PDA

View Full Version : pite mia gnwmh gia ena 50cc



vasilis_16
31/07/2008, 12:17
lipon tha ithela simvoules kai apopseis gia na parw to prwto mou mixanaki....eimai 16 kai tha vgalw diploma gia 50araki....tha prwtimousa ena papaki alla dn tha pw oxi kai se ena kalo aftomato...kathe gnwmh efprosdekth...:) :)....(den lew timh giati me endiaferei ena kalo mixanaki kai an einai akrivw tha to psaksw se metaxeirismeno )

notakos600
31/07/2008, 12:47
Οι επιλογές στα 50 cc είναι πολύ λίγες. Η γνώμη μου είναι να αποφύγεις τα σκούτερ και τα υπερτιμημένα ψευτομοτάρντ και ψευτοσούπερμπά'ι'ικ στα 50 κυβικά.
Αγόρασε καλύτερα ένα παπάκι -όχι απαραίτητα κινέζικο- με κανονικών διαστάσεων τροχούς και ημιαυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων για να μυηθείς στην τέχνη του οδηγείν, του στρίβειν και ούτω καθ' εξής.
Πάντα κράνος, πάντα όρθιος και καλά χιλιόμετρα.

ΥΓ. μη γράφεις γκρικλις, είναι πολύ κουραστικά στην ανάγνωση.

Tomahawk
31/07/2008, 13:23
Και με το scooter φίλε Νοτάκο μια χαρά μαθαίνεις...
Και στρίβει και φρενάρει και γενικώς όλα τα κάνει αξιοπρεπέστατα...

Απο scooter θα σου πρότεινα κάποιο σαν το Gilera Runner διότι έχει αποδειχθεί πως είναι σκυλί και πιστεψε με δεν θες να ταλαιπωρήσε με μηχανικούς!
Εγώ έχω το Peugeot Jet C-tech και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Απο παπιά τι να σου δε ξέρω και πολλά, κανένα Daytona Sprinter θα σου πρότεινα.



Εάν έχεις σκοπό να βελτιώσεις το μηχανάκι σου please μην το κάνεις! Δεν εννοώ εμφανισιακά αλλα μηχανικά!



Ότι και αν πάρεις, πάντα να κυκλοφορείς με εξοπλισμό!

XJR_Billy
31/07/2008, 13:28
Συνονόματε Βασίλη, και εγώ θα σου προτείνω ένα ημιαυτόματο παπί, που είναι το καλύτερο σχολείο για νέο οδηγό. Ευκολοοδήγητο και πλησιάσει πιο πολύ την συμπεριφορά μοτοσυκλέτας από ότι ένα σκούτερ.

Επίσης, φτηνό, δεν καίει, φτηνή συντήρηση, φτηνά ανταλλακτικά.

Πάρε ένα φτηνό παπάκι να μάθεις να κυκλοφορείς αλλά μην τσιγγουνευτείς καθόλου όσον αναφορά τον εξοπλισμό.

Αξίζει τα λεφτά που θα δώσεις και με το παραπάνω (αχρείαστος να' ναι).

Καλώς ήρθες στο χώρο της μηχανής και στο φόρουμ.:beer: :beer:

epp1640
31/07/2008, 13:54
Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί να δώσει 2.100 ευρώ για ένα πενηντάρι σκούτερ και να μην πάρει κάτι τέτοιο?

Αν εξαιρέσεις τον κυβισμό, η συγκεκριμένη, όπως και πολλές άλλες στην κατηγορία της είναι πραγματικές μικρές μοτοσυκλέτες, οι περισσότερες με πολύ καλύτερα περιφερειακά από ότι θα βρεις σε άλλες 125-250..

Δεν βρίσκω λόγο να ξεκινήσει κάποιος από παπί ή scooter εκτός και αν το βλέπει μόνο σαν θέμα μετακίνησης. Αν έχεις σκοπό μικρέ να ανέβεις κατηγορία μετά τότε νομίζω ότι καλύτερα τα υβρίδια να τα βγάλεις από το μυαλό σου.

(+)

Ασύγκριτο μπροστινό/ ψαλίδι : πολύ καλά πιρούνια (όχι για φαγητό) - σε πολλά μοντέλα upside down, monoshock σύστημα πίσω που μαζί με τα καλά φρένα προσδίδουν πολύ μεγάλη ασφάλεια στο σύνολο.

Ασύγκριτα φρένα : μπρος πίσω δισκόφρενα, με το μπροστινό να είναι πιο μεγάλο από κάτι cbf250/ybr250/ybr125 κ.α..

Πλαίσιο : όλες αυτές οι μοτοσυκλέτες έχουν κανονικό πλαίσιο, κάποιες μάλιστα έχουν και αλουμινένιο, όπως το rs50 της aprilia ή το εντουράκι της beta.

Χρηστικότητα : αν πάρεις χωμάτινο, πάει παντού, χώμα, παραλία, στην πόλη κόβει απίστευτα το τιμόνι και ανεβαίνεις πεζοδρόμια για πλάκα..

Μοτερ : το μοτεράκι το οποίο συναντάται σχεδόν σε όλα τις μοτοσυκλέτες 50 κ.εκ είναι της minareli motors (AM6) είναι υδρόψυκτο, και αποδίδει μαμά 8,5 άλογα, όσα αποδίδει καλά καλά ένα 125 παπί. Αυτό μεταφράζεται σε 80 χλμ τελική μαμά (που σε συμβουλεύω να το αφήσεις) και με ένα δοντάκι λιγότερο στο μπροστινό γρανάζι ή ένα παραπάνω πίσω και μία λίγο πιο ελεύθερη εξάτμιση γίνονται 95 χλμ. (που είναι και η μόνη μετατροπή που θα έκανα εγώ). Όσο δεν το πειράζεις είναι ένα πραγματικά άθραυστο μοτέρ και ως γνωστόν τα δίχρονα θέλουν ελάχιστη συντήρηση. Τώρα αν εσύ το σκίζεις και είσαι μονίμως στα κόκκινα και έχεις σαν hobby τα συνεχή rebuild είναι άλλο θέμα.. :rotflmao:

Εμφάνιση : δεν έχουν αυτές οι μοτοσυκλέτες να ζηλέψουν τπτ από τα μεγαλύτερα αδερφάκια τους. Μάλιστα, παρότι τα μικρότερα των συγκεκριμένων εταιριών, οι εταιρίες δεν έχουν κάνει πουθενά εκπτώσεις, ούτε σε ποιότητα, ούτε σε φινίρισμα. Σας προκαλώ να πάτε να δείτε ένα aprilia rx50 στην έκθεση και μετά να το συγκρίνετε με ένα honda xr125..

(-)

Η τιμή τους : αν και αν αναλογιστεί κανείς ότι ένα 50 άρι σκούτερ κάνει καλά καλά 2.000 ευρώ τα 500 ευρώ παραπάνω μου φαίνονται αμεληταία διαφορά. Αν ψάξεις και καμιά χρυσή ευκαιρία θα βρεις μέχρι και περσινά μοντέλα με 1600 ευρώ καθώς δεν έχουν καλή μεταπώληση σαν δίχρονα (αντρικά μηχανάκια σε gay καιρούς :rotflmao: )

Διχρονίλα : Θα μυρίζεις σαν φριτέζα κάποιες φορές, όχι όσο στα παλιά δίχρονα αλλά θα μυρίζεις - ούτως η άλλως όμως αυτό ισχύει και για τα 50άρια δίχρονα scooterάκια που κοιτάς.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν έχω κάποιο aprilia rx50 για να μην νομίζετε ότι είμαι κολλημένος. Η πρώτη μου μηχανή (πέρισυ) ήταν ένα honda mtx 50 εντουράκι, του 1821, και το οποίο έχω κρατήσει και μετά την αγορά του ybr125. Ένα πράγμα θα πω και αυτό τα λέει όλα. Έχω μετανιώσει που αντί να πάρω το yamahάκι το ybr (το οποίο είναι ένα σκυλί και απίστευτα οικονομικό μηχανάκι) δεν πήρα κανένα μικρό δίχρονο τσίλικο rx της παπρίλια ώσπου να ανέβω κατηγορία. Ελάχιστη διαφορά στην απόδοση και ασύγκριτα περιφερειακά..

Επίσης 50άρια παπιά μη κινέζικα δεν βγαίνουν πλέον, δεν εισάγωνται για την ακρίβεια καθώς δεν περνούν euro 3, και πλέον απευθύνονται στην γιαπωνέζικη και γενικότερα ασιατική αγορά.

Τσίμπα τώρα και μία φωτογραφία..


138201

epp1640
31/07/2008, 13:59
Α ναι και επειδή δεν έθιξα το θέμα του εξοπλισμού βασίλη, υπολόγιζε ένα 500άρικο. Αν τον πάρεις από Γερμανία, από διάφορα καταστήματα που μπορούμε να σου προτείνουμε και που έρχονται με αντικαταβολή τα πράγματα με αυτό το ποσό παίρνεις.

200 ευρώ ένα πολύ καλό HJC κράνος

100 ευρώ χειμερινό Alpine Stars Μπουφάν

80 ευρώ καλοκαιρινό μπουφάν

40 ευρώ γάντια

80 ευρώ μποτάκια

Αν αυτά σου φαίνονται υπερβολή σε παραπέμπω εδώ (αν δεν έχεις φάει επιπλέον) Καλά δεν είναι και τόσο σκληρές εικόνες. Ένα.. τουμπανιασμένο πόδι και αυτό που θέλω εγώ να δεις είναι πως έγινε ο εξοπλισμός του παιδιού..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=63368

Tomahawk
31/07/2008, 21:57
Φίλε epp1640 σε παρακαλώ μην κάνεις χαζές συγκρίσεις....

Ξέρεις πόσο κάνει το RS 50 καινούργιο? 3200ε
Ξέρεις πόσο κάνει το Gilera Runner? 2000ε

Όπως του προτείνεις εσύ να κοιτάξει μεταχειρισμένο εντουρο ή streetακι, έτσι μπορεί να κοιτάξει και μεταχειρισμένο scooter και να του έρθει αντίστοιχα και αυτό πιο φθηνά!


Εκτός απο τη θέση οδήγησης και τις ταχύτητες τι διαφορά έχουν τα street απο τα scooter (μιλάμε για 50cc)??

Και μια χαρά στρίβεις με το scooter και μια χαρά φρενάρεις κλπ κλπ ακριβώς όπως στα streetακια!


Υ.Γ. Με 1 δόντι λιγότερο μπροστά μπορεί να κερδίζεις σε επιτάχυνση αλλα χάνεις σε τελική...
Με 1 δόντι περισσότερο πίσω κερδίζεις τελική αλλα χάνεις επιτάχνυνση...
Καλύτερα να το αφήσει έτσι όπως είναι (ότι πάρει)!


Φιλικα, Κώστας

epp1640
31/07/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Φίλε epp1640 σε παρακαλώ μην κάνεις χαζές συγκρίσεις....

Ξέρεις πόσο κάνει το RS 50 καινούργιο? 3200ε
Ξέρεις πόσο κάνει το Gilera Runner? 2000ε

Όπως του προτείνεις εσύ να κοιτάξει μεταχειρισμένο εντουρο ή streetακι, έτσι μπορεί να κοιτάξει και μεταχειρισμένο scooter και να του έρθει αντίστοιχα και αυτό πιο φθηνά!


Εκτός απο τη θέση οδήγησης και τις ταχύτητες τι διαφορά έχουν τα street απο τα scooter (μιλάμε για 50cc)??

Και μια χαρά στρίβεις με το scooter και μια χαρά φρενάρεις κλπ κλπ ακριβώς όπως στα streetακια!


Υ.Γ. Με 1 δόντι λιγότερο μπροστά μπορεί να κερδίζεις σε επιτάχυνση αλλα χάνεις σε τελική...
Με 1 δόντι περισσότερο πίσω κερδίζεις τελική αλλα χάνεις επιτάχνυνση...
Καλύτερα να το αφήσει έτσι όπως είναι (ότι πάρει)!


Φιλικα, Κώστας

Φίλε Κώστα εγώ μίλησα για το rx50, sx50.. είτε το beta rr50.. αν θεωρείς ότι είναι συγκρίσιμα τότε πάω πάσο.. 2290 πάντως βρίσκει εντουράκι καινούριο..

Και ξαναρωτάω, σε ποιον τομέα είναι συγκρίσιμα? Στα φρένα? Στο πλαίσιο? Στην γεωμετρία? Στην απόδοση του μοτέρ και στις επιδόσεις? Στο που θα μπορεί να πατάει με το εντουράκι? Στο κόστος συντήρησης? Στην ομαλότερη μετάβαση σε μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα?

Επιπλέον ο ρυθμός μείωσης αξίας μιας μοτοσυκλέτας δεν έχει να κάνει μόνο με την αρχική της αξία αλλά και με την εμπορικότητα του μοντέλου καθώς και μία σειρά άλλων στοιχείων. Έτσι μπορεί να δεις ένα aprilia sx50 με αρχικό κόστος 2500 ευρώ να είναι πιο φτηνό σε ένα έτος από ένα αντίστοιχης παλαιότητας runner.. Όσο για τα δόντια νομίζω ότι κάνεις λάθος.. και στις δύο περιπτώσεις (αν δεις καλύτερα θα δεις ότι είναι αντίθετες οι ενέργειες) κερδίζεις τελική αλλά χάνεις σε επιτάχυνση.. όμως δεν χάνεις κάτι το ιδιαίτερο γιατί έχουν ήδη οι εταιρίες βάλει πιο κοντό γρανάζωμα αφού αυτά τα μοντέλα μην ξεχνάς ότι έρχονται φιμωμένα. Ο λόγος που είπα να μην βάλει γρανάζι με ένα λιγότερο μπροστά αλλά με ένα περισσότερο πίσω είναι ότι από ένα οριακό σημείο και πέρα η αλυσίδα υπόκειται σε φθορά μπροστά αφού δεν περνάει σωστά από το γρανάζι.

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης,

Ανδρέας

:beer: :beer:

Tomahawk
01/08/2008, 11:53
Επιδόσεις? Δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά!
Κολλητός μου έχει Gilera SMT (S/m) 50cc και με το scooter μου πηγαίνουμε τα ίδια!
Και το RS 50 παιδιά που το έχουν λένε πως βγάζει 85 το πολύ 90χλμ και φαντάσου έχει ολόσωμο fairing και το δικό μου χωρίς fairing 80αριζει (και όχι σε κατηφόρα!)...

Για πια γεωμετρία και πιο πλαίσιο μου μιλάς φίλε μου?
Ένας 16χρονος (χωρίς να θέλω να μειώσω το παιδί, αλλα έτσι είναι) δεν πρόκειται να καταλάβει την διαφορά, όχι οτι μπορώ εγώ!
Δεν μιλάμε για 125cc που στην ουσία εκεί έρχονται τα "γκάζια" και καταλαβαίνεις στις στροφές τη γεωμετρία και τα φρένα!

Με ένα RX και με ένα scooter πολύ δύσκολα να καταλάβεις διαφορά!

epp1640
01/08/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Επιδόσεις? Δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά!
Κολλητός μου έχει Gilera SMT (S/m) 50cc και με το scooter μου πηγαίνουμε τα ίδια!
Και το RS 50 παιδιά που το έχουν λένε πως βγάζει 85 το πολύ 90χλμ και φαντάσου έχει ολόσωμο fairing και το δικό μου χωρίς fairing 80αριζει (και όχι σε κατηφόρα!)...

Για πια γεωμετρία και πιο πλαίσιο μου μιλάς φίλε μου?
Ένας 16χρονος (χωρίς να θέλω να μειώσω το παιδί, αλλα έτσι είναι) δεν πρόκειται να καταλάβει την διαφορά, όχι οτι μπορώ εγώ!
Δεν μιλάμε για 125cc που στην ουσία εκεί έρχονται τα "γκάζια" και καταλαβαίνεις στις στροφές τη γεωμετρία και τα φρένα!

Με ένα RX και με ένα scooter πολύ δύσκολα να καταλάβεις διαφορά!

Λοιπόν, δεν χάνω άλλο χρόνο στο thread.. έχω οδηγήσει scooter, έχω δύο μηχανές και ξέρω την διαφορά. Εγώ μίλησα με αντικειμενικά κριτήρια και ακούω επιχειρήματα του τύπου, Γιατί θα το καταλάβει? Γιατί θα τα χρειαστεί? Ας κάνει ότι θέλει το παιδί και όρθιος να ναι πάντα. Άμα θέλετε να πετάτε τα λεφτά σας για κάτι με χειρότερα χαρακτηριστικά ας το κάνετε, δικά μου είναι.. μου θυμίζεις έναν πιτσιρίκο στον οποίο έκανα μάθημα και είχε ένα daytona 50 άρι και του είχε αλλάξει την παναγία, είχε φάει άπειρα λεφτά για να το κάνει να πηγαίνει όσο μία μοτοσυκλέτα 50cc, το τι φρένα αλλαγή, τι πείραγμα.. και όταν του είπα γιατί δεν πήρες ένα motardάκι μου απάντησε, όλοι μου οι φίλοι πάπιες έχουν, τα άλλα δεν είναι μουράτα, δεν μου αρέσουν και τέτοιες αηδίες.. Τι και αν προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι το άλλο είναι κλάσεις ανώτερο τπτ, από το ένα έμπαινε από το άλλο έβγαινε.. :wave2:

Elle
01/08/2008, 16:46
Ποπο, του χλωμώσατε την ψυχή του παιδιού να παει να πετάξει ένα κάρο χρήματα!
Το παιδί θέλει 50άρι. Το δίπλωμα για 50άρι πάει δηλαδή χαμένο; Για παραπάνω κυβικά πρεπει να βγάλει άλλο δίπλωμα (25ΚW>)

Ορίστε κύριοι!!! Honda GLX!
Κανονικό παπί, κανονικές ρόδες. Παμφτηνο, μόνο μεταχειρισμένο αλλά... Είναι πιο αντρικό απο τα σκουτερ, είναι φτηνό, αξιόπιστο,
μπορείς να του βάλεις και Sebring, του βγάζεις και την ποδιά το κάνεις και 72 cc με γελοίο κόστος κ.τ.λ. Αργότερα μπορεί να γίνει και 90άρι. Άσε που θα μυηθείς την τέχνη του σασμάν 1η 2α 3η κ.τ.λ. και του στρίβειν...
Α! και το πιο σημαντικό: Μαθαίνεις εύκολα να το φτιάχνεις και μόνος σου! Γενικά τι το ψάχνεις;;;
Εννοείται κοιτάς και το κόστος! Γι' αυτό...

Ρίξε κι ένα βλέφαρο εδώ (http://uk.youtube.com/watch?v=5AInICZbGr8) να δεις παπίδια να γουστάρεις!!

vasilis_16
01/08/2008, 17:04
prwta apo ola sas efxaristw olous gia tis apantiseis sas kai to endiaferon sas....gia ton filo mou milise gia motard min nomizeis pos den to skeftika....kai einai pio mourata kai pio gasiarika....alla yparxei elipsh xrhmatwn....ena papaki metaxirismeno(me liga xiliometra)se kalh katatash tha to vrw gyro sta 1000-1200 eyro kai akoma kai afto to poso gia emena einai idh megalo....to kako fysika einia oti oi megales etairies(yamaha,honda,kawasaki)en vgazoun 50aria papakia opote tha prepei na arkesto se kati deftereis kathgorias........sorry gia ta greeklish....to thimithika afou eixa grapsei to miso kai parapanw:(

epp1640
01/08/2008, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis_16
prwta apo ola sas efxaristw olous gia tis apantiseis sas kai to endiaferon sas....gia ton filo mou milise gia motard min nomizeis pos den to skeftika....kai einai pio mourata kai pio gasiarika....alla yparxei elipsh xrhmatwn....ena papaki metaxirismeno(me liga xiliometra)se kalh katatash tha to vrw gyro sta 1000-1200 eyro kai akoma kai afto to poso gia emena einai idh megalo....to kako fysika einia oti oi megales etairies(yamaha,honda,kawasaki)en vgazoun 50aria papakia opote tha prepei na arkesto se kati deftereis kathgorias........sorry gia ta greeklish....to thimithika afou eixa grapsei to miso kai parapanw:(

Σε συμβουλεύω να ρίξεις μια ματιά στις αγγελίες γιατί εγώ βρήκα μέχρι και 05 μοντέλο με 1000 ευρώ aprilia rx.. θα βρεις πάρα πολλά γιατί δεν είναι εμπορικά μοντέλα και τα σκοτώνουν.. :winka: Ότι και να κάνεις μην βιαστείς λόγω χρημάτων.. καλύτερα να περιμένεις έναν δύο μήνες παραπάνω και να πάρεις κάτι καλό.. το ξέρω ότι αυτό το ποσό για σένα είναι μεγάλο.. λογικό είναι.. :beer:

tigionapas
02/08/2008, 11:19
εγω εχω παντος sym orbit 50 cc1250 ευροπουλα κανει και ειμαι πολυ ευχαριστημενος
αν θες κοιτα το www.gorgolis.gr

notakos600
02/08/2008, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Σε συμβουλεύω να ρίξεις μια ματιά στις αγγελίες γιατί εγώ βρήκα μέχρι και 05 μοντέλο με 1000 ευρώ aprilia rx.. θα βρεις πάρα πολλά γιατί δεν είναι εμπορικά μοντέλα και τα σκοτώνουν.. :winka: Ότι και να κάνεις μην βιαστείς λόγω χρημάτων.. καλύτερα να περιμένεις έναν δύο μήνες παραπάνω και να πάρεις κάτι καλό.. το ξέρω ότι αυτό το ποσό για σένα είναι μεγάλο.. λογικό είναι.. :beer:


Φίλε epp, δεν υπάρχει και ο κίνδυνος το μεταχειρισμένο δίχρονο πενηντάρι να είναι σώβρακο;

Road67
02/08/2008, 11:38
Το καλο με τα μη εμπορικα μοντελα ειναι οτι συνηθως τα βρισκεις φτηνα, το κακο ειναι πως μετα και μαλιστα κανοντας λογο για 2η αδεια θα ειναι ακομη πιο δυσκολο να τα ξεφορτωθεις.

Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις ειτε τη σειρα XPS, ειτε το XR6 της Peugeot με συμπλεκτη σε ορθιο η σκυφτο μηπως και σ' αρεσει κατι απο 'κει.
Scooter θα σου προτεινα το neos, για παπι εγω ενα 6βολτο ειχα πριν παρα πολλα χρονια οποτε δεν ξερω να σου προτεινω κατι.

epp1640
02/08/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Φίλε epp, δεν υπάρχει και ο κίνδυνος το μεταχειρισμένο δίχρονο πενηντάρι να είναι σώβρακο;

Κυνδινεύει λίγο, αλλά αυτό θα το δει σε μηχανικό, δεν θα το πάρει έτσι.. αν δεν έχει κάτι τραγικό στην χειρότερη αλλάζει ένα πιστονάκι με ένα πενηντάρικο και είναι έτοιμος.. :winka:

epp1640
02/08/2008, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Το καλο με τα μη εμπορικα μοντελα ειναι οτι συνηθως τα βρισκεις φτηνα, το κακο ειναι πως μετα και μαλιστα κανοντας λογο για 2η αδεια θα ειναι ακομη πιο δυσκολο να τα ξεφορτωθεις.

Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις ειτε τη σειρα XPS, ειτε το XR6 της Peugeot με συμπλεκτη σε ορθιο η σκυφτο μηπως και σ' αρεσει κατι απο 'κει.
Scooter θα σου προτεινα το neos, για παπι εγω ενα 6βολτο ειχα πριν παρα πολλα χρονια οποτε δεν ξερω να σου προτεινω κατι.

Το συγκεκριμένο σκυφτό δεν το συνιστώ εκτός και αν το βρει για πενταροδεκάρες.. έχει ατσάλινο σκελετό, σε αντίθεση με τα derbi/ aprilia που το καθιστά πολύ βαρύ για τα 8 άλογα.. αν θυμάμαι καλά ζυγίζει 120 φεύγα κιλά εκεί που το aprilia είναι 89.. :D Σε σκυφτό προτείνω aprilia rs του 02-03.. βρίσκει για πλάκα με 1.000 ευρώ.. :beer: Βασικά θα το αγοράσει το μη εμπορικό κανένα χιλιάρικο και θα το δώσει κανένα 600άρι.. θα έχει μία χασούρα αλλά δεν μιλάμε για πολλά χρήματα.. :beer: