PDA

View Full Version : περι ελαστικών - CBR 600F /06



FFK
30/07/2008, 00:17
Γεια σε όλους.
Εχω το CBR 600F /06 και ήρθε ο καιρός να του αλλάξω λάστιχα. Απο την μάνα του εχει πάνω τα Michelin pilot sport. Εχει κάποιος να μου προτείνει κάτι διαφορετικό ή να βάλω πάλι τα ίδια (εάν βγαίνουν ακόμη).
Θέλω τη βοήθειά σας διότι δεν εχω την πείρα απο άλλα ελαστικά, στη συγκεκριμένη μοτο.
Ευχαριστώ!

road spirit
30/07/2008, 12:27
- bridgestone battlax 14 ή το νέο μοντέλο που τα αντικατέστησε battlax 16
- pirelli corsa III
- pirelli corsa rosso (λιγότερο σπορ απο τα corsa III)

θα σου έγραφα και για michelin, metzeler, dunlop, αλλά δεν έχω βάλει ποτέ και δεν έχω άποψη

sniper
30/07/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από FFK
Γεια σε όλους.
Εχω το CBR 600F /06 και ήρθε ο καιρός να του αλλάξω λάστιχα. Απο την μάνα του εχει πάνω τα Michelin pilot sport. Εχει κάποιος να μου προτείνει κάτι διαφορετικό ή να βάλω πάλι τα ίδια (εάν βγαίνουν ακόμη).
Θέλω τη βοήθειά σας διότι δεν εχω την πείρα απο άλλα ελαστικά, στη συγκεκριμένη μοτο.
Ευχαριστώ!


Πως χρησιμοποιείς το CBR;

FFK
30/07/2008, 14:22
Το CBR κατά κύριο λόγω το χρησιμοποιώ για βόλτες με φίλους στα πέριξ, σε τουριστικούς θα έλεγα ρυθμούς . Σε κάποια όμως κομμάτια και μιας και η φύση της μηχανής είναι τέτοια , ανεβαίνουν οι ταχύτητες και προσπαθώ να βρώ τα όρια της μηχανής και τα δικά μου στο πλάγιασμα. Εκεί είναι που θέλω κάποιο καλό λάστιχο.
Πιστεύω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Θα ήθελα κάτι ενδιάμεσο. Να μην είναι πίστας καθαρά , αλλά ούτε και καθαρά τουριστάδικο.
Σας μπέρδεψα ;
:dizzy:

Sapadak
30/07/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από FFK

Να μην είναι πίστας καθαρά , αλλά ούτε και καθαρά τουριστάδικο.
Σας μπέρδεψα ;
:dizzy:

Pirelli diablo strada

Dunlop roadsmart tc3

Απο τα πιο σπορτιΒ τουριστολαστιχα

Tigas
30/07/2008, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από FFK
Το CBR κατά κύριο λόγω το χρησιμοποιώ για βόλτες με φίλους στα πέριξ, σε τουριστικούς θα έλεγα ρυθμούς . Σε κάποια όμως κομμάτια και μιας και η φύση της μηχανής είναι τέτοια , ανεβαίνουν οι ταχύτητες και προσπαθώ να βρώ τα όρια της μηχανής και τα δικά μου στο πλάγιασμα. Εκεί είναι που θέλω κάποιο καλό λάστιχο.
Πιστεύω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Θα ήθελα κάτι ενδιάμεσο. Να μην είναι πίστας καθαρά , αλλά ούτε και καθαρά τουριστάδικο.
Σας μπέρδεψα ;
:dizzy:

Υπάρχει post με όλα τα ελαστικά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13703) που μπορούμε να βάλουμε στις μηχανές μας.

Τα περισσότερα site των ''λαστιχάδων'' μέσω ερωτήσεων σε καθοδηγούν στο σωστό ελαστικό για εσένα και την μηχανή σου.

ΥΓ Michelin Pilot Sport είναι για :bawl: τα φόραγε το 600RR από το εργοστάσιο που είχα και ήταν ψιλοχάλια, βέβαια έβγαζα και 14.000km για πλάκα.

FFK
01/08/2008, 11:51
Σας ευχαριστώ ολους για τη βοήθειά σας.
Αποφάσισα τελικά να βάλω τα pirelli diablo τα απλά. Πιστεύω οτι είναι μια μέση λύση. θα τα παραγείλω την Δευτέρα.
Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι αρνητικό για το συγκεκριμένο λάστιχο ας το πει, να προλάβω καμια μ@μ@κία. :beer:

sniper
01/08/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από FFK
Σας ευχαριστώ ολους για τη βοήθειά σας.
Αποφάσισα τελικά να βάλω τα pirelli diablo τα απλά. Πιστεύω οτι είναι μια μέση λύση. θα τα παραγείλω την Δευτέρα.
Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι αρνητικό για το συγκεκριμένο λάστιχο ας το πει, να προλάβω καμια μ@μ@κία. :beer:

Μια χαρά λάστιχο είναι.........


Αλλά.... μην τρομάξεις την πρώτη φορά που θα στρίψεις..... θα νομίσεις ότι θα πέσεις.... :lol:

road spirit
01/08/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μια χαρά λάστιχο είναι.........


Αλλά.... μην τρομάξεις την πρώτη φορά που θα στρίψεις..... θα νομίσεις ότι θα πέσεις.... :lol:

τα απλά ?? :confused:

κανονική κορώνα έχουν Νίκο, αν θυμάμαι καλά... και απο κρατήματα ΔΕΝ είναι τίποτα σπουδαίο ...

εγώ θα έλεγα να τα αποφύγει ο φίλος ... τα απλά

sniper
01/08/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τα απλά ?? :confused:

κανονική κορώνα έχουν Νίκο, αν θυμάμαι καλά... και απο κρατήματα ΔΕΝ είναι τίποτα σπουδαίο ...

εγώ θα έλεγα να τα αποφύγει ο φίλος ... τα απλά

Τα απλά και τα corsa έχουν την ίδια κορώνα... η οποία είναι πολύ πιο "απότομη" από τουριστάδικα λάστιχα.....


(εκτός αν πάρεις τα dragon με 55ρι προφίλ κι όταν πλαγιάζεις αρχίσεις να λες προσευχές..... :lol: :lol: )

sniper
01/08/2008, 12:31
Είχα στο 600F τα απλά pirelli και μια χαρά κρατάγανε :D


138262

sniper
01/08/2008, 12:33
Δες το μπροστά.... :rolleyes:


138263

sniper
01/08/2008, 12:34
Και τα dragon..... :D

(το μόνο θέμα είναι ότι βρίσκανε και τρυπάγανε το rear wheel fender :mad: )


138264

catmaster
01/08/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είχα στο 600F τα απλά pirelli και μια χαρά κρατάγανε :D


Γαμώ τις γραμμές έχεις πάρει στην κ1 ... :smokin:

(έχεις κατεβάσει και 20 psi κάτω λέμε ... )

:a9: :a9:


(σόρρυ δεν άντεξα να μην σπαμάρω ... :lol: :lol: )


:beer: :beer: :beer:

sniper
01/08/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Γαμώ τις γραμμές έχεις πάρει στην κ1 ... :smokin:

(έχεις κατεβάσει και 20 psi κάτω λέμε ... )

:a9: :a9:


(σόρρυ δεν άντεξα να μην σπαμάρω ... :lol: :lol: )


:beer: :beer: :beer:

Μια χαρά είναι η γραμμή...... είναι η έξοδος.... (-14psi :winka: :D )

gcrook
01/08/2008, 12:44
Αχ καλε εδω βαζουμε φωτο απο τρακντεις;
Και εχω και μια μουρλια με σομον ολοσωμη,ταγιερακι απο κεβλαρ, και ξυστρες σβαροφσκι:blush: :blush:

catmaster
01/08/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αχ καλε εδω βαζουμε φωτο απο τρακντεις;
Και εχω και μια μουρλια με σομον ολοσωμη,ταγιερακι απο κεβλαρ, και ξυστρες σβαροφσκι:blush: :blush:


ΟΞΩ ΡΕ ΜΠ@ΥΣΤΗ!!!



:smokin:
α ναι ... για να είμαστε και On topic ... το παλικαράκι να πάρει τα καινούργια Γεφυρόπετρα 016 που είναι τούμπανα ...

Τέλος .

τώρα που απαντήσαμε μπορούμε να σπαμάρουμε ελεύθερα :lol: :lol:

gcrook
01/08/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από FFK
Σας ευχαριστώ ολους για τη βοήθειά σας.
Αποφάσισα τελικά να βάλω τα pirelli diablo τα απλά.

Φιλε ξερω οτι αυτα ειναι υποκειμενικα γουστα,αλλα αυτα τα λαστιχα δεν θα τα προτεινα ουτε στον εχθρο μου.
Ασε τον σναιπερ να λεει για πιστα,στην πιστα και με σαμπρελες φορτηγου να μπεις αμα κατεβασεις πιεση κρατανε ολα γαμω.
Η γομα τους ειναι καλη μεν,αλλα το προφιλ και γενικα ο σκελετος τους και η ολη σχεδιαση τους ειναι σκατα,εγω δεν μπορεσα ποτε να οδηγησω με αυτα τα λαστιχα.
Θα σου προτεινα Michelin Pilot Power απο προσωπικη εμπειρια.

Αν θες κανε αναζητηση για Diablo και Power στο φορουμ να δεις τι εχουν γραφτει κατα καιρους.:wave2:

sniper
01/08/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αχ καλε εδω βαζουμε φωτο απο τρακντεις;
Και εχω και μια μουρλια με σομον ολοσωμη,ταγιερακι απο κεβλαρ, και ξυστρες σβαροφσκι:blush: :blush:



Aν είναι αυτή που φαίνεται το στριγκάκι, κάντο blur και βάλτην :lol: :lol:

catmaster
01/08/2008, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
..... Michelin Pilot Power ......




μας έχεις πρήξει τα @@ με τα μπουρδέλ@ τα Pilot Power.....

έχουν βγεί πλέον και καλύτερα λάστιχα - έλεος ... :wacko:

sniper
01/08/2008, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
.....

Ασε τον σναιπερ να λεει για πιστα,στην πιστα και με σαμπρελες φορτηγου να μπεις αμα κατεβασεις πιεση κρατανε ολα γαμω.
.....
Θα σου προτεινα Michelin Pilot Power απο προσωπικη εμπειρια.
.....


Κι εγώ αυτά φοράω (τα 2CT όμως).....

Πολύ καλά λάστιχα αλλά στο βρεγμένο υστερούν σε σύγκριση με τα Pirelli....


@τζικρουκ : Μπες με σαμπρέλες κι έλα με φόρα :lol:

gcrook
01/08/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
μας έχεις πρήξει τα @@ με τα μπουρδέλ@ τα Pilot Power.....

έχουν βγεί πλέον και καλύτερα λάστιχα - έλεος ... :wacko:

Σαφως,αλλα απο τα Diablo τα απλα,που πρεπει να τα αποφυγει παση θυσια κατα την ταπεινη μου γνωμη, ειναι κλασεις ανωτερα.
Δε μπας επ'ευκαιριας να βαλεις κανα λαστιχο της προκοπας σε κεινο το πολυπαθο το βεΔυο που καβαλας μωρη;:lol:

FFK
01/08/2008, 14:18
Βρε παλικάρια δεν θα μπώ πίστα με αυτά τα λάστιχα.

Από ότι κατάλαβα η ιστορία λάστιχα είναι αρκετά υποκειμενική. Το ξανάψαξα το θέμα και βρήκα και στην Danlop τα Qualifier τα οποία πρέπει να είναι κοντά στα γούστα μου. είδωμεν!!
Πολύ λούκι το ψαχτήρι..! :(

:beer:

road spirit
01/08/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από FFK
Βρε παλικάρια δεν θα μπώ πίστα με αυτά τα λάστιχα.

Από ότι κατάλαβα η ιστορία λάστιχα είναι αρκετά υποκειμενική. Το ξανάψαξα το θέμα και βρήκα και στην Danlop τα Qualifier τα οποία πρέπει να είναι κοντά στα γούστα μου. είδωμεν!!
Πολύ λούκι το ψαχτήρι..! :(

:beer:

πάντως έχει πλάκα... από όλα τα λάστιχα της αγοράς, δυο που δεν θα έβαζα με τίποτα, diablo απλά και qualifier (απλά), αυτά τα δυο επιλέγεις :lol:

FFK
01/08/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πάντως έχει πλάκα... από όλα τα λάστιχα της αγοράς, δυο που δεν θα έβαζα με τίποτα, diablo απλά και qualifier (απλά), αυτά τα δυο επιλέγεις :lol:


μάλλον είσαι πολύ γρήγορος !! και κάνεις βόλτες μόνο σε πίστες.:wave2:
οσον αφορά τα qualifier εννοούσα τα καινούργια τα RR, αλλα πιστεύω οτι και αυτά θα είναι για σένα σκληρά.:beer:

DrIoannis
01/08/2008, 16:43
Θα πρότεινα
Pirelli Diablo Corsa III(τα έχω βάλει πολύ καλά)
Michelin Pilot Power 2CT
Dunlop Qualifier RR
Bridgestone Bt16(νέα ελαστικά)
σε πιο racing επιλογή
Pirelli Supercorsa Pro(street όχι γόμες).Έχω βάλει τις γόμες και είναι εξαιρετικά.Τα street είναι λίγο πιο σκληρά.
Καθαρά δική σου επιλογή για το πιο θα διαλέξεις.Δεν πιστεύω κάποιο από αυτά να σε απογοητεύσει.Σαφώς και είναι (πολλές μα πάρα πολλές) κλάσεις ανώτερα από τα λάστιχα που είχες.

FFK
04/08/2008, 11:34
Tελικά παρείγγειλα τα qualifier RR. Θα σας πω εντυπώσεις σε λιγο καιρό.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.:beer:

Tigas
05/08/2008, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είχα στο 600F τα απλά pirelli και μια χαρά κρατάγανε :D

φίλε εγώ φοράω kumho καλά πάω ???
λέω να βάλω να βάλω κανένα goodridge mud terrain να στρίβω σάν και εσένα :look: :evil:

πές μας εάν φτιάχνει κανα καλό κοκτέιλ στο mare και άσε αυτά τα αθλήματα :lol:

Το ΣΚ άμα θές σου παίρνω και την πίεση επάνω η κάτω :lol: :wave2:


138574