PDA

View Full Version : Erρώτηση για γρανάζια (δύσκολη)



nikonian
03/02/2005, 14:12
Το Hornet πάσχει από υπερβολικά μακρύ γρανάζωμα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανεβάσει η 6η ούτε 11.000 σαλ, ενώ το κόκκινο είναι στις 13.000 και η ιπποδύναμη στις 12.000.

Φοράει μπροστά 15 δόντια και πίσω 42. Η Honda προσφέρει και 14αρι για μπροστά και 45αρι για πίσω. Αν όμως αλλάξω το ένα από τα δυοθα έχω τα εξής πηλίκα: 42:14=3 , ή 45:15=3

Κάπου διάβασα ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το πηλίκο αυτό να είναι ακέραιο γιατί τρώγεται ανομοιόμορφα η αλυσίδα καθώς και τα γρανάζια.

Συνεπώς πρέπει να βρώ ένα 44αρι για πίσω, να ταιριάζει όμως στο χορνετάκι. Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

Στάθηηηη Help

sniper
03/02/2005, 14:16
Δεν μπορεί; είσαι σίγουρος;

με 6η και 11.000 πρέπει να είσαι κοντα στα 210+

3η, 4η & 5η τις είχες γεμίσει;

(το ότι ακουμπούσε το σαγόνι σου το ντεπόζιτο αυτό δεν χρειάζεται να το πώ)

Εγώ με το Hornet μία φορά που το τερμάτισα δεν είδα να έχει πρόβλημα....

:smokin:

nikonian
03/02/2005, 14:26
Στις 10.700 περίπου έχει 220χαω στο κοντέρ, όσα δηλαδή προκύπτουν και από τις σχέσεις μετάδοσης. Ίσως να είναι ακριβέστατο το κοντέρ.
Βάσει του γραναζώματος , αν μπορούσε να γεμίσει μέχρι τις 12.000 σαλ όπου είναι και η μεγ. ιπποδύναμη, θα έπιανε τα 251χαω

Αυτό όμως είναι αδύνατο, γι'αυτό πρέπει να κοντύνω τη μετάδοση.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι το FZS 600 στις 11.500 σαλ όπου είναι η μέγιστη ιπποδύναμη , έχει 230 χαω και δίνει ακόμη.

GST
03/02/2005, 14:26
παρε ενα τηλεφωνο τον τασουλη που ειναι αντιπροσωπως afam και ρωτα να δεις αν βγαζει αυτο το νουμερο για το μοντελο σου ....θα συμφωνησω με το snipper για το θεμα της τελικης ...και τελος με το πιο κοντο γραναζομα θα εχεις τα - χ - χιλιομετρα με περισσοτερες στροφες....αν λοιπον ειναι αυτη η τελικη σου με πιο κοντο δεν θα την δεις...μαλλον ειναι θεμα οδηγησης

nikonian
03/02/2005, 14:37
Δυστυχώς τα στοιχεία που αναφέρω δεν τα έβγαλα απ'το μυαλό μου. Βγήκαν βάσει ενός προγράμματος που μου έστειλε ένας άγιος άνθρωπος από δω μέσα. Απλά τα επιβεβαίωσα στην πράξη με εκνευριστική ακρίβεια. Το Hornet πιάνει την τελική του (223 στο ίσιωμα) μόνο με 5η, γιατι η 6η είναι overdrive. μάλιστα και η 5η δεν φτάνει τις 12.000 σαλ γιατί αν τις έφτανε θα έπιανε 228 χαω.
Μόνο η 4η φτάνει στα κόκκινα (13.000 σαλ 215 χαω).

Anyway θα πάω στον Τασούλη να δω. Ευχαριστώ

sotpag
03/02/2005, 17:00
το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις 44 πισω θα ξερεις πως η σχεσει ειναι περιπου 1-3 οποτε με δυο δοντια θα εισαι μια χαρα.

οσο για afam ειναι οτι καλυτερο. και μη κολατε με τις αντιπροσωπιες υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια.

StarSailor
05/02/2005, 17:47
Τα γραναζια ειναι μια καλη και ευκολη λυση αλλα υπαρχει κανενας τροπος αν τα αλλαξεις να μην χανει το κοντερ? Αυτο σκεφτομαι μονο και τα δεν εχω αλλαξει στη δικια μου

GST
06/02/2005, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor
Τα γραναζια ειναι μια καλη και ευκολη λυση αλλα υπαρχει κανενας τροπος αν τα αλλαξεις να μην χανει το κοντερ? Αυτο σκεφτομαι μονο και τα δεν εχω αλλαξει στη δικια μου

αυτο καταλάβεσ εσυ :confused: οτι τα αλλαζει για να μην χανει το κοντερ:uplate: :hypnotize :bawl:

StarSailor
06/02/2005, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
αυτο καταλάβεσ εσυ :confused: οτι τα αλλαζει για να μην χανει το κοντερ:uplate: :hypnotize :bawl:

Παμε παλι γιατι μερικοι εδω μεσα η ειναι πολυ χαζοι η το παιζουν...

Απο τα βασικα...Οταν αλλαζεις γραναζια αλλαζει η σχεση μεταδοσης και επειδη το κοντερ μετραει στο γραναζι της μεταδοσης αν μικρυνεις τη σχεση τοτε το κοντερ λεει παραπανω ψευτικα χιλιομετρα. Δηλαδη ενω πας με 100 σου λεει 110 ΠΧ

Και ερωτω..υπαρχει τροπος αλλαζοντας γραναζια να κανεις καποια αλλαγη στο κοντερ ωστε να μη χανει?? Γκεγκε??

crs-k
06/02/2005, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor
Παμε παλι γιατι μερικοι εδω μεσα η ειναι πολυ χαζοι η το παιζουν...

Απο τα βασικα...Οταν αλλαζεις γραναζια αλλαζει η σχεση μεταδοσης και επειδη το κοντερ μετραει στο γραναζι της μεταδοσης αν μικρυνεις τη σχεση τοτε το κοντερ λεει παραπανω ψευτικα χιλιομετρα. Δηλαδη ενω πας με 100 σου λεει 110 ΠΧ

Και ερωτω..υπαρχει τροπος αλλαζοντας γραναζια να κανεις καποια αλλαγη στο κοντερ ωστε να μη χανει?? Γκεγκε??


Ρε 'συ star-man ...
Μηπως εχεις μπλεξει την ντιζα του στροφομετρου με του κοντερ ?
Δεν ξερω για την μηχανη σου (οπως και για πολλες αλλες) αλλα μου ερχεται λιγο περιεργο ρε παληκαρι μου ...

Ξερω οτι συνηθως ειναι στον τροχο ... :sick:

GST
06/02/2005, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor
Παμε παλι γιατι μερικοι εδω μεσα η ειναι πολυ χαζοι η το παιζουν...

Απο τα βασικα...Οταν αλλαζεις γραναζια αλλαζει η σχεση μεταδοσης και επειδη το κοντερ μετραει στο γραναζι της μεταδοσης αν μικρυνεις τη σχεση τοτε το κοντερ λεει παραπανω ψευτικα χιλιομετρα. Δηλαδη ενω πας με 100 σου λεει 110 ΠΧ

Και ερωτω..υπαρχει τροπος αλλαζοντας γραναζια να κανεις καποια αλλαγη στο κοντερ ωστε να μη χανει?? Γκεγκε??



α και πουσε ...αντε καιρος να τα αλλαξεις νιουφρι μου:lol: :lol: :wave2: το γραναζι σου

GST
06/02/2005, 18:08
παρε και μια ιδεα αν και μαλλον θα χανεις πολυ ετσι με το κοντερ :lol: :lol: :bawl: :lol: :lol:


8332

nikonian
06/02/2005, 19:32
Έχει ένα δίκιο ο starsailor. Tο κοντέρ θα γίνει περί τα 5% πιο αισιόδοξο αφού το κοντέρ παίρνει ενδείξεις από τις περιστροφές του μπροστινού γραναζιού. ΟΚ i can live with this. Αν είναι το μηχανάκι να κερδίσει σε νεύρο , σε ρεπρίζ και σε επιταχύνσεις χωρίς να χάσει καθόλου σε τελική, δεν πειράζει να μου δείχνει 235 και να ξέρω ότι είναι 215.
Είναι αμαρτία ένα μηχανάκι τόσο ελαφρύ , τόσο καλοζυγισμένο, με ένα κινητήρα που τραβάει από τις 800σαλ ως τις 13.000 , να πέφτει στη λούμπα της φιλικότητας Honda, όταν με ένα γρανάζωμα όμοιο με του Fazer ή του speed four μπορεί να γίνει το Νο1 παιχνίδι.

StarSailor
06/02/2005, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε 'συ star-man ...
Μηπως εχεις μπλεξει την ντιζα του στροφομετρου με του κοντερ ?
Δεν ξερω για την μηχανη σου (οπως και για πολλες αλλες) αλλα μου ερχεται λιγο περιεργο ρε παληκαρι μου ...

Ξερω οτι συνηθως ειναι στον τροχο ... :sick:

Χμμ ναι ειχα βαλει ενα κοντερ στο BMX μου καποτε πριν πολλαααα χρονιαα. Αυτο οντως επιανε στη μπροστινη ροδα.
Τωρα δεν ξερω τι μηχανη εχεις αλλα σιγουρα εχεις δει μετρητη της γωνιακης ταχυτητας στο μπροστινο τροχο της?? Γιατι εγω δεν εχω δει σε καμια απ οσες ξερω, μ αρεσει που ειστε με τη ειρωνια στο στομα χωρις να γνωριζετε κιολας. Επικινδυνο αυτο :lol: :lol: :lol:

Παντα φιλικα ετσι??

GST
06/02/2005, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor
Χμμ ναι ειχα βαλει ενα κοντερ στο BMX μου καποτε πριν πολλαααα χρονιαα. Αυτο οντως επιανε στη μπροστινη ροδα.
Τωρα δεν ξερω τι μηχανη εχεις αλλα σιγουρα εχεις δει μετρητη της γωνιακης ταχυτητας στο μπροστινο τροχο της?? Γιατι εγω δεν εχω δει σε καμια απ οσες ξερω, μ αρεσει που ειστε με τη ειρωνια στο στομα χωρις να γνωριζετε κιολας. Επικινδυνο αυτο :lol: :lol: :lol:

Παντα φιλικα ετσι??


κοιτα φιλε περα απο καθε διαθεση ειρωνιας αυτο που ξερω ειναι οτι το κοντερ των χλμ τουλαχιστον στο δικο μου το μηχανακι περνει ενδειξη απο το τροχο απο 5 μαγνητακια που ανιχνευουν τις στροφες του πισου τροχου.......η τελικη μεταδοση που εξαρτατε απο το γραναζομα εχει σχεση με τις στροφες του κινητηρα και αναλογα το γραναζομα πιανεις τα αναλογα χλμ με λιγοτερεσ η περισσοτερεσ στροφεσ..........΄λαθος στο κοντερ θα εχεις αν π.χ αλλαξεις την διαμετρο τησ ζαντασ βαση της οποιασ εχει ρυθμιστει το κοντερ ........τωρα αν παιζει ρολο το γραναζομα στην ενδειξη σφαλματος ....εγω νομιζω πως δεν παιζει ρολο και μακαρι να κανω λαθος και αν κανω δεν εχω κανενα προβλημα να σου ζητησω συγνωμη

StarSailor
06/02/2005, 20:30
Σιγα μη μου ζητησεις και συγγνωμη ρε συ GST κουβεντα κανουμε. Απλα τα περισσοτερα μηχανακια παιρνουν τη μετρηση απο το μπροστινο γραναζι της μεταδοσης, τουλαχιστον τα περισσοτερα SS και street που ξερω. Ειδες που μαθαμε και κατι? :winka:

Απλα οταν απαντας ετσι σε καποιον ειτε εχεις ειτε οχι δικιο μπαινει και ο αλλος στο τριπακι να σε ειρωνευτει και η κουβεντα χανει το νοημα της

Αααντε γεια μαςςςς!! :beer: :beer:

crs-k
07/02/2005, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor
Χμμ ναι ειχα βαλει ενα κοντερ στο BMX μου καποτε πριν πολλαααα χρονιαα. Αυτο οντως επιανε στη μπροστινη ροδα.
Τωρα δεν ξερω τι μηχανη εχεις αλλα σιγουρα εχεις δει μετρητη της γωνιακης ταχυτητας στο μπροστινο τροχο της?? Γιατι εγω δεν εχω δει σε καμια απ οσες ξερω, μ αρεσει που ειστε με τη ειρωνια στο στομα χωρις να γνωριζετε κιολας. Επικινδυνο αυτο :lol: :lol: :lol:

Παντα φιλικα ετσι??


Εμενα (στην Αφρικα) ειναι στο μπροστινο με γραναζι.
Πλαστικο γραναζι μαλιστα για να "προστατευει" το κοντερ σε περιπτωση που κολησει η ντιζα!

Την ειρωνια μαλλον μεσα στο μυαλο σου την εχεις, γι' αυτο και την χρησιμοποιεις.

Σου ειπα οτι δεν ξερω, αλλα απλα μου φανηκε περιεργο.

Τεσπα ...
Δεχομαι εκ των προταιρων το οτι το ποστ (πιθανον) δεν μπορει να μεταφερει συναισθηματα.
Για τον λογο αυτο λοιπον ....

Φιλικα

Χρηστος

sniper
07/02/2005, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
................

Το Hornet πιάνει την τελική του (223 στο ίσιωμα) μόνο με 5η, γιατι η 6η είναι overdrive. μάλιστα και η 5η δεν φτάνει τις 12.000 σαλ γιατί αν τις έφτανε θα έπιανε 228 χαω.
.............

Χμμμμ άλλο Hornet θα είχα εγώ........ γιατί δεν έχει overdrive το Hornet... και έπιανε με 5η τις 13Κ

OK δεν είναι και το καλύτερο naked πια αλλά η 6η δεν εiναι Οverdrive..... είναι μακρυά η σχέση αλλά όχι και overdrive...

Ερώτηση : την μηχανή την πήρες από ελλάδα η απ' εξω; Κυκλοφορούν και κλειστά μοντέλα.... ποιού έτους είναι;


Οι σχέσεις :

1 2.929 (41/14)
2 2.063 (33/16)
3 1.647 (28/17)
4 1.368 (26/19)
5 1.200 (24/20)
6 1.087 (25/23)

Κανένας
07/02/2005, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor


Και ερωτω..υπαρχει τροπος αλλαζοντας γραναζια να κανεις καποια αλλαγη στο κοντερ ωστε να μη χανει?? Γκεγκε??
ενας τρόπος που ξέρω για να μην χάνει το κοντέρ όταν αλλάξεις γρανάζι, είναι να μακρύνεις το γραναζωμα και όχι να το κοντύνεις
Άλλος τρόπος απαιτεί ροοστάτη
Και άλλος τρόπος λέγεται yellow box
Βάλτο στην αναζήτηση google και θα το βρεις

:)

Κανένας
07/02/2005, 12:02
StarSailor

Πήγαινε και στο
http://www.speedohealer.com/eng/intro.htm

Κανένας
07/02/2005, 12:15
StarSailor
για να μην μου συγχύζεσαι
yellow box
http://www.blackrobotics.com/

nikonian
07/02/2005, 13:25
Δεν ηταν overdrive;;;;;;;;;
Δηλαδή η 6η έφτανε 13.000 και έπιανε τα 272 χαω;;!!!;;;!!!
Σύμφωνα με τα charts της μετάδοσης , αλλά και την ίδια τη Honda η 6η στις 12.000 σαλ (αν μπορούσε να τις φτάσει) θα έδινε 251 χαω και στις 13.000 σαλ 272 χαω!!!
Η 6η όμως δεν ξεπερνάει (παρά μόνο σε κατηφόρα) τις 10700 σαλ και τα 223 χαω.
Η 5η στις 12.000 σαλ έχει 228 χαω και στα χαρτιά και στην πράξη (για το δικό μου μιλάω μοντ. 2000 Japan)

Όταν λέμε ότι η τελευταία σχέση είναι overdrive εννοούμε ότι δεν μπορεί να φτάσει το κόκκινο, αλλά ούτε καν τις στροφές με την ανωτατη ιπποδύναμη (στο Hornet 12.000).
Aν μπεις στο message board του Hornets nest, θα επιβεβαιώσεις όσα αναφέρω.

Το Hornet είναι πολύ ψόφιο σε σύγκριση με το παλιό fazer που είχα πριν 2 χρόνια. Αυτό όμως οφείλεται αποκλειστικά στο γρανάζωμα.

sniper
07/02/2005, 13:30
Κοντερισια τελική 250 (225 περιπου πραγματικά)


Τότε δεν έγινε καλό στρώσιμο από τον πρώτο ιδιοκτήτη ή ο κινητήρας έχει κλείσει από κακή χρήση......


Το Hornet είναι πολύ ψόφιο σε σύγκριση με το παλιό fazer που είχα πριν 2 χρόνια

Κόψε κάτι τώρα!!!!! :hypnotize


Παρεπιμπτόντως..... στις μηχανές οι τελικές και γενικά οι επιδόσεις και ειδικότερα στα γυμνά έχουν να κάνουν και με τον σωματότυπο του αναβάτη, το πως κάθεσε κλπ...
Αλλά γιατί και τόση πρεμούρα με την τελική;

Το F έχεις ή το FS;

nikonian
07/02/2005, 14:04
Έχω το F με ένα πολύ καλό φαιριγκάκι της κάπα , που δεν απαιτεί ιδιαίτερο σκύψιμο στην τελική (έχουμε και μια ηλικία).
Τα νούμερά σου με εντυπωσιάζουν. Οι εγγλέζοι που προανέφερα , βλέπουν τελικές 215-225, με μόνη εξαίρεση ένα σκυλοφτιαγμένο με 100 άλογα στον τροχό, που είδε 154 μίλια= 247 χαω. Εσύ είδες 250;;;
Κάνε με να το πετάξω ΤΩΡΑ. Έπαθα ένα σοκ όταν ανηφόριζα στο Σείριο με 215 και με πέρασε ένα τουτου station wagon, τώρα μου λες κι εσύ ότι έπρεπε να βλέπω 250 κοντέρ..... δεν τον γλιτώνει το γκρεμό μου φαίνεται.


ΥΓ μήπως το είχες πάρει μεταχειρισμένο και το είχε σκυλογραναζώσει ο προκάτοχος;

sniper
07/02/2005, 14:11
Μήπως δεν είδες τι έγραψα;

Κοντέρ! Βγάλε τώρα ένα 10-15% που κλέβει το κοντέρ και βγαίνει το πόσο πάει.....

την έκφραση "κλειστομουνι@ζει" δεν την έχεις ακούσει; Όχι μαμά ήταν η μηχανή....


Χμμμμ φαιριγκακι της καππα.... Δεν απαιτεί ιδιαίτερο σκύψυμο; Τι είπες τώρα;;; Πόσα κιλά είσαι; και δεν σκύβεις;;;;;; ετσι περιμένεις να πιάσεις τελική;

Να προσέχεις πάντως γιατί με αυτές τις ταχύτητες είσαι εντελώς στα όρια.....

Δεν μας είπες όμως γιατί θες παραπάνω τελική στο Hornet.....

DUKASII
07/02/2005, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κοντερισια τελική 250 (225 περιπου πραγματικά)


Τότε δεν έγινε καλό στρώσιμο από τον πρώτο ιδιοκτήτη ή ο κινητήρας έχει κλείσει από κακή χρήση......



Κόψε κάτι τώρα!!!!! :hypnotize


Παρεπιμπτόντως..... στις μηχανές οι τελικές και γενικά οι επιδόσεις και ειδικότερα στα γυμνά έχουν να κάνουν και με τον σωματότυπο του αναβάτη, το πως κάθεσε κλπ...
Αλλά γιατί και τόση πρεμούρα με την τελική;

Το F έχεις ή το FS;

ΠΩΣ ΤΟ ΠΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΡΕ ΣΛΙΠΕΡ ΠΑΛΙ??250 ΤΟ ΠΟΡΝΕΤ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ??ΚΑΙ??ΠΟΙΟΣ ΓΚΡΕΜΟΣ ΗΤΑΝΕ ΡΕ ΜΥΝΧΑΟΥΖΕΝ??ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΑ
ΑΧΑΧ
ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ..ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΣΤΟ ΝΙΚΟΛΑΚΗ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ..ΑΧΑΑΧ
ΑΧΧΑΑΧ
ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΡΕ ΣΥ ΚΑΙ 260...

sniper
07/02/2005, 14:21
προφανώς ήσουν δίπλα και ξέρεις.... :wave2:

OldMan
07/02/2005, 14:26
Σιγά μάγκες με τα γραναζώματα ....:nono:
(Θα υπάρξει μπλέξιμο)....

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ είναι σωστό να μην υπάρχει ακέραια σχέση τελικής μετάδοσης, για να μην έρχονται σε επαφή τα ίδια δόντια με τους αντίστοιχους κρίκους.
ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεν προλαβαίνει να χαλάσει κανένα σετ αλυσίδας - γραναζιών γι'αυτό τον λόγο (διαπιστωμένο και σε χωμάτινες συνθήκες).

Αν τώρα αλλαχτεί η σχέση μετάδοσης με μικρότερο μπροστινό έχουμε : φθηνή και εύκολη αλλαγή - γρηγορότερη φθορά αλυσίδας λόγω μικρότερου τόξου αναδίπλωσης.
Με μεγαλύτερο πισινό έχουμε : ακριβότερη και δυσκολότερη αλλαγή, μεγαλύτερο μη αναρτόμενο βάρος τροχού - μακροζωία αλυσίδας λόγω μεγαλύτερου τόξου αναδίπλωσης.

Αυτό που μάλλον δεν λαμβάνουμε υπόψη είναι το ότι με κοντύτερο γρανάζωμα (1 δόντι μπροστά ή 2-3 δόντια πίσω) το μηχανάκι όντως θα αποκτήσει "νεύρο", θα γεμίζει πιο άνετα και γρήγορα τις ταχύτητες αλλά στην 6η ΔΕΝ θα βγάλει μεγαλύτερη τελική γιατί ενώ θα μπαίνει στην μέγιστη ισχύ του, ο πίσω τροχός θα περιστρέφεται με λιγότερες στροφές από πριν άρα και με λιγότερα χλμ/ώρα.


:wave2: :wave2: :wave2:

DUKASII
07/02/2005, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
προφανώς ήσουν δίπλα και ξέρεις.... :wave2: ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΕΙΣΟΥΝΑ ΕΚΕΙ..:rotflmao: :rotflmao:

ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΟΜΩΣ Ε??


ΑΚΟΥ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΤΟ ΗΟΡΝΕΤ..ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΔΕ ΜΕ ΟΥΡΙΟ ΑΝΕΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΗΦΟΡΑ..235..ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ!
ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ..ΤΟΥ ΝΙΚΟ13G ΤΟ ΠΟΡΝΕΤ..ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!!

ΑΤΣΑ Ο ΝΙΚΟΣ ΚΑΙ 250 ΜΕ ΤΟ ΠΟΡΝΕΤ...ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!:rotflmao: :rotflmao:

sniper
07/02/2005, 14:31
Με αυτή την λογική και αφού ο Νίκος το έχει τούμπανο και είδε μόνο 235 τότε εμείς τι μιλάμε ρε; Έλα ντε.... σόρρυ... :look:

DUKASII
07/02/2005, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Με αυτή την λογική και αφού ο Νίκος το έχει τούμπανο και είδε μόνο 235 τότε εμείς τι μιλάμε ρε; Έλα ντε.... σόρρυ... :look: καλα νταξει ...γυρισε το τωρα στα φιλοσοφικα σου..
και εμεις δε ξερουμε κτλ και εσυ και ο νικος και παπαρια μεντολες..

καλα και εγω ειδα στο κοντερ του παπιου μου 178 τελικη βγαλε κανα 2 κιλα..βγαλε και κανα 15% τουκοντερ..ενα 200 τελικη το εχει ο παπιος!
και΄??τι ??δεν ειναι ετσι??

καλα και συ που το ξερεις ρε νικολακη??εισουνα εκει και ξερεις??

η μπας εχεισ οδηγησει κανα παπακι και εχει και λιγο ιδεα του τι παιζει??α μπαααααααααα..:sick: :bawl:

οποιος δεν ητανε εκει να μη μιλαει ε?

nikonian
07/02/2005, 14:40
Δεν χρειάζομαι παραπάνω τελική γι αυτό θα κοντύνω το γρανάζωμα. Για να κερδίσω σε ρεπρίζ και επιταχύνσεις, όντας βέβαιος ότι δεν θα χάσω σε τελική. Η τελική όμως είναι ένα τέστ που κάνω σε όλα μου τα μηχανάκια για να δω σε τι κατάσταση είναι. Ανασφάλεια δεν μου εμπνέει, αν σκεφτείς ότι το Fazer το πήγαινα συχνα 235 δικάβαλο. Το Hornet έχει πιο αργή γεωμετρία και είναι σταθερό.
Κάποιοι από τους εγγλεζάκους έχουν συγκρίνει το κοντέρ με GPS. Ορισμένα μηχανάκια έχουν ακριβέστατο κοντέρ και θέλω να ελπίζω ότι και το δικό μου μέσα σ'αυτά είναι. Αλλιώς είπαμε ...θα το πετάξω.
Είναι ενδεικτικό ότι τα περιοδικά ελληνικά και ξένα μέτρησαν στο παλιό 224 ενώ στο καινούριο 212. Τα'χω χαμένα.
Κλειστό δεν είναι, θα το είχα καταλάβει στο πρώτο χιλιόμετρο (μου έχει συμβεί σε cb500).
Δε βαριέσαι κι έτσι καλό είναι....μέχρι νεωτέρας

StarSailor
07/02/2005, 20:43
Koντερ εχω δει κι εγω 240-245 μετα τον Λαινοπουλο και 240 στην ευθεια πριν τη Χαλκορ. Στη δευτερη "προσπαθεια" ηταν απο πισω και ο κολλητος με ενα Leon 1.8 T που επιβεβαιωσε τα λεγομενα. Hornet 600 χωρις φερινγκ αγκαλια με το ντεποζιτο :smokin: Αλλα αυτο για τα νουμερα μονο δεν πας με τοσα με τιποτα πανω απο 2-3 λεπτα!!

ΚΑΝΕΝΑΣ να σαι καλα για τα links :D :D