PDA

View Full Version : Απορία για Yamaha DT200!



motofloros
30/07/2008, 07:55
Χαιρετώ με μια απορία. Είμαι "ευτυχής" κάτοχος του παραπάνω και μετά από 3 χρόνια ακινησίας (το πήγα σε μαγαζί μπας και το πουλήσει...) παρουσιάζει το παρακάτω πρόβλημα:
1) Παίρνει κανονικά μπρος αλλά δεν κραταει ρελαντί
2) Όταν ανοίγω το γκάζι, οι στροφές δεν ανεβαίνουν γραμμικά αλλά κάνει κάτι σα διακοπές. Φαίνεται σα μπουκωμένο
Στο συνεργείο είπαν ότι θέλει αλλαγή μια ηλεκτρονική πλακέτα που ευθύνεται για το YPVS (το οποίο δε δουλεύει...). Βρήκα μια μεταχειρισμένη αλλά πάλι τα ίδια.
Καθάρισα καρμπυρατέρ, το έκανα και μια βόλτα γύρω στα 100 χιλιόμετρα αλλά εξακολουθεί το ίδιο πρόβλημα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια

vstrider
30/07/2008, 08:11
Πω πω... τι μου θύμησες!
Το πρώτο μηχανάκι μου πριν 16 χρόνια.
Λοιπόν.
Σίγουρα YPVS (πας για αλλαγή). Είναι εάν θυμάμαι καλά ένας σερβομηχανισμός διαχείρισης του γκαζιού. Τότε έκανε γύρω στις 10000δρχ (είχα αλλάξει δύο φορές)
Κοίτα πάντως και το υπόλοιπο σύστημα του γκαζιού.
Να ξέρεις, ότι υπάρχει κίνδυνος εάν οδηγείς με χαλασμένο YPVS. Μπορεί να βρεθείς να οδηγείς και να μην κλείνει το γκάζι ή να σου κρατάει στροφές και να κατεβάζει πολύ αργά.

motofloros
30/07/2008, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
Πω πω... τι μου θύμησες!
Το πρώτο μηχανάκι μου πριν 16 χρόνια.
Λοιπόν.
Σίγουρα YPVS (πας για αλλαγή). Είναι εάν θυμάμαι καλά ένας σερβομηχανισμός διαχείρισης του γκαζιού. Τότε έκανε γύρω στις 10000δρχ (είχα αλλάξει δύο φορές)
Κοίτα πάντως και το υπόλοιπο σύστημα του γκαζιού.
Να ξέρεις, ότι υπάρχει κίνδυνος εάν οδηγείς με χαλασμένο YPVS. Μπορεί να βρεθείς να οδηγείς και να μην κλείνει το γκάζι ή να σου κρατάει στροφές και να κατεβάζει πολύ αργά.
Ωχ δύσκολα τα πράγματα δηλαδή. Αν έκανε τότε 10000 δρχ, τώρα θα κάνει παραπάνω από όσο αξίζει η μηχανή...
Δεν ήξερα ότι μπορεί να μην κλείνει το γκάζι με χαλασμένο YPVS. Βασικά μου το έκανε μια φορά (ανέβαζε στροφές) αλλά υπέθεσα ότι ήταν επειδή τελείωνε η βενζίνη. Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση.