PDA

View Full Version : ποιος ειναι τελικα μοτοσυκλετιστης?



tigionapas
30/07/2008, 21:45
τελικα ποιος ειναι?αραγε ειναι μονο ο 500 cc και πανω?ειναι μονο o transalp ,varaderos ,ducatis ,hagiabusakias?δεν ειναι ο 50cc παπακιας που δουλευει courier και κανει 150 χλμ την μερα?:beer: τελικα εγω που ειμαι ορκισμενος οπαδος των 50 cc δικαιουμαι να λεγομαι μοτοσυκλετιστης?δηλ πιο ειναι το κριτηριο?τα χλμ που πιανει το εργαλειο ή τα κυβικα του?θα μου πεις κατσε ρε μεγαλε με το πρι πρι σου !κανε περα :wave2:
επειδη λοιπον βαρεθηκα να με κοιταζουν οι αλλοι υποτιμητικα στο δρομο γιαυτο τα λεω ολα αυτα!εχω μια ψωρα!γουσταρω να ταξιδευω με το σκουτερακι μου των 50 cc!!!o yes με αυτο!δε μαρεσει ρε παιδακι μου η ταχυτητα κακο ειναι?εγω γουσταρω 50 χλμ την ωρα ,να κοταζω το τοπιο (οκ και το δρομο φυσικα),να ειμαι 5 ωρες στο μηχανακι ,(ναι ειμαι σιδεροκολος το παραδεχομαι :rotflmao: ),και να μαζευω χλμ με το πασο μου!
Γιατι τα λεω ολα αυτα?εχω κανει 30000 χιλμ και γυριζω ολοι την β ελλαδα, (ναι με το 50cc).πως το κανω αυτο?κανοντας 100 χλμ την μερα ,πηγαινοντας απο πολη σε πολη και διανυκτερευοντας εκει.ετσι το κανω.Σε ολα μου αυτα τα ταξιδια ,εχω συναντισει χιλιαδες μοτοσυκλετιστες.ολους μα ολους τους χαιρετισα!!!ολους .αλλα κανενας δε μου ανταποδοσε το χαιρετισμο!ποτε!δηλ εγω δεν αξιζω?εγω που τρωω τα χλμ με το φτυαρι δεν ειμαι αξιος χαιρετισμου επειδη εχω 50 cc?και ο αλλος που βγαζει το εργαλειο μονο καθε Σαββατο απο το γκαραζ (αφου εχει παρκαρει το κουτι) και κανει μια κοντινη βολτουλα ειναι μηχανοβιος?μηπως πρεπει να αναθεωρισουμε λιγο την μοτοσυκλετιστικη μας παιδεια?λεω μηπως!!!:confused:

fantacid
30/07/2008, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tigionapas
τελικα ποιος ειναι?αραγε ειναι μονο ο 500 cc και πανω?ειναι μονο o transalp ,varaderos ,ducatis ,hagiabusakias?δεν ειναι ο 50cc παπακιας που δουλευει courier και κανει 150 χλμ την μερα?:beer: τελικα εγω που ειμαι ορκισμενος οπαδος των 50 cc δικαιουμαι να λεγομαι μοτοσυκλετιστης?δηλ πιο ειναι το κριτηριο?τα χλμ που πιανει το εργαλειο ή τα κυβικα του?θα μου πεις κατσε ρε μεγαλε με το πρι πρι σου !κανε περα :wave2:
επειδη λοιπον βαρεθηκα να με κοιταζουν οι αλλοι υποτιμητικα στο δρομο γιαυτο τα λεω ολα αυτα!εχω μια ψωρα!γουσταρω να ταξιδευω με το σκουτερακι μου των 50 cc!!!o yes με αυτο!δε μαρεσει ρε παιδακι μου η ταχυτητα κακο ειναι?εγω γουσταρω 50 χλμ την ωρα ,να κοταζω το τοπιο (οκ και το δρομο φυσικα),να ειμαι 5 ωρες στο μηχανακι ,(ναι ειμαι σιδεροκολος το παραδεχομαι :rotflmao: ),και να μαζευω χλμ με το πασο μου!
Γιατι τα λεω ολα αυτα?εχω κανει 30000 χιλμ και γυριζω ολοι την β ελλαδα, (ναι με το 50cc).πως το κανω αυτο?κανοντας 100 χλμ την μερα ,πηγαινοντας απο πολη σε πολη και διανυκτερευοντας εκει.ετσι το κανω.Σε ολα μου αυτα τα ταξιδια ,εχω συναντισει χιλιαδες μοτοσυκλετιστες.ολους μα ολους τους χαιρετισα!!!ολους .αλλα κανενας δε μου ανταποδοσε το χαιρετισμο!ποτε!δηλ εγω δεν αξιζω?εγω που τρωω τα χλμ με το φτυαρι δεν ειμαι αξιος χαιρετισμου επειδη εχω 50 cc?και ο αλλος που βγαζει το εργαλειο μονο καθε Σαββατο απο το γκαραζ (αφου εχει παρκαρει το κουτι) και κανει μια κοντινη βολτουλα ειναι μηχανοβιος?μηπως πρεπει να αναθεωρισουμε λιγο την μοτοσυκλετιστικη μας παιδεια?λεω μηπως!!!:confused:



κ ομως εχεις δικιο......

:sad: :sad: :sad:

nickmonstro
30/07/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κ ομως εχεις δικιο......

:sad: :sad: :sad:

+1:sad:

ppdmtr
30/07/2008, 22:14
Απολυτο δικαιο .Την Κυριακη ερχομενος απο Αρτα συναντησα στην εΘνικη (ο Θεος να την κανει τετοια),καπου στο Αιγιο εναν μοτοσυκλετιστη με παπι φορτωμενο με μπαγαζια η αληθεια ειναι οτι η πρωτη σκεψη "που παει με το παπι""επικινδυνο" αλλα η αμμεσως επομενες ειναι οτι αυτος κανει το κεφι του και εκει ειναι η ουσια να κανεις αυτο που σου αρεσει ειτε καβαλας 1000 η 600 ειτε παπι να το απολαμβανει εξαλου οι περισσοτερη απο εκει ξεκινησαμε .Καλε βολτες φιλε πιστεψεμε αν συναντηθουμε θα σε χαιρετησω
Βασιλης

Nefos
30/07/2008, 22:15
Απλά φίλε δεν νομίζω να πιστεύει εύκολα ο άλλος την τρέλα σου αυτή. Θέλω να πω πως έχεις background αλλά ο άλλος σε βλέπει με το παπί και πιστεύει ότι απλά καβαλάς από τη δουλειά στο σπίτι και το ανάποδο....
Βάλε κάνα προβόλι να σου πω εγώ αν θα χαιρετάνε μετά....:p

Φιλικά
Ν.

alximistis
30/07/2008, 23:10
όποιος θεωρεί πως οι σκουτεράκηδες οι παπάκηδες κλπ δεν είναι μοτοσικλετιστές όντως πρέπει να αναθεωρήσει τις απόψεις του! Το "μοτοσικλετιστή" δεν τον κάνει η μηχανή που καβαλά. Στο κάτω κάτω όλα στην κατηγορία των δίτροχων ανήκουν. Είναι δυστυχώς αλήθεια πως τα τελευταία χρόνια μας έχει πιάσει μια ακατάσχετη μπουρδολογία α αυτό δεν στρίβει που να πας ταξίδι με κείνο το παράλλο χαλάει θα σε αφήσει άσε ρε που θα βγεις με μόνο τόσα κυβικά εκτός πόλης και πάει λέγοντας. Μπούρδες!!!
Αυτό που γουστάρει και θέλει ο καθένας αυτό καβαλάει. Το κάνει κέφι; περνά καλά; Έληξε!

Για να είμαστε όμως τίμιοι να πούμε και μία διαφορά που παίζει. Δεν ξέρω αν είναι σύνηθες ή όχι αλλά η αλήθεια είναι πως αρκετοί φίλοι παπάκηδες σκουτεράκηδες κλπ δεν έχουν μοτοσικλετιστική συνείδηση και πολλές φορές είναι γεγονός πως το βγάζουν και στο δρόμο. Επειδή λοιπόν πράγματι δεν σε κάνει μοτοσικλετιστή το όχημα που καβαλάς η ανυπαρξία μοτοσικλετιστικής συνείδησης είναι αυτό που νομίζω έχει δημιουργήσει αυτήν την άποψη για τους "μικρούς" της κατηγορίας άσχετο αν είναι κάποιοι από αυτούς μικροί στο μάτι αλλά τεράστιοι... στο δρόμο. :lol:
Κατά τα άλλα δεν θεωρώ ότι οι βεσπάκηδες ας πούμε που έχουν και κλαμπάκι είναι λιγότερο μοτοσικλετιστές από τους bmwδάκηδες ή τους ducatisti κλπ.

George_M.
30/07/2008, 23:12
πρωτα απο ολα εν μεγαλο RESPECT σε σενα.:a19: εισαι πραγματι μοτοσυκλετιστης κ ζεις αυτο που κανεις.οτι αφορα τους χαιρετισμους εχεις απολυτο δικιο.ειναι ασχημο να μιλαει κανεις για μοτοσυκλετιστικη αλληλεγυη κ να παρατηρουμε τετοιες αγενεις συμπεριφορες.η αληθεια ειναι πως τα τελευταια χρονια εχει γεμισει ο δρομος με ατομα που απλως οδηγουν μοτο για λογους προβολης.ολοι αυτοι λοιπον δεν θα σε χαιρετισουν ποτε αλλα κ ποτε δεν θα καταλαβουν οτι καβαλησαν μοτο.συνεχισε να κανεις αυτο που σε εκφραζει κ σιγουρα θα συναντησεις κ αληθινους μοτοσυκλετιστες τους οποιους θα αναγνωρισεις αμεσως.κ ξερεις ως?θα σε χαιρετισουν πρωτοι.
καλους δρομους να εχεις

Jo.Da.
31/07/2008, 01:31
Γενικά χαιρετάω τα πάντα που κινούνται σε 2 τροχούς (συμπεριλαμβανομένων και των ποδηλατών) στο δρόμο...αλλά αυτό δε με κάνει ταυτόχρονα μοτοσυκλετιστή...μεγάλη συζήτηση αυτό...

Απλά θα παραθέσω μια ιστορία χειμωνιάτικη...κάπου κοντά στα Χριστούγεννα αν θυμάμαι καλά, κανονλιζουν κάτι φίλοι να ανέβουνε για καφέ στη Λ.Πλαστήρα (περίπου 50χλμ από τα σπίτια μας)...λέω πάτε κι έρχομαι με το φζ6...μόλις φτάνω στο καφέ που είχαν αράξει τα φιλαράκια βλέπω απ'έξω κάτι παληκάρια να αρματώνονται (κράνη, μπουφάν κτλ)...

Κοιτάζω τριγύρω, γεμάτο βέσπες...ναι αυτές τις παλιές...χαιρετάω...ανταποδίσουν...παρκάρω και ακολουθεί ο διάλογος:

Εγώ: Από που ήρθατε παιδιά?
Αυτοί: Από παντου...:look:
Ε: Δηλαδή..???:alien:
Α: Αλλος από Αθήνα, άλλος από Θεσ/νίκη...:wacko:

Εκείνη την ώρα πέφτει το μάτι μου πάνω σ'ενα μηχανάκι και βλέπω αυτοκόλλητο ''βέσπα κλαμπ Ελλάς''

Να μην τα πολυλογώ η 1η σκέψη που περασε από το μυαλό μου ήταν: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ...:beer:

:wave2:

Smith
31/07/2008, 02:21
νομίζω έχει παίξει ξανά αυτό το θέμα... αλλά..κάθε φορά που το σκέφτομαι είναι μια συζήτηση του στυλ..''τελικά...υπάρχει Θεός''..??? όπου όλοι συζητάνε επί ώρες και όλοι έχουν δίκιο...


πάντως σίγουρα και ο ντελιβεράς και ο κουριερτζής ειναι....
:wave2:

requiem
31/07/2008, 07:28
δεν ειναι ο 50cc παπακιας που δουλευει courier και κανει 150 χλμ την μερα? τελικα εγω που ειμαι ορκισμενος οπαδος των 50 cc δικαιουμαι να λεγομαι μοτοσυκλετιστης?δηλ πιο ειναι το κριτηριο?τα χλμ που πιανει το εργαλειο ή τα κυβικα του?θα μου πεις κατσε ρε μεγαλε με το πρι πρι σου !κανε περα




Πρώτον, αν κάποιοι που το παίζουν "κάπως" με τα "μεγάλα" εργαλεία τους και φτύνουν τους οπαδούς των 50 ή των 125cc και έκαναν την δική σου δουλειά courier,ντελίβερη...δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, που περιλαμβάνει πολλές ώρες στον δρόμο θα σου έλεγα εγώ αν ήταν άξιοι να αποκαλούνται μηχανόβιοι και αυτό γιατί θα τον είχαν σιχαθεί τον μοτοσυκλετισμό (δεν ξέρω σε τι ποσοστό υπάρχει τέτοια μερίδα ανθρώπων,αλλά πιστέψτε με πως υπάρχει).
Δεύτερον, γνώμη μου και άποψη μου, δεν νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχουν κριτήρια, γιατί η αλήθεια είναι πως κάποιοι άσχετοι τα έχουν βάλει (γιατί μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, π.χ.όλοι οδηγήσαμε 50cc,γιατί δεν βγήκαμε όλοι από την κοιλιά της μητέρας μας και καβαλήσαμε 1000άρες, έτσι? και ξέρουμε όλοι πως μας αντιμετώπιζαν κάποιοι τότε όταν μας προσπέρναγαν μεγάλες μηχανές, το πόσο υποτιμητικά μας έκαναν να νιώθουμε, έστω αν μας έτυχε μόνο μια φορά.
Παράδειγμα, τώρα και ο φίλος που άνοιξε την κουβέντα, "μα ούτε μια χαιρετούρα στον δρόμο?"...........τς τς τς......ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!
Μου βγήκατε όλοι στους δρόμους με τις μεγάλες μηχανές και σε όγκο και σε κυβικά και μου το παίζεται γ@μι@δες της ασφάλτου, ενώ στο σπίτι σας περιμένει το κουτάκι σας γιατί με αυτό κυκλόφορείται τον χειμώνα, γιατί βλέπεις τις μηχανές τις έχετε μόνο για άνοιξη, καλοκαίρι (2008-2009) λες και είναι δεν ξέρω κι εγώ τι, κολλεξιόν.Αλλά, βλέπεις είναι IN, είναι στην μόδα οι μηχανές για κάποιους από εσάς εκεί έξω, λές και μιλάμε για κανά συνολάκι του κωστέτσου.
Μην τα πάρετε μερικοί μαζί μου, γιατί δεν έχω καμμία πρόθεση να την πω σε κανένα, μιλάω μόνο από εμπειρία από γνωστούς και φίλους που ήξερα. Σίγουρα δεν είμαστε όλοι έτσι και δεν μας βάζω όλους στο ίδιο καζάνι, αυτό έλειπε δηλαδή.
Και τέλος, για να κλείσω εδώ...
...ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ, ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ, ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ... (κι ας είναι 50 ή 1200cc...για κάποιους "κολλημένους").:winka: :beer: :beer: :beer:

makis206
31/07/2008, 07:49
Απόλυτο δίκιο ο φίλος :beer: :wave2:

Road67
31/07/2008, 13:51
Ο μοτοσυκλετισμος δεν αφορα τον κινητηρα η τα λαστιχα, δεν αφορα τον τυπο με το arai και το υφος καρδιναλιου. Αφορα αυτο που σου παρεχει η μηχανη. Την αφομειωση με το περιβαλλον, την επαφη με το δρομο, τη φυση ως μερος του συνολου, ως παρατηρητη και ως εμπλεκομενου, τη δυνατοτητα να ταξιδεψει η σκεψη ενω παραλληλα εισαι εκει στο τιμονι, τη διασκεδαση της οδηγησης, το παιχνιδι και ταυτοχρονα τη συνειδητοτητα της ευθυνης να μη σκοτωθεις, να μην προκαλεσεις ατυχημα. Μοτοσυκλετισμος ειναι οταν ανεβαινεις πανω της ενα κενο να καλυπτει καθε εγνοια και καθε σκεψη, συναισθημα εκφραζεται μεσα απο τη φιλη σου. Ο μοτοσυκλετιστης εισαι εσυ που κατω απο τη μηχανη σου μπορει να εισαι αυτο που θελουν οι αλλοι, μπορει να συμβιβαζεσαι, μπορει να πρεπει να εξηγεις και να εξηγεισαι σε καθε ικμαδα του εγω και του ειναι σου, αλλα οταν εισαι εκει πανω εισαι εσυ, ο εαυτος σου και δεν δινεις στο εγω σου εξηγησεις, σκεφτεσαι, νιωθεις, εκφραζεσαι, αποδεχεσαι, ακους, βλεπεις και μπορεις να σταματησεις και να κυλιστεις στο χωμα, η να βαλεις τη μηχανη στο σταντ και να ακουμπησεις πανω της την πλατη σου καθιστος στο χωμα και με τα ρουθουνια της ψυχης σου να αντλησεις ολη τη γυρω ομορφια. Εισαι ελευθερος, εισαι ανεξαρτητος. Εισαι εσυ.

Αν φιλε μου πανω στο 50αρακι σου εισαι ετσι οπως περιγραφω εισαι μοτοσυκλετιστης. Αν σε νοιαζει να χαιρετησεις για να χαιρετηθεις στην κατα τα αλλα κατανοητη αναγκη σου να νιωσεις μελος της οικογενειας των μοτοσυκλετιστων κι αυτο παγωνει καθε αλλη σου επαφη με τη μηχανη, τοτε εισαι απλα επιδοξος μτοσυκλετιστης. Η διαδικασια του χαιρετισμου αν δεν ξεκιναει αβιαστα απο μεσα σου χωρις να σε απασχολει τι θα κανουν οι αλλοι καλυτερα να μη γινεται. Ο χαιρετισμος ειναι η ενδειξη πως κι ο αλλος αντιλαμβανεται οτι κι εσυ.

Τελος, η μηχανη ειναι το μεσο για να ερθεις σε επαφη. Στην ουσια η πραγματικη μηχανη ειναι η ψυχη σου κι αυτη δεν ταξινομειται σε gsxr, fazer, peugeot, piaggio κλπ ειναι υπερανω αυτων.

Πριν σκεφτεις οτι μιλαω ετσι γιατι εχω μηχανη, σου απαντω οτι εχω και το xmax και χωρις υπερβολες κανω ταξιδια στην ψυχη μου και απο την ψυχη μου, χωρις να εχει σημασια το μεσο, οταν θελω να παω ταξιδι, για το ταξιδι κι οταν δεν αφορα καποια υποχρεωση που πρεπει να παω γρηγορα. Τα 300 χιλιομετρα δεν ειναι τιποτα με το fazer και σε βεβαιαω οτι δεν ειναι τιποτα ουτε με το xmax. Αν την ωρα που ταξιδευω νιωθω και σκεφτομαι και απολαμβανω, θελω να τα μοιραστω αυτα και μπορω να το κανω μονο με ενα μοτοσυκλετιστη, οποτε τοτε αβιαστα θα χαιρετησω, αλλα ετσι απο συνηθεια, ποτε.

devil's animal
31/07/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tigionapas
τελικα ποιος ειναι?


ειναι αυτος που το νοιωθει.
απλα.


οπως σου ειπε και καποιος αλλος δυστυχως καποια οχηματα εχουν την ταση να κατηγοριοποιουν τους αναβατες τους.
εχουμε συνηθισει τα μικρου κυβισμου μηχανακια να τα βλεπουμε στην πολη και να τα θεωρουμε κατι απλο και παρακατιανο.θες οι ακρανωτοι που ειναι πολλοι πανω σε αυτα,θες η ταχυτητα που δεν μπορουν να πιασουν, θες το "μικρο" του ολου πραγματος...ετσι ειναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ.


πως λεμε οτι οι ducatisti τρεχουν στα συνεργεια,ε κατι παρομοιο. αλλα ρε αδερφε αυτος μπορει στο ταξιδι του να θελει να γνωρισει τους μαστορες που ειναι αναμεσα απο το ενα σημειο στο αλλο. να του πουμε τιποτα? :rotflmao: :rotflmao:


τεσπα.
καλους δρομους να εχεις.
και εγω οποτε βλεπω να με χαιρετανε,χαιρεταω και ας ειναι και αμαξι-λεωφορειο-φορτηγο.
γιατι ξερω οτι εκει μεσα μπορει να ειναι καποιος εν ενεργεια μοτοσυκλετιστης που ειτε δουλευει ειτε εχει βγαλει βολτα την οικογενεια, και με βλεπει και ψιλοζηλευει ή χαιρετε για μενα.

:wave2:

stavrogin
31/07/2008, 14:29
Δεν υπαρχει καποια αρμοδια επιτροπη η οποια να εχει θεσει αντικειμενικα κριτιρια του τι εστι "μοτοσυκλετιστης", "ποιητης", "ορειβατης" ,"καλοφαγας","ερωτευμενος" κλπ. Ακομα κι αν υπηρχε τετοια επιτροπη, δεν θα υπηρχαν τα αντικειμενικα κριτηρια για την επιλογη της επιτροπης , και παει λεγοντας.
Κατ αυτη την εννοια ειναι ενα εντελως υποκειμενικο θεμα ή καλητερα προσωπικο το τι θεωρει ο καθεις μοτοσυκλετιστη και τι οχι.
Φανταζομαι οτι πολλοι εδω μεσα που θα σπευσουν να ονομασουν μοτοσυκλετιστη τον παπακια πχ. δε θα κανουν το ιδιο για καποιον που οδηγα μονιμα χωρις κρανος ή με σαγιοναρα και σορτσ.

Κατα τι γνωμη μου, θεωρω οτι ο μοτοσυκλετιστης εχει τα ιδια κριτιρια με τον ερωτευμενο.Και ο ποιο μαλακας απο εμας εχει την ιδιοτητα να ερωτευεται με παθος και ενταση:p

tigionapas
31/07/2008, 15:12
διαβαζοντας τις απαντησεις σας αντιλαμβανομαι οτι τουλαχιστον εδω μεσα ξερουμε γιατι αγαπαμε τις μηχανες ,οτι ειναι αυτες!φυσικα ,για να λυσω μια αδικια που αθελα μου ισως εκανα,δεν ειναι ολοι οι παπακιδες -κουριερ μοτοσυκλετιστες !υπαρχουν πολοι απο αυτους που κανουν καγκουριες ,οπως και υπαρχουν μεγαλοκυβιστες που εχουν απιστευτη παιδεια μηχανης ακομα και αν η ζωη τους εκανε και αφησουν την ερωμενη -μηχανη τους και να μπουν σε ενα κουβα!ολα ειναι θεμα ψυχης!διαθεσης!απλα ηθελα να θεσω το θεμα του μειοτισμου -ρατσισμου που μια ,κατε με μεγαλη μεριδα μοτοσυκλετιστων, εχει εναντιων των λιγων κυβικων και των φτωχων ιππων!
ευχομαι σε ολους καλα και πολλα χλμ και παντα ορθιοι!
επιφυλασσωμαι στο μελλον να στηλω και φωτος απο τα ταξιδια μου καθως και λιγα λογια για αυτα!

Ταξιδευτής
31/07/2008, 15:37
Φιλε και ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ tigionapas, εχεις απολυτο δικιο! Το εχω πει χιλιαδες φορες και εδω και παρα εξω οτι η ουσια ειναι η Μηχανη και οχι η "μηχανη": δεν εχει σημασια αν ειναι 1000 κυβικα η 50! Αρκει να κινει την ψυχη σου και τα ονειρα σου σε μερη μακρυνα.

Και ΜΠΟΡΕΙΣ με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μηχανη να πας ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ!

Αλλα δυστυχως φιλε ομως υπαρχουν αρκετοι που εχουν τετοια γνωμη και κριτηρια ">Χ κυβικων" για να σε θεωρησουν μηχανοβιο η οτι εχεις μοτοσυκλετα. :(

Θυμαμαι τωρα μια "διαμαχη" που ειχα με καποιους εδω οταν αγορασα την 999 και ειχα πει οτι θα ....ΤΟΛΜΗΣΩ να κανω ταξιδια μαζι της. Πεσαν να με φανε! :rolleyes:
Και ταξιδια στο εξωτερικο εκανα ομως, και βροχες εφαγα, και φορτωθηκε σαν γαιδουρι (και ας μην ειναι για αυτη τη δουλεια), και δεν επαθε απολυτως τιποτα: ουτε αυτη ουτε εγω! :nono:

Γραψε στα @@ σου τους ηλιθιους εποχουμενους βλακες και συνεχισε τα ταξιδια σου με το κουκλακι σου... Να ξερεις οτι υπαρχουν πολλοι που θα σε χαιρετησουν εκει εξω: και αν δεις καμια φορα μια μαυρη 999 στο δρομο σου, τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα σε χαιρετησει! :wave2:

Ταξιδευτής
31/07/2008, 15:45
Και μερικα προσφατα υπεροχα παραδειγματα: πριν καμια βδομαδα που πηγα μερικες μερες στην Παργα, συναντησα ΠΟΛΛΕΣ μηχανες φορτωμενες & δικαβαλες (η διαδρομη ειναι κλασσικη για Ηγουμενιτσα, που ειναι τοπος αναχωρησης για τας Ευρωπας).

Σε πληροφορω οτι δεν προλαβαινα να χαιρεταω! :cool:
Μηχανες ολων των ειδων: BMW, Honda, Yamaha, Suzuki, SS, On Off, naked, Ελληνες και ξενοι.... Σχεδον ολοι χαιρετουσαν με χαρα! :cool:

Οι μονοι που ΔΕΝ χαιρετησαν ηταν καποιοι ξεκρανωτοι, ενας με Varadero, και ενας με F650 εξω απο την Πραγα. Ολοι Ελληνες (τυχαιο; )

Ενω οι ξενοι χαιρετανε ΠΑΝΤΑ και με μεγαλη χαρα.

Επισης εξαιρετικα αφιερωμενο: στο καμπινγκ στην Παργα ηταν ενα Piaggio σκουτερ με ...Γερμανικες πινακιδες! Τα παιδια που το ειχαν ειχαν ερθει απο Γερμανια ΟΔΙΚΩΣ και με πληρη φορτο για ΔΥΟ ατομα!!! :beer:

Μετα απο αυτο δεν λες τιποτα και πας στην BMW 1297is Turbo Adventure Touratech Limited και της βαζεις στουπι και γκαζακι να σε ζεσταινει τις κρυες νυχτες του χειμωνα! :lol:

Keep riding αδερφε! :wave2: :wave2: :wave2:

CIRUS
31/07/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tigionapas
τελικα ποιος ειναι?αραγε ειναι μονο ο 500 cc και πανω?ειναι μονο o transalp ,varaderos ,ducatis ,hagiabusakias?δεν ειναι ο 50cc παπακιας που δουλευει courier και κανει 150 χλμ την μερα?:beer: τελικα εγω που ειμαι ορκισμενος οπαδος των 50 cc δικαιουμαι να λεγομαι μοτοσυκλετιστης?δηλ πιο ειναι το κριτηριο?τα χλμ που πιανει το εργαλειο ή τα κυβικα του?θα μου πεις κατσε ρε μεγαλε με το πρι πρι σου !κανε περα :wave2:
επειδη λοιπον βαρεθηκα να με κοιταζουν οι αλλοι υποτιμητικα στο δρομο γιαυτο τα λεω ολα αυτα!εχω μια ψωρα!γουσταρω να ταξιδευω με το σκουτερακι μου των 50 cc!!!o yes με αυτο!δε μαρεσει ρε παιδακι μου η ταχυτητα κακο ειναι?εγω γουσταρω 50 χλμ την ωρα ,να κοταζω το τοπιο (οκ και το δρομο φυσικα),να ειμαι 5 ωρες στο μηχανακι ,(ναι ειμαι σιδεροκολος το παραδεχομαι :rotflmao: ),και να μαζευω χλμ με το πασο μου!
Γιατι τα λεω ολα αυτα?εχω κανει 30000 χιλμ και γυριζω ολοι την β ελλαδα, (ναι με το 50cc).πως το κανω αυτο?κανοντας 100 χλμ την μερα ,πηγαινοντας απο πολη σε πολη και διανυκτερευοντας εκει.ετσι το κανω.Σε ολα μου αυτα τα ταξιδια ,εχω συναντισει χιλιαδες μοτοσυκλετιστες.ολους μα ολους τους χαιρετισα!!!ολους .αλλα κανενας δε μου ανταποδοσε το χαιρετισμο!ποτε!δηλ εγω δεν αξιζω?εγω που τρωω τα χλμ με το φτυαρι δεν ειμαι αξιος χαιρετισμου επειδη εχω 50 cc?και ο αλλος που βγαζει το εργαλειο μονο καθε Σαββατο απο το γκαραζ (αφου εχει παρκαρει το κουτι) και κανει μια κοντινη βολτουλα ειναι μηχανοβιος?μηπως πρεπει να αναθεωρισουμε λιγο την μοτοσυκλετιστικη μας παιδεια?λεω μηπως!!!:confused:

όχι δεν σε χαιρετάω, έχω κοτζάμ scooter 250cc παρακαλώ δεν ασχολούμαι με 50 κυβικά:rotflmao: :rotflmao:

πέρα από την πλάκα έχεις απόλυτο δίκιο, :a19: πρώτον για αυτό που κάνεις και πάντα σιδερόκωλος να είσαι φίλε!!!!!:beer: :beer: :beer: πάντα όρθιος και καλά ταξίδια όπως τα γουστάρεις εσύ και γράψε όσους δε σε χαιρετάνε στα παλιά σου τα παπούτσια μην πω κάπου αλλού!!!!:wave2:

Fireball400
02/08/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
και εγω οποτε βλεπω να με χαιρετανε,χαιρεταω και ας ειναι και αμαξι-λεωφορειο-φορτηγο.
γιατι ξερω οτι εκει μεσα μπορει να ειναι καποιος εν ενεργεια μοτοσυκλετιστης που ειτε δουλευει ειτε εχει βγαλει βολτα την οικογενεια, και με βλεπει και ψιλοζηλευει ή χαιρετε για μενα.

:wave2:

Και υπ'όψην οτι αν μας χαιρετάνε αμάξια ή φορτηγά μπορεί να μας περιμένει και κανας τροχαίος κρυμένος στα δεντράκια παρακάτω:a45:

devil's animal
03/08/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
Και υπ'όψην οτι αν μας χαιρετάνε αμάξια ή φορτηγά μπορεί να μας περιμένει και κανας τροχαίος κρυμένος στα δεντράκια παρακάτω:a45:

:a26: :a26: :a26:


































δεν προλαβαινουν να με δουν ρε...
:a01: :a01:
:bigcry:

Fireball400
03/08/2008, 13:43
Εμένα προλαβαίνουν να με δουν και να μου ζωγραφίσουν και το πορτρέτο με κάθε λεπτομέρεια:lol: