PDA

View Full Version : den pernei mpros to cr help me



volioths
30/07/2008, 00:27
hgv

catmaster
30/07/2008, 00:41
Βγάλε το μπουζί , άλλαξε το, τσέκαρε αν δίνει σπινθήρα , κλείσε τη παροχή του καυσίμου , άνοιξε το λεκανάκι στο καρμπ και άστο να τρέξει .... άνοιξε τη παροχή και ξαναδοκίμασε ...


(Δε θα γυρίσουν κάτι (μ)πούστικα αγόρια από τις διακοπές ;;;; ) :confused: :wacko:


(Να δούμε τότε αν η περιπέτεια πέθανε .... ):D :D

volioths
30/07/2008, 00:45
pigena kanonika sto dromo kai emeina apo venzinh. ayta pou les ta exw koitaksei. exo thn entuposh oti den shkwnei shmpiesh. ayto einai model 2004. mhpws ksereis ti einai to rc valves pou exei panw?

catmaster
30/07/2008, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από volioths
pigena kanonika sto dromo kai emeina apo venzinh. ayta pou les ta exw koitaksei. exo thn entuposh oti den shkwnei shmpiesh. ayto einai model 2004. mhpws ksereis ti einai to rc valves pou exei panw?


Μπορείς να γράφεις ελληνικά γιατί είμαστε και κάποιας ηλικίας και δεν είναι το καλύτερο να βγάζουμε τα μάτια μας στις τρεις το ξημέρωμα ;; :D


... (και τι σχέση έχει το power valve που θες να βάλεις χέρι με το γεγονός ότι έμεινες από βενζίνη ;; )




:sick:

volioths
30/07/2008, 15:45
δεν ειπα οτι θελω να βαλω power valve συστημα. απλα ολα τα cr 125cc model μετα το 2000 εχουν πανω στο μοτερ ενα συστημα που λεγεται rc valves και θελω να μαθω τι ακριβως κανει

catmaster
30/07/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από volioths
δεν ειπα οτι θελω να βαλω power valve συστημα. απλα ολα τα cr 125cc model μετα το 2000 εχουν πανω στο μοτερ ενα συστημα που λεγεται rc valves και θελω να μαθω τι ακριβως κανει


Μια βαλβίδα εξαγωγής είναι που ελέγχεται από ηλεκτρονικο-μηχανικό σερβομηχανισμό και ανοιγοκλείνει διαβάζοντας τις στροφές του κινητήρα (ηλεκτρονικός έλεγχος) και δίνει σήμα στο σερβομηχανισμό (εδώ είναι ο μηχανικός έλεγχος) για την σωστή θέση της βαλβίδας κάθε στιγμή , έτσι όταν δουλεύει ο κινητήρας σε χαμηλές στροφές η κατά το άνοιγμα του γκαζιού να μπορεί να παρέχει καλύτερη "ροπή" και όταν ανοίξει το γκάζι τέρμα να αφήνει τελείως τον κινητήρα να ανασάνει (εκεί είναι τέρμα ανοιχτή)...

Αυτό στη φωτό είναι 250 αλλά ίδιος μηχανισμός είναι ...


138044

catmaster
30/07/2008, 16:17
Ουσιαστικά το σύστημα χρειάζεται μηδενική συντήρηση κατά την Honda ... :rolleyes: :sick:


Αλλά επειδή υπάρχουν και ντίζες που με τον καιρό αποκτούν "τζόγο" (μερικά μηχανάκια το είχαν από το εργοστάσιο.. ) στο manual πρέπει να υπάρχει ακριβώς η διαδικασία ανοίγματος και συντήρησης (σφίγγεις τις ντίζες βασικά )


Αν δεν έχεις το manual δες εδώ που έχει και με φωτό (δεν βρήκα κάτι καλύτερο)




click (http://www.motocrossactionmag.com/me2/dirmod.asp?sid=&nm=&type=news&mod=News&mid=9A02E3B96F2A415ABC72CB5F516B4C10&tier=3&nid=F6E595A399B64522B984C9F052329215)


πάντως σου λέω ότι το γεγονός ότι δεν παίρνει μπροστά το μηχανάκι δεν έχει να κάνει με αυτό που γράφουμε ...

:wave2:

volioths
30/07/2008, 18:33
φιλε σε ευχαριστω. μηπως ξερεις αν βαλω πανω συμπιεσομετρο ποσο πρεπει να δειξει? αυτο το μηχανακι που σου λεω το πηρα τωρα στα χερια μου απο εναν ξαδερφο μου που μπαρκαρε και μου ειπε οτι εμεινε απο βενζινη. εγω δεν το ξερω καλα και ψαχνομαι ακομη