για κάποιου τύπου μηχανή, μήπως θα έπρεπε να έχει κάποια χρόνια εμπειρία και κάποια περισσότερη εκπαίδευση από κάποιους που να ξέρουν πραγματικά; Άλλωστε κι όλοι αυτοί που τις οδηγούν στις πίστες, δεν πήγαν εκεί έχοντας κάποια χρόνια εμπειρία σε παπί...


ποτε δεν φταιει η μηχανη (street,naked,onoff,βεσπακι,παπι)......παντα φταιει ο οδηγος.....και με παπι να ηταν......ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ:sad: δεν πιστευω να αλλαζαν και πολλα στο τελικο αποτελεσμα....


:sad: :sad: :sad: :sad:

sniper
30/07/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mfp
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Θα ήθελα να συνεχίσω λίγο με μία σκέψη.

....

Κατ' αρχάς συλλυπητήρια για τον χαμό του φίλου σου.

Δεν φορούσε όμως κράνος, κι όπως λες εσύ δεν ήξερε να οδηγεί την "street" (να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε πάνω από 600cc supersport?)

Όσο για τις σκέψεις σου..... Στα 28 του χρόνια όφειλε να ξέρει ότι θα πρέπει να φοράει τουλάχιστον κράνος και θα έπρεπε επίσης να γνωρίζει ότι οι μηχανές ναι μεν είναι συναρπαστικές και δίνουν σε καθέναν από εμάς αυτό που θέλει αλλά είναι επίσης κι επικίνδυνες. Μιλάμε, δυστυχώς, για ένα παλικάρι 28 χρονών κι όχι για ένα παιδάκι 21.... Στα 28 τους χρόνια άλλοι έχουν οικογένεια....

Ζήσε εσύ να τον θυμάσαι. Τα υπόλοιπα, όπως όλα στην Ελλάδα, δουλεύουν στον αυτόματο. :rolleyes: :mad:

Greg61
30/07/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mfp
Σύντομη αναφορά :

Συνεργάτης, μηχανικός, υπάλληλος του γραφείου μου, 28 χρονών, με φοβερή λάμψη μέσα στα μάτια του, με δίψα για ζωή, εργατικότατος, ωραίος, δυνατός, δυναμικός, έξυπνος, καλό παιδί, μόλις τελείωσε το στρατιωτικό του μετά την σχολή του, δούλεψε 2 χρόνια μαζεύοντας μέχρι και την τελευταία δεκάρα για να κάνει το όνειρό του πραγματικότητα. Να αγοράσει μία street. Μέχρι τότε είχε μόνο παπί. Φτωχό παιδί. Ποιος ξέρει πόσα όνειρα θα είχε μαζέψει και στηρίξει επάνω σε 2 τροχούς και πόσα απωθημένα θα απέβαλε με την απόκτησή της.

Δούλεψε σε μένα 7 μήνες. Πήρε την μηχανή πριν ένα μήνα. Μία εξαιρετική street φοβερή και φανταχτερή.

Είχε την μηχανή ένα μήνα. Του έδωσα άδεια μίας εβδομάδας. Πήγε στην Χαλκιδική με την μηχανή και γύρισε την μεθεπόμενη ημέρα σε ένα λευκό φέρετρο ( λευκό γιατί ήταν ανύπαντρος, έτσι είναι το έθιμο).
Πείτε μου σας παρακαλώ τι πρέπει να κάνω.

Ευχαριστώ
Υ.Γ. Κάτι δεν πρέπει να κάνω;



"Επικίνδυνα δέν είναι τ' άλογα που έχουμε κάτω απ' τα σκέλια μας. Επικίνδυνο είναι το γαϊδούρι που τα κάνει κουμάντο".

Κι απο παπί σε μηχανή... και τέτοιο ταξίδι... Τί να πώ!

Τα συλλυπητήριά μου για το παιδί.

Απο έναν "μηχανόβιο" της παλιάς σχολής, που καβαλάει απ' το 1974 κι ακόμη είναι ζωντανός.