PDA

View Full Version : Γιατί πάμε εθελοντές ?



WWW
30/07/2008, 14:12
Θέλω να μοιραστώ αυτό μαζί σας. Είχα την ατυχία, ένα πολύ συγγενικό μου πρόσωπο, να βρίσκεται στην εντατική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου στο Ρίο, για 57 ημέρες, εξαιτίας του καταρραμένου καρκίνου. Δυστηχώς κατέλληξε, μετά από σκληρή μάχη.

Η εντατική μονάδα στο Ρίο αποτελεί την, μοναδική πλέον, πλήρη μονάδα στη Δυτική Ελλάδα, μετά και το κλείσιμο του Νοσοκομείου του Αγίου Ανδρεά, εξαιτίας των μεγάλων ζημιών από το Σεισμό του Ιουνίου.

Έτσι στο Ρίο καταλλήγουν τα σοβαρότερα ατυχήματα από όλη την Δυτική Ελλάδα, με τα οποία εγώ και η οικογένειά μου είμασταν σε καθημερινή στενή επαφή, στους διαδρόμους αναμονής.

Για 57 ημέρες κατάλαβα τι θα πει Πόνος και Καταστροφή. Συγγενείς, αδέρφια, μάνες, παιδιά να κλαίνε με τις ώρες καθημερινά επειδή συγγενείς τους αργοπέθαιναν στους θαλάμους της εντατικής, χωρίς φυσιολογικό τρόπο.

Το χείριστο είναι πως το συντριπτικό ποσοστό ήταν νέοι άνθρωποι, οι περισσότεροι μοτοσυκλετιστές, που χωρίς να φορούν κράνος, έχαναν τη ζωή τους καθημερινά ή έμεναν παράλητοι.

Χάθηκαν τόσοι πολλοί που έχασα το μέτρημα. Από Ναύπακτο, Αμαλιάδα, Πύργο, Πάτρα ...

Κατά την μεταφορά τους στη μονάδα είδα κατάφατσα πολλούς από αυτούς, να μην έχουν απολύτως τίποτα στο σώμα τους, εκτός από μια μικρή εκδορά στο κεφάλι. Μετά μαθαίναμε πως είχαν εγκεφαλική αιμοραγία.

Το χειρότερο που έζησα ήταν όταν ο προϊστάμενος ιατρός της μονάδας, ρώτησε τους συγγενείς ενός 27 χρονου από τροχαίο με μηχανή, αν θέλουν να δωρίσουν τα όργανά του παιδιού τους. Αυτοί με λυγμούς δέχτηκαν.

Την επόμενη ημέρα είχε προετοιμαστεί το χειρουργείο. Πόσο τραγικές ήταν θεέ μου οι στιγμές, που οι τραυματιοφορείς μετέφεραν στο χειρουργίο το ζωντανό/νεκρό παλικάρι και οι συγγενείς τους το συνόδευαν. Στο Contrast των συναισθημάτων, μια ηλιαχτίδα χαράς φάνηκε όταν παράλληλα συνόδευαν μια νεαρή μητέρα στο ίδιο χειρουργείο για μεταμόσχευση νεφρού. Μια κοπέλα από την Αθήνα.

Τα συναισθήματα τόσο ανάμεικτα. Χαρά με λύπη ταυτόχρονα. Αυτό είναι πολύ σπάνιο να το δεις. Η κοπέλα είχε δηλώσει αναζήτηση νεφρού στην Πάτρα, επειδή η σειρά προτεραιότητας ήταν μικρότερη.

Οι συγγενείς της κοπέλας αντάμωσαν έξω από το χειρουργείο με τους συγγενείς του παλικαριού. Εκεί έκλαιγαν όλοι μαζί.

Δεν έχω λόγια να περιγράψω άλλα πράγματα. Όμως έχω απογοητευτεί. Έδώ μιλάμε για σφαγή και πάμε εθελοντές μόνοι μας. Χωρίς κράνος, οι περισσότεροι με το καπελάκι της γκλαμουριάς στο κεφάλι. Εδώ από την μπανιέρα αν γλιστρίσεις θα σπάσεις το κεφάλι του (με 0 km/h), πόσο μάλλον με τη μηχανή.

Με έχει επηρρεάσει πάρα πολύ, τόσο εμένα όσο και την οικογένειά μου. Βρισκόμασταν για 57 ημέρες στο χειρότερο σημείο, στην Δυτική Ελλάδα, που μπορεί να βρεθεί ένας άνθρωπος. Μετά από εκεί υπάρχει μόνο Θάνατος.

Γι αυτό σας λέω. Αφήστε τις μαλακίες. Έχετε πολλοί οικογένειες, γονείς, παιδιά, κοπέλες. Μη χαραμίζεστε άδικα. Οδηγείστε φρόνιμα και με κράνος. Τουλάχιστον το κράνος.

Αν παντρευτώ ποτέ, θα σταματήσω να οδηγώ μοτοσυκλέτα. Δεν θέλω ούτε παιδιά ορφανά ούτε να λένε "ο μπαμπάς δεν μπορεί να περπατήσει" και διάφορα τέτοια. Μπορεί να είναι τραβηγμένο, όμως θεωρώ πως πιο εύκολα σου κληρώνει το ΚΑΚΟ στο δίκυκλο παρά 6άρι στο λόττο.

Συγνώμη αν σας κούρασα με το κείμενο αυτό. Όμως μόνο εσείς μπορείτε να καταλάβετε πως μπορεί να αισθάνεται ένας μοτοσυκλετιστής, όταν βλέπει όλα αυτά ...

devil's animal
30/07/2008, 14:40
συμφωνω με οσα λες και πραγματικα ειναι κριμα να χανονται τοσο νεες ζωες στον βωμο της μοτοκινησης. Κρανος και εξοπλισμος πρεπει να ειναι ενοιες παραλληλες με την μηχανη και τον μοτοσυκλετισμο.
Λυπαμαι και για τον χαμο του δικου σου ανθρωπου.
αλλα διαφωνω με αυτο



Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Αν παντρευτώ ποτέ, θα σταματήσω να οδηγώ μοτοσυκλέτα. Δεν θέλω ούτε παιδιά ορφανά ούτε να λένε "ο μπαμπάς δεν μπορεί να περπατήσει" και διάφορα τέτοια.



οσο και να ειναι ενας μηχανοβιος συντετριμενος με αυτα τα γεγονοτα, η μοτοσυκλετα δεν θα παψει να ειναι στο μυαλο, στην καρδια και κατω απο τα ποδια του..

να εισαι καλα και ας ηταν τα τελευταια αυτα για ολους!
:sick:

mizz
30/07/2008, 14:45
πράγματι φίλε είναι όπως τα λες, και με την έλλειψη παιδείας των οδηγών, ακόμα χειρότερα. Είχα και γω μια περιπέτεια πρόσφατα σε νοσοκομείο της Αθήνας εξαιτίας τροχαίου (βγήκε jeep από στενό κάθετα σε λεωφόρο και καρφώθηκα πάνω του αφού πρώτα είχε σταματήσει αυτός εντελώς... τόσο στο στενό... όσο και στη μέση της λεωφόρου αφού πετάχτηκε). Που λες, το τι άκουσα εκεί πέρα δε περιγράφεται. Άνθρωποι παράλυτοι για μια ζωή, από μια μαλακία της στιγμής, ακαριαίοι θάνατοι κλπ κλπ...
το σκέφτομαι σοβαρά να χω τη μηχανή πλέον μόνο για πίστα γιατί στο δρόμο δε ξέρεις από που θα σου ρθει, ακόμα και full εξοπλισμό να φοράς

WWW
30/07/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
πράγματι φίλε είναι όπως τα λες, και με την έλλειψη παιδείας των οδηγών, ακόμα χειρότερα. Είχα και γω μια περιπέτεια πρόσφατα σε νοσοκομείο της Αθήνας εξαιτίας τροχαίου (βγήκε jeep από στενό κάθετα σε λεωφόρο και καρφώθηκα πάνω του αφού πρώτα είχε σταματήσει αυτός εντελώς... τόσο στο στενό... όσο και στη μέση της λεωφόρου αφού πετάχτηκε). Που λες, το τι άκουσα εκεί πέρα δε περιγράφεται. Άνθρωποι παράλυτοι για μια ζωή, από μια μαλακία της στιγμής, ακαριαίοι θάνατοι κλπ κλπ...
το σκέφτομαι σοβαρά να χω τη μηχανή πλέον μόνο για πίστα γιατί στο δρόμο δε ξέρεις από που θα σου ρθει, ακόμα και full εξοπλισμό να φοράς

Εμένα μου την έχει κυριολεκτικά βιδώσει, πως οι κλασσικές παραδοχές και στερεότυπα, του στυλ "είσαι σε 2 ρόδες, είναι πολύ επικίνδυνες οι μηχανές κλπ", φάνηκαν να παίρνουν, για 57 ημέρες, σάρκα και οστά.

Δεν άκουγα κάποιους να λένε για ένα παλικάρι που άκουσαν και αυτοί πως σκοτώθηκε κλπ. ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ μπροστά στα μάτια μου. Και μαζί με αυτούς και τον πόνο που μοίραζαν στους δικούς τους. Πολλές φορές είδα να κλαίνε όλοι οι επισκέπτες στην εντατική, ακόμα και για άλλον άνθρωπο. Τόσο φορτισμένη ατμόσφαιρα.

Και μόλις έβγαινα έξω από το νοσοκομείο, τσουπ .... ως δια μαγείας πετάγονταν κάτι BMWδες και Vstromάδες με καπελάκι στο κεφάλι και γυαλί ηλίου καθώς και κάτι μανιαούρια GSXάριδες με μαλιά καρφιά από το ζελέ.

Και λέω τελικά. Ρε πούστη μου θέλουμε λύπηση ? Γιατί δεν βάζουν στον ΚΟΚ να σου αφαιρείται το δικαίωμα να οδηγείς μηχανή για κανα 3άρι χρόνια, αν σε πιάσουν χωρίς κράνος ? Ούτε πρόστιμο ούτε τίποτα. Απλά να σε κάνουν να την κοιτάς στην αυλή να παλιώνει.

Τα είδα όλα μαζί εκεί μέσα και απότομα. Κάθε μέρα κάποιος ερχόταν με τροχαίο. Συντριπτική πλειοψηφία μηχανές.

Σε μια άλλη περίπτωση, μετά από 2 χειρουργία για αφαίρεση (ανακούφιση) του αίματος στον εγκέφαλο και με τοποθέτηση βαλβίδας εκτόνωσης (πολύ καλά διαβάσατε) για τη ρύθμιση της πίεσης στο κρανίο, ένα παλικάρι κατάφερε να "μιλήσει" κουνόντας καταφατικά τον ... αντίχειρά του. Αυτό σημαίνει ΝΑΙ για την μητέρα και ΟΧΙ όταν δεν τον κουνάει. ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΤΩΡΑ ???

sniper
30/07/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
.... ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΤΩΡΑ ???


Κι αν πας σε νεκροταφείο θα δεις σταυρούς...


Είσαι συναισθηματικά φορτισμένος.....

WWW
30/07/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι αν πας σε νεκροταφείο θα δεις σταυρούς...


Είσαι συναισθηματικά φορτισμένος.....


Είμαι το ξέρω. Γι αυτό το ανέφερα και πιο πριν. Δεν θέλω να κατηγορήσω τη μοτοσυκλέτα. Κατηγορώ όμως την άθλια και απαράδεκτη χρήση της και παράλληλα και τις αρχές που δεν εφαρμόζουν έναν σωστό σύστημα εκπαίδευσης και μπλα μπλα μπλα τα κλασσικά.

Όμως ΠΟΛΛΟΙ περισσότεροι οι μοτοσυκλετιστές στην εντατική ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ έχασαν τη ζωή τους επειδή δεν φορούσαν κράνος.

Αυτό τουλάχιστον είναι ένα καλό μάθημα πολλών ημερών

avlihos
30/07/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ έχασαν τη ζωή τους επειδή δεν φορούσαν κράνος.

Αυτό τουλάχιστον είναι ένα καλό μάθημα πολλών ημερών

Το είπες μόνος σου... επειδή δεν φορούσαν κράνος

ΚΡΑΝΟΣ ΠΑΝΤΑ! Όσοι δεν φοράνε, ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥΣ!


Υ.Γ. Βέβαια πρέπει να αλλάξει και η αυτο/μοτοσυκλετιστική παιδεία μας.... :sad:

XJR_Billy
30/07/2008, 15:20
WWW λυπάμαι φίλε μου... :sad: :sad:

Θα ήθελα να αναφερθώ σε κάτι σχετικό με το κράνος.

Εδώ που είμαστε μιλάμε σχεδόν καθημερινά για τη χρήση κράνους, πόσο απαραίτητη είναι και πόσες ζωές έχει σώσει και θα σώσει ακόμα.

Θέλω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι φίλοι από εδώ που δεν φορούσαν κράνος, βαρέθηκαν να ακούνε τους "γραφικούς" να κλαίνε και να ωρύονται για τη χρήση κράνους, και να το' βαλαν στο κεφαλάκι τους.

Αλλά...

Έχει κανένας σας μιλήσει σε άτομα που κυκλοφορούν στο δρόμο ακράνωτα?

Έχετε προσέξει τις αντιδράσεις τους στο: "Φόρα και κανά κρανάκι αδερφέ. Πολλά γίνονται."

Μιλάμε για τον ορισμό της απέχθειας, ειρωνίας και απαξίωσης...

Τι λέμε μετά για μοτοσυκλετιστική παιδεία και κουραφέξαλα... :sad: :sad:

THEOD
30/07/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Εμένα μου την έχει κυριολεκτικά βιδώσει, πως οι κλασσικές παραδοχές και στερεότυπα, του στυλ "είσαι σε 2 ρόδες, είναι πολύ επικίνδυνες οι μηχανές κλπ", φάνηκαν να παίρνουν, για 57 ημέρες, σάρκα και οστά.





Όσο και να μην θέλουμε να το παραδεχτούμε, ή να πείθουμε τον ευατόν μας να το "ξεχάσει", δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια...

Η οδήγηση μοτοσυκλέττας είναι και θα παραμείνει μια πολύ επικίνδυνη ενέργεια, τουλάχιστον συγκριτικά με την αυτοκίνηση...όλα τα προστατευτικά του κόσμου να φοράς, σαν κότα να πηγαίνεις, πάντα υπάρχει η όχι και αμελητέα πιθανότητα από σφάλμα τρίτου ή από απλή ατυχία να καταλήξεις είτε καθηλωμένος σε ένα κρεβάτι, είτε να βλέπεις τα ραπανάκια από την μέσα μεριά...

Είναι γεγονός ότι μικροσυγκρούσεις και επαφές που μεταξύ αυτοκινήτων είναι καθημερινότητα και λύνονται σε 10 λεπτά με φιλικό διακανονισμό, στην περίπτωσή μας εύκολα μπορεί να γίνουν μοιραία και κανένας προστατευτικός εξοπλισμός δεν μας εξασφαλίζει σε ικανοποιητικό βαθμό...

Και κακά τα ψέμματα...Μπορεί να είναι της μόδας ή να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας ρίχνοντας το φταίξιμο για αυτά στους άσχετους οδηγούς, στην οδιγική παιδεία, στο οδικό δίκτυο ή οπουδήποτε αλλού, αλλά είναι γεγονός ότι αντίστοιχα συμβαίνουν σε όλο τον κόσμο, ακόμα και στις πιο οδηγικά ανεπτυγμένες χώρες...Θέμα στατιστικής είναι...Απλά εδώ στην μπανανία ισχύει σε μεγαλύτερα ποσοστά...

ASTRAKITCAR
30/07/2008, 16:14
πριν 20 λεπτα ανεβαινα τον κηφησο απο ΣΕΦ προς Λαμια...

ακινητοποιημενα τα παντα ποιος ξερει γιατι....

εγω αναμεσα απο τα αυτοκινητα στην αριστερη λωριδα εχωντας δεξια-αριστερα αυτοκινητα..

να πηγαινα με 40km max...

και να λεω απο μεσα μην κανει κανας οδηγος μια στραβοτιμονια,γιατι μεσημερι,κοντρα ηλιος,κουρασμενος οδηγος κτλ..ειναι κινδυνος και σιγα μην δει τον προβολεα μου ή την μηχανη!!!

ε και ομως απο πισω οι μαγκες ξεκρανωτοι να βιαζονται και να πανε με 60-80km....

τι βιαζεστε ρε γιδια?να κερδισετε τι??αφου μεχρι κηφησια καροτσακι θα σε παει...να κερδισεις τι 10 λεπτα??

ε αυτα τα γιδια και αυτα τα ατομα που ειδες στο νοσοκομειο μπορει και καπως ετσι να την πατησαν ή να την πατησουν...
αφου ξερεις βρε στοκε..οτι εχει χαλια προσφυση ,εισαι κουλος,εισαι πανω σε δυο ροδες και γυρω σου εχεις στοκους επισης που δεν σε υπολογιζουν!!!!!!!!!!!!!

αμα προκαλεις την τυχη σου με τοσες πιθανοτηες κατα σου Ε ΤΟΤΕ ειναι σαν να λεμε οτι παιζω ρωσικη ρουλετα με 2 σφαιρες στο περιστροφο στην θαλαμη των 6 και να λεω ποσο θα ζησω αν δοκιμαζω καθε ,μερα???2 χρονια ? 4 χρονια ?6...?

ε τι να λεμε τωρα αν ο στοκος ειναι στοκος και 5000? να μπει προστιμο αυτος στοκος θα παραμενει!ο καθε γιωτας καβαλαει σημερα οτι βρει και ΑΙΝΤΕ...παμε...

μετα μας φταιει η κακια η ωρα...για κοιταξτε τα σταστιστικα..τα περισσοτερα ατυχηματα γινονται απο εμας ενω σε αλλους παραγοντες λιγοτερα..ε φυσικα αν παω με 100 στην κυψελη και μου πεταχτει ο αλλος απο στενο..δεν φταιει ο αλλος...

αυτος που δεν προβλεπει φταει οχι το ζωντανο που δεν ξερει τι να προσεχει στον δρομο.

bZrOo
30/07/2008, 16:20
@ XT_Billy : Όντως φίλε μου έτσι είναι , όσο και να το λες σε ένα φόρουμ εσύ και εγώ ΠΟΛΥ δύσκολα θα βάλει μυαλό το παλικάρι που βλέπεις ακρανοτο και γενικότερα χωρίς αίσθηση του φόβου.

Εγώ πριν κανα 2 βδομάδες ήμουν με το αυτοκίνητο στην λεωφόρο Αλεξάνδρας βράδυ , χαμηλός φωτισμός μεν αλλά κατάφερα να δω έναν πιτσιρικά με την κοπελίτσα του σε ένα scooter ΧΩΡΙΣ φώτα και οι δυο χωρίς κράνος. Σταματάω στο φανάρι και του λέω « Τα φώτα σου …» λέει « Δεν έχει (μειδιάζοντας και αυτός και η κοπελίτσα)» του ξαναλεω «Κράνος … (κάνοντας του με τα χέρια την κίνηση τοποθέτησης του κράνους)» λέει «Ούτε από αυτό έχει (χαμογελώντας ακόμα πιο πολύ γιατί ήμουν αρκετά διασκεδαστικός με τις κινήσεις που έκανα από ότι φαίνετε)» και τα πήρα και του λέω « Κοίτα δεν είμαι η μάνα σου ούτε ο πατέρας σου , αυτό δεν σου λέει τίποτα ;» χαμογελάνε και τα δυο τα ζωντόβολα και επειδή άναψε το πράσινο φύγαμε .

Είναι πολύ μεγάλη η συζήτηση για το πόσο μακριά πρέπει να πάμε για να καταφέρουμε να σβήσουμε αυτήν την άγνοια και αδιαφορία από τα πρόσωπα τον συνανθρώπων μας που παίζουν με την υγειά τους καθημερινά λες και είναι από τιτάνιο και δεν θα πάθουν τίποτα ποτέ.

@ WWW : Όσο για εσένα φίλε μου που είδες ότι είδες και σου δημιούργησε τέτοια αναστάτωση να ξέρεις πως όσο και να προσπαθείς να ρίξεις το φταίξιμο κάπου τόσο θα βρίσκεις καινούργιους στόχους είτε είναι άνθρωποι είτε είναι μηχανές . Φαύλος κύκλος :(

WWW
30/07/2008, 17:18
Έχεις δίκιο φίλε bZrOo όπως και όλοι σας. Φίλε Sniper στο νεκροταφείο όποτε πάμε, δεν βλέπουμε μόνο σταυρούς γενικά αλλά και τον δικό μας κάπου στο βάθος. Άλλωστε αντιστοιχεί ένας για τον καθένα μας (εκτός και αν προτιμάτε την επίκαιρη καύση). Φτάνει μόνο να πάμε στον σταυρό φυσιολογικά και όχι επειδή δεν φορούσαμε κράνος.

Μακάβρια όλα αυτά. Όμως άλλο να το ακούς και άλλο να ζεις τον πόνο των γονέων.

Κάντε μια προσπάθεια να φανταστείτε τις αξέχαστες φιγούρες του πανικού και αγωνίας των πρώτων συγγενών (μανάδες, πατεράδες, σύζηγοι) που κατέφταναν στην εντατική, έχοντας μόλις μάθει πως το παιδί /συζηγός τους είναι πολύ σοβαρά.

Απίστευτες φιγούρες.

Άλλοι πάλι ήταν ζωντανοί αλλά χωρίς μούτρα. Τι άλλο να πω ...


Και λέω ρε μαλάκες του κερατά. Γιατί δεν το φοράτε το γαμημένο το κράνος. Πόσα λεφτά κάνει?
Πόσο να ιδρώσεις ? Τον άλλο πριν από 3 εβδομάδες τον παρέσυρε νταλίκα στην Παλαιά Εθνική Πατρών Αιγίου. Είχε πάρει το παληκάρι τη μηχανή καινούργια και κατά τα μεσάνυχτα βγήκε έτσι για το στρώσιμο και να απολαύσει τη δροσούλα (ξεκράνωτος επίσης).

Τελικά άθικτο το κορμί του και λιώμα το κεφάλι του από τα παλαιά τσιμεντένια κολωνάκια στην άκρη του δρόμου.

Και τόσα άλλα άπειρα περιστατικά που σίγουρα όλοι μπορούν να πουν. Η μόνη διαφορά στην δική μου περίπτωση είναι πως μπορώ να σας περιγραψω, για όλα τα περιστατικά που βίωσα, ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΔΥΝΗ των γύρω του.

Sorry αν σας έκανα την καρδιά ταβούλι. Όμως θα πρέπει να θυμώμαστε πως με το δρόμο "τον στραβό" που πήραμε με τις μηχανές :wacko: , θα πρέπει να προσέχουμε πρώτα τους γύρω μας (γονείς, παιδιά, συζήγους) και τελευταίους ίσως τους εαυτούς μας. μέσα από την ατομική μας προστασία.

Δεν το λέω για να κάνω κύρηγμα αλλά επειδή είδα ΠΟΣΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ μπορείς να γλιτώσεις.

WWW
30/07/2008, 17:27
Και συνεχίζοντας το ταμπούρλο στην καρδία σας, θα σας αναφέρω και λίγα λόγια για αρκετούς που καταφέρνουν να γλιτώσουν από το χτύπημα στο κρανίο.

Η αρραβωνιαστικιά μου είναι λογοθεραπεύτρια και κάνει πολλές συνεδρίες σε ενήλικες με κρανοεγκεφαλικές κακώσεις. Ακούστε ορισμένα προβλήματα από πολλούς "πρώην μοτοσυκλετιστές" που έχει:

- Προβλήματα λόγου και ομιλίας (να μην μπορούν να αρθρώσουν ούτε ένα σύμφωνο, να τους τρέχουν τα σάλια κλπ)
- Προβλήματα αντιληπτικής ικανότητας της γλώσσας
- Περιστατικά Neglect (κάνε google και πραγματικά θα φρικάρεις ακόμα περισσότερο)
- Περιστατικά διαταρραχής κατάπωσης (κάνε επίσης google. Το φαγητό δεν πάει στο σωστό δρόμο)

και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο μπορείς να φανταστείς. Πολλοί μάλιστα έχουν και παιδάκια και οι γυναίκες τους ΗΡΩΙΔΕΣ παλεύουν να τα φέρουν βόλτα.

Να πω κι άλλα ???? ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 300 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ ...

blackbusa
30/07/2008, 19:34
Φιλαρακι προσωπικα δεν μου εκανες καμμια καρδια ταμπουρλο.....ουτε τιποτα....γιατι ολα αυτα δεν με αγγιζουν.....οχι με την εννοια οτι ειμαι ατρωτος....γιατι κανεις δεν ειναι....αλλα γιατι ο καθενας ειναι υπευθυνος για την σωματικη και διανοητικη του ακεραιοτητα....σιγουρα στεναχωριεμαι οταν μαθω οτι καποιος χτυπησε η ακομα χειροτερα απεβιωσε γιατι δεν ειχε τον καταλληλο εξοπλισμο.....αλλα οχι και για πολυ....αυτα...

bZrOo
30/07/2008, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Φιλαρακι προσωπικα δεν μου εκανες καμμια καρδια ταμπουρλο.....ουτε τιποτα....γιατι ολα αυτα δεν με αγγιζουν.....οχι με την εννοια οτι ειμαι ατρωτος....γιατι κανεις δεν ειναι....αλλα γιατι ο καθενας ειναι υπευθυνος για την σωματικη και διανοητικη του ακεραιοτητα....σιγουρα στεναχωριεμαι οταν μαθω οτι καποιος χτυπησε η ακομα χειροτερα απεβιωσε γιατι δεν ειχε τον καταλληλο εξοπλισμο.....αλλα οχι και για πολυ....αυτα...

Αυτό που λέει ο Blackbusa είναι το πρόβλημα βασικά , γι αυτό υπάρχουν γενικώς ατυχήματα , γιατί ο κάθε ένας από εμάς είναι υπεύθυνος για το πώς θα οδηγεί , με πόσα προστατευτικά , με πόσο λάθος και επιθετικό τρόπο κλπ κλπ και όλα αυτά χρειάζονται μια στιγμή για να αλλάξουν. Είτε βαρεθείς να βάλεις κράνος από εδώ ως το βενζινάδικο , είτε ανοίξεις το γκάζι για 100 μέτρα πιο απρόσεκτα ,είτε απλά είσαι απρόσεκτος για να αποφύγεις τις χιλιάδες μ@λ@κιες που συμβαίνουν γύρο μας στους δρόμους , αυτή η επιλογή είναι δικιά σου ευθύνη …

Γι αυτό και δεν μπορείς να κανείς τίποτα ουσιαστικό παρά μόνο να ενημερώνεις με τον καλύτερο τρόπο τον εαυτό σου και όποιον άλλον ενδιαφέρεσαι να έχει τουλάχιστον τα βασικά για να βγει από μια απλή πτώση ή σύγκρουση χωρίς τραγικό αποτέλεσμα.

madox
30/07/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Θέλω να μοιραστώ αυτό μαζί σας. Είχα την ατυχία, ένα πολύ συγγενικό μου πρόσωπο, να βρίσκεται στην εντατική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου στο Ρίο, για 57 ημέρες, εξαιτίας του καταρραμένου καρκίνου. Δυστηχώς κατέλληξε, μετά από σκληρή μάχη.

Η εντατική μονάδα στο Ρίο αποτελεί την, μοναδική πλέον, πλήρη μονάδα στη Δυτική Ελλάδα, μετά και το κλείσιμο του Νοσοκομείου του Αγίου Ανδρεά, εξαιτίας των μεγάλων ζημιών από το Σεισμό του Ιουνίου.

Έτσι στο Ρίο καταλλήγουν τα σοβαρότερα ατυχήματα από όλη την Δυτική Ελλάδα, με τα οποία εγώ και η οικογένειά μου είμασταν σε καθημερινή στενή επαφή, στους διαδρόμους αναμονής.

Για 57 ημέρες κατάλαβα τι θα πει Πόνος και Καταστροφή. Συγγενείς, αδέρφια, μάνες, παιδιά να κλαίνε με τις ώρες καθημερινά επειδή συγγενείς τους αργοπέθαιναν στους θαλάμους της εντατικής, χωρίς φυσιολογικό τρόπο.

Το χείριστο είναι πως το συντριπτικό ποσοστό ήταν νέοι άνθρωποι, οι περισσότεροι μοτοσυκλετιστές, που χωρίς να φορούν κράνος, έχαναν τη ζωή τους καθημερινά ή έμεναν παράλητοι.

Χάθηκαν τόσοι πολλοί που έχασα το μέτρημα. Από Ναύπακτο, Αμαλιάδα, Πύργο, Πάτρα ...

Κατά την μεταφορά τους στη μονάδα είδα κατάφατσα πολλούς από αυτούς, να μην έχουν απολύτως τίποτα στο σώμα τους, εκτός από μια μικρή εκδορά στο κεφάλι. Μετά μαθαίναμε πως είχαν εγκεφαλική αιμοραγία.

Το χειρότερο που έζησα ήταν όταν ο προϊστάμενος ιατρός της μονάδας, ρώτησε τους συγγενείς ενός 27 χρονου από τροχαίο με μηχανή, αν θέλουν να δωρίσουν τα όργανά του παιδιού τους. Αυτοί με λυγμούς δέχτηκαν.

Την επόμενη ημέρα είχε προετοιμαστεί το χειρουργείο. Πόσο τραγικές ήταν θεέ μου οι στιγμές, που οι τραυματιοφορείς μετέφεραν στο χειρουργίο το ζωντανό/νεκρό παλικάρι και οι συγγενείς τους το συνόδευαν. Στο Contrast των συναισθημάτων, μια ηλιαχτίδα χαράς φάνηκε όταν παράλληλα συνόδευαν μια νεαρή μητέρα στο ίδιο χειρουργείο για μεταμόσχευση νεφρού. Μια κοπέλα από την Αθήνα.

Τα συναισθήματα τόσο ανάμεικτα. Χαρά με λύπη ταυτόχρονα. Αυτό είναι πολύ σπάνιο να το δεις. Η κοπέλα είχε δηλώσει αναζήτηση νεφρού στην Πάτρα, επειδή η σειρά προτεραιότητας ήταν μικρότερη.

Οι συγγενείς της κοπέλας αντάμωσαν έξω από το χειρουργείο με τους συγγενείς του παλικαριού. Εκεί έκλαιγαν όλοι μαζί.

Δεν έχω λόγια να περιγράψω άλλα πράγματα. Όμως έχω απογοητευτεί. Έδώ μιλάμε για σφαγή και πάμε εθελοντές μόνοι μας. Χωρίς κράνος, οι περισσότεροι με το καπελάκι της γκλαμουριάς στο κεφάλι. Εδώ από την μπανιέρα αν γλιστρίσεις θα σπάσεις το κεφάλι του (με 0 km/h), πόσο μάλλον με τη μηχανή.

Με έχει επηρρεάσει πάρα πολύ, τόσο εμένα όσο και την οικογένειά μου. Βρισκόμασταν για 57 ημέρες στο χειρότερο σημείο, στην Δυτική Ελλάδα, που μπορεί να βρεθεί ένας άνθρωπος. Μετά από εκεί υπάρχει μόνο Θάνατος.

Γι αυτό σας λέω. Αφήστε τις μαλακίες. Έχετε πολλοί οικογένειες, γονείς, παιδιά, κοπέλες. Μη χαραμίζεστε άδικα. Οδηγείστε φρόνιμα και με κράνος. Τουλάχιστον το κράνος.

Αν παντρευτώ ποτέ, θα σταματήσω να οδηγώ μοτοσυκλέτα. Δεν θέλω ούτε παιδιά ορφανά ούτε να λένε "ο μπαμπάς δεν μπορεί να περπατήσει" και διάφορα τέτοια. Μπορεί να είναι τραβηγμένο, όμως θεωρώ πως πιο εύκολα σου κληρώνει το ΚΑΚΟ στο δίκυκλο παρά 6άρι στο λόττο.

Συγνώμη αν σας κούρασα με το κείμενο αυτό. Όμως μόνο εσείς μπορείτε να καταλάβετε πως μπορεί να αισθάνεται ένας μοτοσυκλετιστής, όταν βλέπει όλα αυτά ...



Περαν της δικαιολογημενης συναισθηματικης φορτισης σου θα ηθελα να σου επισημανω οτι ο λογος νεκρων /οχηματων βαραινει στατιστικα το αυτοκινητοι και οχι το δικυκλο.Αρα περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να σκοτωθεις με το αυτοκινητο.
Μην τα παιρνεις ολα μαυρο-ασπρο η ζωη ολονων μας κρεμεται απο μια κλωστη ασχετως τι οδηγαμε.

THEOD
30/07/2008, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
θα ηθελα να σου επισημανω οτι ο λογος νεκρων /οχηματων βαραινει στατιστικα το αυτοκινητοι και οχι το δικυκλο.Αρα περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να σκοτωθεις με το αυτοκινητο.


:rolleyes: :rolleyes: Χμμμ... Αυτό θα ήθελα να μάθω από που προκύπτει...Γιατί η δική μου αίσθηση είναι εντελώς διαφορετική...
Το ποιό σωστό για να βγαίνουν τέτοια συμπεράματα είναι η σχέση σοβαρών τραυματισμών-θανάτων/διανυθέντων οχηματοχιλομέτρων, και κάτι μου λέει ότι το νούμερο αυτό στα δίκυκλα είναι αρκετά-αρκετά μεγαλύτερο...
Χωρίς να προσμετράμε το γεγονός ότι στην περίπτωση των δικύκλων οι σοβαροί τραυματισμοί-θάνατοι κατά συντριπτικό ποσοστό αφορούν ηλικιακά το ενεργότερο κομμάτι του πληθυσμού από 15-40 ετών, ενώ στα αυτοκίνητα η ηλικιακή κλίμακα είναι συγκριτικά πιο "απλωμένη" προς τις μεγαλύτερες ηλικίες... :sad:

WWW
30/07/2008, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
:rolleyes: :rolleyes: Χμμμ... Αυτό θα ήθελα να μάθω από που προκύπτει...Γιατί η δική μου αίσθηση είναι εντελώς διαφορετική...
Το ποιό σωστό για να βγαίνουν τέτοια συμπεράματα είναι η σχέση σοβαρών τραυματισμών-θανάτων/διανυθέντων οχηματοχιλομέτρων, και κάτι μου λέει ότι το νούμερο αυτό στα δίκυκλα είναι αρκετά-αρκετά μεγαλύτερο...
Χωρίς να προσμετράμε το γεγονός ότι στην περίπτωση των δικύκλων οι σοβαροί τραυματισμοί-θάνατοι κατά συντριπτικό ποσοστό αφορούν ηλικιακά το ενεργότερο κομμάτι του πληθυσμού από 15-40 ετών, ενώ στα αυτοκίνητα η ηλικιακή κλίμακα είναι συγκριτικά πιο "απλωμένη" προς τις μεγαλύτερες ηλικίες... :sad:


+ 1000 x 10^2

nasos75
31/07/2008, 10:18
Ημουν για οικογενειακη υποθεση και οχι νοσηλευομενος στο τμημα νευροχειρουργικης, στον Ερυθρο Σταυρο απο τις 6/6 εως τις 13/7, καθε μερα εκει περιπου 10 ωρες.
Ακομη δεν θελω και δεν τολμω να σκεφτω ολα αυτα που εβλεπα καθε μερα με παιδια σαν εμας, να φευγουν ετσι απλα απο διπλα μας, γιατι δεν προκυται να ξανακαβαλησω ποτε.
Ο ακηρυχτος πολεμος εναντιον των μοτοσυκλετιστων καλα κρατει, να προσεχεται αδελφια.

WWW
31/07/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos75
Ημουν για οικογενειακη υποθεση και οχι νοσηλευομενος στο τμημα νευροχειρουργικης, στον Ερυθρο Σταυρο απο τις 6/6 εως τις 13/7, καθε μερα εκει περιπου 10 ωρες.
Ακομη δεν θελω και δεν τολμω να σκεφτω ολα αυτα που εβλεπα καθε μερα με παιδια σαν εμας, να φευγουν ετσι απλα απο διπλα μας, γιατι δεν προκυται να ξανακαβαλησω ποτε.
Ο ακηρυχτος πολεμος εναντιον των μοτοσυκλετιστων καλα κρατει, να προσεχεται αδελφια.


Τι να πεις. Πάντως το Thredaκι αυτό είναι αρκετά "δύσκολο" μια και μιλά απευθείας στον κρυφό φόβο που έχουμε όλοι όσοι καβαλάμε μοτοσυκλέτα και πολύ περισσότερο όσοι είναι παντρεμένοι με ή χωρίς παιδιά.

:bigcry:

Να είστε όλοι γεροί και τα καπελάκια στην παραλία. Οι ψευτογκλαμουριές τύπου καπελάκι στο κεφάλι ή ζελεδάκι δεν είναι για τη μοτοσυκλέτα.

Είναι σαν να παίζεις με ένα πχ κυνηγετικό όπλο, με μια καραμπίνα και να είσαι απρόσεκτος και ανώριμος. Θέλει σοβαρότητα και προσοχή, λαμβάνοντας όλα τα "μέτρα ασφαλείας" όπως λέγαμε και στον στρατό.

CIRUS
31/07/2008, 14:59
εμένα με καλύψανε προλαλήσαντες γιαυτό δεν αναλύω την άποψη μου, απλά εύχομαι και οι μηχανές μελλοντικά να γίνουν πιο ασφαλή μέσα όπως έγιναν σταδιακά και τα αυτοκίνητα, μέχρι τότε πάρα πολή προσοχή και πάντα εξοπλισμός, αλλά μη γελιόμαστε ακόμα και όσοι φοράμε πλήρη εξοπλισμό είμαστε σε πολλή δυσχερέστερη θέση σε παθητική ασφάλεια από ένα αυτοκίνητο και δεν πρέπει να το ξεχνάμε ποτέ αυτό για να προσέχουμε ακόμα περισσότερο.

WWW τι να σου πω ρε φίλε πραγματικά πρέπει να ήταν πολλή ασχημη εμπειρία να βλέπεις νέους ανθρώπους να χάνονται και τους συγγενείς τους να κλαίνε, μακάρι να έρθει η ώρα που να το βάλουν ολοι καλά στο κεφάλι τους οτι το κράνος σώζει ζωες και να μην βλέπω καθημερινά το 50% των μοτοσυκλετιστών να κρατάνε το κράνος στον αγκώνα!!!

WWW
31/07/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
εμένα με καλύψανε προλαλήσαντες γιαυτό δεν αναλύω την άποψη μου, απλά εύχομαι και οι μηχανές μελλοντικά να γίνουν πιο ασφαλή μέσα όπως έγιναν σταδιακά και τα αυτοκίνητα, μέχρι τότε πάρα πολή προσοχή και πάντα εξοπλισμός, αλλά μη γελιόμαστε ακόμα και όσοι φοράμε πλήρη εξοπλισμό είμαστε σε πολλή δυσχερέστερη θέση σε παθητική ασφάλεια από ένα αυτοκίνητο και δεν πρέπει να το ξεχνάμε ποτέ αυτό για να προσέχουμε ακόμα περισσότερο.

WWW τι να σου πω ρε φίλε πραγματικά πρέπει να ήταν πολλή ασχημη εμπειρία να βλέπεις νέους ανθρώπους να χάνονται και τους συγγενείς τους να κλαίνε, μακάρι να έρθει η ώρα που να το βάλουν ολοι καλά στο κεφάλι τους οτι το κράνος σώζει ζωες και να μην βλέπω καθημερινά το 50% των μοτοσυκλετιστών να κρατάνε το κράνος στον αγκώνα!!!


Όλοι μα όλοι χάθηκαν με μια μικρή μελανιά στο κούτελο ή στα πλευρικά του κεφαλιού. Όλα τα υπόλοιπα άθικτα. Το πράγμα μιλούσε από μόνο του. Δεν φοράς κράνος => Τον Πούλο. Έτσι απλά.

TOLISTOLAROS
31/07/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Αν παντρευτώ ποτέ, θα σταματήσω να οδηγώ μοτοσυκλέτα. Δεν θέλω ούτε παιδιά ορφανά ούτε να λένε "ο μπαμπάς δεν μπορεί να περπατήσει" και διάφορα τέτοια. Μπορεί να είναι τραβηγμένο, όμως θεωρώ πως πιο εύκολα σου κληρώνει το ΚΑΚΟ στο δίκυκλο παρά 6άρι στο λόττο
Εννοείται..δυστυχώς...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1210170#post1210170
Απείρως πιο εύκολα κερδίζεις 6άρι στο ΛΟΤΤΟ για το νοσοκομείο ή και αλλού,και όσο αυξάνουν τα ΖΩΑ στο τιμόνι των αυτοκινήτων τόσο ευκολότερα...δυστυχώς
:beer: :beer:

CIRUS
31/07/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Όλοι μα όλοι χάθηκαν με μια μικρή μελανιά στο κούτελο ή στα πλευρικά του κεφαλιού. Όλα τα υπόλοιπα άθικτα. Το πράγμα μιλούσε από μόνο του. Δεν φοράς κράνος => Τον Πούλο. Έτσι απλά.

μάμησε τα, τι να λέμε τώρα και μιλάμε δυστηχώς κυρίως για παλικαράκια στα 20κάτι χρόνια τους είναι μεγάλη τραγωδία όπως και να το δεις:(

TOLISTOLAROS
31/07/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Περαν της δικαιολογημενης συναισθηματικης φορτισης σου θα ηθελα να σου επισημανω οτι ο λογος νεκρων /οχηματων βαραινει στατιστικα το αυτοκινητοι και οχι το δικυκλο.Αρα περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να σκοτωθεις με το αυτοκινητο.
Μην τα παιρνεις ολα μαυρο-ασπρο η ζωη ολονων μας κρεμεται απο μια κλωστη ασχετως τι οδηγαμε.
:eyepop: :eyepop: :eyepop: Μπορείς να ποστάρεις το link της έρευνας που το αποδεικνύει αυτό;
Γιατί για παράδειγμα αυτή (http://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_safety#Accident_rates) άλλα λέει...μην τρελλαθούμε πια...

WWW
31/07/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
:eyepop: :eyepop: :eyepop: Μπορείς να ποστάρεις το link της έρευνας που το αποδεικνύει αυτό;
Γιατί για παράδειγμα αυτή (http://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_safety#Accident_rates) άλλα λέει...μην τρελλαθούμε πια...

Φίλε TOLISTOLAROS φανταστική έρευνα πραγματικά !!!!

Πού την πέτυχες ρε θηρίο !!!!!!!!!!!1


Respect + 1.000.000.000.000 x 10 ^99

WWW
31/07/2008, 19:50
Παραθέτω από το WikiPedia, για ευκολία:

A national study by the Australian Transport Safety Bureau (ATS) found that:



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΝΑ ΚΟΥΦΑΘΕΙΤΕ :

1) Motorcycle rider death rates increased among all rider age groups between 1998 and 2000

2) Motorcycle rider deaths were nearly 30 times more than drivers of other vehicles

3) Motorcycle riders aged below 40 are 36 times more likely to be killed than other vehicle operators of the same age.

4) Motorcycle riders aged 40 years and over are around 20 times more likely to be killed than other drivers of that age. [1]


[Να προσθέσω εγώ πως τα παραπάνω ατυχήματα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ. Οι ΞΕΝΟΙ ΤΟ ΦΟΡΑΝΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΟ]

ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ:

One of the main reasons motorcyclists are killed in crashes is because the motorcycle itself provides virtually no protection in a crash.


ΚΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΩΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:

For example, approximately 80 percent of reported motorcycle crashes result in injury or death; a comparable figure for automobiles is about 20 percent.[4]


ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ:

Πόσες φορές εδώ μέσα έχουμε ακούσει κάποιος τύπους με κάτι Varkadero, Stromata, krebatia, GSXRια, R1,R2,R3,Rn και Κ1,Κ2,Κ3,Κn να λένε το old time classic :

Πάω στην Εθνική σταθερά με 180-190

ΠΟΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ ???? Πού την είδες ?

Και δεν φτάνει μόνο αυτό, αλλά λένε και ...

ΚΟΥΛΑΤΖΕΣ

αυτούς που πάνε οι κακόμοιροι σιγά σιγά επειδή ΣΚΙΑΖΟΝΤΑΙ (φοβούνται εις την νεοτέραν Αθηναϊκήν).

Άλλο η πλάκα και άλλο το σοβαρό. Αν έχετε οικογένειες, κόψτε τις μαλακίες και πάτε ΚΥΡΙΕΣ στον δρόμο. Αν είστε μόνοι σας σε αυτό τον κόσμο και γουστάρετε καραγκιοζιλίκια ... ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ .-

Να πηγαίνουμε όλοι μας που και που σε καμια Εντατική απόξο να κόβουμε λιγάκι κίνηση. 1 φορά / μήνα έτσι για ΔΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.

Γκρινιάζω πολύ για τους ΠΑΠΑΡΕΣ και όχι για τους ΣΩΣΤΟΥΣ. Έχω επηρρεαστεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ !!!

TOLISTOLAROS
31/07/2008, 20:27
Να παραθέσω επίσης το τί μου είπε φίλος γυμναστής Εθελοντής στον Ερυθρό Σταυρό:
Πολλοί μοτοσυκλετιστές έχουν ψυχολογικά τραύματα για πολύ καιρό επειδή τους εγκαταλείπουν... ....

zephyr1
31/07/2008, 20:29
:alien:

powerphot
31/07/2008, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Γιατί δεν βάζουν στον ΚΟΚ να σου αφαιρείται το δικαίωμα να οδηγείς μηχανή για κανα 3άρι χρόνια, αν σε πιάσουν χωρίς κράνος ? Ούτε πρόστιμο ούτε τίποτα. Απλά να σε κάνουν να την κοιτάς στην αυλή να παλιώνει.

Σε όλα αυτά που διάβασα, έχεις δίκιο, αλλά κατά τη γνώμη μου έχεις λάθος να τα έχεις πάρει πολύ βαριά εξ αιτίας της αναγκαστικής επαφής σου με το χώρο που γίνονται τα περιστατικά.

Επίσης, πιστεύω ότι το παραπάνω που λες είναι μια πάρα πολύ καλή ιδέα!

WWW
31/07/2008, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Να παραθέσω επίσης το τί μου είπε φίλος γυμναστής Εθελοντής στον Ερυθρό Σταυρό:
Πολλοί μοτοσυκλετιστές έχουν ψυχολογικά τραύματα για πολύ καιρό επειδή τους εγκαταλείπουν... ....

Τι εννοούσε λέγοντας εγκαταλείπουν? Εννοούσε αβοήθητους στην άσφαλτο ?

powerphot
31/07/2008, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Τι εννοούσε λέγοντας εγκαταλείπουν? Εννοούσε αβοήθητους στην άσφαλτο ?
Μάλλον οι παρέες τους.

TOLISTOLAROS
31/07/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Τι εννοούσε λέγοντας εγκαταλείπουν? Εννοούσε αβοήθητους στην άσφαλτο ?
Ναι φίλε,οι δράστες τους χτυπάνε και μετά στ @χίδια τους,σηκώνονται και φεύγουν.Εγώ ήμουν τυχερός που
1)Σταμάτησε
2)Τη συγκεκριμένη ώρα το μέρος είχε πολύ κόσμο και τρέξανε κοντά μου
3)Με τράκαρε κοντά στο νοσοκομείο
Αν γινότανε αντί για τις 19:30 αλλά πχ μεσάνυχτα και ήμουν αβοήθητος,το λιγότερο που θα πάθαινα ήταν χειρουργείο στο πόδι...Γιατί εννοείται ότι όταν σε τρακάρουν ούτε πινακίδες συγκρατείς ούτε τίποτα.
Πλέον η βόλτα με τη μηχανή πρέπει να γίνεται παρέα με άλλες μηχανές...

mizz
31/07/2008, 22:37
Εμένα με τράκαρε, έφυγε
του πήραν άλλοι τις πινακίδες όσο ήμουν λιπόθυμος
το εκαβ ήρθε σε 5 λεπτά αλλιώς bye bye
και το νοσοκομείο εφημέρευε

WWW
01/08/2008, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Μάλλον οι παρέες τους.




:a18:

είσαι πολύ ευγενικός

:lol: :rotflmao: